Moskou houdt vast aan jolitiek van Gorbatsjov Iware straf Nederlander: terug' naar Nederland Moord op Abu lyad gevaarlijke zet Pretpark onder rouwkamer succes Van den Broek waarschuwt Sovjetpresident CcidócGouacmt WOENSDAG 16 JANUARI 1991 PAGINA 7 jgsbaron geeft zich over ITA Jorge Luis Ochoa, volgens waarne- de tweede man binnen het beruchte drugs- >1 van Medellin, heeft zich gisteren aan de rnbiaanse autoriteiten overgegeven. Ochoa met zijn overgave in op het aanbod van de mbiaanse regering die de drugsbaronnen gegarandeerd dat zij niet worden uitgele- aan de Verenigde Staten als zij zich vrijwillig even. ja's jongere broer Fabio gaf zich op 18 decem- iver aan de autoriteiten. De overgave van de broers lijkt een overwinning voor president r Gaviria, die met zijn beleid een verdere es- ie tussen de regering en de drugskartels pro- t te voorkomen. Het Colombiaanse leger heeft ren een leider van een moordcommando van Medellinkartel gearresteerd. De arrestant, Munoz Mosquera, wordt verdacht van de rd op veertig politieagenten. Aanslag op VS-ambassade in Panama PANAMA STAD Vanuit een auto hebben onbeken den gisteren twee granaten gegooid naar de Ameri kaanse ambassade in Pana ma. Er vielen geen gewon den en de schade is beperkt. Niemand heeft nog de ver antwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Sinds de Amerikaanse invasie in Pa nama in december 1989 zijn Amerikaanse instellingen tweemaal eerder het doel wit geweest van aanslagen. CHICAGO De bezoe kers van een rouwkamer in de Amerikaanse plaats Palantine worden bij de ingang geconfronteerd met een guillotine en een metalen skelet met knip perende rode ogen. Hier bevindt zich echter geen martelkamer, maar een minigolfbaan. Hoewel veel rouwende men sen vragen of hun kinderen tijdens diensten gebruik mo gen maken van de golfbaan, krijgen zij hiervoor geen toe stemming van eigenaar Ro ger Ahlgrim. „Daar kunnen we niet aan beginnen. Gelui den uit de kelder dringen makkelijk door tot de rouw kamer", vertelt de 54-jarige beheerder van de rouwka mer, die 26 jaar geleden be gon met een simpele mini- golfbaan onder zijn nering. Wat begon als een aardig heidje om zijn drie kinderen te vermaken, groeide uit tot een complete amusementshal met sjoelbakken, een tafel tennis- en een pooltafel, vi deospelletjes en een golfbaan. Ahlgrim 'fleurde' de golf baan op met attributen uit de begrafenisschool waar hij meer dan 30 jaar geleden zijn diploma behaalde. Onder de lugubere hindernissen op de golfbaan bevinden zich on der meer grafstenen en doodskisten. Verder is de kelder opgesierd met spinne- webben en een spookhuis. Verenigingen en stelletjes die hun zoveelste trouwdag vieren, boeken de kelder voor hun feest. De kelder heeft inmiddels in de wijde omgeving faam opgebouwd. Ariane goed op weg KOUROU Een Europese Ariane-raket is in de afgelo pen nacht met succes gelan ceerd met twee communica tiesatellieten aan boord. De lancering van de 41e vlucht had kort na middernacht plaats vanaf het ruimte vaartcentrum Kourou in Frans Guyana. De Ariane moet voor de Europese or ganisatie Eutelsat de tweede satelliet van een nieuwe ge neratie berichtensatellieten en voor Italië de communi catiesatelliet Italsat 1 in een baan om de aarde brengen. Nieuwe regering in Argentinië BUENOS AIRES De Argentijnse president Carlos Menem heeft gisteren de zuiveringsope ratie van zijn regering voltooid. Hij benoemde drie nieuwe ministers waardoor zijn acht leden tellende regeringsploeg weer rond is. Menem werd tot de samenstelling van een nieuwe rege ring gedwongen nadat de media beschuldigin gen hadden geuit over corruptie binnen het Ar gentijnse kabinet. De Argentijnse ambassadeur in de Verenigde Staten, Guido di Telia, wordt de nieuwe minister van defensie, Rodolfo Diaz de nieuwe minister van arbeid en Avelino Porto de nieuwe minister van volksgezondheid. Me nem herbenoemde maandag al onder anderen Domingo Cavallo tot minister van buitenlandse zaken. ]TEKENIS BENOEMING MINISTER BESSMERTNITSJ: Van onze correspondent Rob Vunderink) •SKOU Aleksandr smertnitsj, de nieuwe lister van buitenlandse en van de Sovjetunie, ft als ambassadeur in shington naiiw samen werkt met zijn voorgan- Sjevardnadze. Zijn rdracht wordt gezien een signaal van het ?mlin aan de rest van wereld dat de Sovjet- Iers wensen vast te iden aan Gorbatsjovs itiek van het 'nieuwe iken'. Deze politiek •ft de afgelopen vijf tot het einde van de ude Oorlog geleid. 