O Moderne Nebukadnezar brengt het oude Babylon in gevaar Koning Husayn: kameleon van Midden-Oosten Duitsland verhoogt financiële bijdrage GOLFOORLOG £ekbc@oma/nt 4 >nt Irak meldt nieuwe krijgsgevangenen De Iraakse televisie toont de gevangen Amerikaanse piloot Jefferey Zaun, die - zwaar gekneusd en zonder overtuiging - de Amerikaanse aanvallen veroordeelt. foto: ap RIYAD/BAGHDAD Terwijl Irak en de Verenigde Staten elkaar over en weer ervan beschuldigen de rechten van krijgsgevangenen te schenden, heeft Baghdad gemeld dat het opnieuw geallieerde piloten gevangen heeft ge- „Een aantal piloten van verschillende nationaliteiten is gevangen genomen, en we hebben de lijken gevonden van an dere piloten", aldus de Iraakse legerlei ding in haar „communiqué nummer 13". De Iraakse ambassadeur in Parijs, Ab dul Razzak al-Hashimi, ontkende giste ren dat Irak gevangenen van het bond genootschap als menselijk schild wil plaatsen bij strategisch belangrijke doe len in het land. De bondgenoten hadden eerder op de dag woedend gereageerd op dit door Radio Baghdad gemelde voornemen en het als een schending van de Geneefse Conventie over krijgs gevangenen afgewezen. President Bush van Amerika en zijn defensieminister Dick Cheney zeiden dat de geallieerde bombardementen onverminderd zullen worden voortgezet. Baghdad zond gisteren op de televisie 'interviews' uit met piloten: drie Ameri kanen, twee Britten een Italiaan en een Kuwayti. De Amerikanen zagen er mis handeld en gekneusd uit. Zij veroor deelden weifelend de Amerikaanse aan vallen op Irak. Ook een gevangen geno men Kuwaytse piloot veroordeelde de bombardementen op zijn eigen land. Ook piloot Bush wel eens neergehaald WASHINGTON De Amerikaanse president, George Bush, weet uit eigen ervaring wat het is om als piloot uit de lucht te worden gehaald. Toen zijn vliegtuig tijdens de Tweede Wereldoor log werd neergeschoten, ontsnapte hij ternauwer nood aan gevangenneming door de Japanners. Bush, een vroegere piloot bij de marine, werd op 2 september 1944 tijdens een bombardements- vlucht neergeschoten. Doordat een Amerikaanse onderzeeër iets sneller ter plaatse was dan een Japanse patrouilleboot ontsnapte Bush op het nippertje aan Japanse gevangenschap. Zijn twee bemanningsleden overleefden de missie niet. Het was de tweede keer dat Bush uit zee werd gered. Toen Bush piloot werd, was hij de jongste vliege nier van de marine. Hij maakte 58 vluchten van af vliegdekschepen in de Stille Oceaan en kreeg een onderscheiding voor dapperheid. Cheney: Irak heeft nog honderden Scud-raketten WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Dick Cheney, heeft gisteren gezegd dat ondanks de goede resulta ten van de luchtaanvallen de Iraakse leider Saddam Husayn nog steeds de be schikking heeft over hon derden Scud-raketten. Cheney verklaarde voor de ca mera's van de Amerikaanse nieuwszender CNN dat Irak „misschien wel de vierde mili taire mogendheid ter wereld is". „Het land heeft de laatste tien jaar 50 miljard dollar (85 miljard gulden) uitgegeven aan bewapening", aldus Che ney. raketten te lanceren. Ze hebben er honderden. „De Amerikaanse minister van de fensie, Dick Cheney, zei dat de oorlog mogelijk maanden kan duren. Generaal-majoor Burton Moore van de Amerikaanse luchtmacht verklaarde in Riy ad dat de internationale strijd macht „nog niet in de buurt komt van de volledige vernie tiging van de lanceermogelijk- heden van Irak, Maar de de resultaten geven aan dat we goed op weg zijn in ons stre ven Irak uit Kuwayt te ver drijven", besloot Moore. Radio Baghdad zei gisteren echter dat „Irak onder zijn historische leider Saddam Hu sayn de eerste ronde in de oor log heeft gewonnen". „De Vietnam-oorlog is een pick nick vergeleken met wat de Verenigde Staten in deze oor log