!ind aan hegenomie van Steffi Graf Veiligheid staat voorop bij WK ski .onder ^kx. Voetbalvandalisme blijft toenemen Van Schie en Voetelink krijgen kans op eerherstel J PORT QeidwOowuvnt DINSDAG 22 JANUARI 1991 PAGINA 13 oster vertrekt j Willem II LBURG Het contract '5 n trainer Adri Koster bij 3 jllem II, aanstaande zondag Tilburg tegenstander van 1 Den Haag, wordt aan het ide van dit seizoen niet t rlengd. De vroegere inter- tional werd in januari 1990 ngesteld als hoofdtrainer i het eerste elftal, nadat it de Visser technisch di- °|cteur werd. 1( t ster werkt al vijf jaar bij il nummer veertien van de i idivisie. Koster maakt het a izoen als trainer/coach ge- af. Nieuwe sponsor ploeg Kuiper STUTTGART De profes- sionele Duitse wielerploeg van de Nederlandse ploeglei der Hennie Kuiper heeft sinds gisteren een andere naam. Het nationale tele foon-bedrijf Telecom ver vangt als hoofdsponsor de stad Stuttgart. Team-mana ger Winfried Holtman kon digde tijdens de bijeenkomst ook aan dat Urs Freuler het 20ste lid van zijn ploeg is. De inmiddels 32-jarige Zwitser, veelvoudig wereldkampioen op de baan, stond tot voor kort onder contract bij Pana sonic. De Bie niet bij veldrijstrijd DEN HAAG De Belgische Wielrij- dersbond (BWB) heeft Danny de Bie verwijderd uit de selectie voor de we reldtitelstrijd veldrijden in Gieten en vervangen door reserve Roland Libo- ton. Dat besluit is genomen na onre gelmatigheden tijdens de doping-con- trole bij de Super Prestige-cross in Zil- lebeke, afgelopen zaterdag. Laurent De Backer, voorzitter van de nationale sportcommissie, vertelde gisteren niet wat zich precies heeft afgespeeld in Zillebeke. „In het verslag van de me dische controle staan feiten waarover we nu moeilijk kunnen spreken, maar die sterk genoeg zijn om De Bie niet af te vaardigen naar het WK" Piet de Bruin kandidaat NOC-bestuur UTRECHT Piet de Bruin stelt zich kandidaat voor een functie in het bestuur van het Nederlands Olympisch Comi té. Over twee jaar treden twee van de zeven bestuursleden definitief af. De Bruin trok zich onlangs terug als voorzit ter van de Nederlandse volley- balbond Hij gaf toen te ken nen wel als internationaal vol leybalbestuurder actief te blij ven. IOC-lid Anton Geesink benaderde De Bruin voor het NOC-bestuur. Sporters tekenen convenant UTRECHT Twintig van de dertig Nederlandse topsporters hebben het anti-dopingconve- nant ondertekend. Dit heeft Anton Geesink gisteren bekend gemaakt. Het convenant werd eind vorig jaar onder persoonlij ke titel van het Nederlandse IOC-lid verstuurd in de periode dat er veel onthullingen waren over doping in de voormalige DDR. „Ik sport zonder doping", werd de topsporters gevraagd te ondertekenen. Twintig hebben dit gedaan. Co Adriaanse onder het mes DEN HAAG Co Adriaanse gaat onder het mes en is daarna mogelijk lange tijd uitgeschakeld. De trainer van FC Den Haag wordt aanstaande donderdag opgenomen en zal vrijdag worden geopereerd. Aanleiding is een enkelblessure die nog stamt uit zijn periode als actief voetballer. De trainingen en coaching van FC Den Haag zullen worden overgenomen door assistent-trainer René Notten. Adriaanse zal na de ingreep, die volgens FC