Lisse ook als cultureel centrum Buren van aannemersbedrijf willen van zaaggeluiden af Treinen rijden binnenkort over verhoogde spoordijk Katwijk wil geld uittrekken voor aanleg landijsbaan LEIDEN OMGEVING £eidóc Qowiant DINSDAG 22 JANUARI 1991 PAGI1 ,p Oegstgeest moet haar beleidsplan aanpassen OEGSTGEEST Het beleidsprogramma van Oegstgeest moet worden aangepast aan de financiële situatie. Daarvoor pleit het VVD-raadslid Moonen. Hij deed dat onlangs tijdens een verga dering van de commissie financiën. Aanleiding was de notitie „meerjarenspectief". Ook de andere commissieleden waren niet optimistisch gestemd. Punten van zorg zijn het zwembad, de streekmuziekschool en de ambtelijke huisvesting. Wethouder J. van der Reijden liet zich eerder al ontvallen dat de kosten van een eventueel nieuw raad huis aan de Lange Voort of een ingebruikname van de oude Jel- gersmakliniek als raadhuis dermate hoog zijn, dat die plannen niet uitvoerbaar zijn. Op vragen van Moonen deelde Van der Reijden mee dat het daarbij gaat om zijn persoonlijke standpunt. „Uit onderzoek naar het gebouw van de Jelgersmakliniek is ge bleken, dat het te klein is. Verbouwing en aanpassing kost eerder tien dan vijf miljoen", aldus de wethouder. Hij vond wel dat de ambtelijke huisvesting voor de zomer behandeld moet worden. Inbrekers betrapt LEIDERDORP Bij een woning aan de Middel geest in Leiderdorp hebben twee mannen gisteren geprobeerd in te breken. Ze waren bezig met het open breken van een raam, toen een buurvrouw het tweetal betrapte. De twee inbrekers sloegen op de vlucht. Compressor gestolen LISSE Vanaf een bouwterrein aan de Stations weg is tussen 15 januari en gisteren een compressor ontvreemd. Het betreft een soort aanhangwagen met een waarde van ongeveer 25.000 gulden. KASSEN IN BRAND OEGSTGEEST Enkele kassen van een bollen- kwekerij aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegst geest zijn vannacht in brand geraakt. De oorzaak is niet bekend. De Oegstgeester brandweer had het vuur snel onder controle, waardoor de schade be perkt bleef. Kroon staat bouw van huis aan de Korteraarseweg toe TER AAR/DEN HAAG G. Roden- burg mag een huis laten bouwen aan de Korteraarseweg. De Kroon heeft het beroep dat door de omwonenden K. van Harten en J. Oskam was aange spannen, ongegrond verklaard. Volgens de Kroon is het bouwen van een wo ning niet in strijd met het bestem mingsplan en heeft de welstandscom missie met het bouwplan ingestemd, zo dat esthetische bezwaren geen rol mo gen spelen. Het bezwaar van Oskam dat in het kader van de brandveilig heid een afstand tussen zijn woning met een rieten dak en die van Roden burg minstens vijftien meter moet be dragen vormde voor de Kroon even eens geen reden om het bouwplan af te wijzen. Weekmarkt in Lisse verhuist naar binnen LISSE De wekelijkse markt in Lisse wordt vanaf vandaag tot en met 4 maart gehouden in de achterste veilinghal aan de Hobahostraat. In verband daarmee worden op de maandagen in de omgeving enkele verkeersmaatregelen van kracht. Het is de marktbezoekers verboden hun auto in de Hobahostraat te parkeren. Van twaalf tot vijf uur is de straat voor al het verkeer, behal ve voetgangers afgesloten. Fietsen mogen niet voor of tegen de deuren van de hal worden ge plaatst. De uitgangen dienen ten behoeve van de veiligheid van het publiek vrij te worden ge houden. Dit geldt niet alleen voor de toegangs deuren maar ook voor de deuren die normaal gesproken tijdens de markt gesloten blijven. Auto's kunnen worden geparkeerd op het ter rein achter de veilinghal. Dit terrein is toegan kelijk vanaf de Hobahostraat. Soelaas voor 