Verkeerde gok PLO" Pronk geeft tien miljoen voor opvang vluchtelingen )orlog hoort er gewoon bij' üeidó&Qowuvnt Oorlog lijkt snel te wennen fOMAS SIMON (CIDI): „Wanneer gaat voedsel op de bon?" ILFOORLOG VRIJDAG 18 JANUARI 1991 PAGINA 5 DEN HAAG In het res taurant van het Centraal Station in Den Haag zit een man in uiterste con centratie over een krant gebogen. Niet om het laat ste nieuws over de raket- aanval van Iraq op Israël te lezen, maar om een kruiswoordraadsel op te lossen. Alles went, ook een oorlog die pas twee dagen oud is. ,,Ik wind me niet nodeloos op. Er is toch niets aan te veran deren", merkt hij gelaten op. Zijn zoon, die bij de marine werkt, is pas terug in Neder land na een verblijf van zes maanden op Curacao. „Ik be sef dat hij kan worden opge roepen om naar de Golf te gaan. In dat opzicht hoop ik dat er snel een eind aan de cri sis komt", laat hij weten. Alles went. De reizigers in de hal van het station, die giste ren botsingen riskeerden door zich met opengevouwen kran ten al lezend naar de perrons te haasten, houden de och tendbladen nu gesloten onder de arm. In de trein is tijd ge noeg om het laatste nieuws rustig door te nemen. Verkoopster Dinie Lijhoeck. die zich met een stalletje vol kranten heeft geïnstalleerd voor de ingang van het station, vertelt meer last te hebben van koude voeten dan van op dringerige klanten. „Ik heb een extra voorraad ingeslagen, maar ik ben er voorlopig nog niet doorheen constateert ze. Claudia Kerkhof, die bloemen verkoopt in de bloemenhal van het station, woont in Rot terdam in de Waalhaven. ..Ik vind het allemaal best eng. Ik woon vlak bij blieraffinaderij- en. Ik ben bang voor aansla gen van terroristen". Volgens verpleger P. Schmand, die wacht op de bus naar Poeldijk, waar hij werkt in een tehuis voor zwakzinni gen, kan de balans van de oor log pas over een paar weken worden opgemaakt. „De aan val van Iraq met raketten op Israël is bedoeld om verdeeld heid te zaaien in de Arabische wereld", meent hij. Een poli tieman probeert intussen de verkoopster van kranten bij de ingang te troosten. „Ga op die mat staan, dat helpt tegen kou de voeten", adviseert hij. Een krant koopt hij niet. Alle be richten, extra uitzendingen en commentaren lijken ook hem al te hebben overvoerd. WILLEM GOUDRIAAN 'L 4 schrapt film e killing fields ERDAM De commerciële zen- TL heeft „in verband met de og" besloten vanavond de oor- „The killings fields" niet uit te De film speelt zich af in het oorlog verscheurde Cambodja, ns een woordvoerder van RTL 4 „een schitterende oorlogsfilm; jpend, maar bij vlagen ook nogal jdadig. Wij denken dat het niet epast ogenblik is om die uit te i". RTL 4 zendt nu „Raggedy uit, met Sissy Spacek en Eric Ro- jn de hoofdrollen. Eerder besloot 5ie om het tv-spotje van de buis en waarmee jonge mensen wor- jgewekt bij de landmacht te ko- rerken. Amateur Voor zendamateurs zijn oorlogen een drukke tijd. Deze man in het Noordhollandse Bergen brengt vele uren per dag door achter radio- en tv- apparatuur waarmee hij de militaire operaties in de Golf op de voet kan volgen. FOTO: ANP ANWB klaar voor vervoer gewonden DEN HAAG De ANWB-Alarm- centrale is paraat als er gewonden in de Golfoorlog vervoerd moeten worden. De afgelopen dagen heb ben de ANWB en enkele ministe ries hierover contact gehad. Het gaat dan in eerste instantie om het overbrengen van burgerge wonden naar Europese ziekenhui zen. De ANWB benadrukt dat het overigens om normale procedures gaat. „Wij zijn altijd beschikbaar in dit soort situaties. Dat geldt ook zeker nu, maar we hebben tot nu toe niets extra's ondernomen", al dus een woordvoerder van de ANWB vanmorgen. Kon. Marine richt opvangcentrum in DEN HELDER 'De Koninklijke Marine heeft gisteren in sporthal Zweedse in Den Helder toch een cri sis- en opvangcentrum voor „het