trategen: ,Niet beuken ot Irak om ;enade vraagt Volop acties vanuit Turkije Amerika herrijst als absolute supermacht Vinden Scud-lokaties heeft hoogste prioriteit Israëlische leger zeer gemotiveerd en strijdvaardig sJLFOORLOG CeuLeSoutont ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGINA 3 thodoxe joden mogen [|io harder zetten op sabbat 'ZALEM De joodse minister van religieuze i, Avner Shaki, heeft gezegd dat orthodoxe jo- ip de sabbat, de verplichte rustdag, hun radio >r mogen zetten in verband met de dreigende .aanvallen door Irak. De joodse religieuze wet ijjedt zelfs de eenvoudigste lichamelijke handelin- joals het aanzetten van de radio, op deze rust- aar de voorschriften mogen worden overtre- levens te redden. De belangrijkste rabbijnen ;raël hebben gezegd dat het toegestaan is de ra- een laag volume aan te hebben staan op de Volgens Shaki mag het toestel met een stok elleboog harder worden gezet in een noodsitu- •e minister heeft de sirenes die het begin van ;tdag aangeven het zwijgen opgelegd; de Israe- !zouden ze kunnen verwarren met een lucht- Gasmaskers kosten nog meer levens TEL AVIV In Israël blijkt de Iraakse raketaanval van gisteroch tend aan vijf personen het leven te hebben gekost. Bekend was dat een driejarig meisjes was gestikt in haar masker. Haar ouders waren vergeten de sticker van het zuurstofftlter te verwijderen. In de buitenwijken van Tel Aviv zijn nu ook twee oudere vrouwen met hun gasmaskers op dood aangetroffen in een met plastic afge sloten kamer. Zij waren ook vergeten de sticker van het zuurstoffilter te verwijderen. Twee andere vrouwen overleden tijdens de raketinslagen aran een hartaanval. Bij de aanval raakten twaalf mensen gewond. VS-diplomaten weg uit Libanon BAYRUT Amerikaanse diplomaten in Libanon hebben dat land verlaten uit vrees voor Arabische terreuracties wegens de oorlog in de Golf. Ambassa deur Ryan Crocker en zijn staf ver trokken per helikopter naar Cyprus, nadat Palestijnse en ander Arabische groeperingen dreigden met aanslagen uit wraak voor de luchtaanvallen op Irak. Crocker aanvaardde zijn positie in Libanon in november. De ambassa de was daarvoor 14 maanden gesloten geweest in verband met dreigementen uit het christelijke kamp. Andere wes terse diplomatieke vestigingen hebben aan de bewegingsvrijheid van hun staf beperkingen opgelegd. Franse bevelhebber marineschepen WEU PARIJS De Westeuropese Unie (WEU) heeft gisteren de Franse admiraal Pierre Bonnot benoemd als bevel hebber van de marinesche pen die door de negen lan den van de Unie naar de Golf worden gestuurd. Het zal de eerste keer zijn dat een gezamenlijke strijdmacht van de WEU-landen (Neder land, België, Frankrijk, Groot-Brittannie, Duitsland, Luxemburg, Italië, Spanje en Portugal) ónder bevel komt te staan van een coördine rende commandant. Verdachten aangehouden LONDEN De Brit- se politie heeft giste ren zeven Palestijnen aangehouden en strenge controles aan gekondigd op de im migratie van Irake zen. Irak riep gisteren moslims over de hele wereld op Ameri kaanse belangen aan te vallen. Op een Italiaanse luchthaven zijn twee mannen gearresteerd die werden gekwalifi ceerd als gevaarlijke elementen. ojHINGTON Je e een barbaars regime i lan en je hebt een >Hens zo meedogenloos me in Saudi-Arabië. fje in dat stelsel van earisme en wreedhe- njorde wilt scheppen Tij Irak nu militair te veren, kom je later een koude kermis Amerika moet daar- komende dagen se- Irak bombarderen, in wij te veel kapot irengen wij zelf de inde'Saddam Husayn regio voort, aldus ilitaire strateeg Ed- -j( N. Luttwak, die mo- ieel het Pentagon ad- rt. eAshington barstte gisteren Jscussie los over de vraag: .u? President Bush onder ste gisteravond op zijn Anferentie dat hij niet aagt dan de totale en •aardelijke terugtrek king van Irak uit Kuwayt. „Maar waarom probeert u dan elke nacht het gebouw waar Saddam Husayn verblijft te bombarderen", zo werd Bush gevraagd. Antwoord: „Ameri ka richt geen enkel bombarde ment op enig individu". Wat de Amerikaanse president hier zegt laat echter onverlet dat hij hoopt dat men Saddam vannacht nog verwondt of doodt. In de brief die de Ame rikaanse minister Baker vori ge week wilde overhandigen aan zijn Iraakse collega Aziz staat het duidelijk te lezen: 'een terugtrekking uit Kuwayt voorkomt de onmiddellijke vernietiging van de Iraakse militaire elite'. John D. Steinbrunner, een ge renommeerd strategisch den ker in Washington, waar schuwt ook dat de VS de nei ging om Irak met bombarde menten te vernederen moet weerstaan. Steinbrunner con cludeert in de New York Ti mes van gisteren dat van 'ge vechten' tot nu toe nauwelijks gesproken kan worden omdat Irak weinig weerwoord heeft op de luchtaanvallen. „Het is echter niet in het belang van de VS het Iraakse leger te ra ken net zo lang tot ze om ge nade smeken", zo schrijft Steinbrunner. Hij onderstreept dat Amerika steeds voor ogen moet houden dat het na afloop van deze oorlog weer met de Arabieren verder moet. Stein brunner stelt twee voorwaar den aan het uiteindelijke suc ces van de Amerikaanse ope raties: handhaving van de sta tus van Irak als een regionale mogendheid en serieuze aan dacht voor het probleem van de Palestijnen. In zijn overtuigende televisie rede tot het Amerikaanse volk heeft Bush inmiddels al wel aangeduid waar hij heen wil. „Als wij winnen, zien wij een nieuwe wereldorde verschij nen. Daarin zal een geloof waardig leger van de Verenig de Naties een vrede handha vende rol moeten krijgen", al dus Bush. De strijd om de vraag wie in Irak het karwei mag klaren moet ook in de Amerikaanse binnenlandse verhoudingen niet worden onderschat. De landmacht en de marine zien knarsetandend toe hoe de luchtmacht het karwei nu klaart. Dit schept in Washing ton verregaande repercussies bij de discussie over de om vang van het leger en het mi litaire budget. Houdt de coalitie van de VS, Engeland, Frankrijk en de drie Arabische landen stand, ook als Israël zich met de oor log gaat bemoeien? Dat is de tweede strategische vraag die Washington nu bezig houdt. Bush betoogde gisteren niet te geloven dat de Arabieren het afkeuren wat er nu gebeurt. Neemt men momenteel overi gens niet wat al te gemakke lijk aan dat het Saddam Hu sayn erom gaat via aanvallen op Israël de militaire coalitie rond Bush te breken? Het re sultaat zou inderdaad zijn dat Syrië en mogelijk ook Egypte en Saudi-Arabië afvallen. Maar in plaats daarvan komt dan meteen het veel sterkere en beter gemotiveerde leger van Israël, wat alleen maar in het nadeel van Irak zou zijn. lilkelder laudische moslim gaat burgers en militairen voor in het gebed in een schuilkelder van een Sommigen dragen een gasmasker uit angst voor de chemische wapens van Irak. FOTO: EPA dkc team in ;hdad vermist IL/BAGHDAD De ioreaanse omroep MBC de hulp ingeroepen van Snisterie van buitenland- len en het Amerikaanse iiestation CNN om vier -j van een televisieploeg -kporen die in de Iraakse id Baghdad zijn ver- Functionarissen van iden ongeveer drie uur :t uitbreken van de oor- t het laatst telefonisch te hebben gehad met r medewerkers. De >loeg, drie mannen en rouw, verbleef in het len hotel in het centrum [hdad. htelingen melden ig slachtoffers RAN Buitenlandse Q elingen die vanuit Irak i zijn aangekomen heb ei zegd dat de luchtaanval geallieerden op Bagh- einig slachtoffers onder I s heeft