Pleidooi voor Europese aanpak milieucriminelen Jeugdcriminaliteit geen gevolg van werkloosheid „Actie 'Kappen met kappen' is gevaar voor regenwoud" JNENLAND SeidóeOowicmt VRIJDAG 18 JANUARI 1991 PAGINA 9 lie M.G. imidt op kt Groenen 1RDAM Annie Schmidt, auteur van ie bekende kinderboe- en musicals, treedt op zogenoemde lijstduwer De Groenen bij de ver- ngen voor Provinciale 6 maart van dit Zij bezet plaats 29. Tij de in 1990 gehouden jenteraadsverkiezingen de partij de onlangs leden schrijfster en ïaliste Renate Rubin- IÜH. bereid gevonden om Annie M.G. Schmidt st te ondersteunen. Duizenden studenten niet uit- maar thuiswonend GRONINGEN De Informatiseringsbank zet deze maand de basisbeurs van 26.000 (ex-)studen- ten om van een beurs voor uitwonenden in een beurs voor thuiswonenden. Deze actie is het resultaat van een grootscheepse controle die de Informatiseringsbank afgelopen najaar gehouden heeft. Een woordvoerder van de Informatiseringsbank liet gisteren weten dat deze actie naar schatting 40 miljoen gulden kan opleveren. De maatregel gaat in met terugwerkende kracht. De betrokken stu denten krijgen voortaan 235 gulden, in plaats van 500 gulden per maand. In een reactie zegt de Lan delijke Studentenvakbond dat duizenden studen ten ten onrechte gestraft dreigen te worden. De wijze waarop de IB nu de controle op de woonsitu atie van de studenten uitvoert, noemt de studen tenvakbond „rampzalig". Inname Rijnwater gestaakt vanwege vervuiling Bayer AMSTERDAM De Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland. (WRK) in Nieuwegein heeft de inname van water uit de Rijn enkele dagen ge staakt omdat de rivier is verontreinigd met de che mische stof Anthrachinon-l,8-disulfonzuur, afkom stig van Bayer in Leverkusen. De innamestop duurt waarschijnlijk tot ten minste morgen. Er zou dertig ton in de Rijn zijn geloosd via spoelwater uit een schip dat via de afvalwaterzuiveringsinstallatie van Bayer is geloosd. De fabriek zou pas door me tingen in de uitstroom van de installatie hebben bemerkt dat de stof door het systeem niet werd af gebroken. Anthrachinon-l,8-disulfonzuur is een kleurstof-halffabrikaat, moeilijk afbreekbaar en niet eenvoudig te verwijderen met de bestaande zuiveringstechnieken. Volgens een woordvoerder van het waterleidingbedrijf is de stof niet acuut giftig. Prijs voor folder amandelen knippen UTRECHT De Landelijke Vereni ging Kind en Ziekenhuis uit Dor drecht heeft de eerste HMS-Prijs - de afkorting staat voor Holland Medi- Services - gekregen voor haar infor matiefolder over amandelen knippen. De prijs, een bedrag van 10.000 gul den, is ingesteld door Holland Medi- Services dat zich bezighoudt met pa tiëntenvoorlichting in wachtkamers van huisartsen. De folder is bedoeld om ouders te helpen bij de beslissing hun kind al dan niet te laten opere ren aan de keelamandelen. Aan de folder hebben ouders samengewerkt met deskundigen op het gebied van heelkunde, anesthesie, pijnbestrij ding, pedagogie en verpleegkunde. Veertig Nederlanders kopen een gasmasker DEN HAAG Zo'n veertig Nederlanders heb ben voor gebruik in eigen land een gasmasker aangeschaft. Dat blijkt uit navraag bij de grootste importeurs en fabrikanten van veiligheidsuitrus tingen in Hoorn, Middelburg, Dordrecht en Am sterdam. Een woordvoerder van Interspiro in Amsterdam, dat normaliter niet met particulie ren handelt: „Per dag krijgen we zo'n twee ver zoeken tot levering. We proberen duidelijk te maken dat eventueel gebruik in Nederland niet nodig is. Maar wie ons belt, is meestal vastbera den. Het valt de mensen moeilijk uit het hoofd te praten". Het bedrijf zegt sinds augustus enkele tientallen gasmaskers aan burgers geleverd te hebben. Focus Veilig in Middelburg merkt voor al verhoogde vraag in het buitenland, met name Turkije en Iran. inesty mag bliceren over rkwijze van descommissie TERDAM Amnesty national en sociaal geo- A. Ramdas mogen jaan met het publiceren artikelen over de werk- van de Adviescommis- voor Vreemdelingen Dat heeft de presi- van de Amsterdamse ;bank, Mr. B. Asscher, ren bepaald in een kort ïg dat de Nederlandse had aangespannen te- Amnesty en Ramdas. aat wilde de publikatie' louden van een artikel, du verschijnen in een el van Amnesty, waarin ouwelijke gegevens staan vreemdelingen die Ram- het