Vakantie als een doos Lego stenen t Even dagje naar Moermansk Corsica, in ieder geval niet echt Frans Nederlander 'bouwt' graag een eigen reis Veel Nederlanders zullen dit Mozart-jaareen stedenvakantie doorbrengen in Salzburg en Wenen. Op de foto het geboortehuis van W.A. aan de Getreidegasse in Salzburg. 'recies 150 jaar geleden organiseer- le de nuchtere drankbestrijder Tho- nas Cook voor zeshonderd Engelse [eheelonthouders een treinreisje van Leicester naar Longbourough. Het itje van vijftien kilometer markeert iet begin van het massatoerisme, dat nderhalve eeuw later alleen al in Nederland elk jaar meer dan 12 mil- -j Den lange en 6,5 miljoen korte va- -j ;anties omvat. En dat zijn nog maar :leine getallen als men weet dat vele dljoenen Engelsen, Fransen en niet - vergeten Duitsers ook nogal reis- ustig zijn. 'jitgerekend in dit jubileumjaar van iet massatoerisme wordt duidelijk lat de trend dat de vakantiegangers ir steeds minder voor voelen om in bestemmingen te reizen, al loodgewoon is geworden. Niet meer net z'n allen op dezelfde dag, met ïetzelfde vleigtuig naar hetzelfde ïotel. Niet meer dagenlang vakan- ievierend op hetzelfde strand, pra- end over dezelfde terugreis. Vee, we willen niet meer als groep op eis, maar als individu. Desnoods met ;nkele honderden anderen in één vliegtuig ïeisorganisatoren haken gretig in op leze hang naar persoonlijke vrijheid, .ij bieden steeds meer losse onderde en aan, bijvoorbeeld alleen accom- nodaties, of uitsluitend het vervoer. U dan niet in combinatie met een 91 ïuurauto of excursies. )e consument kan met dat flexibele >akket, net als een soort toeristisch ego-spel, zelf een vakantiereis-op- p^naat samenstellen. Het Baukasten- g 3rinzip slaat toe. L)irecteur Hans Cornelissen van het Nederlands Bureau voor Toerisme rekt een vergelijking met de levens middelensector. „De toerist zal het aanbod in toenemende mate zelf gaan zoeken en sorteren. Net als in de supermarkt organiseert hij zelf zijn menu: daar wat meel, daar wat melk, daar wat granen en daar wat krenten. De pap maakt 'ie vervol gens zelfs wel. En hij bepaalt waar de krenten komen te zitten". Eigen houtje Ook enquêtecijfers bevestigen die in dividualisering. Bijna 65 van de Nederlanders regelt zijn buitenland se vakantie nu al helemaal op eigen houtje, zo tonen de cijfers van het marktonderzoekbureau Trendbox. Van de 36 die bij een reisbureau binnenloopt, boekt slechts de helft een compleet verzorgde pakketreis. De andere helft schakelt het reisbu reau uitsluitend in voor het vervoer of de accomodatie. De rest wordt dan zelf wel geregeld. Ruim zes van de tien Nederlanders gaan met de auto op vakantie. Dat gebeurt niet alleen uit het oogpunt van kosten, maar ook omdat de auto een grotere mate van individuele vrijheid verschaft, dan groepsreizen. Door de gebeurtenissen rond de Golf lijkt de autovakantie het komend zo merseizoen nóg meer aan populari teit te winnen. Een populariteit die natuurlijk ook gevoelig zal zijn voor heel sterk stijgende benzineprijzen. Reislustig Volgens het NIPO gaat 67 van de Nederlanders jaarlijks op vakantie. Daar zitten ook diegenen bij die twee of drie keer gaan, zodat het percenta ge niet-gaanders hoger ligt dan 33 Maar daarmee heeft ons land, samen met Zwitserland, nog wel de hoogste zogeheten vakantieparticipatie van Europa. En dit reislustige volkje lijkt daarbij niet erg op de centjes te let ten. Met z'n allen gaven we,vorig jaar ongeveer veertien miljard gulden aan binnen- en buitenlandse vakan ties uit. Al tien jaar lang stijgt dat be drag elk jaar met ongeveer AVi Een van de oorzaken is de toename van het aantal tweede en derde vakanties (variërend van een lang weekend of een midweek, tot een complete va kantie). Dat gaat overigens wel ten koste van de duur van de zomerva kantie, want die wordt korter. Maar het totale vakantiebudget blijft toch stijgen. Populair voor de tussendoortjes zijn de vakantiebungalows en de steden- reizen. Naar bij voorbeeld Londen, Parijs, Berlijn, Brussel, Rome, We