Politie en militie uit heel Letland naar Riga Positie Belgische minister in gevaar na visum Palestijn; Nobelcomité bespreekt 'zaak Gorbatsjov' Drie doden bij AC/DC concert Vliegtuigkaper e°n overmeesterd 11 TOPAMBTENAREN DIENEN ONTSLAG IN Kroatië zal terugvechten tegen leger Joegoslavië BUITENLAND EcidócSoivuMit DINSDAG 22 JANUARI 1991 PA(J^ Noodweer teistert voorsteden Sydney SYDNEY Noordelijke en westelijke voorsteden van Sydney zijn gistermiddag getroffen door een zware storm waardoor ruim 30.000 woningen zonder stroom kwa men te zitten en het leger te hulp moest worden geroepen voor een schoonmaakope- ratie. In New South Wales is ten minste een dode gevallen en heeft men honderd ge wonden geteld. Een man raakte dodelijk ge wond toen zijn vrachtauto vlam vatte en ex plodeerde na een ongeluk dat ontstond bij hevige regenval. Veel mensen raakten ge wond doör vallende takken. Ten minste een persoon werd knockout geslagen door enor me hagelstenen. SALT LAKE CITY Het dodental bij een concert van de Australische roek-for matie AC/DC, dat zaterdag werd gegeven, is opgelopen tot drie. Gisteren heeft de familie van een 19-jarig meisje gevraagd de kunstmatige beade ming te stoppen. Eerder stierven twee 14- jarige jongens. De jeugdige slachtoffers werden vertrapt toen fans zaterdag mas saal probeerden het podium te bereiken. De optredens van AC/DC wordt in Salt Lake City door tegenslagen achtervolgd. Vrijdag werd een concert op last van de politie afgelast nadat een 14-jarige fan in het ziekenhuis werd opgenomen met een overdosis. Invloedrijke hervormers verlaten Burgerforum PRAAG Een groep invloedrijke linkse hervormers is uit het Tsjechoslo- waakse Burgerforum getreden, nu die beweging zich heeft omgevormd tot een politieke partij. De groep, die zich Obroda (Vernieu wing) noemt, bestaat voornamelijk uit voormalige communisten en linkse in tellectuelen die na de Sovjet-inval van 1968 zijn vervolgd. Burgerforum besloot vorige week een politieke partij te worden en alle vor men van socialisme af te zweren. De linkervleugel, die Burgerforum mede heeft opgericht, zei zich in een dergelij ke opstelling niet meer te kunnen her kennen. Indiaas schip zinkt: 16 doden, 15 vermisten PIRAEUS In de buurt van Malta in de Middellandse zee is gisterochtend een Indiaas vrachtschip met 35 opvaren den vergaan. Belgische en Amerikaanse ma rineschepen hebben in samen werking met Griekse en Zweedse vrachtschepen vier bemanningsleden gered en zestien lijken geborgen. Alle bemanningsleden waren In diërs. Het schip, dat metaal vervoerde, brak in tweeën en zonk 200 mijl ten oosten van Malta. FMLN geeft moord op Amerikanen toe SAN SALVADOR Het linkse Sal vadoraanse Nationale Bevrijdings front Farabundo Marti (FMLN) heeft gisteren toegegeven dat twee van zijn leden begin deze maand twee inzit tenden van een neergeschoten Ame rikaanse helikopter op de grond heb ben doodgeschoten. Volgens de Vere nigde Staten hadden ten minste twee van de drie inzittenden het neerstor ten van het toestel overleefd. Zij zou den zijn doodgeschoten terwijl zij ge wond op de grond lagen. Het FMLN heeft voorgesteld voor de betrokken guerrillastrijders in een openbaar tri bunaal te berechten, maar geweigerd hen aan de Salvadoraanse gerechte lijke autoriteiten over te dragen. IA/1 SOFIA Bulgaarse ordetroepen hebben gifae^ Burgas een einde gemaakt aan een kaping}^ Sovjet-passagiersvliegtuig. De ongewapend- n gaf zich zonder verzet over. Alle ruim 150 pi bleven ongedeerd. Volgens het Sovjet-rrrm van de burgerluchtvaart had de kaper gedifav^ toestel tijdens de binnenlandse vlucht op tfsac indien de bemanning geen koers zou zettenfm Turkse stad Istanbul. Het vliegtuig landde if ei lijk op het vliegveld