Zilveren Sleutels voor DIOK finale „Het eerste elftal moet „Het is minder gevaarlijk om te duiken dan om auto te rijden" Aanmoedigingen LOEK HELDER NIEUWE HOOFDTRAINER *11 1 1 J1 9 5 van sjz: zich absoluut handhaven Mentaliteit Evenwicht NOORDWIJK KRIJGT DUIKSCHOOL EN - VERENIGING Snotdolf CeidócSouAO/rit LEIDEN - DIOK mag de Zilveren Sleutels van de Leidato nog een jaartje houden. De Leidse rugby club prolongeerde vorig jaar de na tionale titel, behaalde de Neder landse rugbybeker en zag acht spe lers geselecteerd worden' voor het Nederlands team. Redenen voor de jury (Dick Tesselaar. Lodewijk Kallenberg en Ad van Kaam) om de Sleutels en het bijbehorende be drag van duizend gulden opnieuw aan DIOK te overhandigen. De sportverkiezing van de Leidato vond gisteren voor de 21e maal plaats tijdens de traditionele nieuwjaarsreceptie van de Leidse Sportfederatie. Het was de derde maal dat DIOK deze sportprijs ontving. Eerder werd de rug byclub in 1981 al met dit kleinood be deeld. Ook de namen van schaker John van der Wiel en atleet Han Kulker staan overigens al drie maal op de Zilveren Sleutels vermeld. Jan Siemerink werd gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal met de tweede prijs (een bedrag van 800 gulden) be deeld. De Rijnsburgse proftennisser ken de in het sportjaar 1990 een grote pro gressie. Zo steeg hij op de wereldranglijst van de 470c plaats naar een positie kort onder de top 100, terwijl hij eveneens doordrong tot het Nederlands Davis Cupteam. Tijdens deze sportverkiezing voor „Lei den en een deel van de omgeving" deed Rijnsburg het overigens toch goed. Zo gingen twee aanmoedigingsprijzen naar inwoners van dit bloemendorp, terwijl de voetbalvereniging Rijnsburgse Boys achter Siemerink beslag legde op de der de plaats. De club ontving de prijs van zeshonderd gulden voor het veroveren van het Nederlands kampioenschap bij de zaterdagamateurs. De bezetting van de vierde en vijfde plaats leverde de driekoppige jury een onoplosbaar probleem op. Vandaar dat werd besloten die positie maar door twee sporters te laten bezetten. Biljarter Rob Scholtes en tafeltennisster Mirjam Hooman-Kloppenburg ontvingen beiden vijfhonderd gulden. De Voorschotenaar veroverde de nationale titel kunststoten en werd derde bij het Europees Kampi oenschap. De tafeltennisster van Scylla werd eveneens nationaal kampioene en sloot de Top Twaalf af met een knappe vierde plaats. De zesde en laatste hoofdprijs (goed voor vierhonderd gulden), bleek gister avond toebedeeld aan Antoine van Weerde. De zwemmer van LZ '86 werd nationaal kampioen op de 200 meter schoolslag en behaalde brons op de 100 meter. Behalve zes hoofdprijzen, werden er gis teren door de jury ook nog een zestal aanmoedigingsprijzen (van tweehon derdvijftig gulden) uitgereikt. Schaatster Lia van Schie werd met die prijs be loond voor de vorig jaar gemaakte spor tieve doorbraak. Vrijwel vanuit het niets drong de Stompwijkse door tot de vrou- wentop. Ze werd vierde op het NK, achtste tijdens het wereldkampioenschap in Calgary en wordt door de jury het grootste talent onder de zes genoemd. Gerard Bakker junior werd met hetzelf de geldbedrag verblijd omdat hij met clubgenote Mirjam Hooman de nationa le tafeltennistitel in het mixed-dubbel spel veroverde, terwijl wielrenster Petra Grimbergen haar nationale kampioen schap sprint en uitverkiezing voor de WK ploeg met een aanmoediging be loond zag. Met Jan Siemerink werd gisteravond nog een tennisser in het zonetje gezet. De Leiderdorpse tennisser Kees Jan Schuilenburg (dit seizoen spelen voor De Metselaars) ontving de prijs vanwege de bereikte A-status. Ook de zwemsport kende gisteravond twee winnaars. Bevond Antoine van Weerde zich tussen de hoofdprijswin naars, De Zijl/LGBer Robin Sprinkhui- zen moest het nog met een aanmoedi ging doen. Zijn prestaties (nationaal kampioen t/m zestien op de 100 en 200 meter rugslag) mochten er in ieder geval zijn. Ook Yvonne Filippo levert haar prestaties in het water. Filippo maakt deel uit van het waterpoloteam van het Goudse DONK dat al jaren de dienst uitmaakt in Nederland en al tweemaal op rij beslag legde op de Europa Cup. ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGINA 29 Onder redactie van Kees van Kesteren FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN UNIEK Katwijk is bezig aan een opmerkelijke opmars. Opererend In de schaduw van dorpsgenoot Quick Boys heeft de club zich in een paar jaar tijd opgewerkt tot de top van het zaterdagvoetbal. Een ac tieve sponsor en het doordachte tecnische beleid van Ar ie Lagendijk liggen hier aan ten grondslag. Vanmiddag kan op sportpark De Krom tegen DOS Kampen de aanzet worden gegeven voor een suc cesvol vervolg van een sterke eerste com petitiehelft. De kracht van kustbewoners ligt vooral in de defensie. In 22 duels kreeg doelman Teun Duyvenbode slechts 8 tegentreffers om zijn oren. Hiermee heeft Katwijk de minste doelpunten tegen in alle drie de eerste klassen. Deze foto van een versla gen doelman Van Duyvenbode is dus een unieke foto. Het is voor Katwijk te hopen dat dergelijke foto's objecten voor verza melaars blijven. JAMMER De prestaties van DIOK zijn dit seizoen zonder meer goed te noemen. Coach Dick Altink heeft met succes de verjon ging van het Leidse team ingezet. In de play-offs van de rugbycompetitie staan de Morsoewoners ongeslagen aan kop en de vooruitzichten voor prolongatie van de ti tel zijn zeer gunstig. Het enige wat nog roet in het eten kan gooien is het gebrek aan zelfbeheersing bij sommige spelers. Ging Marcel van Loon in het begin van de competitie in de fout in het duel tegen Dukes was het Yves Kummer die even het licht uit zag gaan. En dat is jammer zeker gezien de belangrijke duels tegen HRC en Castricum die binnenkort op het programma staan. SLIM Het maken van een spetterende dunk is voor iedere basket balliefhebber een stille wens. Alleen is de hoogte van de basket voor de meeste van ons een probleem. Maar wie niet sterk is moet slim zijn. De basket naar beneden en zelfs de kleinsten onder ons kunnen wat anders weggelegd is voor Amerikaanse reuzen. SCHOKEFFECT Het gaat met goed met UDO. De ploeg uil Oegstgeest is na een aantal succesvol le jaren afgedaald naar de onderste re gionen van de afdeling zondag. Om het tij te keren besloot het bestuur in de win terstop trainer Hans Braat te ontslaan en de oud spelers Hans Susan en Ron Wets- elaar de leiding te geven over het zwal kende vlaggescnip van de Voskuyl. Een schokeffect zo heet dat in de tegenwoordi ge voetbalwereld. Een actie met weinig resultaat want vorig weekeinde verloor UDO met 3-2 van FC Rijnland. Het ont slag van Braat lijkt op een paniekreactie van de beleidsmakers in Oegstgeest. De spelersgroep mist kwaliteit en karakter. Het is een beetje naïef om te denken dat het duo Wetselaar/Susan daar verande ring in kan brengen. Maar hoop doet le ven. ZOETERWOUDE - Loek Helder krijgt een half jaar eerder dan ge pland de leiding over de selectie van de Zoeterwoudse vierdeklasser SJZ. Afgelopen weekeinde werd namelijk de verbintenis tussen trai ner Henk Swaak en SJZ vroegtijdig ontbonden. Loek Helder, de jeugd trainer van de groen-witten, had eind vorig jaar al een contract op zak om met ingang van