pe oudejaarsavond van de vredestijd Het scenario van 1945 Saddam Husayn bezocht militairen in Kuwayt rilankaanse brouwen zitten vast in Kuwayt Einde giTENLAND Ceidóc Qowumt WOENSDAG 16 JANUARI 1991 PAGINA 5 Toen de wekker ging en je zag dat het nog maar zes uur in de ochtend was, zette je het ding uit en sliep weer verder. Het was nogal laat geworden vannacht, je was naar de 'Einde der tijden-party' geweest en die had maar niet voorbij willen gaan. Je was uitgenodigd met een citaat van De Dijk: 'Lief trek iets moois aan, dan gaan we dansen, .dansen, dansen op de vulkaan', en dat had je erg aardig gevonden. Je was tot het eind gebleven. Je had gedronken en alle dames lastig gevallen door te vragen 'mag ik deze laatste dans van u' tot je er zelf ook ziek van werd. Dat was om een uur of drie en de diskjockey raakte net zo'n beetje door z'n toepasselijke platenheen. 'Unknown soldier' was al drie keer gedraaid, 'Meneer de president' vier keer, John Lennon blééf om peace zeuren en 'Good bye blue sky' kende je nu wel uit je hoofd. Het viel je op dat het pacifistisch oeuvre erg onbenullig was geworden sinds je er voor het laatst naar had geluisterd en je ging naar huis. Je wekker zette je om zes uur, omdat dan het ultimatum afliep en het einde der tijden begon. Het eind der tijden'. Nu wist je het weer. Hoe laat was het Tien over zes. Je vloog de trap af en zette de televisie aan. Mist op alle netten. Was de oorlog begonnen, versliep je je.' En bij gebrek aan kabel kon je niet meer ontvangen dan Nederland 1,2 en 3. Geen CNN. Je keek naar buiten en je vroeg je af of de wereld nog bestond. Het leek er wel op, maar zo lang er niets op televisie was durfde je het uitzicht niet te geloven. Je herinnerde je discussies van vroeger, of het misschien niet zo was dat de ganse werkelijkheid slechts in je verbeelding bestond, dat niets echt was, alleen jouw gedachten. Je keek nog eens naar buiten en realiseerde je dat je aan dat beeld gehecht was geraakt; aan de bomen, de bocht in de weg, de stoplichten. Je zou het missen als het niet meer bestond. Bestond het nogJe wist het niet en zette de televisie weer aan. Mist op alle netten. Een angstig vermoeden drong zich op. Je stak een kaars aan en zette een plaat op, het Requiem van Fauré, Libera me, In Paradisum. Toen belde je baas om te vragen of je nog kwam werken vandaag. STEVO AKKERMAN ankrijk sluit ambassade Baghdad taf GHDAD De Franse ambassadeur, de laatste westerse am- sadeur die nog in Irak was, is vandaag, enkele minuten voor Ui aflopen van het ultimatum, de grens met Jordanië overge- en. And ré Janier en nog drie Franse diplomaten, vertrok- om 8 uur plaatselijke tijd uit Baghdad. Daarmee is nu ook Franse ambassade in Baghdad gesloten. Het vertrek kwam |at Frankrijk een omstreden vredesvoorstel in de VN had te- getrokken. p-ische troepen aan grens Israël 1MAN Syrië heeft grote aantallen militairen en -tanks sa- ngetrokken bij de door Israël bezette Hoogten van Golan. Dit ieurt uit voorzorg tegen een mogelijke Israëlische betrokken- rdei d bij een Golfoorlog. Syrië, een aartsvijand van Irak, heeft zenden militairen gestuurd naar Saudi-Arabië om het ko- ed krijk te beschermen tegen een Iraakse aanval. De Syrische 'atl( ering zegt niet mee te zullen doen bij een aanval op Irak en rdanië te zullen helpen als Israël dat land aanvalt. Oorlogstoeslag voor Nederlandse zeelieden ROTTERDAM De Nederlandse reders hebben het noordelijk deel van de Perzische Golf tot oor logsgebied verklaard. Dit houdt in dat zeelieden al leen op basis van vrijwilligheid naar het gebied ge stuurd kunnen worden en dat bovendien een oor logstoeslag van honderd procent op de gage moet worden betaald. Gisteren werd hierover overeen stemming bereikt door h'et sociaal maritiem werk geversverbond en de zeeliedenbond FWZ. De zeel- iedenbond heeft sinds het uitbreken van de Golf