Den Haag-clubarts Bos zo snel mogelijk moet worden verricht, nog minstens vijf da gen in het ziekenhuis blijven. Afhankelijk van de operatie wordt zijn rechter enkel mogelijk in het gips gezet, waardoor de absentie van Adriaanse mogelijk en kele maanden kan gaan duren. De Raad van Advies van FC Den Haag, die gisteravond voor de derde maal bijeen was, heeft positief gereageerd op de plannen de exploitatie van de club uit handen te geven. Het bedrijf dat de financiële huishouding van de club moet gaan regelen, is nog niet gevonden. Sport op tv VANDAAG Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. Duitsland 1, 23.00 uur: Sport extra. Duitsland 2, 22.10 uur: Sport extra (skiën). BBC 1, 21.30 uur Sport- Eurosport, 18.00 uur: Sport. Super Channel, 22.15 uur: Ultra Sport. TV 5, 19.15 uur: Fan de Sport. MORGEN Eurosport, 09.00 Sport. Sportnet, 08.00 Sport. ELES OP WEG NAAR EERSTE PLAATS OP WERELDRANGLIJST LBOURNE Steffi raf verloor vandaag in ilbourne van een speel- aan wie ze vroeger iguit een paar games ijtraakte: Jana Novot- De Tsjechoslo waakse iloeg de 21-jarige Duit met 5-7 6-4 8-6, waar- lor na drie jaar Graf-he- anonie de Australische ilstrijd bij de vrouwen ird opengegooid. „nieuwe Steffi", Anke Hu- had weinig in te brengen en Monica Seles. De vera- irikaanste Joegoslavische it op het punt Graf van de rste plaats op de wereld- nglijst te duwen. Mary-Joe irnandez is degene die dat in halve finales kan verhinde- Niet dat de 19-jarige Ame- [aanse tegen de middelste de Maleeva-zusjes, Kateri- enige indruk maakte, ipaar iter haar staat Ion Tiriac. :kers manager zal haar niet oor niets onder contract heb- n genomen. Ve gaan tegenwoordig tegen ■af niet meer de baan op met t idee een paar leuke games spelen, we willen van haar innen", vertolkte Novotna gevoelens van het jarenlang tor Graf geknechte tennis- voetvolk. De 22-jarige Tsjecho- slowaakse gold lang als een ta lentvol dubbelspeelster; te week echter voor de single. Tot zij halverwege vorig jaar met Hana Mandlikova ging werken en haar intrek nam in de villa met tennisbaan die de vroegere Australische Open winnares bewoont in Schoten. „Door Hana ben ik me als een echte prof gaan gedragen. Zo wel op als buiten de baan. Ze bracht me de conditie bij die ik nodig heb voor dit soort wedstrijden", aldus Novotna. Dubbelspelpartner Helena Su- kova was de eerste die de ver anderingen in Novotna's men tale gesteldheid bemerkte. Ze haakte geschrokken af. Kreng Zina Garrison was de tweede. Toen de scheidsrechter in een vrouwendubbel verkeerd tel de, weigerde Novotna dat te herstellen. Garrison: „Wat een kreng. Ik heb er geen woorden voor". Steffi Graf was dus gewaarschuwd. Maar 's werelds nummer één heeft haar eigen problemen en één daarvan zat op de tribune: va der Peter, middelpunt van een society-schandaal. 1990 heette voor haar een rampjaar te zijn geweest. Al te dramatisch moet men zich dat iAALBACH De veilig- leidsmaatregelen bij de andaag begonnen strijd m de wereldtitels ski zijn erscherpt nadat de Oos- ïnrijkse politie elf Iraki ad aangehouden. 