thuisfront" ingericht. Aanvankelijk overwoog de marine een dergelijk centrum achterwege te laten „omdat niemand er om vroeg". Toen in de loop van de ochtend een tiental tele fonische verzoeken om informatie werd ontvangen, is het centrum als nog ingericht. Volgens een woord voerder richten de vragen zich voor al op de veiligheid van de drie Ne derlandse schepen. Maatschappelijk werkers en andere hulpverleners zijn in het centrum aanwezig voor op vang. FT Uitgerekend dag dat de Golfoor- losgebrand moeten :h onderwerpen aan Hiring voor militaire t. Hebben de 26 aan- (nd dienstplichtigen, in keuringsgebouw e Koninklijke Land- in Delft, misschien nening over het on- n de Golf? Nou nee, hebben ze eigenlijk liet over nagedacht. kantine van keuringsge- Indelingsraad 7 te Delft Ie televisie aan. Nieuws, entaren en achtergron- ^er de Golfoorlog vullen eldbuis. Niemand kijkt, toe slenteren weer een ongens binnen, beuken de flipperkast, anderen opgeroepen voor het ïhe deel van de keuring. ngt een landerige sfeer, torgen hadden we een Usiastere groep", zegt een van de militairen die de proce dure leidt haast verontschuldi gend. „Toen zat er een stel voor de buis". „Ach, die twee scheepjes die wij naar de Golf hebben ge stuurd stellen toch niets voor. Als er een paar schoten wor den gelost varen ze gauw weg", meent Kees van der Steen (18). Hij is zojuist goed gekeurd. In de kantine wacht hij op verdere instructies. Nico Broekhof zit naast hem en knikt instemmend; ook hij heeft geen hoge pet op van de Nederlandse bijdrage in de Golf. Conrad Fortuin, een lange, magere jongen van negentien jaar, is opgroepen voor een herkeuring. Zijn geringe ge wicht kan een reden zijn om te worden afgekeurd. „Ik kom nog één kilo te kort", vertelt hij een beetje aarzelend. „Ach, ik hoef niet zo nodig in dienst, hoewel het wel gezellig schijnt te zijn". Dat er momenteel een oorlog gaande is waarbij ook Nederlandse militairen be trokken zijn, daar heeft hij nog niet echt over nagedacht. De jongen die naast hem zit, was het wel even te binnen geschoten: „Ja, wel toevallig dat er net een oorlog begint op de dag dat ik wordt opgeroe pen voor de dienstkeuring. Maar gelukkig hoeven dienst plichtigen niet naar de Golf". Erik (mager, zwart leren jasje, de schouders hoog opgetrok ken) is gemotiveerd. Hij is be zig in het eindexamenjaar van de havo. Daarna wil hij naar de mts, om vervolgens door te stromen naar de zeevaart school. Stap in de wereld die marine heet? Sterker nog, Erik wil bij de mariniers. Evenmin heeft hij bezwaar te gen plaatsing bij de VN-vre- desmacht. „Oorlog hoort er ge woon bij". Tranen met tuiten Vóór de medische keuring vertelt een militair de dienst plichtigen op de toon van een typische militair voor welke onderdelen ze zich kunnen aanmelden bij het zogenoemde selectiegesprek. „Wil je bij de Koninklijke Marechaussee, dan moet je sterk in je schoe nen staan", bezweert hij de on deruitgezakte groep. „Je wordt er namelijk tot aan je voetzo len afgebroken. Binnen de kortste keren staan bomen van kerels tranen met tuiten te janken. Een plaats bij de VN- vredesmacht is ook niet van enig gevaar ontbloot. Neder land doet mee, we zijn in Liba non geweest, het Sinai gebied. Ik heb er negen zien terugko men in plastic zakken". Het maakt geen indruk. „Maar negen?!", zegt er één schoude rophalend. „Mij maak je niet bang", reageert een ander. „Ach, het staat ver van je bed. Op het moment dat wij daad werkelijk in dienst moeten zal de oorlog wel afgelopen zijn". Buiten staan twee jongens die al zes maanden van- hun dienstplicht achter de rug heb ben. „De Golfoorlog? Ja joh, daar hebben we het zo druk mee, we hebben helemaal geen tijd meer om patrouille te lopen". KARIN VERAART DEN HAAG Eén beller was wel heel erg op de za ken vooruit gelopen. Nog voordat er ook maar één