„Oorlog is weer in" Vlieger Ruijs: Luchtaanval was enige logische scenario Vredesactivisten laten het afweten GOLFOORLOG CcidócSomont VRIJDAG 18 JANUARI 1991 PAC Optredens afgeblazen DEN HAAG De bevel hebber van de Nederland se landstrijdkrachten in Den Haag heeft besloten om alle concerten van mi litaire orkesten voorlopig af te gelasten vanwege de oorlog in de Golf. De op schorting geldt in ieder ge val tot en met het komen de weekeinde. In verband met het besluit kwam gis teravond onder meer het concert van de Koninklij ke Militaire kapel in het Cultureel Centrum in Winterswijk te vervallen. Mijnenjagers naar Middellandse Zee DEN HAAG De Nederlandse mijnenjagers Alkmaar en Zierik- zee worden in het oostelijk deel van de Middellandse Zee gesta tioneerd. Gisteren besloot de NAVO de twee permanente vlooteskaders in de Atlantische Oceaan en Het Kanaal naar de wateren bij Tur kije te zenden. Beide mijnenja gers liggen nu nog in Den Hel der. Het is nog niet bekend wan neer zij zullen vertrekken. Wel staat vast dat eerst de Zierikzee en dan pas de Alkmaar zal afva ren. Het vertrek van de Alk maar wordt niet voor februari verwacht. Ook de eigenaar van deze Amsterdamse bloemenstal tobt over het uitbreken van de Golfoorlog. Omdat bloemen volgens hem niet te rijmen zijn met wapengekletter besloot hij deze week geen zaken te doen. foto: anp Positie en taak Patriots geheim DEN HAAG Het ministerie van defensie wil uit strategische overwe gingen niets bekend maken over de positie en de rol van de Nederlandse Patriot-squadrons in het zuidoosten van Turkije. Eén van de twee squa drons is al in de hoogste staat van pa raatheid. De mobiele lanceerinrich- ting staat in de buurt van een vlieg veld. Voor het andere squadron moet nog een deel van het materieel arri veren. Een woordvoerder van het de partement zei vanmorgen dat alles op schema ligt. Verder wilde hij geen bijzonderheden geven: „We moet erg uitkijken dat er geen strategische in formatie naar buiten komt". Aanpassing reisvoorwaard HOOFDDORP Het bestuur van de reisorg* ren, verenigd in de ANVR, heeft na het uit van de oorlog de voorwaarden voor reizen Arabische wereld aangepast. De ANVR adviseert haar leden de komende wekei scheid te maken tussen „direct betrokken gebiedei niet direct betrokken gebieden" en „niet betrokke den". Reizigers die de komende weken nog moeten vei naar een direct betrokken gebied (Tunesië, Israël) ki keuze tussen: overboeken naar een andere bestemn verrekening van eventueel prijsverschil, doch zonder kingskosten, of een andere vertrekdatum naar de o kelijke bestemming. Indien beide niet mogelijk of zijn is terugbetaling van de betaalde reissom mogelij Voor reizigers naar „nog niet betrokken gebieden" g eerste twee mogelijkheden. Voor reizigers naar „niet ken gebieden" gelden de normale annuleringsregels ANVR-reisvoorwaarden. DEN HAAG Hij stond niet tussen de demon stranten op Het Bipnen- hof, maar volgde gisteren op de publieke tribune van de Tweede Kamer de verklaringen van premier Lubbers en de fractielei ders. Mient Jan Faber, de vermaarde voorman van de vredesbeweging uit de jaren tachtig. Mede door zijn inzet trokken tot twee keer toe zo'n half mil joen mensen de straat op om te demonstreren tegen oorlog in het algemeen en kernwapens in het bijzonder. Nu het écht oorlog is, staan er maar een paar plukjes mensen met bor den voor de Ridderzaal en het ministerie van defensie. Zelfs wie een beetje slordig telt komt in totaal niet verder dan honderd. Morgen houden de kerkelijke vredesorganisaties IKV en