Andriessen wil ambtenarenkorps 10 pet inkrimpen Nederlander vindt alleen zichzelf milieubewust j Afronding tussenbalans uitgesteld Ijksluchtvaartschool ior gulden naar KLM Duisenberg waarschuwt tegen opeten pensioenreserve ABP JNENLAND QeidóaQowumt ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGINA 9 jaarde vrouw odgestoken INNEN De 78-jarige w uit Amstenrade (ge- ite Schinnen) die donder- ioor familieleden dood in woning werd aangetrof- blijkt met messteken om even te zijn gebracht. Dat Igens de politie bij de sec- p het stoffelijk overschot esteld. De woordvoerder de politie zei gisteravond over het motief voor de rd nog niets bekend is. buurtonderzoek dat een ercheteam van 25 man jeleden hield, heeft geen van de dader opgele- Dodelijke val bij zoeken naar planten MAASTRICHT Door een noodlottige val in een luchtschacht van onderaardse kalk steengrotten in de Belgische grensplaats Kanne bij Maastricht is een 51-jarige man uit Schimmert (gemeente Nuth) om het le ven gekomen. Het heeft uren geduurd voor dat het stoffelijk overschot van de man ge borgen kon worden. De schacht is namelijk vijftig meter diep, grillig van vorm en maar één meter breed. Pas nadat de rijkswacht een team van getrainde grotonderzoekers uit België had ingeschakeld, kon het stoffe lijk overschot worden geborgen. De man was boven de kalksteengrot planten aan het zoeken. Hij moet daarbij op een rooster van de luchtschacht terecht zijn gekomen. Dit rooster begaf het en Halmans stortte om- Topambtenaar WVC burgemeester Hengelo DEN HAAG Drs. W. Lem- stra (55), momenteel secreta ris-generaal van het ministerie van VROM, is benoemd tot burgemeester van Hengelo (Overijssel). Premier Lubbers maakte dit gisteren bekend na afloop van het kabinetsberaad. Lemstra, lid van CDA, was eerder gemeentesecretaris in Amsterdam en secretaris-ge neraal bij het ministerie van CRM, later WVC. Hij is als buitengewoon hoogleraar be drijfskunde verbonden aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij volgt in 'Hengelo mr. C.P.M. Bevers op, die binnen kort met pensioen gaat. Actievoerders blokkeren spoorlijn VALBURG Ongeveer vier honderd leden van de actie groep 'Niet over de Betuwe' hebben gistermiddag met veertig tractoren een half uur lang de spoorlijn tussen Val burg en Eist geblokkeerd. De actievoerders - voornamelijk dorpsbewoners - protesteerden daarmee tegen de NS-plannen om een (industrie)spoorlijn dwars door de Betuwe aan te leggen. Het treinverkeer heeft geen noemenswaardige hinder van de actie ondervonden. De actie is volgens een woord voerder van de rijkspolitie dis trict Nijmegen rustig verlopen Gijzeling bij bankoverval ZUNDERT De rijkspolitie van Zundert is op zoek naar de identiteit en de verblijfplaats van een man die gisteren bij een overval op het grenswis selkantoor aan de grenspost Hazeldonk in Rijsber-1 gen is gegijzeld. Een overvaller met een vuilniszak over het hoofd richtte een vuistvuurwapen op de klant die juist geld had gewisseld. Daarmee dwong hij de kassière om geld af te geven. De overvaller heeft 'een aanzienlijk bedrag in Nederlandse en buiten landse bankbiljetten' meegenomen, aldus groeps commandant G. Volmerink van de rijkspolitie in Zundert. Hij wilde niet zeggen hoeveel precies. De overvaller heeft zijn gijzelaar vervolgens meegeno men naar het parkeerterrein. Het tweetal is sinds dien spoorloos. De overval is opgenomen door video-apparatuur in het grenswisselkantoor. Uit die beelden heeft de politie een signalement kunnen maken van het