crisis bij de reders aangedrongen op maatregelen voor het varend personeel in de Golf. Het voorstel van de reders gaat de FWZ echter niet ver genoeg. De bond heeft de reders voorgesteld de hele Perzi sche Golf, de Golf van Oman, de Rode Zee en het oostelijk deel van de Middellandse Zee bij de rege ling te betrekken. VS vragen Zuid-Korea om troepen SEOUL De VS hebben Zuid-Korea verzocht gevechtstroepen te sturen naar de Golf. Het verzoek wordt gezien als een duide lijke aanwijzing dat in Washington de beslissing is gevallen om ten oorlog te trekken tegen Irak. Zuidkoreaanse regeringsfunc tionarissen bevestigden dat zij van de VS het verzoek hadden gekregen om grondtroepen te leveren. De Zuidkoreanen hebben zich bereid verklaard om de mogelijkheden te bekijken om op het verzoek in te gaan, maar bij de oppositie bestaan grote be denkingen. De belangrijkste oppositiepartij, de Partij voor Vrede en Democratie van Kim Dae-jung, is ertegen dat Zuidkoreanen gaan meevechten. ANWB heropent informatielijn DEN HAAG De ANWB heeft gisteren in overleg met het cri sisteam van het ministerie van buitenlandse zaken de informa tielijn met officiële actuele reisadviezen in verband met de Golf crisis heropend. Het nummer van de band met ingesproken rei sinformatie is 06-320 370 20. „Liefst geen post sturen naar Golf" DEN HAAG Door de crisis in het Golf-, gebied ondervindt het postverkeer met een groot aantal landen in het Midden-Oosten grote hinder. Het gaat om Israël, Libanon, Syrië, Jordanië, Irak, Iran, Oman, Abu Dhabi, Dubai en Saudi-Arabië. De PTT geeft het advies zo min mogelijk post die kant op te sturen. De kans bestaat namelijk dat de post gaat dwalen, waar door uiteindelijk niet meer bekend is waar de brieven en pakjes zijn gebleven. Als de Golfcrisis uitmondt in een oorlog is het waarschijnlijk dat het postverkeer met een groot aantal van deze landen geheel tot stilstand komt. De PTT neemt dan geen post meer voor die landen aan. uitzicht Amsterdamse politie heeft in verband met een dreigende de veiligheidsmaatregelen bij ambassades en andere Delige gebouwen opgevoerd. Bij het Britse consulaat in werd de bomvrije 'portacabin' naar het midden van j verplaatst om zo een beter uitzicht op de weg te krijgen. foto: anp Turkse les Vanuit Hannover is vandaag het vervoer begonnen van het personeel en het materieel van de Nederlandse Patriot squadrons die in Oost-Turkije worden geplaatst. Deze militair kijkt alvast een Turks- Nederlands woordenboekje door. foto: anp BAGHDAD President Saddam Husayn van Irak heeft volgens Radio Bagh dad maandag en gisteren een bezoek gebracht aan de Iraakse militairen in Kuwayt. De president zei naar verluidt dat zijn mili tairen, die het emiraat aan de Perzische Golf op 2 au gustus bezetten, klaar zijn voor oorlog. „Er komt geen compromis over de rechten van Irak en de Arabische natie", zo haalde de radio Saddam aan. Bespre kingen over de Golfcrisis die nen in de ogen van Irak ge koppeld te zijn aan het oplos sen van de Palestijnse kwestie. De ruim een half miljoen Iraakse militairen in Kuwayt staan tegenover meer dan 600.000 soldaten van de multi nationale troepenmacht die zich voornamelijk in Saudi- Arabië bevindt. „De Irakezen houden vast aan hun voornemen de ongelovi gen (lees: de Amerikanen) te verdrijven en blijven de gelo vigen oproepen tot de Heilige Oorlog (Jihad) om Palestina te bevrijden", zo werd Saddam geciteerd. „Het gaat om een definitief standpunt dat wij niet opgeven". Naar de radio meldde voerde Saddam op verschillende plaatsen in Kuwayt besprekin gen met ziin commandanten en liet hij hen weten dat hij vol vertrouwen is dat „de zo nen van Irak klaar zijn de aanvallers te verslaan". Jt 1MMAN Onder de ver- ;>s jeten slachtoffers van een e. )orlog om Kuwayt te be lijden zullen zich waar- chijnlijk ook de ongeveer esduizend Srilankaanse 'rouwen bevinden