Nationalisten barricaderen Ests parlement Albanese president: hervormingen zullen niet makkelijk zijn VREES VOOR BESTORMING KOMENDE NACHT Jeltsin profiteert van misstappen Gorbatsjov BUITENLAND £aidóe6ou/icmt ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGI1 WENEN Terwijl het land wordt geteisterd door een ongeëve naarde stakingsgolf heeft de Albanese president Ramiz Alia ge waarschuwd dat het volk geen gemakkelijke tijden tegemoet gaat. Hij riep zijn landgenoten op zich in te zetten voor de red ding van de in het slop geraakte economie, aldus het staatspers- bureau ATA. Alia zei in een televisietoespraak dat de woensdag gegeven instemming van de communisten met het verzoek van de oppositie om de parlementsverkiezingen uit te stellen tot 31 maart een teken was van een „constructieve dialoog". De oppo sitie had om uitstel van de verkiezingen gevraagd om zich te kunnen organiseren; ze zouden aanvankelijk op 10 februari wor den gehouden. Ballonvaarders naar huis De ballonvaarders Richard Branson en Per Linstrand staan op een bevroren meertje in Canada in afwachting van hun reis per helikopter naar huis. De twee waren in deze koude omgeving geland na met een hete luchtballon (rechts op de achtergrond) de Stille Oceaan te zijn overgestoken. Het was eerste reis per ballon over deze oceaan. Zware straf voor cocaïnesmokkelaar RIO DE JANEIRO Een 32-jarige Nederlander die in oktober verleden jaar in Rio de Janeiro (Brazilië) werd betrapt met bijna twee kilo cocaïne, is wegens drugssmokkel veroordeeld tot zes jaar en zes maanden gevangenisstraf en een boete van 18.000 gulden. De man werd opgepakt wegens „nerveus gedrag", slechts enkele ogenblikken voor hij aan boord zou stappen voor een vlucht naar Amsterdam. De politie vond 1,88 kilo cocaïne, ver pakt in plastic zakjes die de man met hechtpleis ters rond zijn middel had geplakt. De eerste ver klaringen van de Nederlander veroorzaakten in Brazilië veel gonsternatie omdat hij Neuzinha Bri- zola, de in Amsterdam woonachtige dochter van de gekozen gouverneur van Rio, Leonel Brizola, bij de zaak betrok. Brizola is behalve gouverneur ook lei der van de Braziliaanse socialisten, mede-voorzit ter van de Socialistische Internationale en voorma lig presidentskandidaat. De beschuldiging is niet bewezen. TALLINN Om het Est se parlement in Tallinn zijn gisteren barricades opgeworpen. Met hijskra nen werden betonnen blokken, die elk enkele tonnen wegen, geplaatst op de enige toegangsweg tot de Toompea-heuvel waar regering en parle ment zetelen. Gevreesd wordt dat Sovjetmilitairen komende nacht het ge bouw zullen bestormen, ondanks beloften van de Sovjetminister van defen sie Jazov dat dit niet zal gebeuren. Volgens een Zweedse corres pondent zijn tot dusver geen troepenbewegingen gesigna leerd. Wel zou de pro-Sovjet- beweging Interfront de Russi sche bevolking hebben opge roepen Estse politieagenten te ontwapenen. „Het is precies hetzelfde sce nario als in de andere Balti- sche staten Letland en Litou wen, en daarom moeten we hetzelfde als zij doen", aldus Sergej Tsjernov, de persatta ché van premier Savisaar. Ook Terwijl nationalisten in Riga (Letland) de wacht houden bij overheidsgebouwen is er toch nog even tijd om op de tv via de Amerikaanse zender CNN de ontwikkelingen in de Golf te volgen. in de twee andere Baltische republieken zijn voor de parle menten barricades opgewor pen en wachten ingesteld om een bestorming te voorkomen. „Er is een campagne van psy chologische terreur ingezet, zodat er slechts een provocatie hoeft plaats te vinden om hier rechtstreeks presidentieel be stuur van Moskou in te stel len", aldus afgevaardigde Vei- demann. Gedwongen In de Litouwse hoofdstad Vil nius rijden 's avonds en 's nachts nog steeds tanks en pantserwagens