'Milieu-oorlog' in Italiaanse delta Vulkanen net over de grens J Po-rivier slachtoffer van toerisme en industrie Vanachtu een pilsje de St. Jai aftasten door NICO DE VRIES In de diepblauwe Bocca del Po ligt een goudgeel eiland: het eiland van de liefde. Isola d'amore. De temperamentvolle Italianen hebben twee verklaringen voor die romantische benaming. De meest voor de hand liggende: de zandplaat is in de zwoele avondschemering een paradijs voor verliefde paartjes. De tweede verklaring is wellicht verrassender en zoekt het in de honderden meeuwen die in de broedtijd hun nesten op het eiland bouwen. Gianpietro Perelli laat op deze uitleg een gulle lach volgen. De direttore van het provinciaal toeristenbureau houdt van de Po. Van de vogels daar, van de groene rietoevers, van de kleine hertjes, die in het eeuwenoude loofbos van Mesola leven, vlakbij de zilte zee. In de moerasachtige streek bij Comacchio raakt hij in vervoering. Jonge visjes in het Een vissersboot in de 'polders' van de Po-delta. brakke water, vogelkolonies op de zandbanken. Het zijn deze natuurgebieden, waar Perelli zijn gasten met graagte langs voert. En alsof - het is geprogrammeerd, roept hij in het met veel riet omgeven Nationaal Park van de Po-delta uit: ,,De Po is niet dood. De rivier leeft. Kijk eens om je heen!" Het is het antwoord van Perelli op de negatieve berichtgeving over een to taal vervuilde Po. Met afschuw heeft hij de artikelen in vooral de West- duitse pers gelezen. En hij niet alleen. In de delta zijn er méér die zich heb ben verbeten over de krantekoppen, waarin hün rivier werd afgeschil derd als een open riool. In de stijlvolle raadzaal van de hoofdstad Ferrara haalt ook Pietro Daniele Pigozzi fors uit naar de me dia in 'noordwest-Europa'. Stijlloos, noemt de gedeputeerde voor toeris me de gewraakte artikelen. Natuur lijk kent de delta best haar proble men. geeft hij ogenblikkelijk toe, maar de Po is volgens hem niet vui ler dan de Rijn, Maas, Wolga, Elbe, Rhone of de Donau. Ook in de Po, vervolgt hij in melo dieus Italiaans, lozen fabrieken hun afvalwater, gaat het rioolwater van sommige steden nog ongezuiverd richting zee en spuiten boeren gif op gewassen en strooien kunstmest op hun akkers. Het zijn problemen, waarover hij wel eens zou willen praten met de bestuurders uit andere delta's. Als het aan Pigozzi ligt volgend voor jaar al. In Ferrara. Tijdens de ronde tafelconferentie, die in voorberei ding is. De Ferrarezen willen op die conferentie (met als werknaam Del ta roept Delta) gewoon eens prak tisch aan de slag. Geen vage politieke verklaringen, maar keihard werken aan gedegen oplossingen. In ver schillende werkgroepen. En niet al leen de verontreiniging van de rivie ren behandelen, maar ook de gevol gen van het toerisme en de specifieke problemen waarmee boeren en vis sers worstelen. „We kunnen het nodige van elkaar leren. De delta's vertonen toch veel overeenkomsten?", zegt Pigozzi met een breed armgebaar. Uit de brede groene rietkraag langs de oevers van de Po vliegt een Hedon op. Felgele snavel en dito poten. De slanke vogel kan best voor de zuide lijke neef van onze blauwe reiger doorgaan en doet het tussen het riet van de Po goed. Vis in overvloed, verklaart direttore Perelli van Fer rara's toeristenbureau. Volgens de gezette liefhebber van de regionale keuken op geen enkele menukaart ontbreken de vis- en schelpgerechten is de visstand in en voor de monding van de Po ge zond. Een enkele vis wil wel eens een wratje vertonen, maar dat is