Golfoorlog proeftuin voor „slimme wapens' Computers brengen piloten naar hun doelwit CcidócGouoant Alarm" verblindt Irakezen VS-leger toont opnamen bombardementen op Ir al SU: helft Iraakse luchtafw* vernietig! GOLFOORLOG' ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAgQ WASHINGTON „Smart weapons" worden ze genoemd. „Slimme wa pens"; met computers en andere elektronica volge propte vliegtuigen, heli kopters, radar-stoorinstal- laties en raketten. Hoewel de Amerikanen er om begrijpelijke redenen niet al teveel over vertellen, is het wel duidelijk dat zij bij de luchtaanvallen op Irak vooral gesteund hebben op dergelijke ,,hi-tech"-wapens. Vrijwel alle experts hadden niet verwacht dat Irak opgewassen zou zijn tegen de gigantische geallieer de slagkracht in de lucht, heeft het de meesten toch ver baasd tot hoe weinig verweer de troepen van Saddam Hu- sayn in staat zijn geweest. Van enig verweer van Iraakse vliegtuigen is naar nu bekend geen sprake geweest en ook het luchtafweergeschut heeft slechts een paar vliegtuigen weten te raken. Seth Carus, als militair des kundige verbonden aan het Washington Institute for Near East Policy, zegt: „In die aller eerste fase van de aanval zijn slechts twee toestellen verlo ren gegaan, een Brits1 en een Amerikaans. Dit is ongeloof lijk weinig als je het massale en complexe karakter van de gecoördineerde luchtaanval in ogenschouw neemt. Zelfs bij een trainingsmissie wordt re kening gehouden met grotere verliezen." Golf van raketten De luchtaanval op Irak en Ku- wayt begon met een golf van meer dan honderd Toma hawk-kruisraketten, afge vuurd van de Amerikaanse oorlogsbodems in de Golf, waaronder de slagschepen Wisconsin en de Missouri. Van die Tomahawks zouden er ook 48 in ons land gestationeerd zijn als de ontspanning tussen Oost en West er niet was geko men. De kruisraketten van de Wisconsin waren niet met nu cleaire bommen geladen maar met elk vijfhonderd kilo con ventionele explosieven. Aan de luchtanvallen hebben vliegtuigen deelgenomen van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Kuwayt, Saudi- Arabië en Frankrijk. Daarbij is een grote verscheidenheid aan gevechtsvliegtuigen inge zet, gestuurd, geleid en bege leid door radarvliegtuigen en satellieten. Een belangrijke rol speelde de nieuwe jachtbom menwerper F-15E ('Strike Eagle'), een vliegtuig ontwik keld door MacDonnel Douglas. De 'Strike Eagle' wordt wel beschouwd als één van de bes te jagers ter wereld. Dit bui tengewoon snelle en wendbare toestel is uitgerust met een ei gen radarinstallatie, waarmee het ook 's nachts van grote af stand gronddoelen kan bepa len. Net als de kruisraketten sluipen de F-15E's naar hun doelen op een hoogte van slechts enkele tientallen me ters, waardoor zij dan niet door Iraakse radar ontdekt kunnen worden. Ze kunnen ook op lage hoogte vliegend een enorme bommenlast mee- Stealth Ook de onderhand beroemde F-117-Stealth jachtbommen werper is ingezet. Een klein en geavanceerd toestel van Lockheed. Door de toepassing van een uitgekiende vorm en een speciale deklaag is de 'Ste alth' vrijwel onzichtbaar voor radar. De Stealth vliegt rede lijk laag over de grond om naar zijn doel te sluipen en heeft lasergeleide bommen aan boord. Hij wordt bij uitstek ge schikt geacht om 's nachts te vliegen en de commandostruc tuur uit te schakelen door de radiozenders te vernielen. Het vliëgtuig kost bijna 200 mil joen gulden per stuk. De reusachtige B-52-bommen- werpers worden niet gerekend tot de hi-tech-wapens. Maar met hun tapijtbombardemen ten hebben zij grote schade be rokkend aan de Republikeinse Een Amerikaanse militair monteert nieuwe raketten onder de vleu gel van een A6-gevechtsvliegtuig aan boord van een van de sche pen in de Perzische Golf. De modernste hulpmiddelen wijzen de projectielen de weg naar hun doel. foto: ap Garde, de élite-troepen van Saddam