pedrijvendokter helpt evangelische Hogeschool Meningsverschil over aanpak wao Wallage wil andere opheffingsnorm basisonderwijs Emeritus hoogleraren willen eigen status Voortaan kunt u tot f25.000,- per dag opnemen. U kunt steeds meer met uw girorekening. - \g- GENLAND CcidócSomant woensdag 16 januari 1991 pagina 3 jtenarencentrum irocent meer loon JAAG Het bestuur van het L) nareneentrum (AC), in grootte 'de ambtenarencentrale in ons jal de algemene vergadering illen om vijf procent loonruim- >nn sen voor 1^91. u minister Dales 2,45 miljard kosten. Volgende maand be et arbeidsvoorwaardenoverleg de minister en de vier centra- h i overheidspersoneel, etn l streeft naar een gelijke loon- [wikkeling als in het bedrijfs- is naar verwachting een eder gelijke salarisverhoging er procent nodig (drie procent plus een procent verbetering koopkracht). Schaefer pleit voor uitstel verkiezing PvdA-bestuur MAARTENSDIJK De verkiezing van een nieuw partijbestuur van de PvdA moet niet plaatsvinden op het eerstvolgende par tijcongres begin februari, maar pas in het najaar. De afdelingen hebben dan meer gelegen heid zich uit te spreken over de koers van de PvdA, aldus oud-PvdA-kamerlid J. Schaefer gisteren op een spreekbeurt in Maartensdijk. Hij riep de afdelingen binnen zijn partij op dit standpunt over te nemen. Schaefer noemde het onverstandig kort voor de Statenverkiezingen een nieuw par tijbestuur te kiezen. Hij heeft kritiek op de koers die de PvdA momenteel vaart. Hij verwees naar de opiniepeilingen die zware verliezen voor de PvdA voorspellen. De PvdA is volgens hem hard op weg de vierde stembusnederlaag in korte tijd te incasseren. Aalsmeerse vondeling heet Leo Schakel AMSTERDAM Het Aalsmeerse vondelingetje zal voorlopig Leo Scha kel heten. Burgemeester mr. J. Hoff- scholte van Aalsmeer heeft dat giste ren meegedeeld. Zijn voornaam dankt het jongetje aan de koster van de Nederlands Her vormde kerk, Leo van der Linden, die hem vond. Zijn achternaam Scha kel, verwijst naar het verenigingsge bouw waar de baby werd aangetrof fen. De baby ligt in het VU-zieken- huis in Amsterdam en heeft nog steeds intensieve begeleiding nodig. Enkele tientallen mensen hebben zich gisteravond na een oproep op de televisie gemeld met informatie over de mogelijke identiteit van de vonde ling of zijn ouders. De Gaay Fortman vervroegd uit Eerste Kamer DEN HAAG Voormalig PPR-lei- der B. de Gaay Fortman (53) legt per 1 februari 1991 zijn lidmaat schap van de Eerste Kamer neer. Het huidige lid van de fractie van Groen Links heeft dit gisteren mee gedeeld. De Gaay Fortman geeft zijn zetel vervroegd op omdat hij is gevraagd de Gereformeerde Kerken in Nederland te vertegenwoordigen op de komende 7de assemblee van de Wereldraad van Kerken. Nor maal gesproken zou zijn afzwaaien samenvallen met de installatie van de nieuwe Senaat, na de EK-verkie- zingen op 18 mei. Voedselactie voor Russen levert 24 miljoen op DEN HAAG Voor de actie Voedselhulp aan de Russen, die 15 december vorig jaar werd onder steund door een televisieprogramma onder het motto 'Help de Russen de winter door', is tot nu toe 24,3 miljoen gulden ontvangen of toegezegd. Dit bedrag is inclusief een bijdrage van ongeveer 4 miljoen gulden van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking. Het bestuur van de stichting Voedselhulp aan de Russen wil de hulp vanuit Ne derland opsplitsen in een aantal deelprojecten. On derzoek moet uitwijzen waar in de Sovjetunie de meeste behoefte is aan hulp. Dat onderzoek richt zich onder meer op de Baltische republieken, het aardbevingsgebied in Kirgizië en de streek rond Tsjernobyl, waar enkele jaren geleden een kernre actor ontplofte. De eerste zending van voedselpak ketten en medicijnen moet begin maart in distric ten rond Moskou arriveren. Zuid-Holland verrast door plan Randstadprovincie DEN HAAG De motie in de Staten van Noord-Holland voor de vorming van één Randstadprovincie, bestaande uit Noord en Zuid-Holland, Utrecht en Flevoland, heeft Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land overvallen. „Vooralsnog