nauwe lijks noemenswaardig, verzucht hij, als hem weer eens naar de mogelijke gevolgen van de vervuilde Po wordt gevraagd. Maar dan, gezeten op het dek van een rondvaartbootje, barst hij los. „In het verleden was de delta hier één groot moeras. Dat woord is hier syno niem aan armoede. En dus politiek oninteressant. Later werd de delta het eindstation voor de industriëlfe vervuiling. Dus politiek interessant. De politici hebben uit die situatie 'munt willen slaan; dramatiseerden de vervuiling. Maar zo erg als zij het hebben voorgesteld, is het ook weer niet. De aangerichte schade is her stelbaar. Het point of no return is nog niet bereikt", ratelt hij rap. Kaarsrecht Vanuit de lucht gezien heeft de delta van de Po veel weg van onze kust streek. Duizenden rechthoekige vlakken. Geel, bruin, of groen, al naar gelang het gewas op de velden, doorsneden door smallere of dikke re, maar zeer strakke, blauwe lijnen. Rode stipjes, kaarsrecht op een rij: de daken van de huizen en schuren. Gele spatten (de eilandjes) in het in tens blauw van de zee. En één grilli ge, uitlopende gele streep: het strand. Een natuurlijke Mondriaan, die je in meer delta's tegenkomt. Dat kan ook niet anders in een ge bied dat vele meters onder de zee spiegel ligt en uitsluitend met dijken, sloten, kanalen en gemalen droog te houden is. De Po is laat ingepolderd. Rond de eeuwwisseling pas. Niet met de hulp van molens, maar met stoomgemalen. Duizenden armoedi ge landarbeiders dolven de water gangen. Hun noeste arbeid leverde vrucht baar land op. Met de opkomst van het massa-toerisme veerde de regionale economie helemaal op. De arme streek veranderde razendsnel in een welvarende regio, waar een jonge medewerker van een bank het bru- to-salaris van zijn Nederlandse colle ga netto in handen krijgt. Gelijktijdig streek de industrie in de Po-vlakte neer. Overal kom je de nieuwe, qua uiterlijk vaak zeer propere fabrieken tegen. De grote concentraties liggen bij de grote steden, Milaan en Turijn. Met haar 652 kilometer is de Po ver geleken met de Amazone, Mississip pi, Wolga of Nijl een dwerg. Maar de rivier wordt een reus als het gaat om de hoeveelheid verontreinigde stof fen die het naar zee transporteert. De Po loost jaarlijks ruim 70.000 ton stik stof in de Adriatische Zee, zo'n 55.000 ton olie en koolwaterstoffen, ruim tweeduizend ton zink en uiteraard koper, lood, chroom, arsenicum, nik kel, kwik, fenol en pesticiden. De schrikbarende cijfers wijken niet veel af van de analyses van bij voor beeld het Rijn- en Maaswater. Vervuiling De gevolgen van de vervuiling wer den in de zomer van 1989 wel op een heel dramatische wijze zichtbaar. In een zeegebied van duizend vierkante kilometer was het leven nagenoeg verdwenen. Vissen en schelpdieren stierven door gebrek aan zuurstof. De zeer sterk gegroeide algenpopula- tie had al de voor het leven onont beerlijke zuurstof geconsumeerd. De regering zond een boot met we tenschappers uit de gehele wereld naar de plek des onheils. Met de op dracht de oorzaak van het drama op zee te achterhalen. Maar volgens de Italianen is niet bewezen dat het fos faat uit de Po de boosdoener is. Het zouden ook de aanhoudende hoge zo merse temperaturen geweest kun nen zijn. Maar nu malen de bewoners er niet meer om. Ze zien wel. „Ach, mis schien komt hét in de zomer? Of in september? Of helemaal niet? Geen mens kan het voorspellen", zegt een vrouw op het strand van Lido delle Nazionni met een schouderophaal. In een plastic zakje de mooi geteken de tapijtschelpen, die