Dienstplichtigen Litouwen opgepakt J( Seoul leent Moskou vijf miljard gulden Rebellen Somalia ontkennen bestand Weinig kans op versnelde ontbinding Leider Nederlands ANC-kantoor opgepakt Koning Olav V van Noorwegen overleden Slovenië en Kroatië coördineren verzet C BUITENLAND EcidócSowvant VRIJDAG 18 JANUARI 1991 PAGINA 7 SEOUL Zuid-Korea heeft gisteren besloten de Sovjetunie een lening te geven van drie miljard dollar (onge veer 5,1 miljard gulden). De som is bedoeld om de noodlijdende Sovjet economie op te krikken. Het besluit was het resultaat van tweedaagse be sprekingen tussen de Zuidkoreaanse regering en een Sovjet-delegatie on der leiding van onderminister van economische zaken Joeri Maslioekov. De lening zal de komende drie jaar in termijnen aan Moskou worden over gemaakt, te beginnen in maart dit jaar. Het grootste deel van het kre diet zal worden gebruikt voor de fi nanciering van joint-ventures. NAIROBI De Somali sche rebellenbeweging Verenigd Somalisch Con gres (USC) heeft gisteren ontkend dat een staakt- het-vuren is bereikt met de regering van president Siad Barre en. De krach ten van de oppositie wor den juist gebundeld om het offensief te verster ken. De regeringsgezinde radio Muqdisho had wo meld dat verzet en regering van Somalia een bestand wa ren overeengekomenn na ge sprekken in de Somalische hoofdstad tussen leiders van het USC en president Barre. Woordvoerder Ahmed Salad van het USC herhaalde gis teren echter dat zijn rebel lenbeweging elke vorm van onderhandelingen met de re gering afwijst. Hij zei ook dat het USC een communiqué voorbereidt waarin alle re bellengroeperingen wordt gevraagd zich te verenigen en hun strijd tegen de rege ringstroepen te coördineren. De gevechten in Muqdisho duurden intussen voort. Woensdag besloot een team van de medische hulporgani satie Artsen Zonder Grenzen Somalia te verlaten in ver band met de gevechtshande lingen en uit vrees dat onder het negen personen sterke team, bestaande uit Fransen, Belgen en Nederlanders, slachtoffers zouden kunnen vallen. Zes doden bij aardverschuiving op Filipijnen DAVAO Als gevolg van een door moessonregens veroorzaakte aardver schuiving in een mijnstreek bij de Fili- pijnse stad Davao zijn zes mensen omge komen en vier gewond geraakt. Hier mee is het aantal dodelijke slachtoffers van aardverschuivingen sinds maandag gestegen tot zeker 21. De aardverschui vingen deden zich alle voor in de regio rond Davao, ongeveer 800 kilometer ten zuiden van Manila. Maandag werden in hetzelfde gebied op het eilandje Diwal- wal ongeveer honderd mensen onder een modderstroom bedolven. Ballonvaarders vestigen record YELLOWKNIFE De Britse multi-miljonair Ri chard Branson en zijn Zweedse co-piloot Per Lindstrand hebben gisteren geschiedenis geschre ven door als eersten in een heteluchtballon de Stille Oceaan over te steken. Na een vlucht van twee dagen landden zij in het noorden van Cana da. De ballonvaarders waren gestart in Japan. Zij hebben een afstand van 9600 kilometer afgelegd en verdubbelden daarmee bijna het oude record. Dat stond met 4900 kilometer een vlucht over de Atlantische Oceaan eveneens op hun naam. Zij bereikten snelheden van meer dan 320 kilome ter per uur. Na de landing in de Canadese wilder nis moesten de twee mannen nog enkele uren in de ijzige kou doorbrengen, voordat zij door een reddingsploeg werden opgepikt. Bergleeuw doodt jogger IDAHO SPRINGS In de staat Colorado is een 18-jarige jogger tijdens een veldloop aangevallen en gedood door een cougar een Amerikaanse berg leeuw. Het stoffelijk over schot van Scott Dale Lan caster werd woensdag ge vonden. De cougar werd opgespoord en doodge schoten. In de afgelopen honderd jaar zijn in de Verenigde Staten en Ca nada 52 aanvallen van bergleeuwen geregi streerd, waarvan tien mei dodelijke afloop. j MOSKOU Sovjetmili tairen zijn begonnen met a het oppakken van Li- l( touwse jongeren die de e dienstplicht in het Sovjet- leger hebben ontdoken. Volgens de verklaring van het Litouwse parle- ^ment openden Sovjetmili tairen een „massale, ge welddadige jacht" op jon- dienstplichtigen. '1 