nog te wachten staat", zo verklaarde de Iraakse ambas sadeur in Tokyo. Hij sloot uit drukkelijk niet uit dat er in de toekomst chemische wapens zullen worden ingezet. Libië en Marokko waarschuwen Turkije TRIPOLI Libië en Marok ko hebben Turkije gewaar schuwd niet rechtstreeks be trokken te raken bij de oorlog tegen Irak. Volgens het Libi sche persbureau JANA werd de Turkse ambassadeur in Tri poli gisteren bij het ministerie van buitenlandse zaken ontbo den, waar hem werd verteld dat de Turkse betrekkingen met de Arabische landen „ern stig geschaad" kunnen worden als Turkije bij de oorlog be trokken raakt. Dat zou ertoe kunnen leiden dat de oorlog wordt uitgebreid tot de zuide lijke grenzen van de Sovjetu nie, waardoor andere landen bij de confrontatie betrokken kunnen raken, aldus JANA. Bomaanslag op NAVO-kantoor in Turkije ISTANBUL Bij een onder- houdscentrum van de NAVO in Istanbul zijn gisteravond enkele bommen ontploft, na dat gewapende mannen een bewaker hadden overmees terd. Er ontstond aanzienlijke materiële schade. De verant woordelijkheid voor de aan slag is opgeëist door een anti- regeringsgezinde communisti sche organisatie. Gespeculeerd werd dat de aanslag verband houdt met de rol van NAVO- lid Turkije in de Golfcrisis. BAGHDAD De afgelo pen tien jaar heeft Sad dam Husayn zich gedra gen als een moderne Ne bukadnezar. Hij heeft het oude Babyion opnieuw opgebouwd ter meerdere glorie van zichzelf, waar bij hij in navolging van de oude koningen elke bak steen liet- voorzien van zijn naam en de jaren van zijn heerschappij. Zijn Kuwaytse avontuur en de enorme geallieerde respons daarop betekenen echter een ijselijk gevaar voor zowel Ba byion als de steden die al oud waren toen Babyion werd ge sticht. Ur der Chaldeeën, de vermeende geboorteplaats van Abraham en een van de oud ste steden ter wereld, ligt aan de Eufraat in de buurt van de belangrijke Al Nasirayah luchtbasis, tevens een groot militair commandocentrum. De noordelijke concentratie van Saddams elitetroepen, de Republikeinse Garde, zou zich ten zuiden van Ur bevinden, langs de Eufraat en de Shatt al-Arab, de riviermond die de Eufraat deelt met de Tigris. Gelukkig, van een archeolo gisch standpunt bezien, is dit gebied een relatief recente af zetting (vanaf 5000 v.C.) van de tweelingrivieren en zijn er weinig belangrijke historische plaatsen. Twee andere oude steden, Eri- du en al-Ubaid - de laatste is ouder dan het schrift zodat de oude naam onbekend is - lig gen dicht bij Ur, terwijl even stroomopwaarts een aantal van de grootste steden van het oude Mesopotamië ligt: Uruk, Larsa, Lagash en de heilige stad Nippur die al in de vroeg ste kronieken voorkomt. Vormeloze hopen Gilgamesh, de legendarische koning van Uruk, is de hoofd persoon van een van de om vangrijkste en belangrijkste li teraire scheppingen van het oude Mesopotamië, het Gilga- mesh-epos. Hij beval zelf „de muren van Uruk te bouwen, de muren van het heilige Ean- na, verblijfplaats van de godin Ishtar, onbezoedeld heilig dom" met gebakken stenen die de eeuwen zouden overleven. Het Gligamesh-epos werd ge vonden op kleitabletten in de bibliotheek van Assurbanipal, koning van Assyrië, het rijk dat het Mesopotamische impe rium opvolgde met als cen trum centraal en noordelijk Irak. Een aantal van de grote Assyrische steden, waaronder Nineveh en Nimrud (het oude Kalhu), ligt in de nabije omge ving van Mosul, het belang rijkste industriële en militaire centrum van Noord-Irak. Er bevinden zich daar, langs de Tigris, ten minste drie lucht machtbases en twee grote wa penfaciliteiten. Iraks noorde lijke commandocentrum te Kirkuk ligt bij het oude Ar- raphka. Andere beroemde archeologi sche plaatsen, waaronder Khorsabad, Teil al-Rimah en Tepe Gawra, liggen ten noor den van