ze uit het zand opvist. Een delicatesse. „Vervuiling, je hebt er mee te maken, maar zo lang ik van die schelpen niet ziek word, zal het wel meevallen". Evenals in ons land groeit ook in de Po-delta het bewustzijn dat het mi lieu bescherming behoeft. Radicale actiegroepen en groene partijen met welluidende namen als de Groe ne Regenboog en Lachende Zon legden steeds weer de vinger op de pijnlijke plekken. De bevolking op haar beurt wees bij een referendum drie jaar geleden kernenergie af met als gevolg de sluiting van twee aan de Po gélegen elektriciteitscentrales. Maar natuurlijk zijn de problemen daarmee niet verdwenen. Dit voor jaar nog werden in de Po-vallei en kele ernstige verontreinigingen van het grondwater geconstateerd, ver oorzaakt door bestrijdingsmiddelen. In het daarop volgend referendum zei 93,5 procent van de opgekomen stemmers het gebruik van pesticiden aan wettelijke regels te willen bin den. Voor de politiek had de uitspraak geen consequenties. De vereiste meerderheid van de helft plus één was immers niet gehaald. Op politiek niveau wilde meer niet zo vlotten. De uitvoering van het milieubeleid is immers een regionale aangelegen heid. Maar regionale samenwerking is de Italianen vreemd en mondt meestal uit in onderling gekrakeel. Door de nood gedreven bundelde de nationale overheid drie jaar terug de krachten en bracht de Po-provincies onder in een openbaar lichaam: de stichting Po 2000. Voor de grote schoonmaak van de Po heeft deze in stantie de komende jaren miljarden guldens tot haar beschikking. De aanpak heeft de eerste resultaten op geleverd. De grote en kleinere che mische ondernemingen bouwden waterzuiveringsinstallaties. Steden en dorpen bleven niet achter. Ook Turijn 'wast' tegenwoordig het rioolwater, nog voordat het de Po in stroomt. Een soortgelijke installatie ligt in Milaan op de tekentafel. In 1992 moet deze stad op een waterzui veringsinstallatie zijn aangesloten. Maar volgens diretorre Perelli is dit alles niet zaligmakend. „Er is geen aansluiting tussen het nationale be leid en wat regionaal haalbaar is", Op palen Aan de oevers van de Valli di Co macchio, ver van de bewoonde we reld, houten huizen op palen, die in het water staan. De warnetten han gen aan lange bomen, die uit de vis serswoningen steken, roerloos in het water. Een eeuwenoude manier van vissen. Of de aal zo nog lang kan worden gevangen, hangt af van de landelijke politiek. Rome wil het meer en de omringende moerassen immers de status van nationaal na tuurpark geven. De vissers en boeren zullen in dat geval het veld moeten ruimen en verhuizen naar elders. Perelli vindt dat plan maar niets. Hij ziet meer in de vorming van een re gionaal park. „In zo'n park kom je te gemoet aan zowel de natuurlijke waarden van het gebied als aan het belang van landbouwers en vissers". Maar ook met deze benadering zal de bevolking toch een veer moeten la ten. De jacht bij voorbeeld zal verbo den zijn. „We zijn nu bezig om men sen te leren uitzien naar andere in komstenbronnen", aldus Perelli. Kunstmest en bestrijdingsmiddelen vormen de ingrediënten van een an der, nog onopgelost, milieu-pro bleem. Biologisch-dynamische boe ren zijn er wel rond het meer te vin- den. Maar zij vormen een wel heel kleine minderheid. De vlot babbe lende politicus zegt niet te weten hoe de landbouwproblemen aan te pak ken. „Het is geen regionale kwestie, wellicht ook geen nationale. Het pro bleem hoort thuis bij de EG, en die doet bar weinig aan dit probleem". Ongenode