nen, Boedapest en sinds kort ook Praag. Ook daar speelt weer de vraag naar individualisatie mee. Veel men sen gaan naar een vreemde stad en boeken vaak alleen de overnachtin gen. De rest van het verblijf vullen ze geheel persoonlijk in. Avontuur Uit de zomerreisgidsen die de afgelo pen maanden met karrevrachten via de reisbureaus en de vakantiebeur zen op de vaderlandse reismarkt zijn gedumpt blijkt, dat het aantal avon tuurlijke vakanties blijft toenemen. Niet dat de doorsnee-toerist zich nu ineens massaal in halsbrekende avonturen stort, als rafting, diepzee- duiken, parasailing, trektochten door Siberië, safari's door tropische regenwouden of avontuurlijke zeil tochten langs de eilanden van de de Indonesische archipel. Maar wel wordt bijvoorbeeld een strandva- kantie steeds vaker gecombineerd met een (individueel) bezoek aan de 'avontuurlijke' binnenlanden. Om kennis te maken met de kunst, cul tuur en lokale bevolking. Vakanties dus met een link naar leren en thuis komen 'met een verhaal'. Ver Anderhalve eeuw na Thomas Cooks treindagtochtje met alcoholvrije rail runners kent de reiswereld geen ho rizon meer. Nederlanders brengen nu al 5 a 6 van de buitenlandse va kanties buiten Europa door. Dat per centage zal dit decennium flink stij gen, zo verwacht men. Ook het aantal bestemmingen neemt toe. Populaire vakantiedoelen als de Verenigde Staten, Canada, Mexico, Nederlandse Antillen, Kenya, Indo nesië, Thailand en Maleisië hebben gezelschap gekregen van de Domini caanse Republiek, Barbados en Sri Lanka. Het aantal Derde Wereldlan den dat meedingt naar de guldens en gunsten van de westerse toeristen neemt toe. Nieuw op de Nederlandse markt zijn dit jaar bijvoorbeeld: Ar gentinië, Birma, Ecuador, Mauritius, Mozambique, Namibië en Vietnam. En er zijn al ontwikkelingsplannen voor India, Cuba en natuurlijk Zuid- Afrika. Niemand in de reiswereld kan voor spellen welke invloed de dramati sche gebeurtenissen in het Midden- Oosten zullen hebben op de zomer- vakantiereizen. Voorlopig lijken veel consumenten te aarzelen. Met prijsgaranties proberen reisorgani satoren en chartermaatschappijen de consument er toe te bewegen de knoop nu al door te hakken. Maar het is nog maar de vraag of de consu ment daarop reageert. De angst voor economische en terro ristische repercussies van de gebeur tenissen in het Midden-Oosten zit zo diep, dat veel vakantiegangers dit jaar waarschijnlijk zullen besluiten de auto te nemen en dichter bij huis te blijven. De eerste tekenen wijzen daar al op. Enkele vakantielanden in het oostelijk deel van de Middelland se zeegebied zien het aantal boekin gen dramatisch kelderen. Spanje Spanje zou de komende zomer wel eens munt uit de situatie kunnen slaan. Het land zag het aantal toeris ten in 1990 met 22 teruglopen, als gevolg van stijgende prijzen, dalende service, grote drukte en criminali teit. Maar reisorganisaties verwach- We willen, ook in het vliegtuig, niet meer als groep, maar meer als individu op vakantie. ten dat er dit jaar dertien procent méér Nederlanders naar de ver trouwde Spaanse zon reizen, als al ternatief voor bijvoorbeeld Turkije en Cyprus. Met een aandeel van negen procent staat Spanje nog steeds derde op de Nederlahdse top-10 van populaire buitenlandse vakantiebestemmin gen. De lijst wordt aangevoerd door Frankrijk. Vorig jaar brachten 1,7 miljoen Nederlanders (27 van het totaal) hun zomervakantie door in hef Land van Marianne, gevolgd door Duitsland (14 Andere popu laire bestemmingen zijn: Oostenrijk en België (elk met 8 Griekenland (5 Italië en Joegoslavië (4 Oost-Europa (met name Hongarije) en Zwitserland (elk met 3 Vliegreizen naar deze bestemmingen zijn gemiddeld vijf procent duurder geworden (nog afgezien van de brandstoftoeslagen). De prijzen van vliegtickets naar bestemmingen bui ten Europa - met name de Verenigde Staten, het Caraïbisch gebied en het Verre Oosten - zijn daarentegen met gemiddeld tien procent gedaald, als gevolg van de lage koers van de dol lar. Noorwegen