foidóa SouAcmt 4* Winkeliers Stevenshof vrezen nekslag door komst van wij kmarkt Unieke beelden over historie Pieterskerk ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV Leidenaar (55) bestolen en ernstig mishandeld OUWPLANNEN? Leiden vraagt instellingen bijdrage voor referendum Slimme EHBO-kit £eidóe(3outa/nt VRIJDAG 18 JANUARI 1991 PAGINA 13 nedenwoning gebrand benedenverdie- van een woning de Wasstraat in den is gistermid- I rond half twee lebrand. De brand stond toen de ka- I oververhit raakte het bankstel vlam De oorzaak oververhitting Ie verwijdering van i thermostaat uit kachel. De bewo- waren niet thuis, rer de omvang van schade is nog lts bekend. to: wim van noort LEIDEN Een 55-jarige Leidenaar is gisternacht ernstig mis handeld. Met enkele fracturen aan het hoofd en diverse bloeduit stortingen en kneuzingen over het hele lichaam werd hij opgeno men in het AZL. De man deed mee aan de kroegentocht. Tussen drie en vier uur in de nacht werd hij door twee vrouwen van ongeveer 25 tot 30 jaar uitgenodigd voor een drankie in hun wo ning. Een man van ongeveer dertig jaar vergezelde hen. In de woning aan de Willem de Zwijgerlaan kreeg hij inderdaad een drankje aangeboden. Vervolgens begonnen de vrouwen zich te ontkleden en vroegen het slachtoffer om geld voor seksuele han delingen. Daar stemde hii mee in en begon zich vervolgens te ont kleden. Toen hij wilde betalen, bleek zijn geld te zijn gestolen. Het drietal werd daarop zo kwaad dat ze het slachtoffer tegen de grond sloegen en een aantal trappen na gaven. De man werd door een taxichauffeur naar het AZL gebracht. De Leidse politie is op zoek naar deze taxichauffeur omdat het slachtoffer zich niet meer precies de woning kan herinneren, waar hij werd mishandeld. Leidenaars onschuldig LEIDEN De 18-jarige en 20-jarige Leidenaars die maan dagavond werden aangehou den op verdenking van de ge wapende overval op het post kantoor aan de Kopermolen, blijken hier niets mee te ma ken te hebben. Gisteren wer den ze weer op vrije voeten gesteld. Bij de overval vorige week vrijdag, werden een 26- jarige lokettiste, een PTT- chauffeur en een schoonmaker gegijzeld. Een door ooggetui gen gesignaleerde gele opel, van oud model, leidde het on derzoek naar het tweetal. Het onderzoek wordt voortgezet. Leidse Zorg en Zekerheid wint geschil over reclame LEIDEN De Leidse zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid is door de reclame code commissie in het gelijk ge steld. De Leidse verzekeraar had een klacht ingediend over de reclameboodschappen van de Nijmeegse zorgver zekeraar VGZ op televisie. VGZ liet in een sterspot weten de „eerste zorgverzekeraar van Nederland" te zijn. Dat schoot bij de Leidenaars in het verkeerde keelgat. Op 6 september 1990 werd protest aangetekend. Door het ge bruik van deze claim wekte de adverteerder ten onrechte de indruk dat zij de eerste zorgverzekeraar zou zijn, aldus het Leidse ziekenfonds. Bij de fusie tussen de voormalige ziekenfondsen RZLA en CZH blijkt de naam van Zorg en Zekerheid per 28 december 1988 te zijn ingeschreven in het Handelsregister te Leiden. VGZ liet het woordmerk pas in juni 1989 vastleggen. Het verweer van het Nij meegse ziekenfonds werd door de reclame code commis sie ongegrond verklaard. Zorg en Zekerheid is dus vol gens uitspraak de „echte eerste" zorgverzekeraar. rsenaal, Infirmerie Hortus Clusianus monumentenlijst IDEN Het Arsenaal en de rmerie van de voormalige elenkazerne aan de Groen- engracht worden waar- ïjnlijk op de gemeentelijke numentenlijst geplaatst. Dat dt ook voor de Hortus Clusi- usaan de Vijfde Binnenvest- icht. De drie worden voorge- gen door de monumente- imissie die al acht jaar lang Leidse binnenstad inventa- tert op panden die het be- ermen waard zijn. Schra van de dienst Ruim- jke Ordening verklaart het tijdstip van aanmelding nr de monumentenlijst uit de tematische aanpak die de imisie hanteert. „We zijn al de Acade- ;wijk aan de beurt". In de urtocht naar beschermens- ardige panden lopen de nmissieleden alle straten in iden af en verdelen de pan- die eventueel in aanmer- komen voor een plaatsje