ederlandse fregatten inden al veertig mijnen Solidariteit met Israël lijkt groot in Nederland Informatienummer VNO mondjesmaat gedraaid if Expositie bij Defensie over tand van zaken Golfoorlog ZjjQORLÓG EeidócSomant DINSDAG 22 JANUARI 1991 PAGINA 3 DEN HAAG De speciale te- verzekeringen en beveiliging lefoonlijn die het Verbond van dan nó het uitbreken van de Nederlandse Ondernemingen oorlog. Volgens een woord- (VNO) heeft geopend, waarop voerder kwam dat door de bedrijven informatie kunnen veel onduidelijker en vooral krijgen over de Golfoorlog, is onzekerder situatie van dat de afgelopen dagen niet meer moment. Op het ministerie dan enkele tientallen malen van Economische Zaken, dat per dag gedraaid. Vóór vorige eveneens een nummer voor week donderdag, toen het spe- het bedrijfsleven heeft geo- ciale nummer nog niet in be- pend, was volgens een woord- drijf was, kreeg de werkge- voerder gisteren sprake van versorganisatie meer vragen te een terugkeer naar de normale verwerken over transport, gang van zaken. Politie Rotterdam surveilleert meer ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft de veiligheids maatregelen in verband met de mogelijkheid van terroristische aaanslagen verscherpt. Dit naar aanleiding van de oproep die zondag op Radio Baghdad werd gedaan om aanslagen te plegen in de landen van de geallieerden. Daarbij werd Nederland met name genoemd als doelwit. Vooral de Botlek en de Europoort met zijn (petro)chemische installaties en uitgestrekte haventer reinen heeft de speciale aandacht van de Rotterdamse politie. Hoewel de politie inhoudelijk niet op de maatregelen ingaat, wil een woordvoerder wel kwijt dat die voornamelijk bestaan uit een intensievere surveillance. Duphar kan vraag naar anti-gif goed aan AMSTERDAM De farmaceutische fabriek Duphar met vestigingen in onder andere Weesp en Amsterdam kan ondanks de Golfoorlog de vraag naar injectiespuiten en ta bletten met anti-gif voor zenuwgas goed aan. Dat heeft woordvoerder M. Hinfelaar meegedeeld. Reeds in augustus kreeg de fabriek met name veel vragen van diverse landen, waaronder de VS, over leverantietermijnen, „maar eigenlijk werden ook al direct concrete orders geplaatst en dat gaat tot nu toe gewoon door". Op de afdeling wordt, aldus Hinfelaar, stug doorgewerkt. Van extreme drukte is geen sprake. „De meeste landen zaten niet zonder. Injectiespuiten met anti-gif behoorden tot de standaarduitrusting". Meer verpleegkundigen willen naar Golfgebied VELDHOVEN De belangstelling van verpleegkundigen om te worden uitgezonden naar Saudi-Arabië is veel groter dan normaal. Hun enthousiasme wordt echter enigszins ge temperd omdat he't land moeilijk bereikbaar is in verband met het stilleggen van het internationaal vliegverkeer naar de Golf, aldus directeur P. Schalken van Medical Recruit ment Services in Veldhoven. Het bedrijf houdt zich al jaren bezig met het uitzenden van medisch en para-medisch perso neel naar het Midden-Oosten. Op dit moment ligt het aantal aanmeldingen zeker 30 tot 40 procent boven het normale aantal, aldus Schalken. j^jronica schrapt itnam-serie JjSRSUM Veronica heeft besloten de kaanse serie rond de Vietnam-oorlog, jf duty, met ingang van vandaag voorlo- |t meer uit te zenden. Dit in verband met n Ihïog in de Perzische Golf. In plaats daar- ho^ndt de omroep een nieuwe misdaadserie len cfe gezamenlijke omroepen besteden sinds ire d|n aheen nog 's avonds op Nederland 3 raakfk* aan de oorlog. Het programma wordt Tt tot een uitzending na het tien-uurjour- e vefi komt in de plaats van Studio-Sportjour- NOS-Laat. De uiteindelijke duur van hecljogramma hangt af van de omstandighe- lerder verzorgt het NOS-journaal de ko- af» dagen nog wel een aantal extra bulle- ffi wel 01T> 7, 8 en 9 uur 's ochtends en 1 n jjmiddags. De Journaalredactie blijft met -an de omroepen 's nachts bezet. Sirenes zwijgen op 4 februari DEN HAAG Het testalarm op de eer ste maandag van de maand is voor fe bruari van de baan. Op maandag 4 fe bruari zwijgen de sirenes, heeft een woordvoerder van Binnenlandse Zaken