gasten Het eens zo rustige vissersoord kampt met een nog heel ander ge volg van de snel veranderende tijd geest. Toeristen dreigen het rustieke plekje te veranderen in een Volen- dam-op-z'n-Italiaans. Brutaal lopen ze de steiger op, om door de woning, langs de slaap- en woonkamer, de waranda aan de waterzijde op te lo pen. Kinderen gapen de buitenlan ders onbegrijpend aan; ouderen ne geren de ongenode gasten. Het vlakbij de oude woninkjes gele gen rondvaartbootje maakt een tochtje langs nog oudere woningen van zachtrood baksteen, waarvan er één is ingericht als museum. Aan het einde van het kanaaltje de uitge strekte waterplas, vol vogels. En el dorado voor vogelaars, die dan ook in als maar groeiende aantallen het ge bied intrekken. Volgens provinciaal afgevaardigde Pigozzi neemt met het oprukkende toerisme de spanning onder de vis sers en boeren in het moeras toe. Het verwachte bezoek moet zo worden gestroomlijnd dat ook de natuur niet in gedrang komt. „We staan voor de vraag hoe we het toerisme in dit ge bied kunnen inpassen, zonder dat het schadelijke effecten na laat". Het provinciale beleid laat aan dui delijkheid niets te wensen over: de vijf miljoen toeristen die elke zomer weer de badplaatsen overspoelen moeten de komende jaren ook ken nis maken met het achterland. Strand alleen is tegenwoordig onvol doende. De 'toegevoegde waarde' van het toeristisch produkt moeten de 60.000 inwoners van de amper 160.000 hectaren tellende regio wel pikken, willen ze de miljarden lires van de toeristen niet missen. Genezen Een vroege Duitse toerist had zich aan het einde van de achttiende eeuw al over die wonderschone Po- vallei verwonderd. De alom bekende dichter/schrijver Goethe voer des tijds over de rivier. De opkomende zon verwarmde het water en uit de dikke bomenrijen op de oevers klonk het gezang van vogels. De woorden klinken diretorre Pigoz zi als muziek in de oren. „Wat we hier zo graag willen, is de waarden van een delta weer herstellen. Te rugkeren naar de werkelijke functie van een esturarium, zoals dat in het verleden was. Zoals je dat nu nog kan terugzien in de cultuur, in het werk van de schilders en dichters". Pigozzi lacht bij dat vooruitzicht. Hij ziet het voor zich. Boeren, vissers en toeristen broederlijk samen in de rij ke natuurgebieden langs de propere Po. En zachtjes verzucht hij: „De zie ke kan nog genezen worden". door CAREL VAN DER VELDEN Tegenwoordig vormen de vijf deelstaten in de voormalige DDR de armste streek van de bondsrepubliek, maar in vroeger tijden heersten de kommervolle levensomstandigheden juist in het meest westelijke deel van Duitsland. De Eifel, in de loop der eeuwen veelvuldig geteisterd door invallen van buitenlandse troepen, kent geen enkele industriële ontwikkeling. De economische achterstand heeft de aan gene zijde van de Belgische en Luxemburgse grens gelegen streek nooit meer ingehaald, maar de status van economisch achtergebleven gebied vormt tegenwoordig juist de belangrijkste charme en inkomstenbron van het gebied. Op amper anderhalf uur rijden van de vervuilende industrieën in Luik, Zuid-Limburg en het Ruhrgebied kan de stadsbewoner in het voorma lige 'Siberië van Duitsland' nog ge nieten van glooiende groene heuvels, romantische dorpjes, middeleeuwse kastelen en 380. miljoen jaar geologi sche geschiedenis. Het hoeft derhal ve geen verwondering te wekken dat het toerisme bloeit in de Vul- kaan-Eifel. Het gebied vormt het meest noorde lijke deel van de Eifelstreek en be vindt zich op ruim 300 