Mosul. Veel van deze oude steden zijn vandaag de dag nog slechts grote, vorme loze hopen. De schade die de moderne explosieven kunnen aanrichten moet echter niet worden onderschat. W apenf abrieken Baghdad zelf is een overwe gend moderne stad, hoewel in de Oude Stad waar zich het ministerie van financiën en het internationale communica tiecentrum bevinden, ook een Abbasidisch paleis uit de eer ste dagen van de islamitische beschaving in Mesopotamië te vinden is. Belangrijker en even kwetsbaar is Samarra, de hoofdstad van het Abbasidi- sche Kalifaat van 836-92 v.C. die zich 42 kilometer uitstrekt langs de oevers van de Tigris ten noorden van Baghdad. In Samarra zijn voorbeelden te zien van de verfijndste vroeg-islamitische architec tuur in Azië, waaronder de Grote Moskee van al-Muta- wakkil, gebouwd in 849-850 en beroemd om haar spiraalvor mige minaret; het enorme Qasr al-Jafari paleis van de zelfde kalief, met een lengte van meer dan duizend meter; en de Qubbat al-Sulaibiyyavan 862-863, het oudste bekende is lamitische monumentale mau soleum. Ongelukkigerwijs is Samarra ook de locatie van een van Saddams grootste wa penfabrieken. Een van Iraks kwetsbaarste monumenten is het beroemde Sassanidische bakstenen ge welf te Ctesiphon, gebouwd in 550 v.C. als de grote hal van een paleis aan de rivier even ten zuiden van Baghdad. Het hoge gewelf is op vloerniveau 25 meter breed en een zeld zaam voorbeeld van de bouw kunde van de oudheid. Een van de twee gevels van het gewelf is enkele tientallen jaren geleden ingestort. De an dere gevel en de grote hal zelf worden nu direct bedreigd door de aanvallen op de ver scheidene luchtbases en muni tiefabrieken in het gebied. Voorpost In Kuwayt zijn ook belangrij ke archeologische plaatsen in gevaar, waarvan de belang rijkste waarschijnlijk het eiland Falaika is. Falaika ligt vlak bij Kuwayt-Stad en was vanaf 3000 v.C. een van de be langrijkste handelsplaatsen. Het verbond de steden van Mesopotamië met de kooplui van Dilmun (nu Bahrayn) en nog verder met de Indusbe- schaving in wat nu Pakistan is. De ruïnes op Falaika, waaron der een ongewone tempel, zou den in gevaar komen wanneer het eiland gebruikt zou wor den als een voorpost voor een marine-aanval op Kuwayt. Er zijn onlangs voorstellen ge weest in die richting. Misschien zou Saddam Husayn moeten denken aan wat de profeet Daniël vertelde over Nebukadnezar: „Sprak de ko ning, en zeide: Is dit niet het grootse Babel, dat ik gebouwd heb tot een huis des koning rijks, door de sterkte mijner macht, en ter eere mijner heerlijkheid! Dit woord nog zijnde in des konings mond, viel er eene stem uit den he mel: U, o koning Nebukadne zar, wordt gezegd: Het koning rijk is van u gegaan" (Daniël IV: 30-31). NORMAN HAMMOND (c) The Times BONN Bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren aange kondigd dat de Duitse financiële bijdrage aan de militaire operatie van de geallieerden in de Golf zal worden verhoogd. Kohl zei ook dat na de Golfoorlog een vredesregeling moet worden gezocht voor het gehele Midden-Oosten en dat het Westen het gebied financiële steun moet gaan verlenen, ver gelijkbaar met de Marshall-hulp. De Duitse generaal b.d. Manfred Opel waarschuwde gisteren dat Turkije en de Verenigde Staten niet de gehele NAVO in een oorlog moeten meeslepen. Deze visie wordt kennelijk ge deeld door FDP-leider Otto Lambsdorff en Bernd Wilz, de fensiewoordvoerder van Kohls CDU. De NAVO raakt vol gens hen alleen bij de Golfoorlog betrokken indien Irak grondtroepen over de grens met Turkije zendt en niet als er 'slechts' enkele Iraakse raketten landen in Turkije. SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard Ultgeverl|/Wav Echte Scud Dit is het wrak van een echte Scud-raket die vanochtend vroeg in Saudi-Arabië