laten weten. De commissarissen van de koningin en de besturen van de regiona le brandweer hebben een korte brief ontvangen namens minister van binnen landse zaken Dales. De letterlijke tekst luidt: „Gezien de huidige gespannen in ternationale toestand heb ik besloten de maandelijkse sirenebeproeving op 4 fe bruari aanstaande niet te laten doorgaan om geen ongewenste gevoelens van on rust onder de bevolking op te roepen". Daarna wordt per maand bekeken of de alarmen al dan niet worden getest. Grote vraag naar oorlogsspeelgoed DEN HAAG Bouwpa- ketten van Stealth-bom- menwerpers, Iraakse Migs, soldaatjes in De- sert-Stormpakken de modelbouwzaken in Ne derland kunnen het oor logsspeelgoed niet aansle pen. De vraag ernaar is enorm toegenomen sinds het uitbreken van de Golfoorlog, zo melden verschillende handela ren. Vooral de gespeciali seerde modelbouwzaken doen goede zaken. Bij de gewone speelgoedzaken is de situatie divers. Nog geen reisadvies voor Turkije DEN HAAG Voor Turkije geldt momen teel nog geen reisadvies. Hoewel de span ning in het land is opgelopen heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken nog niet besloten reizigers te ontraden er heen te gaan. Een woordvoerder van het ministerie kan ook niet zeggen of er eerdaags alsnog een dergelijk advies wordt afgegeven. „Maar laat ik het zo zeggen: mensen hebben in dit soort gevallen lang niet altijd een advies van de overheid nodig". Op de ANWB-informatielijn Reisadviezen krijgen reizigers voor oostelijk Turkije het advies contact op te nemen met de Neder landse ambassade in dat land. Voor het westelijk deel van het land, waar de meeste toeristen naar toe gaan, is dat niet nodig. De informatielijn is een initiatief van de ANWB en Buitenlandse Zaken. wPUL JACOB VAN [SKERCK Mijnen voorlopig het it zichtbare probleem de drie Nederlandse eschepen in de Per- le Golf. Gisteren werd |e vroege ochtend de ;igste aangetroffen in murt van de Philips 'lmonde, die zich net' Ie Jacob van Heems- nog steeds in het enhjrale deel van de Golf sjndt. gaat over het algemeen buderwetse contactmijnen .ostl hoogstens twintig kilo gstof, waarvan niemand ift dat zij in staat zijn oor hepen tot zinken te Van tien van de tot nu toe gevonden :n is zelfs niet met zeker- te zeggen of het hier wel en betrof, omdat zij talbhts werden aangetroffen len niet in staat was die ;n nauwkeurig te onder in. Zij worden dan voor lekerheid wel gemeld aan jst van de vloot, dihet bij de Philips van Al- oofde aangetroffen object be- -ig-t tot deze categorie van de snjible mines'. Inmiddels is I J>ten het zoeken naar mij- te intensiveren met be- ani van de Britse Seaking- hfcopters. De Seakings zul- zoveel mogelijk |en te lokaliseren, zodat in buurt varende schepen af kunnen worden ge schuwd. Het Nederlandse lorradingsschip Zuider ss, dat twee van deze toe- in aan boord heeft, zal er er van dan ook in elk geval ei tijdelijk moeten inleveren. ,p ip alle drie de schepen ge- eerde permanente uitkij- treffen in het water overi- niet alleen mijnen aan. r drijvend voorwerp met omvang groter dan een 01 blikje wordt doorgaans al en afstand van enkele mij- ir gesignaleerd. Zo gauw dui- Aan boord van de Jacob van Heemskerk in de Perzische Golf is er af en toe ook tijd voor een gezelschapsspelletje en wat is er dan toepasselijker dan landje veroveren tijdens een potje Risk. foto: anp delijk is dat het niet om een mijn gaat, wordt het voorwerp met het 20-millimeterkanon tot zinken gebracht om te voorkomen dat andere sche pen er nog eeris van zullen schrikken. Die salvo's zijn overigens niet de enige oorlogsgeluiden die aan boord van de Nederlandse schepen kunnen worden ver nomen. Regelmatig kan met name op de Jacob van Heems- kerck en de Philips van Al- monde ook het brullende ge luid van jachtvliegtuigen wordt gehoord als deze toestel len, afkomstig van een van de drie Amerikaanse vliegdek schepen, op enkel tientallen meters hoogte over de Neder landse fregatten scheren. Dat gebeurt op verzoek van de Ne derlanders, die op deze manier in staat zijn de