De iitouwse televisie heeft 1 haar uitzendingen hervat. De ■r televisie was vier dagen uit de 1 lucht nadat Sovjetmilitairen zondag op gewelddadige wijze de televisietoren in Vilnius hadden bezet. De uitzendingen 'van gisteren werden gecontro- eerd door het pro-Moskouse 1 Comité voor Nationale Red- 3 ding. Het officiële persbureau TASS neldde dat in de Letse hoofd- itad Riga het pro-Moskouse Comité voor Nationale Red- ling heeft verklaard dat zij de tnige legitieme macht in Let- 5 and is. De nationalistische re dering is echter nog steeds in n unctie en honderden inwo van Riga gaan door met iet opwerpen van barricades k n de straten van dè Letse snoofdstad. i Joris Jeltsin, president van de Russische Federatie, herhaalde gisteren dat Rusland „passen de maatregelen" zal nemen jocht het Sovjetleger zich te uiten gaan aan meer geweld i de Baltische republieken, adicale parlementariërs van e Interregionale Groep, een arlementaire fractie van ra- hebben een massale georganiseerd ondag in de hoofdstad gehouden uit protest te- de dreiging van een recht se staatsgreep. Sovjetpresident Michail Gor- batsjov heeft een speciale afge zant naar Litouwen gestuurd om een oplossing voor de crisis te vinden. De Sovjet-regering heeft gisteren beloofd dat het Litouwse parlement niet zal worden aangevallen. Gene- raal-majoor Joeri Nauman, een afgevaardigde van het Sovjet-ministerie van defensie, verklaarde tijdens een pers conferentie in Vilnius dat Sov jet-soldaten geen poging zou den doen het parlementsge bouw te bestormen. „Het leger heeft dat gewoon niet nodig", zei Nauman. „Laat het parle ment werken zolang het Li touwse volk dat nodig vindt". Litouwse nationalisten zijn echter niet gerust op de dingen die komen gaan. Zij hebben de adempauze van enkele dagen benut om het parlementsge bouw in het centrum van de hoofdstad Vilnius te herschep pen in een compleet fort. De glazen voorgevel van het ge bouw is verdwenen achter een muur van meer dan tien meter hoge betonblokken. Er zijn greppels gegraven, die het tanks onmogelijk moeten ma ken het parlement en het plein ervoor te bereiken. Over het dak zijn netten gespannen, zodat helicopters er niet meer kunnen landen. Binnen het parlementsgebouw houden tot de tanden gewapende, in zwarte overalls en bruine uni formen gestoken Litouwse jongemannen de wacht. De Litouwers beseffen dat ze het leger in geval van een aanval slechts tijdelijk kunnen tegenhouden, maar ze willen dat voor de bezetting van het gebouw een veldslag nodig is, zodat het voor de hele wereld duidelijk zal zijn dat Moskou werkelijk bezig is een oorlog tegen het slechts zo'n vier mil joen zielen tellende Litouwse volk te voeren. De Litouwers, maar ook de Es- ten en Letten, zijn bang dat Moskou snel zal toeslaan, zo lang de aandacht van de we reld op de Golfoorlog gericht is. Ze vergelijken de situatie met die in 1940, toen de hele wereld sprak over de verove ring van Parijs door nazi- Duitsland, terwijl Stalins troe pen de Baltische staten volko men ongestoord bij de Sovjetu nie konden inlijven. De Balten hopen daarom op snelle beëin diging van de Golfoorlog. In Vilnius geldt nog steeds de door het leger ingestelde avondklok. Ook in Estland en Letland is de situatie nog steeds gespannen. De leiders van deze republieken nemen koortsachtig nieuwe maatrege len om de Russische minder heden te overtuigen dat zij in het vervolg niet meer zullen worden gediscrimineerd door allerlei nationalistische wet ten. De Europese Gemeenschap heeft gisteren gedreigd alle nulp aan de Sovjetunie, inclu sief de acute voedselhulp, stop te zetten als Moskou doorgaat met het harde optreden tegen de Baltische republieken. „Alle vormen van hulp zullen worden opgeschort als de re pressie en het gebruik van ge weld doorgaan of erger wor den", aldus de Luxemburgse minister van buitenlandse za ken Jacques Poos na afloop van ministerieel overleg met zijn EG-collega's in Brussel. De EG-hulp aan de Sovjetunie omvat onder meer acute voed selhulp ter waarde van een miljard dollar, en technische hulp waarvoor in 1991 500 miljoen dollar wordt uitge