Is oorlog ook nog erg? Het einde der tijden ZATERDAG 19 ÏANUARI 1991 Oorlog live op de televisie is amusement, als ware het een doorsnee uitzending van Miami Vice. NIJMEGEN - Oorlog is voetbal, zoveel is deze week wel duidelijk geworden. Zelfs de Amerikaanse aanvoerder Bush bezigde de term 'kick' (trap) deze week toen hij het had over zijn plannen met oppo- i nent Saddam Husayn. Opgewon- I den verslaggevers van CNN maak- ten 'live' melding van 'schitterend I vuurwerk' toen zij de bommen en I raketten in de buurt zagen inslaan. Het volk zat gekluisterd aan de buis. Geweld is niet vies meer; elke Tatort legt het af tegen een goeie, mits verre oorlog. 'Bewaarnummer', vermeldt de adverten tie van het opinieweekblad HP/De Tijd deze week met enige trots. Extra inge- vouwen zat immers 'een gedetailleerde, uitklapbare KAART IN KLEUR VAN HET OORLOGSTHEATER'. En inder daad, wie het papier voor zich legt, zou zich met een beetje goede wil en naïvi teit in het midden van een heuse Dessert Storm wanen. Chemische-wapendepöts staan op de kaart aangegeven met doodskopjes. Nucleaire installaties, ver dedigingslinies en vlaggetjes van alle be trokken landen omringen dat ene land waar het allemaal om te doen is. Kort om: net echt. „In de media is de Golfoorlog al lang be gonnen", klaagde Wim de Bie maanden geleden al eens in Keek op de Week. Hij heeft gelijk. Omroepen bespraken, al of niet aan de hand van militairen b.d, we kenlang mogelijke strategieén, alsof het om de opstelling van het Oranje-elftal ging. Kranten publiceerden ondertussen 'scenario's' volgens welke de naderende strijd zich welhaast móest voltrekken. Zouden publiek en media misschien on derhand niet een klein beetje teleurge steld zijn geraakt wanneer al dat span nends hen in werkelijkheid zou zijn ont houden, simpelweg omdat vredesonder handelingen tussen Irak en de VN wèl waren gelukt? De grote rode letters OORLOG op het omslag van genoemd tijdschrift leken in elk geval geen nuchtere aankondiging van een blijkbaar onafwendbaar onheil dat komen zou, nee, ze getuigden eerder van een nauwelijks verholen zucht naar een inferno. Gezellig, thuis in de luie stoel het raketvuur aankruisen op uw ei gen Stratego-bord! Bravoure Met eenzelfde jongensachtige bravoure maakte de CNN-verslaggever deze week vanuit het Pentagon melding van de eer ste 'successen' van wat al gauw 'onze' troepen ging heten. 'Een massale' lucht aanval', 'uiterst doeltreffend' en 'hevig raketvuur' waren slechts enkele van de regelmatig terugkerende woorden uit zijn opgetogen verslagen. „Baghdad was net één grote verlichte kerstboom", ver geleek op CNN een Amerikaanse vliege nier die zojuist teruggekeerd was van de eerste luchtaanval. Had ten tijde van de Viétnam-oorlog een teruggekeerde sol daat die glimlachend over zijn daden praat op een even warme en kritiekloze ontvangst mogen rekenen? Waar het on vermijdelijke bloed en geweld, dat wa pengekletter nu eenmaal met zich mee brengt, voorheen nog met gepaste ernst en afschuw gemeld werd, lijkt nu plaats gemaakt te zijn voor de heroïek van su personische 'Fairchild Thunderbolts' die hun doel onontkomelijk vernietigen. Het publiek ziet het allemaal op de beeldbuis, en het smult ervan. De kijk cijfers van afgelopen woensdagnacht lo gen er niet om. Dat weet ook massapsy choloog Leon Wetke, hoofd van het Stu diecentrum voor Vredesvraagstukken van de Universiteit in Nijmegen. Wecke verbaasde zich tijdens de eerste uren van de Golfoorlog over het haast melo dieuze stemgeluid van de glimlachende Amerikaanse verslaggevers, om over diens collega in Baghdad, die het inslaan van bommen ter plekke beschreef als 'schitterend vuurwerk', nog maar te zwijgen. „Dat soort terminologie heeft in de eer ste plaats te maken met het willen uit stralen van superioriteit", zo zegt Wec ke. „Het heer-en-meester-zijn zit in