„Gebedsdiensten passen bij verscheurd gewetenr We leven in het laatst der tijden kerk wereld Hof maakt eind aan schoolstrijd Italië Britse kerkleiders: Oorlog in de Golf kan noodzaak zijn beroepingen ficidóc Soman Tussen vrede en oorlo. PvdA en de Golf £cidóc(3outa/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidóeSou/tfvnt WOENSDAG 16 JANUARI 1991 PAG] - NI WVC miskent belang van levensbeschouwelijk ouderenwerk RIJSSEN De Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) is van mening dat het ministerie van WVC het maatschappelijk belang van levensbeschouwelijk ouderenwerk volledig miskent. De Bond schrijft dit in een reactie op de WVC-nota 'Ouderen in tel', die eind vorig jaar is verschenen. Het ouderenbeleid van de overheid, gericht op integratie en participatie, dreigt volgens de Bond te mislukken als er geen rekening wordt gehouden met de identiteit of levensbeschouwing van grote groepen bejaar den. „Het werpt onnodige drempels op en stimuleert daarmee een maatschappelijk isolement", aldus de 55.000 leden tellende bond. Het christelijk geloof is voor veel ouderen „meer dan een hobby die op zondag wordt uitgeoefend". Maharishi Yogi vraagt Bush om uitstel WASHINGTON De grondlegger van de transcendentale meditatie, goeroe Maharishi Mahesh Yogi, heeft dinsdag de Amerikaanse president George Bush een boodschap ge stuurd waarin hij vraagt om uitstel van de aanval tegen Irak, zodat 7.000 van zijn volgelingen de harmonie in de wereld kunnen herstellen. Volgens de goeroe kunnen zijn volgelingen door gezamen lijke meditatie de vrede in de wereld bewerkstelligen. Als gevolg van de meditatie zou er een „Maharishi-effect" ont staan, een onweerstaanbare uitbarsting van verbondenheid die onmiddellijk zorgt voor vrede in de hele wereld. Een groot land kan niet zoiets hebben als een kleine oorlog. Hertog van Wellingl (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Italiaanse scho lieren die het katholieke godsdienstonderrricht niet wensen te volgen, mogen naar huis gaan. Met deze uitspraak heeft Italië's hoogste rechtscol lege, het Constitutionele Hof, deze week een einde gemaakt aan een bijna ze ven jaar durende school strijd, die het gevolg was van verschillende inter pretaties van het in 1984 tussen Italië en het Vati- caan gesloten Concordaat. Daarvoor was het uit 1929 stammende Verdrag van La- teranen van kracht, volgens welk het katholicisme staats godsdienst was en dus op ie dere Italiaanse lagere en mid delbare school Roomse gods dienstles werd gegeven. Maar met het onder de socialisti sche premier Craxi afgesloten Concordaat werd ook.in Italië de scheiding van Kerk en Staat bezegeld. In theorie al thans, want in de praktijk bleef de Italiaanse staat de voornaamste financier van de kerk, terwijl ook in het on derwijs de zaken eigenlijk bij het oude bleven. In het Con cordaat is vastgesteld, dat de staat weliswaar het katholie ke godsdienstonderwijs blijft financieren, maar dat dit geen verplicht vak meer is. Drie christen-democratische ministers van onderwijs heb ben aan dit artikel echter een geheel eigen uitleg gegeven door de instelling van ver plichte alternatieve lesuren (in het bijzonder het vak soci ale vaardigheden). Doordat in de meeste gevallen het aantal leerlingen daarvoor niet vol doende was om een klas te vullen, bleef in de praktijk het (uitsluitend katholieke) 'godsdienstuurtje' 'ook op openbare scholen verplichte kost. Die situatie leidde tot een golf van protesten en door niet-katholieke ouders en leraren aangespannen pro cessen. In 1989 mondden die al uit in een vonnis van het Constitutionele Hof, dat toen besliste dat leerlingen niet konden worden gedwongen om de alternatieve lessen bij te wonen. Daarop reageerde de minister door de weige- rachtigen te