56-jarige Bessmertnitsj, een ;iend Engels sprekende be- >sdiplomaat met een lange t van dienst in de Verenig- Jtaten als medewerker van Sovjetmissie van de VN in •k, heeft ook al aangegeven hij die politiek van het jwe denken wil voortzet - isident Gorbatsjov prees bmertnitsj bij zijn voor- cht in het parlement om professionele kwaliteiten lajn brede blik. Hij noemde Ismertnitsj „een competent, Khaafd en zeer verantwoor- fjk man". In weerwil van superlatieven waarvan frbatsjov zich bediende om fsmertnich aan de man te Ingen, hadden buitenlandse llomaten en Sovjetstemmers Moskou voorspeld, dat de het vanwege zijn ver meende progressieve denk beelden in het overwegend conservatieve parlement niet zou halen. Na de recente ge beurtenissen in de Litouwse hoofdstad Vilnius vormt nu de verkiezing van Bessmertnitsj met ruime meerderheid van stemmen een nieuw bewijs dat de Sovjetunie na vijf jaar pere strojka niets van haar onvoor spelbaarheid heeft verloren. De Opperste Sovjet, het parle ment van de Sovjetunie, be vestigde gisteren ook de be noeming Böris Poego als mi nister van binnenlandse za ken. Poego staat bekend als Aleksandr Bessmert nitsj, de nieu we minister van buiten landse zaken van de Sov jetunie. FOTO: AP een man van de harde lijn, een aartsconservatief, die eerder deze week voor het parlement het gewelddadige en waar schijnlijk eigenmachtige optre den van het Sovjetleger in Vil nius verdedigde. Derde Bessmertnitsj is de derde nieu we Sovjetminister die deze week is benoemd. Maandag volgde Valentin Pavlov de door linkse radicalen verguis de en door een hartaanval ge velde Ryzjkov op. Pavlov, die in tegenstelling tot vele van zijn voorgangers geen indus trieel manager maar een eco noom is, gaat door voor een gematigde hervormer, op wie radicale hervormers in Mos kou nu al zware kritiek heb ben, omdat hij vrijwel zeker de halfslachtige economische politiek van Ryzjkov zal voort zetten. Als gevolg van de crisis in de Baltische staten heeft Bess mertnitsj als minister van bui tenlandse zaken een veel slechtere start dan Sjevard- nadze in 1985 had. Bij zijn ambtsaanvaarding gaf Bess mertnitsj toe dat de binnen landse situatie in de Sovjetunie van grote invloed is op de bui tenlandse politiek van zijn land. Als er geen einde komt aan de gewelddadige onder drukking van de Litouwers en, mogelijk ook spoedig, de Letten en Esten, zullen veel westerse landen hun versoe pelde relatie met Moskou her zien. Een groot aantal landen, waaronder de Verenigde Sta ten, heeft de annexatie van de Baltische landen door het Rode Leger in 1940 na de on dertekening van het Molotov- Ribbentroppact door Hitiers Duitsland en Stalins Sovjetu nie nooit erkend. Gezien de nu toch overduide lijke ruk naar rechts die presi dent Gorbatsjov onder druk van de communisten en het le ger heeft gemaakt, en de be noeming van een aartsconser vatief als Poego is het zeer de vraag of Bessmertnitsj in staat zal zijn de politiek van Sje- vardnadze voort te zetten. Die politiek was mogelijk gemaakt door het westerse geloof in de nieuwe dooi die Gorbatsjovs perestrojka de Sovjetunie had gebracht. Ook in Letland is de spanning tussen de Sovjetmilitairen en de bevolking te snijden. FOTO: EPA DEN HAAG/MOSKOU Als het Rode Leger nog maals gewelddadig in grijpt in Litouwen of één van de andere Baltische staten, zal de Europese Gemeenschap onmiddel lijk strafmaatregelen ne men tegen de Sovjetunie. Deze harde waarschuwing heeft minister Van den Broek gisteravond geuit in de Tweede Kamer. De twaalf ministers van de EG concludeerden maandag in Brussel dat het nog te vroeg was voor sancties. De Tweede- Kamerleden waren daar niet erg over te spreken. De minis ters hadden veel duidelijker moeten maken dat het optre den van de Sovjetmilitairen in Vilnius onaanvaardbaar was, aldus woordvoerders van on der meer CDA, PvdA en VVD. Minister Van den Broek ont hulde dat hijzelf aanvankelijk voorstander was geweest van het nu al tijdelijk stopzetten van de economische en tech nologische