Pax Christi een demonstratie in Amsterdam. „Een massale opkomst hoeven we niet te verwachten, dat is zeker", zegt Mient Jan Faber. Hij heeft iets droevigs over zich. „Ik zat vannacht naar de televisie te kijken omdat ik verwachtte dat de oorlog elk moment kon uitbreken. Toen het echt zo ver was, voelde ik me versla gen. De afgelopen twee jaar had ik toch dank zij vooral de ontwikkelingen in Oost-Euro pa het idee gekregen dat de wereld zijn problemen vreed zaam kan oplossen. Die hoop is verdwenen. Oorlog is weer 'in'. Luister ook maar naar al die juichende verhalen op ra dio en televisie: het is ons toch maar mooi gelukt Irak een kopje kleiner te maken". U vindt dat deze oorlog nooit gevoerd had mogen worden? Faber: „Laat ik het zo zeggen: ik ben geen pacifist. In het IKV en Pax Christi is het niet langer koekoek éénzang. Er zijn twee stromingen die de laatste tijd in allerlei discussies werkelijk eikaars nieren proe ven. De meerderheid, ik schat zo'n zestig procent, is pacifist en vindt dat er nooit en te nimmer oorlog mag worden gevoerd. De andere groep, waartoe ik mezelf reken, vindt dat er situaties zijn waarin je niet aan oorlog ontkomt". Eerder op tafel De Golfoorlog is zo'n situatie? „Niet op de manier zoals het nu is gegaan. Het is opmerke lijk dat pas vlak voor het ver strijken van het ultimatum nog een initiatief door Frank rijk is genomen om Irak een conferentie over het Pale stijnse probleem aan te bieden in ruil voor terugtrekking uit Kuwayt. Die optie had al di rect na de inval in Kuwayt op tafel mogen liggen, maar dat is steeds tegengehouden. Met handelsembargo's en sancties had ook veel meer bereikt kunnen worden. Ze zijn nog geen vijf maanden volgehou den en daaruit mag je wel con cluderen dat ze ook nooit daadwerkelijk serieus zijn ge nomen als pressiemiddel. Er is nooit geloofd in de werking ervan, men is die oorlog ge woon binnengerold. Ik vind dat de embargo's veel langer hadden moeten duren en vooral ook veel scherper had den moeten zijn. Dat had ertoe kunnen leiden dat Saddam Husayn als een kat in het nauw een sprong naar voren had gemaakt door zélf een oorlog te beginnen. Nou, dan zit je eraan vast, en dan zou ik een oorlog tegen Irak ook ze ker goedkeuren". Het is gek: toen het geen oor log was demonstreerden we massaal, maar nu het wel zo is merk je praktisch niets meer van die onvrede. Faber: „De twee situaties zijn wezenlijk verschillend. In de jaren tachtig zaten we in een nieuwe fase van de kernwa penwedloop. Iedereen wist: als dit uit de hand loopt, leidt dat tot de totale vernietiging van de wereld. De mensen die toen protesteerden deden dat niet zozeer voor zichzelf maar voor hun kinderen en kleinkinde ren. Dat was een ander soort emotie dan nu. Het gaat bij de Golfoorlog niet om een totale vernietiging van de mensheid en het is bovendien ver van ons vandaan. Daardoor voelen we ons toch minder betrok ken". „Bovendien gaat het hier ook nog eens om een tiran, en daar ga je niet voor opzij. Dat de vredesbeweging lang niet meer zo massaal is, komt ver der ook doordat er in Neder land geen noemenswaardige politieke oppositie meer is. In de tijd van de kruisraketten stelde de PvdA de kwestie ter discussie en werd het verzet ook voor een belangrijk deel door die partij gedragen. Nu zwijgt de PvdA". De coalitie Suggereert u daarmee dat de PvdA het belang van de coali tie boven alles stelt? „Het is onmiskenbaar dat de partij zwaar op het regerings pluche zit. De PvdA wil daar niet graag meer weg. Als deze oorlog de partij boven het coa litiebelang