Geallieerden eensgezind onder uniek commando Saddam Husayns grote voorbeeld RAF-piloten treuren om verlies kameraden Irak zal gevangen piloten laten zien GOLFOORLOG CfiidócSoutont ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGI1 Saddams familie naar Mauritanië NOUAKCHOTT De vrouw en familie van de Iraakse president Saddam Husayn zijn naar Mau ritanië gevlucht, zo heeft de Arabische afdeling van de Britse omroep BBC gemeld. Volgens de BBC, die zich baseert op westerse diplomatieke bronnen, zijn Saddams vrouw Salaah en leden van zijn familie donderdag gevlucht naar de Ara- bisch-Afrikaanse grens in een burgervliegtuig en verscheidene militaire toestellen. Aan boord zou ook een aantal leden van de Iraakse regering zijn. In de Mauritaanse hoofdstad Nouakchott werd gisteren een een pro-Iraakse demonstratie gehou den, waaraan 5000 mensen deelnamen. Het lukte de politie niet de mensen met traangas uiteen te drijven. Mauritaanse regeringswoordvoerders ont kenden geruchten dat Saddams vrouw en familie hun toevlucht zouden hebben gezocht in het land. MANAMA Piloten van de Britse RAF barstten gisteren na hun terugkeer van een missie boven Irak in tranen uit om het ver lies van twee kameraden, de bemanning van een Tornado-jachtbommen werper. Deze Tornado was het tweede Britse vliegtuig dat niet terug kwam van een missie. Toch vertrokken tijdens de emotio nele gebeurtenissen opnieuw gevechtsvliegtuigen vanaf de Muharrad luchtmachtbasis in Saudi-Arabië. ,,Je voelt je schuldig dat jij het overleefd hebt en de anderen niet", vertelde de 40-jarige squadronleider Pablo Mason uit Birmingham. De RAF-ve- teraan huilde toen hij probeer de uit te leggen hoe hij het psychisch verwerkt iedere keer weer opnieuw de lucht in te gaan hoewel hij weet dat elke vlucht zijn laatste kan zijn. „Je moet ie emoties onder con trole houden", vertelde hij. „Je bent cynisch. Dat constante gevoel, die aanhoudende be wustheid dat je binnen enkele seconden niet meer bestaat...." Tijdens de tweede missie van zijn squadron op vijandelijk gebied werd een Tornado door luchtafweergeschut geraakt; de motor vatte vlam en het toestel ontplofte. Gevreesd wordt dat de bemanning sa men met het vliegtuig in het niets is verdwenen. De piloten van het squadron hebben een van de moeilijkste taken bin nen de luchtmacht van de coa litie. Geladen met 2000 kilo aan explosieven dringen ze diep binnen op Iraaks grond- gebeid. Hun doelen zijn hoofd zakelijk vliegvelden omdat hun bommen uitstekend ge schikt zijn om deze te vernieti gen* De piloten krassen sarcastische teksten op het metaal van de bommen: „Dit is slecht voor het milieu" en „Dit garandeert een slechte gezondheid". Eenmaal boven het vijandelij ke doel scheren de Tornado's met een snelheid van 960 kilo meter per uur op een hoogte van 30 meter over de grond voordat ze de dodelijke lading loslaten. De kraters die de bominslagen achterlaten zien de piloten niet meer. „Het zijn precisie-bombardementen", zegt een andere sqaudronlei der, Gary Stapleton. „We pra ten hier over een nauwkeurig heid van enkele meters. De bommen raken waar jij op richt". De vliegvelden worden hevig verdedigd. Het relaas van Sta pleton: „Het luchtafweerge schut lijkt uit de grond te ko men, maar in wezen wordt het afgeschoten vanaf het doel dat jij hebt gekozen. Ontsnappen is niet mogelijk. Je moet erop af. Je moet je werk uitvoeren. En je doet het omdat je jezelf wijs maakt dat niet gericht op je geschoten wordt; dat je niet geraakt wordt". België stuurt veldbedden BRUSSEL De 2800 veldbedden die Belgische leger ter beschikking heeft p, steld van de Britse strijdkrachten ij je' Golf zijn gisteren overgevlogen naar r( Britse basis in Duitsland. Vandaar ve gen de Britten zelf het vervoer naai Golfgebied. De Britten krijgen verder de beschik over een Belgisch medisch team. Dat i Cyprus ingezet worden. Voor het vet van gewonden heeft België verder i vliegtuigen in reserve, een Boeing en C-130. De