geëist. Volgens uchtelingen, onder wie antal Somaliërs en hun 'leden, zijn enkele bur- mgekomen bij een aan- woongebieden. Ze zei erder dat de economi- tncties de prijzen in Irak i opgedreven, maar ze ?n er aan toe dat aan WASHINGTON/DEN HAAG Bij de operaties van de multinationale luchtmacht boven Irak heeft het vinden van de lanceerinstallaties van de Scud-raketten, waarvan er' gisterochtend vroeg een aantal op Israël werd afgevuurd, de hoogste prioriteit. Dit hebben hoge Amerikaanse defen siefunctionarissen ver klaard tijdens een briefing in het Pentagon. Luitenant-generaal Tom Kelly van het Amerikaanse leger en schout bij nacht Mike McConnell van de in lichtingendienst van de ma rine zeiden zeer bezorgd te zijn over de Iraakse middel- lange-afstandsraketten en dat zeer nauwkeurig wordt gezocht naar de lanceerin stallaties, die naar wordt aangenomen mobiel zijn en zijn verborgen op het Iraakse platteland. Kelly zei dat de geallieerde luchtmacht er al een aanzienlijk aantal buiten gevecht heeft gesteld, en dat het de bedoeling is ze alle maal te vernietigen. Het Pentagon denkt daarin te kunnen slagen. „Als we ze vinden, vallen we ze aan". Op een vraag of de Iraakse leider Saddam Husayn nog controle heeft over zijn strijdkrachten, antwoordde McConnell dat men denkt dat hij nog leiding heeft over alle elementen van zijn troe pen. Hoe effectief dat com mando is is niet duidelijk - mogelijk is een deel uitge schakeld. Het succespercen tage van de geallieerde aan vallen zou 80 zijn. De missie van meer dan 40 F-A18 „Hornet" gevechts bommenwerpers boven Irak om met luchtaanvallen tanks van Saddam Husayns elite troepen van de Republikein se garde uit te schakelen, heeft niet veel opgeleverd omdat de dichte bewolking de toestellen dwong de aan val af te breken. „Tanks zijn een zeer moeilijk doel", zei de 42-jarige luitenant-kolo nel George Stewart. „Je wil de grondverdediging zien. Dan kon niet en dus hebben we de zaak afgelast". TEL AVIV Als het om een numerieke vergelij king tussen Israël en zijn potentiële Arabische vij anden zou gaan, zou de joodse staat hopeloos ver loren zijn. Syrië kan een leger op de been brengen van zeker 1,5 miljoen man (inclusief reservisten) ter wijl Irak beschikt over twee miljoen militairen. Het Israëlische leger met 174.000 man onder de wape nen en 430.000 reservisten lijkt daarbij op een dwerg. Dat het land sinds de onafhankelijk heid alle oorlogen gewonnen heeft ligt niet alleen aan de moderne wapenuitrusting van de troepen. De Israëlische strijdkrachten gelden als zeer gemotiveerd, goed opgeleid en strijdvaardig. Israël heeft vol gens westerse militaire experts de modernste en best uitgerus te luchtmacht in de regio. De piloten worden tot de beste in de wereld gerekend. Met 638 gevechtsvliegtuigen, waaron der de modernste machines van het type 'F-15 Eagle'(48), verscheidene types F-16 (147) en de F-4 'Phantom' (142) is de Israëlische piloot klaar voor elk conflict. Ook de Israëlische landmacht kan een kwantita tieve vergelijking met Syrië en Irak niet aan. Tegenover de zestien Israëlische tank- en in fanteriedivisies staan 50 Iraak se divisies. Israël beschikt, vol gens de jongste gegevens van het 'Jaffa centrum voor Stra tegische Studiën' in Tel Aviv, over 3860 tanks (Irak 6000 stuks). Maar ook hier heeft de joodse staat met 1330 tanks van het Israëlische type 'Merkvava' en de Amerikaan se M-60 een kwalitatief voor deel. Een belangrijke rol speelt on dertussen dat beide kanten be schikken over geleide wapen systemen. Baghdad is in het bezit van honderden Scud-ra- ketten, Israël heeft raketten van het type Jericho I en II ontwikkeld. De Israëlische ra ketten zouden niet alleen