die iog steeds in Kuwayt-stad 'erblijven, veelal tegen lun wil. Volgens de Srilankaanse 'luehtelingen in Amman wor- jen ongeveer dertienhonderd •rilankaanse huishoudelijke lulpen en schoonmakers in Cuwayt vastgehouden door raakse soldaten. Zij werden [evangen genomen toen solda len de woningen bezetten die len tijde van de invasie in au gustus door de eigenaren ver aten waren. De aan de Britse ambassade 'erbonden geestelijke William Taylor Amman, probeert de vrouwen weg te krijgen voor net te laat is. „Het is al laat, maar wat er ook gebeurt, het moet bekend worden dat deze mensen tegen hun wil vastge houden worden", zegt hij. Tay lor is onlangs afgereisd naar Colombo, waar hij sprak met familieleden van de vrouwen. Hij heeft een map met uit Ku wayt gesmokkelde smeekbe des om hulp. De Srilankaanse regering heeft geen actie ondernomen en heeft zich daarmee de woe de van de vluchtelingen in Amman op de hals gehaald. De 36-jarige Melody Pilai hielp in augustus de evacuatie van ongeveer vijfhonderd mede-Srilankanen uit Kuwayt te organiseren. „De regering had wonderen kunnen doen, net als de Indische regering die schepen heeft gestuurd om iedereen weg te halen", zegt zij. „Daarom ben ik erg boos op mijn land. Er zijn daar meisjes die op een smerige ma nier gemolesteerd zijn en de regering heeft niets gedaan". Pilai vertelt dat een aantal meisjes zonder succes heeft ge probeerd te ontsnappen en dat sommigen zijn verkracht door Iraakse soldaten. Niet alle Sri- lankanen in Kuwayt worden echter met geweld vastgehou den. Meer dan drieduizend van hen zouden te veel schul den hebben of hun bezittingen niet willen achterlaten en ho pen dat het niet tot een oorlog zal komen. Taylor geeft toe dat het waarschijnlijk te laat is om de mensen die het land nog willen verlaten te helpen. Hij gelooft echter dat de inter nationale gemeenschap de plicht heeft om te proberen Baghdad ertoe te bewegen de vrouwen die willen gaan te la ten vertrekken. (c) The Times, Londen DEN HAAG Als de historie zich al herhaalt, zo heet het onder historici, dan toch zeker nooit op exact dezelfde wijze. Dat is een belangrijke waar schuwing aan iedereen die te pas en te onpas paral lellen ontwaart in de ge schiedenis. Anderzijds is het verleden het enige waarmee we het heden kunnen vergelijken en als er gens lessen uit te leren -zijn, dan toch uit het verleden. Daarom is het zo gek nog niet een vergelijking te trekken tussen Adolf Hitler en Saddam Husayn en bovendien: de Iraakse president zelf geeft daar ook alle aanleiding toe. „Ik ben er nooit zo voor dicta tors te vergelijken met Hitier, dat lijkt me ook vaak beledi gend voor zijn slachtoffers", zei de journalist Max van Weezei maandagavond tijdens de teach-in in de Beurs van Berlage. „Maar als ik hoor dat mijn familieleden in Israël de ramen dichtplakken vanwege het gevaar van gifgas en als ik lees dat dat gifgas geleverd is door een firma in Dortmund, dan is de overeenkomst te groot om Hitier ongenoemd te laten". Van Weezei had daar nog aan toe kunnen voegen dat in Baghdad de nieuwste druk van Mein Kampf overal te koop ligt en dat het hier volgens de uitgeweken Irakees Basim Alzahawi gaat om een van de favoriete boeken van Saddam. an onze correspondent irc de Koninck) ASHINGTON In Ameri- was de sfeer gisteren op D- iy, Deadline Day, om te snij- n. De meeste Amerikanen >ven op en zaten gekluisterd n het tv-toestel. In de voor uren hing er haast de er van oudejaarsdag over nerika. Het waren de uren n inkeer, de uren van stilte ordat het vuurwerk zal los- IJrsten. het in het voorbije jaar fout kunnen gaan dat we K i aan de vooravond staan ji een onnoemelijk onheil? Californië tot Maine en Chicago tot Miami hangen »ele linten aan de bomen: onze jongens en meisjes jilig thuis mogen komen. En honderden bijna lege kazer- en legerbases werken de amily Support Groups op 11e toeren