kader van een on- ek heeft verkregen tij zittingen van de ACV. commissie brengt advies in de staatssecretaris van e over het al dan niet ho en van het asielverzoek de betrokken vreemde- Volgens de Staat overtrad 1 las de geheimhoudings- aring die hij vooraf had tekend om de zittingen wonen. De rechter is het r daar niet mee eens. Het /an wetenschappelijk on- ek moet zijn het obser- oordelen en „op verant* le wijze verslag, doen", de rechter. irtikel verschijnt in een il getiteld „Het nadeel e twijfel" en gaat over de an informatie in de Ne- ïdse asielprocedures, esty heeft de bundel met- ja de uitspraak in de ver- laangeboden. Uit het ver van Ramdas, dat inmid- el in de De Groene Am- mmer heeft gestaan, dat asielzoekers niet on- igen antwoord mogen ge- Ze mogen niet aangeven zij de nadruk op leggen, ;n geen invloed op de [stelling en zijn verplicht rragen te beantwoorden, ogen geen verklaring ei- ver de aard van de vra- n hebben geen enkele in- op het verslag waarin igen verhaal in vertaalde I eïnterpreteerde vorm is ichreven, aldus de kritiek pamdas op de ACV. mputerfraude falsheid geschrifte HAAG Computerge- die zijn vastgelegd op ïagneetschjjf en naar an- 1 bestanden kunnen wor- weggeschreven, moeten sn aangemerkt als een rift in de zin van artikel retboek van Strafrecht, jn het delict valsheid in rifte is beschreven, ilt de Hoge Raad in zijn over de computerfraude ien 58-jarige Rotterdamse ente-ambtenaar. Door uitspraak kunnen compu- minelen in de toekomst ;n vervolgd op grond van ïl 225 wetboek van straf- De Hoge Raad bevestig- larmee de uitspraak van erechtshof in Den Haag 2 mei 1989. Op die datum de 58-jarige Rotterdamse ;naar C.F. tot vier jaar igenisstraf veroordeeld ns verduistering van 8,2 gulden door te mani- en met computerbestan- Uit het gerechterlijke nderzoek bleek dat de van augustus 1984 tot en november 1987 61 maal jen naar zijn privéreke- in had overgemaakt. F. »te vanaf 1980 als extern indige en vanaf 1 januari 3 als hoofd bureau automa- ng betalingsverkeer bij de lente Rotterdam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om mi lieucriminelen harder aan te pakken moet er zo snel mogelijk een Europese FBI komen. De Neder landse voorzitter van de commissie Juridische Za ken in het Europees Par lement, de christendemo craat mr.J.Janssen van Raay, heeft daarvoor gis teren een krachtig plei dooi gehouden. Janssen van Raay stuurt aan op de oprichting van een Eu ropese federale politie. „Zo kunnen grensoverschrijdende milieudelicten veel gemakke lijker opgespoord worden". Dit European Bureau of Investiga tion zou zich moeten bezighou den met het verzamelen van informatie, met registratie en documentatie. „De bevoegd heid om criminelen in de Mr.J.Janssen van Raay foto: anp kraag te grijpen blijft nadruk kelijk liggen bij de nationale politiekorpsen", aldus het lid van de christendemocratische fractie binnen het Europees Parlement. De bestrijding van milieudelic ten is een steeds groter wor dende zorg van het Europarle ment. Nederland verbood vo rig jaar de export van che misch afval. Deze beslissing werd echter 'ongeldig' ver klaard door de Raad van State, die besliste dat dit verbod in ging tegen het vrij verkeer van personen, goederen en ka pitaal. Nu is het dus mogelijk dat 'besmet' afval gedumpt wordt in bijvoorbeeld de voor malige DDR en het zuiden van Italië, waar de milieunormen heel wat minder streng zijn dan in de rest van Europa. Zaak is daarom Europese mi lieunormen aan te leggen, zo dat het niet langer aantrekke lijk is gevaarlijk afval te ex porteren. Bij de discussie in de commis sie voor Juridische zaken draait het op dit moment om het nabijheidsbeginsel: om ex port van chemisch afval tegen te gaan zou de verwerking er- De vuilstortplaats in het Belgische Mont St. Guibert waar ook Nederlandse bedrijven stortten. Nederland verbood vorig jaar de export van chemisch afval. Deze beslissing werd echter ongeldig verklaard door de Raad van State. van zo dicht mogelijk bij de plaats waar het vandaan komt moeten gebeuren. Janssen van Raay vreest dat hierdoor ech ter weer de vrije handel wordt ingeperkt. Afzonderlijke lid staten dit kunnen opvatten als een vrijbrief om hun eigen af valverwerkingsinstallaties te i bevoordelen. Met het oog op de Europese eenwording is dat