Toerist aarzelt, maar boekt toch ZATERDAG 19 JANUAR11991 Corsica, een eiland. Onderdeel van Frankrijk, maar vooral niet echt Frans. Stedenvakanties worden steeds belangrijker. Met name Wenen zal daar in dit Mozart-jaar van profiteren. Dat er veel vakantiegangers deze zomer dicht bij huis blijven is ook niet alleen het gevolg van 'de Golf'. Nog voordat de gevechten daar begonnen was er al een ontwikkeling om niet meer zo ver te reizen. (Althans in Europa, want de interesse in echt verre reizen groeit nog steeds). Frankrijk, het belangrijkste vakantieland voor de Nederlander, profiteert daarvan. Maar ook Duitsland, België en Oostenrijk. Succes hebben ook de veelal niet zo erg veraf gelegen steden. Stedenvakanties zijn trouwens hèt succes van de reissector, al dan niet in combinatie met een verblijf in de natuur en op het platteland. De reiswereld wacht inmiddels af. Mensen blijven toch op vakantie gaan, zo gelooft de reiswereld. „Als het weer rustig wordt, dan weet ik zeker dat ik ook weer reizen naar Israël zal verkopen", laat zelfs directeur Bob den Hartog van K- tours weten. Mensen g blijven toch op vakantie 5 gaan, is de c redenering 2 van de reiswereld, o Veel vakantiegangers besluiten na de gebeurtenissen in het Midden- Oosten om maar te wachten met het boeken van een vakantie. „Over een maand weten we meer, dan kunnen we ook nog reserveren", klinkt het als ze de gidsen afhalen. Toch lijkt 'de Golf' mede oorzaak van twee belangrijke trends. Dicht-bij-huis en met de eigen auto is daar een van. De tweede is te beschrijven als 'Terug naar Spanje'. Financieel zijn er al harde klappen binnen de reisbranche gevallen. Op Israël en Egypte gespecialiseerde touroperators als K-Tours en Isropa hebben personeel moeten ontslaan. Inkopers bij grote reisorganisaties zijn overgeplaatst naar andere afdelingen. Dat er niemand naar deze landen gaat is logisch, hetgeen ten dele ook geldt voor Turkije. Die naam, als buurland van Irak, komt klaarblijkelijk te vaak voor in het Golf-nieuws. Daar plukt het ook oostelijk aan de Middellandse Zee liggende Griekenland de vruchten van. De 1 boekingen daar naartoe stijgen zelfs. Cyprus en Tunesië waren tot donderdag voor de toerist 'twijfelgevallen'. Het laatste werd na het begin van de oorlog gevaarlijk, omdat toeristen door aanhangers van Saddam Hoessein werden lastig gevallen. Een luchtbrug van vijf chartervliegtuigen haalde ongeveer duizend Nederlanders terug. Honderden onderen zullen de geboekte vakanties naar dit land moeten schrappen. De boekingen naar Spanje en de Canarische Eilanden lopen goed. Zelfs de nauwelijks geografisch onderlegde toerist beseft dat die bestemmingen ver van Irak liggen. En daarbij komt dat Spanje na de prijsstijgingen van de afgelopen jaren en de berichten over slechte service en kleine criminaliteit met succes zijn imago heeft verbetert. De Azoren, 5 een voor 2 velen nog 5 onbekende VAKANTIE SAMENSTELLING EN EINDREDACTIE RIEN VAN DEN ANKER VORMGEVING GIEL VAN DE KOP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 33