wapensystemen te- testen. Oefeningen dus waarvan de resultaten de Ne derlanders tot nu toe veel ver trouwen in een echte confron tatie met Irak geven. Echte oorlog De echte oorlog speelt zich, al thans voor de bemanning van de Jacob van Heemskerck, af in de commandocentrale onder in het schip. Daar zitten 24 uur per dag een mannetje of twin tig permanent achter rijen ra darschermen waarop zij vrij wel alles kunnen waarnemen wat er zich in de omgeving zo wel op het water als in de lucht beweegt. Gecombineerd met de gegevens van andere in de nabijheid van de Ameri kaanse vliegdekschepen va rende oorlogsschepen van de multinationale vloot en die van de op 50.000 voet hoogte vliegende AWACS-verken- ners van de Amerikanen ont staat zo een soort 'paraplu' die de hele Carrier Battle Force tegen vijandelijke aanvallen uit de lucht en over het water moet beschermen. De wapensystemen van de Ne derlandse fregatten zijn weer aan die informatie gekoppeld. Dat wil zeggen dat, mocht er bijvoorbeeld in de sector van de Jacob van Heemskerck een Iraaks gevechtsvliegtuig met de gevreesde Exocet worden gesignaleerd, de computer aan boord selecteert welk wapen in stelling zal worden ge bracht. Afhankelijk van de af stand en de snelheid van het vijandelijk projectiel kan dat een Standard Missile (40 kilo meter) of een Seasparrow (15 kilometer) zijn. Is het voor systemen te laat, dan beschik ken de Nederlandse fregatten nog over de Goalkeeper, een systeem dat in eerste instantie is bedoeld voor zelfverdedi ging tegen doelen op zeer kor te afstand. Iraans luchtruim Hoewel er tot nu toe door Irak alleen enkele Scud-raketten i de richting van Saudi-Arabië zijn afgevuurd en de Iraakse gevechtsvliegtuigen zich nog niet boven het centrale deel van de Golf hebben vertoond, wordt door commandant Pie- ter Kok van de Nederlandse taakgroep in de Golf niet al leen met aanvallen uit noord westelijke richting rekening gehouden. Op de dagelijkse informatie bijeenkomsten met de Neder landse journalisten aan boord van de Jacob van Heems kerck, wijst zijn aanwijsstok ook regelmatig naar de Iraan- se bergruggen achter de ooste lijke kust van de Golf ten te ken dat er ook met schendin gen van het Iraanse luchtruim door Irak rekening wordt ge houden. Of met name de Jacob van Heemskerck, die daarvoor dankzij zijn zeer geavanceerde radar- en wapensystemen zeer geschikt zou zijn, ook daad werkelijk wordt ingezet, wil Kok om militaire redenen niet zeggen. „Tot nu toe heeft Iran geen vijandelijke houding te genover de multinationale vloot ingenomen", aldus Kok. „Ik kan ook niet zeggen dat we aanwijzingen hebben op grond waarvan we dat in de toekomst verwachten. Maar juist die bergruggen maken eventuele Iraakse aanvallen vanuit Iran ontzettend gevaar lijk, omdat je die alleen op een laat moment kunt zien aanko men". TOOF BRADER zen. Zo'n 2500 demonstranten ver zamelden zich gisteravond in de Apollohal in Amsterdam. Ze kwamen er om zich solidair te tonen met de inwoners van Israël. En om te luisteren naar tal van sprekers, onder wie de fractievoorzitters van de vier grote partijen en minister Da- les van binnenlandse zaken. Volgens CDA-fractieleider Brinkman verdient de althans tot nog toe lijdzame houding van Israël respect. „Helaas is oorlog nodig om Saddam Hu- sayn te stoppen met zijn ex pansiedrift. Nederland zal er alles aan doen om Israel buiten de oorlog te houden. Wees er van overtuigd dat u op concre te steun van de Nederlandse regering kunt rekenen wan neer Israël daar om vraagt", aldus Brinkman. Zijn ambtsgenoot van de PvdA, Wöltgens, sprak de hoop uit dat „de gevonden lijn van Israël ook tot resultaat zal leiden". Hij stelde echter dat „met het winnen van oorlog nog geen vrede is gewonnen", waarmee hij pleitte voor een oplossing voor het hele Mid den-Oosten vraagstuk. „Wa penbeheersing, democratie, mensenrechten en eerlijke ver deling van welvaart moeten daarbij ter discussie staan", al dus Wöltgens. VVD-leider Bolkestein stelde maandagavond onomwonden dat Nederland Patriot-raketten moet leveren aan Israël, zodra