Heroverweging houding tegenover Palestijnen CeidóeSotwcM: Paus: missie is eerste plicht van de kerk Kerken Midden-Oosten willen wapenstilstand beroepingen kerk wereld Hongaarse RK kerk lijdt onder clericaal verleden Ontoelaatbaar GEESTELIJK LEVEN/OPINIE C^idóc Soutuut DINSDAG 22 JANUARI 1991 PA(I BAYRUT De Raad van Kerken in het Midden-Oosten (MECC) heeft tot een on- middelijk staakt-het-vuren in de Golfoor log opgeroepen. In een gezamenlijke ver klaring met een delegatie van de Canade se Raad van Kerken (CCC) zegt de MECC dat de oorlog het lijden van de be volking in het Midden-Oosten verergert. Het bereiken van gerechtigheid, waar vrede van afhankelijk is, wordt door de oorlog belemmerd. De MECC en de CCC- delegatie roepen alle betrokken landen op de onderhandelingen te hervatten over de terugtrekking van hun troepen, ,,de Irakezen uit Kuwayt en de geallieer de strijdkrachten uit het Midden-Oos ten". De kerken van het Midden-Oosten leren ons, aldus de verklaring, dat een alomvattende en duurzame vrede niet al leen met een oplossing van het Golfcon- flict wordt bereikt. Vrede kan niet door een oorlog worden opgelegd, en evenmin door een superioriteit van technologische massavernietigingswapens of door het streven het militaire of politieke machts evenwicht te veranderen. Daardoor zou de onveiligheid alleen maar gehandhaafd blijven en zouden de staten zich gedwon gen zien nog meer geld aan wapens uit te geven. In plaats daarvan moet er volgens MECC en CCC naar een rechtvaardige verdeling van de rijkdommen worden ge streefd. In de verklaring wordt geen mel ding gemaakt van de Iraakse aanvallen op Israël, een land dat zijn best deed bui ten de oorlog te blijven. 'Anglicaanse liturgie dringend aan vernieuwing toe' LONDEN De paro chies in de anglicaanse kerk zijn dringend aan vernieuwing toe. Niet al leen moeten er veel meer vrijwilligers komen en moet de liturgie worden verlevendigd, maar ook moeten de parochies de evangelisatie op nieuwe manieren ter hand ne- Dit meent bisschop George Carey, die op 14 april a.s. wordt geïnstalleerd als aarts bisschop van Canterbury en primaat van de anglicaanse kerk, in een artikel in de Sunday Times. Volgens Carey rust het werk binnen de parochies op veel te weinig mensen en is de litur gie vaak „vervelend en lang dradig". Het wonder van het christendom, zo denkt Carey wel eens in een cynische bui, is, dat er nog altijd zoveel mensen voor zo'n vervelende dienst in de kerk komen. Carey waarschuwt er overi gens voor dat de liturgie niet los van het dagelijks leven mag komen te staan. Even zeer moet worden voorko men, dat de liturgie toegeeft aan de geest van de tijd en uitsluitend de problemen van de wereld aan de orde stelt. „Als de kerk op dezelfde ma nier als een circus wordt ge leid, komen er vele mensen maar is het mysterie weg". De evangelisatie zal veel meer buiten de kerk moeten plaats hebben. Hij wijst op het goede voorbeeld van stedelijke paro chies die een huis hebben ge kocht waar bijbelstudiegroe pen wekelijks bijeenkomen en waar sociale activiteiten sa mengaan met bezinning op Gods woord. Carey heeft ook veel waardering voor paro chies die samenkomsten hou den in ziekenhuizen en buurt centra. De anglicaanse kerk moet zich volgens Carey uit de veiligheid van het kerkge bouw en onder de parochia nen begeven. IKV -secretaris naar Moskou en Litouwen DEN HAAG IKV-secreta- ris Mient-Jan Faber brengt deze week een bezoek aan Moskou en Litouwen. Hij wil onder meer met de Litouwse onafhankelijkheidsbeweging Sajudis spreken over het op treden van het Sovjetleger de afgelopen weken in de Balti- sche staten Letland en Litou wen, waarbij in totaal 19 do den vielen. Faber leidt een delegatie van de Helsinki Citizens Assem bly, waarvan hij samen met de Tsjechische minister J. Sa- bata voorzitter is. In deze or ganisatie zijn politieke partij en, milieugroepen, vredesbe wegingen en andere maat schappelijke organisaties uit heel Europa verenigd. De reis heeft plaats op verzoek van democratische bewegingen in de Sovjetunie. De delegatie zal pleiten voor erkenning van de soevereiniteit van de deelrepublieken. Donderdag hoopt de delegatie naar de Litouwse hoofdstad Vilnius te gaan, waar zij wil spreken met vertegenwoordi gers van het parlement, onder wie president Landsbergis. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Westerhaar J. de Roo te Bruinisse. Aangenomen naar Bar- chem drs. J.A. Antonides, kand. te Herveld. Beroepen te Kockengen P. van der Kraan te Bleskensgraaf; te Opijnen en Tuil K. Schaap te Hoog kerk c.a.-Oostwold c.a.; te Rotter dam-Centrum (toez.) J. Bogaard te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Boskoop R. de Reuver te Sebalde- buren (part-time), die bedankte voor Hoornaar. Bedankt voor Heteren en voor Nieuweroord-Noordsche Schut G.J. Mantel te Lopikerkapel. Gereformeerde Kerken Beroepen te Amsterdam-Noord drs.L'.P. Miedema te Zutphen (voor het maatschappelijk reactlverlngs- werk aan de dr. J.C. Sikkelstichting). Beroepen te Etten-Leur-Zundert (Evang. Kerkengemeenschap) drs. G.H. ter Maat te Leeuwarden-West. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Gouda en voor Rotter dam-Oost T. Wendt te Bunschoten- Oost; voor Hoogkerk en voor Hoog- vliet-Spijkenisse D.W.L. Krol te Adu- ard. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Leeuwarden J.H. Hof man te Groningen-Noord. Niets is zo moeilijk als zichzelf niet te bedriegen HERVORMDE SYNODEPRAESES DS. WALLET: DEN HAAG De Raad van Kerken in Nederland zal door de oorlog in de Golf zijn 'dubbele loyali teit' met Israël en de Pa lestijnen moeten herover wegen, vindt de her-' vormde synodevoorzitter ds. B. Wallet. Vooral de houding van de PLO vraagt hierom. „Maar ik wil op dit moment van mijn standpunt geen ge bruik maken om de Raad van Kerken aan te vallen. Daar voor zijn de tijden te ernstig", zegt. Wallet. Hij maakte in mei 1990 al bezwaar tegen de verklaring waarin de Raad van Kerken bij de Nederland se regering aandringt op er kenning van de PLO. Het „buitengewoon moeilijke begrip" dubbele loyaliteit komt dezer dagen wel onder zeer grote spanning te staan, aldus de synodevoorzitter. Zelf legt hij het zo uit: „Van uit de verbondenheid met Is raël, in wie tenslotte alle vol ken gezegend zullen woeden, is de Kerk aanspreekbaar op de problemen van de omrin gende landen". De verbondenheid met de Pa lestijnen is volgens Wallet toch van een andere orde. „De diepste laag van de ver bondenheid betreft Israel." De aanvallen van Irak op Is raël hebben dat de afgelopen dagen opnieuw duidelijk ge maakt. „Er is zondag overal ge,beden vanuit de verbon denheid met Israël, want die is in de Hervormde Kerk zeer diep verankerd". Ds. Wallet vindt de kritiek van rabbijn L.B. van de Kamp op de kerken niet te recht, hoewel hij begrip voor zijn houding heeft. „Hij wil duidelijkheid van de kerken." De rabbijn zei zaterdag dat de kerken gefaald hebben, om dat ze na de Iraakse aanval op Israël hebben gezwegen. Ds. Wallet wijst erop dat de ker kelijke Israël-organen vrijdag duidelijke taal hebben gespro ken „en daar staan wij geheel achter". „Onze solidariteit met Israël staat buiten discus sie." De verklaring van de Israël- organen, waarin geschokt wordt gereageerd op de aan vallen, is ook voor Wallets ge reformeerde collega ds. E. Overeem „de stem van de kerken". Misschien had ook het synodebestuur nog een keer zijn solidariteit onder woorden moeten brengen, zegt hij, maar dat zou dan op een herhaling zijn uitge draaid. Van de Kamp moet uit het uitblijven van een dergelijke reactie geen verkeerde con clusies trekken. Bovendien is het