Zwaarste luchtaanval op stapel Ook Senaat steunt kabinet Mag het gasmasker even af bij een astma-aanval? „Medische hulp slachtoffer^ Golfoorlog niet voldoende'" rr SINDS TWEEDE WERELDOORLOG ■BINNENLAND/BUITENLAND Ceid«l©SouKMlt woensdag i6 januari 1991 pag GEVECHTSVLIEGTUIGEN BONDGENOTEN DE EERSTE AANVAL 1 vrachtvliegtuig (VS) 20 F117A- stealth (VS) VLIEGTUIGTYPE Tijd vlucht naar Noord-Kuwayt/Zuid-lrak Mowsil LIBANON n rT y HabbaniyahTTJt Al Rashid ISRAEL WÏSSOÜHI WISCONSIN Samawah S-fw.n JORDANIË 12 Jaguar GR1A (Eng) Slagschepen (VS) Tomahawk kruis raketten Salman Al Nasslriya Kuwayt S Stad kuwayt Baghdad 18 Tornado GR1 (Eng) pw*HB*H bahrayn f\ DE v q^tar GOLF GOLF VAN OMAN RODE ZEE saudi-arabië 4 carrier (VS) 12 Tornado GR1 (Eng) ROOE ZEE OMAN sudan Tornado GRls JEMEN B-52 bommanwerpar bereik van 7500 mijl, draagt 30 000 kilo, conventionele bommen grond-luchtraketten. FA 18: 1 De Hornet, onderscheppingsjager A bommenwerper, 20 p Amerikaanse carrier Give peace a chance 'Give peace a chance', nu gezongen door aliteit van de Golfcrisis. diverse Engelstalige popmusici. De nieuwe Foto: Yoko Ono, Sean Lennon en Lenny Minder dan 24 uur voor het verstrijken van versie is geschreven door Sean, de 15-ja- Kravitz, de initiatiefnemers van de nieuwe het VN-ultimatum aan Irak begonnen rige zoon van John Lennon, die hulp kreeg versie van 'Give peace a chance' maken Amerikaanse radio- en televisiestations van zijn moeder Yoko Ono en de muzikant het V-teken bij de presentatie van de sing- gisteren met het uitzenden van de op- Lenny Kravitz. Sean hield het refrein intact Ie in Los Angeles. nieuw uitgebrachte hit van John Lennon maar paste de coupletten aan bij de actu- foto: ap (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren in overgrote meerderheid in gestemd met het Golfbe- leid van het kabinet. Af gelopen vrijdag sprak ook de Tweede Kamer zich in die zin uit. De verdeeld heid in de Senaat was echter groter. Vijftien van de 75 leden ver klaarden dat zij niet akkoord kunnen gaan met deelname van Nederlandse militairen aan oorlogshandelingen. De groep 'dissidenten' bestond uit twaalf leden van de 26-koppi- ge PvdA-fractie, alsmede de driemansfractie van Groen Links. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken toonde zich in het debat zeer somber over de kans dat de Iraakse leider Saddam Husayn alsnog tot inkeer zal komen. „On danks de vele pogingen van westerse zijde om tot overleg te komen en ondanks alle op roepen die op hem zijn gedaan om de VN-resoluties uit te voeren is er geen begin van beweging in het standpunt van Saddam Husayn te bespeuren. Ik zeg het met grote spijt en tegenzin, maar langzamerhand dringt zich de realiteit op dat Irak z'n besluiten al heeft ge nomen en zich opmaakt voor een gewapende strijd", aldus Van den Broek. Hij toonde zich niet enthou siast over het inmiddels te ruggetrokken Franse plan om Irak alsnog een vredesaan bod te doen, temeer omdat in deze volgens hem wat 'vage' bemiddelingspoging een kop peling is gelegd met het Pale stijnse vraagstuk. Van den Broek: „We moeten Saddam Husayn niet voor zijn agressie belonen door toe te geven aan zijn eis dat de kwestie rond de Palestijnen aan de kwestie- Kuwayt dient te worden ge koppeld". EERSTE AANVALSDOELEN luchtbasis Ballistische raketten (Van onze correspondent Willy Werkman) TEL AVIV Bijna met ingehouden adem wach ten de bewoners van Tel Aviv gisteren op het aller ergste. De spanning was' hier en daar zo