om de achterge- evenen morele, steun te ge- 4 Clay City in Alabama, wei- meer dan een gehucht, rzamelt dominee Jenkins le 209 inwoners om zich a. Het hadden er 248 •ten zijn. Veertig mannen in het dorp zijn in Saudi- abië. Ook de onderwijzer, kapper, de uitbater van de rugstore en alle vier de vrij- illige brandweerlieden zijn reservist opgeroepen en rtrokken. De dorpseconomie vrijwel stil. Sommige de- van Amerika zijn wel erg raar getroffen. De vrouwen kinderen rond dominee duwe Coretta deze dag in de Washington Post schrijft. Hoe wel de Amerikaanse bevol king maar voor 12 procent uit zwarten bestaat, is in het VS- beroepsleger 30 procent zwart. „Zwart Amerika is in eigen land al het slachtoffer van misdaad en armoede, en zal nu in het Midden-Oosten opnieuw buiten proportie worden ge troffen. Is Saddam Husayn een grotere bedreiging voor de Verenigde Staten dan de mil joenen daklozen en analfabe ten in ons eigen land?", zo schrijft Coretta King. Angstig Voor het eerst in deze eeuw vreest Amerika ook dat de oorlog 'aan huis zal komen' in de vorm van terroristische aanslagen. Jane Makovski werkt in een kantoor in het centrum van Washington, op een paar honderd meter van het Witte Huis. Vandaag blijft ze thuis in de voorstad Bethes- da. „Ik overweeg ontslag te nemen. Het Witte Huis staat zo kwetsbaar in de binnenstad. Ik heb het gevoel dat er iets te gebeuren staat". Het gevoel dat de overwegin gen en alle oorlogsprotesten te laat zouden kunnen komen, brachten Amerika op deze D- Day in een depressieve toe stand. Het zijn afstandelijke beginselen van internationale rechtsorde die een oorlog rechtvaardigen, maar het is het angstig menselijk hart dat er niet aan wil. En haatgevoe lens jegens de vijand ontbre ken. Bush' 'duivelisering' van Saddam is mislukt. Harm Botje, correspondent voor NRC/Handelsblad in Cai ro, op verlof in Nederland, vroeg zich in de Beurs af of er in Baghdad wellicht sprake is van dezelfde Götterdamme- rung als in Berlijn aan het ein de van de Tweede Wereldoor log; is Saddam van plan zoveel mogelijk slachtoffers mee te slepen in zijn val? Een recht streeks antwoord op die vraag is onmogelijk, maar wie nog eens naleest hoe de Duitse schrijver Sebastian Haffner de laatste stuiptrekkingen van Hitiers bewind beschrijft, raakt al gauw in de ban van de parallel en is dan geneigd te zeggen: ja, Saddam kiest er voor zo meeslepend mogelijk tenonder te gaan. Dresden in puin. Weliswaar door Engelse bombardementen, maar de vernietiging van Duitsland en het Duitse volk stond ook Hitier voor ogen toen hij wist dat hij de oorlog niet zou gaan winnen. Iets soortgelijks lijkt Saddam Husayn in gedachten te hebben. foto: sp Laatste programma In 'Kanttekeningen bij Hitier' schrijft Haffner: „Verreweg de meeste schade heeft Hitier, ge heel objectief gezien, in Duits land aangericht. Hitier heeft in 1945 in heel Duitsland een woestenij achtergelaten een fysieke en ook een politie ke woestenij: niet alleen lijken, puinhopen, ruïnes en miljoe nen dakloze, hongerig ronddo lende mensen, maar ook een ineengestort bestuursapparaat en een verwoeste staat. En bei de de ellende van de men sen en de verwoesting van de staat heeft hij in de laatste oorlogsmaanden bewust ver oorzaakt. Hij heeft zelfs nog iets ergers gewild: zijn laatste programma voor Duitsland was gericht op de dood van het hele volk". Volgens Haffner is het niet juist Hitler in zijn laatste maanden te beschrijven als een menselijk wrak dat ver lamd en verblind toekeek hoe zijn rijk ineenstortte. Hitier had integendeel zelf sterk de hand in de loop der gebeurte nissen, aldus Haffner. „De po litiek van Hitler in deze slot periode bestaat uit drie duide lijk afzonderlijke fasen. In de eerste fase verhinderde hij met succes dat de verloren oorlog werd gestaakt en zorg de hij voor een laatste gevecht. In de tweede deed hij een ver