slachtoffer. tiders kunnen hternaam nd kiezen HAAG Ouders krij- binnenkort de keuze hun eren de achternaam van ;van hen beiden te geven. ;abinet heeft gisteren in- nd met een wetsvoorstel iet ouders mogelijk maakt hun kinderen de achter van de moeder te kie- het huidige naamrecht is dat een kind altijd am van de vader draagt liet binnen een huwelijk it geboren of als de vader rkent. Het voorstel houdt f verplichting in een keuze paken: als de ouders dat Idoen krijgt het kind auto- sch de achternaam van de ide ouders getrouwd zijn iien zij hun keuze vastleg- I via een zogeheten akte j naamskeuze, opgemaakt de ambtenaar van de lerlijke stand. Dit moet ge en vóór de geboorte van erste kind. Als de ouders etrouwd zijn en het kind ]t erkend, wordt de keuze via een zogenoemde Jvan erkenning. Bij ver- ivan mening tussen de óu- beslist de rechter. jrechaussees \r St. Maarten s HAAG Twintig mare- Ssees zullen gedurende bijstand gaan verle- ikan de politie op het An- eiland St. Maarten, rosten van bijstand wor- geraamd op ongeveer 12 en gulden. Deze kosten ten laste van de begro- in het Kabinet voor Ne- ids-Antilliaanse en Aru- zaken. Dat heeft minis- Irsch Ballin van Antil- en Arubaanse zaken in een reactie op Ételijke vragen uit de de Kamer. Tot het uit- :n van de marechaussees iloten na een bezoek van {ambtelijke delegatie aan aarten in december, waar /.heeft nagegaan op welke fide bijstand aan de politie ipt. Maarten het beste ge- =ld zou kunnen worden. DEN HAAG Minister Andriessen van economi sche zaken wil het Haagse ambtenarenapparaat in 1994 met 15.000 (10 pro cent) ingekrompen zien. De bewindsman wil niet alleen af van veel overbo dig of dubbel gedaan werk, maar vindt dat óók Den Haag een duidelijk signaal moet geven, nu daadwerkelijk eens iets te gaan doen aan de door veel burgers ervaren bu reaucratie. Zo'n operatie (die een miljard gulden zou moeten opleveren) is in de uitvoering complex, maar Andriessen vindt dat er eerst maar eens duidelijk een richting moet worden aange geven. In een notitie ten behoeve van de omvangrijke operatie om fi nancieel orde op zaken te stel len bij de overheid gaat hij verder dan zijn collega Dales van Binnenlandse Zaken. Die wil tijdelijk besparen via vaca ture-maatregelen en daarna bij voorbeeld ook snijden in de uitvoering van de sociale ze kerheid. Andriessen sluit dat in een later stadium overigens ook niet uit. Andriessen keert zich tegen elke mogelijke „vluchtweg". Vacaturestops, het schuiven met vacatures, verzelfstandi ging of uitbesteding van taken vallen daar onder, maar ook het schrappen van beleid (wat geld oplevert) terwijl de amb tenaren die er zich mee bezig houden gewoon blijven zitten. Ook het overhevelen van ta ken naar lagere overheden be schouwt hij niet als een in krimping. Uitbreiding van of het verzor gen van nieuwe taken mag, maar dan zal er elders extra moeten worden gesnoeid. Per saldo moet er 10 procent van de ambtenaren weg. Taken moeten of verdwijnen of volle dig worden losgeknipt van de overheid. Minister Andriessen vindt dat er niet alleen overbodig werk wordt gedaan, maar ook dat het te complex is, er te veel overlappingen zijn, er te veel wordt gecoördineerd en er te veel competentiestrijd is op de partementen en bij hun dien sten. DEFENSIENOTA LATER KLAAR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net wil volgende week weer gaan praten over de 'tussenbalans'. Daarbij zal zeker worden gekeken naar de economische ge volgen van de Golfoorlog. Het is niet uitgesloten dat