Plan voor winkelcentrum )ud Ade op de lange baan LSF wil geen verhoging van tarieven sportclubs A £cicbclic Goutaut IDEN OMGEVING £eidóe6ou/tatit ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGINA 17 ngeraarse i) gewond AAR Een 76-jarige in- jster van Langeraar is gis- ihtend rond half twaalf op Rising van de Stobbeweg de Hertog van Beieren- it in Ter Aar ernstig ge il geraakt aan haar benen. ferd aangereden door een irige Nieuwkoper, die een Lwagen bestuurde. De jnr reed op haar fiets over fietspad. Zij verleende j voorrang aan de kraan- in, die uit de Stobbeweg k De vrouw reed tegen lijkant van de wagen en m daarbij ten val. Zij werd gebracht naar het Acade- h Ziekenhuis Leiden. Nieuwe kinderpolikiniek in Eisabeth Ziekenhuis LEIDERDORP De nieuwe polikiniek kindergeneeskunde van het Elisbabeth Ziekenhuis Leiderdorp is onlangs officieel geopend. Het toenemende aantal patiënten maakte een verhui zing naar een grotere ruimte Binnen het ziekenhuis noodzake lijk. De kinderen kunnen nu terecht in ruime, kindvriendelijke spreek- en behandelkamers. Lichte kleuren, veel daglicht en veel speelgoed moeten de gebruikelijke ziekenhuissfeer verbloe men. Het aantal kinderartsen is uitgebreid van twee naar drie. Dokter I. Ruys-Dudok van Heel is de nieuw in het team dat al uit de kinderartsen J. Gosen en P. Mourad-Baars bestaat. De centrale keuken van het Elisabeth Ziekenhuis heeft pas een renovatie ondergaan. Muren, vloeren, kookketels, braad- en ba- kapparatuur zijn vernieuwd om nog meer kwaliteit te kunnen leveren. De patiënten kunnen nu uit meerdere menu's kiezen. Ook kan beter op alle wensen worden ingespeeld. Er worden nu meer gerechten gemaakt in kleinere hoeveelheden, waardoor de ziekenhuispannen niet meer zo groot hoeven te zijn. De verbou wing heeft een half jaar geduurd. De patiënten hebben er wei nig van gemerkt. Eerste paal gemaal Vierambachtspolder ALPHEN AAN DEN RIJN De eerste paal voor de bouw van een nieuw gemaal voor de Vierambachts polder is gistermiddag geslagen. Dit werd gedaan door dijkgraaf J. Kemp van het waterschap de Aar- landen. De totale kosten van 4,2 miljoen gulden zijn voor rekening van het waterschap. Dit bedrag is aan merkelijk hoger dan geraamd. Het waterschap schrijft dit toe aan veranderingen in de oorspronkelij ke opzet voor wat betreft de kroosput en aan de Hin- derweteisen. Het nieuwe gemaal komt te staan naast het oude, aan de Vierambachtsweg tussen Alphen en Woubrugge. Het moet nog dit najaar de taak van het oude gemaal overnemen. Zowel de Vierambachtspol der als Ridderveld II wordt bemalen. Het nieuwe ge maal gaat volledig automatisch functioneren. De ver schillende gegevens worden doorgeseind naar een centrale computer in het waterschapshuis in Ter Aar. Het uit 1879 daterende gemaal verkeert in een zoda nig slechte staat dat het volgens het waterschap niet langer meer verantwoord is om deze taak voort te zetten. Valkenburg beveiligt gemeentehuis VALKENBURG Voor de beveiliging van het gemeen tehuis trekt de gemeente Valkenburg 15.000 gulden uit. Dat gebeurt op advies van de staatssecretaris van binnen lands zaken. Den Haag dringt op het treffen van veilig heidsmaatregelen aan omdat gebleken is dat gemeente huizen steeds vaker het doelwit van criminaliteit zijn. In brekers en overvallers hebben het vooral gemund op de tegenwoordig in gemeenthuizen aanwezige paspoorten en rijbewijzen. In het Valkenburgse raadhuis worden zowel bouwkundi ge als elektronische voorzieningen getroffen. De kosten wil de gemeente verhalen op de mensen die een paspoort, rijbewijs of toeristen kaart bij de gemeente aanvragen. Gemiddeld zal in de toekomst 5,20 per document meer moeten worden betaald: 6 gulden voor een paspoort, 5 voor een rijbewijs en 2 gulden voor een toeristen kaart. De commissie financiële en economische zaken vergadert dinsdag over het voorstel van burgemeester en wethou ders. RUUD DE GROOT NOG EEN JAAR BIJ UVS LEIDEN Trainer Ruud de Groot heeft zijn contract met UVS met een jaar verlengd. De oefenmeester blijft tenminste tot en