de gehele Amerikaanse cultuur ingebakken. En daar past een eigen taal bij. Een Re publikeinse Garde van Saddam Husayn heet dan plotseling 'geneutraliseerd' te zijn, terwijl je ook kunt zeggen dat je en kele tienduizenden mensen hebt ver moord", aldus massapsycholoog Wecke. Wecke heeft het niet erg hoog op met de Verenigde Staten. „De Golfoorlog dient het Amerikaanse doel een vaste positie in het Midden-Oosten te verwerven", riep hij afgelopen maandag in de Am sterdamse Beurs van Berlage tijdens de teach-in over de Golfcrisis. Het gebruik van bovengenoemde heroïsche termino logie kan Wecke alleen maar zien als on derdeel van het legitimeren van geweld, dat zich in steeds heviger mate voordoet in onze wereld. Amusement Die verdergaande legitimatie van geweld wijt Wecke aan onder meer aan de recre atieve functie van een oorlog. „Televi sieuitzendingen zoals deze week 's nachts en overdag verzorgd werden door verschillende netten, bieden de kij ker een uitgelezen mogelijkheid uit zijn dagelijkse sleur te komen. Er kan geen 'krimi' tegenop; dat bleek jaren geleden al tijdens de Molukse gijzelingsacties die langdurig live op televisie te zien waren. Nederland zat aan de buis gekluisterd voor een ongekend spannend feuilleton, dat nog écht was ook". Oorlog live op de televisie is dus amuse ment, als ware het een doorsnee uitzen ding van Miami Vice. Dat heeft volgens massapsycholoog Wecke alles te maken met de vercommercialisering van de maatschappij, die hij als een gegeven be schouwt. „Niet het belangrijke, maar het saillante, het uitzonderlijke, is dan nog aardig genoeg om uit te zendeh". Zo'n behoefte aan steeds weer nieuwe, voorheen onbekende prikkels zit volgens Wecke diep in de menselijke cultuur verweven. Misschien ook een vast gege ven, maar het lijkt wel te betekenen dat oorlog en geweld in de toekomst steeds bloediger en uitzonderlijker dienen te zijn om bij de toeschouwer nog enige af keuring of afschuw teweeg te brengen. Dat filmbeelden daarbij in de huidige si tuatie overigens niet eens noodzakelijk zijn, bleek deze week nog. Het drietal CNN-verslaggevers dat vanuit een hotel kamer in Baghdad de oorlogsverrichtin gen volgde, kon tientallen uren spannen de televisie maken met enkel de visuele ondersteuning van een landkaartje van het Golfgebied. Hypocriet Legitimatie-van geweld en ons gebleken genoegen er direct getuige van te zijn, het heeft iets huichelachtigs. Iets soortge lijks ontdekte ook Leon Wecke toen hij twee maanden geleden een klein onder zoekje hield naar de houding van bur gers ten opzichte van de Golfoorlog. Moet de westerse wereld Husayn des noods met behulp van het leger dwingen zich uit Kuwayt terug te trekken, luidde de vraag. „Ja", antwoordde -69 procent van de ondervraagden. Op de vraag of daarbij ook slachtoffers geriskeerd mochten worden, antwoordde volgens Wecke al een beduidend lager percentage positief. Gevraagd of daarbij ook het ri sico van slachtoffers in eigen familie- of kennissenkring genomen mocht worden, dook het percentage ja-stemmers naar beneden de dertig procent. De conclusie die hieruit getrokken zou kunnen wor den geldt zowel voor dit onderzoekje als voor onze weinig verheven rol als tv-ge- tuige van de (Golfjoorlog: een oorlog kan nog zo'n schitterend vuurwerk ople veren, hij mag niet te dichtbij komen. Zolang het Golfconflict een ver-van-ons- bed-show blijft, vinden we het nog amu sement ook. JEAN-PIERRE GEELEN LONDEN - Is het ooit bij u opgekomen dat het ha veloze oude mannetje dat rondloopt met een sand- wich-bord waarop de boodschap 'Het einde der tijden is nabij' het mis schien bij het rechte eind heeft? Het bewijs hiervoor is in alarmerende overvloed aanwezig. Nog niet eens zo lang geleden stonden we allemaal met open mond te kijken naar de totale (en bijna geweldloze) desinte gratie van het Sovjetrijk, waarvan