van Burgas aan de Zw[°ri omdat het geen toestemming had gekregen* kije te landen. Volgens de autoriteiten in Irq de kaper geestelijk gestoord. Het Bulgaarset 'van de Sovjet-luchtvaartmaatschappij Aeroff tificeerde de kaper als een recidiv' de gevangenis ontslagen zou zijn. JELTSIN: GEWELD IN BALTICUM IS REACTIONAIRE OMMEKEER (Vervolg van de voorpagina) RIGA/TALLINN/MOS KOU Tot de zelfverde digingsmacht en de eigen politiemacht is gevormd, waartoe het Letse parle ment gisteren besloot, worden uit heel Letland politie- en militie-eenhe den naar Riga gestuurd om het parlement en be langrijke overheidsgebou wen tegen verdere mili taire aanvallen te be schermen. De spanning en de vrees voor een machts overname door Moskou- getrouwe krachten is toe genomen in Riga na het geweld van zondagavond. „Het bloedbad was een poging de regering ten val te brengen", waarschuw de Janis Jurkans, de Letse minister van buitenlandse zaken. Het parlement in Riga heeft de Letse procureur-generaal Janis Krastins gevraagd juridi sche stappen te nemen tegen het Comité voor Maatschappe lijke Redding, dat zich zater- dag opwierp als de nieuwe machthebber in Letland. Volgens kolonel Viktor Alks nis, zelf Sovjet-Let en lid van de conservatieve Sojoez-fractie in het Sovjetparlement, was het optreden van de baretten, ook OMONs genoemd, in Riga het gevolg van „een goed ge organiseerde provocatie om zich zowel moreel als fysiek van de OMONs te ontdoen". Hij zei dat alles was begonnen toen de echtgenote van een OMON-officier was verkracht. Toen OMONs zich daarover wilden beklagen, zouden ze vanuit het ministerie van bin nenlandse zaken onder vuur zijn genomen, waarop ze de aanval openden. Sovjetminis ter van binnenlandse zaken Boris Pugo zei echter dat hij de OMONs, die onder zijn ge zag ressorteren, geen bevel had gegeven het ministerie te bestormen. Hij beloofde een onderzoek. De Sovjet-regering zegt het bloedbad te betreuren, maar voegde eraan toe: „zo is het leven". In binnen- en buitenland is gisteren met bezorgdheid gere ageerd op de ontwikkelingen in het Balticum. De Ameri kaanse president George Bush riep de Sovjet-leiders op af te zien van verder geweld. Op een bijzondere zitting van het Russische parlement beschul digde president Boris Jeltsin Gorbatsjov van het omverwer pen van de wettig gekozen re geringen van de Baltische re publieken en riep op tot dia loog. De „reactionaire omme keer" van het Kremlin was volgens hem een ernstige fout die alleen door een verenigde oppositie kon worden rechtge zet. Uit vrees dat het militaire ingrijpen in Letland en Litou wen in Rusland wordt her haald eist Jeltsin garanties voor de veiligheid van zijn re publiek. Het Russische parle ment heeft een onderzoek ge- eist naar de rol van Sovjetmi- nister van defensie Dmitri Ja- Steun In een gemeenschappelijke verklaring spraken de minis ters van buitenlandse zaken van Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije hun steun uit aan „de Baltische volkeren en hun democratisch gekozen re geringen". Volgens Roemenië is de onderdrukking van de Balten in strijd met de verdra gen van de CVSE. De NAVO wacht af wat de individuele landen van de CVSE (de 32 landen tellende conferentie voor veiligheid en samenwer king in Europa) zullen doen. Het is niet uitgesloten dat die landen het zogenaamde men- senrechtenmechanisme in werking stellen. Dat betekent dat de Sovjetunie om ophelde ring zal worden gevraagd over wat er op dit ogenblik in de Baltische staten gebeurt. Ondanks de vele felle veroor delingen, zeggen verschillende bronnen dat ze niet verwach ten dat westerse landen zeer drastische maatregelen zullen nemen tegen de Sovjetunie om Gorbatsjovs hervormingsplan nen niet in gevaar te