gaat, had ze dat duidelijk zichtbaar moeten maken. Maar nu heeft de frac tie in haar dicussies zitten knoeien met allerlei varianten. Dat is een vorm van dorpspoli tiek die ik nooit van de PvdA had verwacht. Ik denk dat ze niet weten hoe ze met deze kwestie moeten omgaan. Als oppositiepartij zou de PvdA zich ongetwijfeld steviger heb ben opgesteld. Nu was de toe spraak van fractieleider Thijs Wöltgens in de Kamer de hardste na die van VVD'er Bolkestein. Wöltgens is rechts van Drees terecht gekomen. Nieuw flinks? Zeker, maar dan ook nog eens rechtse nieuw flinksheid". Hollanditis is voorgoed verle den tijd? „Je merkt in Nederland mo menteel veel minder anti- Amerikanisme dan vroeger en ook veel minder dan nog in diverse andere Europese lan den het geval is. In Engeland gaat de Labourpartij behoor lijk tekeer tegen de Ameri kaanse politiek, maar dat komt vooral doordat de oppo sitie daar veel vrijer is. Men heeft hoeft geen rekening te houden met een coalitiepart ner omdat een partij daar al tijd alleen regeert. Maar don derdagmiddag was er bijvoor beeld in het Duitse Heidelberg een enorme demonstratie bij de Amerikaanse basis die daar is gevestigd. Iets dergelijks zal in Nederland niet snel meer gebeuren. Hier speelt die af keer van de VS-politiek nau welijks meer". DICK HOFLAND Enkele jaren geleden leidde Mient Jan Faber de demonstraties tegen de plaatsing van met atoom koppen geladen kruisraketten in ons land. Gisteren was hij er via de tv getuige van hoe deze raket ten voorzien van een gewone lading voor het eerst in een oorlog werden ingezet vanaf Ame rikaanse schepen in de Perzische Golf. Een Amerikaanse piloot van een F-4 Phantom bommenwerper wordt bij terugkomst op een basis in Saudi-Arabië verwelkomd door een collega, nadat hij had meegedaan aan een luchtaanval op Irak. foto: ap DEN HAAG Met zijn ervaring met NAVO-vlie- goefeningen kon hij in de nacht van woensdag op donderdag door de recht streekse reportage van CNN-verslaggevers goed reconstrueren hoe de Amerikaanse en Britse aanval op Irak in zijn werk ging. Hoewel hij zich voornamelijk moet baseren op mediaberich ten, heeft luitenant-kolonel vlieger B. Ruijs, die als docent tactische luchtstrijdkrachten is verbonden aan de Luchtmacht Stafschool op de vliegbasis Ypenburg, een nauwkeurig beeld gekregen van de ver richtingen van de geallieerde strijdkrachten. Ruijs: „Een simpel scenario, het enig logische eigenlijk. Een absolute voorwaarde om tegenwoordig een gewapend conflict met succes te beslech ten is de inzet van de lucht strijdkrachten. Hebben de ge allieerden overwicht in de lucht, dan kan de luchtmacht steun verlenen aan de grond strijdkrachten die Kuwayt moeten heroveren". In dit stadium van de strijd is nog niet geheel duidelijk of de eerste aanvallen van Ameri kaanse, Britse, Saudiarabische en Kuwaytse vliegtuigen tot het gewenste luchtoverwicht hebben geleid, maar volgens Ruijs kan dat slechts een kwestie van een paar dagen zijn. In technologisch opzicht be schikken de geallieerde strijd krachten in elk geval over het neusje van de zalm. Ruijs kent het materieel goed. Hij heeft geoefend in NAVO-verband, soms met dezelfde Britten die nu in de Golf vechten. Hij kan ook haarfijn en beeldend uit leggen hoe nauwkeurig de nieuwe wapens werken. Sommige van de wapens zijn prototypes die nu voor het eerst in een echte oorlog ge bruikt worden, zoals de HARM. Een raket die de radar van bij voorbeeld een grond station opzoekt, de positie ont houdt en de radar tot in de bron raakt en uitschakelt. Of de AMRAAM, een raket