30-plussers VOORSCHOTEN De plannen van eenf Voorschotenaren om in de gemeente een o tingsplaats voor 30-plussers op te richten, medio februari in daden omgezet. De initi; n mers hebben contact met een zaaleigena voor tijdelijke ruimte voor de 30-plussers z< -p dragen. Het vinden van een permanente ru i nog niet gelukt, maar de initiatiefnemers Jj, wel van start gaan om het initiatief niet t rie verzanden. De Voorschotenaren hebben zich vorig jaar n leiding van D. Molleman verenigd in de Sti Shunt. Zij constateerden een grote behoef et een gelegenheid, waar 30-plussers in een dwongen sfeer vrienden en kennissen kunnt moeten. Om fondsen te werven gaat de sti ast bedrijven aanschrijven en advertenties pl n Op huisvestingsgebied heeft de stichting Ed gemeente niet veel te verwachten: in de aca zo datienota is Shunt ingedeeld in de categorie laagste prioriteit. STUURGROEP CULTURELE AANGELEGENHEDEN IN OPRICHTING LISSE Een groepje en thousiaste Lissers is bezig een culturele raad op te richten. De groep, die zich SCALA noemt, heeft als uitgangspunt: „het bevor deren van de beoefening en van de beleving van culturele, kunstzinnige ui tingen in Lisse, waar het met name gaat om thea ter, muziek, beeldende kunst, film en literatuur". De letters SCALA staan voor Stuurgroep Culturele Aangele genheden Lisse Activeren en geven exact aan waarmee de culturele raad zich wil gaan bezighouden. Binnenkort denkt de groep daadwerkelijk aan de slag te kunnen gaan. De groep kunstliefhebbers wil de al bestaande activiteiten in- viteiten worden aangedragen en denkt de de culturele raad een adviserende rol te kunnen gaan vervullen. SCALA maakt een en ander in een persbericht bekend. Centrumfunctie Volgens secretaris van de cul turele raad in oprichting A. van der Wal wordt in Lisse al tijd om het hardst geroepen dat de gemeente een centrum functie voor de streek wil ver vullen, maar wordt er wat dat betreft op cultureel gebied nauwelijks iets geboden. „Veel mensen uit de omgeving ko men inderdaad naar Lisse om te winkelen. Wij zijn er van overtuigd dat ze dat ook voor een theatervoorstelling, een film of een balletuitvoering willen. Alleen de faciliteiten ontbreken compleet in deze gemeente. We hebben dan wel wordt dat het een cultureel centrum is, maar dat is niet meer dan een chique buurt huis", aldus Van der Wal. De gemeente onder druk blij ven zetten om een gelegenheid te bieden waar wat grotere voorstelllingen mogelijk zijn, zal daarom een van de belang rijkste zaken zijn waarmee SCALA, waarbij W.J. de Munk voorlopig de voorzitter- hamer hanteert, zich gaat be zighouden. Van der Wal: „Je zou bijvoor beeld kunnen denken aan een ruil van gebouwen. Ik noem maar een voorbeeld: de biblio theek kampt met ruimtege brek en wanneer die zou ver huizen naar een groter pand dan zou het bestaande biblio theekgebouw met enige aan passingen uitstekend als thea ter dienst kunnen doen. Maar dat is toekomstmuziek hoor. Voorlopig zijn we nog maar nauwelijks begonnen en moeten we ons zien te redden met een bescheiden startsubsi die van duizend gulden, waar bij de gemeente direct heeft aangegeven dat dit in principe eenmalig is geweest. We zullen ons in de toekomst zelf finan cieel moeten kunnen redden". Informatie-avond Een van de eerste activiteiten van SCALA is een presentatie aan alle Lissese verenigingen die zich met kunstzinnige ui tingen bezig houden. Dat ge beurt woensdag 20 februari in café De gewoonste zaak aan de Schoolstraat. Tijdens deze in formatie-avond, waarbij ook particuliren welkom zijn, wordt uit de doeken gedaan wat de culturele raad precies van plan is. De