groot dat in de loop van de dag eer- ste-hulpcentra moesten worden geopend voor mensen die de angst niet meer aan konden. De radiozenders maakten tus sen de talloze nieuwsuitzen dingen door plaats voor vra gen van luisteraars over te treffen voorzorgsmaatregelen. „Ik heb drie kinderen die aan astma lijden", vertelde een be zorgde moeder. „Ik moet ze als ze een aanval krijgen laten in haleren, mag ik dan hun gas masker even afdoen?" Een andere luisteraar was be zorgd over zijn koeien. Hij kreeg tot zijn ontsteltenis te horen dat het op dit moment alleen om mensenlevens gaat. Dierenliefhebbers werden ge waarschuwd dat bij een gas aanval het hondje of poesje thuis een moeilijke dood zal sterven. In het centrum van Tel Aviv werden gisteren voorbereidin gen getroffen voor de opvang van 17.000 stadsbewoners in de zeven verdiepingen tellende ondergrondse schuilkelder van het nieuwe centrale busstation. De schuilkelder is ook bestand tegen een eventuele nucleaire aanval. Omwoners probeerden er al gistermiddag een plaatsje te bemachtigen. Geruchten de den de ronde dat al in de loop van de avond opdracht kon worden gegeven het land te verduisteren. Blauwe lampen die tijdens de verduistering wel gebruikt mogen worden, werden klaargelegd. De gasmaskers zijn al op straat te zien. Terwijl de meeste mensen gisteren hun huis niet durfden te verlaten, waren hier en daar mensen te zien die hun doos met het gasmas ker bij zich droegen. In de winkels was het stil. Een res taurant-eigenaar vertelde: „Ik heb de hele dag gebeden dat er iemand zou komen eten, maar ik heb geen maaltijd ver kocht". In deze lugubere sfeer waarin de Israëli's hun zelfvertrou wen hebben verloren, zag ik jongeren, quasi onverschillig bierdrinkend in café Baghdad in het centrum van Tel Aviv, hoorde ik mensen zich kwaad maken over het feit dat de laatste zending gasmaskers uit... Duitsland was gearri veerd en kreeg ik bij het ben zinestation waar ik voor alle zekerheid mijn tank nog even volgooide de wens: „Have a nice war". De opperrabijn liet gisteren weten dat als de sirene gaat in afwachting van een Irakese aanval, de gelovigen niet naar de synagoge moeten rennen, maar thuis hun gebeden moeten zeggen. Qrthodoxe jo den in het leger hebben bij wijze van zeer grote uitzonde ring opdracht gekregen hun baarden af te scheren om er zeker van te zijn dat het gas masker goed om het gezicht past. Groepen ultra-orthodoxen, kennelijk niet al te zeer meer vertrouwend op hulp van bo ven, hebben inmiddels Israël verlaten. Vele andere Israëli's zijn vertrokken naar Israëls zuidelijkste stad Eilat. Een fo tograaf die een leuk plaatje zocht, liet een in bikini zonne badend meisje met haar gas masker op poseren. Het telefoonverkeer tussen Is raël en het buitenland is al moeilijk geworden. De lijnen zijn overbelast. Maar zelfs bel len met Hezlya, even buiten de stad, leverde een krakende lijn op. Binnenshuis de gebeur tenissen afwachtend bellen de Israëli's elkaar op met de wens sterk te zijn. Tussen alle vei ligheidsinstructies door kwam de waarschuwing van leger- kringen dat er misschien geen tijd kan zijn om de bevolking te waarschuwen voor de, mo gelijk, tien tot twaalf Irakese raketten die het land kunnen treffen. Extra vliegtuijral Verenigde Stat cff naar bases Tur ANKARA De Ver Staten zenden nog eens jat 1 stellen van hun luchtrrii igeti ses in Europa naar Turk extra toestellen worden tioneerd op de NAV( Incirlik, niet ver van de lijkse stad