hulp aan de Sovjet unie. Maar op aandringen van vooral Duitsland besloten de twaalf ministers van de EG het deze keer nog bij een waarschuwing te laten". Presi dent Gorbatsjov, die ontkent dat hijzelf het bevel tot schie ten heeft gegeven, moet het signaal uit Brussel echter niet verkeerd opvatten, waar schuwde Van den Broek. „Naar mijn overtuiging kun je maar één keer het argument hanteren dat je het als hoogste leiding niet hebt geweten". President Michail Gorbatsjov kwam gisteren in de Opperste Sovjet in aanvaring met een generaal die eiste dat het leger in de Baltische republieken onmiddellijk maatregelen neemt om de separatisten te ontwapenen. Terwijl Gorbats jov wees op de noodzaak van onderhandelingen met de groepen burgers die wapens hebben verzameld om zichzelf te verdedigen, werd hij geïn terrumpeerd door kolonel Ni kolai Petroesjenko, die met omhoog geheven arm schreeuwde: „Geen onderhan delingen. De bandieten moeten nog vanavond worden ontwapend!" Gorbatsjov rea geerde verhit: „Het is niet ge makkelijk dit te doen. Er zijn duizenden, tienduizenden wa pens. Het kan tot een bloedbad leiden". De Sovjetpresident viel ook fel uit tegen zijn voor naamste politieke rivaal, de Russische president Boris Jelt- sin. Jeltsin, die de Baltische republieken steunt, zou vol gens Gorbatsjov zijn verstand verliezen. Gorbatsjov noemde Jeltsins aankondiging dat hij mogelijk een afzonderlijk Rus sisch leger zal oprichten een opzettelijke provocatie die tot doel heeft de spanning in het land te doen toenemen. (Van onze correspondent Rink Drost) )NN Tot twee jaar vangenisstraf was de -jarige Nederlander Éllem G. uit de omge- lig van Bonn veroor- jeld. Een jaar cel in de {vangenis van Rem- jjieid zat er kort geleden toen de man wegens gedrag vervroegd orwaardelijk werd vrij- "aten. Zoals iedere ver- jrdeelde die zijn straf d hééft zitten, dacht G. een schone lei aan de van zijn leven te kun- beginnen. vlieger dreigt niet op te jan. De vreemdelingendienst Remscheid liet Willem G. jrten, dat hij wordt 'terugge- naar Nederland. De jan spreekt echter nagenoeg en woord Nederlands, heeft nooit in Nederland gewoond en heeft in dat land geen fami lieleden, vrienden of kennis- sen. Willem G. heeft een Neder landse vader die. ooit naar Duitsland is geëmigreerd en een Duitse moeder. Hij kreeg bij zijn geboorte automatisch de Nederlandse nationaliteit, maar heeft zijn vaderland nooit leren kennen. Hij groei de als Duitser op tussen de Duitsers. In de toelichting bij het voor waardelijke ontslag uit de ge vangenis wordt het veraht- woord geacht, G. een kans te geven te bewijzen dat hij voortaan op het rechte pad kan blijven. De reden voor zijn veroordeling was niet mals. G. had, weliswaar zon der geweld aan te wenden, de dochter van zijn verloofde en de vriendin van die dochter .seksueel misbruikt. De vreemdelingendienst schat de risico's van de voortijdige vrijlating van Willem G. aan zienlijk anders in dan justitie en reclassering. De dienst schreef de man, die in de om geving van Bonn weer bij zijn moeder was gaan wonen, een uitwijzingsbeslissing. In de toelichting stond dat de uitwij zing weliswaar niet dwingend is voorgeschreven. Maar gelet op de zwaarte van het gepleeg de misdrijf en de persoon van de dader concludeerde de dienst, dat Willem G. een ge vaar voor de openbare veilig heid en orde zal blijven vor men. Weliswaar gaf de dienst toe dat het economische zwaartepunt van G. in Duits land ligt, maar dat had hij zich volgens de brief bij hpt begaan van zijn delict moeten realise ren. Zijn uitwijzing en het ver lies van zijn economische be staan zou hij destijds op de koop toe hebben genomen. Met die visie is de Bonner ad vocaat van G., Falk Stange, het niet eens. Hij heeft bij de administratieve rechtbank in Düsseldorf een klacht tegen de uitwijzing ingdiend. Zolang de zaak in behandeling is mag G. niet naar Nederland worden uitgewezen. en wiske de mysterieuze mijn (c) Standaard Uitgeverlj/Wavery Productions Palestijnse vrouwen houden de portretten omhoog van PLO-leider Yasser Arafat (rechts) en de deze week vermoorde Abu lyad. FOTO: EPA AMMAN Abu lyad is dood. De mare van de moord op de rechterhand van PLO-leider Yasser Arafat is als een schokgolf