iedereen behalve ik dacht dat het, in graniet gegoten, voor eeuwig zou voortbestaan; bijna tegelij kertijd duwde Zuid-Afrika, dat er prat op was gegaan weer zo'n duizendjarig Reich te zijn, in razend tempo de verroeste deur naar het gezond verstand open. De geschiedenis zal versteld staan en tegelij kertijd huiveren bij de ge dachte dat dergelijke grote en machtige landen jaren lang geleid hebben kunnen worden door mannen als Brezjnjev en Botha; vrijwel op het moment dat zij waren vertrok ken, werden zij gemetamorfoseerd tot wezens uit een droom, waaruit we met het zweet op het voorhoofd van opluch ting wakker schrokken. Maar dat duurde niet lang, wel? Het Sovjetrijk mag het merendeel van zijn kolonién hebben afgestoten en Zuid- Afrika mag dan op slag kleurenblind ge worden zijn, maar het eerstgenoemde land begint een chaos van ruiterloze paarden te worden en het laatstgenoem de is nog maar een kleine stap verwij derd van de chaos van een burgeroorlog tussen zwarten. En op het moment dat we, verbijsterd en vertwijfeld, staren naar onze vervliegende hoop, komt er nog een andere chaos. Terwijl rechts en links op een ziekmakende manier touw trekken, belooft het stuk daar tussenin (niet voor niks heet het het 'Midden'- Oosten) een chaos groter dan de andere twee bij elkaar. Laten we beginnen met de Baltische sta ten, die maar een paar puntjes achterlig gen op winnaar Polen in de strijd o'm de trofee voor de meest verraden natie. Het mag dan zo zijn dat mijn bloed precies voor de helft Litouws is, maar ik ben er nooit geweest en ik denk niet dat ik sen timentele banden heb met Litouwen, af gezien van het medelijden en de woede die iedereen zou moeten voelen gezien het lijden van dat land. Litouwen en de twee andere Baltische Republieken laten met ontstellende duidelijkheid zien wat er gebeurt met diegenen die zich binnen handbereik bevinden van een stervende reus die in zijn doodsstrijd om zich heen slaat. Ondanks alles wat hij eerder heeft ge daan en beloofd, heb ik mij nooit hele maal kunnen aansluiten bij het wijdver spreide geloof dat Gorbatsjov de weder gekomen Heer was. De beelden van een Gorbatsjov die nu dekking zoekt en elke verantwoordelijkheid voor de dood van de vermoorde demonstranten afwijst werkt uitzonderlijk verhelderend. Het verheldert echter veel meer dan al leen Gorbatsjovs wankelende troon. Het is niet moeilijk te zien dat de Sovjetunie binnen korte tijd - zeg een jaar of twee - zal ophouden te bestaan, in stuk ken gescheurd zal zijn die zijn afgeba kend door etnische en historische scheidslijnen. In commentaren wordt ge sproken van een nieuwe onderdrukking, van een terugkeer naar Brezjnjev, zo niet Stalin, maar zo'n regime zou nooit kun nen overleven, gezien de desintegratie die al lange tijd steeds meer snelheid krijgt. Emigratiegolf Een gigantische emigratiegolf richting Westen is waarschijnlijker; er moeten ten minste vijftig miljoen mensen in de Sovjetunie zijn, die zo ontevreden zijn met het leven dat zij noodgedwongen moeten leiden, dat zij hun biezen pak ken en elders willen gaan wonen. Wat denkt u dat Europa zal doen wanneer een paar honderd Djengis Khans, ieder met hun Gouden Horde, naar het einde van de regenboog trekken? En daarmee is nog niets gezegd over de verschrikkelijke desillusie die de bevrij de naties te wachten staat (of die zij al gehad hebben) nu zij ontdekken dat zij de jaren die komen gaan geleidelijk aan alleen maar armer zullen worden. Iedereen met oren en ogen in zijn hoofd moet wel in lachen uitbarsten bij de ge dachte aan de Europese Gemeenschap. Kan het waar zijn dat Thatcher gevallen is en Delors is uitgescholden en Kohl verdacht en dat gedacht werd dat de har de ecu beter (of mogelijk slechter) zou zijn dan de zachte? Kunnen zij werkelijk niet begrijpen dat tegen de tijd dat de EG volledig operationeel