trokken. In de Letse hoofdstad Riga zijn barricades opgeworpen om eventueel ingrijpen van Sovjettroepen te bemoeilijken. elohl herkozen zojuist tot kanselier herkozen Helmut Kohl neemt de felicita- in ontvangst van president Richard von Weiszëcker. De werd de eerste regeringsleider van het here- Duitsland. De verkiezing van de 60-jarige Kohl viel gisteren in de schaduw bij het uitbreken van de oorlog in het Golf- Vrijwel de hele vergadering van de Bondsdag, de „Twee- Kamer" van het Duitse parlement, was gewijd aan een debat het militaire conflict. Tamelijk makkelijk werd Kohl tot kan- elier herkozen. Voor hem stemden 378 leden van de Bondsdag, waren tegen en 9 afgevaardigden onthielden zich van stem- 1 ling. FOTO: AP HONGARIJE, POLEN EN TSJECHOSLOWAKIJE VERGADEREN OVER WARSCHAU PACT (Van onze correspondent Frans Wijnands) WARSCHAU/PRAAG Tsjechoslowakije zou lie ver vandaag nog dan mor gen uit het administratief nog bestaande Warschau Pact stappen, uit protest tegen het Sovjet-Russische militaire geweld in Litou wen. Maar een initiatief van de Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, Jiri Dienstbier, om Polen en Hon garije te bewegen om gedrieën uit het* Warschau Pact te tre den, lijkt weinig kans van sla gen te hebben. De Poolse mi nister van Buitenlandse Za ken, Krzystof Skubizewski, liet begin deze week weten dat zijn regering het voorgenomen uittreden uit het Warschau Pact niet wil versnellen. Er wordt tussen de drie landen sinds enkele weken zeer in tensief overleg 'gepleegd over een topontmoeting tussen de presidenten en de premiers van Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije. De ontwik kelingen in Litouwen, en sinds gisteren in de Golf, hebben een dergelijke topconferentie, die in Hongarije moet plaats vinden, alleen maar urgenter gemaakt. In regeringskringen in War schau gaat men ervan uit, dat het idee van minister Dienst bier, om gezamenlijk en de monstratief het Warschau Pact te verlaten, niet officieel gea gendeerd zal worden. Er zou dus hooguit in de marge van de ontmoeting over gesproken kunnen worden. De algemene mening in Polen is dat beide zaken snel en de gelijk, maar vooral gescheiden bediscussieerd moeten worden. Desondanks blijft de grootste nieuwsgierigheid van het pu bliek uitgaan naar de verdere gebeurtenissen in de Baltische republieken. Polen, Hongarije en vooral Tsjechoslowakije volgen die ontwikkelingen met een mengeling van grote bezorgdheid en vrees voor toe komstige escalaties. De afgelopen dagen zijn zowel het Tsjechoslowaakse parle ment als het kabinet herhaal de malen in spoedzittingen bij een gekomen. In verklaringen en resoluties is het ingrijpen van de Sovjet-militairen zon der voorbehoud afgekeurd. Ook president Havel en de grootste politieke partijen en bewegingen in het land heb ben openlijk hun afschuw uit gesproken. „Het herinnert ons teveel aan hetgeen ons in 1968 is overkomen", is overal te be luisteren. „Ook al zouden de Russen ons willen straffen voor onze openlijk uitgesproken mening door bijvoorbeeld hun olietoe voer te beperken, dan nog moeten we blijven roepen dat we dit geweld afkeuren", al dus Fedor Gal, de voorzitter van Slowaakse zusterbeweging van Burgerforum. Premier Calfa heeft op het laatste moment een 'oil-rai- sing'-bezoek aan Indonesië, Malaysia en Brunei afgezegd. President Havel heeft voor de radio en televisie verklaard dat Gorbatsjov achter de feiten aanloopt in plaats van ze pro gressief te regisseren. Centraal gezag dat alleen met geweld overeind kan blijven, acht de Tsjechoslowaakse president de slechtst denkbare variant om het verband tussen de Sovjet republieken te bewaren. Enkele dégen geleden nog verklaarde de Russische am bassadeur in Praag dat er in Litouwen geen andere Russi sche troepen aanwezig waren dan kleine eenheden die moes ten helpen weigerachtige dienstplichtigen in het gareel te brengen. Nadien verschanst hij zich achter het officiële Kremlin-standpunt. Voor de inval in Riga valt in midden-Europa bar weinig be grip te beluisteren. Alleen de voorzitter van de Slowaakse Communistische Partij, Peter