erg moeilijk om de ver bondenheid met Israël precies uit te drukken. „Israël leeft in de harten van de mensen. In heel wat kerken is zondag de Naam van Israël, Gods Volk, uitvoerig aangeroepen", aldus ds. Overeem. Hij vindt niet dat de loyaliteit met Israel èn de Palestijnen moet worden heroverwogen. „Ik heb grote zorgen over Is raël en grote zorgen over de Palestijnen." Uit de verbon denheid met het Palestijnse volk moet overigens niet wor den afgeleid dat de gerefor meerde synodevoorzitter zijn „handtekening zet onder alles wat Arafat zegt". Ds. Overeem beklemtoont dat in oorlogstijd alle nuancerin gen verdwijnen. „Het is na tuurlijk loeiend stom dat Pa lestijnen 'Leve Saddam Hus- sayn' roepen, want deze man moet niet lang leven. Maar in hun uitzichtsloze situatie is het wel begrijpelijk dót ze het roepen". „Uit het feit dat Arafat partij heeft gekozen, blijkt hoe hij in het nauw zit", zegt ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Neder land. Hij vindt het voorbarig Ds. B. Wallet. FOTO: ANP om op dit moment uitspraken te doen over de PLO, waar het rabbijn Van de Kamp vol gens hem veel meer om te doen was. „Men verwacht dat wij ons distantiëren van de PLO, maar dat doen we niet". Hoewel dubbele loyaliteit juist op dit moment „een heel las tig begrip" is, blijft de Raad van Kerken eraan vasthou den. „Wij blijven vinden dat Israël recht op een veilig thuis heeft en dat de Palestij nen datzelfde recht hebben. Zonder deze twee ingrediën ten komt er geen oplossing van het conflict in het Mid den-Oosten", aldus ds. Van der Zee. VATICAANSTAD De ver kondiging van het evangelie aan de niet-christenen is vol gens paus Johannes Paulus II de eerste plicht van de RK Kerk, waaraan alle andere ta ken van de kerk hun zin ont lenen Alle personen en vol keren hebben er recht op de blijde boodschap van God te horen, schrijft de paus in zijn achtste encycliek 'Redempto- ris Missio' (De zending van de Verlosser), die vanmorgen is gepubliceerd. Met de encycliek van 103 pa gina's brengt de paus in her innering dat 25 jaar geleden het Conciliedocument over de missie 'Ad gentes' verscheen. De paus wijst er op dat de kerken na het Tweede Vati caans Concilie zijn komen te beschikken over eigen bis schoppen, priesters, en gelovi gen, iets dat hem verheugt. Bovendien maken deze ker ken zich op voor de ontmoe ting, de dialoog en de samen werking met de leden van de andere christelijke kerken en de andere godsdiensten in hun omgeving. Maar de paus waarschuwt dat een aantal dubieuze theologi sche opvattingen het missio naire elan dreigt te verzwak ken. Zo stellen sommigen ter discussie dat de kerk noodza kelijk is om het heil te vin den. De encycliek wijst de op vatting van de hand dat mis sie in de eerste plaats een dia loog met de andere godsdien sten is. De encycliek onderscheidt drie vormen van missie. Er is niet alleen de activiteit onder nog niet tot het christendom bekeerde mensen, maar ook de pastorale zorg voor de christenen en de nieuwe evangelisatie onder hen die het christelijk geloof hebben verloren. De kerk wordt in haar missiewerk met nieuwe uitdagingen geconfronteerd, meent de paus. Dat is onder meer een gevolg van sociale verschuivingen door de ver stedelijking, de migratiegol- ven en de economische kloof tussen arm en rijk. De paus roept de missionaris sen op trouw te zijn aan het kerkelijk leergezag en open te staan voor „een proces van vernieuwing". De priesters moeten, vooral in landen waar de christenen een min derheid vormen, in hun leven blijk geven van „missionaire openheid" en beschikbaar heid. De theologen wordt ge vraagd de theologische aspec ten van de missie uit te die pen De paus verwacht van de le ken, dat zij een speciale bij drage leveren aan de dialoog met andere godsdiensten en nieuwe vormen van samen