met het sei zoen 1991/92 aan de Leidse hoofdklasser ver bonden. De Groot is nu aan zijn derde seizoen bij UVS bezig. In het eerste jaar degradeerde de club naar de eerste klasse. Het seizoen daarop werd de ploeg kampioen en keerde terug in de hoofdklasse. Momenteel staat UVS in de mid denmoot. „Na een sterke start gaat het de laat ste wedstrijden wat minder. Maar ik hoop en ga er eigenlijk ook vanuit dat UVS in de hoofd klasse blijft", aldus voorzitter Van Leeuwen. Jan Kroese wordt met ingang van het nieuwe seizoen de nieuwe trainer van RCL uit Leider dorp. Kroese was dit jaar werkzaam bij de vier deklasser Ter Leede uit Sassenheim. Kroese volgt bij de Leiderdorpse derdeklasser Theo de Waard op. POTHEEK ALKEMADE TREKT ZICH TERUG )E WETERING plan van de Oude eringse winkeliersver ing MCOW voor de iv van een winkelcen- met woningen aan leerkreuk is voorlopig ijskast gezet. De be- rijkste reden daarvoor at Apotheek Alkema- ich om bedrijfstechni- en financiële rede- uit het plan heeft te- etrokken. ie beslissing van de apo- zijn ook de andere deel- irs aan het bouwplan, on- meer de Bondsspaarbank, gaan bezinnen. Architect Verheyen heeft van zijn op drachtgever, MCOW, opdracht gekregen met zijn werkzaam heden te stoppen. Dat heeft wethouder W. Nugteren laten weten. Over een concept-overeen komst over verkoop van de gemeentegrond op de Meer- kreuk is geen overeenstem ming bereikt. De wethouder meent dat MCOW desondanks een eerlijke kans moet heb ben. Daarom heeft hij bij de eerste de beste tegenslag de grond niet direct aan andere gegadigden aangeboden. „Ik ben er van overtuigd dat er wat moois komt naast de Di- gros, maar op dit moment heb ik geen idee wat het wordt", aldus Nugteren. Het MCOW-plan bood oor spronkelijk ruimte voor de bouw van vier winkels, twee bedrijfsruimten voor dienst verlenende bedrijven en zeven royale appartementen. De winkels waren bestemd voor een groentezaak van Co van der Meer, een slagerij van Cees van der Meer een speel goedzaak van R. Pauw en een lunchroom/snackbar van R. Cozijn. Het oorspronkelijk voor de apotheek bestemde deel van driehonderd vierkante meter vloeroppervlakte gaat volgens de nieuwste plannen naar de Bondsspaarbank. Voor de voor deze bank bestemde bedrijfs ruimte is nog geen overeen stemming bereikt met een an dere kandidaat. Dat moet een dienstverlenend bedrijf zijn, bijvoorbeeld een reisbureau, want men zit al aan de maxi maal toegestane winkelvloe roppervlakte van vijfhonderd vierkante meter. Namens MCOW laat de R. Co- zijn weten nog steeds in onder handeling te zijn met het ge meentebestuur over de prijs en enkele gewenste voorzienin gen aan het bouwterrein. Be kend is dat plaatselijk aanne mer Heembouw de eerste aan besteding mag doen. De voor bereidingen voor het MCOB- bouwplan lopen al zes jaar. Cozijn gaat er van uit dat het plan binnen anderhalf jaar zal .zijn gerealiseerd. Oogdruk burgemeester honderd procent gaaf 1 Burgemeester S. Scheenstra van Oegstgeest heeft een voortreffelijke oogdruk. Dat werd gistermiddag aangetoond bij het oogonderzoek van de Nederlandse Glaucoom Vere niging in Oegstgeest. Na een onderzoek van 35 minuten kre gen de ogen van de Oegst- geester burgervader de aan duiding ,,100 procent gaaf". Het onderzoek, dat gisteren van start ging is het meest uit gebreide dat ooit in Nederland is gehouden. Oegstgeest is uit gekozen als proefgebied. De vereniging wil met dergelijke onderzoeken de onnodige blindheid, die het gevolg is van onbehandelde glaucoom, te gengaan. Het onderzoek naar de oogdruk wordt door een team van 10 personen uitge voerd in het pand van Make laardij Proper op de hoek De Kempenaerstraat/Terweeweg. De leiding heeft mevrouw H. van de Vijver, basisarts-assis tent oogheelkunde. Er zijn in Oegstgeest omstreeks 1100 personen ouder dan 50 jaar benaderd. Vele Oegstgeester- naren hebben zich inmiddels aangemeld. Het onderzoek duurt tot 25 januari. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN In zijn rede tijdens de nieuwjaarsre ceptie van de LSF (Leidse Sport Federatie) heeft voorzitter Phil Verstraa- ten een oproep gedaan aan de Leidse politiek de geplande verhoging van de tarieven voor de tach tig sportclubs in de Sleu telstad ongedaan te ma ken. De jaarlijkse bijeen komst van de LSF vorm de tevens het decor voor het uitreiken van een aan tal prijzen aan verenigin gen en sporters uit de Leidse regio. LSF-voorzitter Verstraaten deed in zijn rede een dringen de oproep aan de politiek in Leiden om te komen tot een sportbeleid waarin aan de wensen van de ruim 40.000 sporters kan worden voldaan. Vooral de zaalsporten hebben in Leiden te kampen met een gebrek aan ruimte. Verstraa ten deed dan ook de suggestie om de sporthal aan het Broek plein aan te passen. De groei ende belangstelling voor de schaatssport maakt volgens Verstraaten een nadere be schouwing van de in proble men verkerende ijsbaan aan de Vondellaan noodzakelijk. „De LSF is bereid daarin in mee te denken, maar het is noodzakelijk dat de politiek ons dan ook als volwaardige partner beschouwd in het overleg", aldus Verstraaten. Ook de aanpassingen van de zwembaden en en de aanleg van een golfbaan verdienen volgens de LSF de komende jaren de aandacht. Naast deze kritische kantteke ningen deelde de LSF-voorzit- ter ook nog wat pluimen uit aan de gemeente. De nieuwe accommodatie van Scylla aan de Brahmslaan en de steun aan de Leidse gymnastiekver enigingen zijn, volgens Ver straaten, positieve ontwikke lingen. Na het officiële gedeelte wer- Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de LSF ontving rugbyclub DIOK voor de tweede maal de Zilveren Sleutels FOTO: HENK SNATERSE den in de foyer van de Stadge- hoorzaal een aantal traditione le prijzen uitgereikt. Namens de 3 October Vereeniging reikte de heer Herruer de Jop- penszprijs uit aan de Scouting groep Sint Jozef die zich in de ogen van de jury tijdens de taptoe op een orginele wijze aan het publiek presenteerde De tweede prijs was voor de gymnstiekvereniging Victorie en de derde priis kwam in handen van het drum-en ma- jorettenkorps Matilo. De korf ballers van Ons Eiland kregen een eervolle vermelding. De SMA sportblessure preven- tieprijs was dit jaar voor de Leidse fysiotherapeut Peter Visser. Peuterspeelzaal Buitenkaag wordt met sluiting bedreigd BUITENKAAG Het be stuur van de peuterspeelzaal in Buitenkaag is zeer veront waardigd over de dreigende sluiting van de zaal. Vorige week kregen zij te horen dat de aan de Huigsloterdijk ge vestigde peuterspeelzaal per 1 augustus dicht moet. „Zonder ons hierbij te betrek ken werd dat besluit geno men", vertelt secretaresse L. Eltink. „De faciliteiten voor de peuters worden nu toch echt nihil". Vooral ook omdat Bui tenkaag van openbaar vervoer is verstoken, kunnen de kin deren volgens haar nergens anders heen. „Of de ouders moeten een auto hebben". Het zaaltje met een oppervlak te van ongeveer 25 vierkante meter, is open op dinsdag- en donderdagochtend. Gemiddeld zes peuters bezoeken de cre che. Er is ruimte voor maxi maal 14 kinderen. Achttien jaar geleden werd een bollen schuur hiervoor ingericht. Sinds 1975 is het bestuur aan gesloten bij de Stichting Peu- terspeelgroep Haarlemmer meer (SPH). Deze stichting heeft het besluit genomen om de ruimte te sluiten.De reden van de sluiting is voor Eltink niet duidelijk. „Ze vonden het zaaltje met zes peuters en twee leidsters niet rendabel. Vanaf 1 januari zijn de leidsters in een andere salarisschaal geko men. Ik denk dat het daarom moet sluiten". Buitenkaag laat het er niet bij zitten. Maandagochtend heb ben ze een gesprek met de ge meente Alkemade. „Immers ook kinderen uit de Binnen- kaag bezoeken onze peuter speelzaal". Ook hebben de vijf bestuursleden contact opgeno men met de gemeente Haar lemmermeer. „We blijven er voor knokken om open te blij ven", aldus Eltink. Er was gisteren niemand van de SPH bereikbaar voor com mentaar. Onder redactie van Ton Pieters. de Leidsche Courant van januari 1931: „Communisti- ie arbeiders hadden een jet verspreid inhoudende mededeeling, dat de heer u de Visser te Heerlen zou