Belgen gaan verder aan de Ft strijdkrachten een aantal militaire zie r. wagens in bruikleen geven. LONDEN Het welsla gen of mislukken van het geplande geallieerde lan- doffensief tegen de Iraak se bezetting van Kuwayt is mede afhankelijk van de effectiviteit van de complexe commando structuur. Het besluit om de luchtaan val in te zetten werd geno men door koning Fahd van Saudi-Arabië en president Bush, in overleg met de Brit se premier John Major en de Franse president Mitterrand. Bij de eerste aanvalsgolf wa ren alleen Amerikaanse, Britse, Saudische, Kuwaytse en Franse vliegtuigen be trokken. Bij een offensief te land lig gen de zaken echter inge wikkelder. Er zullen troepen uit 28 landen worden inge zet, allemaal met een ver schillende rol, vele met ver schillende tradities en talen. Veel van de Arabische/mos lim-strijdkrachten zullen geen aandeel hebben in de opmars in Kuwayt. Hun taak zal zijn de defensieve linies te houden in het geval van een Iraakse doorbraak door de geallieerde gelederen. De enige strijdkrachten die ze ker deel zullen nemen aan een offensief zijn 425.000 Amerikaanse, 34.000 Britse, 10.000 Franse, meer dan 20.000 Saudische en 10.000 Kuwaytse soldaten. De 35.000 Egyptische troepen en 450 tanks zullen waar schijnlijk ook deel nemen aan de opmars. President Mubarak heeft gezegd dat hij slechts een veiligheidsrol voorziet voor zijn troepen, maar de afgelopen dagen lijkt Cairo een harder stand punt in te nemen wat betreft geweld op het door Irak be zette grondgebied. De Syriërs kunnen ook een rol spelen in een offensief, maar zij zullen waarschijnlijk in Saudi-Ara bië blijven. Onder het commando-sy steem waartoe vorig jaar no vember is besloten door de Verenigde Staten en Saudi- Arabië stonden de 680.000 geallieerde strijdkrachten tij dens hun defensieve missie onder het gezamelijk bevel van generaal Schwarzkopf en prins Khaled Bin Sultan. Vanaf het begin van het ge allieerde offensief kwam echter het opperbevel in handen te liggen van gene raal Schwarzkopf. De duidelijkste commando- lijn is die tussen de Amerika nen en de Britten. De 34.000 Britse manschappen staan onder het algemene bevel van de Amerikanen. De Amerikaanse eenheden die zijn toegewezen aan de Britse Eerste Pantserdivisie staan echter onder commando van Britse officieren. In het on waarschijnlijke geval dat lui tenant-generaal Sir Peter de la Billière het oneens is met een Amerikaanse operatie waarbij Britse troepen be trokken zijn, kan hij een beroep doen op het oorlogs kabinet in Londen. Er zijn echter wat de Britten betreft geen politieke nuan ces die Schwarzkopfs plan nen compliceren, dit in te genstelling tot de Fransen. Mitterrand, die een onafhan kelijk vetorecht houdt over de Franse betrokkenheid bij een aanval, heeft goedge keurd dat het Vreemdelin genlegioen en de andere Franse strijdkrachten onder tactisch bevel komen te staan van de Amerikanen. Daarbij geldt echter de voorwaarde dat zij gedurende een be perkte periode alleen mogen deelnemen aan bepaalde van te voren vestgestelde taken. Generaal Michel Roquejeof- fe, gestationeerd te Riyad, is commandant van de 10.000 man Franse strijdkrachten in Saudi-Arabië onder de code naam Operation Daguet. De belangrijkste bevelheb bers zijn generaal Schwarz kopf, generaal de la Billière en luitenant-generaal Kha led Bin Sultan, commandant van de Saudische strijd krachten en andere Arabi sche/Moslem-eenheden. De eenenveertigjarige Khaled is een neef van koning Fahd en de zoon van de Saudische minister van defensie prins Sultan. Hij was commandant van de Saudische Luchtde- fensie toen het Golfconflict uitbrak. Onder zijn comman do staan troepen uit Saudi- Arabië, Egypte, Syrië, Ku wayt, Bahrayn, Oman, Qatar, Marokko, Senegal, Niger, Bangladesh en Pakistan. MICHAEL EVANS COMMANDO ALLIANTIE Koning Fahd Koning van Saudi-Arabië Lt. Gen. Charles Horner Commandant US Air Force Vice-Admiraal Lt. Gen. Stanley Arthur John Yeosock Commandant