daardoor een aantal fi nanciële problemen nog niet zal worden opgelost, omdat de structurele ge volgen van de oorlog nog moeilijk zijn te bepalen. ter Stekelenburg om met de sociale partners te praten over de sociaal-economische gevol gen van de Golfoorlog. Maar dat moet volgens de premier niet nu al gebeuren. „Het is iets te vroeg om de balans op te maken, we moeten het nog even aanzien", zei hij. Lubbers streeft er naar aile besprekingen half februari af te ronden. Het kabinet moet in principe alleen door bezuini gingen een bedrag van zeven tien miljoen gulden zien te vinden om de overheidsfinan ciën weer op peil te brengen. Het is echter niet uitgesloten dat de lasten voor de burgers ook groter worden dan voor zien, onder meer door hogere tarieven van het openbaar vervoer en een extra huurver hoging. Door de Golfoorlog waar door volgens Lubbers „je kop niet naar andere dingen staat" zal de Defensienota waarschijnlijk later uitkomen dan 15 februari. In die nota geeft het kabinet zijn visie op de toekomst van de krijgs macht in het licht van de ont spanning tussen Oost en West. De datum van 15 februari leg de de Tweede Kamer vast in een motie tijdens het in de cember gehouden debat over de defensiebegroting. De nota van defensie-minister Ter Beek is volgens Lubbers in concept klaar. Volgens de pre mier is het niet waarschijnlijk dat de nota moet worden bij gesteld door de Golfoorlog. Miljoenste woning Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting verlaat een bijzondere nieuwbouwwoning aan het Reaal 85 in Hoorn. Het gaat om de miljoenste woning in Noord-Holland die gisteren aan de bewoners werd overgedragen. Vondeling buiten levensgevaar AMSTERDAM De Aals- meerse vondeling Leo Schakel is buiten levensgevaar. De baby mag de intensive-care-af- deling van het VU-ziekenhuis in Amsterdam verlaten. Het kind blijkt echter wel een her senbeschadiging te hebben, die zal leiden tot een blijvende handicap. Persofficier van jus titie in het arrondissement Haarlem, mr. C. Hemmes- Boender, heeft dat gisteren meegedeeld. Het is volgens haar niet duidelijk of de be schadiging van de hersenen een gevolg is van de uren die de baby in de kou bij de Ne derlands Hervormde kerk in Aalsmeer heeft doorgebracht. Het kind werd vorige week donderdag te vondeling ge legd, gewikkeld in een shawl met daaromheen een vuilnis zak. Gaswolk ontsnapt bij Hoogovens HAARLEM Het Bureau Handhaving van de provincie Noord-Holland zal proces ver baal opmaken tegen Hoogo vens in IJmuiden, nadat daar donderdag gedurende enkele uren bijna 70.000 kubieke me ter oxygas ontsnapte. De inspecteurs van het bureau vermoeden dat Hoogovens het ontsnappen niet op tijd gemeld heeft. Hoogovens meldde om 22.00 uur donderdagavond bij de provinciale Milieuklachten- telefoon dat er tussen 14.00 en 20.00 uur oxygas was ontsnapt. Volgens een woordvoerster van Hoogovens kwam dat door een bedieningsfout. Oxygas, dat vrij komt bij de staalbereiding, bevat een hoog gehalte aan giftig koolmonxy- de. Door de relatief grote hoogte van het lek, zo'n 80 meter, en de gunstige weers omstandigheden ontstond er geen gevaar voor personeel van het bedrijf en omwonen den, aldus de provinciewoord voerster. DEN HAAG „Ik ben milieubewust" is een uit spraak die bijna iedereen meent te kunnen onder schrijven. Tegelijkertijd echter is ook haast ieder een het eens met de stel ling dat de meeste mensen niet milieubewust zijn. Tot die tegenstrijdige bevin dingen komt een NIPO- enquête, uitgevoerd in op dracht van het