aai hristelijk nationaal basisonderwijs in Zevenhoven viert honderdjarig bestaan JOUR NAAL LANGS OMWEGEN Omstreden tentoonstelling vanaf morgen in Rijnsburg >EN OMGEVING CcidócSowumt VRIJDAG 18 JANUARI 1991 PAGINA 15 m EEUWFEEST AAN DE VRUENHOEK Christelijk Nationaal (Is-onderwijs is in Ze- loven still going Al honderd jaar, 0rjjen we wel zeggen, tend weekeinde (be- re zondag, de dag des 3bjen waarop gerust It) wordt er op en de 9-jarige CNB- il „De Zevenhof" aard in Zevenhoven volslagen feest ge- 1. Het christelijk on- 'ijs in dit dorp bestaat (Jeeuw en dat wil men jDe Zevenhof" aan de (ajenhoek en daarbuiten weten. De beuk erin onder meer met een laast gigantische reli- ran oud-leerlingen en leerkrachten en be- 'hijrderen. Een gesprekje de heer C.Verhagen, :teur sinds '83. Tja was hij het „hoofd ener 41)1", of de „bovenmeester" Nr tegenwoordig een ma- oojr, die samen met adjunct- >teur J.Christ het onder ter plaatse in de juiste ba- noet zien te houden. De [directeur is een be- leider die vanuit zijn ■hoots geoutilleerde iandopost (waar ook de jter helemaal is inge- Elferd) de ganse onderne- runt en dan ook nog ge heid vindt om 4 dagen week zelf onderwijs te Een proeve daarvan hierbij per foto: een zin- e klas, pardon groep, imig, maar niet ingehou- want ook christelijk na il georiënteerde scholie- /erstaan de binnengeslo- ^■tekenen van de moderne lien het is niet uitsluitend J van het gehalte van til» karretje op de zandweg a'. EO Me schoolgebouw •^protestants lager onder Het „vak" zingen gaat er na 100 jaar christelijk onderwijs in Zevenhoven nog best in bij de leerlingen van „De Zevenhof" wijs in Zevenhoven sinds een paar weken gemeente Nieuw veen was negen jaar geleden aan zijn derde school gebouw toe. De naamgeving leverde geen moeilijkheden op: „De Zevenhof", Vrijen- hoek 29-31, postcode 2435 XV Zevenhoven. CNB-school „De Zevenhof" werd in '81 in ge bruik genomen. Daarvóór werd geschoold aan het Zuid einde, vanaf 1956, en nog eerder stond vanaf 1907 op die plek een nog oudere, twee-klassige school die, een maal buiten gebruik, gymnas tiekzaal werd. Directeur Ver hagen: „Het was aan het Zuideinde behelpen met noodlokalen, want ons onder wijs groeide. Vooral in de ja ren 82-'83, toen hier veel nieuwbouw werd gepleegd. Nu is het aantal leerlingen vrij stabiel. Hier in „De Ze venhof" beschikken we nu over zes lokalen, voor 151 leerlingen, maar dat zullen er in de loop van dit schooljaar nog wel 170 kunnen worden door de aanloop van kleuters in „de stroom der 4-jarigen". We hebben 6 leerkrachten voor onze 8 groepen, maar met wat parttimers komen we aan 9 man onderwijzend per soneel". Ach, er is oók in het chr. on derwijs in Zevenhoven wel wat veranderd sedert 1891. Verhagen: „Voordien was er al sprake van protestants on derwijs hier op het dorp, maar door zekere onenigheden is dat opgeheven en werd een nieuwe vereniging in het le ven geroepen: het Gerefor meerd Onderwijs, later Chris telijk Nationaal Schoolonder wijs geworden". Honderd jaren zijn verstre ken, maar de prot.christelijke signatuur is al die tijd pal overeind gebleven. Ook wat dat aangaat maakt directeur Verhagen een onverzettelijke indruk: „Onze christelijke identiteit is behouden". Dat is meteen het antwoord op mijn vraag hoe het christelijk on derwijs van vandaag eruit ziet. Wordt er wat „ge zweefd", of is het nog dat hechte reformatorische bouw sel zoals het was door de tij den heen tot en met de onver zettelijke Kuyper, ook in Ze venhoven? In de katholieke onderwijswereld wordt nogal eens getwijfeld aan de voort zetting van de oorspronkelij ke, geestelijke basisopstelling. Is dat onderwijs nog wel ka tholiek?, vraagt men zich dan af. Welnu, die vraagstelling over de eigen identiteit speelt geen rol in de sfeer van „De Zevenhof". Achtergrond doorgeven Zoals directeur