Commandant US Navy US Army DEN HAAG De derde Qadisiyah in „het tijdperk van de grote leider Sad dam Husayn", zo zou de Iraakse president de oor log graag willen noemen als hij die overleeft. Op monumenten en grote ge bouwen, overal in het Irak van Saddam Husayn is de zinsnede te vinden. Zelfs op elke tiende steen van de stad Babyion (uit de zesde eeuw voor Chris tus) die de president laat herbouwen. Qadisiyah verwijst naar een veldslag in de 7e eeuw waarbij de Arabieren de Perzen ver sloegen. Saddam liet zich graag vergelijken met de grote Babylonische koning Nebu- kadnesar wiens rijk zich uit strekte van Palestina tot ver in Iran. Op muntstukken staat hij naast zijn grote voorbeeld afgebeeld. Het is overigens de vraag of Saddam zich bewust is van het lot van Nebukadne- sar. Op zijn oude dag was deze immers gedoemd met de koei en gras te eten, zoals in het bij belboek Daniël valt te lezen. Voor Saddam zou dit een te ken aan de wand moeten zijn voor zijn hoogmoed en machtswellust. Saddams 'handlanger' Tareq Aziz, de minister van buiten landse zaken, lijkt als christen de aangewezen persoon om de Iraakse leider opmerkzaam te maken op deze minder for tuinlijke periode uit Nebukad- nesars leven. Maar Aziz past er wel voor op Saddam er op te wijzen dat de kans groot is dat ook die in het woestijn zand zal bijten. De ministers in Irak hebben weinig of niets te vertellen. Saddams wil is wet en hij duldt geen tegenspraak. Historici kregen van hem de opdracht te ontdekken dat Saddam een directe afstamme ling is van de profeet Moham med, waar zij dan ook moeite loos in slaagden. Wie een bezoek brengt aan het nieuwe Babyion, dat weer wordt opgetrokken ter meer dere eer en glorie van Sad dam, ziet direct dat ook de res taurateurs het niet zo nauw nemen met de historische'wer kelijkheid. Onbedoeld lijkt het nieuwe Babyion een weerspie geling van het kunstmatige karakter van Saddams regime en populariteit, die het voor namelijk moet hebben van dure huizen en auto's voor handlangers. Het geheel van slechtgemetsel- de gele bakstenen heeft meer weg van een toneeldecor dat zijn functie verliest zodra de voorstelling is afgelopen. Nu voor Saddam het doek dreigt te vallen want geen mens gelooft dat zijn legers zich stand kunnen houden tegen over de internationale anti- Iraakse troepenmacht zal spoedig blijken hoeveel steun de dictator werkelijk geniet. Op veel sympathie van de vier miljoen zielen tellende Kurdi- sche bevolking hoeft hij alvast niet te rekenen. De laatste twintig jaar zijn duizenden Kurden gemarteld, gedood of verdwenen. Tienduizenden zijn gevlucht en honderddui zenden gedeporteerd naar de woestijn van Zuid-Irak. Twee jaar geleden roeide Baghdad met chemische wapens een deel van de bevolking uit van het stadje Halabja, waarbij 5000 mensen omkwamen. Mosterdgas Ook andere dorpen werden met chemische wapens be stookt en vervolgens met de grond gelijk gemaakt. Saddam was de eerste in de wereldge schiedenis die gifgas tegen zijn eigen bevolking inzette en ook de eerste die zenuwgas ge bruikte in de oorlog tegen Iran. De verwachting is dat Saddam voor de oorlog nog heel veel „duivels gif" in voor raad heeft. Sinds 1985 produ ceert Irak jaarlijks zo'n 5000 tot 13.000 ton aan mosterdgas en twee typen zenuwgas, ta- bun en sarin. Ook de shi'itische meerder heid van de Iraakse bevolking (17 miljoen inwoners) heeft het niet zo begrepen op de sla ger van Baghdad. Tijdens de oorlog tegen Iran werden eveneens duizenden shi'itische moslims gedood en gedepor- Saddam Husayn teerd. Hoe de Iraakse bevol king werkelijk denkt over haar leider is niet bekend. Niemand laat een onvertogen woord horen over Saddam, omdat men met kritiek op de grote leider de kogel riskeert. Kinderen wordt geleerd hun eigen ouders aan te geven. Naar schatting werkt één op de drie Irakezen voor één van de vier inlichtingendiensten, zodat men niemand kan ver trouwen. In hotels en openba re gelegenheden, zelfs in woonhuizen