Adana. Turkse regeringsfunctii sen zeiden dat de toe j? eind deze week worde j 5 wacht. Het totaal aanti ,erv stellen van de Ameri luchtmacht dat wordt in Turkije, komt mee op 96. LONDEN De oorlog met Irak zal beginnen met de zwaarste geallieerde bomaanvallen sinds de Tweede Wereldoorlog. Het merendeel van de Amerikaanse en Britse aanvalsvliegtuigen be vindt zich vliegklaar op een gemiddelde van slechts dertig minuten vliegen van hun doelwit. Slechts de Amerikaanse B-52 bommenwerpers die zijn gesta tioneerd op het eilandje Diego Garcia in de Indische Oceaan hebben op hoge vlieghoogte en met een kruissnelheid van vijfhonderd mijl per uur onge veer vier uur nodig om de af stand naar centraal Irak af te leggen De uiterst precieze timing van de luchtaanvallen door de Britten en Amerikanen is een van de meest complexe plan ningsoperaties ooit geweest. Jarenlang hebben de strategen van de NAVO zich bezigge houden met het plan om ge vechtsvliegtuigen in te zetten in geval van een offensief van het Warschaupact in Europa. Met duizenden bevriende en vijandelijke gevechtsvliegtui gen in de lucht kregen de es kaders vaste vluchthoogtes, vliegroutes en gebieden toege wezen om "botsingen in de lucht te vermijden en het risi co van luchtgevechten tussen vliegtuigen van dezelfde kant te verkleinen. Dezelfde overwegingen heb ben meegespeeld bij de geplan de luchtaanvallen op Iraakse doelen, waarbij AWACS-ver- kenningsvliegtuigen vanuit de lucht toezicht moeten houden op het vliegverkeer. De eerste vliegtuigen die in actie zullen komen zijn de F- 117A stealth-bommen werpers van de Amerikaanse lucht macht. Er zijn minstens veer tig stealth-vliegtuigen in het Golfgebied, waarvan zich er twintig op de Amerikaanse luchtbasis in Incirlik in Tur kije zouden bevinden. Hoewel de eerste keer dat zij werden ingezet in de strijd, bij de Amerikaanse invasie in Pana ma in 1989, geen overweldi gend succes was moet luite nant-generaal Charles Horner, commandant van de Ameri kaanse luchtmacht in operatie Desert Shield, ervan overtuigd zijn dat zij hun werk goed kunnen doen. Subsonisch De subsonische F-117A's heb ben er, hoewel zij langzamer zijn dan de Amerikaanse F- 111 en de Britse Tornado-GRl bommenwerpers, met een snelheid van 500 mijl per uur waarschijnlijk niet meer dan vijfenveertig minuten voor no dig om vanaf hun bases in Saudi-Arabië hun doelen te bereiken. Het ontwerp van de stealth- bommenwerpers is onconven tioneel, maar hun vliegken- merken komen overeen met die van andere gevechtsvlieg tuigen met een modern indi rect electronisch besturings systeem. Zij zijn uitgerust met door laser gestuurde bommen. Zij vliegen „ongezien" richting Irak, voor de vijand verborgen door de duisternis en hun ra dar-ontwijkende superstruc tuur, waar hun eerste doelen de Iraakse radarstations en anti-luchtdoelsystemen zullen De F-117A's zullen worden ge volgd door de B-52 bommen werpers die vanaf Diego Gar cia en mogelijk ook vanuit Cairo naar Irak vliegen; door Britse Tornado's vauit Dhah- ran en Ta buk; door Britse Ja guars vanuit Muharraq in Bahrayn; door Italiaanse Tor nado's vanuit Abu Dhabi; door Franse Mirage 2000 vliegtui gen vanuit Hufuf in Saudi- Arabië; door Saudische Torna do's vanuit Dhahran; door Amerikaanse F-15's vanuit Thumrayt in Oman; en door het grote aantal Amerikaanse F-lll bommenwerpers dat is gestationeerd in Saudi-Arabië en Turkije. De B-52 bommenwerpers zul len een dubbele rol hebben. Bewapend met tonnen con