Sou/temt-g et einde van de an-de-bom- beweging ALLER LEI(DS) WEEK EINDE Een cadeau van formaat 0ÈÊE EeïdóeSou/io/nt STAD OMGEVING/SPORT/KUNST/RTV m Frank Buur- van Herpen, lefmans, Ka- en Paul de tje Sociaal Adviescentum in Katwijk begint bin- ort een rubriek in het aan-huisblad Zuid-Hol- Post. Er komen fijne tips iedereen in te staan en worden door lezers ge- e vragen van sociale, ju- :he en financiële aard be- Dord. Handig. eerste vraag die in igbaak", want zo gaat ibriek heten, aan de orde t gesteld is: „Hoe kan ik ker van zijn dat een brief verkelijk aankomt bij de f esseerde?" Het SAC uitgezocht dat er ver ende redenen kunnen waarom dat mis kan De post kan zich vergis- de geadresseerde kan de ongeopend hebben weg- >id, derden kunnen de hebben ontvreemd, en- )rt. SAC is er ook achterge- :n dat er verschillende eren zijn om er voor te in dat de brief de gea- leerde bereikt. Zelf bren- en een ontvangstbewijsje en, aangetekend verstu- of versturen met 'Post ontvangstbevestiging', deksele SAC toch, dat toch werkelijk overal >plossing voor. was trouwens de bedoe- dat de lezers van de Holland Post vanaf deze hun Vraagbaak in hun ad zouden aantreffen, ze moeten nog even ge- hebben. Het SAC stuur- i brief met de eerste, afle- ig namelijk naar de Leid- mrant in plaats van naar uid-Holland Post. Foutje. jen: Kees Lc Swiers Beveiliging Politievoorlichter H. Langen - doen geeft maandagmiddag in het dienstencentrum Me- renwijk informatie aan oude ren over beveiliging en onge wenste colportage. De voor lichting begint om 14.00 uur in het dienstencentrum aan de Rosmolen 6 in Leiden. Stijldansen In het buurthuis Vogelvlucht start maandag het tweede ge deelte van de cursus stijldan sen voor 55-plussers. Er is nog plaats voor drie danspa ren. De kosten voor deze vijf tien lessen durende cursus bedraagt 28 gulden. PvdA-senioren De senioren van de Partij van de Arbeid Leiden hou den maandag een openbare bijeenkomst in het clubhuis van de wijkvereniging Aktief aan dè Berlagestraat 2. VPRO-verslaggever Emiele Fallaux vertelt dan over het onderwerp „Rusland Nu". De bijeenkomst begint om 14.00 Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: J j Adres:j J Postcode/plaats:l I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I iiuiiniiBiinimmin ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGINA 13 flf van vrede .eids Vredesplatform demonstreerde ivond voor het Leidse station tegen de rlog. In andere steden wordt al lang lonstreerd, dus kon Leiden niet ach- zo vertelt woordvoerder Ans was een korte bijeenkomst, van 20.00 uur werd gedemonstreerd, idjevol mensen droeg borden met idiging voor de demonstratie in Den vandaag wordt gehouden. Ages platform verwacht dat het aantal ac- rders de komende week groeit. Van tot en met vrijdag worden namelijk istraties voor het Leidse stadhuis ge- n. Het platform voert van 17.30 tot uur actie aan de kant van de Bree- Doel is het beëindigen van het ge in een vreedzame oplossing voor het iflict. FOTO: WIM VAN NOORT Goekoop presenteert Rapenburg voor Avro HILVERSUM/LEIDEN Burgemeester Cees Goekoop pre senteert vanavond een korte documentaire over het histo- risch-culturele erfgoed van het Leidse Rapenburg in het tele visie-programma Land in Zicht. Het programma dat in opdracht van de Avro is gemaakt wordt om tien over tien uitgezonden via Nederland 2. Goekoop neemt de kijkers mee naar het Rapenburg, waar hij al wandelend verhaalt over de rijke historie van de naar zijn zeg gen „mooiste gracht van de wereld". Goekoop werd al pratend gefilmd voor het Academiegebouw, het