'it de verhoren is de binnen- andse veiligheidsdienst duide- ijk geworden dat de groep aar Oostenrijk was gekomen oor het plegen van aanslagen, (aar, in dat land of elders in uropa, werd nog niet duide- jk. „Wij hebben desondanks xtra bescherming gevraagd n gekregen voor de strijd om 1e wereldtitels," stelde Anton itenitzer, hoofd van de veilig- eidsdienst in de provincie alzburg. „Leden van de spe- Bale anti-terreurdienst van iet Oostenrijkse leger zullen ons in de komende week extra bescherming dienen te bren gen". Meer dan honderd leden van de speciale eenheid 'Kobra' zijn gisteren in Saalbach, waar de verschillende disciplines zullen worden afgewerkt, aan gekomen. Het totaal aantal agenten en veiligheidsbeamb ten bedraagt nu ruim 500, meer dan het dubbele dan dat gene dat de organisatie had voorzien. Speciale bescherming, rond de klok, zal er zijn voor deelne mers uit die landen waarvan het leger deelneemt aan de oorlog in de Golf. De agenten zullen de skiërs zelfs volgen op weg naar de start en direct na de finish weer opvangen. Vooral de Amerikanen, als zij al deelnemen, zullen extra aandacht krijgen. Duels om Davis Cup uitgesteld MELBOURNE Het be stuur van de Internationale Tennis Federatie heeft van daag tijdens de Australische Open besloten zeven duels uit het toernooi om de Da- vis Cup uit te stellen. De oorlog in de Golf en de daaruit volgende veiligheid sproblemen in de wereld, maken het volgens de ITF onmogelijk de ontmoetin gen te laten plaatsvinden in het weekeinde van 3 febru ari. Belangrijkste treffen is dat tussen Frankrijk en Is rael in de eerste ronde van de strijd in de wereldgroep in Marseille. De andere duels zijn Bahrayn - Ban gladesh, Srilanka - Syrië, Singapore - Kuwayt, Malay sia - Saudiarabië, Egypte - Senegal, Algerije- Ivoor kust. De ontmoetingen staan nu voor eind maart, 29-31, op het programma. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Nootdorp (woensdag aanvang 14.30 uur) luiden: 1e koert: 1. Ortega, 2. Fiona Brasil, 3. Errol Flynn (1-8-3). 2e koert: 1 Desmona C, 2. Eline Bui tenzorg, 3. Eltoro di Robles (3-1-4). 3e koert: 1. Ep Oorklep, 2. D'Avril de Noot, 3. Excellent Fox (2-4-8) 4e koert: 1 Camee Guapa, 2. Euro Oldeson, 3 Drieka Hanover (6-4-2). 5e koert: 1 Drummer Girl, 2. Diane Hanover. 3. Suncrown (9-1-10). 6e koert: 1 Elisabeth Boko. 2. Bren- da Volo, 3. Chijnthijae K (2-4-10). 7e koert: 1 Balequina K, 2 Zeleslie Jacky. 3. Arizona Guapa (2-5-7). 8e koert: 1. Awilka. 2. Zonnebloem S. 3. Bastille (2-5-7). 9e koert: 1. Barry Quick, 2. Amazone Capello, 3. Apollo (4-3-7). 10e koert: 1. Wez Warber, 2. Wish of Thijssen, 3. Billy Vredebest (10-9-1). 11e koert: 1. Boy B, 2. Dorien Wind- spiel, 3. Ellen Buitenzorg (9-3-4). Sportprijsvragen DEN HAAG De resultaten van de sportprijsvragen van afgelopen weekeinde zijn als volgt: Lotto: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 2 x 150.00,00. Derde prijs: 82 x 2139. Vierde prijs: 4063 x 43,10. Vijfde prijs: 74.406 x 5,00. Cijferspel (vaste prijzen): Zes cijfers goed: geen winnaar. Vijf cijfers: 1 winnaar. Vier cijfers: 23 winnaars. Drie cijfers: 236 winnaars. Twee cij fers: 2153 winnaars. Toto: Eerste prijs: 3 x 32.002,20. Tweede prijs: 84 x 202,90. Derde prijs: 942 x 45.20 Toto-gelijk: Eerste prijs: geen win naar. Tweede prijs: geen winnaar Derde prijs: 8 x 181,80. Vierde prijs: 320 x 7,00. „Ik heb er geen enkele moeite mee om zakelijk aangepakt te worden, maar ik begrijp niet waarom ik puur persoonlijk ben aangevallen. Ik ben als een joker afgeschilderd, als een verschrikkelijke ijdeltuit. Het leek wel of er een prijs op mijn hoofd stond. Niemand hoeft me te zeggen dat ik de schoonheidsprijs verdiend heb, het is gruwelijk misge gaan in die affaire. Ik durf bijna niet meer te zeggen dat ik dat enorm betreur, want dan huil ik weer krokodille- tranen. Maar ik ben zelf ook gruwelijk beschadigd - en dat gaat me veel te ver". Voorzitter Theo Aalbers over ontslag trainer Loffeld in Voetbal International „Er zijn limieten gesteld, maar er is ook al aangegeven dat die grens niet absoluut is. Dus kan ik nu al voorspellen dat er weer gedonder over komt. Ik heb geen beslissen de, maar slechts een advise rende stem in de samenstel ling van de équipe. Maar ik weet zeker dat er commen taar op komt. Er zullen straks weer mensen zijn die zeggen: die Schenk is een waardeloze klootzak. Die loopt daar al leen maar voor zichzelf rond. Ach, daar moet ik tegen kun nen. Ik ben tenslotte official". „Het lijkt emotie, maar het is meer doen alsof. Zo emotio neel ben ik niet. Het is ten slotte gewoon een tenniswed strijd. Het gaat weliswaar om veel poen, maar het blijft een spelletje. Aan de andere kant is het een enorm complex spelletje. Het gaat niet alleen om de techniek, er komt veel meer bij. De relatie die tussen twee spelers ontstaat, de in vloed die ze op elkaar hebben, het bang maken van de an der. Maar ook om vragen als wie ze gecoacht heeft, hoe het publiek reageert, of ze gebles seerd zijn geweest, hoe de wind staat, alles, alles speelt een rol. Ook mijn gillen en klappen kunnen een enorm verschil uitmaken. Je moet een ander binnen de regels met alle middelen bespelen. Als de tegenstander zich te veel gaat irriteren is het met hem gebeurd". Assistent-bondscoach tennis Marian Laudin in de Volks krant „Alle coaches zijn te veel ge richt op het seniorenteam. Aan de opleiding wordt niets gedaan. Ik denk dat het daar om geen toeval is dat er in de eredivisie zo veel jongens rondlopen van wie hun vader ook op hoog niveau hebben gespeeld. Die spelers hebben FOTO: DIJKSTRA allemaal al op jonge leeftijd een goede begeleiding gekre gen". Basketballer Eef Halewijn in het Algemeen Dagblad „Ik merk wel dat het gemak kelijker is om bij mensen bin nen te komen, omdat ik Ge rard Nijboer ben. De mensen hebben me zo vaak op de tele visie gezien dat ze denken je al ergens van te kennen. Die bekendheid wekt vertrouwen; zeker bij ouderen. Ze komen dan ook eerder met hun pro blemen op de proppen. Als ze over het lopen gaan praten, kap ik het gesprek direct af. Daar kom ik natuurlijk niet voor". Atleet/medisch verzorger Gerard Nijboer in de Tele graaf „Bij de sub-toppers, de men sen die net tegen de top aan kijken, daar liggen vaak de problemen. Als je met echte toppers omgaat, dan blijken dat eenvoudige mensen, pret tig in de omgang". „Ik ben Ben Johnson eeuwig dankbaar dat hij de aandacht van het wielrennen heeft af geleid. Voor mij is Johnson de snelste man ter wereld. Hij