het seizoen 1991-1992 de hoofdmacht op sportpark Haasbroek te gaan trai nen. Over het vroegtijdig opstappen van Henk Swaak wil niemand graag wat zeg gen. De ex-trainer zelf doet er het zwij gen toe en heeft er geen behoefte aan opening van zaken te geven. Het enige dat hij kwijt wil is de nuchtere constate ring. „Ik ben gewoon te fanatiek voor SJZ". Voorzitter Martien Berg beperkt zich tot de mededeling dat door het ver schil in inzicht over de wijze van aanpak binnen SJZ, het in de gegeven omstan digheid het beste was uit elkaar te gaan. Loek Helder, die als jeugdtrainer ook te maken heeft gehad met Henk Swaak, stelt vast dat Swaak de selectie wel een winnaars- en vechtersmentaliteit heeft bijgebracht. „Maar de cultuur bij SJZ is ook erg belangrijk. Als er redelijk goede prestaties worden geleverd en het is te vens gezellig dan heeft iedereen het pri ma naar zijn zin. Ik ben wel van mening dat je bij de selectiegroepen nadrukkelijk op de prestaties moet letten. Wellicht dat je dat besef geleidelijk moet bijbren gen" aldus Helder, die blij is dat de overgang van de jeugd naar de senioren met volledige instemming van de jeugd commissie gebeurt. „Door het vertrek van Henk Swaak ont stond natuurlijk een probleem. Ik wilde best vervroegd de overstap maken maar uitsluitend in goed overleg met de jeugd. Immers ik had een contract tot het einde van dit seizoen. Hoewel de oplossing nog niet precies gevonden is ziet het er naar uit dat het snel zal lukken. Overi- tens heb ik zelf ook wat eisen gesteld. Ik en namelijk bezig het de opleiding voor het diploma trainer-coach II. Een vrij pittige opleiding die ik in mei hoop af te ronden. Er is nu een soort viermanschap gevormd met Wim Bos, Koos Romijn, Guus van der Geest en mijn persoontje. Met een gezamenlijke aanpak ontstaat een goed werkbare situatie" zo stelt Loek Helder die in het begin van de ja ren zeventig drie seizoen in het eerste elftal van SJZ voetbalde. Hij begon zijn loopbaan als klein jochie bij Achilles'94 in Assen. Vervolgens kwam hij bij Rouwkoop in Voorschoten terecht. Zijn talenten werden opgemerkt door het toenmalige Holland Sport waar hij één seizoen in de betaalde jeugd speelde. Vervolgens nog een half jaar bij de jeugd van Go Ahead in Deventer om daarna terug te keren bij het tot Rand stad Sport omgetoverde Rouwkoop. Via drie jaar SJZ en opnieuw Randstad Sport beéindigde hij zijn actieve loop baan bij SVLV. Bij die club was hij drie jaar jeugdtrainer alvorens hij in 1988 naar SJZ kwam om de jeugd te begelei den. Het gegeven dat hij diverse jeugdige spe lers al onder zijn hoede heeft gehad vindt Helder een voordeel. „Ik ken hun kwalitatieve- en karaktereigenschappen. Zij weten ook hoe ik werk. Ik houd van discipline. Ik zal dat ook in alle open heid vertellen zodat iedereen weet waar hij aan toe is. Afspraken zijn afspraken en daar moet iedereen zich aan houden. Het is van belang dat het evenwicht in de groep terug komt. Ik merkte afgelo pen zondag dat er een afstand bestaat tussen trainer en spelers. Dat moet ver anderen want het scheppen van een af stand komt het zelfvertrouwen natuur lijk niet ten goede. De doelstelling voor de rest van het seizoen moet voor ieder een duidelijk zijn. Het eerste elftal moet zich absoluut handhaven in de vierde klasse. Het tweede elftal moet zo hoog mogelijk eindigen. Daaronder versta ik promotie, al weet ik op dit moment niet eens de juiste stand van zaken. Als het even kan zal ik jeugdige spelers inpas sen" aldus Helder. Hij ziet de toekomst van SJZ rooskleu rig tegemoet.