pand van de beroemde arts Boerhaave en het museum van Oudheden. De burgervader die de laatste tijd al vaker op de Nederlandse televisie verscheen door een andere historische publicatie van zijn hand, stelt niet zonder chauvinisme dat het Rapenburg zowel bakermat is van de cultuur in de Verenigde Staten doordat de Pilgrim Fathers aan de gracht woonden, als ook dat aan het Rapenburg nog steeds de wieg van de Europese beschaving te bewonderen is. Goekoop steekt dat deel van zijn lovende betoog af voor de deu ren van het Rijksmuseum van Oudheden. Emanicipatiekommissie boos op Mare vanwege eseortreclame LEIDEN De Emancipatiekommissie (EK) van de Leidse Universiteit tikt in een brief het univer siteitsblad Mare op de vingers. Doorn in het oog is een advertentie met wervende tekst van een Am sterdamse escortclub. In december 1990 werd de advertentie met de kop „Als je iets anders wüt op bouwen dan een fikse studieschuld" geplaatst. De EK vindt de advertentie seksistisch en discrimine rend. Het plaatsen van zo'n advertentie heeft vol gens de EK een negatieve invloed op het image en de status van het blad. Dit klemt te meer omdat Mare als nauw verbonden met de Leidse universi teit wordt gezien. De EK wil zich niet bemoeien met het advertentiebeleid van de Mare. Het blad is vrij welke advertentie dan ook te plaatsen, zo wordt in de brief benadrukt. De EK wil alleen de redactie deelgenoot maken van haar zorg. En ver zoekt tevens voortaan kritisch toe te zien op de in houd van de advertenties. )NDANKS GOLFOORLOG OPHEFFINGSFEEST VAN PPR EN PSP CIDEN Feestvieren rwijl het oorlog is. Lei- n heeft daar patent op. oensdagnacht begon de leratie woestijnstorm, de sleutelstad ging de n oegentocht in het ka- r van de Jazzweek on- irminderd voort. Giste- n werd Israël gebom- irdeerd, de Leidse af dingen van de nota ine pacifistische partij- i PPR en PSP vierden in opheffingsjieest. Ze n opgegaan in Groen nks. ft hoofd economische za- !n, Herman Amptmeijer, is ook in buurthuis De ncrat aan de Middelste- acht. Het PSP-lid van het rste uur vindt het partijtje .k „een beetje wrang", ■aar het feest moet wel prgaan, want „dit is niet |t soort oorlog waarvan [oen Links kan zeggen dat medeschuldig is". Het ürthuis werd druk bezocht, i werden „sketsjes en Ietsjes" gehouden. Relik- lën, zoals oude affiches, Ittons en t-shirts, werden lloot. Het Katwijkse band- y,De Rock" speelde jaren 4tig muziek. En wethouder Jus de la Mar zong een duet et Els Veenis. Dertig jaar geleden was de angst voor een kernoorlog voor Amptmeijer de reden om lid te worden van de PSP. „Ik kwam in 1961 in Leiden studeren. Toen begon de angst voor atoombewape ning en de koude oorlog. En ontstond ook de ban-de-bom- beweging. De PSP, een jaar of vijf bezig in Leiden, was de enige partij die zei dat we met de wapenwedloop en de koude oorlog niet door kon den gaan, een partij met een pacifistische vleugel. Verder was de partij meer een men gelmoes met een sterke chris telijke vleugel, met mensen die uit de CPN waren gemie terd, met wereldverbeteraars die iedereen esperanto wil den leren. Toch kon dit aar dig als één partij kon functio neren". Landverraders Zijn opwachting in de ge meenteraad maakte Amp tmeijer in 1968. Dat ging moeizaam. „De PSP was een partij die door niemand werd geaccepteerd. De CPN ver ketterde ons het sterkst, om dat we de aandacht afleidden van werkelijk belangrijke politieke zaken. Voor de VVD en de christelijke par tijen waren we bijna landver raders. Het was ook niet goed voor je carrière om bij de PSP te zitten". Uiteindelijk is