de monumentenlijst in drie [orieën. A-status betekent dat ze er voorbehoud op de lijst en, de B-status betekent de beoordeling nog even in jskast wordt gezet en de C- betekent dat ze afvallen, we hebben voortdurend veranderende inzichten te Wat tien jaar geleden het behouden waard werd onden, is dat nu soms wel. zo kun je bezig bliiven. Wat rigens terecht is', meent •a. het Arsenaal en de Infir- ie waarschijnlijk op de lijst len, verbaast niemand. Ver ender is de nominatie van ortus Clusianus. „Een ge-kopie van de oor- olijke tuin die door Clu- de zestiende eeuw werd legd, maar toch een kopie iet meer dan twee jaar laar het gaat om een zo weergave dat de ïissie toch besloten heeft de hortus de beschermde iis aan te vragen. Alleen de al waarop de tuin is nage ld klopt niet met de origi- omvang van hortus uit de ende eeuw". Buiten de sin- is er volgens Schra niet zo veel dat een plaats op de lumentenlijst verdient. „We voorlopig nog wel even be- met de Academiewijk. We nu bij de Scheepmaker- ;g. Daarna gaan we eerst der met Levendaal-West en Dst, de Herengracht/Zijlsin- vervolgens de Noord vest ndom de Oude Singel) en als de Oude Morsch. Tegen tijd zijn we tien jaar bezig feest". (ADVERTENTIE) PNAAR VAN DER PLOEG! vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. )r nieuwbouw en renovatie, levoerd in onverwoestbaar van het kwaliteitsmerk Jerhoudsarm, leverbaar in kleuren, volledig indeerd en door onze (mensen perfect op maat naakt. Het geheel voorzien van ^certificaat. gewoon eens alles op uw ak bekijken. We geven u graag fcreid advies. 8TST0F OM OP TE BOUWEN. H_ni am. riA/Eva LEIDEN De winke liers in De Stevenshof vrezen dat hun zaken flinke klappen krijgen door de komst van de wijkmarkt bij De Ste- vensbloem. Voor sommi ge nog maar kort geleden geopende winkels zou de markt zélfs de nekslag kunnen zijn, zegt voorzit ter J. Visser van winke liersvereniging De Ste- vensbloem. „Het probleem is dat de spoorwegovergang nabij De Vink nog is afgesloten, de wijk nog niet is volgebouwd, en een aantal winkeliers pas begonnen is", aldus Visser. „Er kunnen wel eens rake klappen vallen". Het draag vlak ontbreekt in zijn ogen omdat nog te weinig mensen in de Stevenshof wonen. De directie reiniging, havens en warenmarkten ontkent dit. Zuid-West heeft met ruim 12.500 bewoners een floreren de markt, terwijl de Stevens hof momenteel zelfs 15.000 in woners telt. De sluiting van spoorwegovergang De Vink en de mogelijk moeilijke situ atie van sommige winkeliers kunnen volgens de gemeente niet in verband worden ge bracht met de komst van een wijkmarkt. De gemeente noemt het zelfs een verster king van de aantrekkelijk- heidswaarde van De Stevens- bloem. „Een markt zal in te genstelling tot de mening van de winkeliersvereniging eerder versterkend werken". De gemeente vindt wel dat eerst met de bewoners, win keliers en ambulante handel overlegd moet worden welke branches de kramen mogen weggenomen. „Een winkelier schiet er niets mee op als hij pas aan de gang is en er komt een koopman uit dezelfde branche op de markt", aldus Visser. Hij vindt de komst van een groenteboer onver mijdelijk, maar kramen met kleding of benodigdheden voor dieren de branche waarin hijzelf werkzaam is zijn volgens hem onaanvaard baar. De markt gaat waarschijnlijk plaatshebben op donderdag van 08.00 tot 13.00 uur. Over innemen. Daarmee worden de datum van de eerste markt ook de voornaamste bezwaren moet nog een beslissing geno- van de winkeliervereniging men worden. Winkeliers van de Stevensbloem vrezen de komst van een wijkmarkt. foto: wim van noort LEIDEN Een videoband met de geschiedenis van de Pieterskerk als leidraad voor een historische schets van Lei den. Dat is de jongste publica tie over de sleutelstad die nieuw licht moet werpen op de ontwikkeling van Leiden als landelijke nederzetting aan de oevers van de Vliet tot flo rerende stad. In veertig minu ten tijd worden soms unieke beelden getoond van gebeurte nissen en mensen die Leiden naam en faam bezorgden. Leidenaar Kees van den Burg en Leiderdorper Willem Buij- teweg, ex-chefredacteur van de Leidse