dat land er om vraagt. „Het is een zuiver verdedigingswapen. Gifgas Het zou toch te gek zijn om ze te hier te houden, terwijl ze daar de levens van onschuldige mensen kunnen redden". Bol kestein hoopt dat Israël na de oorlog wel bereid zal blijken een oplossing te vinden voor het Palestijnse vraagstuk. Bol kestein hekelde voorts de rol die Europa en de Sovjetunie de afgelopen jaren hebben ge speeld. „Frankrijk en de Sov jetunie hebben met hun vele wapenleveranties Saddam hel pen uitgroeien tot een monster. En het is verbijsterend dat Duitse fabrieken stoffen aan Irak leverden voor de produk- tie van gifgas". Minister Dales sprak gister avond namens de hele Neder landse regering. Ze zei na de eerste bedreigingen aan het adres van Israël in contact te zijn getreden met joodse orga nisaties in Nederland. De afge lopen weken heeft Dales ook gesproken met moslim-organi saties. „Ik roep iedereen die zich in Nederland bedreigd voelt op zich tot de overheid te wenden", aldus de minister. Net als VVD-leider Bolkestein hekelde ambassadeur M. Baw- ly van Israël de landen die nu zelf de wapens en raketten moeten bombarderen die ze ooit aan Saddam Hussayn heb ben geleverd. „Negen jaar lang heeft de wereld Israël veroor deeld omdat het de kernreac tor bij Baghdad had platge gooid. Nu zou Saddam Hussayn dank zij die reactor over kern wapens hebben beschikt", al dus de ambassadeur. De bijeenkomst werd gisteren afgesloten met het zingen van het Nederlandse en het Israëli sche volkslied. Ook las R. Naf- taniël van het CIDI een solida riteitsverklaring voor, die naar de Israëlische regering ge stuurd zal worden. „Wij ver langen, dat alle inwoners van Israël de komende dagen ge vrijwaard zullen blijven van verdere bedreigingen, dat een ieder weer gewoon, zonder gasmaskers, de straat op kan gaan, weer naar zijn werk kan gaan, kortom dat het normale leven in Israël hervat zal wor den". De aanwezigen spraken ten slotte de vurige wens uit, dat na de bevrijding van Kuwayt een Midden-Oosten zal ont staan dat vrede en veiligheid biedt aan al zijn inwoners. JEAN-PIERRE GEELEN AMSTERDAM De inza melingsactie die pro-Is- raëlgroeperingen in Ne derland afgelopen zater dag zijn begonnen, heeft tot nu toe ruim anderhalf miljoen gulden opgele verd. Dat maakte R. Naf- taniël van het Centrum Informatie en Documen tatie Israël gisteren be kend bij een drukbezochte demonstratie in Amster dam. Bij het CIDI hebben zich voorts 250 vrijwilli gers gemeld die bereid zijn naar Israël af te rei- Bisschoppen laten verstek gaan UTRECHT De Nederlandse bisschoppen hebben gisteravond verstek laten gaan op de manifestatie Solidair met Israël die in de Amsterdamse Apollohal werd gehouden. De organisator van de manifestatie, het CIDI, heeft verscheidene bisschoppen bena derd, aldus directeur Ronnie Naftaniël, maar geen van hen kon komen. Pax Christi-secretaris Jan ter Laak zegt dat hij het „heel wijs" gevonden zou hebben als er wel een officiële afvaardiging van de Nederlandse bisschoppen aanwezig was geweest. De Haagse deken J. Kwaaitaal, voorzitter van de Katholieke Raad voor Is raël, was niet uitgenodigd voor de manifestatie, maar wel het OJEC (Overlegorgaan Joden en Christenen). Het Vaticaan heeft de staat Israël nooit erkend. Bij een manifestatie ter gelegenheid van het veertig bestaan van de staat Israël drie jaar geleden waarvoor de bisschoppen waren uitgenodigd, lieten zij het even eens afweten. Een officiële reactie van de bisschoppenconferen tie was vanmorgen niet te krijgen. oil O u N HAAG Met een spraak van de com- ndanten van de Neder- i:dse fregatten Witte de th en Pieter Florisz, die aflangs uit het Golfge- d terugkeerden is gis- Jmiddag in het Def-en- B, voorlichtingscentrum 3jDen Haag de expositie la dfcrisis' geopend. il van de tentoonstelling is 31 informeren van het pu- - ik over de situatie in de ij If. Onder andere aan de 1 ld van een grote overzichts- t irt met daarop de posities i de verschillende strijd- ichten in het gebied. Even- Ie wijzigingen worden van tot dag doorgevoerd zodat kaart