Verhagen zegt: „Wij proberen met onze christelijke achtergrond de zaak door te geven aan onze kinderen. Zo worden hier bij belverhalen verteld en aange geven waarnaar je moet trachten te leven. Er wordt bij ons ook gebeden. Vóór en na schooltijd. Heel gewoon eigen lijk hè? We leren de kinderen eenvoudige bijbelliederen en psalmen en gezangen uit het Liedboek voor de kerken. Dat geeft ook onze verbondenheid aan met de protestantse ker ken die we hier in Zevenho ven hebben. Er zijn, bijvoor beeld, twee diensten in het jaar in de twee kerken, de hervormde en gereformeerde, speciaal naar het kind gericht. Als team en met de voorgan gers van de herv. en geref. kerken stellen we dan voor de kinderen een viering sa men. Volgende week maan dag gebeurt dat weer, ditmaal in de gereformeerde kerk". Zo zit ook „De Zevenhof" rus tig neer bij de rivier van Ba byion, met vertrouwen in de toekomst. Maar eerst gaan ze vieren, de mensen van het chr.nationaal basisonderwijs in Zevenhoven. Verhagen loopt (terwijl zijn adjunct Christ over identiteit ge sproken! -• ijverig op een on getwijfeld „elektronisch aan gedreven" schrijfmachine be zig is en staten controleert) Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. even het programma door. Zaterdag a.s. is er, Deo Volen- te, in de herv.kerk een vie ring voor reünisten; oud-leer krachten, oud-bestuursleden, leden van de schoolvereni ging. Die viering wordt geleid door de heer K.de Jong, voor zitter van de Unie School en Evangelie, een landelijke in stantie die zich inzet voor christelijk onderwijs in ont wikkelingslanden in Afrika en Latijns Amerika. Nou, die zaterdag de 19e is ook de grote reünie, het mas saal treffen van de mannen broeders en de vrouwen zus ters die eens kinderen waren en in Zevenhoven op school zaten. Verhagen verwacht on geveer 350 deelnemers. In het Dorpshuis. Maar ook de school doet mee met een ten toonstelling van Oude Leer middelen en met dia's van de bouw van de vorige school aan het Zuideinde, met Oude Foto's in het algemeen en een Video-Presentatie van het huidige onderwijs. Oud en nieuw tegenover elkaar gezet. In de school wordt een ge knoopt wandkleed opgehan gen. Alle kinderen hebben er een stukje aan geknoopt. Het stelt het symbool van „De Ze venhof" voor: zeven rode puntige vlakken als daken die een „school maken". Geld uit project Daar is ook een inspanning voor de derde wereld. De di recteur: „We hebben een pro ject gehad voor Sierra Leone, in Afrika. Daar is ook geld voor bijeengebracht. Komen de maandag wordt de op brengst (1500 gulden door ac ties en klusjes, en 500 gulden door sparen dat is dus 2000 piek) aangeboden aan de Unie. Het geld is bestemd voor scholen in Sierra Leone. Verder wordt er maandag niet geleerd. We doen dan wat handenarbeid rond het 100-jarig bestaan. We eten ge zamenlijk en de kinderen krijgen elk een (breekbaar) cadeautje van het schoolbe stuur". „De Zevenhof" heeft heel veel werk van dit eeuwfeest gemaakt. Ruim een jaar gele den toog een actieve, gemeng de commissie uit het onder wijs en de kring der zeer bij de school betrokken ouders aan het werk. Het resultaat is geweldig. Er is ook een boekje over de geschiedenis van het prot. onderwijs in Zevenho ven samengesteld dat zater dag zal worden uitgereikt op de bundelende „bijeenkomst der ouden". Het boekje bevat ook interviews met oud-leer lingen, en oud-schoolhoofden leverden eveneens een aan deel in dit historisch over zicht. Past manager Verhagen en zijn educatieve staf nog een toekomstverwachting. „We verwachten een toekomst, waarin we mogen blijven voortbestaan. Ondanks plan nen van het ministerie over schaalvergroting. Daar lig ik overigens niet wakker van. In elk geval zal het schoolbe stuur meer autonomie en zeg genschap verkrijgen. Dat is zeker, in de komende jaren". De directeur en ik wensten