bestaan er bij ons helemaal geen plannen in die richting. Wel beslissen wij morgen over een intentieverklaring tot intensivering van de samenwerking van de drie Randstadprovincies. Maar dat is nog iets heel anders dan fusie", aldus de Zuidhollandse gedeputeerde mevrouw drs. I. Gtlnther. In Groningen heeft VVD-gedeputeerde J. Remkus geopperd dat het Noorden niet achter kan blijven. Hij stelt voor dat Fries land, Groningen en Drenthe worden sa mengevoegd tot een bestuurlijk landsdeel. |nunicatie en inspraak zijn volgens drs. H. Beens 'de sleutelwoorden voor een winstgevend bedrijf Lgemotiveerde werknemers. In zijn loopbaan als n rnemer heeft hij tientallen zieke bedrijven weer id gemaakt. Deze week bood hij de Evangelische school in Amersfoort aan orde te scheppen in de Want een school is ook een bedrijf, weet Beens. r dat hebben ze hier nooit ingezien". 1,JrSFOORT Henk, zijn vrouw gezegd, jij daar nu niet gaan iet ;n? —Jij hebt zoveel ,er lijdende bedrijven gezond gemaakt, pakte papier en maakte enkele aante- igen en een uur later le bedrijvendokter de nose gesteld: de Evan- che Hogeschool in rsfoort lag op sterven it het bestuur nie- raadpleegde maar igen houtje beslissin- henam. hal van de Evangelische chool hangen slingers en to, ik van ontsmettingsmid- Geen recept van be ndokter drs. Henk J. De oud-topman van de se Papiergroep heeft al- mkn flinke dosis inspraak [eschreven. Met flonke- ogen en veel gebaren ns uit hoe hij min of levallig in de evangeli- ;aos is beland. „Eigen- leb ik hier helemaal geen ir. Maar ik vind het wel ijk genoeg om er tijd voor te maken. Hfer zijn oplei dingen in het geding van een school met een bijbelse grond slag, een school waar levens normen aan vast zitten: een dam tegen de verwildering van normen en zeden. Dat ide aal spreekt me aan. Mijn vrouw en ik deden werk aan de andere kant van het bestel: steun aan drugsgebruikers en kapotte gezinnen en zo, dóór waar de drama's zijn. Maar ik investeer liever in een school dan in de eindstukken". Beens is lid van de gerefor meerde kerk, lid van een fi nanciële commissie van de Evangelische Hogeschool en samen met veertigduizend an dere huishoudens geldschieter van de school. Als contribuant ontvangt hij regelmatig een in formatieblad over de school. De berichtgeving in de laatste nummers bracht onrust in hui ze Beens. De contribuanten la zen dat er mensen waren ge schorst, zelfs ontslagen, omdat er een conflict is over de gods dienstige ideeën van directeur M. Oudkerk, die bovendien plannen heeft om vanuit de huidige lerarenopleiding een Christelijke Universiteit te be ginnen. Beens: „Ik vond het een schande voor het christen dom dat mensen zó over de grond rollen. Hoe kan dat nou?, dacht ik. Het zijn alle maal mensen die het evangelie verkondigen, naastenliefde. En dan die patstelling waarin men verzeild was geraakt. Over drie weken is die school naar de haaien, dacht ik". En toen vroeg zijn echtgenote of hij niet kon helpen. „Dat was een week geleden. Ik heb toen een uurtje zitten denken en toen wist ik het". Met een paar strepen op papier laat Beens zien dat de organisatie van een school eigenlijk niet anders is dan die van een bedrijf. „De directie van een bedrijf is het bestuur van een school. De aandeelhouders zijn te verge lijken met de achterban van de school. Bij grote investerin gen worden in een bedrijf na genoeg alle betrokkenen ge raadpleegd: van commissaris sen tot werknemers via de on dernemingsraad. Maar buiten het bestuur van de Evangeli sche Hogeschool was er nul komma nul. Geen enkele me dezeggenschap. Er was een raad van advies en toezicht, maar die had geen enkele be voegdheid. Alle beslissingen werden genomen door een klein groepje mensen. Autori tair. Het bestuur heeft de men sen niet in hun waarde gela ten, niet eens gekend in de plannen". Het bestuur was dus gewoon stront eigenwijs. Was er een ondernemer nodig om deze analyse te maken? „Het be stuur beschouwt de school niet als een bedrijf, maar als een ideeële school. Ik heb het woord bedrijf hier ingevoerd. Dat hebben ze zo