Oorlog is een stimulans voor fundamentalisme" lomervakanties in de ban van de Golfoorlog „Laten we hier in vrede met elkaar blijven leven" a „Oppositie binnen Irak kan geen vuist maken" GOLFOORLOG CcicUcSoiucmt ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGINA 7 DALES TOT MOSLIMS: Ttegenwoordigers van drie islamitische organisaties en het Ne- «lands Centrum Buitenlanders (NCB) geven een persconferen- in Den Haag na afloop van een gesprek met minister Dales binnenlandse zaken. V.l.n.r.: de heren Rabbae (directeur Beljah (Marokkaanse Ummon), Bahadir (Turkse TIÖF), Fer- les Mendes (directeur hoofdlijnen minderhedenbeleid) en mi- ir Dales. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De Golf oorlog kan in ons land aanleiding geven tot span ningen tussen moslims en niet-moslims. Laten we allemaal proberen die zo veel mogelijk te voorko men, zodat islamieten, christenen, joden en hu manisten in Nederland in» vrede samen kunnen blij ven leven". Dit was de boodschap die mi nister Dales van binnenlandse zaken en een aantal vertegen woordigers van islamitische organisaties in Nederland gis termiddag na een gesprek van een uur gezamenlijk uitdroe gen. Sinds de affaire-Rushdie van twee jaar geleden is er re gelmatig contact tussen de mi nister van binnenlandse zaken en voorlieden van de Neder landse moslimgemeenschap. Bij het uitbreken van de Golf oorlog achtte men de tijd rijp opnieuw met elkaar in overleg te treden. „We moeten zien te voorko men dat de huidige situatie in het Midden-Oosten leidt tot spanningen tussen autochtone Nederlanders en islamitische leden van minderheidsgroepen of tussen de in ons land wo nende moslims onderling", al dus Dales. Eén van de beste manieren waarop problemen kunnen worden voorkomen is volgens de minister en haar gesprekspartners: elkaar niet provoceren. „Dat geldt voor iedereen", zei woordvoerder Kassiem van de World Islamic Mission. „Wie geen moslim is, moet een islamitische gelovige niet op uitdagende manier voor de keus stellen of hij of zij voor of tegen Saddam Hu- sayn is. Een redelijke discussie is natuurlijk goed, maar het moet niet provocerend zijn. Op hun beurt moeten de moslims zich ook rustig gedragen. Wij zullen alle moslims in Neder land voorhouden om niet op provocaties in te gaan en ook geen aanleiding tot problemen te geven door bijvoorbeeld de monstraties te gaan organise ren. We kunnen natuurlijk niemand verbieden te demon streren, maar het lijkt ons be ter het niet te doen". Mohammed Rabbae, directeur van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders, zei blij te zijn dat er in ons land, in te- gensteling tot Duitsland en Frankrijk, tot nu toe geen sprake is geweest van proble men tussen moslims en niet- moslims. „We willen dat dol graag zo houden. Wat de mos lims betreft kunnen wij na tuurlijk geen enkele garantie geven dat we alle islamieten in Nederland onder controle heb ben, maar we hopen wel vurig dat iedereen aan onze dringen de oproepen gehoor zal ge ven". Minister Dales deelde mee dat zij een brief aan alle burge meesters heeft gestuurd met het verzoek om binnen hun ei gen gemeenten toe te zien op een goede verstandhouding tussen Nederlanders en islami tische buitenlanders. Ook moet de politie de moskeeen gedu rende de Golfoorlog extra in de gaten houden. [AM HAMZA ZEID: ir J1! ECHT Hij had week zullen spreken ien katholieke middel- school in Tilburg, de directeur heeft laten weten dat hij it meer welkom is. jjnza Zeïd, imam in rrfecht, ziet het als een Idelijk teken dat de 'jjslims in Nederland in- ict slachtoffer worden de Golfoorlog. De die tien dagen gele- nog in Baghdad was, ujeeft benauwde tijden nl voorziet nog veel ge ld tussen Israël en de ;tijnen en tussen de ibieren onderling. „Ik een verscheurd .treffen Hamza Zeïd, die in Ierland enige bekendheid _eg door zijn deelname aan Familiecomité Gijzelaars tals hij aan het telefone- s met Amman. Daar leven twee dochtertjes, ze zitten p een internationale school wonen bij hun oma. Hun 'er is naar hen onderweg, 'urkije en Syrië