verbieden om tij dens de godsdienstlessen het schoolgebouw te verlaten. Maar ook deze noodsprong is nu na een reeks politieke en juridische debatten onwettig verklaard. Scholieren die geen gods dienstles willen volgen, zijn sinds maandag vrij om te gaan waar zij willen. Protes tanten en niet-christelijke partijen hebben zich uiterst tevreden getoond over het vonnis. Maar volgens kardi naal Ugo Poletti, vicaris van Rome en de woordvoerder van de Italiaanse bisschop penconferentie, zal het slechts leiden tot spijbelen en norm- verval. HILVERSUM Gebeds diensten zijn uitermate geschikt als de meningen zo verdeeld zijn als over de Golfcrisis het geval is. Het grote aantal druk be zochte vieringen, die de mensen ook geen keuze voor of tegen opdringen, is daarvan het bewijs. Pax Christi-secretaris J.J. ter Laak zei vandaag in het pro gramma Kerk en Samenle ving van de Wereldomroep dat het relatief zwakke pro test tegen een oorlog in de Golf ook samenhangt met de politieke situatie in Nederland in tegenstelling tot de tijd van de kruisraketten zit de PvdA nu in de regering en met het gebrek aan inlevings vermogen bij de bevolking. In de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, die veruit de meeste troepen naar de Golf hebben gestuurd, beseft de bevolking heel goed dat een oorlog misschien wel tien duizenden slachtoffers in ei gen gelederen kan hebben. „Pas als er Nederlandse slachtoffers vallen, zullen de emoties loskomen." „We hebben allemaal dubbele gevoelens: agressie is niet ge oorloofd, maar er bestaat aar zeling of oorlog het goede middel is om die agressie te bestrijden." Volgens Ter Laak had er veel langer op de kaart van de boycot moeten worden gewed, misschien wel twee jaar. Het is volgens hem nu veel te vroeg om al ten strijde te trekken. Overigens betekent dat stand punt niet dat Pax Christi en het IKV in alle omstandighe den tegen het'gebruik van ge weld zijn. „Wij zijn geen paci fistische vredesbewegingen." Langzamerhand wordt de tijd rijp om demonstraties te hou den. IKV en Pax Christi den ken erover volgende week op het Binnenhof, voor de Ame rikaanse ambassade en voor die van Irak te demonstreren. „Wij willen de ambassadeur van Irak duidelijk maken dat de agressie van zijn land het begin van het kwaad is ge weest." Massale bidtocht Naar schatting meer dan 2.500 katholieken hebben gister avond deelgenomen aan een bidtocht in de binnenstad van Maastricht. Zij voerden het kostbare reliekschrijn uit 1160 mee, waarin stoffelijke resten van de eerste heilige bisschop van Maastricht, Sint Servati- us, bewaard worden. In de volksmond heet dit schrijn „de noodkist" omdat het alleen in tijden van grote noden in de wereld, onder meer oorlogen en epidemieën, wordt rondgedragen. Sinds 1956, toen troepen van de Sovjetunie de opstand in Hon garije neersloegen, was dit niet meer het geval. Achter „de noodkist", gedra gen door witgetoogde leden van de broederschap van Sint Servatius en omringd door flambouwdragers, trokken de deelnemers aan de tocht bid dend door de binnenstad. Zij baden voor het voorkomen van een dtorlog als gevolg van het hoog opgelopen Golfcon- flict. In de stoet waren veel geeste lijken en wereldlijke autori teiten aanwezig, onder meer leden van het provinciaal be stuur van Limburg, de vica ris-generaal mgr. R. Maessen van het bisdom Roermond en burgemeester P. Houben van Maastricht. De bidtocht volg de na een drukbezochte oecu menische dienst in de hoofd kerk van Maastricht de basi liek van St. Servatius. Voor een goede afloop van de Golfcrisis en het voorkomen van een dreigende oorlog werd gisteren de uit 1160 daterende nood kist waarin zich het gebeente bevindt van St. Servaas door de straten van Maastricht gedragen. foto: anp LONDEN Militair in grijpen in de