bijeenkomst begint om kwart over acht. SCALA heeft 27 verenigingen in Lisse aangeschreven en voor de bijeenkomst uitgeno digd. Mocht blijken dat vere nigingen en particulieren te weinig betrokkenheid tonen dan staat nu al vast dat SCA LA een ander koers gaat va ren. „De beoogde centrale functie, zoals op sportief ter rein de Sportraad die vervult, vervalt dan helaas voor een deel. Van steun aan uitvoeren den zal dan geen sprake meer kunnen zijn. SCALA zal zich in dat geval gaan bezig houden met het aanvullen van leem ten in het totaal cultuurpa troon in de gemeente, vooral op proffessioneel terrein", zo maakt de groep in een persbe richt bekend. Nu of nooit Volgens Van der Wal wordt dit zo gesteld om de verenigin gen duidelijk te maken dat het de groep ernst is, maar dat het wel nu of nooit is. „Een jaar of tien geleden is er in Lisse ook al eens een dergelijk initiatief geweest. Dat is toen gestrand en het zit er bij de Lissers nog steeds een beetje in. Het zal wel weer op niets uitlopen, zo wordt gedacht. Om nu te voor komen dat dit inderdaad weer gebeurt willen we de vereni gingen onder druk zetten om vooral nu hun belangstelling te tonen. Is de opkomst tijdens de informatie-avond te gering dan gaan we onmiddellijk die ander aangekondigde koers varen. De Lisses culturele raad zal zich niet, zoals dat in Hillegom gebeurt, met het organisren van cursussen en dergelijke gaan bezighouden. Van der Wal: „Absoluut niet. Dat is ook niet nodig, want wat dat be treft is het goed geregeld in Lisse. Het gaat er om dat we moeten zorgen dat Lisse krijgt waar' behoefte aan is. Waar voor de mensen nu nog naar Leiden of Haarlem moeten reizen". De bouw van de verkeerstunnel waar de Papelaan in komt te liggen is met navordert gestaag. Op de achtergrond de verhoogde spoordijk. TUSSEN LEIDEN EN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN Het werk aan de verdubbeling van de spoorbaan tussen station Lei den en Den Haag-Mariahoeve, onderdeel van het NS-plan 'Rail 21', ligt op schema. De nieuwe brug, die op rijnvaar thoogte wordt gebracht, is bij na klaar in ruwbouw. Gelijk tijdig wordt de nieuwe spoor dijk richting Leiden tot hal verwege de baan naar station Voorschoten opgehoogd. Naar verwachting kunnen over eni ge maanden twee sporen van de nieuwe verhoogde baan in gebruik worden genomen. De omvorming van de huidige spoorwegovergang bij het sta tion Voorschoten tot de bouw van een verkeerstunnel onder de spoorbaan en het nieuwe station is volgens de spoorwe gen een gigantische klus, om dat tijdens de bouw het ver keer tussen Voorschoten en Wassenaar via de Papelaan ge woon doorgaat. Voor de bouw van de verkeerstunnel bij het station De Vink in de Leidse wijk Stevenshof is de gehele spoorwegovergang voor vier en een half jaar afgesloten. Dat kan niet bij de drukke overgang in de Papelaan. De verkeerstunnel in de Pape laan is aan de Wassenaarse kant al vrijwel gereed. De nieuwe spoorbaan komt onge veer een meter hoger te lig gen. Deze week is de dienweg van de Papelaan afgesloten. In een week tijd wordt die over gang op spoorbaanhoogte ge bracht en de rails voor twee sporen ingebracht. Zodra dat werk gereed is, gaat de dien- weg weer open en dan wordt kort daarna de huidige spoor wegovergang afgesloten en eveneens op spoorbaanhoogte gebracht. Alle verkeer gaat dan via de dienweg. Dan begint een problematische tijd voor het verkeer. Omdat wordt begonnen aan de opbre king van de oude baan en het graven van de tweede helft van de verkeerstunnel, zal het laatste stuk van de Wijngaar denlaan ook niet meer bruik baar zijn voor het verkeer. De drukke afslag