heeft de 100 meter in 9,79 ge lopen. Wat zeuren we dan nog? Johnson stotterde al voor hij stanozolol ging ge bruiken, dus het valt nog te bezien of dat spul hem heeft geruïneerd. De sport zelf maakt hem toch kapot?" „Sommigen vragen me nu wel eens of ik dat televisie werk als mijn nieuwe toe komst zie, maar zo zit ik niet in elkaar. Ik stel mezelf niet zo veel doelen meer. Mijn eni ge doel is mij zo vrij mogelijk te voelen in dit leven. En om dat te bereiken moet je vooral goed in ie zelf zitten. Dat is belangrijker dan een baan, een relatie of wat dan ook. Misschien zeg ik over een paar jaar wel: ik wil trouwen en kindertjes krijgen. Ik weet het niet. Ik wil niet meer spe cifiek ergens naar toe wer ken. Ik wil leven in hét hier en nu. De toekomst is voor ie- Guus Hiddink. FOTO: DIJKSTRA Oud-schaatsenrijdster en te- levisiesie-commentator Ria Visser in de Haagsche Cou rant „Ik geef toe dat ik er op ben gaan letten nadat ik die din gen in de kranten zag staan. Maar voor zo ver ik weet heb ik op een elftalfoto nooit naast Johan (Cruijff) gestaan. Als het al een keer is gebeurd is dat puur toeval geweest. Ik zal het je zelfs anders zeggen. Waar ik ben, altijd formeren zich mensen om mij heen, in plaats van dat ik gezelschap van anderen opzoek. Of dat nu in een bar is of waar dan ook". sportuitslagen HOCKEY New Delhi, Indira Gandhi Cup Sovjetunie-Jong Oranje 2-0 (1-0). 33. Shatkovski 1-0, 37. Kholopov 2-0. In- dla-Polen 5-0 (3-0). 13. Arif 1-0, 14. Jagbir Singh 2-0, 22. Jagbir Singh 3- 0, 37. Jagbir Singh 4-0, 59. Jagdev Singh 5-0. Kenya-Belglë 3-3 (1-1). 9. Malna 1-0, 31. Van Hemelen 1-1, 39. Maina 2-1, 43. Coudron 2-2, 54. Dan ny van der Gracht 2-3, 59. Malna 3-3. Stand: 1. Sovjetunie 6-11, 2. Zuid- Korea 6-8, 3. India 5-7, 4. België 6-6, 5. Kenya 5-4, 6. Jong Oranje 5-2, 7. Polen 5-0. SCHAKEN Wijk aan Zee. Hoogovenatoernooi Grootmeestergroep B, eerste ronde: Finegold (VSt)-Romero (Spa) 1-0, Martens (Ned)-Winants (Bel) 1/2-1/2, Bosboom (Ned)-Toekmakov (Sov) 1/2-1/2, Frias (VStbVan der Sterren (Ned) 1/2-1/2, Nijboer (Ned)-Barbero (Arg) 1-0, Kuijf (Ned)-Cifuentes (Chl) 1/2-1/2. TENNIS Open Australische kampioenschap mannen enkel, achtste finales: Prpic (Joe)-Siemerink (Ned) 7-6 6-7 6-0 7-6, Yzaga (Per)-Wilander (Zwe) 7-5 2-6 6- 1 3-6 6-1, Edberg (Zwe/1 )-Courler (VSt/16) 4-6 6-0 6-4 5-7 6-2, Lendl (Tsj/3)-Kricksteln (VSt/13)6-2 6-2 6-1. mannen dubbel, derde ronde: Woodbridge/Woodforde (Aus)-Cahill- /Kratzmann (Aus/7) 7-6 6-4, Masur- /Stoltenberg (Aus)-Leach/Pugh (VSt/2) 6-3 4r6 6-4, Garrow/Pearce (VSt)-Becker/Kühnen (Dui) 6-3 4-6 8- 6. Patrick McEnroe/Wheaton (VSt/13)-Fitzgerald/Jërryud (Aus- /Zwe) 6-3 3-6 6-2. vrouwen enkel, kwart-finales: Novot na (Tsj/10)-Graf (Dui/1) 5-7 6-4 8-6, Seles (Joe/2)-Huber (Dui) 6-3 6-1, Mary-Joe Fernandez (VSt/3)-Katerina Maleeva (Bul/5) 6-3 6-2. vrouwen dubbel, derde ronde: Ap- pelmans/Reggi (Bel/lta)-Paz/Sabatlni (Arg/8) 6-4 2-6 6-2, Glgi Fernande- z/Novotna (VSt/Tsj/1 )-Faull/Jaggard (Aus/14) 6-4 6-2, Savtsjenko/Zvereva (Sov/3)-Godridge/Sharpe (Aus) 6-1 6- 2, Jordan/Smylle (VSt/Aus)-Henricks- son/MacGregor (VSt) 6-2 6-3, Fen- dick/Mary-Joe Fernandez (VSt/4>- Manuela Maleeva/McNeil (ZwI/VSt) 6- 2 6-2. mannen dubbel, kwart-finales: Bates/Jones (GBr/VSt/16>-Oosting- /Brown (Ned/GBr) 6-3 6-4 6-4, Davis- /Pate (VSt/3)-Garrow/Pearce (VSt) 4- 6 4-6 6-3 6-3 8-6 gemengd dubbel, tweede ronde: MacGregor/Van "t Hof (VSt)-Jor- dan/Shelton (VSt) 7-5 6-2, Zvereva- /Pugh (Sov/VSt>-Graf/Woodforde (Dui/Aus) 6-3 6-2, McQulllan/Evern- den (Aus/NZe)-Jaggard/Dyke (Aus) 6- 4 3-6 6-1. UTRECHT Het vandalisme rond voetbalwedstrijden in de eredivisie en de eerste divisie is in het seizoen 1989/1990 toe genomen. De politie heeft 1.021 supporters aangehouden, 71 meer dan in het seizoen 1988/1989. Het aantal risico- supporters is toegenomen van 34.413 naar 43.230. Dit blijkt uit de vandaag ge presenteerde evaluatie van het voetbalseizoen 1989/1990 van het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) in Utrecht. Het verslag geeft een somber beeld van de ontwik keling van het voetbalvanda lisme. Ondanks een aanzienlij ke grotere inzet van reguliere politie, Mobiele Eenheid (bei den plus 25 procent) en aan houdingseenheden (plus 73 procent) en preventieve maat regelen van voetbalclubs blijkt het voetbalvandalisme in om vang te zijn toegenomen. Met de politie-inzet was een bedrag van 11,2 miljoen gulden ge moeid. Supporters van andere clubs dan de vier risicoclubs (Ajax, Feyenoord, FC Den Haag en PSV) verstoren steeds vaker de openbare orde. Mogelijke oorzaken van dit onverwachte gedrag zijn volgens het CIV het experiment met de KNVB- clubkaart, de sterk groeiende aanwas van risicosupporters bij vanouds „rustige" clubs, de promotie van FC Den Haag naar de eredivisie en een „spannend verloop" van de competitie. Ook in de eerste divisie is het afgelopen seizoen vaker politie ingezet vanwege het toene mend aantal risicosupporters en de spanning rond een pe- riodetitel of promotie naar de eredivisie. Van de 1.021 aangehouden supporters is 21 procent al eerder wegens voetbalvanda lisme met de politie in aanra king geweest. „Voetbalvanda len worden ouder", stelt het CIV vast. Deze groep is moei lijk aan te spreken en te beïn vloeden. Lichtpuntje is dat er minder jeugdige risicosuppor ters tot het legioen zijn toege treden. Discriminatie en belediging door racistische uitlatingen maakten 7,4 procent uit van het totaal aantal geconstateer de strafbare feiten. „In werke lijkheid ligt het aantal geval len van negatieve uitlatingen hoger. Voor politie en justitie is het echter zeer moeilijk om op te treden tegen de soms zeer grote groepen die zich discriminerend uitlaten", aldus het CIV. DEN HAAG - De Neder landse vrouwen-schaats ploeg is voor het wereld kampioenschap in het Noorse Hamar, op zater dag 2 en zondag 3 februa ri, voor de helft gewijzigd in vergelijking met de EK-ploeg van het afgelo pen weekeinde. De in Sarajevo ondermaats presterende nationaal kampi oene Jolanda Grimbergen en debutante Sandra Zwolle moesten hun plek afstaan aan het succesvol teruggevochten duo Lia van Schie en Sandra Voetelink. Op het KNSB-bu- reau in Amersfoort kwam de begeleidingscommissie kern ploegen (BCK) gisteravond tot deze beslissing. Yvonne van Gennip en Varia Zijlstra com pleteren het kwartet. De twee „youngsters" (beiden 20 jaar