doodbedden in Sinaï-centrum oor joodse gemeenschap I eerdere acties oor slachtoffers Nederlandse Patriots zonodig naar Israël 13 JAN 1331 |BEN2lNEI0é I DIESEL ijnen jagers 25 januari aar Middellandse Zee STRATEGISCHE VOORRADEN NOG NIET AANGESPROKEN CjOED KOPEfV )LFOORLOG Ccidie Sou/tout ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGINA 5 HAAG De mijnenjagers Alkmaar en Zierikzee vertrek- 25 januari uit Den Helder naar het oostelijk deel van de jellandse Zee. Beide schepen maken deel uit van het 'O-vlooteskader dat doorgaans in het Kanaal patrouilleert, AVO-jargon Stanavforchan (Standing Naval Force Chan- Hoe lang zij in de Middellandse Zee zullen blijven is nog bekend. De mijnenjagers staan niet onder het Amerikaanse commando, aldus een voorlichter van Defensie. De twee ■rlandse fregatten en het bevoorradingsschip in het Golfge- vallen wel onder het Amerikaanse commando, maar de uit- elijke beslissing over operationele inzet wordt door Neder- genomen. Voor de twee mijnenjagers van Stanavforchan een aangepast oefenschema. ilkmaar en de Zierikzee behoren tot de zogenaamde Alk- r-klasse, schepen met een bemanning van 48 man en bewa- met een 20 mm mitrailleur. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De bij het In ternationaal Energie Agent schap (IEA) aangesloten lan den hebben volgens een woordvoerster van het minis terie van economische zaken nog geen* druppel olie uit de strategische voorraden op de markt gebracht. Vorige week was afgesproken dat de IEA-leden bij het uit breken van de Golfoorlog hun strategische voorraden dage lijks voor totaal twee miljoen vaten zouden aanspreken. De Nederlandse bijdrage zou uit 25.000 vaten bestaan, ongeveer zes procent van het binnen lands verbruik. In het kabinet is niettemin af gesproken dat Nederland de oliekraan pas opendraait als de prijzen op de vrije markt plots fors gaan stijgen, aldus EZ. De woordvoerster: „We hebben dus nog een krachtig middel achter de hand om de prijzen te drukken als de situatie in de Golf verder uit de hand mocht lopen". Wel is het ministerie zekerheidshalve begonnen met een voorlichtingscampagne waarin op zuiniger gebruik van brandstoffen wordt aange drongen. Shell ziet af van het voorne men de prijsverlaging van benzine en diesel met enige vertraging door te voeren. Een woordvoerder van de maat schappij wijst erop dat de lage re prijzen op de spotmarkt zich sinds donderdag redelijk stabi liseren, op zo'n twintig dollar voor een vat ruwe olie van 159 liter en 235 dollar voor een ton superbenzine. Die laatste note ring is overigens ruim 100 dol lar minder dan voor het uit' breken van de Golfcrisis. ERSFOORT Het ls psychiatrische zie- jhuis het Sinaï-cen- in Amersfoort heeft dbedden klaargezet mensen uit de joodse ieenschap die door de oorlog in geestelijke 4 komen. iet centrum heerst een ge inen bedrijvigheid. Sinds uitbreken van de Golfoor- itaat de telefoon roodgloei- Huisartsen kloppen er voor adviezen. De patiën- zitten onderhand met en beven aan de buis ge- sterd om het laatste ws uit Israël te vernemen, telefoniste van het cen- voert het zoveelste tele- gesprek: „Ja Henny, ik t wat je meemaakt. We ten allemaal maar aan één dat onze mensen in Is- toch maar niets zal over- en. Maar we moeten af- ïten. We kunnen niets Probeer het een beetje je af te zetten. Ga buiten zon wat wandelen, even luchtje scheppen, en bel jerust als er nog wat is", rs krijgt directeur L. Ja- intern telefoontje: „Is rg onrustig? Ik ga zo wel met hem praten. Ja, ik dat ons huis een van de witten voor terroristische 'iteiten kan zijn. Maar ik acht niet dat er wat zal iren. Je-kunt er echt ge- op zijn dat we alle moge- voorzorgsmaatregelen pa genomen. Zeg dat ook ialegen de anderen". Rus- bigt de directeur de tele- ■neer. „Zo gaat het nu al p vanmorgen zes uur. voelen zich vooral be- lom hun familie in Israël, vragen zich ook af hoe ze hier zelf nog wel „Actie stoorzender" Marinepersoneel oog in oog met demonstranten. Onder de noemer „Actie Stoorzender" demonstreerden gistermiddag ongeveer honderd actievoerders bij de marinekazerne in Amsterdam tegen de Golfoorlog en de Nederlandse betrokkenheid daarbij. Oe actievoerders produceerden veel lawaai, onder