altijd actueel is. expositie is de eerste in de ks van vier tentoonstellin- i die elk jaar met betrek- ig tot actuele gebeurtenissen defensiegebied worden op- et. Dit kwartaal is er voor Golfcrisis, of beter gezegd lfoorlog, gekozen omdat fensie overstelpt werd met igen van het publiek over situatie in het oorlogsge bied. Vragen als 'Moeten we gasmaskers aanschaffen?' en 'Moeten we gaan hamsteren?' waren aan de orde van de dag. Naast de grote overzichtskaart wordt ook informatie gegeven over de werking van verschil lende wapensystemen. Zo is er een serie foto's te zien over het inmiddels overbekende Pa triot-raketsysteem waarmee de geallieerde strijdkrachten de Iraakse aanvallen met Scud- raketten afslaan. Maar ook een video over één van de paradepaardjes van de Nederlandse Marine, het Goal- keeper-systeem. Een Neder landse vinding waar de Ame rikanen jaloers op zijn. Ge toond wordt hoe met het volle dig computergestuurde snel vuurkanon een vijandelijke raket wordt vernietigd voor dat deze enige schade aan kan richten. De radars van het op de Nederlandse fregatten ge plaatste kanon nemen een vij andelijke raket al in een vroeg stadium waar. Als het projec tiel het schip dicht is benaderd vuurt het kanon enkele salvo's af die de raket voortijdig doen exploderen. „Niemand in de Golf is op dit moment te benijden", zei zei de commandant Van der Aa van het onlangs uit de Golf te ruggekeerde fregat Hr.Ms. Witte de With tijdens de ope ning van een expositie. Tevens verklaarde hij blij te zijn weer thuis te zijn nu de oorlog is uitgebroken. „Ik zat niet te wachten op een oorlog", aldus de commandant. Volgens Van der Aa was zijn bemanning goed op haar taak voorbereid en werd zij steeds goed geïnformeerd over wat haar te wachten stond. Wel bracht de ongerustheid over hun toestand aan het thuis front „een stuk spanning op het schip". Dat was volgens de commandant vooral te wijten aan de berichtgeving over de situatie in de Golf door de Ne derlandse media. „Het thuis front was vaak ongeruster dan de mensen aan boord zelf", al dus Van der Aa. „En dat zorg de bij de bemanning weer voor extra ongerustheid". Overste Nieuwenhuis, com mandant van de Hr.Ms. Pieter Florisz, die evenals de Witte de With tot voor kort in het Golfgebied was, had hierover tijdens zijn toespraak ook al enkele opmerkingen gemaakt. Overste Van der Aa (links) en overste Nieuwenhuis bestuderen aandachtig de kaart met de actuele posities van de geallieerden in de Golf. foto: peter van mulken „De grootste ongerustheid van de bemanning was die over de mogelijke ongerustheid thuis", aldus Nieuwenhuis. DAVE ABSPOEL De expositie Golfcrisis in het Defensievoorlichtings centrum aan de Korte Hout straat in Den Haag staat tot en met 12 april open voor het publiek. Op maandag van 12 tot 17 uur en op dins dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur. De toegang is gra tis. Voor meer informatie kan men bellen naar tele foon: 070 - 318 83 83. üA,ZOISEP NATUUÉUJK Gée,j w ws- CZIMlNAlie OP GPOUP VAH GESLACHT! „Justitie moet asielaanvraag Iraakse studenten herzien" AMSTERDAM Nu in Irak oorlog is uitgebroken moet staats secretaris van justitie A. Kosto met spoed de asielaanvragen van naar Nederland gevluchte studenten herzien. Dat vindt woord voerder K. Bleichrodt van de UAF, de stichting voor vluchteling studenten in Utrecht. Bij de stichting zijn 46 Iraakse studenten geregistreerd, van wie 23 geen enkele status hebben. Volgens Justitie zijn hun vlucht motieven onvoldoende en hebben zij geen recht op asiel. Vol gens Bleichrodt zijn de studenten nu verwikkeld in asielproce dures die nog jaren kunnen duren. Een woordvoerder van justi tie zei in een reactie dat Nederland geen groepsbehandeling kent voor asielaanvragen. Als er door de oorlogssituatie gewij zigde situaties zijn ontstaan, zullen die individueel bekeken wor den, zo zei hij. WAAPOM PEMKJIJ PAT Ifc ÜBERHAUPT IM E0O STOMME BOOM ZOU Willem zitten ASPERENHOBBES \t/m NIET BOVEN KOMEN %E VERSOPEN VOOR ...-«cl

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3