die vanaf een vliegtuig een ander vliegtuig neerhaalt over een afstand van 50 tot 60 kilome ter. Het wapen zou dit jaar pas zijn produktiefase ingaan. Ruijs: „Het soort wapen be stond wel, maar niet met zo'n groot bereik". De JP 233 heeft gisteren ook zijn vuurdoop gehad. Het is een soort bak met honderden bommetjes die onder de Britse Tornado-gevechtsvliegtuigen hangt. Die bommetjes worden bijvoorbeeld over een start baan uitgestrooid. Sommige la ten kraters achter, andere zijn een soort mijnen die elk mo ment kunnen afgaan. Wil je de startbaan repareren, dan moet je eerst dat tapijt aan mijnen opruimen". Of de MAVERICK, een infra rood of optisch geleide raket met een explosieve lading te gen gronddoelen. Met dit soort nieuwe wapens kun je, aldus de luitenant-ko lonel, met grote precisie be langrijke doelen uitschakelen met zo min mogelijk slachtof fers onder de bevolking. Of de geallieerde strijdkrachten daar in Irak in geslaagd zijn, weet hij niet. Er kan natuurlijk al tijd wel iets mis gaan, zegt hij. Over het verdere verloop van de oorlog durft Ruijs geen voorspelling te doen. Opnieuw zal het wat hem betreft niet van de kwaliteit van het mate rieel van de geallieerde strijd krachten afhangen. KAROLIEN BAIS DEN HAAG De oproep van het Haags Vredesplat- form om gisteren op het Binnenhof en bij de Ame rikaanse ambassade te de monstreren tegen een Ne derlandse deelname aan de Golfoorlog, heeft wei nig weerklank gevonden. Ongeveer tweehonderd men sen met borden en spandoeken verschenen om twaalf uur voor de ingang van de Tweede Kamer. Een delegatie over handigde kamervoorzitter Deetman een petitie met een oproep de Nederlandse sche pen terug te roepen. Daarna werd nog gedemonstreerd voor het ministerie van defen sie aan het Plein en bij de Amerikaanse ambassade aan het Lange Voorhout. „Het is intriest", vindt Bair, die geen heil ziet in vermel ding van zijn achternaam. Hij staat *met drie andere demon stranten voor de Amerikaanse ambassade aan het Lange Voorhout. De grote groep is uiteengevallen. „Ik ben op zoek naar actievoerders, maar die zijn er niet meer. Hoe is het mogelijk dat er bijna nie mand de straat opgaat, terwijl Nederland in oorlog is? Gister avond hoorde ik opeens ge schreeuw op straat. Ik dacht: ha, nu zullen we het beleven, actie! Maar nee hoor, het was een groep meiden die een vrij- gezellenavond vierde". Bair en zijn medestanders zijn verbijsterd over de houding van het publiek op het Bin nenhof. „Toen wij om twaalf uur met de picket-line begon nen, begonnen mensen ons te provoceren met kreten als: Leve Bush!. Ze probeerden ons ook belachelijk te maken door bij elk rondje dat we liepen 33.5 te roepen, zoals bij het schaatsen". Miriam Miedema, actief bij het studentenpastoraat in Ensche de, is speciaal naar Den Haag gekomen om te demonstreren. „Geen vrede met oorlog" staat er op een bord dat ze bij zich heeft. „Daar gaat het om. Wij zijn tegen oorlog. Dat wil niet zeggen dat we Saddam Husayn steunen, maar dat denken veel mensen wel". Ook Miriam is teleurgesteld over de opkomst. „Er wordt in Nederland meer in bed en achter de buis gea nalyseerd en bespiegeld dan op straat. Actie voeren is blijk baar uit". Rond twee uur staat er voor de Ridderzaal nog een eenzame actievoerster van de Socialis- tiese Partij. „Ter Beek, haal die schepen terug", staat er op haar bord. Ze is in een felle discussie gewikkeld met een paar omstanders. „Ach meneer, u gelooft die Amerikaanse huichelarij toch niet? Het gaat toch helemaal niet om Kuwayt. De olie, daar gaat het om", roept