meer met een grote geluidsinstallatie, en lieten ballonnen met aluminium op om zo de communicatie van en naar het complex op een symbolische manier te verstoren. Bij de protestactie deden zich geen incidenten voor. foto: anp PREMIER LUBBERS: slagenheid weehonderd joodse patiën- 1 het Sinaï-centrum kam- met allerlei psychische n. Hun kwalen zijn vaak lex door de opgedane [strauma's sommige re patiënten hebben hun familie verloren of een verminkte jeugd van- de kampervaringen van ouders. Voor hen is de we oorlog amper te ver- Al weken lang heerste in huis een grote spanning. Toen de aanval van Amerika op Irak bekend werd, was er zoiets als opluchting. Des te groter was de verslagenheid toen gister nacht de Iraakse raket-aanval len op Israël werden ingezet. De slopende onzekerheid, ook over het welzijn van familiele den in Israël, wordt in het Si naï-centrum te lijf gegaan met gesprekken. Psychiaters en psychologen komen vaker dan anders op bezoek. Het perso neel leent overal een luiste rend oor en ook onderling wordt dezer dagen over niets anders gepraat dan over de oorlog, angsten en onzekerhe den. Mevrouw Jaquet: „Nu komen de eigen oorlogsverhalen ook weer naar boven. Mensen dur ven bij voorbeeld niet meer onder de douche omdat hen dat aan de gaskamers herin nert. We moeten maar af wachten, hoe dat alles uit pakt". Ook elders in Nederland houdt de Golfoorlog de joodse gemeenschap in de ban. De meeste mensen zoeken deze dagen steun bij elkaar. Ande ren, van wie een enkeling in vrij ernstige geestelijke proble men komt, hebben behoefte aan professionele opvang. Zij kunnen aankloppen bij het Si naï-centrum en bij het joodse Riagg in Amsterdam. Adjunct-directeur J. Elzas van het Riagg: „Vooral de laatste dagen regent het telefoontjes van angstige, zeer ongeruste joodse mensen. Er is vooral be hoefte aan steun, aan mentale opvang. En geen wonder, want er heerst echt paniek. Vooral de dreiging van een chemische aanval van Irak maakt de mensen vreselijk van streek. Bovendien hebben velen van hen nu al twee nachten wa kend doorgebracht. Dan is het ook een hele opgave om de za ken nog nuchter op een rijtje te kunnen zetten''. Groeiende onrust Huisartsen nemen de laatste dagen eveneens veelvuldig contact op met de joodse psy chiatrische hulpinstellingen. Mevrouw Jaquet: „Artsen we ten niet zo goed wat ze aan moeten met mensen die door deze oorlog van slag raken. Het is moeilijk voor hen om de problematiek van zo'n patiënt goed in te schatten. Soms bel len ze ons bijvoorbeeld op om te vragen of wij iemand die volgens hen helemaal van de wereld is, willen opnemen. Wij verwijzen eerst door naar het joodse Riagg. Daar wordt bepaald wie al of niet voor op name in aanmerking komt. Als ,wij iemand kunnen hel pen, graag! We zijn er immers voor om de eerste nood te ledi gen. Maar we moeten wel zui nig zijn met onze bedden. Vaak kan een enkel huisbe zoek van een maatschappelijk werker van onze instellingen ook veel voor de mensen bete kenen". De groeiende onrust onder de joodse gemeenschap in Neder land was voor de landelijke joods gezondheidszorg een re den om deze week in het Si naï-centrum een crisisopvang Directeur mevrouw L. Jaquet van het Sinaï-centrum op de crisis-afdeling: „Als wij mensen kunnen helpen, graag!" foto: koos smid met noodbedden op te zetten. Het voltallige personeel bood vrijwillig aan om 's avonds en in het weekend standby te zijn. Eén van hen is pastoraal medewerkster N. Mayer- Hirsch, in de joodse gemeen schap ondermeer bekend door haar boeken ('Huis van het le ven' en 'Een kroon voor Es ther') en publicaties in het Nieuwe Israëlisch Weekblad. „Ik loop met een beenletsel in de ziektewet," vertelt me vrouw Mayer. „Maar ik vind dat ik in deze toestand in het centrum moet zijn om de men sen hier geestelijk bij te staan. In deze dagen hebben we el kaar nodig. Als je hier bent opgenomen en je ziet niemand van je joodse gemeenschap, dan voel je je helemaal in de steek gelaten. Daarom ben ik hier gekomen. Ik kan dan wel geen raketten tegenhouden, maar ik kan wel naar de men sen luisteren, samen met hen bidden. Dat is voor de mensen nu erg belangrijk. En voor de rest moeten we maar afwach ten..." HELMA VAN DEN