rond en wor den mensen op straat aange houden door Sovjetsoldaten, hoewel het uitgaansverbod in middels is opgeheven. De ter ritoriale garde van de nationa listen beschermt overheidsge bouwen tegen mogelijke over vallen door Sovjetstrijdkrach- ten. Het leger gedraagt zich alsof het uitgaansverbod ,nog altijd van kacht was, zei de Li touwse minister van defensie Butkevicius. Hij maakte ook bekend dat Sovjetmilitairen de afgelopen dagen zeker dertig jongeren hadden opgepakt en gedwongen dienst te nemen in het Rode Leger. Volgens een woordvoerder van het parlement is er giste ren één dode gevallen toen een pantserwagen over een personenauto heen reed. „Ze moeten maar zeggen hoe veel onschuldige burgers nog moeten worden vermoord. Dan sturen we een lijst naar de Europese Commissie", zei minister van buitenlandse za ken Saudargas gisteren in Brussel. Saudargas is door zijn regering naar het buitenland gestuurd om de gebeurtenissen in Litouwen naar buiten te brengen. Saudargas heeft weinig op met de houding van de EG na het militaire ingrijpen. De minis ters van buitenlandse zaken waarschuwden Moskou maan dag dat alle hulp zal worden' bevroren als nog meer geweld en repressie wordt gebruikt in Litouwen. Minister Van den Broek zei toen dat niet beslo ten is de hulp op te schorten om de positie van president Gorbatsjov niet nog verder te verzwakken. Volgens Saudargas is Gorbats jov slechts een marionet. „Dol gedraaide generaals zijn in Moskou aan de macht. Sovjet- generaals geven niet om eco nomische hervormingen maar om tanks, die ook in Duitsland staan", aldus Saudargas, die zei zich op te winden over het mi litair ingrijpen van het Westen in de Golf, terwijl niets wordt gedaan aan de Litouwse strijd voor democratie en onafhan kelijkheid. De Letse president Anatolis Gorbunovs zal volgende week de Zweedse en Britse pre miers, Carlsson en Major, en president Mitterrand van Frankrijk bezoeken om de Baltische crisis te bespreken. Litouwens president Lands- bergis gaf Gorbunovs toestem ming ook namens Litouwen te spreken. Aftreden Nikolai Petrakov, een econo misch topadviseur van presi dent Gorbatsjov, is gisteren af getreden nadat hij een brief had ondertekend waarin de president ervan werd beschul digd te „buigen voor misdaad" om zijn regime overeind te houden. Petrakov is een van de vele topfunctionarissen die onlangs hun functie hebben neergelegd of door Gorbatsjov zijn ontslagen in zijn omme zwaai naar een meer repres sieve politiek. Twee van Pe- trakovs medewerkers zeiden dat Gorbatsjov woedend was na het verschijnen van de open brief, waarin de presi dent werd bekritiseerd wegens de militaire aanval op een televisiestation in Litouwen waarbij afgelopen zondag veertien mensen om het leven kwamen. (Van onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU Boris Jeltsin is de populairste politicus in de Sovjetunie. Als lei der van de grootste en dichtstbevolkte van de vijftien Sovjetrepublieken, Rusland, is hij Gorbatsjovs belangrijkste rivaal. Ter wijl Gorbatsjov zich in al lerlei bochten wringt om het bloedige legeroptre- den van het afgelopen weekeinde in de Litouwse hoofdstad Vilnius goed te praten, plukt Jeltsin de vruchten die zijn voorbe houden aan oppositievoer ders. Er is een grote aanval op de de mocratie ingezet, meent Jeltsin, die zegt te geloven dat de Balti sche republieken nog maar het eerste doelwit zijn. Er kan geen twijfel over be staan dat de gebeurtenissen van de laatste dagen aansluiten op de beste tradities van het Brezjnev-tijdperk. De inzet van het Rode Leger tegen een on derworpen volk dat onafhan kelijkheid zoekt, roept herinne ringen op aan Oost-Duitsland in 1953, Hongarije in 1956 en Tsjechoslowakije in 1968. Ook met de persvrijheid gaat het bergafwaarts. Een