elkaar goeden dag en het allerbeste, want de bel ging. Een vrije woensdagmiddag was aangebroken. Al zouden Verhagen en zijn aanvullende J.Christ daar weinig van mer ken. Vroeger waren dat over uren; nu, echter, is het scher ing en inslag dat ze in touw blijven. Maar dat heb je nu eenmaal met een dynamische school, ook op chr.nationale basis. En zeker met een kolos saal eeuwfeest voor de boeg. 1 ;rlei 2 ter Toverlei speelt vari ed en zaterdag zijn pro- 4 e „Bedden in Muzenhof srdorp. Het gaat om een h die van Dimitri Frenkel k. Voor een flatgebouw t een man neergescho- Vier ongewone paren in verschillende slaapka- reageren er allemaal hillend op. Aanvang s kwart over acht, entree 17 verzorgt vanavond scoshow voor de Zoeter- O Ise jongerenvereniging ia in de Westender. t ang negen uur. De en- is f2 voor Utopia-leden i voor niet-leden. Zon avond van zeven uur tot tien opent de Westender iren voor de wekelijkse tdj i| papier werkers van de oratori- s< 'reniging Looft den Heer ls i morgen weer oud pa- ëien lompen op in Lisse. ',aat om: Poelpolder, de Ibuurt, met uitzondering Ie flats aan de Ooievaar- en de Meeuwenlaan. ■dorp: De Bloemen en mbuurt. Men wordt ver- papier en lompen vanaf uur aan de straat te zet- wm „Consider it all joy" If morgenavond in evan- p/j ontmoetingscentrum irk aan het Picképlein in tdwijk aan Zee. Het ver- \gaat over de strijd van hVrouw. Hoe kan zij alles met haar gebeurt rij- 1 met har geloof in God? tang acht uur. eert de Boer (sopraan), Hil- on (alt), Theo van Oort Ir) en Coen Honing (bas- pn) geven zondagmiddag poneert in de Hulp en van de Robèrt- stichting aan de Veurse- fweg in Leidschendam. leiding van Martin kerk zingen zij solis- dan wel capella mu- van de renaissance tot rn. Op het programma liederen van Bela Bar- Chopin, Rimsky Kors- Mozart, Antonin Dvo- Johannes Brahms. Het "t is voor iedereen vrij ikelijk. Aanvang half i<»s i< lurthuis De Weipoort in 1 fcrwoude kunnen zon- abiddag vanaf drie uur ej foto's worden bekeken, te achterhalen wie op L foto's uit het grijze verleden staan. Gebleken is dat nogal wat mensen over foto's be schikken zonder precies te weten wie erop staan. Daarom doet het bestuur van het buurthuis een beroep op de oudere mensen de bijeen komst te bezoeken. Zij zullen het immers moeten zijn die wellicht het antwoord weten op lang bestaande vragen. Jezus De Baptistengemeente houdt zondagavond een themadienst in gebouw Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat in Lei derdorp. De vraag „Wie is Jezus Christus" staat centraal. Spreker is J. Bartels uit Rot terdam. Aanvang zeven uur. Mombehont Wim Akkermans speelt zon dag het stuk „Graaf Mombe- kont" in dorpshuis De Alke burcht aan de Noordhoek 3 in Roelof arendsveen. Aanvang half drie. Toegang kost f3, volwassenen moeten f5 beta len. Jazz Ruud Bogaard en zijn Jazz Friends treden zondagmiddag op in bar-restaurant Nautique aan de Herenweg 100 in Lei- muiden. Het concert begint om drie uur en eindigt om ze ven uur. Amnesty Amnesty International Voor schoten vertoont zondagoch tend de film Good morning Vietnam" in Green way aan de Schoo)straat in Voorscho ten. Entree f3. Aanvang tien uur. Koffieconcert In de muziekkapel van het Agathaklooster aan de Heere- weg in Lisse staat zondag middag een koffieconcert op het programma. K. Weerne- kers en Bernadette Jansen (viool), Frank de Gee (cello) en Erwin Poelstra (piano) spe len werken van Busoni en Dvorak. Na de pauze brengen Angela Janssens (sopraan) en Abigail Lumsden (piano) wer ken van Scarlatti, Britten, Burns en Vaughan Williams. Met Cas Delonaes (dwarsfluit) brengt Lumsden composities van M. Ravel en Tessard ten gehore. De toegangsprijs is f6, jeugd tot 14 mag gratis naar binnen. Tafeltennis De Zoeterwoudse tafeltennis- liefhebbers kunnen zich zon dag 3 februari uitleven in de