het met dat laatste nog wel goed gekomen. Amptmeijer gaat als directiehoofd tegen woordig keurig gekleed in het blauwe zakelijke pak. De raad en het ambtelijk ap paraat waren eind jaren zes tig een hiërarchisch gesloten blok. „Met ambtenaren pra ten was ondenkbaar. Wet houders praatten alleen met de diensthoofden". De raads commissies waren klein, werden niet bezocht door alle partijen. De vergaderingen waren geheim evenals de no tulen. Amptmeijers eerste grote succes was de motie waarmee de verslagen van de vergaderingen voor de raadsleden in de „geheime trommel" werden gelegd in het stadhuis. Inmiddels heb ben zowel de politiek als. het ambtelijk apparaat geen ge heimen meer voor elkaar. De vonken sloegen er in Amptmeijers raadsperiode vanaf. In 1970 werd gepro beerd samen te werken met de PPR, PSP, D66 en de PvdA: het Progressief Ak koord (PAK). „De debatten over het PAK waren span nend. De PvdA heeft toen heel lang geaarzeld. De af loop stond nog niet van tevo ren vast, zoals nu wel vaak het geval is. Nu wordt ook nog wel ruzie gemaakt in de raad, maar meer omdat dat erbij hoort, het zijn rituele ruzies". Het PAK pakte slecht uit bij de verkiezingen in 1970 en werd weer losgela ten. Belangrijk thema voor Amp tmeijers' politiek handelen was zijn liefde voor de stad. Naast talloze demonstraties in Leiden met de bekende thema's bewapeningswed loop, Zuid-Afrika en Viet nam, werd ook actie gevoerd tegen de Leidse woningnood. „De woningnood was toen veel grimmiger. Bij de ge meente leefden plannen om nagenoeg de hele binnenstad plat te gooien. Wij vonden dat de historische binnenstad in zijn waarde moest worden gelaten. De bevolking moest hun huizen uit, omdat ze ge sloopt moesten worden. De bewoners werden echt van de ene krottenwijk naar de andere gestuurd". De stads vernieuwing was dan ook een goede zaak, vindt hij. „Ach, dat was allemaal zo vriendelijk", denkt hij met weemoed terug aan het actie voeren. Stenen gooien naar de politie was volstrekt on denkbaar, molotovcocktails waren al helemaal absurd. Geweldloze weerbaarheid was toen het motto. „We heb ben zelfs wel eens meegelo pen met de drie oktober-op- tocht. Met een bordkarton nen bom aan een bord. Dat werd later verboden. En ook zijn er wel eens mensen weg- gesjord door de politie, maar SnackCar De Leidse snackbarexploitant René van der Leest werd het te gortig. Sinds twee jaar is hij eigenaar van een patatzaak aan de Breestraat en in die periode betaalde hij meer dan 1.500 gulden aan parkeerbon nen. Een parkeervergunning werd hem tot twee maal toe door de gemeente geweigerd. Eenmaal als particulier en eenmaal als ondernemer. Deels voor de grap maar ook uit protest tegen het Leidse parkeerbeleid, stalt hij zijn wagen voortaan maar in zijn zaak. Dat spaart hem tien gul den per dag, zes dagen in de week uit aan dagkaarten voor parkeren en een veelvoud aan gele bonnen onder de ruiten wisser. Als de snackbar rond het middaguur de deuren opent, moet eerst de auto van Van der Leest ver weg wor den gezet. Hij vindt zijn eigen actie „wel lachen" maar blijft over het parkeerregime niet te spreken: „Daar word je toch gek van". Vrede Met de luchtaanval op Irak hebben de Verenigde Staten behalve Saddam Husayn ook de vredesbeweging een beetje verrast. Groen Links Voor schoten riep op de dag dat de eerste bommen al waren ge vallen de Voorschotenaren op om toch vooral vandaag in Den Haag te gaan demonste ren voor een vreedzame op lossing in het Midden-Oosten. „Het is nog niet te laat, beste mensen", werd op kringloop papier gesteld, op het moment