nooit ge- Ellende Beens is van huis uit chemi cus. Hij studeerde wis- en na tuurkunde (organische che mie) aan de Vrij Universiteit in Amsterdam en belandde na het behalen van zijn titel in de verfindustrie. Niet als chemi cus („ik ben een slecht chemi cus"), maar als verkoper van slimme toepassingen. „En dan groei je al gauw maar marke ting directeur". Onder de han den van Beens bloeiden nood lijdende bedrijfjes op. Unilever zag dat ook en bood de chemi cus de functie aan van marke ting directeur bij de chemische divisie. Maar Beens verwierf pas echt naam als bedrijven dokter toen hij zich in de VUT verveelde en in '78 door de raad van bestuur van Van Gelder werd gevraagd om de sluiting te begeleiden van drie Apeldoornse fabrieken. „Bij Van Gelder in Apeldoorn heb ik het meest effect gezien van mijn werk. Alles, werkelijk al les was daar kapot. De betere mensen waren al lang weg. De achterblijvers waren werkne mers die met het hoofd naar de grond liepen. Er was een ziekteverzuim van twintig procent en thuis zaten gebro ken gezinnen. Kortom, één brok ellende". Maar Beens zag redding. Zeker toen in '81 het moederconcern op de fles ging en Apeldoorn verlost was van het kostbare waterhoofd van Van Gelder in Amsterdam. Beens wilde de drie Apel doornse fabrieken en de bijbe horende 330 arbeidsplaatsen behouden door de bedrijven te kopen. De curatoren eisten 32,5 miljoen gulden en een wa terdicht overlevingsplan. „Uit eigen middelen heb ik toen een half miljoen gulden bij el kaar geschraapt. Daarna is het gelukt een lening af te sluiten. Natuurlijk, als het plan was mislukt, was ik die vijfhon derdduizend gulden kwijt ge weest. Ik heb er ook nachten van wakker gelegen maar was er toch van overtuigd dat het goed zou gaan. En tja, alle vijf de kinderen waren al het huis uit en wanneer ik liep te ijsbe ren zei mijn vrouw: ach, we hebben altijd de caravan nog". Drs. Henk J. Beens: „Ik vond het een schande voor het christendom dat mensen zó over de grond rollen". FOTO: PERS UNIE even Vergi In '82 nam Beens de bedrijven in Apeldoorn over en elk jaar kocht hij er een bedrijf bij. Uitsluitend verliesgevende on dernemingen, waarin hij om wat voor reden dan ook toe komst zag. Zoals het plastic be drijf waar elke zaterdag de machines draaiden om te voorkomen dat het vloeibare plastic stolde en de machines verstopten. „Waanzin. Ik heb de machines stil laten zetten en ze simpelweg warm laten houden. Daardoor kon ik twee ploegen uitsparen en inzetten bij de produktie van plastic draagtassen. Voor het eerst in veertien jaar maakte het be drijf geen verlies, maar acht ton winst". In '86 had Beens zeven bedrij ven die hij onder de naam Gelderse Papiergroep naar de beurs bracht. Het was hem niet alleen gelukt verliezen in winst om te zetten, maar ook om duizend arbeidsplaatsen te behouden en arbeidsvreugde te scheppen. Het ziektepercen tage daalde tot beneden de vijf procent. („Dat is toch vijen- veertig manjaren maal, laten we zeggen zestigduizend gul den, nou, dan kom je op.een besparing van jaarlijks 2,7 mil joen gulden). Het geheim van de dokter? „De motivatie van mensen bepaalt alles. De es sentie daarbij is om de mens altijd in functie en waardig heid te erkennen. Omschrijf zijn functie en taak zo con creet mogelijk, geef hem de middelen waarmee hij zelf denkt zijn werk zo goed moge lijk te kunnen verrichten en, het belangrijkste dat iedereen bijna vergeet: laat mensen pre cies zien wat ze hebben ge presteerd en je zult zien dat je na een half jaar de meest en thousiaste groep bij elkaar hebt". Binnen een half jaar is het volgens Beens ook weer pais en vree binnen de Evangeli sche Hogeschool. Via enquête formulieren wil Beens de veertigduizend huishoudens die de school steunen, raadple gen. Wanneer iedereen zijn zegje heeft gedaan, zal de or ganisatie worden aangepast. Zonder omzien in wrok, verze kert Beens. „Dat is het voor deel van een christelijke in stelling. Men slaat zichzelf voor het hoofd en neemt colle ga's niets meer kwalijk. Ik heb het zelf gezien tijdens de eer ste vergadering. Het is