Klaverhal. Die dag staat het Zoeterwoudse kampioen schap op het programma. Ie dereen die graag een balletje wil slaan is welkom. In ver band met de indeling is het wel van belang dat de tafel tennisvereniging uiterlijk 28 januari weet wie zullen deel nemen zodat de indeling van de meerkampen gemaakt kan worden. Het is ook mogelijk deel te nemen aan het dubbel spelkampioenschap. Aanmel den bij J. Minnee (01715-2462) of Jac. Paardekooper (01715- 2950). De Vereniging van Postzegel- verzam el aars Noord wijk (VPN) houdt maandag zijn maandelijkse bijeenkomst. Dat gebeurt in hotel Royal aan de Voorstaat. Het eerste uur, van kwart voor zeven tot kwart voor acht, is speciaal bedoeld voor de jeugd, daarna zijn de overige leden aan de beurt. Op deze avond Vindt ook de jaarvergadering plaats en daarbij staat een bestuurs verkiezing op de agenda. In terim-voorzitter K.E. Meeu- wenberg is kandidaat om voorzitter van de VPN te worden. Verder volgt A. Bre- dero de huidige penningmees ter Van der Halm op. Na de pauze worden enkele kavels geveild en kan onderling worden geruild. Onderwijs De onderwijs- en opleidings mogelijkheden na het behalen van een mavo- of lbo-diploma komen maandag aan de orde tijdens een „informatiemarkt" die in Hillegom wordt ge houden. Plaats van handeling is Scholengemeenschap St. Paulus aan de Garbialaan. Doel van de avond is het ver strekken van informatie aan leerlingen van de derde en vierde klas lbo en mavo en hun ouders. Circa vijftig scho len, instanties en opleidings instituten verlenen hun me dewerking aan de informatie markt, die duurt van zeven tot negen uur. Pay-back Carnavalsvereniging De Sak sen houdt ook dit jaar een play-backwedstrijd voor de jeugd. Dat gebeurt dinsdag 12 februari vanaf half twee in gebouw Kasanova in Sassen- neim. Kinderen tussen 6 en 14 jaar die mee willen doen kunnen zich tot 30 januari op geven bij mevrouw Eisenga, Margrietstraat 13, Sassen- heim, telefoon: 02522-13252. Ook kinderen die een instru ment willen bespelen of een lied „live" willen zingen, kunnen zich opgeven. Luchtreis voor zieke De brandweer moest er gisteren aan te pas komen om een onwel geworden man uit zijn woning aan de Stille Rijn in Leiden te ha len. Het was onmogelijk voor het ambulancepersoneel om de man op de brancard door het nauwe trappenhuis van zijn woning naar beneden te dragen. De toegesnelde brandweer takelde daarom met behulp van een ladderwagen de complete brancard door het raam naar buiten. Volgens F. van Oosten van de brand weer wordt dergelijke hulpverlening vrij regelmatig verleend. „Het gebeurt vaker dat het vanwege het gewicht of de beschik bare ruimte niet mogelijk is iemand door het trapgat naar bene den te dragen. Het ambulancepersoneel ziet dat meestal in èèn oogopslag en dan krijgen wij een seintje", foto: tejo ringers Beroepsbevolking van Zuid-Holland vergrijst sterk LEIDEN Het vergrijzings proces in Zuid-Holland vindt de komende vijftien jaar zijn weerslag in de groei van de beroepsbe vol king. De totale beroepsbevolking - het deel van de bevolking dat zich aanbiedt op de arbeids markt - neemt in de periode 1990-2005 toe met ruim 8 pro cent, maar onder de 50-plus- sers valt een stijging te ver wachten van bijna 40 procent. Bij jongeren tot 25 jaar daaren tegen zal sprake zijn van een vermindering van ruim 14 procent. In absolute cijfers neemt tot het jaar 2005 het mannelijk aandeel van de beroepsbevol king met 62.300 personen toe, bij de vrouwen met 49.200 per sonen. Vanwege dit proces zal de groei van de beroepsbevol king van met name de Haagse regio (bijna 11 procent) en de Rotterdamse regio (ruim 9 pro cent) duidelijk boven het ge middelde van Zuid-Holland liggen. Door deze ontwikke ling neemt de druk op de ar beidsmarkt verder toe. 