populair televisieprogramma voor jonge ren werd onlangs door de nieu we voorzitter van het Staatste levisie- en Radiocomité van de buis geweerd omdat medewer kers van de afgetreden minis ter van buitenlandse zaken Sje- vardnadze erin aan het woord kwamen. Sjevardnadze stapte vorige maand op uit protest te gen een dreigende nieuwe dic tatuur. Censor Gorbatsjov heeft er nog een schepje boven op gedaan door een parlementaire commissie op te dragen een onderzoek in te stellen naar een aantal ver slagen in de pers die de gebeur tenissen in Litouwen zouden hebben verdraaid. De nieuwe censor draagt de fraaie naam van Glasnostcommissie. Daarentegen viel een reportage van de Leningraadse televisie tweemaal de eer te beurt van vertoning aan het hele Sovjet volk via het eerste centrale net, omdat de strekking Gorbatsjov uitermate aanstond. Aleksandr Nevzorov, tot voor kort een van de populairste televisiever slaggevers van het land, was afgereisd naar Vilnius om de Rusische soldaten die de televi sietoren van de Litouwse natio nalisten hadden gered, in het zonnetje te zetten. Het staat buiten kijf dat Nevzorov met dit bijzonder eenzijdige verslag zijn goodwill bij het progressie ve publiek in Rusland in een klap heeft verspeeld. In het rechtse kamp, bij de Russische minderheden in naar onafhankelijkheid strevende republieken als Estland, Let land, Litouwen, Georgië en tot op zekere hoogte ook in de reusachtige Oekraïne zal Nev- zorovs verslag echter zeer goed Boris Jeltsin kan als oppositieleider profiteren van de onzekere positie waarin president Gorbatsjov verkeert. FOTO: DIJKSTRA vallen. Communisten, Russen en het leger worden in al die republieken zwaar gediscrimi neerd. Ze kunnen er geen eten kopen en krijgen er geen wo ning. Een van de slachtoffers bij de 'bevrijding' van de televisieto ren had zich voor een tank ge gooid toen die nog maar drie meter verwijderd was, zodat de bestuurder niet kon remmen. De tanks hadden alleen met losse flodders geschoten en die arme soldaten waren met ste nen bekogeld, terwijl het toch hun plicht was de zenders tot zwijgen te brengen waarover Litouwse journalisten immers hun misleidende vuiligheden over het volk uitstortten. Persvrijheid De Moskouse staatstelevisie is na vijf jaar perestrojka en glas nost vervallen tot de praktijken van voorheen. Terwijl beelden van de militaire acties in Vilni us de televisieschermen over de hele wereld hebben bereikt, weigert Moskou de feiten voor zich te laten spreken. Het Kremlin verkoopt zijn eigen mening weer als nieuws en Gorbatsjov lijkt van zins de piepjonge persvrijheid die hij zelf heeft helpen opbouwen in de kiem te gaan smoren. Wat dreigt, is de situatie waarin wij len Sovjetdissident Amalrik ooit zei: „Als Sovjetburger lees ik mijn mening morgen in de krant". Dit alles is geweldig gunstig voor oppositieleider Jeltsin die, nu Gorbatsjov is geconfiskeerd door het rechts-conservatieve kamp van de communisten en het leger, de kampioen van de gerechtigheid en de vooruit gang is geworden. Jeltsin heeft de legeracties in Vilnius ver oordeeld en erkent het recht van andere republieken, inclu sief zijn eigen Rusland, om uit de Sovjetunie te treden. Kremlingetrouwe Russen in de Baltische republieken noemen Jeltsin nu een verrader. Jeltsin is zich bewust van de proble men van Russische minderhe den in andere republieken en is het afgelopen weekeinde naar de Estse hoofdstad Tallinn gereisd om daar een overeen komst met de Baltische leiders te tekenen die de rechten van Russische en andere minderhe den in die republieken moet beschermen. Toch liggen Jeltsins kaarten in het inmiddels tot het uiterste gepolariseerde conflict met Gorbatsjov niet goed. Het ge brek aan objectieve informatie zal er ongetwijfeld toe leiden dat