de vrouw haar tegenstanders toe. „U bent voor Saddam Hu sayn", reageert een oudere man met een rood aangelopen gezicht. „Waar was u toen Saddam de Kurden uitroeide? U bent niet consequent. U bent dom; ga toch thuis aard appels schillen!". De vrouw, woedend: „Meneer, u discrimineert. tJ bent dom, want u slikt die Amerikaanse propaganda voor zoete koek". Ze draait zich om en daarmee is het debat afgelopen. „Denk aan Mtlnchen '38", roept de man nog. Bij de fontein voor het kamer gebouw zingt een langharige jongen met rauwe stem: „I want peace, I want peace, now, now". Het geluid weer kaatst tegen de muren van het Binnenhof. Voorbijgangers kij ken bevreemd op; een paar duiven klapperen naar een veilige dakgoot. HERMAN ROSENBERG y~4 -v" Een handjevol betogers protesteerde gisteren op het Binnenhof tegen de Nederlandse betrokkenheid bij de Golfoorlog, waarbij een vertegenwoordiger van dienstweigeraars de bank verkoos boven het lopen. foto: milan konvalinka High -tec wapens zi belangrij wapen vo Amerikar DEN HAAG ij! de Amerikanen da begrijpelijke reden«t( al teveel over verte het wel duidelijk bij de luchtaanval^ Irak gebruik makqy zogeheten high-te l pens. De meeste aandacht he&' ruim honderd kruisvl p pens getrokken die in h; ste uren van het offer te lanceerd werden van schip Wisconsin in dezc sche Golf. d, Het ging om Ton h; waarvan er ook 48 in gestationeerd zouden de ontspanning tussen West er niet was gekofej kruisraketten van de sin waren echter niet cleaire bommen gelad t met elk vijfhonderd ventionele explosieve stuurd door een ing< ;1 computer vlogen de hawks op eigen krac tevoren geprogran L doelen. In dit geval vooral communicatL van de Iraakse strijdk De kruisvluchtwapens zo laag vliegen dat zij baar zijn voor de vijaR radar. Een belangrijke rol in zische Golf speelt ook we jachtbommenwei 15E. Dit buitengewoc en wendbare toestel d' rust met een eigen rac pi latie, waarmee hi 1 's nachts van grote d gronddoelen kan bepal als de kruisraketten sl F-15E's naar hun do|i een hoogte van slecht meters, waardoor ooi dat moment niet d Iraakse radar ontdekt worden. Hetzelfde geldt uiterai de beroemde F-117A i die een zodanige vor j en van zulke materiali fabriceerd dat hij van ongrijpbaar is voor i ven. Ook de Stealth r aan de aanvallen op I Startbanen Voorzover bekend he ruim vijfhonderd vli van Irak, waaronder derne Russische jager geen weerstand van l geboden. Dat wordt v het conto geschreven Britse Tornado GR.l l werpers, die met bel duizenden kleine, aa chutes neerdalende bo en mijnen startbanen hebben gemaakt. N< luidt zijn de meeste vliegvelden verander! tenkazen. Daardoor voor de Iraakse vli< voorzover al niet ve' onmogelijk zijn gewoi uit hun bunkers te ki op te stijgen. De meeste last hel Amerikaanse en Brit tuigen gehad van de luchtafweer. Velen v batterijen waren gela Sovjetraketten, die do dar geleid hun doelen opzoeken. De meeste installaties werden ecl de Amerikanen onk maakt. Vliegende stoo 'jamden' de fraakse vervolgens werden draaiende radaranten middel van anti-radai van de 'Wild Weasels tigd. Toestellen van het t 130 Compass Call met hun stoorzender! diocontact tussen de bevelcentra onmoge storingen waren zo dat zij tot in het zuide Sovjetunie het radi stoorden. De reusachtige B-52-1 werpers worden niet tot de high-tech-wape met hun tapijtbomba ten hebben zij grote s< rokkend aan de Repu Garde, de elitetroel Saddam Husayn. Deze legerd in de tweede 1 het Iraakse front aan tussen Kuwayt en Sa bië. RIK IN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6