ventionele bommen en lucht- grondraketten zullen de straal vliegtuigen waarschijnlijk worden gebruikt zowel om be langrijke militaire installaties in Irak te vernietigen als om de Iraakse troepenposities in Kuwayt met bommen te besto ken voorafgaand aan een MINISTERIE HOUDT REKENING MET 4000 SLACHTOFFERS DEN HAAG „Een doekje voor het bloeden". Zo noemt J. Weerts, voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor Medische Polemologie (NVMP) 'het hospitaalschip dat Neder land naar de Golf stuurt. Net als de overige nood opvang van eventuele oorlogsslachtoffers is dit volgens Weerts bij lange na niet toereikend om het mogelijk zeer grote aantal gewonden te verplegen. De medische gevolgen van een Golfoorlog zijn volgens hem dan ook on aanvaardbaar. Wanneer het tot een gewapen de strijd komt tussen Irak en andere landen, zullen er vele slachtoffers vallen, daar twij felt Weerts niet aan. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft hij namens de NVMP dat de kans op gebruik van massavernietigingswapens „zeer reëel" is. „In het alge meen zal de capaciteit van de gezondheidszorg dan volstrekt tekort schieten", aldus Weerts. De prijs die de wereld moet betalen voor een Golfoorlog is, uitgedrukt in mensenlevens, gezondheids- en milieuschade, veel te hoog. De NVMP heeft een bereke ning van die prijs gemaakt, zich baserend op uitspraken van Amerikaanse Congresle den. Wanneer het conflict niet langer dan twee a drie weken duurt, houden zij rekening met 3000 tot 12.000 doden en 12.000 tot 50.000 gewonden. In de Golf staan 6000 ziekenhuis bedden gereed, en dat is bij lange na niet voldoende, zo stelt de NVMP, zeker niet wanneer ook de slachtoffers onder de burgerbevolking bij de cijfers betrokken worden. Zo zal er volgens de becijfe ring van Weerts ruimte moeten zijn voor minimaal 24.000 patiënten met ernstige brandwonden. Voor hun be handeling en verzorging zijn 4.000 gespecialiseerde artsen en 8000 gespecialiseerde ver pleegkundigen nodig. Perso neel en materieel hiervoor is er eenvoudig niet in de Golf. „Adequate hulpverlening voor zoveel gewonden is nagenoeg onmogelijk", constateert Weerts dan ook. LPG-tank Ook de noodhulp die zieken huizen en brandwondencentra in Nederland en andere Euro pese landen hebben toegezegd kan volgens Weerts de tekort komingen niet verhullen. „Al leen al het vervoer van slacht offers van het midden oosten naar Nederland is een pro bleem. Dat bleek enkele jaren geleden al in Spanje, toen daar op een camping een auto met LPG-tank explodeerde. In korte tijd kwam eerste hulp op gang, waarin systematiek vol ledig ontbrak. Gevolg was dat patiënten die kansloos waren met veel moeilijkheden ver voerd werden naar ziekenhui zen, terwijl patiënten die nog geholpen hadden kunnen wor den achterbleven en stierven", aldus Weerts. Soortgelijke problemen voor ziet de polemoloog in de wel licht naderende Golfoorlog. Tot nog toe worden de medi sche problemen teveel onder schat, zo vindt hij. „De gebo den voorzieningen voor de op vang van eventuele wekken enkel de illusie dat goede ver pleging en behandeling moge lijk is", zegt Weerts. Gisteren zijn directies van ne gentien grote ziekenhuizen, drie brandwondencentra en een ambtelijke staf van het ministerie van WVC bij elkaar gekomen om te overleggen wat te doen in geval van een Golfoorlog. Zodra daar behoef te aan is, kunnen in Nederland 4000 bedden beschikbaar wor den gesteld binnen enkele da gen, zo bleek. Zo'n 500 bedden