Weiss, zei over te weinig in formatie te beschikken. Hij be kritiseerde president Havel voor zijn uitlatingen en hij had geen goed woord over voor de regie van de Tsjechoslowaakse televisie, die zondag een Rus sisch programma over Litou wen afbrak, omdat 'het niet objectief genoeg zou zijn'. Er is de afgelopen dagen in midden-Europa massaal en bij herhaling tegen het Sovjet- Russische ingrijpen geprotes teerd: door jong en oud. De sokkel van het beroemde Wenceslas-beeld op het gelijk namige Praagse plein is om zoomd door kransen, en volge plakt met leuzen en knipsels, waarin het militaire geweld wordt afgekeurd. 'Russians go home' is een leuze die niet alleen betrekking heeft op de Baltische republie ken, maar ook op de vele tien duizenden Sovjet-Russische militairen, die nog steeds gele gerd zijn in de midden-Euro- pese landen van het zich ont bindende Warschau Pact. ;)E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE 01 Zo, heeft Lupardi nog altijd de stenen in zijn bezit? Maar an mag de geleerde zeker niet ontsnappen. Larry grijpt hem ast, maar de oude verweert zich hevig. Hij begrijpt nu wel, dat 3 hem de stenen zullen afnemen en dat hij niet nóg eens de ans zal krijgen ze te stelen. Maar tot elke prijs wil hij in het bezit lijven van de geheimzinnige diamanten. Larry pakt hem stevig it en tast snel de zakken van de professor af. Ja, daar voelt hij de stenen zitten. Maar meteen maakt de boot zo'n rare draai, dat beiden het evenwicht verliezen en in het water tuimelen. „Help, help", gilt Lupardi, want hij kan maar een beetje zwem men. Maar Larry bekommert zich weinig om hem, want hij heeft -nu de stenen in zijn bezit. Ondertussen is de boot naar de kant gedobberd en de Chinezen zien kans er vandoor te gaan. Twee doden door op hol geslagen olifant NEW DELHI De berijder van een tamme olifant in India heeft een dodelijke val gemaakt toen het beest op hol sloeg en hem van zich afwierp. De man kwam ongelukkig op zijn mes terecht. Een omstander kreeg van schrik een hartaanval en verloor eveneens het leven. Het ongeluk gebeurde in de Zuid-Indiase stad Thrissoor. DURBAN/LUSAKA De vertegenwoordiger van het African National Congres in Nederland, Kumar Sanjay, is op woensdag 16 januari in Durban gearresteerd. Dat hebben het Komitee Zui delijk Afrika en de werk groep Kairos gisteren be kend gemaakt. Sanjay zou in de ochtenduren door de Zuidafrikaanse politie zijn opgepakt voor het ANC- kantoor in Durban. De reden zou zijn dat zijn bewijs van 'in demnity' onschendbaarheid niet in orde is. Officieel was die afgegeven door de Zuid- afrikaandse ambassade in Den Haag geldig tot 15 februari. Sanjay was na 20 jaar terugge keerd naar Zuid-Afrika om de ANC-conferentie in december te kunnen bezoeken. Het Ko mitee Zuidelijk Afrika en Kai ros hebben het ministerie van buitenlandse zaken verzocht stappen te ondernemen die moeten leiden tot spoedige vrijlating van Sanjay. Het mi nisterie heeft de ambassade in Pretoria inmiddels om nadere gegevens gevraagd over de toedracht van de arrestatie. Kumar Sanjay maakte deel uit van de militaire tak van het ANC die zich gewapender hand verzette tegen apartheid. Voor zijn activiteiten heeft hij een straf van tien jaar uitgeze ten in de beruchte gevangenis op het Robbeneiland, waar ook Nelson Mandela heeft gezeten. Daarna leefde hij geruime tijd in Mozambique. In 1988 kwam hij naar Amsterdam, waar hij sinds '89 het daar gevestigde ANC-kantoor leidt. Nelson Mandela heeft gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka gezegd dat het ANC de macht in Zuid-Afrika overne men als het geen overeenstem ming krijgt met de blanke minderheidsregering over het beëindigen van de apartheid. OSLO Koning Olav V van Noorwegen is gisteren aan de gevolgen van een hartaanval overleden. De 87-jarige vorst was de oudste regerende mo narch ter wereld. In Noorwegen is een periode van nationale rouw ingegaan. In juni was de koning al ge troffen door een beroerte, maar na de zomer was hij vol doende hersteld om zo nu en dan in het openbaar te ver schijnen. Hij zal worden opge volgd door zijn 53-jarige