hoopt ze lanië te bereiken. Graag was Zeïd zelf (die van Pale stijnse origine is) ook gegaan, maar zijn werk als imam in Nederland liet dat niet toe. Nu roept hij groeten door de tele foon, het toestel in zijn hand, rusteloos heen en weer stap pend. „De mensen daar", zegt Zeïd over zijn verwanten en ken nissen in Jordanië en onder de Palestijnen, „zijn vol vertrou wen. De rechtvaardigheid zal zegevieren, de gewelddadig heid van Amerika bestraft worden. Zo voelen zij het". In de door Israël bezette gebie den, de westelijke Jordaano- ver en de Gazastrook, zullen de Palestijnen, ditmaal bijge staan door de Jordaniërs, de gewapende strijd tegen de Is raëlische autoriteiten opvoe ren. „Zij zien de oorlog als een stimulans voor de Palestijnse zaak. Om westerse sympathie geven ze niet langer, daar heb ben ze genoeg van, ze gaan over op straatgevechten en guerrilla, daar kan geen leger tegenop". Boycot Als begeleider van een groep Nederlandse vredesactivisten die anderhalve week geleden op missie naar Irak waren, heeft Zeïd de stemming onder de Irakezen aan de vooravond van de oorlog goed kunnen peilen. Hij bevestigt wat ook anderen hebben gemeld: „Mo reel zijn de mensen heel sterk, ze zijn niet van plan te buigen voor het Westen. Nu ze gecon fronteerd worden met de Amerikaanse agressie, sluiten de gelederen zich. Ook dege nen die niet zo'n voorstander zijn van Saddam Husayn zijn toch in de eerste plaats Irake zen". Zeïd zegt in Baghdad te hebben waargenomen dat de economische boycot 'vernieti gende' gevolgen had; brood was op de bon, vlees niet te krijgen. In de ziekenhuizen la gen mensen te sterven vanwe ge het gebrek aan medicijnen. Hij vindt het vreselijk dat er een oorlog is uitgebroken („Echt, ik slaap geen minuut"), hij had gehoopt en verwacht dat er een internationale con ferentie was gekomen. In plaats daarvan is Amerika een 'imperialistische oorlog begon nen', met als gevolg dat nu zelfs Israël is aangevallen en Zeïd houdt zijn hart vast. „Toen ik dat hoorde ben ik doodsbang geworden. Dit wordt een hel, dacht ik. Als Is raël erbij betrokken raakt, roept dat een reactie op van Syrië, Jordanië en Egypte ik hoop en bidt dat dat niet gebeurt". Straks, -als het Iraakse leger verslagen is en de basis gelegd moet worden voor wat presi dent Bush alvast 'een nieuwe wereldorde' heeft genoemd, breekt volgens Zeïd pas goed het onheil aan. „De haat tegen het Westen en zijn Arabische bondgenoten zit nu zo diep dat er, zodra de Amerikanen ver trokken zijn, een broeder moord volgt. Verbitterde en radicale islamieten zullen de oliebronnen opblazen en daar mee tegelijkertijd het Westen en de Golfstaten treffen. Ze hebben al eerder, met zelf moordcommando's, laten zien dat ze tot dergelijke daden in staat zijn. Ik vrees dat het fun damentalisme de overhand zal krijgen. Dat betekent ook voor ons, gematigde moslims, het einde. Dan haal ik mijn doch ters terug uit Amman". Palestijnen Zeïd bestrijdt dat de Palestij nen zichzelf een slechte dienst hebben bewezen door de zijde van Saddam te kiezen. Vol gens hem was het vanwege de onverzoenlijke houding van Israël en de joodse lobby in Amerika voor de Palestijnen Imam Hamzah Zeïd onmogelijk deel uit te maken van een coalitie met deze bei de landen. Bovendien stelt hij dat het aan de Amerikanen te wijten is dat er geen interna tionale vredesconferentie is gekomen. Zo'n conferentie afgedwongen door Sad dam had de Palestijnen wel degelijk hoop geboden. „In alle eerlijkheid moet ik toegeven dat het Irak niet om de Pales tijnen te doen was toen het Kuwayt binnenviel. Nadat die inval zo'n enorme internatio nale reactie opriep, heeft Sad dam geprobeerd een uitweg te vinden en daarvoor gegrepen naar datgene waar elke Arabi sche leider naar kan grijpen; de Palestijnse kwestie. Maar hij meende dat wel serieus". Dat de Palestijnen zich in de armen van Saddam wierpen, verklaart Zeïd ook uit hun eenzaamheid. In tegenstelling tot wat hun lippendienst aan de Palestijnse zaak deed ver moeden, hebben Egypte, Sau- foto: sp di-Arabië en de Golfstaten