schot was gelost in de Iraakse woestijn hing hij ongerust bij voorlichter B. Bruggink van het ministe rie van VROM aan de lijn: „Wanneer gaat het voed sel op de bon?". Deze beller was echter een uit zondering. De reactie van de Nederlandse bevolking op het uitbreken van de Golfoorlog wordt gekenmerkt door nuch terheid. Alleen het ministerie van defensie kreeg vele tien tallen telefoontjes te verstou wen. Volgens woordvoerder Visser gingen die voorname lijk over de vraag waar gas maskers te krijgen waren. Ook belden reservisten en dienst plichtigen met de vraag of ze nu eerder zouden worden op geroepen. Bij het ministerie meldden zich veel vrijwilligers om in de Golf medische bij stand te verlenen. Het ministerie van WVC kreeg slechts zes telefoontjes. „Meestal ging het over gas maskers. Maar we kregen ook iemand aan de lijn die vroeg of hij drinkwater in flessen moest hamsteren. Hij was bang dat het drinkwater zou wor den vergiftigd door pro-Iraak- se groeperingen. Maar die be zorgdheid is voorlopig nog niet nodig", aldus het ministerie. De paar mensen die bij Bui tenlandse Zaken aan de lijn hingen hadden vooral vragen over reisadviezen. Het depar tement heeft een negatief ad vies uitgebracht voor alle lan den rond de Perzische Golf. Toeristen doen er ook goed aan Israël, Tunesië en Pakis tan te mijden. Volgens het ministerie van WVC is er nog geen enkele aanleiding om een informatie centrum voor het publiek te openen. „Alles staat er al voor klaar, maar de behoefte is er gewoon duidelijk nog niet", al dus een woordvoerster. Het gemeentebestuur van Rot terdam heeft vandaag een spe ciaal telefoonnummer geopend waarop verontruste burgers uit het Rijnmondgebied te recht kunnen met hun vragen in verband met de oorlog in de Golf. Aanleiding hiervoor is het grote aantal telefoontjes dat sinds het uitbreken van de Golfoorlog bij de meldkamer van de politie, op het stadhuis en bij de regionale radiozender Radio Rijnmond is binnenge komen. Volgens een woord voerder van de gemeente uit de ongerustheid onder de be volking zich juist in het Rijn mondgebied, omdat men bang is voor terroristische aanslagen op installaties in het uitge strekte industrie- en havenge bied. nodige kanttekeningen bij te plaatsen. Je moet je realiseren dat wat de afgelopen maanden is gezegd en gedaan niet per se lineair hoeft te worden ver volgd. We weten niet hoe de oorlog gaat aflopen, hoe de toekomstige positie zal zijn van Egypte, Saudi-Arabië, de Golfstaten en Syrië. Zij verke ren in een spanningsveld. Enerzijds moeten ze zien de strijd tegen een mede-Arabier aan hun bevolking te verko pen en tegelijkertijd bewijzen dat ze de Arabische zaak nog steeds zijn toegedaan, daarom zoeken ze compensatie voor hun anti-Saddam houding en die vinden ze in de Palestijnse kwestie. Maar aan de andere kant zijn ze teleurgesteld in de PLO omdat die zich het meest van allen aan de zijde van Saddam geschaard heeft. Er heerst daardoor in Saudi-Ara- bië, Egypte en de Golfstaten een sterke anti-Palestijnse stemming. We moeten afwach ten wat dat soort spanningen allemaal teweeg zal brengen". Bestaansrecht Intussen klonk er wel interna tionale instemming als Tariq Aziz zich beklaagde over het feit dat de VN-resoluties over Kuwayt serieuzer werden ge nomen dan die over de bezette gebieden van Israël. „Ik heb toch de indruk dat de genen die op de hoogte zijn weten dat hier om heel ver schillende bezettingen gaat. Bovendien: -de resoluties over Israël zijn twintig jaar niet uit gevoerd, omdat de PLO het bestaansrecht van Israël ook vastgelegd in een reso lutie niet erkende. Ik denk dat de westerse landen tot het uiterste hebben willen zoeken naar een alternatief voor een militaire confrontatie en dat Saddam Husayn hen een bot heeft toegeworpen in de vorm van een internationale vredes conferentie. Steeds