dat de hel al was losgebroken. Het valt natuurlijk te prijzen dat Groen Links een lans breekt voor de vrede, maar dan lijkt het niet overstandig om dan wel bij te gaan hou den wanneer de oorlog eigen lijk uitbreekt. Groen Links Voorschoten heeft nu iets weg van de Belgische kranten, die ook rijkelijk laat merkten dat er iets aan de hand was in het Golfgebied. Verder doet het altijd wat onnozel aan om als plaatselijke partij te gaan pro testeren tegen internationale ontwikkelingen. Het heeft wat weg van een mug die probeert een olietanker lek te steken. Wegwezen Het Pijpenkabinet heeft zowel nationaal als internationaal Auto in snackbar (zie SnackCar). gezien een unieke collectie. Het is niet gevestigd in de pij- penstad Gouda, maar gek ge noeg in Leiden. En Gouda is daar, ondanks het bezit van een éigen pijpëncöllëctie, stik- jaloers op. Bij iedere tentoon stelling die deze pijpenstad opzet, worden de magazijnen van het Leidse museum leeg gehaald. De historische inven taris van de pijpenfabriek Goedewaagen werd daarbove nop ook nog eens voor de neus van Gouda weggepikt door Leiden. Het is de enige nog bestaande Nederlandse bedrijfsinventaris op dit ge bied. Acht jaar lang konden rokers en niet-rokers op zondag ge- nieten van de schitterende collectie. Idealist Don Duco stelde daarvoor zijn woonhuis open. De gemeente Leiden hoefde daaraan niets bij te dragen. Dat deed Duco wel uit zijn privékapitaal. Ten toonstellingen, manifestaties en demonstraties pijpenma- ken maakten het museum vermaard. Duco maakte zelfs de stoïcijnse Japanners warm voor het Leidse museum. Ook in Nagasaki Holland Village kunnen de Japanners zich verbazen over de Nederlandse kleipijp. Kortom het Pijpen kabinet is een van de weinige culturele instellingen in Lei den met zo'n internationale uitstraling. Wegwezen (2) Maar het privékapitaal slonk, de collectie groeide, het woon huis werd te klein om het -vele bezoek te ontvangen. Een ander pand werd gezocht met een ruimte die beter toe gankelijk was voor het pu bliek. Zo'n pand werd gevon den aan de Oude Vest. De huur die de gemeente vroeg, bleek echter te hoog. Er was geld nodig en een uitgebreid verzoek werd aan de gemeen te Leiden gedaan. De gemeen te, die anders aan de meest waanzinnige culturele projec ten subsidies verleent, is ech ter te beroerd om de gevraag de duizend gulden per maand op tafel te leggen. En daarmee het museum voor de sleutel stad te behouden. De argumenten die voor de weigering worden aangedra gen zijn uitermate arrogant. „Wij vinden de ontwikkeling naar publieksgerichte activi teiten niet voldoende interes sant om daarvoor gemeen schapsgeld aan te wenden", schrijven de ambtelijke ken ners in een notitie. Pikant de tail is dat de Leidse cultuur wethouder Henriëtte van Dongen nog nooit een voet in het museum heeft gezet. Bo vendien noemt de gemeente de collectie te beperkt en te wetenschappelijk. „Eén goed ingerichte expositie in bij- FOTO: WIM VAN NOORT voorbeeld Museum De Laken hal, en er wordt aan publieks- cijfers meer bereikt dan in ja ren bij het Pijpenkabinet het geval zal zijn", zo wordt badi nerend opgemerkt. De ge meente, die nog steeds niet in staat is het eigen cultuurbe leid op poten te zetten en al leen maar de meest fantasti sche sprookjes in nota's ver telt, concludeert uiteindelijk „dat het geld op een betere manier kan worden besteed". Rest het Pijpenkabinet nog maar één ding: gewoon ver trekken uit Leiden. En snel. Onbegrijpelijk De Zoeterwoudse ambtenaren werken niet efficiënt. Dat zou verbeterd moeten worden. Deze tamelijk simpele