landde. Irak ge bruikt echter ook nep-raketten, mogelijk van triplex, om het geallieerde luchtoffensief tegen de Scuds te dwarsbomen. foto: afp EG wil banden met Arabische wereld aanhalen STRAATSBURG De Euro pese Gemeenschap ziet op tal van terreinen een actievere rol voor zichzelf yeggelegd in het Midden-Oosten zo gauw als de Golfoorlog achter de rug is. Dit hebben de Luxemburg se minister van buitenlandse zaken, Jacques Poos, en EG- commissaris Abel Matutes gis teren gezegd tijdens een debat in het Europees Parlement. Poos pleitte ervoor de banden met de Arabische landen maar ook die met Israël, Iran en Turkije aan te halen. Ook met Irak wil de EG nauwer sa menwerken, als het zich een maal heeft teruggetrokken uit Kuwayt, aldus Poos, die de oorlog met zoveel woorden als een onvermijdelijk maar nood zakelijk kwaad beschreef. Poos was daarom ook van me ning dat de Gemeenschap zich moet inzetten voor een regio naal veiligheidssysteem, tegen verspreiding van massavernie tigingswapens en voor een eerlijke verdeling van de wel vaart omdat de confrontatie en haat, aldus Poos, plaats moet maken voor dialoog en onder handelingen. Veel buitenlanders ontvluchten Sudan KHARTUM Personeel van buitenlandse hulporganisaties en ambassades in de Sudanese hoofdstad Khartum hebben het land massal verlaten uit vrees voor terroristische aan slagen. Hierdoor komt de toch al niet vlekkeloos verlopende voedselhulp verder in gevaar. De Sudanese militaire leider Omar Hassan el-Bashir heeft in het Golfconflict de zijde ge kozen van Irak. Zaterdag werd nog door honderdduizen den Sudanezen in Khartum gedemonstreerd tegen de Ver-, enigde Staten en Egypte. AMMAN Iedereen in de Al Aksa-moskee in Je ruzalem kan je de pilaar met de kogelgaten nog aanwijzen. Het zijn stille getuigen van de moord op de Jordaanse koning Ab dullah op 20 juli 1951; Oost-Jeruzalem was toen nog Jordaans grondge bied. Aan de hand van zijn grootva der Abdullah was de 16-jarige Husayn de moskee binnenge treden. Volgens het echt mooie verhaal trof de moordenaar ook hem, maar ketste de kogel af op een van zijn vele ridder orden. De nooit helemaal op gehelderde moord heeft Hu sayn op jeugdige leeftijd al ge leerd hoe onvoorstelbaar en gewelddadig de politiek in het Midden-Oosten kan zijn. Hij is er bij uitstek op uit om via een omzichtig spel van pappen en nathouden het beste los te peu teren voor zijn land en zijn Hasjemitische troon. Niet, zo als zijn grootvader Abdullah, door te veel als een krachtfi guur op de voorgrond te tre den, maar juist door uitgeba lanceerd, via stille diplomatie, in te spelen op de heersende gevoelens in deze explosieve regio. Koning Husayn is de grote evenwichtskunstenaar. In het geheim sprak hij per soonlijk met de Israëliër Si mon Peres (die hij wel mocht), in het openbaar omarmde hij veelvuldig PLO-leider Yasser Arafat (die hij haat). Fakkeldrager Al in 1953 besteeg hij de Hasje mitische troon; zijn vader Ta- lal werd na een korte regeer periode wegens psychische problemen niet in staat geacht het land te leiden. Husayn wist vanaf dat moment ook dat hij de laatste fakkeldrager was van een roemrijke dynas tie. Het Hasjemitische geslacht, rechtstreeks afstammend van de profeet en heerser over Mekka en Medina, had in de jaren '20 al dat stamland verlo ren aan het opkomende Saudi- Arabië. Een door de Britten opgezette poging om in Irak een Hasjemitische troon te vestigen, smoorde in bloedige revoluties. Alleen in het nieti ge Jordanië kon het geslacht tot op de dag van vandaag zijn positie handhaven. Ga er maar aanstaan: je neemt als 18-jarige het roer over van een land waarin de meerder heid van de bevolking bestaat uit gefrustreerde Palestijnse vluchtelingen. Geen olie, nau welijks grondstoffen, geen en kele economische