accoun tantskantoor Coopers en Lybrand. De gisteren openbaar gemaak te enquête is in november ge houden onder 2.000 huishou dens. De verontreiniging van het milieu gold toen nog als het belangrijkste maatschappe lijk probleem. De dreiging van oorlog, bij voorbeeld in de Golf, gold voor ongeveer een derde van de ondervraagden als een probleem. Van de geënquêteerden is 54 procent het eensjjf beslist eens met de stelling~„ik ben milieu bewust". Neutraal noemt zich 19 procent; slechts 14 procent is het oneens of beslist oneens. Daartegenover staat de uit spraak dat „de meeste men sen" niet milieubewust zijn. Maar liefst 73 procent onder schrijft ook die uitspraak; 14 procent is neutraal. Van de vele Nederlanders die zichzelf milieubewust noemen, blijkt slechts 9 procent hele maal geen „milieuonvriende lijke dingen" te doen. De rest is niet zonder milieuzonden. Zo blijkt 56 procent zich schul dig te maken aan het als scha delijk omschreven kopen van produkten in milieuonvrien delijke verpakkingen. Maar de Nederlander doet ook „wel eens goede dingen" voor de bedreigde leefomgeving. Daarbij staan voorop een ver meend zuinig gebruik van energie (69 procent) en het wassen met fosfaatvrije was middelen (67 procent). Overi gens zijn fosfaathoudende was middelen zo goed als niet meer te koop. Slechts 3 procent durft te stellen: „Ik doe geen milieuvriendelijke dingen". 'HAAG Het kabinet is akkoord gegaan met privatisering üe Rijksluchtvaatschool (RLS). Daartoe wordt deze school juli voor het symbolische bedrag van één gulden verkocht je KLM. De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met porstel van minister Maij-Weggen van verkeer en water- Bgeveer 140 werknemers van de RLS worden overgenomen KLM en krijgen een eigen CAO waarvan het arbeids- bij de nieuwe werkgever minimaal gelijk- dig is aan het bestaande pakket, aldus het kabinet, vaarde van de RLS (gebouwen en vliegtuigen) bedraagt 49 miljoen gulden. Voor het rijk betekent de verkoop een cieel voordeel in zoverre, dat de exploitatie tot 1995 nog sjll4 miljoen gulden zou kosten. Contract dat het ministerie en de KLM hebben afgesloten ^et erin dat verkeer en waterstaat de eerste vijf jaar van de ofracht nog ruim 65 miljoen gulden bijdraagt. Na die tijd "idie bijdrage tot ongeveer Vijf miljoen gulden op jaarbasis. ringsdag levert 80 politievrouwen op CHT Tachtig nieuw ilde politievrouwen, het resultaat van een ingsdag die in maart vo ir werd gehouden. Dat het actie-comité Wer- lag Politievrouwen giste- ikendgemaakt. Het per- .e vrouwen dat in 1990 Nederlandse politie was, "g zeven procent, terwijl nisteries in 1985 het ijfer van 25 procent voor 1995 vaststelde. Het Lan delijk Steunpunt Politievrou wennetwerk vond dat er extra inspanningen gepleegd moes ten worden meer vrouwen binnen de politieorganisatie te betrekken. Daartoe werd vorig jaar verspreid over het land op verschillende politiebureaus voorlichting gegeven aan vrouwen over de inhoud van het politieberoep. Handdruk onder water De burgemeesters M.J. de Bruin van Alblasserdam (links) en J. Broekhuis van Hendrik Ido Ambacht (rechts) feliciteren elkaar. De handdruk vond plaats 'onder water' in het midden van de in aanbouw zijnde Noordtunnel, die in 1992 de flessehals in de snelweg A-15 tussen beide gemeenten moet gaan opheffen. FOTO: ANP PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Ziekenhuis Groningen schrapt 140 banen GRONINGEN Door reorga nisaties bij het Academisch Ziekenhuis Groningen en de medische faculteit van de Gro