BERG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland is in beginsel bereid zijn twee Patriot-squadrons in Turkije over te plaatsen naar Israël of Saudi-Ara- bië. Premier Lubbers heeft dit gisteravond ge zegd na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. „Als de geallieerden daarom verzoeken en het gaat om defensieve wa pens is heel veel voorstel baar", aldus dé minister president. Lubbers vertrouwt erop dat Is raël bij een eventuele volgen de raketaanval niet automa tisch wraak neemt. Dat zou immers het risico doen ont staan van een breuk in de coa litie tegen Irak. De premier hoopt dan ook op zelfbeheer sing in Jeruzalem. „Als er er gens nog één Iraakse Scud zou landen, dan mag ik hopen dat dat niet als' voldoende aanlei ding beschouwd zou worden om volautomatisch een actie van de zijde van Israël in be weging te zetten. Tegen onze vrienden in Israël zou ik wil len zeggen: laat je niet opjui- nen". Een mogelijke vergeldingsac tie van Israël was ook het be langrijkste van een overleg gistermiddag van de ministers Van den Broek en Ter Beek met de kamercommissies van buitenlandse zaken en defen sie. Van den Broek sprak de „vurige hoop uit dat Israël, hoewel het uiteraard het vol ste recht heeft op zelfbescher ming, niet verder bij de oorlog betrokken zal raken". Dat standpunt werd gedeeld door de overgrote meerder heid in de Tweede Kamer. Maar vooral CDA en VVD wezen erop dat Israël niets verweten kan worden als het wel een vergeldingsaanval uit voert. „Ik hecht er zeer aan te zeggen dat de VVD geen woord van kritiek zal laten horen op de Israëliërs als die zouden besluiten hun recht op zelfverdediging toe te passen", aldus de liberaal Weisglas. De PvdA'er Melkert benadrukte vooral het grote belang dat ge diend is met het „in stand en standvastig blijven van de bre de internationale coalitie". Groen Links liet als enige fractie kritiek horen op de in stelling van de Amerikanen- .„Zijn de Verenigde Staten uit op de ontruiming van Kuwayt of gaat het hen om de vernie tiging van Irak?", aldus woordvoerster Leonie Sipkes. Minister Van den Broek be toogde dat de Amerikanen Kuwayt niet kunnen bevrij den zonder het Iraakse leger te verslaan. Daarbij is het on vermijdelijk dat ook het grondgebied van het land zelf wordt aangevallen. Minister Ter Beek, die gisteren jarig was maar zich niet be paald in verjaarsstemming voelde, vertelde dat er veel animo is onder Nederlandse artsen en verpleegkundigen om te gaan werken in de noodhospitalen die Groot-Brit- tannië her en der in het Golf- gebied heeft opgezet. De be windsman schat dat de Britten Nederland zullen vragen om vijftig a tachtig man medisch personeel. Er hebben zich nu al ruim honderd man aange meld. HAAG In snel ipo volgen de acties opvang van vluchte- [en en oorlogsslachtof- in het Golfgebeid el- op. De samenwer- tussen de hulpor- isaties verloopt niet ieloos. Het Rode lis en Unicef konden gisteren niet eens den over een geza- ilijke actie. hulporganisaties houden ining met meer dan een oen vluchtelingen in het gebied. Een team van de 'ische hulporganisatie Art- londer Grenzen is gisteren het Midden-Oosten ver ken. De organisatie zal in de Golf in eerste in- iie richten op vluchtelin- uit Irak. Daarnaast staat ploeg klaar om af te reizen een Jordanië. Bij bij de ise grens wordt een htelingenkamp neergezet 'laats biedt aan zo'n 50.000 «en. ®n zonder Grenzen ver- ht bij een eventuele bevrij ding van Kuwayt een totaal ontredderd land aan te treffen waar medische hulp dringend nodig zal zijn. Ter ondersteu ning van het werk van de ver eniging Artsen Zonder Gren zen organiseert Sijthoff Pers, uitgeefster van onder meer deze krant, een puzzelactie waarvan de opbrengst ten goe de komt aan Artsen zonder Grenzen. Vandaag verschijnt de eerste van in totaal twaalf puzzelopgaven, die wekelijks zaterdag worden gepubliceerd. Unicef Nederland heeft giste ren een gironummer openge steld voor hulp aan de slacht offers van de Golfoorlog. Uni cef Nederland besloot boven dien een half miljoen gulden beschikbaar te stellen als bij drage aan de hulp die Unicef internationaal al biedt. Het Rode Kruis Nederland en de Stichting Vluchteling, waarin het Rode Kruis deelneemt, be