„Er is een prima organisa tie. Ik denk dat er maar weinig vereni gingen zijn waar elk team twee leiders heeft. Ook het sfeertje en de cultuur bij SJZ spreekt me enorm aan. Het moeten presteren staat niet torenhoog bovenaan. Trouwens als trainer kun je de voor waarden scheppen voor goede prestaties maar de spelers zullen het zelf moeten doen. Mentaliteit is belangrijk. Zelf doe ik graag mee met een partijtje en dan wil ik winnen ook. Dan zet ik graag iemand voor joker". GERARD VAN DER HOEVEN Loek Helder: „De sfeer en cultuur bij SJZ spreekt mij enorm aan". FOTO: HENK SNATERSE NOORDWIJK - „Diepzeeduiken is een heel bijzondere sport. Als klein kind wist ik al zeker dat ik duiker wilde worden. Als het dui ken je eenmaal te pakken heeft, laat het je nooit meer los. Het is zo fascinerend". Aan het woord is Noordwijker H.G. van Kampen. Samen met zijn „buddy", M.P. van der Geest uit Leiden, begint hij volgende maand een duikschool in Noordwijk. De lessen worden gege ven in het Noordwijkse Bollenbad aan de Nieuwe Zeeweg. De naam van de school wordt Phocoe- ma, het Latijnse woord voor bruinvis. Om de duikleerlingen na het voltooien van hun opleiding niet stuurloos te laten ronddobberen, maar juist te stimuleren om te blijven duiken, komt er in het verlengde van de school een duikvereni- ging. Ook daar is al een naam voor: Del- phinus. Duiken is volgens Van Kampen en Van der Geest een sport waarmee gemakke lijk contacten met anderen ontstaan. Er worden spontaan groepjes gevormd en afspraken gemaakt om in de vrije tijd samen te gaan duiken. Duiken doe je nooit alleen. „Het allereerste dat je moet doen als je met duiken begint is een „buddy" zoeken, een maatje op wie je blindelings kunt vertrouwen. En hij op jou natuurlijk. Onder water hou je el kaar in de gaten, je spreekt onderling sig nalen af om te waarschuwen als er iets mis is. Heeft de een onverhoopt moei lijkheden dan schiet de ander onmiddel lijk te hulp". Volgens Van Kampen kan er onder wa ter weieens wat mis gaan, al is autorij den volgens hem gevaarlijker. „Bij onge vallen onder water, maar dat komt zel den voor hoor, durf ik te stellen dat 99 'procent te wijten is aan eigen schuld. Aan onachtzaamheid, paniek, verkeerde handelingen, blunders". Allemaal dingen die te voorkomen zijn door ten eerste een goede opleiding en ten tweede vol doende duikervaring", zo benadrukt hij. Het onderwaterleven mag dan over de hele wereld verschillend zijn, Van der Geest vindt het overal even boeiend. „In de vaak diepblauwe buitenlandse zeeën geniet je als duiker van de prachtigste koralen, of van scholen vissen in alle kleuren van de regenboog. Ook zie je zeeëgels en opblaasvissen en zelfs haaien of octopussen kun je tegenkomen. Maar in onze eigen Noordzee of de Grevelin gen is duiken net zo avontuurlijk. Je kunt enorme palingen tegenkomen, scholen garnalen, platvissen die zich op de zeebodem onzichtbaar wanen, krab betjes en kwallen, maar ook werkelijk unieke ontmoetingen hebben met vissen die vrijwel niemand ooit heeft gezien". Om zijn woorden te demonstreren zet Van Kampen de video aan. Naast het observeren van het onderwaterleven is het filmen ervan ook een hobby. De film die op de buis verschijnt is op genomen tijdens een nachtelijke onder waterexcursie. Van Kampen legt uit: Diepzeeduiken. Wie het wil leren kan binnenkort terecht bij de Noordwijkse duikschool Phocoema. FOTO: PR ,,'s Nachts zie je veel meer dieren. Je hebt dan ook geen last van de reflectie van de zon op het wateroppervlak". Na enkele minuten wijst hij enthousiast op het scherm. „Kijk, dit zijn nou unieke beelden. Interessant voer voor biologen. Wat je daar ziet is een snotdolf. Een vis die, naar