reken voor en over de ijn werkers. Tegen het aan- tondigde uur waren daar wat menschen op de fn, echter niet het slag, dat spreker blijkbaar wensc- de politie in burger, leden burgerwacht, nieuwsgieri- L Toen de heer De Visser eenige geestverwanten op Markt kwam, achtte hij arschijnlijk de omstandig- len niet geschikt om het ord te voeren, althans hij is ïstonds weer teruggegaan V het station, waar hij in wachtkamer vertoefd heeft er weer een trein vertrok, igeveer 10 jaar geleden eft de heer De Visser te erlen een spreekbeurt ver- ld, bij welke gelegenheid leelijke klappen heeft op- ppen". P de pont tusschen Katwijk Mook is Zaterdag weder ongeluk gebeurd. De auto de firma Van C. uit Nij gen wilde, toen het veer den wal kwam, de pont ijden, toen plotseling de I? onder de auto weg- zoodat de auto te water >g Er zaten twee personen de auto. De persoon die tst den chauffeur zat, wist [bijtijds van den wagen op pont te springen, de chauf- geraakte te water, maar zich al spartelende naar oever te werken. De auto dc. Naar wij vernemen worden door de Rijkspolitie en marechaussee ernstige on derzoeken ingesteld naar de bediening van deze belangrij ke pont. De klacht is inge diend, dat de technische be diening te wenschen over laat". „Uit Philadelphia zijn Zater dag, naar de „Times" meldt, meer dan 250 menschen met het ss „Republic" vertrokken voor een „oridge-kruistocht" van 16 dagen in de West-Indi sche wateren. Zij zullen dag en nacht „contract" en „auc tion" spelen onder de leiding van een deskundige, die den tocht heeft georganiseerd. Bij wijze van afwisseling zullen eenige havens worden aange daan". "De reeder S.Walter Rungi- mont, de oud-minister en de bekende liberale staatsman, heeft een nieuw gebouw tot vergrooting van een tehuis voor verpleegsters te New castle geopend, waarvoor hij 50.000 pd.st. geschonken had. Toen hij de rede tot opening van het nieuwe gebouw hield, deelde hij mede, dat hij nog 20.000 pd.st. aan het huis zou geven. Zijn gehoor juichte daarop luid, maar hij hield de hand op om deze vreugdeui ting te stuiten en zeide ver volgens, dat hij er 25.000 pond van zou maken". „Zaterdagavond is door de po litie in Den Haag aangehou den J.v.d.V., die ontvlucht was uit het Psychopathen-ge- sticht te Leiden. Hij werd op transport gesteld naar Leiden, alwaar hij aan de politie is overgegeven. Dat we van deze ontsnapping niet eerder mededeeling konden doen is gelegen in het feit, dat de di rectie van het Psychopathen- asyl den laatsten tijd angstval lig publicatie ervan in de pers tegenhoudt. Een onjuist stand punt o.i., wijl maar al te dik wijls blnkt welke gevaarlijke individuen telkens en tel kens weer op de maatschappij worden losgelaten. Een waarschuwing aan de be volking om op haar hoede te zijn, telkens wanneer psycho- pathen zijn ontvlucht, lijkt ons dan ook ten zeerste ge- wenscht en wij van onzen kant zullen alles doen om van dergelijke ontvluchtingen melding te maken, in het be lang der bevolking". „De Radiogids", het orgaan van de VARA, van deze week bevat het bericht, dat in het eind van Januari de eerste te levisie-uitzending in Neder land zal plaats vinden. Het blad deelt mede, dat in Am sterdam een televisie-zender zal zijn opgesteld, die door middel van een muziekkabel zal zijn verbonden met den gewonen telefonie-zender. De uitzending zal plaatsvinden op de 1875 meter golf. Vooraf gaande aan deze uitzending zal onder auspiciën van de VARA dr.Noack, een der meest vooraanstaande des kundigen op televisiegebied in Duitschland, een weten schappelijke voordracht met demonstratie houden voor au toriteiten, vertegenwoordigers van de groote en radio-pers en anderen. Deze uitzending vindt plaats, deelt het blad BILJARTEN: ook een kwestie van volhouden. mede, geheel onder verant woordelijkheid van de VARA, en maakt deel uit van den 'arbeidersomroep en wordt geheel door dezen gefi nancierd". „De oudste arbeidster ter wereld" moet zich te Parijs bevinden. Zij is 101 jaar oud en in dienst van een drukke rij. De eigenaar van de druk kerij stelde haar