Courant, sloegen de handen ineen om de unieke videopresentatie van de sleu telstad en de rijke historie van de Pieterskerk te vervaardi gen. Eens was de Pieterskerk de kapel van de Graven van Holland, die in Leiden resi deerden voordat ze verhuisden naar de plek die wij nu ken nen als Het Binnenhof in Den Haag. De graven woonden voor hun vertrek naar het Haagse in het Huis Lokhorst en bouwden een verdedigings werk en gevangenis aan de Vliet (het Gravensteen/annex Gerecht) en een kapel, de late re Pieterskerk. Eens had de kerk een toren van 120 meter hoog, de Coningh der Zee ge heten. De toren stortte ineen in 1512, ver voordat de kruit huisramp ernstige ravage aan richtte in dit stadsdeel. Een De sporen van de rijke historie zijn in de Pieterskerk nog altijd nadrukkelijk aanwezig. foto: pr niet voor elke Leidenaar be kend verhaal, dat in de video treffend in beeld wordt ge bracht. De Pieterskerk staat centraal in het beeldverhaal omdat ze in vele opzichten eeuwenlang de spil is geweest van de Leid se samenleving. De gildes hin gen er hun gildeborden en de rijke burgers werden er begra ven. De sporen van die rijke historie zijn in de Pieterskerk nog altijd nadrukkelijk aanwe zig. Zoals die van de Pilgrim Fathers, die in de directe om geving van de kerk woonden en hun staatkundige visie, die ze aan de Hollandse samenle ving ontleenden, overbrachten naar hun nieuwe vaderland de Verenigde Staten. Maar de videoband toont meer, zoals de dichtbij gelegen Latijnse school waar Rem brandt onderricht kreeg in wellevendheid en waar de zangles bijzonder belangrijk was omdat veel leerlingen werden ingeschakeld om op hoogtijdagen te zingen in het koor van de Pieterskerk. Ook het bezoek van de Amerikaan se president George Bush aan de sleutelstad wordt in beeld gebracht, waarbij hij de „roots" van zijn natie in de Pieterskerk opzocht. De Pieterskerk is door de eeu wen heen altijd een belangrijk ontmoetingscentrum geweest van regeringsleiders en vor stenhuizen. Op de videofilm zijn beelden te zien van konin gin-moeder Emma, de promo tie van koningin Wilhelmina en een redevoering van konin gin Juliana. Ook is er uitge breide aandacht in unieke beelden voor de promotie tot doctor Honoris Causa van Sir Winston Churchill in 1945. De film is te koop voor 46,75 bij de VVV op het Stations plein, in de Pieterskerk (zater dag en zondag open van twee uur tot half vijf) en bij Fotiek van der Horst, Vijf meiplein 9. De band kan ook worden be steld via telefoonnummer 071- 216204. LEIDEN, 6 MAART 1991 De Leidse referendumposter. illustratie: pr LEIDEN De gemeente doet een dringend beroep op een 170-tal voor Lei den belangrijke personen, organisaties en instellin gen om een bijdrage te le veren aan het referen dum. Een van de voor waarden voor het slagen van de proef is goede en uitgebreide voorlichting, zo staat in een brief aan deze groep. Vanochtend presenteerde wethouder J. Walenkamp (bestuurlijke vernieuwing) de omstre den videofilm over het re ferendum. Tegelijkertijd met de voorlich tingsfilm werd ook het overig informatiemateriaal gepresen teerd. Vanaf dinsdag hangt een grote referendumaffiche voor een week in de reclame zuilen. Vrijdag 1 februari wor den de oproepkaarten voor de statenverkiezingen en het re ferendum verspreid. Zondag 3 februari verschijnt in het zon dagsblaadje een speciale refe rendumkrant. De voorlich tingsfilm wordt zaterdag 9 en zondag 10 februari uitgezon den via het kanaal van de ka belkranten (kanaal 2, frequen tie 48.25). Eind februari hangt de referendumposter weer een week in de mupi's. Begin maart wordt een pro vinciale verkiezingskrant huis-aan- huis verspreid. Za terdag 2 en zondag 3 maart wordt de voorlichtingsfilm op nieuw uitgezonden via hetzelf de kanaal. Woensdag 6 maart is het uur U, dan zijn de stem bureaus van 8.00 tot 19.00 uur geopend. Aansluitend volgt een uitslagenavond op het Stadhuis. Informatiepakket Iedereen die zelf activiteiten wil organiseren in het kader van het referendum kan bij de gemeente een informatiepak ket aanvragen. De raadsbeslui ten over dit onderwerp, de re ferendumfolder, -krant en - poster zijn gratis verkrijgbaar bij de afdeling voorlichting op het stadhuis (071-254105). De videofilm kan kosteloos wor den gehuurd bij de stadhuisbi bliotheek aan de Langen- gracht (071-254381). LEIDSCHENDAM MAAKT GROENSTRUCTUURPLAN LEIDSCHENDAM De gemeenteraad van Leidschendam wordt binnenkort een krediet van 95.000 gulden gevraagd voor het laten maken van een groenstructuurplan en een landschapsbeleidsplan. De uitvoering van deze plannen is nodig omdat, gezien de vele ontwikkelingen binnen de gemeente, de kwaliteit van de groene ruimte, zowel binnen als buiten het stedelijk gebied, onder druk staat, aldus burgemeester en wethouders. De druk bestaat uit de behoefte aan woningen, de aanleg van bedrijfsterreinen en de op lossing van verkeersknelpunten. Leidschendam heeft het imago een groene gemeente te zijn, ontleent hieraan veel van haar aan trekkingskracht en dat moet zoveel mogelijk behouden blijven. Voor het stedelijk gebied is door het ingenieursbureau Oranje woud een systeem van kostenbeheersing voor het groen opgezet dat binnen enkele maanden klaar zal zijn. fP/PPR Leidse afdelingen van sn PPR vieren vanavond opheffingsfeest. Na de e vergadering die om it uur begint wordt het st gehouden in De Pancrat, iddelstegracht 85. Sketches, *eches, een verloting van nkse relikwieën en jaren '60-muziek van De Rock uit Katwijk beginnen om negen uur. Iedereen is welkom. Dachau L. Buist houdt vanavond een lezing bij de R.K. Jongeren groep over de bevrijding van Dachau. De lezing heeft plaats in het pand in het St. Jacobs- hof achter de Douzastraat. De lezing die is bedoeld voor jon geren van 16 tot 30 jaar begint om 20.15 uur. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt vanavond een ruilbeurs in buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade 40 in Leiden. Verzamelaars van postze- gelks, munten, suikerzakjes, en sigarenbandjes kunnen daar vanaf 19.00 uur terecht. Voor informatie: 01729-8422. Optreden De Leidse band Flintstone Li mousine treedt vanavond op in het Zoldercafé van het L VC aan de Breestraat 66. De band brengt naar eigen zeg gen plooirock. Het optreden begint om 23.30 uur. Open huis De Leidse Instrumentmakers- school houdt vanavond en morgen open huis. Naast een tentoonstelling van gemaakte spullen zijn de werkplaatsen in bedrijf. De school aan de Nieuwsteeg 18 opent morgen van 18.30 tot 21.00 uur de deu ren en zaterdag van 11.30 tot 15.00 uur. Volksdansen Opank, het samenwerkings verband van vijf volksdans groepen, houdt morgen een volksdansinstuif in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33a. De instuif begint om 19.30 uur. Voor inlichtingen: 071-124667. Koor Het jongerenkoor Meren wijk gaat 8 februari op bezoek bij een jongerenkoor in Brodnica in Polen. Voorafgaand aan het bezoek geeft het koor een try-out in het kerkelijk cen trum de Regenboog in de Me ren wijk. Deze uitvoering heeft zaterdag plaats om 14.30 uur in het centrum aan de Watermolen 1. Vogelbeurs De vereniging van vogellief hebbers Avibus houdt zondag een beurs in de Blauwkras aan de Voorschoterweg in Leiden. De beurs duurt van 10.00 tot 14.00 uur. De toegang bedraagt één gulden. Cursus Het buurthuis Vogelvlucht gaat binnenkort van start met computercursus voor vrou wen. Belangstellenden kun nen zich daarvoor aanmelden. De lessen, in totaal acht, wor den gegeven op vrijdag van 13.30 tot 15.00 uur. Voor meer informatie kan men bellen met Vogelvlucht, tel: 313648 (vragen naar Tony van der Haar). Gospelm uziek Het Petra Gospelkoor heeft plaats voor nieuwe leden. Het muziekgezelschap is op zoek naar zangers, muzikanten en licht- en geluidstechnici. Tij dens een informatieavond, vrijdag in de Petrakerk (Lei den-Noord), kunnen belang stellenden verdere inlichtin gen inwinnen of zich aanmel den. De bijeenkomst duurt van 20.00 tot 21.00 uur. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Voorl: I Adres: I I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: Naam: J Adres: Postcode/plaats: l I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. iin,iimi»Mimumin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13