van de huidige Papelaan naar de Rouboslaan, alle verkeer richting Bosch geest, wordt eveneens afgeslo ten. Het autoverkeer vanuit Wassenaar richting de Voor- schotense wijk Boschgeest zal dan via het centrum van het dorp moeten. Die toestand duurt zeker anderhalf jaar. Daarna is de autotunnel ge reed en gaan de treinen over vier sporen over die tunnel. Het verkeer op de Papelaan heeft dan weer een hindernis minder. Om te zorgen dat de dagelijkse file op de Papelaan zich niet verplaatst naar het dorpscentrum komen er ver keerslichten ter hoogte van de Dobbeweg. Die verkeerslich ten hebben een doseerfunktie. Rondweg moet Herenstraat gaan ontlasten VOORHOUT Als eerste krijtstrepen op het papier die moeten leiden tot een samen hangende visie. Zo omschreef wethouder B. Joon de gister avond in de commissie ruimte lijke ordening gepresenteerde glbale structuurschets voor Voorhout. Stedebouwkundige Veldhui zen gaf aan de hand van dia's een toelichting op de ruwe schets. Daarbij ging hij uit van twee mogelijkheden om in de toekomst verder te bouwen, richting Sassenheim of rich ting Noordwijkerhout. Die laatst genoemde verbinding sprak de commissieleden het meest aan. Om de overlast door het toegenomen verkeer van de Herenstraat aan te pakken moet er een ontslui ting komen. Gesuggereerd werd gisteren een rondweg die via de SI aan zal sluiten op de A44. W. Neyles (CDA) kwam nog terug op het nu bijna voltooide bestemmingsplan Oosthout. „We moeten naar een beter plan streven. In het geval van Oosthout werd eerst gebouwd en daarna gepland. Nu moeten de zaken omgedraaid wor den", aldus de CDA'er. Voor de presentatie van de structuurschets was ook de werkgroep Voorhout 2000 uit genodigd. Voor die groep is met name de leefbaarheid be langrijk. Eerder constateerde die groep in een notitie dat het de gemeente aan een visie op de ontwikkeling van Voorhout ontbreekt. Voorzitter J. Josten van Voorhout 2000 gister avond: „Door een ad-hoc be leid worden kansen voor een harmonische ontwikkeling ge mist. Dit beleid gaat ten koste van de leefbaarheid en de aan trekkelijkheid van de Voor- houtse woongemeenschap". KATWIJK De Kat- wijkse fracties zijn bereid 120.000 gulden uit te trek ken voor een landijsbaan. IJsclub Voorwaarts wil zo'n baan op het terrein De Goerie in de wijk Hoornes. Vorige week stemde de raads commissie voor welzijn voor het plan en gisteravond deed de commissie voor financiën hetzelfde. Het voorstel heeft grote haast omdat het college de ijsbaan nog deze winter wil laten aanleggen. Oorspronkelijk waren de kos ten van de ijsbaan begroot op 3 ton, waardoor de plannen ten van c dreigden niet door te gaan. Voorwaarts kwam echter met een nieuw plan. Volgens de club kon de baan er komen voor circa een ton als het hek rond het terrein, de verlich ting en een clubhuis voorlopig achterwege zouden blijven. Het college van B en W bleek bereid 120.000 gulden te reser veren. De eerder als alterna tief voorgestelde opstapplaats voor schaatsers aan de Oude Rijn is daarmee ook geschrapt. De Katwijkse fracties staan in meerderheid achter dat plan, bleek gisteravond. Ook het RPF-raadslid J. H. ten Hove sprak zich uit voor het plan. „Ik sta positief er tegenover, want ik denk dat een ijsbaan noodzakelijk is voor Katwijk". Die uitspraak was opmerkelijk omdat zijn fractiegenoot H. Bakker een week eerder te genstemde in de raadscommis sie voor welzijn. De fractie is bang voor overlast voor het aangrenzende bejaardentehuis Duinrand. Volgens Ten Hove zal de RPF uiteindelijk wel op één lijn komen en met het voorstel meegaan. DEN HAAG/NOORD- WIJKERHOUT Om wonenden van het