kilometer van de randstad. Reizen langlaufers vaak af naar de Stldeifel, liefhebbers van natuurschoon hoeven het minder ver te zoeken. In de omgeving van de pittoreske stadjes Daun en Gerol- stein kunnen wandelaars dagenlang over de met bossen begroeide heu vels en langs de befaamde kraterme- ren zwerven. Het Schlaken- mehrener Maar bij Daun. De Eifel: groene charme achter het Ruhrgebied f. ■pv Het instituut voor de economische ontwikkeling van de Vulkaaneifel ziet de wassende toeristenstroom met genoegen aan, al is toeristisch mede werker Klaus Schafer niet blind voor de gevaren van deze ontwikke ling. „In de afgelopen vijftien jaar is het aantal overnachtingen gestegen van 300.000 tot 3,5 miljoen. Er kun nen nog wel wat mensen bij, maar we naderen de grens. Een grote aanwas zou onherroepelijk ten koste gaan aan het natuurschoon". De roep om een verstandig milieube heer is in de Eifelstreek zeker geen modieus verschijnsel, want de na tuur vormt al sinds mensenheugenis de belangrijkste inkomstenbron van de grensstreekbewoners. In naburi ge streken hebben de industrie en de dienstensector de landbouw reeds lang geleden overvleugeld, maar in de Eifel ligt dit anders. Typerend voor de streek is, dat zelfs de belangrijkste industriële activiteit nu en vooral in de toekomst afhan kelijk is van een verstandig ecolo gisch beheer. De mineraalwaterfa- brieken van Gerolstein, met 900 werknemers veruit de grootste werkgever in de omgeving, kan de kwaliteit van haar befaamde Gerol- steiner Sprudel in de toekomst alleen garanderen als de verzuring en de bodemvervuiling een halt wordt toe geroepen. De milieu-boodschap speelt een rol in de toeristische attracties, die de Vulkaneifel te bieden heeft. In de streek heeft men bewust afgezien van grootschalige attractieparken met de bijbehorende dagelijkse files van vele kilometers. Men richt zich liever op de indivi duele toerist, die zich in alle rust wil verdiepen in de natuur en de historie van de streek. Beide componenten komen aan bod in de geologische wandelroute, die sinds enkele maan den in het programma van het VVV in Hillesheim is opgenomen. Bij het verkeersbureau is een gede tailleerde wandelkaart en een uitge breide brochure verkrijgbaar over het 125 kilometer lange traject, dat uiteraard in partjes kan worden af gelegd. De route voert langs een aan tal vindplaatsen, die de Eifel tot een topattractie voor geologen hebben gemaakt. Eén plaats op de route is de Giesen- heldvulkaan. Aan de uit het krater- meer opdoemende hellingwand kan men turfafzettingen uit twee uitbar stingen onderscheiden. De wand vormt het overblijfsel van twee vul kaanuitbarstingen, waarvan de laat ste ongeveer 10.000jaar geleden moet hebben plaatsgevonden. In totaal zijn er ongeveer 240 vul kaanuitbarstingen in de Eifelstreek geweest. Door de uitbarstingen zijn steensoorten en lava-afzettingen uit verschillende periodes in de geologi sche geschiedenis blootgelegd. De af- gravingén van jong basaltlava, oud zandsteen, kalkbekkens en dolo mietsteen kan de wandelaar met ei gen ogen waarnemen. Burchten Andere bezoekers zullen zich wel licht eerder aangetrokken voelen door de historische burchten, die er in de streek te vinden zijn. Het visite kaartje van de Vulkaneifel vormen wellicht de Ober- en de Niederburg in het plaatsje Manderscheid. De op korte afstand van elkaar ge bouwde burchten dienden aanvan kelijk om het territorium van de Trierse keurvorsten en het aartsbis dom tegen invallen te beschermen. De twee versterkingen