Husayn. Deze zijn ge legerd in de tweede linie van het Iraakse front aan de grens tussen Kuwayt en Saudi-Ara- bië. De Boeing B-52 vormt nog steeds de ruggegraat van de Amerikaanse strategische luchtmacht. Een reusachtige bommenwerper met een leng te van tegen de 50 meter en een spanwijdte van ruim 56 meter. Een oud werkpaard van de Amerikaanse lucht macht, al sinds 1957 in bedrijf en berucht van de bombarde menten op Vietnam. Hij kan meer dan 27.000 kilo bommen meevoeren en de gemoderni seerde versies zijn uitgerust met kruisraketten. De B-52 bombardeert vanaf grote hoogte. Spionage De militaire inzet van de geal lieerde strijdmacht in het Golfgebied wordt begeleid door de meeste verfijnde spio- nage-apparatuur. Amerikaanse spionage-sattelieten moeten militaire stellingen en troe penbewegingen vroegtijdig in kaart brengen, maar ze dienen tevens als waarnemingssta tions voor actuele gevechts handelingen. De Amerikanen beschikken momenteel over minstens vier ruimtespionnen, die zeker eenmaal per dag het Golfgebied voor hun lenzen krijgen. Ten behoeve van opti sche en infrarode doelstellin gen fungeren de satellieten KH-11-7, KH-11-8 en KH-12. (KH staat voor Keyhole=sleu- telgat). Daarnaast heeft de sa telliet 'Lacrqsse' zeer gevoelige radar-apparatuur aan boord die zich niets aantrekt van een wolkendek of duisternis. Deze zeer laag vliegende spionage- satellieten (op twee- tot drie honderd kilometer hoogte) zijn zelfs in staat de nummerbor den van vrachtwagens op de aarde te ontcijferen. Van de Amerikaanse AWACS-toestellen in de Golf (ook Saudi-Arabië heeft AWACS-toestellen tot zijn be schikking) stegen er woens dagavond even na 23.00 uur (onze tijd) vier op van de luchtmachtbasis bij de Saudi- sche hoofdstad Riyad, dat wil zeggen bijna twee uur voordat de bombardementen op Irak en Kuwayt begonnen. De AWACS-E-3A is een gewijzig de Boeing 707. De grote kracht van dit toestel is zijn uiterst verfijnde radar-apparatuur, die een reikwijdte heeft van 400 kilometer en waarmee tot in de kleinste details vijande lijke doelen op de grond en in de lucht in beeld worden ge bracht. Britten Voor het Britse leger is de oor log in de Golf een gelegenheid om zeer moderne toerustings- apparatuur van zijn vliegtui gen en artillerie te beproeven, apparatuur waarvan delen nog maar enkele weken geleden in het stadium van prototype verkeerden. Het gaat hierbij vooral om radar en anti-radar systemen, die volgens militaire experts een zeer snelle ont wikkeling hebben gekend en die vergelijkbare systemen, waarvan tijdens de Falkland- oorlog (1982) gebruik werd ge maakt, tot de schroothoop heb ben veroordeeld. Zo gaat de Eerste Gepantserde Infanterie-divisie, die in Sau di-Arabië is gelegerd, experi menteren met een nieuw, draagbaar radarsysteem, de MSTAR (Man-portable Sur veillance and Target Acquisi tion Radar). Dit systeem wordt ingezet bij de start van grond- gevechten en dient om artille rievuur naar de Iraakse doelen te leiden. De Britse Lynx-heli kopter is nu voorzien van een thermisch apparaat, dat eigen lijk pas in de loop van 1991 operationeel zou zijn. Slechts een twintigtal toestellen is met deze apparatuur uitgerust die de Lynx in staat stelt tanks in het holst van de nacht aan te vallen. De Gazelle-helikopter beschikt over een lasersysteem dat vij andelijke doelen doet oplich ten en dus nachtgevechten mogelijk maakt. De Tornado- jagers en de maritiei kenningsvliegtuigen die dienen als 'ogen van de geallieerde strijj ten, maken gebruik Sky Flash-raket, die nische doelen op veei meter afstand kan ven evenals de verbeterdi van de Foxhunter-ra< verscheiden doelen tej tijd kan volgen. Patriots Het is ook de eerste 1 Groot-Brittannië zijn jt voudig raketlanceersul MLRS naar het slagvelf gebracht. De MLRS wen schouwd als de kraf conventionele artillerie latie. Het systeem best) twee batterijen van zes