Noord- wijkerhoutse aannemers bedrijf Willemse willen dat de hinderwetvergun ning die door de gemeen te aan het bedrijf is ver leend wordt ingetrokken. De Raad van State is ge vraagd het besluit van de gemeente om de vergun ning te verlenen te schor sen. De zaak diende giste- Het aannemersbedrijf van B. Willemse is gevestigd aan de Kerkstraat. De twee omwo nenden die de zaak tegen het bedrijf hebben aangespannen zeggen veel geluidsoverlast te ondervinden van de zaag- en andere machines die in het be drijfje staan. Binnenshuis een gesprek voeren op het moment dat Willemse zijn cirkelzaag gebruikt, is volgens de bewo ners vrijwel onmogelijk. De zaak tegen de aannemer speelt al jaren. Al in 1987 werd een twee jaar eerder verleende hinderwetvergunning naar aanleiding van protesten van de bewoners door de Kroon vernietigd. Gesteld werd dat het bedrijf eerst allerlei ge- luidswerende voorzieningen moest treffen voordat een nieuwe vergunning kon wor den verleend. Volgens de omwonenden is de gemeente in oktober van vorig jaar daartoe overgegaan zon der dat aan die voorwaarden is voldaan. Een geluidmeting zou hebben uitgewezen dat van hinder geen sparke meer was, maar volgens de onwonenden is die meting niet goed uitge voerd. Zo staan er in het be drijf zeven machines maar is van maar vier machines het geluidsniveau opgemeten. Het geluid van de cirkelzaag bij voorbeeld, volgens de twee Kerkstraatbewoners de grote boosdoener, is niet gemeten. Volgens de gemeente Noord wijkerhout en aannemer Wil lemse zelf zijn er weldegelijk geluidswerende voorzieningen aan het bedrijf getroffen. Er zou een wand van gipsplaten zijn gemaakt terwijl de deuren en ramen zijn afgedicht. Op grond van metingen die aan toonden dat er van te veel ge luid geen sprake meer was, heeft de gemeente vervolgens een nieuwe hinderwetvergun ning verleend. Willemse vindt het geklaag van de bewoners bovendien maar overdreven. „Ik heb hier een energierekening van 1989 bij me die welgeteld 56 gulden en 53 cent bedraagt. Het groot ste deel daarvan is nog veroor zaakt door het licht en enkele kleinere machines. Minder dan de helft is door de kracht stroommachines veroorzaakt en we hebben uitgerekend dat dat neerkomt op een paar mi nuten per dag", aldus de aan nemer. Volgens Willemse gebruikt hij de machines in de werkplaats aan de Kerkstraat alleen in geval van nood. „Alle deuren, kozijnen en dergelijke betrek ik bij een timmerfabriek. Stuit ik tijdens een klus op het pro bleem dat ik bijvoorbeeld een kozijn tekort kom, dan maken we die zelf. Voor zo'n nood- klusje kan ik geen timmerfa briek inschakelen. Maar het komt niet vaak voor. Vaak wordt er weken niets gemaakt. Zo nu en dan een paar uurtjes, dat is alles", aldus Willemse. De omwonenden bestrijden dit. „Er wordt dagelijks in het bedrijf lawaai gemaakt. Dat bedrijf hoort gewoon niet tus sen de woonhuizen", aldus mr. F. Venbroek, die gisteren na mens de bewoners het woord voerde. Staatsraad Ver inga, voorzitter van de afdeling voor geschil len van bestuur, doet over morgen uitspraak. Joop Doderer Met het blijspel „Op glad ijs" viert Joop Doderer zijn 50-ja rig jubileum in de showbusi ness. Vrijdag is het stuk te zien in Noordwijk. Doderer speelt een rijke bankoverval ler die aan zijn belagers tracht te ontkomen. Dit le vert veel komische situaties op. De acteur wordt op het toneel bijgestaan door onder anderen Pamela Teves, Dia na Dobbelman en Wim Ser- lie. Kaarten voor de voorstel ling, die om 20.15 uur aan vangt, zijn verkrijgbaar bij kantoorboekhandel Papyrus en bij de VVV. De prijzen: Dans De Stichting voor Folkloristi sche Dans