vormden in de loop der eeuwen regelmatig het decor van slachtpartijen. In 1673 werd de burcht zelfs verwoest door de Fransen. Dankzij de inspannin gen van de Eifel vereniging, die zich onder andere bezighoudt met het conserveren van het cultureel erf goed, kan de burcht tegenwoordig nog steeds worden bezichtigd. Informatie over de toeristische mogelijkheden van de Duitse grensstreek kan worden aange vraagd bij de Tourist Informa tion Vulkaneifel, Mainzerstrasse 25A in Daun. Het telefoonnum mer is 06592-17200. Verder kan men terecht bij het Duits/Reis en informatiebureau, Trade Park Zuidoost, Hoogoorddreef 76, 1101 BG Amsterdam, tel. (020) 978066.» Het pronkstuk vat, 's-HertogenboscK door JOS BOUTEN De trek naar Brabants hoofdstad 's-Hertogenbost van eeuwen her en voorloj zit het er niet in, dat de reli uit gaat. Waarom ook. In h rijtje van tien steden, die iedere landsman een keer z'n leven gezien móet hebl hoort vanzelfsprekend De Bosch. De stad van de soeti zuiderling, die het leven nl wil wurgen in spijkerhardl afspraken. |i z Kuieren op een zonnige dag do<r centrum is puur 'easy going'.? daar tóch moe van wordt moer lekkers nemen op het terras vaf taurant 'In de kleine Werelt',| waar je op marktloze dagen zo aj uitkijkt op het groen uitgesjl standbeeld van Jeroen Bosch, d niale schilder van apocalyptisch fe reien. Den Bosch, iets ouder dan 800 hoeft zich niet meer te bew Vraag bij de VVV naar de twe riaties van 'Rondje Den Bi waarmee je op je gemak veel aa heden van de stad zelf kunt on ken. Wonderlijk genoeg word! deze brochure slechts een paar ij gewijd aan het pronkjuweel vg stad: de kathedrale basiliek Stj met zijn tussen 1380 en 1530 gebj de toren Hoe is het mogelijk, wat dit, pas gerestaureerde, monul raakt een toerist met een beetji langstelling voor 'oud goed' nie] gekeken. Begin maar met voorzichtig heti rieur af te tasten vanachter een op het terras van café 't Pumpkï schuin tegenover de St. Jan floB Dat is puur genieten zolang ten ste de beiaardier 'Glory, glory 1 luja' en 'The Saints go marchir niet door elkaar haalt. Heel gek als je op weg bent naar de opp verbazing over zoveel bouwk vallen er barsten in de bewonde Je merkt ineens tot je grote sc dat de gerenoveerde toren uit steen is opgetrokken en daai contrasteert met de zachte s waarmee tegen het einde va veertiende eeuw aan de bouw het monument is begonnen. Plastic stoelen Binnen wordt de - irritatie ge door de plastic stoelen voor hoofdaltaar. Die passen nu een niet in de strenge schoonheid, v mee de hemelse gotiek de bezoe verstomt. Maar daarnaast valt e! veel moois te zien, dat het hartj zelf vol loopt met respect voor dt taurateurs. Die hebben aandach had voor verder elk detail. Daar valt het meteen op, dat een sch ring, ergens midden in het hog welf, al weer begint te verbleker Na een uitvoerig bezoek aan d Jan' is het lekker om even i waaien in het gezellige centruir de Hinthamerstraat als belangri trekker. Wat niemand mag miss het Noordbrabants museum, d ondergebracht in het voorm Gouverneurshuis, Verwersstrai Het museum geeft een beeld vai de provincie Noord-Brabant kunst en cultuur heeft opgelevei Heel apart is een tocht per schuit door het waterstelsel in d< nenstad: de Binnendieze. Je kur doen van mei tot en met septe; (voor groepen tot en met oktc Per rondvaartboot van r( Wolthuis kan men niet alleen de nendieze bevaren maar ook tocht maken (van juni tot eind ai tus) naar het naburige Heusde Woudrichem.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 36