zich nooit werkelijk om de Pa lestijnen bekommerd, aldus Zeïd. „Wij zijn alleen op de wereld. Wij worden misbruikt door Arabische leiders. Als er een vredesconferentie komt en ik hoop dat iemand, de paus bijvoorbeeld, dat tot nog weet te bewerkstelligen met een Palestijnse staat als resultaat, dan willen wij niet meer afhankelijk zijn van welk Arabisch land dan ook". STEVO AKKERMAN RLEM De Golf- zou wel eens een kunnen leggen onder komende zomerva- 1 itieseizoen. „Alles igt af van de tijds- ir", zegt de heer G.J.N. ivreur, directeur van Vereniging van ANVR a sorganisatoren. de strijd lang gaat duren, I jen we het moeilijk. Maar le oorlog snel afloopt, dan er van het komende zo- .zoen nog heel veel te- komen. We zitten im- nog maar aan het begin het boekingsseizoen", dconsument laat de reisin- Irie al maandenlang in een Jajtelende onzekerheid ver zijn. Als direct gevolg van eaolfcrisis sneuvelde de tra- ei dat zeker zestig procent van de zomervakanties al in een vroeg stadium werd ge boekt: 35 procent in het najaar en 26 procent in de maanden januari en februari. Couvreur: „Aanvankelijk be gonnen de boekingen voor de zomervakantie ook redelijk goed. Maar naarmate die be wuste vijftiende januari dich terbij kwam droogde de stroom op. De consument is af wachtend". Met name de be langstelling voor Turkije en Cyprus is dramatisch gekel derd. Naar Israël en Tunesië worden momenteel helemaal geen vakantiereizen meer ge boekt. Hét ministerie van bui tenlandse zaken heeft toeris ten aangeraden deze landen te mijden, zolang de strijd in het Midden-Oosten voortduurt en de toeristen die er verbleven zijn eerder deze week geëva cueerd. Criminaliteit Als op korte termijn geen ver andering in de dramatische si tuatie komt, zou Spanje wel eens veel peseta's uit de Golf oorlog kunnen slaan. Als ge volg van stijgende prijzen, da lende service, grote drukte en criminaliteit zag het land het aantal toeristen vorig jaar met 22 procent teruglopen. Maar reisorganisaties schreeuwen nu al van de daken dat dit jaar minstens dertien procent méér Nederlanders naar de ver trouwde Spaanse zon zullen vliegen, als alternatief voor het oostelijk Middellandse zee gebied. Met prijsgaranties proberen reisorganisatoren en charter maatschappijen de weifelende consument er toe te bewegen de knoop door te hakken. Martinair bijvoorbeeld, bere kent reizigers die vóór 1 maart boeken geen brandstoftoeslag (die kan op Europese vluchten nu al oplopen tot 75 gulden en voor intercontinentale tot bo ven de 150 gulden). Hotelplan geeft vakantiegangers die vóór 31 januari een vliegvakantie in Europa boeken de garantie dat de prijs niet wordt verhoogd. Tijdens de oliecrisis van 1978 voerde het bedrijf hetzelfde beleid. Dat leverde de Rijs- wijkse touroperator toen tien duizenden extra passagiers op. Overigens is niet bekend wel ke invloed de deze week sterk gedaalde olieprijzen hierop zullen hebben. De animo voor verre bestem mingen lijdt overigens niet on der de Golf-oorlog. De pijzen van tickets naar met name de Verenigde Staten, het Caraï- bisch gebied en het Verre Oos ten zijn gemiddeld met tien procent gedaald, als gevolg van de lage dollarkoers. ANVR-topman Couvreur ver wacht niet dat de Nederlandse consument de komende maan den terughoudend zal zijn bij het het boeken van vliegreizen uit vrees voor terroritische aanslagen. „Over het alge meen is de Nederlander daar in verleden ook niet voor te rug geschrokken". Nederland De Golfoorlog beïnvloedt evenwel op negatieve manier de reislust van buitenlandse toeristen en zakenlieden naar Nederland. Grote Amsterdam se hotels worden sinds het uit breken van het gewapend con flict geconfronteerd met annu leringen vari reserveringen voor zowel hotelkamers als conferentieruimten. Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) verwacht dat buitenlandse toeristen de ko mende tijd veiligheidshalve hun vertier dichter bij huis zoeken en eerder met de auto of het openbaar vervoer zullen gaan. Vliegtuigen worden ge meden. Volgens NBT-woordvoerder F. Kamsteeg is het effect met name bij het intercontinentaal toerisme nu al goed merkbaar. „Ik hoor het van ons kantoor in de Verenigde Staten. Vooral veel groepsreizen worden ge annuleerd". Meer vakanties in eigen land kunnen voor het toerisme gunstig zijn, zegt Kamsteeg. De grote hotels die het vooral van bemiddelde buiten landers moeten hebben profiteren daar echter niet van mee. „Dit kan een groot probleem worden voor de Amsterdamse hotellerie", zegt A. Huybregts van hotel Krasnapolsky. „De kamerbezetting is enorm ge daald. We hebben met name veel annuleringen van reserveringen door Amerika nen, Japanners en Scandina- viërs. En congresgangers die hier de hele week al zijn en vrijdag pas zouden vertrek ken, zijn donderdag al wegge gaan". De boekingen voor con gressen bij Krasnapolsky in de komende maanden worden ge daan onder het voorbehoud dat de Golfoorlog is afgelopen, zegt Huybregts. De KLM constateert voor het hele routenet meer annulerin gen, maar tegelijkertijd ook meer boekingen. Volgens een woordvoerster is er per saldo wel sprake van meer ver- voersbewegingen. De verkla ring daarvoor kan zijn, aldus een woordvoerster, dat verbin dingen van andere maatschap pijen wegvallen en mensen kiezen voor andere veili ger bestemmingen. Sein Liwater B! efl '.Je militai- "fyan het lu|erlandse ■Jt Jacob jHeems- 'ik onder- 1 [en in een Mrboot lijn- voor- .n het van de 'fysche Bij na- pnder- t bleek een 7hee te i#0TO: ANP e9BS ROTTERDAM „Op het ogenblik kan de oppositie binnen Irak geen vuist maken. Wel wordt elke dag de oppositie in het land sterker in gedachte en houding van de men- Dat heeft ir. K.L. Darweesh, politiek vluchteling uit Irak en één van de woordvoer ders van het Iraaks Demo cratisch Centrum (IDC), gis teren gezegd in Rotterdam. Hij en zijn gevluchte landge noten voelen zich terneerge slagen over de verwikkelin gen in hun vaderland en be vreesd voor het vervolg van de oorlog. „Familieleden hebben de afgelopen dagen vanuit Irak gebeld om af scheid van ons te nemen." Het IDC verenigt Irakese te genstanders van Saddam Hu sayn in ons land. Het IDC noemt Saddam Hu sayn weliswaar verantwoor delijk voor de Golfoorlog maar veroordeelt het ge bruik van geweld om het Golfconflict op te lossen. Te gelijkertijd geeft het Cen trum toe dat oorlog bijna on vermijdelijk was geworden. Darweesh: „Aan de ene kant zie je het nationalistische re gime, strak geleid door Hu sayn, het gevaarlijke wape narsenaal en het steeds ten uitvoer brengen door Husayn van zijn dreigementen en aan de andere kant het feit dat de troepen van Amerika nen en geallieerden niet voor het vieren van vakantie zijn opgerukt". De interne oppositie tegen zijn regime heeft Husayn stelselmatig grof aangepakt. Vóór augustus 1988 was er een sterke oppositie met name in het Koerdische ge deelte en in Bagdad. Maar onderdrukking, vernietiging van dorpen, gifgasaanvallen op de Koerdische bevolking en executies van opposanten maakten daar een eind aan. Zes maanden later stak de oppositie de kop weer op in de vorm van gewapende strijd. Maar ook toen maak ten gifgasaanvallen met vol gens rapporten 10.000 slacht offers in vooral het zuidelijk deel van Irak, aan de opposi tie een einde. Enkele dagen na de invasie in Kuwayt vie len onder demonstranten op nieuw vele slachtoffers om dat het Irakese leger hen be schoot. Vluchtelingen Ook buiten Irak kunnen de politieke vluchtelingen niet zonder internationale hulp. Volgens het Centrum ziin er van de Irakese bevolking van 17 miljoen mensen rond de 1,5 miljoen naar het bui tenland gevlucht. In Neder land bevinden zich er daar van ongeveer 1300, 500 ande ren ziin inmiddels genatura liseerd, zo stelt het Centrum. Die vluchtelingen zijn het wel onderling eens over het doel: een einde aan het regi me van Husayn en in plaats daarvan een democratische regering. Zij bakkeleien ech ter regelmatig over wat het Centrum „details" noemt. Een gezamenlijk optreden is dan ook nog veraf, volgens Darweesh. In Europa is het Centrum wel bezig om tot een platform van vluchtelin gen te komen. Het