werking met niet-katholieken zoeken. Het hoofd van de RK Kerk verzekert de niet-chris tenen en in het bijzonder de overheden van de landen waar de missiewerkers actief zijn, dat zijn kerk maar één doel heeft: „de mens te dienen door hem de liefde van God te openbaren die in Jezus Christus zichtbaar is gewor den". Herdenking met tranen herdacht hoe vijftig jaar geleden in deze stad een bloedbad werd aangericht onder joden. Rabbijn Moses Rosen (r) kon zijn emoties niet de baas. FOTO: EPA UTRECHT „We leven nog in de schaduw van ons eigen verleden. We hebben als rooms-katho- lieke kerk in Hongarije zowel in aantallen als in kwaliteit onder het com munistische bewind enor me verliezen geleden. Maar voor onze huidige problemen kunnen wij de communisten niet verant woordelijk stellen, we stoten voortdurend op onze eigen zwakheid". Dat zegt hulpbisschop Asztrik Varszegi (44), secretaris van de Hongaarse bisschoppen conferentie, die een bezoek aan Nederland brengt op uit nodiging van de vereniging van Katholieke Hongaarse In tellectuelen en de Nederland se bisschoppen. Hij wil in Ne derland inzicht krijgen in het kerkelijk jeugdwerk, want daar zal de aandacht zich op moeten richten wil de Hon gaarse kerk een toekomst hebben. Varszegi: „Het com munisme heeft allerlei mense lijke waarden kapot gemaakt en in het geestelijk vacuüm floreren nu allerlei sekten. Daar gaan allerlei jongeren in op". Aan het gesprek nemen twee leden van de Beweging van Katholieke Hongaarse Intel lectuelen deel, Kornel Polgar en Gabor Bundavati, allebei gepensioneerd en al meer dan dertig jaar woonachtig in Ne derland. Polgar: „Wij hebben nog godsdienstles gehad, maar daarna is er voor de jeugd niets meer gebeurd. De twee generaties na ons zijn opge groeid in onverschilligheid en communistische leuzen". Polgar en Bundavati hebben zich beijverd om sponsors te vinden om activiteiten op touw te zetten voor de Hon gaarse jeugd die nu volgens hen „stuurloos" is. Daar ligt momenteel volgens hen de meest dringende taak die door de kerk in Hongarije moet worden aangepakt. Nauw daarmee verbonden is een ander probleem dat hulp bisschop Vèrszegi signaleert: de geloofwaardigheid van de Hongaarse kerk. „Wij hebben onder het communistisch re gime alleen maar voor ons ei gen behoud kunnen zorgen. Wij konden overeind blijven door ons te concentreren op de eredienst. Maar daardoor zijn we een cultische, clericale kerk geworden die alleen maar met sacramenten bezig is. Sommigen zien ons als een gevaar omdat ze denken dat wij een nieuwe macht in de samenleving zijn. Dan zitten we met nog een ander groot probleem. We hebben haast geen goed opge leide leken en d~* maakt het weer erg moeL.j- voor de kerk om zich te vernieuwen, want hoe kun je dan nieuwe mensen aantrekken?" De kerk in Hongarije heeft volgens hem nog maar nau welijks kennis genomen van de vernieuwingen van het Tweede Vaticaanse Concilie. „Daar hadden de machtheb bers van destijds belang bij. Ze wilden ons naar de marge van de samenleving verdrin gen en ons klein houden. Maar in zo'n steriele situatie kan de geest zich niet ontwik kelen. We kunnen op die ma nier niet echt inspirerend werken. Wat we willen is niet een godsdienstig relict uit het verleden doorgeven, maar echte religieuze waarden aan bieden. Het egoisme groeit in Hongarije. De Kerk moet de mensen duidelijk maken dat het geloof de mensen niet iets afneemt, maar hen juist iets schenkt. Maar dan zit je met het probleem hoe daarover te spreken. Van naastenliefde en solidariteit hebben de mensen amper gehoord. Ze weten al leen wat uitbuitring en verne dering is". PAUL VAN VELTHOVEN Bedevaart vaak negatief voor lichamelijk welbevinden HEERLEN Van bede- vaarten gaat eerder een ne gatief dan een positief effect uit op het lichamelijk welbe vinden van de deelnemers. Het aantal medisch niet te verklaren genezingen in Lourdes is erg gering. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek door dr. Jos Pieper, universitair docent so ciale wetenschappen aan de Universiteit voor Theologie en Pastoraat (UTP) in Heer len. In psychisch opzicht blijken bedevaarten wel heilzaam te werken, vooral doordat de mensen minder angst krijgen. Depressies blijken daarente gen nauwelijks af te nemen. Bijna alle ouderen (94 pro cent) gaan om religieuze rede nen op bedevaart, zoals God danken, hulp en bijstand vra gen voor anderen, geloofsver sterking of genezing en he ling. De motivatie voor jonge ren om op bedevaart te gaan is vooral om andere mensen te ontmoeten, voor ontspan ning en gezelligheid. De ouderen zijn vooral vrou wen (79 procent), hebben zeer weinig opleiding terwijl drie op de vier op het CDA zijn georiënteerd. Van de jongeren is 66 procent van het vrouwelijk geslacht. Hun opleiding is vrij hoog, 32 procent heeft middelbaar on derwijs gevolgd en de helft is nog in opleiding. Hun politie ke voorkeur gaat voor 44 pro cent uit naar het CDA. Van de ouderen bleek 63 pro cent al eerder in Lourdes ge weest te zijn en 17 procent al meer dan tien keer. Ook heb ben de ouderen al andere be devaartsplaatsen bezocht. Van deze categorie is 35 procent op God gericht, 24 procent pel grimeert uit devotie tot Maria en 23 procent tot Jezus. Jon geren zijn sterk op God ge richt, 51 procent, en voor 10 procent op Maria. De onderwaardering en zelfs onverschilligheid van theolo gen voor bedevaarten heeft volgens prof. dr. E. Henau plaatsgemaakt voor belang stelling. Na de kaalslag ten aanzien van allerlei vormen van volksvroomheid, die als gevolg van het Tweede Vati caans Concilie plaats vond, valt er sinds de jaren '80 een kentering waar te nemen. Triest nieuws van de Golfe Wie de tv-opnamen heeft gezien en de stemmen hj[ hoord van de Amerikaanse, Britse, Kuwaytse en It|0g piloten die in Irak krijgsgevangen zijn gemaakt, hofyid deskundige te zijn om met zekerheid vast te stellen cfc mannen ernstig zijn mishandeld en er onder zware dp1 zijn gebracht hun verklaringen af te leggen. De IraaJffj1* visie zal het resultaat hebben uitgezonden in de ve^ stelling dat de bevolking van Irak aan dit soort evenm lijke als doorzichtige propaganda wel geloof zou hechog: VOOR de familieleden van de piloten is het een afs) d lijke ervaring. Saddam Husayn heeft het daarbij niet i1 Nadat hij wekenlang buitenlandse burgers in zijn lajm gegijzeld en had gedreigd ze bij belangrijke objecten a bruiken als schild tegen luchtaanvallen, heeft hij nu krijgsgevangenen hetzelfde lot te laten ondergaan, negeert de voor krijgsgevangenen geldende humanit; gels die ook hij heeft ondertekend. Daarmee maakt schuldig aan een ordinaire oorlogsmisdaad. ONDERTUSSEN blijken de militaire operaties teg< niet zo goed te verlopen als het Pentagon aanvankelijl meegedeeld. President Bush en de Amerikaanse oppei hebber in het Golfgebied hebben de afgelopen dagf waar met nadruk gewaarschuwd tegen overdreven me over de duur van de Golfoorlog en over de aard strijd, maar de barre werkelijkheid blijkt nog sombei zijn. In tegenstelling tot eerdere officiële verklaringeil Saddam Husayn nog volop te beschikken over middel terug te slaan in deze computergestuurde materiaalsl| op het tv-net CNN tot dusver zo bedrieglijk schoon bloedig overkomt. SlNDS de eerste nachtelijke Scud-aanval op Israël hi geallieerde opperbevel alles wat vleugels heeft de luel stuurd om te zoeken naar de resterende vaste en lanceerinrichtingen van de Irakezen. Maar die speurt! nog lang niet voltooid, laat staan dat de lanceerplaatsi den zijn uitgeschakeld. Irak bewijst dat trouwens d< tijd tot tijd een paar Scud-raketten te lanceren. In w van de door Amerikaanse militairen