is, Europa on herkenbaar zal zijn en Rome onbegrijpelijk? Branden Vrijwel overal waar je kijkt zie je de bar sten en scheuren. Een paar hoopgevende tendenzen in continentaal Afrika kun nen niet wedijveren met de voortduren de algehele verslechtering; misschien vormen Moi en zijn opvolgers in ver schillende vormen daar de toekomst, terwijl onderin De Klerk zich richting fatsoenlijkheid worstelt en zwarten op steeds wredere wijze steeds grotere aan tallen zwarten doden („En wat", zo zul len de verstokten vragen, „had hij an ders verwacht van een stel kaffers?"). Wat gebeurt er wanneer de oorlog met Irak afgelopen is (natuurlijk aangeno men dat de goede kant wint)? Ik moet inmiddels wel vele kilometers verstandi ge, overtuigende, goed geïnformeerde analyses hebben gelezen over elk aspect van het conflict - oorzaken, methodes, vuurkracht, doelen, gewonden, diploma tieke manoeuvres, bondgenoten, inflatie en nog negenennegentig andere. En al die analyses namen op de een of andere manier aan dat wanneer Saddam Hu sayn eenmaal geëlimineerd is - en de Kuwaytse heersers weer terug zijn in hun bijzonder democratische en angst vallig oncorrupte koninkrijk - het Mid den-Oosten weer grotendeels zal zijn en blijven zoals het voor de oorlog was. Ben ik de enige die nog in bezit is van zijn verstandelijke vermogens, of ben ik de enige gek in deze wereld? Niets in het Midden-Oosten of een paar honderd ki lometer eromheen, niets zal nog lijken op het Midden-Oosten 'ante bellum', niets van Istanbul tot Bangalore en van Tasjkent tot Addis Abebba, zelfs als de olie in het Midden-Oosten niet zal bran den en de benzineprijs in Californië niet zal stijgen tot tachtig dollar per liter. En de naties in en rond het Golfgebied? Hun heersers? Wat denkt u dat de aya tollahs zullen zeggen wanneer het alle maal afgelopen is? Het zal zeker niet dankuwel zijn en zand over Salman Rushdie, maar het spijt ons dat we u niet kunnen zeggen wat 'jihad' betekent omdat we nog nooit van het woord ge hoord hebben. Hoe zit het met Pakistan? Zal het effect daar een onmiddellijke af kondiging van totale godsdienstvrijheid zijn? Hoe zit het met Israël? Kom, geeft u eens een direct antwoord op een directe vraag: zullen de zaken in het Midden-Oosten en de invloed die het gebied heeft op de rest van de we reld, zowel in materieel opzicht als op een ongrijpbare manier, over het alge meen na de oorlog beter of slechter ziin? (Hoorde ik daar werkelijk iemand „be ter" zeggen?). Laatste oordeel Volgens veel godsdiensten zal op een moment in de toekomst het einde van de wereld komen, of ten minste een pau ze, waarbij een rechtschapen rechter zal verschijnen en een oordeel zal- uitspre ken over zowel de doden als de leven den, overeenkomstig de levens die ze ge leid hebben of nog leiden. Na deze be zoeking zou de wereld nooit meer het zelfde worden; sommigen houden vol dat de wereld dan voor eens en altijd zal eindigen. We lachen om zo'n gebrek aan bescha ving en schudden, nog nalachend, ons hoofd wanneer we het mannetje met zijn onheilsboodschap zien. Maar veronder stel, ook al is er niet zo'n rechter of zo'n laatste oordeel, dat de religieuze en an dere fanatieke waanzinnigheid nog meer uit de hand loopt in het Midden-Oosten als de oorlog is afgelopen. Veronderstel dat onbeschaafde waanzinnigen er in sla gen de olie-installaties in het gebied te vernietigen en veel of het merendeel van de olie waarvan we allemaal afhankelijk zijn - sterker nog: waar we niet zonder kunnen - in brand steken; branden die waarschijnlijk niet te bedwingen zullen zijn. Zou dan uw minzame lachje niet wat ge forceerd beginnen te worden? Zou u dan inderdaad niet iets zeggen als: „Mijn God, het lijkt wel of het einde van de wereld is gekomen?". BERNARD LEVIN (c) The Times ficidócSou/wmt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25