ten, die tegelijk kunnel den gelanceerd en dieL fect kunnen hebben vW mini-atoombom. Het Bri' steem is uitstekend gi om de Iraakse G-5-n (houwitsers) te pareren! De Patriot-afweerraketl van er twee Nederlanf sternen in Turkije zijn steld, heeft intussen zijn de bewezen. De Ameihv hebben er een Iraakse raket mee neergeschofe gericht was op de Saief basis in Dhahran. De fe wordt met een snelhejai driemaal het geluid doel afgeschoten. L De vijf meter lange en j zware raket wordt va#11 mobiel lanceerplatfornfë' schoten en volgt dan ld» darsignaal van een vij^l ke raket. De raket is ooiec kelijk ontwikkeld ter ii ging van de Nike Hr een tegen vliegtuigen p1 wapen, maar werd aan J gin van de jaren '80 ujet met extra computermj v heden waardoor het Lj ook tegen andere rakel gezet kan worden. Hetjr gon werkt inmiddels éP"- vervanging van de k door een nog geavan^< anti-raketsysteem, dat het eind van de eeuw i" king moet treden. 'e LONDEN Binnen een paar minuten na de aanvang van de luchtaan val was de Iraakse verde diging bijna totaal „ver blind". Oorzaak was de elektronische verstoring van de militaire commu nicatiemiddelen en de chirurgische nachtelijke aanvallen op honderden radars rond de vliegvel den en andere belangrijke militaire installaties. Tornado GR-1 aanvalsjagers vlogen vlak boven de zanddui nen het Iraakse luchtruim bin nen vanuit hun bases in het Golfgebied en zetten koers richting Saddams vliegvelden en commandoposten. Onder hun pijlvleugels droegen zij negen Alarm anti-radarraket ten. De Alarm-raket is bedacht en gebouwd door de Britse Ruimtevaartindustrie en was een belangrijke rol bij de aan val toebedacht om het doden tal onder de geallieerde strijd krachten tot een minimum te beperken. De afgelopen paar jaar heeft Irak een formidabele hoeveel heid moderne, zeer geavan ceerde radars gebouwd die de lucht afzoeken naar de eerste tekenen van een aanval. De radars zijn gekoppeld aan bat terijen grond-luchtraketten. Zonder radarsturing zijn deze 's nachts niet te gebruiken. Een radar geeft een pulserend signaal en dat is de zwakke schakel in het systeem waar van de Alarm-raket gebruik maakt. Voor de start wordt een computer aan boord van de Tornado geprogrammeerd met alle golflengten die de Iraakse radars mogelijk ge bruiken. Nog ver buiten het bereik van de Iraakse luchtaf- weerraketten of -geweren lan ceert de bemanning van de Tornado de meer dan vier me ter lange raket die in een hoge boog wegspoedt. In de neus van de Alarm be vindt zich een radarzoeker die alle programma's die in de computer geprogrammeerd zijn doorjaagt totdat hij de sig nalen oppikt die verraden dat er een vijandelijke radar in de nabijheid is. Vervolgens zoekt de raket doel en stort zich van bovenaf op de radarbron. De kop van de raket is gemaakt van een speciale pantserdoor- borende zware metaalsoort en geladen met hoogst explosief materiaal, dat pas „binnen het doel" tot ontploffing komt. Zelfs als de Irakezen hun ra dars zouden hebben afgezet zouden ze niet veilig zijn ge weest. Alarm is ook uitgerust met een parachute die een paar honderd meter boven het doel kan ontvouwen, waar door de raket in de lucht blijft hangen als een vertraagde bom. Wanneer aanvalsvlieg- tuigen zouden naderen zetten de verdedigers hun radar weer aan - en de raket treft alsnog doel. HARVEY ELLIOTT WASHINGTON Met twee geweldige explosies vliegt de Iraakse bunker met SCUD-B raketten de lucht in,- terwijl de Ameri kaanse gevechtsvliegtui gen alweer omdraaien. De één ton zware laserge- stuurde explosie ven wer den al drie kilometer voor het doel gelanceerd, zo vertelt generaal Norman Schwarzkopf van de Ame rikaanse troepen in Riyad waar voor het eerst beel den van de aanval op Irak getoond werden. Daarop is ook te zien hoe zeer nauwkeurig diverse bunkers en gebouwen verwoest wor den. De banden, die zijn opge nomen met een