zoon Harald V, die de eerste in Noorwegen geboren Noorse koning zal zijn sinds 1370. Ha rald nam na juni reeds de meeste taken van zijn vader over. Door zijn onderdanen wefd Olav V de koning van het volk en de matrozenkoning genoemd. De Zweedse koning Carl Gustav heeft zijn diepe bedroefdheid uitgesproken over de dood van Olav, zijn peetvader. Hij noemde Olav „een grote persoonlijkheid die een voorbeeld is geweest voor iedereen in Scandinavië". De vitaliteit van Olav, die in 1928 een Olympische medaille won op het onderdeel wedstrijdzei len, werd in Noorwegen alge meen vbewonderd. Op zijn 86e veijaardag in juli 1989 nam hij met zijn 5,5 meter lange zeil boot deel aan een zeilwedstrijd in Oslo. Ook skiede hij tot op zeer hoge leeftijd. Toen hem eens werd gevraagd hoe het was om koning te zijn, zei hij: „Dat is niet makkelijk te zeggen. Het geeft zonder twijfel aanzien. Maar je moet ook proberen een redelijk per soon te blijven. Het hangt van je aard af hoe je het ervan af brengt". Uit opiniepeilingen kwam hij onveranderlijk naar voren als populairste persoon in Noor wegen. Uit onderzoek is ook gebleken dat 90 procent van de 4,2 miljoen Noren voor de monarchie is. Enig kind Olav was sinds zijn 18e lid van de koningsraad, die wekelijks bijeenkomt om de besluiten van de regering te bekrachti gen. Als enig kind werd Olav, op 2 juli 1903 geboren als prins Alexander Edward Christian Frederik van Denemarken, al vanaf zijn tweede jaar voorbe reid op het koningschap. Toen hij twee was stapte Noorwegen uit de unie met Zweden om een onafhankelijk koninkrijk te worden. Het Noorse parle ment wees zijn vader prins Carl aan om zich verkiesbaar te stellen voor de troon. Op 18 november 1905 koos het Noor se volk Olavs vader met over weldigende meerderheid tot koning. Hij nam de naam ko ning Haakon VII aan. Olavs moeder was koningin Maud, een dochter van Edward VII en koningin Alexandra. In de Tweede Wereldoorlog bood Olav, toen nog kroon prins, aan om in Noorwegen te blijven en het verzet tegen de nazi's te leiden. Het verzet wees zijn aanbod echter van de hand omdat het teveel risi co's met zich mee zou brengen en stond erop dat hij met de koninklijke familie en de re gering naar het buitenland zou vluchten. Olavs vrouw, zijn uit Zweden afkomstige nicht Martha, overleed in 1954. Behalve een zoon, Harald, hadden koning Olav en koningin Martha twee dochters, prinses Raghild en prinses Astrid. Koning Olav gen, die gis- hartaanval is BELGRADO De Joego slavische republieken Slo venië en Kroatië hebben gisteren overleg gevoerd over een gezamenlijk ver- zetsbeleid voor het geval dat het Joegoslavische le ger probeert de macht in de twee republieken over te nemen. Beide republieken hebben al aangekondigd een presidentië le order uit Belgrado om „ille gale paramilitaire strijdkrach ten" te ontbinden, naast zich neer te leggen. Het federale presidium heeft gezegd dat alle paramilitaire eenheden in de republieken voor morgen moeten zijn ont bonden. Hoewel de Joegoslavi sche republieken er volgens de grondwet eigen militie- en po- litie-eenheden op na mogen houden, staan deze onder op perbevel van het Joegoslavi sche leger. Slovenië en Kroa tië, waar sinds begin dit jaar centrum-rechtse regeringen aan de macht zijn, hebben hun territoriale strijdkrachten ech ter uitgebreid en gezegd de su pervisie van het federale leger niet langer te erkennen. Volgens het Joegoslavische fiersbureau Tanjug hebben mi- itaire en politie-functionaris- sen uit Slovenië en Kroatië in de grensplaats Mookrice ge sproken over de Golfoorlog, de Sovjetunie en de order tot ont manteling van de paramilitai re eenheden. In een kennelijke poging om de gemoederen van de bevol king van de republiek te sus sen verklaarde de Kroatische president Franjo Tudjman gis teren dat hij ervan overtuigd is dat er geen militair ingrij pen komt. want „Joegoslavië is het Midden-Oosten niet". Ge ruchten als zouden de tegen standers van Kroatië willen ingrijpen nu de wereld de ogen gericht heeft op de Golf, wees Tudjman van de hand.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7