leeft ook boven de poolcirkel rtZeker in het s noorden van piNoorwegen is te kzien hoe grillig le de natuur is. t |door JACQUELINE KRONENBURG oor een vakantie in het loordelijkste puntje van 'uropa moetje ten minste drie eken vrij nemen. De reis zelf ejkost al veel tijd. Maar wie na r een trip met auto, veerboot en ^jnog eens auto eindelijk in ""oord-Noorwegen is ingeland, zal bemerken dat e expeditie dan eigenlijk pas lilbegint. |Per jaar kiezen gemiddeld 45.000 Ne- lerlanders voor Noorwegen. De jmeeste toeristen gaan in de zomer ijnaar het Scandinavische land, met egenpakken, dikke truien en laarzen in de kofferbak. Maar wie in •ijjuni gaat, kan aangenaam worden ^verrast. Zelfs in Noord-Noor wegen zijn zomerdagen met een tempera tuur van 25 graden geen uitzonde- Iring. Het gemiddelde voor Oslo ligt juni bij 18,6 graden; in juli is het jzelfs in Bodo - net iets boven de pool- irkel - nog gemiddeld 14,5 graden, ■'er vergelijking: in Nederland ken- Inen we in juli een gemiddelde tem- ieratuur van 16,5 graden. Hechts tien procent van de Neder landse bezoekers kiest voor het noor delijke deel. De tocht naar Noorwe gen is al inspannend genoeg voor ve len en in het zuiden ligt het natuur schoon ook voor het opscheppen. De ivier noordelijkste provincies, Nord- Trondelag, Nordland, Troms en Finnmark presenteren zich sinds kort samen als 'Top of Europe'. Catamaran Een nieuwe attractie is een excursie vanuit het uiterste puntje van Noor wegen naar Moermansk. Met een ca tamaran wordt de IJszee overgesto ken. Spitsbergen, Nova Zembla: het zijn ineens geen namen meer uit een aardrijkskunde- of geschiedenis boek. Om acht uur 's ochtends ver trekt de catamaran uit Kirkenes in de provincie Finnmark. Onderweg wordt de boot gecontroleerd door de Sovjet-marine. In het lange, smalle Moermanskljord liggen honderden duikboten en slagschepen van de Sovjetunie. Acht uur lang kunnen de passagiers aan 'sight-seeing' doen in Moermansk, een stad met bijna een half miljoen inwoners. Rond midder nacht legt de boot weer aan in Kirke nes. Lunch, diner en souper zijn in begrepen, maar dat mag ook wel voor 300 gulden per persoon. Een vi sum is niet nodig, maar liefhebbers moeten zich wel minimaal 14 dagen te voren aanmelden. Ook,nieuw zijn de mogelijkheden om vanuit Bode, de eerste Noorse stad binnen de poolcirkel, Noord-Noor- wegen te verkennen. Vanuit Bodo is het gemakkelijk de eilandengroep de Lofoten te bereiken. Jarenlang is ge ijverd voor een directe veerdienst voor auto's tussen Bodo en deze be roemde archipel. Die is er nu: elke dag zijn er twee afvaarten naar Mos- kenes. Vijf dagen per week is er ook een directe verbinding met de voge leilanden Vaeroy en Rost. Dit jaar wordt op deze lijn nog een nieuwe veerboot in gebruik genomen, waar door de capaciteit op het traject Bodo-Moskenes met de helft wordt vergroot. Walvis-safari Iets verder weg ligt het eilandenrijk Vesteraelen, met als speciale attrac tie een walvis-safari. Niet zo lang ge leden werd in dit gebied nog op wal vissen gejaagd; nu blijft de harpoen aan boord, maar wordt de camera op 'Moby Dick' gericht. Wie gefascineerd is door de midder- nachtszon en de poolcirkel, kan in de provincie Nordland terecht in het splinternieuwe Arctic Circle Center nabij Bode. In het centrum is infor matie te verkrijgen over cultuur, ge schiedenis, handel, toerisme en at tracties in Nordland en de rest van N oord-N oorwegen Voor wie niet kan kiezen, is er een cruise langs de fjorden van Noorwe gen; van Bergen tot Kirkenes bij de Russische grens. In zes dagen ziet de reiziger de boomgrens verschuiven van duizend meter hoogte totdat die in de buurt van de Siberische toen dra langzaam in het water lijkt te verdwijnen. Onderweg worden door de stoere schepen van Hurtigrute plaatsen aangedaan als Rorvik, Bode, Tromso en Hammersfest. Na zes da gen maakt het schip rechtsomkeert. Voor verdere vragen kan men bel len of schrijven naar het Noors Nationaal Verkeersbureau, Saxen Weimarlaan 58, 1075 CE Amsterdam, tel. (020) 