won derbaarlijk hoe deze mensen van beide partijen kunnen vergeven". De vergevensgezindheid doet Beens goed. Zo herkent hij zijn broeders weer. Want christe lijk ondernemen bestaat. „Men zegt dat een zakenman geen christen kan zijn omdat hij zou proberen mensen af te zetten. Maar christelijk ondernemen bestaat wel degelijk. De essen tie is: heb uw naaste lief". Het deed Beens afgelopen zomer dan ook pijn toen hij door het beursbestuur werd beschul digd van 'handel met voorken nis'. „Ik werd door de pers af gemaakt als oplichter, de red dende engel die van zijn voet stuk valt. Achteraf bleken de beschuldigingen onterecht maar mijn imago heeft onder tussen wel een deuk opgelo pen". Het christelijk ondernemen heeft Beens geen windeieren gelegd. Na zijn afscheid bij de Gelderse Papiergroep twee jaar geleden, stichtte hij de participatie- en adviesmaat schappijen PAMI en PARMI. De maatschappijen worden be dolven onder de aanbiedingen en hebben in 24 bedrijven geld gestoken. Maar Beens vindt het welletjes. Hij wordt ouder en moeier. „Ik ben nu bezig zoveel mogelijk kwijt te raken. Niet alleen om fysieke rede nen. Mijn vrouw zegt: alles wat je tot nu toe hebt gedaan, had met geld te maken; doe ook eens wat voor een ander. Dat deed ik natuurlijk wel, maar ik werd er zelf ook altijd beter van". MONIQUE VAN DE VEN der voor jhterna ren post kinderen 'ERDAM Een ge- Alkmaarder moet in voor de rechtbank ijnen op verdenking het sturen van ansicht- naar zijn kinderen, ex-vrouw eist van hem oedrag van 49.000 gulden, 'ait het sturen van post in zou zijn met het contact- od dat de man vorig jaar opgelegd op straffe van [ulden. Volgens de advo- van de man heeft zijn t de 98 ansichtkaarten zelf verstuurd, maar be- tigers van de Stichting ze Vaders. Deze groep voor omgangsrecht van leiden vaders met hun eren. iruik ziekenhuis den kan beter HAAG Het op geauto- rj seerde manier koppelen gegevens over beschikba- Wden voor intensieve zorg n regio's, kan leiden tot lrtmeer optimaal gebruik er- i en dus tot zo min mogelijk rcerlies bij spoedeisend am- ;r ncevervoer. Staatssecreta- "mons (volksgezondheid) dit geantwoord op vra- van de PvdA. Aanleiding het overlijden van een 10- e jongen uit Hillegom, vorig jaar, na een ver songeluk. Doordat er op itensive care-afdeling van ziekenhuizen in Haarlem plaats voor hem bleek te bracht de ambulance het gewonde kind vervol- aar een ziekenhuis in :erdam, wat een half uur fa tijd vergde. Met behulp van een hydraulische autokraan werd gisteren in Zundert een uit 1625 daterende zogenoemde open-standaard molen gedemonteerd. De in slechte staat verkerende molen zal in opdracht van deze Noordbrabantse gemeente worden gerestaureerd. De totale kosten van de restauratie, die ongeveer een half jaar in beslag zal nemen, bedragen 300.000 gulden. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de korte tijd dat het kabinet gisteren over de 'tussenbalans' verga derde, is gebleken dat er tus sen enkele ministers verdeeld heid heerst over de aanpak van het grote aantal arbeids ongeschikten en het hoge ziek teverzuim. Minister De Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) wil dat er voorlopig niet wordt ge tornd aan de afspraken die eind vorig jaar met de sociale partners werden gemaakt. Die komen neer op een stabilisatie van het aantal wao'ers vol gend jaar, waarna er een da ling moet intreden. Maar en kele ministers willen dat het kabinet nu al veel verder gaat. Eén van hen is minister An- driessen (economische zaken). Tussen de kabinetsbesprekin gen door zei hij dat er op de sociale zekerheid „een flinke bezuiniging zit aan te komen". Volgens Andriessen is dit dringend nodig. Hij voelt zich gesterkt door het advies dat de Sociaal-Economische Raad (SER) vrijdag vaststelt. De SER meent dat de afspraken tussen kabinet, werkgevers en werknemers niet ver genoeg gaan. Het kabinet is gisteravond echter niet diep genoeg op de stof kunnen ingaan doordat een groot deel van de kabi netsvergadering weer in het teken stond van de Golf-crisis. Vandaag heeft het kabinet de financieel- en