oud) uit de kernploeg van bondscoach Jan-Wiebe Last krijgen daarmee een kans op eerherstel. Na de nationale titelstrijd, begin deze maand in Alkmaar, voerden Van Schie en Voetelink de omstandighe den (storm en regen) als voor naamste oorzaak van hun toenmalige falen aan. Tijdens daartoe speciaal ingelaste wed strijden op de Haagse Uithof, lieten de twee blijken het sei zoen nog niet als verloren te willen beschouwen. „We heb ben daar supertijden gereden", meende Van Schie zelfs. Logisch „Het is dus logisch dat we nu alsnog naar het WK mogen gaan", aldus verwoordde Lia van Schie, die het goede nieuws van ondergetekende moest vernemen, gisteravond de gevoelens van beide kamer genotes. „Sandra (Voetelink, red.) en ik hebben het hele seizoen sterk gereden. Ook na Alkmaar, in Davos hebben we ons goed laten zien. Alleen bij het NK lukte het dus niet. Ik denk omdat we te laat van het trainingskamp in Calgary wa ren teruggekeerd. Ik was erg moe, sliep slecht en had slappe benen. Terwijl bij dat weer in Alkmaar juist veel kracht ver eist was. Maar voor die wed strijd was ik toen nog niet Het Europees kampioenschap in Sarajevo volgde Lia van Schie thuis voor de buis. „Ik heb me zitten verbijten, dat was beslist geen lekker ge voel", zei de Stompwijkse. „Want ik wist dat ik daarbij had horen te zijn. Maar omdat het één keer niet goed ging, was het opeens over en werd ik buiten de ploeg gezet". Bij wereldbeker-wedstrijden in Davos, qua tijd tussen de toer nooien in Alkmaar en Saraje vo ingeklemd, hervonden Van Schie en Voetelink hun eerder geknakte zelfvertrouwen. „We gaan er nu weer met frisse moed tegenaan". Bij de heren is de ploeg die deelneemt aan het WK niet veranderd ten opzichte van de „Europese ploeg". Derhalve staan op 9 en 10 februari Leo Visser, Bart Veldkamp, Ben van der Burg en Thomas Bos in Heerenveen op het ijs. DICK KIERS niet voorstellen. In het hele seizoen verloor Graf maar vijf partijen, waarvan ongelukki gerwijs drie bij Grand Slam- evenementen. Ze pakte tien ti tels, verdiende 1,9 miljoen dol lar aan prijzengeld en kreeg een dure sportauto cadeau, omdat de sponsor van het vrouwen-circuit haar zo'n tof fe meid vond. Vanaf 1 januari 1987 boekte ze 309 overwinningen. Slechts twaalf partijen gingen verlo ren. Wie dat slecht noemt, hanteert wel heel vreemde maatstaven. Maar het aureool van onoverwinnelijkheid was eraf. Ineens trof Graf geen op ponenten meer die door zenu wen overmand punten cadeau gaven. Novotna al helemaal niet. De Tsechoslowaakse wist precies wat ze aan het net deed: speculeren op Steffi's zwakke slice-backhand en haar daardoor onder druk zet ten. Dat werkte op de belang rijke punten. Graf won de eer ste set nog wel, maar daarna kwam Novotna steeds beter in haar ritme. Graf vrat zich op en gaf door overhaasting de tweede set en dus de partij uit handen. In de derde verloor de Duitse als eerste haar servi ce: 5-6. Novotna was niet bij machte het af te maken. De tweede keer, bij 6-7, wel. Steffi Graf in actie tegen de Tsjechoslowaakse Jana Novotna. De Duitse werd vandaag in Melbourne in de kwartfinale verrassend uitgeschakeld. FOTO: ap

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13