710061. Corsica ligt 170 kilometer van de Franse en 83 kilometer van de Italiaanse kust. In 1769 werd het eiland ingelijfd bij Frankrijk. Maar de bevolking voelt zich Corsicaan, in ieder geval niet echt Frans. Dat blijkt regelmatig als nationalistische bewegingen van zich laten horen. Zij strijden voor een onafhankelijk eiland en verzetten zich vooral tegen de grote investeerders, die hun land met (in hun ogen te veel) appartementen en hotels (willen) volbouwen. Dat leidt soms tot gewelddadige acties en brandstichting. Een en ander weerhoudt de toerist, en dus de reiswereld, er niet van om Corsica te bezoeken. Zo onderhoudt de reisorganisatie Rent-a-Casa in Zoetermeer samen met Holland International een eigen charterdienst met Air Holland naar Calvi. Beide touroperators richten zich qua accommodaties op het Balagnegebied. Air France heeft ook een uitgebreid pakket vakantiemogelijkheden op Corsica. Met hotels, appartementen, campings, rondreizen en fly/ drive. Frantours heeft vlakbij Ajaccio haar eigen vakantiepark Marina Viva, gelegen aan zee. Ook voor vakantiegangers zonder auto, is er een mogelijkheid om op Corsica rond te toeren. Bex- reizen is gestart met busreizen over het eiland, waarbij passagiers eerst met Air France worden overgevlogen. Veel autobezitters tenslotte, gaan op eigen gelegenheid. Veel van hen camperen en reserveren in Nederland alleen de ferry vanaf het Franse vasteland. Voor deze gegevens kan men terecht bij de ANVR-reisbureaus. Voor algemene informatie kan men bellen of schrijven naar het Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, tel. (020) 203141. door SONJA VAN PROOSDIJ De natuur heeft het eiland Corsica, rijkelijk bedeeld. Je vindt er mooie stranden, veel bossen, steile berghellingen, die dwars over het eiland lopen en verder veel leuke dorpjes en een interessante cultuur. De wegen zijn smal en de ravijnen diep. Maar de ervaring heeft geleerd, dat zelfs de smalste wegen tweebaans zijn en het wegdek in goede staat is. Wanneer je een snelheid van 40 a 50 kilometer aanhoudt en niet op twee wielen de slalombochten neemt, is er niets aan de hand. Sterker nog, er is volop gelegenheid om te genieten van de prachtige, afwisselende landschappen, die op dit stukje aarde gecreëerd zijn. De koeien, ezels, geiten en zelfs varkens, lopen los te grazen langs de bergwand en de j autowegen. Maar één stoot op j de claxon en ze maken ruim i baan. Bij aankomst op het vliegveld van Bastia, stond een kleine 'nerveuze" auto klaar voor de achtdaagse ont dekkingstocht. Eerst werd Bastia, het levendige economische centrum van Corsica, grondig bekeken. De stad bestaat uit twee delen: Terra Vecchia, het gebied rond de oude ha ven, met zijn karakteristieke gevels, kleurige visserboten en talloze gezel lige terrassen. Het andere deel heet Terra Nova en ligt bij de citadel. De verbinding wordt gevormd door veel, smalle, steile straatjes die tussen, dicht tegen- elkaar aanhangende hoge oude ge bouwen en gevels, door slingerend. Vanaf de citadel die aan de steile rotswand aan de zuidpunt van de ha ven ligt, geeft een boeiend panorama van een oude, romantische stad met een vitaal hart. De belangrijkste kerk, Saint Jean-Babtiste, met de twee indrukwekkende torens steekt trots boven alles uit. Cap Corse Het is mogelijk Corsica rond te rijden langs de kust, waar de weg langs de oostkust en het stuk vanuit Ajaccio naar het zuiden, makkelijk begaan baar is. Maar dan mis je wel het hele binnenland en het noordelijk deel, dat juist zo interessant is. Onze tocht was zo uitgestippeld, dat het gebied zigzag-gewijs bezocht werd. De eer ste kennismaking was Cap Corse, de uitgestoken vinger aan de noordkust. Behalve de ruwe kustlijn, word je met de neus op het verre verleden gedrukt. De vestingtorens, die door de be- stuurders, afwisselend uit Genua en Pisa, langs de hele kust zijn geplaatst om in een vroeg stadium naderende piraten in het vizier te krijgen, staan er nog steeds, vele in goede staat. Met lichtsignalen