bemande Patriot ten betekent dat ook voor Israël een niet geringe bedn ONDERTUSSEN blijkt het niet eenvoudig de eenh het geallieerde kamp lang genoeg te bewaren om S Husayn de beslissende slag toe te brengen. Zo hebben bondgenoten aangedrongen op het inlassen van vechtspauze voordat de tank- en infanterieslag 1 Saddam zou de gelegenheid moeten krijgen de balanJfi maken van de oorlog tot dusverre, om zich vervolgeir behoud van een laatste restant aan waardigheid vrijwil Kuwayt terug te trekken. UlT militair oogpunt lijkt zo'n staakt-het-vuren nieT standig en in politiek opzicht lijkt het zinloos. Saddan^ geen behoefte aan een bestand. Hij gokt op het aantalt gevechtskracht van zijn woestijnsoldaten. Zij moeten hp nodige tijd verschaffen om Israël alsnog uit de tent tp ken. En als dat niet lukt, moeten ze zoveel bloed laten f en dat de CNN-kijkers er onpasselijk van worden. l| kan in bepaalde opzichten in het voordeel van de d* werken. Daarom tempert George Bush momenteel voo|c optimisme en staat de censuur een minder rooskleurig^ toe om de roep om een gevechtspauze in de kiem te sn" Het wachten is inmiddels op een ook eerlijker beeld V* verwoestingen die de massale bombardementen van, bommenwerpers in Irak en Kuwayt teweeg moeten hij gebracht. En van de effecten daarvan op de burger! king. Minister Hirseh Ballin van justitie wil de wet z| wijzigen dat verdachten van ernstige misdrijven niet wegens een procedurefout kunnen worden vrijgelatei adviescommissie heeft de bewindsman daartoe eerdei maand geadviseerd en Hirseh Ballin heeft er positief op De gewijzigde wet kan niet snel genoeg van kracht wol Zolang dat nog niet is gebeurd lachen daders in voorkc de gevallen in hun vuistje, terwijl slachtoffers in de koi ven staan. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Leidschenc student Dennis Spaargaren. Op een parkeerterrein ii woonplaats werd hij door een achttienjarige jongema Den Haag zonder enige aanleiding eerst uitgescholden wege zijn vermeende homoseksualiteit en daarna mis deld. Hij was onder meer geschopt en moest in het zi< huis worden opgenomen met een zware hersenschuddin zekere zin heeft hij geluk gehad, want het ook slechter nen aflopen. A.LS student rechten had Dennis één troost: hij vertroi erop dat de dader zijn gerechtvaardigde straf niet zou gaan. Totdat hij telefonisch van het bureau slachtoffer van de Haagse politie te horen kreeg dat Justitie de heeft geseponeerd. „Officieel heet het een vormfout i procedure, maar volgens mij weet bij Justitie de linkerl vaak niet wat de rechter doet", aldus een inspecteur va bureau. DENNIS zelf heeft inmiddels schriftelijk de bevest ontvangen van de officier van justitie, waarin deze toe; dat wegens een 'administratief verzuim' niet tot vervol kan worden overgegaan. De dader heeft slechts een dj twee in voorarrest gezeten. Ondanks het feit dat de 1 schendamse student is teleurgesteld in de Nederla rechtsgang wil hij zijn rechtenstudie voortzetten. Op die nier hoopt hij in de toekomst zijn steentje te kunnen bi gen aan een betere bescherming van de slachtoffers van drijven. Het is te hopen dat hij daarbij succes hééft, wanl hem en veel andere slachtoffers nog altijd overkomt, is voorstelbaar en ontoelaatbaar. £cid6e6oti4a/rit Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071 - 122 244 Postadres Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon. 071 -.313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17 00 uur Nabezorging Telefoon. 071 - 122 248. van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betalingBij betaling per acceptgirok; per maand f. 25,70 per maand 2 per kwartaal f. 76,60 per kwartaal t 7 per jaar f. 294,30 per jaar 29 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij! 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2