rassende laatste uitval: naar het westen. In de derde echter werkte hij met dezelfde ener gie die hij tot 1941 aan zijn veroveringen en van 1942 tot 1944 aan de vernietiging van de joden had besteed, aan de totale verwoesting van Duits land". Hitier, aldus Haffner, wilde een afgang als in 1918, toen Duitsland capituleerde, voor komen. En hij wilde het Duit se volk straffen voor zijn zwakheid. Daarom lanceerde hij het Ardennen-offensief, waartoe alle mannen van zes tien tot zestig waren opgeroe pen en dat militair gezien ho peloos was: „De zwakke viel de sterke aan". Haffner gelooft niet dat Hitier dat deed omdat hij nog werkelijke kansen op een overwinning zag, maar neemt aan dat 'zijn hoofdmo tief van binnenlands-politieke aard was'. Hitier „zag dat het met de 'totale volksoorlog' niets meer zou worden, dat het Duitse volk die niet wilde. Het dacht en voelde niet meer zo als Hitier dacht en voelde. Goed, dan moest het daarvoor worden bestraft en wel met de dood. Dat was Hitiers laatste besluit". Tegenover Albert Speer ver klaarde Hitier dat 'als de oor log verloren gaat, ook het volk verloren zal gaan' en hij gaf opdracht alles te vernietigen dat de wederopbouw van Duitsland had kunnen dienen en verdreef in die eindfase miljoenen Duitsers uit hun woningen, hij liet hen onder barre omstandigheden evacue ren, met alle gevolgen van dien. „In Hitier leefde naast de hoogbegaafde politicus die hij was, altijd ook een massamoor denaar, en hoewel ziin moord lust zich oorspronkelijk alleen op de joden en de Russen richtte, kreeg deze, als zijn wil werd doorkruist, de overhand op koele politieke berekening. Dat gebeurde bij het begin van de oorlog in Polen en bij het eind van de oorlog in Duits land". Welke boodschap had Saddam Husayn gisteren voor zijn landgenoten? Dat ze bereid moesten zijn voor Kuwayt te sterven. STEVO AKKERMAN Jenkins proberen dapper hun tranen weg te slikken. Zelfs Amerika's machtigen kunnen hun gevoelens van machteloosheid moeilijk meer verbergen. Ook in het Witte Huis hangt het ongeluk in alle hoeken en gaten. Marlin Fit- zwater, officieel woordvoerder van president Bush, sluit zijn dagelijkse persconferentie af met een uniek verzoek: 'Ik vraag iedereen te bidden'. De journalisten, het doorgaans even hooghartige als luidruch tige White House press corps, blijven secondenlang stil en roerloos. Maar later op de avond laat hij weten dat Geor ge Bush, die vroeg naar bed pleegt te gaan, „niets bijzon ders" verwacht. „Om midder nacht slaapt de president". Macho's Een actieve anti-oorlogsbewe- ging is in Amerika eigenlijk pas in de laatste drie dagen tot bloei gekomen en neemt hier en daar verrassende vormen aan. Het zijn niet zozeer stu denten en-het is niet de 'softe sector' die de stemmen verhef fen. Vietnam-veteranen en country-zangers, de macho's van Amerika, verzetten zich nu tegen wat 'bloed voor olie' dreigt te worden. In Texas heeft vermaard olie- en biefs tukmiljardair H. Ross Perot zijn eigen vredescampagne op gezet. Hij heeft niet minder dan 15.000 welgestelde Ameri kanen laten opbellen om te vragen of zij zelf een zoon of dochter in de Golf hebben. De onthutsende uitkomst was: acht. Acht op de 15.000 rijke fit,MI ttlifiU Duizenden demonstranten protesteren voor het Witte Huis tegen de naderende beslissing van president Bush om tot de aanval over te gaan. Amerikanen zijn met eigen vlees en bloed bij de oorlog be trokken. „De mensen die in jullie bedrijven werken, zijn ook de mensen die jullie oor log moeten voeren. Daarom le ven jullie naar de oorlog toe als naar een voetbalfinale. Maar dit wordt geen atletisch evenement", heeft Ross Perot nu aan zijn collega-rijkaards geschreven. foto: afp Vijftien januari is bij toeval ook de herdenkingsdag voor dominee Martin Luther King. Bitter is de brief die zijn we-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5