'Deze en nog veel meer gege vens staan in het statistisch jaarboek 'Zuid-Holland in cij fers', dat dit jaar voor de vier de keer wordt uitgebracht. Deze editie bevat naast veel gegevens van verschillende in stanties, waaronder het CBS, veel eigen cijfermateriaal. Het naslagwerk kan voor 42 gulden 50 besteld worden bij de Staatsuitgeverij, tel. 070- 378 95 26. „OOST EUROPA? DAT ZOEKEN WE OP!' RIJNSBURG De rei zende tentoonstelling „Oost-Europa? Dat zoeken we op!" is binnenkort te bezichtigen in Rijnsburg. Wethouder W. Glasber gen verricht zaterdag de opening. De in Rijnsburg aanvankelijk omstreden tentoonstelling is vervol gens tot en met 2 februari te zien in openbare biblio theek De Voorhof. De komst van de tentoonstel ling naar Rijnsburg heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De eerste verzoeken van de Werkgroep Vredesopbouw Rijnsburg om de expositie naar de bloemengemeente te halen dateren al van tweeëneenhalf jaar geleden. De gemeenteraad onthield aanvankelijk toe stemming voor de komst van de tentoonstelling, die al werd gemaakt vóór de politiek om wentelingen in Oost Europa. Politiek gevoelig Volgens P. Leenhouts, die het secretariaat van de Werkgroep Vredesopbouw Rijnsburg be heert, lag het destijds politiek, gevoelig vanwege het onder werp op zich en vanwege het feit dat de tentoonstelling was gemaakt in opdracht van het IKV. „De mogelijkheden voor het houden van een expositie van grote omvang zijn in Rijnsburg vrij beperkt. We lie ten daarom aanvankelijk ons oog vallen op de hal van het gemeentehuis. In eerste in stantie gingen burgemeester en wethouders daarmee ak koord, maar de gemeenteraad wees het voorstel af. Wij heb ben het echter niet opgegeven en later, vlak voordat de poli tieke omwentelingen zich in Oost-Europa voltrokken, zijn de Rijnsburgse politici alsnog akkoord gegaan". Dat het daarna toch nog lang duurde voordat de tentoonstel ling in Rijnsburg kon komen, kwam omdat er een enorme wachtlijst voor bestond. Intus sen werd ook besloten de ex positie in de bibliotheek te houden. „In Ter Aar hadden we gezien dat dat een uitste kende mogelijkheid was", al dus Leenhouts. Koude Oorlog „Oost-Europa? Dat zoeken we op!" is opgezet in de tijd dat de Koude Oorlog nog in volle gang was. Volgens Leenhouts was het doel van de tentoon stelling het Koude Oorlog- denken te doorbreken. „Aller lei dagelijkse zaken die in Oost-Europa leven komen aan de orde. Onderwijs, media, sport, cultuur, kerk, vakbewe ging noem maar op. De bedoe ling was dat de mensen kon den zien dat de alledaagse za ken in de landen achter het IJzeren Gordijn niet zo gek veel verschillen van die in het Westen". Ondanks de veranderingen in het Oostblok, is de tentoonstel ling blijven bestaan en heeft het zijn inmiddels zes jaar du rende „trektocht" door Neder land voortgezet. Wel zijn en kele aanvullingen aange bracht. Zo is bijvoorbeeld in formatie over toerisme naar Oost-Europa toegevoegd. De openingsbijeenkomst van „Oost-Europa? Dat zoeken we op!" is zaterdag vanaf half drie. Na een welkomstwoord door Laurens Huijgen, voorzit ter van de Werkgroep Vredes opbouw Rijnsburg, geeft wet houder Glasbergen het officië le startsein. Verder voeren le den van de Kerkelijke Vredes- werkgroep Rijnsburg de „Dans van Oost en West" op en spreekt secretaris van het In terkerkelijk Vredesberaad Mient-Jan Faber over het on derwerp „Contacten met Oost- Europa". In het kader van de tentoon stelling brengt een delegatie van de Evangelische Kirche uit Dessau een bezoek aan Rijnsburg. Met deze kerk on derhoudt de gereformeerde kerk in Rijnsburg contacten. Voorts houdt ds. J.A. van Veen. directeur van Kerk en Wereld in Driebergen, een le zing. Van Veen spreekt over de rol van de kerken bij de Oosteuropese omwenteling. De bijeenkomst wordt gehouden in De Voorhof en begint om kwart voor acht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15