sloten eerder tot een eigen ac tie. Beide acties voor de slachtof fers van Golfoorlog werden gistermiddag kort na elkaar bekend gemaakt en volgden op mislukt overleg over een er nu twee acties worden ge voerd. Rode Kruis-woordvoer- der B. Burgers heeft Unicef Nederland zich niet aan de af spraken gehouden. Directeur B. van der Wolf van Unicef Nederland ontkent genoemde afspraak. De wil tot samen werking is er, aldus Van der Wolf, maar de tijd was volgens hem te kort om het eens te worden over de vraag hoe het geld besteed moet worden. Mogelijk kan volgens hem binnenkort alsnog overeen stemming worden bereikt. Het ministerie van ontwikke lingssamenwerking heeft in middels 10 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor opvang van de vluchtelingen. De Eu ropese Gemeenschap trok gis teren een bedrag van zo'n 17,6 miljoen gulden uit voor de burgerslachtoffers van de Golfoorlog. Hulporganisaties kunnen een beroep doen op dit krediet voor de .aankoop van voedsel, medicamenten, transportmiddelen en tenten. De EG heeft sinds de Iraakse inval van Kuwayt begin au gustus 230 miljoen gulden uit gegeven om met name de re- patrëring van 140.000 Egypti sche en Aziatische 'gastarbei ders' uit Kuwayt te betalen. tie dienstweigeraars bij kazernes Den Haag Een medewerkster van een benzinestation stelt haar klanten op de hoogte van de prijsdaling van de benzine en diesel. foto. anp Zuiderkruis ontvangt CNN A/B ZUIDERKRUIS Stomverbaasde gezichten gistermiddag in de diverse verblijfsruimtes van het Nederlandse bevoorra dingsschip Zuiderkruis in de Perzische Golf. Plotseling ver scheen de Amerikaanse nieuwszender CNN op het televisie scherm. Rechtstreeks met de beelden zoals die ook in Nederland en overal elders in de wereld op dit moment veel worden beke ken. Verantwoordelijke man voor deze aangename verrassing is de marinier en kikvorsman korporaal Jan den Dekker uit het Zeeuwse Yerseke. Den Dekker: „Eigenlijk had iedereen het kunnen vinden. CNN wordt sinds de oorlog is uitgebroken ken nelijk opgepikt door een tv-station in Dubai. Zolang wij een sta biele koers varen en er een rustig zeetje, is, is de ontvangst ei genlijk geen enkel probleem". Expositie 'Luchtstrijd in de Golf' in Aviodome SCHIPHOL In het Nationaal Luchtvaart Museum Aviodome op Schiphol is vanaf vandaag de expositie 'Luchtstrijd in de Golf' te zien. Er staat onder meer een vijf meter lange Hawk- afweerraket tentoongesteld, aldus woordvoerder P. van de Noort. Deze raket is momenteel bij alle partijen in de Golf in gebruik. Verder staan op de expositie grote modellen en foto's van de belangijkste vliegtuigen die in de Golf worden gebruikt. Ook zijn er luchtkaarten waarop staat aangegeven welke gebie den onder welk commando vallen. De expositie wordt aangepast aan de actualiteit, aldus de woordvoerder. Kranten komen morgen met extra edities AMSTERDAM Als gevolg van de ontwikkelingen in de Golfoorlog zullen sommige kranten morgen met extra edi ties uitkomen. Een historische gebeurtenis voor ons land, om dat in de grafische sector een verbod geldt op het werken op zondag. De sociale partners in de grafi sche sector hebben- echter met verwijzing naar de speciale omstandigheden ingestemd met het werken op zondag. Het Algemeen Dagblad (200.000 exemplaren), De Volkskrant (100.000) en NRC- Handelsblad (circa 100.000) ko men in de loop van morgen ochtend met de speciale num mers op de markj- Het gaat hierbij om edities voor de losse verkoop, die verspreid worden via stations, kiosken en benzi nepompen. De Telegraaf beslist vandaag aan de hand van het nieuw saanbod of morgen een spe ciaal nummer zal worden ge drukt. Van de landelijke dag bladen komt alleen Trouw niet uit met een extra editie. Van de regionale bladen ko men de Gooi-en Eemlander, de Stem, en het Haarlems Dagblad in elk geval met een extra editie. Een woordvoerder van de Krant Op Zondag zei in een reactie dat het verschijnen van de verschillende zondagsnum mers er op wijst dat zijn krant „iets teweeg heeft gebracht" op de krantenmarkt. Volgens hem zouden de kranten het vroeger absoluut niet in hun hoofd hebben gehaald de le zers zo „gedienstig" te zijn.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5