door de Arabische wereld gegaan. Tijdens protestac ties in Israël vielen onder de Palestijnen, die Israël voor de aanslag verant woordelijk stellen, drie doden en ten minste 74 gewonden, zo zeiden Ara bische bronnen. In de Jordaanse hoofdstad Amman worden voorbereidin gen getroffen voor zijn begra fenis. Volgens nog steeds niet volledig bevestigde geruchten zal het stoffelijk overschot van de PLO-topman naar Jordanië worden overgevlogen. In dat geval loopt iedereen te hoop, van keurige functionarissen in driedelig pak tot aan het lom- penproletariaat in de kampen. Eén ding staat vast, de uit vaart van Abu lyad wiens echte naam Salah Khalef was wordt een nieuw diep tepunt in het hele Midden- Oostenconflict. Of hij nu in Amman of in Tunis begraven wordt. Bij een demonstratieve begrafenis krijgt Israël onge twijfeld de schuld. Dat is voor spelbaar, tenslotte vermoord den Israëlische commando's al eerder een PLO-leider. Maar in dit geval is het zo onwaar schijnlijk, dat zelfs de gehar naste Arabische retoriek al «nel moest inbinden. 'Verra ders' van Palestina zouden de moord hebben gepleegd, zo is de officiële versie van de PLO. Veelal trekken Arabische di plomaten hier de vergelijking met de moord op de Oosten rijks-Hongaarse kroonprins Franz Ferdinand in Serajevo in 1914. Die onbelangrijke pis toolschoten luidden de Eerste Wereldoorlog in. De moord was in die tijd de aanleiding maar niet de oorzaak van het conflict. De schoten in Seraje vo maakten het wél mogelijk, dat tot de tanden gewapende mannen door de publieke opi nie de kans kregen elkaar moordend te lijf te gaan. Na tuurlijk zijn er verschillen tus sen toen en nu. Maar ook in deze tijd waarin de klok mee dogenloos doortikt is een poli tieke moord, zoals op Abu lyad, dé manier om een nieu we wereldoorlog te ontkete nen. De dader van de aanslag wordt omschreven als een overgelopen lijfwacht van Abu Nidal. Deze aartsterrorist, van wie niemand zeker weet of hij sowieso nog leeft, is al in de ja ren '70 door de PLO ter dood veroordeeld vanwege afvallige neigingen. Maar diezelfde Abu Nidal, dan wel de overblijven de leden van zijn groep, staan ook bekend als bliksemaflei der van Arafat. Het fluistercir- cuit gaat ervan uit, dat de moordpartij in Tunis de eerste zet is van de Iraakse president Saddam Husayn in een even tuele Golfoorlog. ROGER SLOP Duits kabinet staat in grote lijnen vast BONN De bezetting van het vierde kabinet van de Duitse bondskan selier Helmut Kohl staat in grote lijnen vast. Hans-Dietrich Genscher, één van de langst dienende minis ters van buitenlandse zaken in West-Europa, begint in het nieuwe kabinet aan zijn 22e jaar op buitenland, nu voor heel Duitsland. De liberale FDP behoudt in de nieuwe regering naast de mi nisteries van buitenlandse za ken, wetenschap, justitie en onderwijs ook het bouwminis- terie. Voor de laatstgenoemde post is het oog gevallen op de voormalig minister van staat verbonden aan het ministerie van buitenlandse zaken, Irm- qard Adam-Schwatzer. De Christen Socialistische Unie (CSU) uit Beieren levert vier ministers. Gerda Hasselfeldt (CSU), tot nu toe onderminis ter van woningbouw, gaat het nieuw afgebakende ministerie van volksgezondheid leiden. De andere ministers van de CSU, Theo Waigel (financiën), Ignaz Kiechle (landbouw) en Jürgen Warnke (ontwikke lingshulp) blijven op hun pos ten. Het ministerie voor jeugd, familie, vrouwen en gezond heid wil Kohl, zoals de bron nen gisteren hebben bericht, in drie ambtsterreinen opde len. Naast het terrein van de volksgezondheid moeten twee andere ministeries worden ge vormd voor familie, vrouwen en jeugd. Voor deze posten worden de namen genoemd van Hannelore Rönsch en An gela Merkel, politici van de Christen Democratische Unie (CDU). Het verkeersterrein gaat over van de CSU naar de CDU in de persoon van Gtlnther Krause, voormalig bondsmi- nister zonder portefeuille. Als nieuwe minister van onderwijs is de FDP'er Rainer Ortleb on omstreden. Klaus Kinkel, tot voor kort staatssecretaris van justitie, wordt minister op zijn departement, terwijl Jürgen Möllemann na heftig touw trekken binnen de liberale partij het ministerie van eco nomie gaat t

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7