basis. Met Israël in het westen, Syrië in het noorden en Irak in het oosten; allemaal geharnaste hoofdrolspelers in het Midden- Oostenconflict. Twee keer in zijn lange re geerperiode heeft koning Hu sayn zijn tanden laten zien, eenmaal uit overmoed en een maal uit noodzaak. De eerste keer was toen hij deelnam aan de oorlog in 1967: het kostte hem in zes dagen tijd Oost-Je ruzalem en de Westoever van de Jordaan. De tweede keer kwam in 1970, toen het ging om puur overleven. De PLO was zo'n staat-in-de-staat ge worden dat Husayns troon di rect werd bedreigd. Tijdens wat later Zwarte September zou gaan heten, hield het door Bedoeïnen beheerste uiterst loyale leger zo vreselijk huis in de Palestijnse kampen, dat menig oudere hier in Amman nog steeds de rillingen over de rug lopen. De Bedoeïnen be schouwen zich als de échte Jordaniërs, trouw aan de Has- jemieten. Ondanks deze geweldd uitbarstingen en de bej ogen van de buren, slaag koning erin iets aparts bouwen. Zijn land is, schijnlijk samen met E| politiek het meest lil land in het Midden-Oosti onze ogen mogen er nog wat schoonheidsfoutjes kleven, maar hier kun j< minste nog zeggen w denkt zonder direct in h chot te belanden. Veel geld is ook gestok economische projecten e verbeteren van de infra-! tuur. Hoewel de bovenl luid roept vooral Arabi zijn, probeert men zoveeH gelijk de Britten te imifl In wezen heeft de koninH door en door westers lar Arabische grondslag ge pen. Alleen is hij er noj in geslaagd het land e« zonde economische basis ven. Jordanië heeft te van zichzelf, en moet het al hebben van zijn tr« functie. De oorlog' tussei en Irak zorgde wat dat l voor een schijnwelvaar Jordaanse havenstad i was toen in wezen de haven van Irak, en elkl daverden duizenden gan trucks vanuit Aqaba do< eindeloze woestijn naar 1 dad'. De Jordaniërs raakte aan gewend dank zij dez vensader op te grote voet I ven. Toen de oorlog v< was, kwam de bittere Drastische bezuinigingsn regelen moesten het lam redden. Dat was vooral 11< het zere been van de gevi s de families, van wie veel teloze neefjes in nietszegg ambtelijke baantjes z Maar ook bij de verpauj massa's kwam de klap aan. Tweesporen - beleid Net op zo'n moment kom huidige Golfcrisis. En toont de kameleon-koning toch weer op zijn best. weet hoezeer de stemming der de bevolking pro-Sad is; dus verdedigt hij de st punten van Baghdad te over het Westen, met op harde argumenten. Hij is ter tegelijkertijd zo slim niet met huid en haar Saddam te verkopen. Zijn leid zet hij haarfijn uit op t sporen. Zijn totaal verwest broer, kroonprins Hassan, de benarde Jordaanse po verdedigen in het We Aan de andere kant is er uitlaatklep voor de gedacl onder het volk: dat is het lement, dat met hoogdravi weinig praktische verkla gen aan een groot deel vai heersende frustraties tegei komt. En uiteindelijk mo seert Husayn zijn leger grotendeels langs de Jord maar houdt hij even zo zijn staalharde Bedoeïnen ter de hand in en om de P stijnse kampen. Eén Zw September is genoeg, ha Palestijnen nu niet, zoal 1970, zwaarbewapende goedgeorganiseerde eenhl vormen. Voorkomen is 1 dan genezen. De Palestijnen noemen koi Husayn een slappeling, Amerikanen vinden hem verrader. Israël zegt dat een onbetrouwbare gespri partner is, Irak hekelt weifelachtigheid. De kleine heerser in het mense paleis in Amman het allemaal maar rustig d zich heen komen, hij heeft ander, groter doel: tenslot hij de hoeder en de erfl< van de enig overgebleven B jemitische troon in het B den-Oosten. ROGIER SU DINSDAG 22 JANUARI 1991 PA( rti K Koning Husayn van Jordanië is de laatste fakkeldrager v P roemrijke Hasjemitische geslacht, rechtstreeks afstammenet de profeet en heerser over Mekka en Medina. foiI J de:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4