meer gega digden begonnen daar aan te knabbelen, om tenslotte tot de macabere slotconclusie te ko men dat Saddam Husayn zelf geen enkele belangstelling in zo'n conferentie had. Toen Frankrijk ten einde raad Sad dams eigen voorstelde herfor muleerde, kwam er uit Bagh dad geen enkele reactie. Voor Saddam betekende de Pale stijnse kwestie niet meer dan de heilige oorlog en die ge bruikte hij ook alleen maar om te appelleren aan religieuze sentimenten. Maar Frankrijk en andere landen hadden zo'n honger dat ze toehapten, uit eigenbelang, omdat ze hoopten op goodwill in de Arabische wereld. Ik vind dat geweten loos en dom". Leeft de Palestijnse kwestie volgens u wel echt bij de Ara bieren? „Het is in de eerste plaats een symbool, een symbool van Arabische frustatie. Die fru stratie is deels terecht; de Ara bische wereld grenst aan het Westen, maar kan er econo misch niet aan tippen. En Is raël is natuurlijk het symbool van het Westen. Daarnaast wordt er met de Palestijnen gemanipuleerd door de Arabi sche leiders. Stuk voor stuk de keuringsmiddag wordt de jongens duidelijk gemaakt wat hen zoal te wachten staat: Izolen afgebroken". SNSTPLICHTIGEN BIJ KEURING „Bij de marechaussee word je tot aan FOTO: SASCHA PIETERSE DEN HAAG Het minis terie van ontwikkelingssa menwerking heeft giste ren 10 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor op vang van vluchtelingen uit Irak en Kuwayt. Het geld is bestemd voor de VN-hulporganisaties, het Rode Kruis en Artsen zonder Gren zen. Hulporganisaties houden rekening met meer dan een miljoen vluchtelingen in het Golf-gebied. Minister Pronk schenkt het geld na een op roep van de VN en het Rode Kruis die al hulp bieden in Jordanië, Syrië, Turkije en Iran. In Jordanië zijn de VN, het Internationale Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen al be gonnen de doorgangskampen aan de grens en in het binnen land van grotere capaciteit te voorzien. Zo is er op korte ter mijn plaats voor ongeveer 120.000 vluchtelingen. In Iran zijn aan de grens al drie vluch telingenkampen ingericht. Het Nederlandse en Belgische Rode Kruis gaan op verzoek van de Syrische regering een vluchtelingenkamp opbouwen in Syrië. Een woordvoerder van het Rode Kruis in Den Haag zei gisteren dat de hulp organisatie komend weekein de al hoopt te beginnen met het transport van het mate rieel dat bestaat uit 2500 ten ten, dekens en medicamenten. In Syrië worden 30.000 40.000 vluchtelingen verwacht. In totaal 35 Nederlandse en Belgische medici en verpleeg kundigen gaan het kamp be mannen. Na de eerste dag van bombar dementen op Irak zochten gis teren weer duizenden mensen een veilig heenkomen in Jor danië. De regering zegt te vre zen dat dat aantal tot honderd duizenden zal oplopen, als de bombardementen aanhouden. Voor de vluchtelingen bestaan in Jordanië op dit moment on voldoende opvangmogelijkhe den, te meer daar de Jordaan se economie sinds het begin HAAG De af- k met drs. Thomas n was woensdag ge it. Het gesprek zou over de koppeling ie bezetting van Ku- aan de Palestijnse tie. Naast deze mede- er van het Centrum Informatie en Docu- atie Israël (CIDI) zou vertegenwoordiger het Nederlandse kantoor zijn visie ge- Een dag later is Bag- aangevallen, Simon opgelucht" en voelt LO niets meer voor even van een inter- alle slechte scenario's lit het best denkbare", imon. „Ik ben opgelucht de spanning voorbij is I er vooralsnog op lijkt i bedreiging voor Israël ideels is weggenomen, mooi dat hij geen poli- oordeel uit de crisis heeft n halen en dat zijn mili- implex teneinde is", e International Herald ie schrijft Stephen Ro il dat Saddam, zelfs als liest, zijn politieke winst nen heeft; namelijk dat estijnse kwestie dankzij al in Kuwayt weer hoog internationale agenda „Je kunt vaststellen r het gelijkschakelen twee bezettingen de