aangenomen werd, erg schuw is en zich zelden laat zien. Maar voor onze camera bleef hij minutenlang poseren en rondjes draaien". Terwijl de snotdolf haarscherp door het beeld blijft paraderen, leggen de duikers uit dat het hier gaat om een vleesetende vis die zich door middel van een zuig nap, op de film duidelijk zichtbaar, aan zijn feestmaal hecht. Bij het duiken in de nachtelijke uren geldt als voorzorgs maatregel dat de duikers een sterke lamp bij zich hebben en onderling verbonden zijn met een lijntje. Elkaar kwijt raken in het donker is er op die manier niet bij. Vooral 's zomers verandert het open wa ter in ons land nogal eens in een ondoor zichtige brij. Gebrek aan zuurstof biedt algen de gelegenheid zich ongebreideld te vermeerderen. „Het is dan vaak net of je een duik in de erwtensoep neemt", vertelt Van Kampen lachend. Toch heb ben dergelijke extreme omstandigheden volgens hem ook voordelen. In Nederland opgeleide duikers zijn aan ondoorzichtig water gewend, raken zei» den of nooit in paniek en zijn stressbe stendiger dan in het buitenland opgelei de collega's. Dat het bedrijven van on derwatersport duur kan zijn, ontkennen Van Kampen en zijn collega niet. Met name de aanschaf van een onderwate ruitrusting betekent een ware aanslag op de portemonnee. Een paar duizend gul den is het minste waar men op kan reke- Van Kampen: „Wij willen iedereen de kans geven om duiken te leren. Daarom zorgt onze duikschool voor de belang rijkste attributen als ademautomaat, duikfles en stabilising-jacket". Het laat ste is een hulpmiddel om onder water te kunnen blijven en op iedere gewenste diepte te kunnen blijven hangen. Leer lingen hoeven zelf slechts kleine attribu ten aan te schaffen, zoals bijvoorbeeld een goede duikbril. Overigens worden door Phocoema ook snorkellessen gege ven. Snorkelen wordt vaak onderschat, zo meldt Van Kampen. „Het is voor veel mensen heel moeilijk om onder wa ter via een pijpje door de mond te moeten ademen". Duikschool Phocoema wordt aangeslo ten bij de Internationale Associatie van Duikscholen, een instelling waar beiden de opleiding tot duikinstructeur hebben gevolgd. Van Kampen en Van der Geest zijn bevoegd op te leiden voor de eerste en de tweede duikster. Na het volgen van de cursussen is men weliswaar vol leerd duiker, maar begint de duikerva ring pas. En weer komt de vergelijking met autorijden om de hoek. „Als je je rijbewijs hebt, begin je het autorijden pas te leren door het veel te doen. Via de duikersvereniging moeten de cursis ten gestimuleerd worden om met duiken bezig te blijven". Van Kampen: „We willen duikexcursies gaan organiseren en lezingen en video voorstellingen over duiken". De duik en snorkellessen worden gegeven in het Noordwijkse Bollenbad aan de Nieuwe Zeeweg, van kwart voor vier tot kwart over vijf. De duikers in spé leren in een stappenprogramma alles over materialen en hun gebruik, over snorkelen en na tuurlijk over het duiken zelf. De theorie lessen worden op drie zaterdagochten den gegeven. In totaal neemt een cursus twee tot tweeêneenhalve maand in beslag. De be kroning voor de cursist vormt een duik in open water en daarna het afsluitende examen. „Iedereen kan leren duiken", zo menen Van Kampen en Van der Geest. Wel moeten duikers in spé een goede gezondheid genieten, kunnen zwemmen en ouder zijn dan een jaar of 16. Wie meer wil weten over de lessen of tarieven kan na 18.00 uur bellen met Van Kampen, 01719-20731, of Van der Geest, 071-893957. Op de balie van het Bollenbad liggen informatiefolders klaar. MARIJKE DEN HOLLANDER

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29