Centrum gelooft niet dat het is geïnfiltreerd door Hu- sayn-gezinden. „We hebben daarvan niets gemerkt hier. In landen als Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en Duitsland lijkt dat veel eerder mogelijk." De Centrumleden voelen zich niet in de gaten gehou den door de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Darweesh weet wel dat Irakezen in Duitsland en de VS door vei ligheidsdiensten zijn bena derd. Het IDC distancieert zich overigens van eventuele terroristische acties in ons land. Reders: Ook kust van Israël oorlogsgebied ROTTERDAM De Neder landse reders hebben gisteren de Middellandse Zee voor de kust van Israël tot oorlogsge bied verklaard. De maatregel is genomen in verband met de Iraakse raketaanval op Israël. De reders achten het niet uit gesloten dat er ook raketten in zee terecht komen. De oorlogsregeling voor zeelie den is nu van toepassing op vrijwel de hele Perzische Golf en een zone van 12 mijl voor de Israëlische kust. Zeelieden kunnen alleen op basis van vrijwilligheid in deze gebieden varen en hun gage wordt ver dubbeld. De zeeliedenbond FWZ is het nog steeds niet eens met het beleid van de reders, die van dag tot dag bekijken of de re geling moet worden aangepast. De FWZ vindt dat de regeling ook moet gelden voor de Golf van Oman, de Rode Zee, het Suezkanaal en het oosten van de Middellandse Zee. De noodzaak daarvan blijkt volgens FWZ-bestuurder E. Sarton onder meer uit een te lex die hij van de bemanning van een schip van het Neder landse bergingsbedrijf Wijs muller heeft ontvangen. De ongeruste bemanning meldt dat het in de Rode Zee het af schieten van raketten heeft kunnen waarnemen. Het schip is vanuit de Perzische Golf op weg naar Suez. Veel Golf-vragen bij SOS-telefoon DEN HAAG De SOS Tele- fonische Hulpdienst in Den Haag heeft te maken met een toenemend aantal mensen dat wil praten over de situatie in de Golf en de mogelijke gevol gen. Van de zestig tot honderd tele foontjes die per dag binnen komen, zijn er ten minste vijf tien die gaan over herinnerin gen aan de Tweede Wereld oorlog, het hamsteren van voedsel, de angst voor gifgas en meer van dergelijke onder werpen. De Telefonische Hulpdienst (070-3454500) is dag en nacht bereikbaar. De Stichting Korrelatie heeft het deze tijd van oorlog juist „opvallend weinig" te doen. De Golfoorlog lijkt andere problemen te relativeren, al dus directeur D. Huijbregts. Ook de Stichting Icodo, het in formatie- en hulpcentrum voor oorlogsgetroffenen, heeft het volgens een woordvoerder „nog erg rustig". Ongemak door veiligheids maatregelen op Schiphol SCHIPHOL Als gevolg van de verscherpte veiligheids maatregelen moeten passagiers de komende tijd „tot nader or der" rekening houden met enig ongemak op Schiphol. Het ongemak ontstaat onder meer omdat parkeergarage P7 - in de kelder van het sta tionsgebouw - is afgesloten. Bovendien zijn verscheidene doorgangen, toegangsdeuren en trappen afgegrendeld. Daarnaast raden de rijkspolite en de luchthaven passagiers aan zich door zo weinig moge lijk mensen te laten wegbren gen of ophalen. Verder krijgen reizigers het advies zelf hun bagage in te pakken en niet onbeheerd te laten. Ook wordt gewaarschuwd geen pakjes of bagage van onbekenden aan te nemen en zo min mogelijk elektrische apparaten mee te nemen. Iraakse ambassade onder toezicht DEN HAAG De leden van de Iraakse ambassade in Den Haag staan onder constant toe zicht van de Nederlandse re gering. De bewegingsvrijheid van ae ambassadeur noch zijn personeel wordt beperkt, maar alles wat ze doen wordt scherp in de gaten gehouden. Premier Lubbers heeft dit gisteren ge zegd na afloop van de minis terraad. „We hebben er niet voor gekozen de bewegings vrijheid te beperken, omdat we het beter vinden te weten waar de bewegingen zijn", al dus Lubbers. Bij enkele ande re, niet nader genoemde am bassades is de bewaking ver scherpt. Het ligt voor de hand dat het daarbij in elk geval om de Amerikaanse en Israëlische ambassade gaat.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7