op Israël is ver zijn wel de dictators, zij het de één wat meer dan de ander, gebruiken zij de Palestijnse zaak als blik-* semafleider voor de onder drukking in hun eigen land. in Jordanië verblijven duizenden vluchtelingen uit Irak in vaak er barmelijke omstandigheden. De komende dagen zullen daar naar verwachting nog vele duizenden vluchtelingen bij komen. van de Golfcrisis in een diep dal terecht is gekomen. Jordanië vormt de belangrijk ste vluchtroute voor mensen die aan het oorlogsgeweld in de Golf willen ontkomen. Het land, dat de grenzen met Irak vorig week sloot, heropende FOTO: AFP de grenzen met het buurland voor 24 uur. In totaal meer dan een miljoen buitenlanders ontvluchtten Irak en Kuwayt in de maand na 2 augustus, de dag waarop het emiraat werd binnenge vallen. De Palestijnen worden daar door voortdurend voor het karretje van andere landen ge spannen, schotsenspringend trachten ze hun onafhanke lijkheid te bewaren. Ze probe ren aan de gretigheid van de Arabische leiders om hen voor hun doeleinden te gebruiken, maar willen wel profiteren van de aandacht die ze daar door krijgen. Het verschaft ze wel publiciteit. De Kurden hebben toevallig niet dat geluk dat ze de uitverkoren minder heid zijn, netzomin als de Kop ten in Egypte en de Berbers in Algerije. Overigens stelt dat de Palestijnen ook wel voor moei lijkheden, ze moeten steeds op zoek naar wie dominant is in de Arabische wereld en zich daar dan aan vastklampen. Vandaar dat ze in het vaarwa ter zijn gekomen van een des poot als Saddam Husayn En dat zal ze nu wel spijten". Goede sier Hadden de Palestijnen niet een hele goeie sier kunnen maken als ze zich hadden aan gesloten bij de anti-Saddam coalitie? Dan was een interna tionale vredesconferentie al bijna vanzelf bijeen. „Natuurlijk, wat een krediet zou het hen niet gegeven heb ben! Maar op het moment dat Irak Kuwayt binnenviel kon Palestijnse inwoners van Jordanië luisteren in een straat in Aman naar het verslag van radio Bagh dad. de PLO niet meer terug, zo'n move zou de achterban niet begrepen hebben. De verkeer de gok was al gemaakt". Maar als er in Amsterdam een teach-in gehouden wordt, is het de rabbijn Evers die uitge floten wordt, niet de Pale stijnse spreekster. „Ja, in bepaalde kringen heeft men nu eenmaal besloten dat de Palestijnen David zijn en Israël Goliath. Dat is een gro ve vertekening van de werke lijkheid die geheel losstaat van de historische feiten". Toch is de Palestijnse kwestie wel een echte kwéstie. Moet die niet eens opgelost worden? „Ik ben een aanhanger van de theorie dat er pas vrede komt als alle partijen daar belang bij hebben, dat het oplossen van het conflict hen meer biedt dan het voortbestaan ervan. Je kunt rustig zeggen dat er in elk geval één partij is die meer belang heeft bij vrede dan bij oorlog en dat zijn de Palestij nen. Ze hebben niets te win nen bij oorlog. Ja, ze hebben wel gehoopt dat Saddam de jo den met gifgas de zee in zou drijven, maar die keuze doet hen uiteindelijk geen goed. Straks, na de Golfoorlog, zul len ze niet weten hoe aardig ze moeten zijn, we zullen de zoe tigheid niet opkunnen, dat wordt fantastisch. Zal Israël daar op ingaan? Niet als het betrokken wordt bij deze oor log. Maar als ze buiten schot blijven zullen ze op een rijtje zetten dat één er een grote internationale druk op Israël wordt uitgeoefend, dat twee het vanwege de immigratie van Russische jo den noodzakelijk en gerecht vaardigd is economische prio riteiten te stellen en dat drie Nederland straks voorzitter is van de Europese Gemeenschap. Nederland heeft, vanwege zijn zeer prin cipiële opstelling van het afge lopen half jaar, een uitermate goede positie om een rol te gaan vervullen in de interna tionale discussie rond Israël". STEVO AKKERMAN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5