de anno 1990 nog steeds on wetende grote massa in Rus land in het conflict niet andere nationaliteiten de kant van 'harde hand' kiest. Er bestaat nog steeds grote heimwee naar de 'orde' uit de tijd van Stalin. Gorbatsjov lijkt op het punt te staan te bewijzen dat hij die harde hand is. Jeltsin zal steun vinden bij de intellectuele minderheid. Zijn toespelingen op een eigen Rus sisch leger of uittreden uit de Sovjetunie zullen hem niet po pulairder maken bij de erfge namen van Stalin. In de twee strijd tussen Jeltsin en Gorbats jov geldt de eeuwenoude wet: wie het leger heeft, heeft de macht. Een oorlogs invalide in Moskou leest op de voorpagina van de Moskouse Pravda het laatste nieuws over de Amerikaanse aanval op Irak. FOTO: AP DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE 802 Midden in het Oosterdok spartelt nog altijd Lupardi, die slechts met moeite het hoofd boven water kan houden. Maar er komen voorbijgangers aan, die het hulpgeroep hebben gehoord en één hunner trekt zijn jas al uit. Hij springt in het water en haalt Lupardi naar de wal. „Nou meneer", grinnikt een ander, „u hebt het lepenloof met de Rupsen van Dagboekanier al weer ver diend". Maar waar is Larry nu gebleven? En waar is Rob? Ja, Rob zit nog altijd te snurken in het eethuisje van Wang Hang. Wanneer hij zo'n beetje ontwaakt, klopt de Chinees hem eens op zijn schouder en belt een taxi voor hem op. Ais de wagen voorrijdt zegt hij tegen de chauffeur: „Breng hem even naar de Sixhaven. Daar ligt zijn jacht. Het is een buitenlander, die een beetje te veel heeft gedronken". De chauffeur knipoogt: hij zal wel goed voor de vreemdeling zorgen. Twee doden bij explosie Q8-tankstation BRISTOL Bij een explosie in een tankstation van de Ku- waytse maatschappij Q8 in de plaats Yeovil in het zuidwes ten van Engeland zijn gisteren twee mensen gedood en twee mensen gewondgeraakt. De brandweerlieden waren lang bezig het vuur meester te wor den. De tankstations van Q8 zijn eigendom van de Kuwayt- se Petroleum maatschappij, een Kuwayts staatsbedrijf. explosie een lasvonk en niet een aanslag in verband met de Golfoorlog, aldus een woordvoerder van het tank station. ANC'er Sanjay nog vast in Zuid Afrika AMSTERDAM/DURBAN De vertegenwoordiger voor het ANC in Nederland, Kumar Sanjay, zit nog steeds vast in Zuid- Afrika. Dat heeft Sietse Bosgra van het Komitee Zuidelijk Afri ka meegedeeld. Volgens een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken is aan de Zuidafrikaanse ambassadeur om opheldering is gevraagd. „We hebben echter nog niets ge hoord". Inmiddels hebben zowel de gemeenten Amsterdam en Rotterdam, en de politieke partijen PvdA en Groen Links bij de minister van buitenlandse zaken en de ambassadeur gevraagd zo spoedig mogelijk stappen te ondernemen die leiden tot vriilating van Sanjay. Kumar Sanjay werd woensdag gearresteerd voor het ANC-kantoor in Durban. Hij was voor het eerst in twintig jaar terug in zijn vaderland in verband met de ANC-conferentie die in december werd gehouden. Zijn papieren waren geldig tot 15 februari. Tienduizenden Roemenen geëmigreerd BUKAREST Meer dan 100.000 Roemenen hebben vorig jaar een aanvraag gedaan voor emigratie en zeker 30.000 hebben het land al verlaten, heeft het Roemeense ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakt. De emigratiegolf begon direct na de om verwerping van het communistische bewind van dictator Ceauses- cu in december 1989 toen Roemenen vrijheid van reizen kregen. Economische problemen en schendingen van de mensenrechten, vooral gericht tegen de Duitse en Hongaarse minderheden, hebben velen doen besluiten hun vaderland definitief te verlaten. door Jo Wijnen An die Musi BRUSSEL Hij bevindt I meestal in de Brusselse Ul Nieuwstraat tamelijk i vooraan, vlak