brengen. Estland Gorbatsjov heeft gisteren de Estse president Arnold Rüütel onderhandelingen „op het hoogste niveau" tussen Mos kou en Tallinn toegezegd. Ook Een Sovjet-soldaat houdt de wacht bij het Letse ministerie van binnenlandse zaken. Achter hem een kogelgat dat herinnertidi schietpartij van zondagavond. F0'n is afgesproken dat Rüütel zijn Sovjetcollega meteen zal infor meren wanneer er geweld te gen de Estse regering wordt nemen". De Sovjet-president hebben beloofd, maarW gebruikt, zodat Gorbatsjov zou dergelijke besprekingen de nog nimmer tot overlejvj „passende maatregelen kan laatste vier jaar al drie keer men. foi k (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL Aan de vooravond van de Golf oorlog heeft zich in België een reeks van bijna onge looflijke en bizarre voor vallen afgespeeld die gis teren tot de ontslag van twee belangrijke rege ringsfunctionarissen heeft geleid. Een van de topdiplomaten van België, Jan Hollants van Looc- ke, en de kabinetschef van Buitenlandse Zaken Alex Reyn, een persoonlijke advi seur van minister van buiten landse zaken Eyskens, dienden gisteren hun ontslag in. Ze hebben toegestaan dat de woordvoerder van de van de zeer beruchte terreurorganisa tie Abu Nidal, de Palestijn Walid Khaled, niet alleen een bezoek aan België bracht, maar bovendien uit de handen van de politie kon ontstappen en de wijk kon nemen. Khaled werd woensdag door een inwoner van Gent her kend toen hij stond te wachten voor een etalage van een leer- zaak in die stad. De inwoner waarschuwde de politie, maar die vond zijn verhaal volstrekt ongeloofwaardig. Daarop nam de inwoner van Gent een ken nis bij de politie in de arm die wel bereid was een kijkje* te gaan nemen. Dat leidde tot de arrestatie van Walid Khaled. Eenmaal in handen van de po litie verklaarde Khaled dat minister Eyskens en de diplo maat Hollants Van Loocke van zijn bezoek aan België af wisten en dat een telefoontje voldoende was om hem weer vrij te laten. De politie nam vervolgens contact op met Buitenlandse Zaken en het verbluffende resultaat was dat ze Khaled moest laten gaan. Khaleds aanwezigheid in Bel gië had te maken met vier Belgische gijzelaars die door de beruchte Abu-Nidalgroep on langs werden vrijgelaten. Het ging om het gezin Houtekins- Kets dat in 1987, onder nog steeds niet opgehelderde om standigheden, werd opgepikt van het jacht Silco dat ergens op de Middellandse Zee voer. Na zeer lange en uiterst gehei me onderhandelingen waarover de Belgische re gering tot dusver weigert eni ge bijzonderheden te verschaf fen arriveerde de familie Houtekins-Kets op 13 januari in België. Het werd de pers verboden met de gijzelaars te spreken. Walid Khaled, de rechterhand van Abu Nidal, zou zich na de vrijlating van de gijzelaars naar België begeven voor wat een „afrondend gesprek" werd genoemd. Van de Belgische zaakgelastigde in Bayrut kreeg Khaled om die reden een toe ristenvisum dat enkele maan den geldig was. Khaled reisde vorige week af naar Brussel. Wat hij daar precies kwam doen is vooralsnog in nevelen gehuld. Hij zou in ieder geval een onderhoud hebben met Jan Hollants van Loocke, de diplomaat die tijdens de 'Silco- affaire' de contacten met de Abu-Nidalgroep onderhield. Het Belgische kabinet was van dat bezoek niet op de hoogte. Alleen minister Eyskens wist van Khaleds reis naar België Minister van binnenlandse za ken Louis Tobback was woe dend over de gang van zaken. „Op het ogenblik dat de Belgi sche ordediensten de grootst mogelijke waakzaamheid in verband met eventuele terro ristische aanslagen aan de dag leggen, grenst deze houding aan de rand van de waanzin", aldus een zeer gepikeerde Tobback. Hoe dan ook, nadat de Gentse politie woensdag