juist niet de bedoeling. Uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) en het ministerie van milieubeheer blijkt dat een kwart van het leidinggevend personeel bij 116 bedrijven die worden verdacht van illegale transporten ook betrokken is geweest bij andere vormen van criminaliteit. Bij het leidinggevend perso neel van de verdachte afvalbe drijven directeuren, be drijfsleiders, bestuurders, pro- foto: sp curatiehouders en commissa rissen gaat het in totaal om 263 mensen. Daarvan staat 25 procent geregistreerd bij de Centrale Politie Registers van de CRI. Tegen deze 65 mensen zijn in het verleden in totaal 167 processen-verbaal opge maakt. Volop bedrijvigheid in een kinderopvangplaats. Ondanks alle beloften die gemeenten en bedrijven hebben gedaan, schiet het niet echt op met de realisering van meer kinderopvang. foto sp Meer inspanningen nodig voor opzetten kinderopvang (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net moet zich inspannen voor de oprichting van een speciaal fonds waaruit de kinderopvang gesubsi dieerd wordt. Het geld dat daarvoor nodig is, zou moeten worden vrijge maakt door de fiscale kostwinnersvoordelen ge leidelijk af te schaffen. Daarvoor pleit de voorzit ter van de Emancipatie- raad, mevrouw M.den Ou den-Dekkers, in haar nieuwjaarstoespraak. Ondanks alle mooie beloften die gemeenten en bedrijven hebben gedaan, schiet het niet echt op met de realisering van meer kinderopvang. „Het loopt slecht af als het gaat om de noodzakelijke samenwer king tussen gemeenten en be drijven, die concreet de kin deropvang moeten invullen". Volgens voorzitter Den Ouden is dit getreuzel een ernstig ob stakel voor een goede organi satie van de kinderopvang. En dat terwijl kinderopvang lang zamerhand een voorwaarde is geworden voor de economi sche zelfstandigheid van man nen en vrouwen. „De maat schappelijke en economische waarde van de kinderopvang geeft aan dat het om een we zenlijke voorziening gaat, die altijd moet blijven bestaan", aldus de voorzitter van de ad viesraad, die dit jaar haar tien jarig bestaan viert. De Emancipatieraad heeft be rekend dat het 480 miljoen gulden kost om de opvangca paciteit van ongeveer 10.000 uit te breiden tot 100.000 kind plaatsen. Op de lange termijn is dat echter volstrekt ontoe reikend: in het jaar 2000 zijn al minimaal 150.000 plaatsen no dig. Een groeiend probleem is daarnaast de opvang van ou dere kinderen buiten school tijd. Door extra inkomsten uit premies en belasting er gaan meer vrouwen wer ken en een lagere belas tingvrije voet voor kostwin ners krijgt de overheid meer geld binnen waaruit de kin deropvang gefinancierd kan worden. In het voorstel tot op richting van een kinderop- vangfonds wordt de Raad nu gesteund door het rapport „Een werkend perspectief", dat de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid vorige week naar buiten bracht. De Emancipatieraad hoopt dat de Sociaal-Economi sche Raad (SER) de kinderop vang ook in haar komend ad vies over terugdringing van de werkloosheid onder etnische minderheden meeneemt. „Ook voor zwarte en migranten vrouwen is de economische zelfstandigheid nadrukkelijk in het geding". [SPER DOOR BILL WATERSON HOOGLERAAR: „ER WORDT INTENSIEVER NAAR WERK GEZOCHT" TILBURG Jeugdcrimi naliteit mag niet in ver band worden gebracht met werkloosheid onder de jongeren, meent prof. dr. P. Ester. Hij lichtte deze uitspraak nader toe in zijn rede „Sociologie als ambacht", waarmee hij vandaag het ambt van ge woon hoogleraar in de Al gemene en Theoretische Sociologie aan de Katho lieke Universiteit Brabant in Tilburg aanvaardde. In vele publieke beschouwin gen en tussen mensen onder ling wordt vaak een relatie ge legd tussen jeugdwerkloosheid, sociale ongelijkheid en stijgen de criminaliteit onder de jon geren. De criminaliteit zou het gevolg zijn van de toegenomen werkloosheid en van de socia le ongelijkheid onder jonge ren. De Tilburgse hoogleraar vindt dit soort uitspraken erg du bieus. Aangetoond is dat de jeugdcriminaliteit reeds een stijgende lijn vertoonde voor dat de werkloosheid onder de jongeren toesloeg. Bovendien steeg de criminaliteit onder alle maatschappelijke groepen binnen de jongerenpopulatie. Daarnaast nam de jeugdcrimi naliteit toe in een periode dat de sociale ongelijkheid