ningse universiteit gaan voor 1995 in totaal ongeveer 140 ar beidsplaatsen verdwijnen. De besturen van de Groningse universiteit, het academisch ziekenhuis en de medische fa culteit hebben toegezegd dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De instellingen hebben dit gisteren meege deeld bij de presentatie van de formatieplannen voor 1995. Waterinname Rijn hervat AMSTERDAM De Watert ra nsportmaatschappij Rijn- Kennemerland (WRK) in Nieuwegein heeft besloten morgen tussen negen en tien uur de waterinname uit de Rijn te hervatten. Op donder dag was er besloten om de in name te staken in verband met een verontreiniging met de chemische stof Anthrachi- non-l,8-disulfonzuur, een kleurstof-halffabrikaat. De stof bleek afkomstig te zijn van het spoelwater van een schip en was via de afvalwa terzuiveringsinstallatie van Bayer Leverkusen in de Rijn terecht gekomen. DEN HAAG Minister' Dales van binnenlandse zaken en het kabinet moeten niet bezwijken voor de verleiding om in financiële nood de pensi oenreserve van de ambte naren bij het ABP aan te spreken. President Dui senberg van De Neder- landsche Bank gaf die waarschuwing gisteren in de Sociaal-Economische Raad. Minister Dales werkt momen teel op verzoek van het kabi net aan voorstellen voor een herziening van het dure pensi oenstelsel voor de ambtenaren. Daarbij wordt tot dusver uit gegaan van een kapitaaldek kingsstelsel, waarbij voor elk toekomstig pensioen jarenlang geld wordt ingelegd bij en be legd door het ABP. Er zou een aanzienlijk bedrag aan pensioenreserve vrijko men indien wordt overgestapt op een omslagstelsel, waarbij de actieve ambtenaren elk jaar via premies het uitgekeerde pensioen voor hun oud-colle ga's opbrengen. Duisenberg wees erop dat de visie dat Nederland met zijn kapitaaldekking een buiten beentje vormt, onjuist is. De meeste andere landen ken nen een mengsysteem. De Or- fanisatie voor Economische amenwerking en Ontwikke ling (OESO) voert thans cam pagne voor het Nederlandse stelsel terwijl in Duitsland een discussie gaande is over de voordelen van het Nederland se systeem. Het financierings tekort wordt door een omslag stelsel niet verlaagd, signaleer de de bankpresident. Aantal chemische stoffen verboden DEN HAAG/UTRECHT De kankerverwekken de stoffen die in de indus trie op verschillende ma nieren worden gebruikt, benzidine, 2-naftylamine, 4-aminodifenyl en 4-ni- trodifenyl, worden verbo den. Ook het in voorraad houden van deze stoffen mag in de toekomst niet meer. Het kabinet heeft gisteren hiertoe besloten. Deze chemische stoffen wor den hoewel fn Nederland in geringe, mate verwerkt in weekmakers, verharders en* kleurstoffen. Het verbod op deze stoffen vloeit voort uit een EG-richtlijn. Het kabinet heeft een besluit over asbest voor advies ndar de Raad van State gestuurd. Het besluit moet ervoor zorgen dat de uitstoot van asbest eveneens kankerverwek kend in water en lucht aan de bron wordt voorkomen. Ook dit besluit is genomen naar aanleiding van een EG- richtlijn om verontreiniging van het milieu door asbest te gen te gaan. Blootstelling aan asbest kan een vorm van een bepaalde vorm van longkanker tot ge volg hebben. In het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde stellen medewerkers van de vakgroep arbeidsge neeskunde aan de Rijksuni versiteit Limburg dat zich tot het jaar 2010 in Nederland en kele duizenden sterfgevallen kunnen voordoen door deze vorm van longkanker (meso- thelioom).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9