met Buiten landse Zaken had gesproken, moest ze Khaled laten gaan. Besloten werd de terrorist uit te wijzen en op een vliegtuig te zetten. Minister Mark Eyskens heeft vandaag opheldering aan zijn collega's in het Belgisch kabi net moeten verschaffen. Hij kreeg zeer indringende vrageh van zijn collega-ministers moeten beantwoorden. Zo wil de de Belgische regering we ten wat Khaled precies in Bel gië kwam doen, waarom de Belgische politie hem moest la ten gaan en waarom L, toeristenvisum kreeg, c! nister Eyskens zich zaL nen redden uit de zeerL de positie, is nog de vrafv vendien wordt hem zeeL lijk genomen dat twee vi naaste medewerkers iv dwongen zijn ontslag men, maar dat hijzelf in vrijuit lijkt te gaan. Ml wordt Eyskens bovendiF- dwongen nadere ophel) te verschaffen over deM ling van het gezin HouL Kets en de omstandig;, waaronder de Belgisch? ring de vrijlating van d[ gijzelaars wist te verkrijf' Nederlandse activisten uitgewezen in China BEIJING De Chinese rege ring heeft zeven mensenrech tenactivisten, onder wie twee Nederlanders, te verstaan ge geven dat zijn het land van daag moeten verlaten. De acti visten wilden het proces bij wonen tegen Liu Xiaobo, een 35-jarige wetenschapper die in de lente van 1989 de honger staking leidde op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king. Liu heeft 20 maanden in voor arrest gezeten en wordt be schuldigd van „contra-revolu tionaire" activiteiten. Het pro ces is vorige week al achter gesloten deuren begonnen, De Chinese regering brengt deze maand nog zeker 24 mensen voor het gerecht die destijds werden gearresteerd. De pro cessen, die zes maanden later beginnen dan de grondwet ei genlijk voorschrijft, worden volgens familieleden en vrien den van de gevangenen nu ge voerd omdat de aandacht van de wereld is afgeleid door de Golfoorlog, waardoor de von nissen weinig publiciteit zou den krijgen. De processen zijn omgeven door strenge veiligheidsmaat regelen. De politie hield giste ren 'buitenlandse mensenrech tenactivisten aan, die met dis sidenten en rechtbankfunctio narissen hadden gesproken en die de processen wilden bijwo nen. Zes van hen werden in hun hotel aangehouden, juist toen ze zich voorbereidden op de overhandiging van brieven aan de autoriteiten, waarin tot eerlijke processen werd opge roepen. Een Canadees werd later opgepakt. De activisten Amerikanen, Britten en Nederlanders werden later weer op vrijgelaten. ZAGREB Enkele uren voordat op last van de fede rale Joegoslavische regering de deelrepublieken Kroatië en Slovenië hun milities moeten hebben ontbonden, heeft de Kroatische presi dent Franjo Tudjman giste ren gezegd dat zijn volk en militie zullen terugvechten als het leger ingrijpt. Tudjman waarschuwde dat ingrijpen van het federale Joegoslavische leger „ramp zalige gevolgen" zal hebben. De autoriteiten van zowel Kroatië als Slovenië beweren tienduizenden gewapende militieleden te kunnen op trommelen, mocht het tot een gewapend treffen met het Joegoslavische leger ko men. De federale presidentiële raad had op 9 januari niet Ingeleverde geweren staan in een politie-bureau in het Joe goslavische Knin. Gisteren moesten alle paramilitaire een heden hun wapens hebben in geleverd. FOTO: AP nader genoemde „illegale pa ramilitaire strijdkrachten" tien dagen de tijd gegeven zich te ontwapenen. Dat ulti matum werd zaterdag ver lengd tot gisteren midder nacht. Worden de milities niet ontbonden dan zal het leger tussenbeide komen, zo liet de presidentiële raad we ten. Kroatië en Slovenië vrezen dat het Joegoslavische leger er opuit is hun niet-commu-' nistische, en in vrije verkie zingen gekozen regeringen af te zetten. Dat zou dan vooral gebeuren op initiatief van Servië, waar nog