van hoge over heidsfunctionarissen bevindt zich overal afluisterappara tuur. Psychopaat Nadat de door hemzelf begon nen oorlog tegen Iran geëin digd was met een bestand, pre senteerde Saddam dit als een persoonlijke overwinning. En dat terwiil de oorlog hem in werkelijkheid niets heeft op geleverd, behalve een schuld van bijna 80 miljard dollar en zo'n 300.000 doden. In zijn grootheidswaan ziet Saddam zich als de nieuwe leider van de Arabische natie. „De glorie van de Arabieren vindt zijn oorsprong in de glorie van Irak. Wij streven naar een machtig, gevreesd Irak", zo zei Saddam Husayn eens. Waarnemers verbazen zich er over dat de Iraakse leider on bewogen de groeiende armada rond de Golf heeft gadegesla gen. Nadat hij in de jaren '80 de vloedgolven wist te keren van infanteriesoldaten en on gewapende twaalfjarige jonge tjes die Iran de mijnenvelden instuurde, lijkt Saddam van mening dat hij het nu ook kan opnemen tegen de uiterst gea vanceerde wapensystemen van de internationale leger macht. Vertrouwt de dictator zo sterk op zijn Al-Husayn- en Al-Abbas-raketten en chemi sche wapens dat hij denkt te winnen, of heeft hij misschien toch nog een geheim wapen achter de hand? Sommige waarnemers menen van niet en denken dat hij uiteindelijk wel bakzeil zal halen. Of is Saddam gewoon een psy chopaat, zoals de Egyptische president Hosni Mubarak be weerde, een conclusie die een psycholoog in een CIA-rapport deelt. Volgens de psycholoog, die het handschrift van Sad dam bestudeerde en gesprek ken voerde met zijn bezoekers, staat in Saddams gedrag pure overlevingsdrang centraal. Als boerenjongen kwam hij in de jaren '30 ongewenst ter we reld in het dorpje Tikrit. Hij werd opgevoed door een oom in een gewelddadige periode in de jonge Iraakse geschiede nis. Saddam (de naam bete kent: verdrijver van de agres sor) leek aanvankelijk voorbe stemd om schaapsjongen te worden in de woestijn. Een diepgeworteld minderwaardig heidscomplex legde de basis voor zijn karakterstructuur, aldus de psycholoog in het CIA-rapport. Achterdocht ten aanzien van iedereen in zijn directe omgeving en een goed stel hersens maken hem tot een nietsontziend persoon, al dus het rapport. Nadat in 1968 de Ba'athpartij (Ba'ath betekent Wederopstan ding) de macht had overgeno men, rees Saddams ster snel binnen de partij. Hij kreeg op dracht een geheime dienst op te richten. Vijanden van de partij werden zonder pardon 'tegenstanders' gemarteld en omgebracht. Hierbij hanteerde Saddam meermalen zelf het geweer of de hakbijl. Nadat hij in de jaren '70 achter de scher men al de touwtjes in handen had gehouden schoof „de beul van Baghdad" in 1979 zijn oom generaal Ahmed Hassan Al- Bakr aan de kant en nam diens functie van president over. Voorproever Sinds 2 augustus kent de be volking van Kuwayt het niets ontziende geweld en de bruut heid die de Iraakse bevolking al veel langer moet ondergaan. De afgelopen tien jaar zijn er verscheidene aanslagen op Saddam gepleegd, hetgeen zijn wantrouwen jegens de wereld heeft versterkt. Zijn achter docht gaat zelfs zo ver dat hij bij zijn spaarzame bezoeken aan andere Arabische landen zijn eigen voedsel en voor proever meeneemt. Naar ver luidt zou hij zelfs zijn eigen stoel meenemen uit vrees dat zijn gastheer een giftige naald in de voor hem bestemde zetel heeft verstopt. Leden van de Arabische vakbondsdelegatie die in 1986 een bezoek bracht aan Baghdad, zeiden dat zij ge dwongen werden zich geheel uit te kleden om gefouilleerd te worden. Tegen een Algerijnse delegatie die onlangs Baghdad bezocht zei hij dat er hoe dan ook ge vochten zou worden. „Ik heb twee opties", zo zei hij. „Door Amerikaanse bommen te wor den gedood of door Iraakse of ficieren. In het eerste geval ben ik een martelaar, in het tweede geval een verrader. Als ik me zonder meer uit Ku wayt terugtrek, moet ik zeker op het tweede scenario reke nen". Volgens Amerikaanse deskun digen rekent Saddam er op dat Washington