over het algemeen juist is vermin derd. Professor Ester komt dan ook tot de conclusie dat jeugd werkloosheid en sociale onge lijkheid geen adequate en af doende verklaring vormen voor de stijgende jeugdcrimi naliteit. Bovendien verliest men volgens hem uit het oog dat, anders dan de discussies daarover doen vermoeden, de geregistreerde jeugdcriminali teit sinds het begin van de ja ren tachtig een dalende trend vertoont. Als er over werkloosheid wórdt gepraat, doet men vol gens de socioloog doorlopend uitspraken die aantoonbaar onjuist zijn. Er wordt vaak be weerd dat werklozen er de voorkeur aan geven zich lie ver bij „tante Truus" aan het warme haardvuur te koesteren dan zich actief in te zetten voor het verkrijgen van een betaalde baan. Onderzoek heeft echter uitge wezen dat werklozen de laat ste jaren juist intensiever zijn gaan zoeken naar werk. In toenemende mate zijn ze be reid voor nieuw werk offers te brengen. „Er is sprake van een grotere werkwilligheid. Slechts een kleine fractie van de werklozen heeft in doen en denken afscheid genomen van het willen verrichten van be taalde arbeid", aldus professor Ester. Gevolgen van wachtlijsten gezondheidszorg onderschat NIJMEGEN Het is hoog tijd dat er een analyse wordt ge maakt van de negatieve effecten van de opgelopen wachtlijsten in de gezondheidszorg, zeker gezien de belangstelling voor het vraagstuk van de arbeidsongeschiktheid. Voorzitter J. Hendriks van de Nationale Raad voor de Volksge zondheid zei dit vandaag in Nijmegen bij de officiële opening van een noodverpleeggebouw van de St. Maartenskliniek. Hendriks zei dat wachtlijsten niet alleen tot gevolg hebben dat patiënten langer pijn, ongemak, invaliditeit en angst moeten verduren. Het kan ook zijn dat ze langer zorg en verpleging no dig hebben, thuis, of door opname in een verzorgings- of ver pleeghuis. De wachtlijsten veroorzaken daardoor elders in de ge zondheidszorg weer kosten. Verder zullen mensen op een wachtlijst meestal hun werk ver zuimen wat daar weer tot veel extra uitkeringen leidt. Als ze langer dan een jaar moeten wachten is de kans reëel dat ze in de wao terecht komen en mogelijk hun baan verliezen, al dus Hendriks. UTRECHT De actie „Kap pen met kappen" levert geen bijdrage aan het behoud van het tropisch regenwoud, maar brengt deze juist in gevaar. Dat stelt de B. '.er Wellé van de Rijksuniversiteit Utrecht. Onder de slogan „Kappen met Kappen" voert de Novib een actie om in Nederland te ko men tot een volledige boycot van tropisch hardhout. Vol gens Ter Welle wordt het hardhout, als Nederland stopt met het kopen ervan, ver kocht aan een ander land, dat er vrijwel zeker minder voor betaalt. Om toch de investe ringskosten terug te verdie nen, moet het houtexporteren- de land dus meer kappen en verkopen, meent hij. Hardhout uit landen die hun bossen op goede wijze beheren zou 20 tot 30 procent duurder moeten zijn, concludeert hij. Op die wordt een verantwoor de manier van kappen gesti muleerd. De organisatie voor ontwikke- lingsssamenwerking Novib ziet geen reden de actie „Kap pen met kappen" te stoppen. „Als meerdere landen uitein delijk een boycot invoeren, heeft de actie Kappen met kappen wel degelijk zin", al dus de Novib. Jongen (13) steekt broer dood AMSTERDAM. De Amster damse politie heeft een 13-jari- ge jongen aangehouden die er van verdacht wordt zijn 16-ja- rige broer met een mes te heb ben gestoken in de lies. Het slachtoffer overleed in een zie kenhuis. De jonge dader is vandaag aan de officier van justitie voorgeleid. Volgens de politie gaat het om een „moei lijk opvoedbaar kind" dat ge regeld last heeft van agressie ve buien. In voorkomende ge vallen wist zijn zestienjarige broer hem tot bedaren te bren gen. Eén van deze buien ont aardde echter in een ruzie waarop de dodelijke steekpar tij volgde. Plan voor betere artsopleiding UTRECHT De medische fa culteiten hebben gezamenlijk een actieplan gemaakt om de opleiding tot basisarts te ver beteren. Dat heeft de Vereni- nvan Samenwerkende Ne- andse Universiteiten giste ren meegedeeld. In aanvulling op de internationale eisen ko men er nu inhoudelijke eind termen. De eindtermen behel zen onder meer de algemene houding van de arts en zijn ethische deskundigheid.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9