over een grotere reikwijdte be schikken, maar ook met elk soort wapen kunnen worden uitgerust. Hoewel de regering in Jeruzalem het niet heeft toegegeven, gaan experts er van uit dat de joodse staat over een arsenaal van atoomwapens beschikt. Jeruzalem zal die waarschijnlijk pas inzetten in het geval van een militaire ne derlaag voorafgaande aan de vernietiging van het land. Vij andige raketaanvallen kunnen daarentegen mogelijk met de intussen in positie gebrachte Amerikaanse 'Patriot-raket ten' worden vernietigd. ANKARA Meer dan 46 gevechtsvliegtuigen zijn gis termiddag opgestegen van de luchtmachtbases Incirlik in het zuiden van Turkije om deel te nemen aan de luchtoorlog boven Irak. Over de doelen van de aanvallende toestellen, waaronder F-15e gevechtsbommenwerpers, wilden functionarissen in Washing ton, die onbekend wilden blijven, niets zeggen. De stap om van uit Turkije te kunnen opereren geeft Washington en de bondge noten meer flexibiliteit bij het voortzetten van de grootscheepse luchtaanvallen tegen het Iraakse leger in Irak en het bezette Kuwayt. In Oost-Turkije is gisteren ook het tweede Nederlandse Patriot-squadron operationeel geworden. Het eerste squadron luchtddoelraketten was donderdag al klaargemaakt. Elk squa dron telt vijf lanceerinrichtingen met vier raketten per inrich ting. Er zijn de afgelopen week ongeveer 180 Nederlandse mili tairen en 80 voertuigen, lanceerinstallaties en raketten naar Dy- arbakir in Oost-Turkije overgebracht. Nederland stelt de twee squadrons beschikbaar in NAVO-verband. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De eerste dagen en met name de eerste uren van de Golfoorlog hebben voor de Verenigde Staten enor me maatschappelijke, stra tegische en psychologische veranderingen gebracht, die grote gevolgen kun nen krijgen voor de gehe le wereld. Zeker als het militaire verloop van de militaire strijd voor Amerika succesvol blijft, kan het land de reusachtige presti- ge-winst die het in deze eerste oorlogsepisode boekt,- op ter mijn omzetten in een onbe twist politiek en economisch wereldleiderschap. Amerika lijkt opeens de middelmatig heid te kunnen ontstijgen waarin zware economische problemen en een diepe bin nenlandse morele crisis haar in de 'vooroorlogse' jaren had den gebracht. In deze voor Amerika kritieke dagen, waarin het optreden van de president meer dan ooit de toekomst bepaalt, toont president Bush zich een mees terlijk aanvoerder van de na tie. Hij geeft blijk van vastbe radenheid, van diepe bezorgd heid om het welzijn van zijn soldaten en van het inzicht dat de morele rechtvaardiging van deze oorlog niet genoeg be klemtoond kan worden. De mens George en de opperbe velhebber Bush vormen een politiek uiterst trefzekere combinatie. De reactie van de Amerikaan se bevolking op het staats hoofd is overeenkomstig. Meer nog dan de eerste positieve frontberichten vormde woens dagavond het feit dat de presi dent ten slotte een eind had gemaakt aan alle onzekerheid en discussie of Amerika ten oorlog moest trekken, een ge weldige nationale opluchting. Dat het volk zich rond de lei der en achter de troepen schaart zodra oorlog uitbreekt, is in Amerika een historisch gegeven. Maar de overtuiging waarmee dat nu gebeurde is uniek. Van vijftig naar meer dan tachtig sprong het percen tage Amerikanen dat steun en ontzag uitspreekt voor wat de president doet. En in de Se naat, eerder diep verdeeld, kreeg een motie van vertrou wen 98 stemmen voor en nul tegen. Toen het militaire succes van de eerste luchtaanvallen dui delijk werd, was het Bush per soonlijk die zijn medewerkers voorhield wat zijn moeder, Dorothy Walker Bush, hem al tijd heeft voorgehouden: 