ging het bericht van de ene naar de andere toren en in ra zend tempo was het hele eiland in staat vah paraatheid. Het lukte de pi raten niet om het eiland binnen te dringen. Overal kom je de historie tegen. In de mausoleums van Erbalunga, de mid deleeuwse kerken, het Idooster St. Catalina en de oude stadjes Rogliano en Centouris (hier zijn de langoustes meer dan voortreffelijk). In Corte, de oude hoofdstad van het koninkrijk en gelegen in het binnen land, zijn nog duidelijk de overblijf selen van een feodaal tijdperk waar neembaar en dan vooral in de bin nenstad. Hier zijn geen echte belang rijke bezienswaardigheden te ont dekken. Het is meer de sfeer van een historisch verleden, met getrapte straatjes, leuke pleinen en oude ge bouwen, die aanspreekt. Zonsondergang Een tocht over Corsica is een aaneen schakeling van prachtige vergezich ten, onbeschrijfelijke mooie natuur met kale, ruige rotsen, dichte bossen, groene heuvels met exotische bloe men en planten en uitgestrekte zand stranden. Een van de hoogtepunten van de reis was een zonsondergang over de beroemde rood-granieten rotsen van Piana. Adembenemend, de natuur was hier meester van het moment. Zuidwaarts trekkend, richting Ajac cio, is net vóór Propriano, de afslag naar Filitosa. Liefhebbers van histo rie en archeologie kunnen hier hun hart ophalen aan de boeiende prehis torische nederzetting. Tot de ontdekking in 1950 was dit een oninteressant en ruw gebied. Compleet met afgebakende ruimten voor mens en vee, met overblijfselen van beelden en objecten van 1200 vóór Christus, is dit nu een van de be langrijkste bezienswaardigheden van Corsica. Ajaccio, de hoofdstad van Corsica, is gezellig en tegelijk een beetje rom melig van sfeer. Het oude stadscen trum vertoont een wirwar van smal le straten met hoge huizen. In een van die grote panden, is Napoleon Bonaparte geboren. Het huis is nog gedeeltelijk ingericht, vol met herin neringen aan de keizer, en open voor het publiek. Er zijn nog een paar interessante mu sea. Een met de vooral militaire ge schiedenis van het eiland vanaf de Romeinse tijd tot aan de Tweede We reldoorlog. Dit is het moderne A Bandere-museum. En dan is er' bij voorbeeld het Fesch-museum met een mooie schilderijencollectie. De stad heeft ook een citadel en een groot, indrukwekkend plein vol pal men en platanen, Place Maréchal Foch. Ajaccio is voor niet-wandelaars per 'treintje' te bezoeken. Er zijn twee routes, een door de stad en de andere naar Pointe de la Parata, de klif met een oude toren erop, die ver in zee uitsteekt. Bonifacio, aan de uiterste zuidpunt, heeft echt ons hart gestolen. Het stadje is gesitueerd aan de voet van het fort, boven op de rots. Genoemd naar een Toscaanse graaf, die het rond 830 liet bouwen, na een over winning op de Saracenen, één van de vele overheersers van Corsica. Het vestingplaatsje ziet er nog gaaf uit, heeft een lekker sfeertje en de men sen maken zich niet zo druk. De banken op het plein zijn bijna de hele dag bezet met oude Corsicanen met gegroefde, karakteristieke ge zichten, waarvan het harde leven af straalt. Ze kijken alles een beetje aan, maar willen uiteindelijk wel een praatje met je beginnen. Dan nog iets over de culinaire kant van dit Franse eiland. De keuken is heel aantrekkelijk en biedt een va riëteit aan Corsicaanse gerechten. Veel vis, wild, geiten- en schapen kaas en verrassend goede wijnen als Patriomonio en Torraccio, in rood, wit en rosé. De porties zijn groot er. de prijs heel aantrekkelijk. En een maaltijd op het terras onder een pa rasol geserveerd, smaakt extra lek ker. Corsica is natuurlijk ook heel ge schikt voor sportieve vakantiegan gers. Klimmen, duiken, kanoën en surfen kunnnen naar hartelust uit geoefend worden. En de Corsicanen zelf: heel vriende lijk, opgewekt, trots, een tikkeltje ar rogant met wat zelfoverschatting. „Wij hebben het grootste plein van de wereld, de beste vleeswaren, de mooiste bossen en de meeste Por sches.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 37