bij de J) Wolvengracht en speelt altsaxofoon. Hij is er nog jhj zo lang, maar hij is nu al meer weg te denken uit hl leger van muzikanten dat f dagelijks op straten en in jbi: metro's van de Belgische p hoofdstad begeeft. |va Het betreft hier een struis kerel met vlasblond haar P1 gedeeltelijk is weggestopt pe' onder een platte, geruite p h Hij heeft het postuur van p iemand die eigenlijk op ea haringkotter thuishoort. M Boven zijn rode konen p° bevinden zich een paar blW grijze ogen, waarmee hij z<he en dan gelaten naar de menigte lacht. Het overgrèrl deel daarvan loopt hem jv voorbij zonder ook maar ifla in zijn met groen vilt bek$<- instrumentenkoffer te goofc dat hij voor zich op straatk heeft gezet, met een paar P' lokmuntjes erin, die moet&e suggeren dat anderen zijn v verrichten al op juiste wa4 r hebben weten te schatten. Soms lacht hij ook met zijp1 mond, maar daar trap ik i'1 in. Want hij lacht eigenlijk e ons voorbijgangers ervan overtuigen dat het hem allemaal niets kan schelenP' hij overschillig blijft tegencv de lasten van de dag, dat jv maling heeft aan onze 11 welvaart. Maar nogmaals, lachje is te pijnlijk en te I gemaakt om er enig geloof te hechten. Wat zal ik zeggen van zijn* muziek? Hij behoort tot wi tot de 'experimentele' straatmuzikanten reken. anders dan de violist die it Galerie van Sint Hubert us 1 Paganini-sonates probeert 5s spelen. Hij is ook anders dj; de verbluffend goede gitafii die op de Grasmarkt zit efu prachtig Bach speelt met :c wielrenhandschoenen aank waarin immers geen e: vingertoppen zitten. Hij rntx het bovendien afleggen tek- een jongen die altijd ]n aangrijpend op een mondw zit te spelen, waarbij hij p zichzelf op gitaar begeleidt# (dat alles elektrisch versfeic met behulp van een accu J' hij dan toch maar mooi [c meesjouwt). En tenslotte onderscheidt hij zich ook #1 hoge mate van de a donkerhuidige musette- accordeonist die,men op vl plaatsten in de stad en zei de ondergrondse tegenkoiS De groepjes half-indiaansev muzikanten uit Peru of Colombia laat ik nu maar er buiten beschouwing. Die zi in nagenoeg alle Europese(j steden en het komt mij dé* ook voor dat hele jumbo's] deze lieden door een slimfc impresario naar het Eurow continent worden gevlogen daar alle andere straatmuzikanten uit de m( te spelen. l. Mijn man zet slechts zo dan de saxofoon aan zijn n* en speelt dan enkele duistt frasen die geen enkele samenhang vertonen, maar wel van en krachtig, diep\ de maagstreek opwellend vibrato blijk geven. Van el herkenbare melodie is nirru sprake. Of hij klassiek of j speelt valt niet te onderscheiden. Hij speelt alleen maar kort en veelbelovend. Maar dan isl net alsof hij de moed verli aan de verkeerde kant vam lied, de blues of de sonateI begonnen, waarna hij ontmoedigd stopt. Hij draa dan een beetje verlegen op\ voetzolen en vecht, zoals 4 meeste mensen van om eii nabij de twee meter, schuw lachend lachend met zijn 1 onwillige, gebogen gestaltet het het lijf waaraan hij nd went, maar waarin hij niettemin gedwongen is zij dagen te slijten. Dan volgtl lachje, waarvan ik hierboi al sprak. Maar hij is er en hij laat a horen. In de vele 'grauen j Stunden, wo mich des Lei wilder Kreis umstrickt' het met een prachtig Schubertlied te zeggen slingert hij die vreemde, j trillende tonen mijn kantl Zijn muziek is een wanho\ niets, een ongearticuleerde kreet die aan je ziel blijft kleven. Je zou waarachtig geloven dat we het hier n de Stockhausen, de Kagelj zelfs de Maderna van de sl te doen hebben, zo veeleis is zijn melodiek, zo raadselachtig zijn tonalitei Maar het is wel mooi, zoal alle straatmuzikantenmuzi mooi is. Het is mooi omdai het is. En het is ook mooi omdat er van alles aan m< ontbreken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8