zouden vrijwel onmiddellijk klaar kunnen staan voor even tuele slachtoffers. In eerste in stantie gaat het om slachtof fers van Nederlandse zijde. Maar ook Engeland heeft ge vraagd hulp te bieden voor eventuele gewonden van En gelse zijde. Toereikend Medisch directeur Kiemel van het Brandwondencentrum in Beverwijk acht de 4000 be schikbare bedden, in Neder land voldoende om slachtof fers te behandelen. De Neder landse noodhulpvoorzieningen noemt hij toereikend en „tijdig voorbereid om daadwerkelijk operationeel te kunnen wor den wanneer nodig". Zijn Brandwondencentrum heeft 25 bedden gereed staan. Hoe wel niemand de aantallen na tuurlijk zeker kan weten, schat Kiemel dat van de maxi maal 4000 slachtoffers zo'n 30 procent brandwondpatiënt zal zijn. „Maar niet elke gewonde zal langdurig in een brand wondencentrum verpleegd moeten worden", zo stelt hij. Naast de medische hulp die in Nederland geboden wordt, staan artsen en verpleegkundi gen ook klaar om, indien de si tuatie het vereist, naar het Golfgebied af te reizen. Twee medici van Artsen Zo: Grenzen verblijven op dit ment in Amman (Jorda om daar voorbereiding® 1 treffen voor medische zor 1 vluchtelingenkampen ali Vandaag vertrekt een vra vlucht naar Jordanië met disch materiaal. Afhank 1 van de ontwikkelingen l de Nederlandse tak van sen Zonder Grenzen minii vijftien artsen, chirurgen, u pleegkundigen en logi; je personeel klaar staan. De )0 lega's in België richten zie! Israël en Libanon, de Fr tak richt zich op Syrië. Het Nederlandse en Belgi e Rode Kruis hebben zich be irr verklaard één van de k vluchtelingenkampen van L Internationale Rode Krui het Golfgebied voor hun r ning te nemen. Elk kamp 40.000 mensen opnemen. Vl Maandag maakten de inte j' tionale hulporganisaties in Je nève bekend dat zij rek® houden met twee mil; h' vluchtelingen als er in Golfgebied oorlog uitbrelr Zij bereiden zich voor op aan vluchtelingen in lan e als Syrië, Turkije, Jordanil e Iran. Bij het vernemen van de lijk hoge cijfers geldt vol) J de NVMP voor zowel me als politici maar één opdra r preventie. De Vereniging in haar brief aan de Twifh Kamer dan ook een drinrf1* beroep om niets achterwegn laten om gewelddadige esc tie in de Golf te voorkoi „Het bestaan van honderd JS zend of meer mensen is in geding", concludeert voorzi Weerts. „Is de zaak waar om gaat werkelijk zo al luut?" JEAN-PIERRE GEEl 1 CTj-^-grrSi grondoffensief. De B-52's zullen waarschijnlijk 's avonds laat vertrekken van Diego Garcia om bij zonsop gang in Irak aan te komen. Hoewel zij van geringe hoogte kunnen aanvallen is het waar schijnlijker dat zij hun bom men op grote hoogte zullen loslaten. In Vietnam vlogen zij hoog om de luchtafweerraket- ten van de Vietcong te vermij den. Irak bezit SAM-2 grond- luchtraketbatterijen die de B- 52's tot op grote hoogte zullen bedreigen. Dat is echter vol gens een deskundige „een re delijk simpel systeem en niet al te moeilijk onklaar te ma ken". De vliegtuigen kunnen ook omkeren om meer Iraakse doelen aan te vallen. Washing ton en Ankara zijn overeenge komen dat de B-52's kunnen bijtanken in Turkije. De Fill's en Tornado's op Saudische bases bevinden zich alle op ongeveer dertig minu ten van hun doelen. Het Tor nado-eskader te Dhahran be vindt zich 442 kilometer van het noorden van een aanval zal het valsvliegtuig meer mijl per uur vliegen, tragere Jaguars zullen achter blijven. MICHAEL (c) The

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4