organiseert diverse cursussen volksdansen in Voorschoten, Leiden en Voorhout. Zowel kinderen als volwassenen kunnen de internationale dansen leren.' LOWDOy Lerares is Yvonne Knijnen- burg. Informatie: telefoon 071-215650, 122178 of 123377. derlands Bijbelgenoots stelt de bezoekers in „een wandeling door bel te maken". Ook zijn torische bijbels te zien. Beleven Katholiek ValkeiJ houdt woensdagavond zing in t Trefpunt aan Hoofdstraat. Theo Niem docent praktikuur na turn neeswijze, spreekt over God en het hiernamaals ft ven is mooi, maar het ven is een totaal anders k Aanvang acht uur. Bijbel „De Bijbel, de weg van God met de mensen". Dat is de ti tel van de tentoonstelling die vanaf morgen is te zien in de openbare bibliotheek aan de Kerklaan 42 is Sassenheim. De expositie rond het be kendste boek ter wereld is georganiseerd door de Bijbel- werkgroep Sassenheim/ Voorhout/Warmond. De toegang is vrij. De tentoon stelling duurt tot het einde van de maand. Koor Het Sassenheimse koor Com nu met Sangh houdt van avond open huis. Dat gebeurt in de tussenzaal van de Gere formeerde Kerk aan de Juli- analaan. Belangstellende kunnen tijdens de repetitie avond, die duurt van acht tot tien uur, kennis maken met het Christelijk Oratorium- koor. Momenteel worden de werken „Pastoral Messe" van Diabelli en Vesper Solennes de Confessore" en „Te Deum" van Mozart ingestu deerd. De uitvoering is op 11 oktober. Thing Filmhuis Lisse vertoont mor genavond in 't Poelhuys aan de Vivaldistraat 4 in Lisse de film „Do the right thing". Aanvang half negen. Kankerpreventie In de Ridderhof in Koude kerk aan den Rijn wordt woensdag een voorlichtings avond over kankerpreventie en vroege opsporing gehou den. Het programma wordt verzorgd door C.M. de Rui ter, voorlichtster van het In- tergaal Kankercentrum West en de diëtiste M. Blom. Aanvang acht uur. De bijeen komst is georganiseerd door de Stichting Aktieve Ge zondheidszorg Rijnstreek. Bijbel Het boek dat blijft" is de ti tel van de tentoonstelling die van 23 tot en met 31 januari wordt gehouden in de biblio theek van Sassenheim. Deze tentoonstelling van het Ne In het Parkfilmhuis Corn. Geellaan in AlpI aan den Rijn is vrij „Drugstore cowboy" te In deze film gaat het om beeldvorming van de ji zeventig in Amerika. Ha persoon is Bob die win overvalt om zijn drugsvt laving te bekostig Aanvang 20.30 uur. Toeft f7,50, CJP/Pas 656,50 Huisvuil De gemeente Alphen i den Rijn houdt op vrijdaft zaterdag informatiedr over de gescheiden inzai ling van huisvuil. Na Rick veld II is nu de wijk Ridi veld I aan de beurt groente-, fruit- en tuinal van het overige afval scheiden. De informatie gen worden op vrijdag twee tot tien uur en op za dag van tien tot drie uur houden in De Bron, Troi dourweg 2 in Alphen. Paal Wethouder H. Hoekstra i Hillegom slaat zate drie uur de eesrte paal het nieuwe bedrijfspand BV Hillegomsche Houth del. Het bedrijf verhuist i de Van Meerbeekstraat de Voltstraat. Concert Het Leids Barok Ensem verzorgt vrijdag het midvi terconcert van de Vrieru van het Adema-orgel in St. Agathakerk in Lisse. i uit veertien gevorderde ar teurs bestaande gezelscï speelt werken van Ba Handel, Correli en Hay De toegangsprijs bedrt f7,50 aan de zaal en f6 in voorverkoop. Aanvangkv* over acht. Baptisten De Baptistengemeente derdorp houdt vrijdagavc een filmvoorstelling in Sjelter aan de Heemraadla De film „Als een dief in nacht" wordt vertoond, r verhaal draait om een i vankelijk zorgeloos mei dat in een nabije toekot wordt opgejaagd door goddeloze wereldregen Aanvang acht uur, enO gratis.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12