ouderdom vast bij de aanmelding voor de sociale verzekering. Na tuurlijk waren er direct jour nalisten, die het oudje inter viewden. Zij verklaarde, dat zij haar geheele leven in Pa rijs heeft geleefd. Van een tram, de metro of een autobus heeft zij nooit gebruik ge maakt. Dergelijke nieuw-mo- dische dingen dienen er slechts toe om den vreedza- men voetganger te overrijden, meende zij". „Te Frankfurt a.M. woont Herr Ludwig Haubel, die zich wereldrecordhouder noemt in het „Billardausdauerspiel", dus het langst aan één stuk door blijven biljarten, kort weg: het duurrecord biljarten. Zijn record stond op 65 uur! De onverlaat werd door de waanzinnige begeerte bezeten om de 100 uur te halen. Het is hem echter niet gelukt. Hij bracht het tot 78 uur, waarin hij 16.116 caramboles maakte. Toen moest hij wegens over vermoeidheid en stuk ge schuurde handen opgeven". „Op den toren van het Pal- molivegebouw 200 M.boven den beganen grond der stad FOTO: ANP Chicago, verspreidt thans de Lindbergh-vuurtoren haar licht, om aan de vliegeniers den weg te wijzen naar Chica go. Hiermede is de sterkste lichtbron opengesteld die ooit door menschen is ontstoken. Deze toren verspreidt een lichtstraal, die zelfs op een af stand van 700 K.M. te zien zou zijn, maar tengevolge van de aardkromming zou deze lichtstraal slechts te zien zijn op een hoogte die door vlieg machines niet bereikt kan worden, zoodat practisch op een afstand van 500 K.M. het licht van deze vuurtoren waarneembaar zal zijn. Deze lichtbron heeft een sterkte van ruim twee milliard kaars". Yerkrachtingsslachtoffer aangehouden voor meineed LEIDEN/DEN HAAG Een 17-jarige Leidse is gis teren door de Haagse offi cier van justitie, P. Kool schijn, tijdens een rechts zaak op verdenking van meineed aangehouden. Zij wordt nu verhoord door de Haagse politie. De ver dachte was getuige in de rechtszaak tegen een 27- jarige Zoetermeerder, die er van wordt verdacht dat hij de Leidse onder be dreiging met geweld heeft verkracht. De Leidse verklaarde tijdens de zitting onder ede dat zij uit vrije wil gemeenschap heeft gehad met de verdachte, ter wijl zij in een eerder stadium aangifte van verkrachting had fedaan. De officier denkt dat e aangifte op waarheid berust en dat de verklaring uit angst voor represailles of om wat voor redenen is ingetrokken. De rechtszaak tegen de Zoe termeerder is in afwachting van het meineedincident aan gehouden tot halverwege fe bruari. Justitie vermoedt dat de Zoe termeerder meer op zijn kerf stok heeft. In een Leidse kle dingzaak zou hij een verkoop ster hebben betast en bedreigd. Verder wordt hij verdacht van de verkrachting van een ande re 17-jarige Leidse. Tot slot verdenkt men hem er van dat hij de beheerder van een uit- De Zoetermeerder liet de twee 17-jarigen uit Leiden opdraven om in zijn zaak onder ede te getuigen. De eerste vrouw ver klaarde dat de Zoetermeerder haar op 23 december 1989 na een bezoek aan de Haagse uit spanning The Golden Gate zou cirkelde rondjes in de buurt van Zoetermeer Uiteindelijk vergreep hij zich in de buurt van Zoeterwoude aan het slachtoffer. De Leidse moest aan zijn wensen voldoen want anders zou hij haar „poten breken en haar verzuipen in de sloot". De andere vrouw trok haar verklaring in, waar op ze werd ingerekend. Cursusgids LAK is uit LEIDEN De cursusgids 1991 van het Leids Acade misch Kunstcentrum (LAK) is van de persen gerold. Het pro gramma vermeld onder meer toneel, dans, literatuur, beel dende kunst, muziek en foto grafie. De gids is verkrijgbaar bii het LAK aan de Cleverin- gffplaats 1. Inschrijven kan op dinsdag 5 en woensdag 6 fe bruari van 19.00 tot 20.30 uur. Collecte Amnesty: veertien mille LEIDEN De huis-aan-huis collecte van mensenrechtenor ganisatie Amnesty Internatio nal heeft in totaal 14.000 gul den opgebracht. Daarvan kwam 4.000 gulden uit de Me- renwijk. Mensen die nog een donatie willen geven kunnen dat doen via gironummer 35 40.256 ten name van Am nesty International Werk groep Leiden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17