conclu sie van het bureau Rijnconsult in Oosterbeek na het door lichten van de ambtelijke or ganisatie wordt in een onge looflijke hoeveelheid ambte lijke taal verpakt om niemand voor het hoofd te stoten. Er is namelijk een zogenaamd be- vindingenraport opgesteld waarin staat vermeld dat de werkzaamheden binnen het gemeentelijke apparaat niet altijd logisch zijn gegroepeerd. Er zijn tekortkomingen in het politiek-ambtelijke verkeer. Het ontbreekt aan systema tiek. .en planmatigheid. Het gaat echter niet aan om uit sluitend in het ambtelijk deel van de organisatie aan een oplossing te werken. De poli tiek verliest zich teveel in de tails en zou zich meer met de hoofdlijnen moeten gaan be zighouden. De reorganisatie zou voortvarend, doch zorg vuldig uitgevoerd moeten worden. Wie nog steeds kan volgen waar dit over gaat wordt door wethouder Ton Ringersma vervolgens volledig het bos in gestuurd. Hij heeft namelijk verklaard dat Rijnconsult bin nenkort na een korte raadple gingsronde zijn eindadvies zal presenteren. De wethouder stelt dat gepoogd moet wor den om in gezamenlijkheid een oplossingsrichting te ont wikkelen. Gestreefd moet worden naar een zo groot mo gelijk draagvlak. Er moet inderdaad hoognodig iets worden verbeterd in Zoe- terwoude: het omslachtige taalgebruik. Ambtenaren De reputatie van ambtenaren is niet best. Ze doen niet veel, houden de boel onnodig op en weten niet wat slagvaardig handelen is. Of het nu waar is of niet, ambtenaren hebben dat slechte imago nu eenmaal en of ze er ooit afkomen is nog maar de vraag. Maar in Noordwijkerhout werd deze week in ieder geval een forse stap in de goede richting ge zet. Daar gaven ambtenaren een staaltje van wel zeer ade quaat handelen ten beste. Tony Lung is er nog beduusd van. Lung zag dinsdag zijn Chinese restaurant aan de Ha venstraat in Noordwijkerhout in vlammen opgaan. Ook zijn woning boven het eethuis werd volledig verwoest en dat betekende dat Lung, zijn vrouw en hun zoontje van ze ven maanden zonder dak bo ven hun hoofd zaten. Tot overmaat van ramp waren ook al hun bezittingen verlo ren gegaan. De brand ont stond om tien voor negen en nog geen anderhalf uur later, de brand was nog niets eens geblust, hoorde Lung op het gemeentehuis dat er een ver vangende woning was en dat hij een voorschot kon krijgen om kleding te kopen. Het is niet te geloven, maar de Noordwijkerhoutse ambtena ren zijn bijna nog sneller dan de brandweer. Hulde. Amptmeijer woont na bijna dertig jaar lidmaatschap de laatste PSP-vergadering bij. FOTO: HENK SNATERSE alleen omdat we dan het ver keer belemmerden ofzo". Dan merkt hij sarcastisch op dat het „zo wel een beetje lijkt op opa die vertelt, hè". Versplintering Amptmeijer verliet de raad Het raadslid Amptmeijer. FOTO: SP in 1974. Hij wilde iets anders gaan doen. De samenwerking tussen de verschillende link se partijen zette door. In 1982 stelden PSP, PPR en CPN een gezamenlijke lijst met kernpunten op voor de Leid se linkse politiek. In 1983 gingen de fracties van de PSP en PPR meer samen werken. In 1986 gingen PPR, PSP en CPN met één lijst de verkiezingen in onder de naam Links Leiden. Wethou der werd Hans de la Mar. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen van 1990 werd het Groen Links. Amptmeijer heeft al tijd sterk toegejuichd dat de versplintering werd beëin digd. Hij hoopt niet dat Groen Links vervalt „tot dogmatische splinter, tot een heidsworst. Dit is de laatste kans om een goede linkse partij in Nederland te krij gen". KARIN SWIERS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13