niet veel slachtof fers durft te riskeren en daar om niet tot een landoorlog zal overgaan. De hele strategie van Baghdad zou er op gericht zijn de huidige luchtaanvallen te overleven om vervolgens een wapenstilstand af te dwin gen. Naarmate hij de druk van de coalitie kan weerstaan en tijd wint, stijgt zijn ster in de Arabische wereld als de nieu we Nasser die het durft op te nemen tegen 's werelds groot macht. Door gisteren Israël bij de oor log te betrekken, hoopt Sad dam dat zijn huidige Arabi sche vijanden (Egypte, Saudi- Arabië en Syrië) hun pro-wes terse houding laten varen ten gunste van Baghdad. Tijdens de bombardementen op Bagh dad zit Saddam in een van zijn vele luxueus ingerichte onder aardse paleizen, waar hij ook tijdens de oorlog tegen Iran verbleef. Toen was hij zelfs voor zijn eigen ministers onbe reikbaar. Ook telefonisch niet, om te voorkomen dat vijandi ge inlichtingendiensten zijn schuilplaats zouden ontdek ken. Dit betekent ook dat ook de communicatie tussen Sad dam en het opperbevel aan het front verbroken is. Mocht Saddam de bombarde menten in zijn bunker overle ven, in het nieuwe Babyion nabij Baghdad zal waarschijn lijk geen steen meer op de an dere liggen. Miljoenen op de vlucl BERLIJN/GENEVE F tionarissen van het D Rode Kruis hebben gisi gezegd dat 100.000 mensei Kuwayt en Irak op weg naar Iran om de Golfoorli ontvluchten. Het aantal is meer dan E keer hoger dan schattig van functionarissen var. l Verenigde Naties in Ga en voor het verschil nl geen verklaring gegeven d bureau UNDRO van de r heeft tegelijkertijd in Ge;^ gezegd, dat zeker drie mi|]|f( Turken die in het grensgi met Irak wonen hun hl zijn ontvlucht uit vrees oorlogsgeweld. Zeker 8000 f kezen zijn om dezelfde n n hun eigen land ontvli u Voorzitter Botho zu S Wittgenstein van het Di Rode Kruis zei in een ii view met het televisiesti ZDF dat het totale a vluchtelingen in de hele i kon oplopen tot 2 miljoen Jordanië en Syrië zouden den overspoeld door vlui lingen; sinds donderdag zij Jordanië 10.000 vluchtelir binnengekomen. De organisatie haalde Ira functionarissen aan die I den gezegd dat het meren van de verwachte 2 mi] vluchtelingen zal bestaan Iraakse Kurden. Het Inte tionale Rode Kruis stui vannacht een vliegtuig hulpgoederen naar Bahi en vandaag zou een twi vlucht volgen. Het is o andere de bedoeling dat i Iraanse stad Qas-E Shirin vluchtelingenkamp wordl bouwd. UNDRO-function Sergio Piazzi zei dat de miljoen Turkse burgers huis en haard hebben verl door hun regering worden holpen. 8000 Egyptenareuz den vanuit Irak naar Jord zijn vertrokken. Zij word# snel mogelijk vervoerdi de Jordaanse havenstad" ba, waar ze scheep gaan naar Egypte. Ongj 1600 vluchtelingen, met i Vietnamezen, zijn in Jort vast komen te zitten omdj land in verband met de o zijn luchtruim heeft geslo Koninklijk bloed Aan de roep om meer bloeddonoren voor het geval de Golft log nog meer gewonden gaat eisen, wordt in veel landen geb gegeven. In Londen kwam Sarah Ferguson, de hertogin York, een half litertje koninklijk bloed afstaan. BAGHDAD De Iraakse minister van informatie, Latif Nassif al-Jassem, heeft gisteren gezegd dat Irak Amerikaanse piloten die boven Irak waren neergehaald, gevangen heeft genomen. Zij zullen binnenkort aan de pers worden getoond, zo zei hij. De Iraakse bewindsman zegde de verslaggevers ook toe dat zij ook de wrakstukken van neergehaalde toestellen mogen zien. Een Iraakse taxi chauffeur bevestigde de ge vangenneming van pil" Zelf had hij een Amerikai piloot gezien die door de i taire politie naar onbekt bestemming in Irak overgebracht. De taxich feur zei dat de politie voertuig aanhield in de al-Fallujah, ongeveer 25 1 meter ten westen van Iraakse hoofdstad. Hij en passagiers kregen opdracht te stappen. De piloot wen auto ingeduwd en afgevo Voor het uitbreken van oorlog dreigde Irak geval genomen Amerikaanse pil" te zullen verscheuren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4