sociaal-economi sche besprekingen hervat die in totaal 17 miljard gulden moeten opleveren om het gat op de rijksbegroting te dich ten. IASPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON /1ls<)e„pap"wut blijven zul je mi bei/wgkijke, PPOSEA/MAMPUWTETO MOE- TEM TOEVOEGEN,PENK IK DEN HAAG Staatsse cretaris Wallage van on derwijs wil het bestaande systeem van opheffings normen voor scholen in het basisonderwijs af schaffen. De minimum schoolgrootte zou in de toekomst door het aantal leerlingen per vierkante kilometer (de 'leerling dichtheid') van een ge meente moeten worden bepaald. Hij schrijft dit in een voorstel dat vrijdag in de ministerraad wordt be sproken. Op dit moment hangt de mini mum schoolgrootte af van het inwonertal van een gemeente. Volgens Wallage is de leer lingdichtheid een veel eerlij ker norm. Basisscholen in uit gestrekte plattelandsgemeen ten met weinig inwoners en dus weinig kinderen hoeven in zijn voorstel maar weinig leerlingen te hebben om te mogen voortbestaan. In de grote steden, waar het aantal basisschoolleerlingen per vier kante kilometer veel groter is, wil de bewindsman in de toe komst een stuk strenger zijn. Wallage schetst in zijn voorstel vier varianten. In de meest vergaande variant komt er geen extra bescherming voor de laatste school van een be paalde levensbeschouwelijke richting in een geïsoleerde kern op het platteland. In de andere drie varianten wordt zo'n bescherming in toene mende mate ingebouwd. In de meest vergaande variant bespaart de staatssecretaris bij na vijfhonderd miljoen gulden. In de minst vergaande variant levert zijn voorstel nog altijd zo'n driehonderd miljoen gul den op. In alle vier de varian ten zullen honderden (in de minst vergaande variant) tot enkele duizenden basisscholen (in de meest vergaande) door fusie met andere scholen of opheffing verdwijnen. Op dit moment zijn er vier ca tegorieën van opheffingsnor men voor basisscholen. Via het zogeheten „instandhoudings- beleid" wordt de laatste school van een bepaalde levensbe schouwelijke richting daar echter nog tot een aantal van 23 leerlingen beschermd. Een projectgroep van ambte naren en wetenschappers stel de Wallage in augustus van het vorig jaar voor om dit sy steem drastisch te veranderen. De groep bepleitte een unifor me opheffingsnorm voor het hele land van 250 leerlingen. De projectgroep becijferde de opbrengst van zo'n ingreep bij een gelijktijdige opheffing van het instandhoudingsbeleid op 700 miljoen gulden. Het aantal basisscholen (nu ongeveer 8400) zou worden gehalveerd. Het voorstel van de project groep leidde in het onderwijs tot furieuze reacties. NIJMEGEN Emeritus hoogleraren willen graag een eigen status met de daarbij behorende rechten en plichten binnen de universiteit hebben. Dat blijkt uit een onderzoek van de (emeri tus) sociaal gerontoloog prof.dr. J.M.A. Munnichs, uitgevoerd onder 138 emeriti van de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Hoewel de meerderheid van de emeriti zegt tevreden te zijn met het pensioen of de vut, beschouwt meer dan de helft zich toch nog als „actief onderzoeker", docent of adviseur. De emeriti zou den ook graag meer ingeschakeld willen worden als deskundige bij hun eigen vakgroep. Daarvoor zouden zij graag een beschei den werkplek binnen de universiteitsgebouwen willen hebben. De ondervraagde emeriti zien de afname van administratief en onderwijskundig werk als groot voordeel van de pensionering, terwijl zij ook de toename van onderzoeksactiviteiten als voor deel aanmerken. De meeste gepensioneerde hoogleraren blijven na hun pensioen actief op wetenschappelijk terrein. (ADVERTENTIE) Het nieuwe opname-gemak van de girorekening: U kunt nu op de grotere postkantoren tot gaat makkelijk. Voor elk willekeurig bedrag f 25.000,- per dag opnemen. Het saldo op =-• tot f25.000 - hoeft u slechts één girobetaal- uw girorekening dient uiteraard aibiilkaart ofkascheque in te vullen. Bel wel toereikend te zijn. Opname POSTBANK 06-0400 voor meer informatie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3