'Nooit pochen, nooit jezelf op de borst slaan'. Die opdracht vertaalt zich in de ernstige gezichten en sobere uitspraken van vrij wel alle Amerikaanse politici en commandanten die zich over de strijd uitlaten. Het slechtste wat Amerika kan doen is de indruk geven ge noegen te beleven aan de oor- Profiteren Er zijn ook niet veel indivi duele Amerikaanse burgers te vinden die zo'n indruk geven. Vanaf het begin van de Golf crisis is er in de VS geen groot vijandgevoel jegens Saddam Husayn geweest en al hele maal geen afkeer van Irake zen. En de lage dunk die de meeste Amerikanen in de loop der recente jaren hadden ge kregen van Amerikaanse tech nologie, zorgt vooral voor ver bazing over het feit dat het Amerikaanse leger in staat blijkt effectief met het eigen hypermoderne materieel om te kunnen gaan. De afwezigheid van het macho-gevoel binnen de VS draagt waarschijnlijk al leen maar bij tot het nieuwe morele en politieke gezag dat de VS thans lijkt te verwerven in de rest van de wereld. Een en ander neemt niet weg dat Amerika zich bewust is zeer concreet te kunnen profi teren van de huidige oorlog servaring in al zijn aspecten. In militair opzicht wordt een reusachtige ervaring opgedaan die letterlijk elk uur met een lawine van gegevens van on schatbare waarde wordt uitge breid. De militair-technologische su perioriteit die de VS nu al toont, zal daardoor alleen maar verder toenemen. Ze brengt Amerika een extra strategische dominantie in de nieuwe wereldorde die presi dent Bush voor zich ziet. Daar in kunnen regionale oorlogen worden verwacht die overeen komsten vertonen met de hui dige, maar die al gauw simpe ler zullen zijn dan de confron tatie met het relatief sterke le ger van Irak. Hoop De Golfoorlog lijkt ook voor een dringend noodzakelijke economische opleving in de VS te kunnen gaan zorgen. Niet zozeer omdat een 'oorlog seconomie' zou ontstaan ter vervanging van het opge bruikte materiaal in de Golf. Indien immers een hernieuw de bedreiging vanuit de Sov jetunie uitblijft, blijft de over heersende trend er één van militaire afslanking. Maar omdat economie groten deels een kwestie is van natio nale psychologie (vertrouwen in de toekomst, zelfrespect), kan een succesvolle afloop van de Golfoorlog heel letterlijk voor een opleving van Ameri- ka's bedrijvigheid zorgen. Als de oorlog voorbij is kan een politiek versterkte president helpen de vrijkomende maat- In deze kritieke dagen, waarin het optreden van de Ameri kaanse presi dent meer dan ooit de toe komst bepaalt, toont George Bush zich een meesterlijk aanvoerder van de natie. Of hij Sadamm Husayn echt een pak slaag zal geven, zo als de Bang kok Post giste ren illustreer de, moet nog blijken. schappelijke energie te richten op de zware binnenlandse pro blemen die Amerika stagne ren: sociale ongelijkheid, mis dadigheid en slecht onderwijs. Natuurlijk moet voor dat alles de oorlog inderdaad goed aflo pen, niet alleen militair, maar vervolgens vooral ook politiek. President Bush gaf gisteren voor het eerst zijn visie op de wereld na de Golfoorlog. Hij schilderde een globale vrede sorde waarin Amerika de he ler van de wonden in het Mid den-Oosten wil zijn. Het is een zeer idealistische vi sie, waarvan het realiteitsge halte uiterst twijfelachtig is. Maar het is ook een typisch Amerikaanse visie, aansteke lijk in zijn simplisme. Wat de Golfoorlog voor de VS, voor het Midden-Oosten en voor de wereld als geheel op het spel heeft staan, is angstvallig groot en veel. Maar vooralsnog geeft het ontzag dat Amerika s poli tieke durf, militaire deskun digheid en morele gehalte uit straalt, reden tot hoop.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3