altijd een strikt communistisch bewind aan de macht is en dat bovendien de macht van de centrale federale regering gehandhaafd wil zien. Kroa tië en Slovenië willen dat Joegoslavië wordt omge vormd tot een lossere staten bond met veel meer regiona le autonomie dan nu het ge val is. Desnoods willen de twee republieken vollledig onafhankelijke staten wor den. OSLO Het Nobelcomité bespreekt op 18 februari het toekennen van de No belprijs aan de nu fel be kritiseerde Sovjetpresi dent Michail Gorbatsjov. Gorbatsjov heeft gisteren be vestigd dat hij in mei in Oslo persoonlijk de traditionele toe spraak voor het krijgen van de Nobel-vredesprijs zal houden. Gorbatsjov liet bij de officiële uitreiking op 10 december ver stek gaan wegens „binnen landse problemen". Sinsdien hebben echter enkele leden van het Nobelcomité hun spijt betuigd dat de Sovjet-presi dent heeft ingestemd met een gewelddadig ingrijpen in de Baltische republieken. „De hele zaak zal op 18 februari besproken worden", zei Geir Lundestad, secretaris van het Nobelcomité. Hij zei niet of de uitnodiging aan Gorbatsjov voor het houden van een toe spraak wordt ingetrokken. Comitélid Kaare Kristiansen liet weten dat een komst van Gorbatsjov naar Oslo ongetwij feld grote protestdemonstraties zal uitlokken. „Dat zou be schamend zijn voor hem, voor het Nobelcomité en voor Noor wegen". Kristiansen zei dat in de toe komst meer voorzichtigheid betracht moet worden in het toekennen van de prijs aan ac tieve politici. .Wanneer ge wacht was zou de prijs waar schijnlijk niet zijn toegekend aan de Vietnamese leider Le Due Tho en de toenmalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, in 1973 en aan de Israëlische premier Menachem Begin in 1978", aldus Kristian sen. Le Due Tho weigerde de prijs en Begin moest hem de len met de Egyptische presi dent Anwar Sadat. In Noorwegen wordt op het ogenblik geld ingezameld voor de uitreiking van een alterna tieve vredesprijs. Organisato ren tippen als belangrijkse kanshebber hiervoor de Li touwse president Landsbergis. De Krim kies^ voor autononi MOSKOU De inwonw de Krim hebben in eenz rendum met overweldj meerderheid gekozen vcj herstel van de autonomï het schiereiland. Het a persbureau Tass berichtP teren dat 93,2 procent \l mensen die gebruik nL van hun stem voor het 4 van de Krim was als autiR socialistische Sovjet-repij' Tachtig procent van d1 miljoen stemgerecht maakte gebruik van hunL „DeKrim, als participi het nieuwe Unie-verdra zijn relaties met de Oeld1 Rusland en andere rep], ken op een gelijkwaardi bilaterale wijze opbouwef meldde Tass. Het referendum speelde se etnische groepen teg kaar uit in claims over den op het schiereiland Zwarte Zee. De Oekraïn tionalistische beweging had etnische Oekrainers roepen het referendum t cotten omdat het een a ting van de toekomstige toriale integriteit zou zijn gens de nationalistische tataar-beweging had s hun eigen etnische groej het recht heeft over auto te stemmen. Artsen zonder Grenzen naar Vilr BRUSSEL Een verkenningsteam van de hulporganisatii sen zonder Grenzen (AzG) is gisteren in de Litouwse hooi Vilnius aangekomen. Het verkenningsteam is uitgerust me disch-chirurgische materiaal. Nog meer van dat materiaal derweg. Het team zal later van Vilnius doorreizen naar R Letland. Na de gebeurtenissen van 13 januari, toen bij eer fen tussen de Litouwse bevolking en Sovjetstrijdkrachten ii nius veertien doden vielen en 174 mensen gewond ral heeft het Litouwse ministerie van volksgezondheid conta* genomen met AzG. Het vroeg chirurgisch materiaal te si Het noodhulpfonds van de Europese Gemeenschap heeft voor bijna 268.000 gulden ter beschikking gesteld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6