infrarood ca mera, worden becommenta rieerd door generaal Charles Horner, de bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht. Er is een opname van de aan val op het hoofdkwartier van de Iraakse luchtmacht. „Daar is het kantoor van mijn Iraak se collega", kondigt Horner met een glimlach aan terwijl een rechthoekig gebouw van een tiental verdiepingen hoog in beeld komt, omgeven door een aantal bijgebouwen. Ver volgens wordt het gebouw pre cies in het centrum geraakt, waar een zwarte rookwolk op stijgt. Uit een volgende film blijkt dat de Iraakse bunkers vernie tigd worden met raketten die precies de zwakke plekken in de constructie raken, zoals ventilatieschachten met een doorsnee van nauwelijks een meter. De opnamen zijn ge maakt door camera's aan boord van F-lll jachtbom menwerpers en F-117 Stealth bommenwerpers. Vanuit een F-117 is gefilmd hoe een lan dingsbaan halverwege Baghad en Kuwayt nauwkeurig afge tast wordt, waarna de bom precies in het doelwit explo deert. 2000 aanvalsvluchten Generaal verklaart dat de ge allieerde luchtmacht dagelijks tweeduizend vluchten uitvoert op Irak en Kuwayt. Zeker tachtig procent van de aanval len treft doel, aldus Schwarz kopf. Hierbij zijn zes Iraakse mobiele lanceerinrichtingen van Scud-raketten vernietigd die op Saudi-Arabië waren ge richt. Andere lanceerinrichtin gen werden op het moment van de persconferentie aange vallen, zei de generaal. De generaal bevestigt dat er tot dat moment in totaal zeven toestellen van de geallieerden zijn neergehaald door de vij and, drie Amerikaanse, twee Britse, één Italiaanse en één Kuwaytse. Volgens Schwarz kopf was de Kuwaytse piloot erin geslaagd zijn vliegtuig te verlaten en zou hij zich waar schijnlijk bij het Kuwaytse Een camera aan boord van een Amerikaans gevechtsvliegtuig zoekt het doelwit op. verzet hebben gevoegd. Vol gens Irak zijn 72 neergehaald in de eerste 36 uur van de Golfoorlog. Gevraagd naar de geringe Iraakse tegenstand zegt Schwarzkopf dat Baghdad „geen idee had waarin men te recht was gekomen" en dat men waarschijnlijk verrast is over de technologische voor sprong van de tegenstanders. In de Golf zijn drie Iraakse patrouilleboten tot zinken ge bracht. Schwarzkopf zei dat er tot dusverre geen directe confron tatie is geweest tussen de grondtroepen aan de Sat Kuwaytse grens, afgezg incidenteel artilleiS waarbij twee marinieè gewond raakten. De g( zei geen idee te hebbf veel slachtoffers er aai^ se zijde zijn gevalle» houden ons niet bezig I ken tellen", aldus de m Kruisraket: wapen met een „brein" LONDEN De Tomahawk kruisrakket is waarschijnlijk het meest demoraliserende wapen dat ooit is ontwikkeld. De raket is dermate nauwkeurig dat afzonderlijke gebouwen zonder enige waarschuwing van meer dan 1700 kilometer afstand vernietigd kunnen worden. In de eerste twaalf uur van de aanval werden meer dan honderd Tomahawks afgevuurd van Amerikaanse schepen. Zij waren gericht op het ministerie van defensie in Baghdad en de belangrijke militaire centra door het land. De Tomahawk heeft een omloopmotor en kan snelheid van 550 mijl per uur halen. Het doelwit is gepreciseerd in het elektronische „brein" van de raket. Tijdens de vlucht zorgt een computer aan boord ervoor dat de Tomahawk op de juiste koers blijft door de tails van de geprogrammeerde route te vergelijken met de om geving zelf. Zelfs boven Baghdad wisten de raketten dank zij hun „geheugen" wanneer ze moesten klimmen en dalen. De meeste Tomahawks sloegen precies daar in waar ze in moesten slaan. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking bleef zo- diende beperkt. Wel ontstond er paniek bij de Iraakse defensie, die nog lang na de explosies geen idee had waardoor ze waren veroorzaakt. HARVEY ELLIOTT (c) The Times LONDEN Het succes van de geallieerde bom bardementen was moge lijk door een combinatie van de geavanceerde cen trale computers en de ter- reinvolgende radar aan boord van de Britse Tor nado's en Amerikaanse bommenwerpers. De radar, een apparaat met de grootte van een bord geïnstalleerd in de neus van de Tornado, stelt de piloot in staat in complete duisternis of donker weer van geringe hoogte aan te vallen met een snelheid die die van het ge luid benadert. Terwijl de Tornado's over de woestijn scheerden richting Iraakse landingsstroken, graasde de brede straal van de radar de horizon af waardoor de cen trale computer de hoogte van het vliegtuig kon berekenen en een route kon navigeren. Wanneer een vliegtuig onder de van te voren geprogram meerde vlieghoogte zakt, kan de computer in een fractie van seconden aanpassingen maken om het vliegtuig weer op de goede hoogte te bren gen. De radar stelt de piloot in staat daadwerkelijk zon der handen te vliegen. Ook de Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen en bom menwerpers zijn uitgerust met terreinvolgende syste men, zowel de F-lll en de F-15E, een voor grondaan- vallen bestemde variant van de F-15, als de F-18 en de A- 6, twee van de voornaamste aanvalvliegtuigen van de Amerikaanse marine. Er werden twee soorten bommen gedropt op de Iraakse vliegvelden. Terwijl de Tornado's over de velden heenschoten, berekende de centrale computer van elk vliegtuig de positie, snelheid, hoogte en atmosferische druk en de ballistieke ken merken van de bomkoppen om een zeer nauwkeurige aanval mogelijk te maken. Er zijn vrijwel zeker conven tionele ijzeren bommen ge bruikt. Elke Tornado was daarnaast uitgerust met twee zeer opmerkelijke JP233 Low Level Airfield-Attack Wapensystemen, een Britse bom waarom Amerika spe ciaal had verzocht. De JP233 doet in omvang en vorm denken aan een kantoorbu reau, weegt 2335 kilo en be vat een grote hoeveelheid kleine bommetjes die uit ga ten in de huls van de grote bom stromen en met een pa-' rachute op de vliegvelden te rechtkomen. Het achterste deel van de JP233 bevat dertig SG357 kraterbommen die zich diep in de startbaan ingraven voor zij ontploffen. Het voor ste deel bevat 215 HB tijdmij- nen die het repareren van de startbanen nog dagen na een aanval een hachelijke zaak maken. Sommige zijn gepro grammeerd om onmiddelijk te ontploffen, andere ont ploffen met vertraging. Hoe ze ook neerkomen, dank zij een spingveersysteem sprin gen ze van tijd tot tijd om hoog en gaan af. Verschillende Amerikaanse vliegtuigen die bij de lucht aanvallen zijn ingezet, zijn uitgerust met een lasersys teem waardoor een bom met behulp van laser naar het midden van een doelwit ge leid kan worden zoals bleek uit gisteren door de Amerikanen vrijgegeven tv- beelden. De bemanning zoekt het doel op een televi siemonitor alvorens de wa pensystemen in werking te stellen. Een paar seconden later richten zij een laser op het doel. De bommen zijn voorzien van op laser reage rende units die het licht naar het doel volgen. Zelfs wan neer de vliegtuigen weg draaien blijft de laserstraal op het doel gericht tot de in slag van de bom. NICK NUTTALL MOSKOU Slechts d van de Iraakse luchtafj door de geallieerde lu vallen van donderdag! tigd. Dit heeft de Sovjj leiding gisteren aan hankelijke persbureau fax gemeld. Wel zoudd bij alle vliegvelden j dingsbanen in Irak z woest. „Geschat wordt deel, grofweg 50 proce het Iraakse luchtafwee tieel (zowel raketten nonnen) niet is vernit de eerste dag van de lil vallen door de multinl strijdkrachten", aldus a leiding. Welke luchtafv temen zijn behouden het verslag niet. Volgej tionarissen van het S nisterie van defensie i vliegvelden en landin| van Irak op de eerste i de aanval vernietigt aantal gevechtsvliegtu bommenwerpers die onderaardse schuilplaa vinden zijn nog bescj maar het is niet waars dat ze kunnen worden omdat de landingsban» vliegvelden zijn vernii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6