Golf is een tragedie, maar kan nood zakelijk zijn. Dit schrijven de voormannen van de Anglicaanse en Rooms- Katholieke Kerk in En geland, dr. Robert Runcie en kardinaal Basil Hume, in een gezamenlijke ver klaring na hun bezoek aan premier John Major. „Oorlog in de Golf kan heel gemakkelijk een menselijke, ecologische en politieke ramp worden", aldus de twee ker kelijke leiders. „Niettemin er kennen wij dat oorlog soms noodzakelijk is in het belang van gerechtigheid en vrede op lange termijn." Runcie en Hume hebben Ma jor op het hart gebonden een minimum aan geweld te ge bruiken om de doelstellingen van de Verenigde Naties te bereiken. Ook vroegen zij uit respect voor de islam bepaal de heilige plaatsen in Irak bij de aanvallen te ontzien. De Wereldraad van Kerken heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gisteren herinnerd aan zijn plicht om de wereldvrede te bewaren. „Het zou tragisch zijn als een oorlog in de Golf, met alle ca tastrofale gevolgen vandien, in naam van de Verenigde Naties gevoerd wordt." „De volkeren van de wereld bidden op dit moment voor vrede", schrijft secretaris-ge neraal dr Emilio Castro aan de leden van de Veiligheids raad. „Wij hopen dat de Vei: ligheidsraad dit historische moment aangrijpt om vrede te bewerkstelligen". De Verenigde Arabische Emi raten hebben gisteren alle moslims opgeroepen voor de vrede te bidden. Het ministe rie voor islamitische aangele genheden hoopt dat Allah „de regio en alle islamitische lan den voor oorlog behoedt en Kuwayt zal helpen de huidige crisis te boven te komen". Paus Johannes Paulus II heeft vanmorgen om zes uur, het moment waarop het VN- ultimatum aan Irak afliep, in zijn privé-kapel voor de te rugtrekking van Irak uit Ku wayt gebeden. Na het gebed, waarvoor hij een uur had uitgetrokken, vierde de paus zoals gewoon lijk de mis. Ook de rest van zijn programma heeft voorals nog geen wijzigingen onder daan, zo melden kringen in het Vaticaan. Radio Vaticaan gaf gisteren een uitweiding over de door Husayn aangekondigde Heili ge Oorlog, die volgens de zen der niet te verenigen is mei islamitische grondbeginselen. De krant van het Vaticaan, de Osservatore Romano, toonde zich ondanks alle pessimisme nog steeds optimistisch: „De wereld blijft hopen". Een groep Berlijnse vrouwen heeft de paus dinsdag drin gend verzocht naar Baghdad te reizen, om „met uw aanwe zigheid de vernietiging tegen te houden". Om het de paus makkelijk te maken, zijn de vrouwen bereid de vliegkos ten voor hun rekening te ne- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hallum R. Kok, kandidaat te Amsterdam; te Hoogeveen W.L. Pera te Zoe- termeer; te Numansdorp G.K. Korporaal te Woudrichem. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Nieuw Weerdinge (part-time) drs. H.H. Lageveen, kandidaat te Drachten; naar Surhuisterveen A. Hansen te Drachten. Mariënburg Op zondag 20 januari is er om 11.30 weer een viering van de Mariën burg vereniging in de kapel van het Sint Jansklooster, Treublaan 2. Het jaarthema is: Ruach, Geest en Adem Gods. Het motto van de viering van zondag luidt „Gode welgeval lige onaangepastheid". Ieder een is van harte welkom. De Mariënburgvereniging houdt volgende week dinsdag 22 januari om 19.45 in de ont moetingsruimte van de Lour- deskerk in Scheveningen een themaavond over „de taal van ons geloof". De samenstelster van de Mariënburg-brochure „Met mijn wortels in Gods grond", Ietje Roelofs, zal een inleiding houden. HET ZOEKLICHT ZIET DE BIJBEL IN VERVULLING GAAN 99 99 DOORN Bij de redac tie van Het Zoeklicht („gewijd aan het onder zoek der Schriften en het letten op de tekenen der tijden") komen veel reac ties binnen op de crisis in de Golf en dat verbaast eindredacteur H.H. Blok geenzins. „Deze tijd laat ons niet onberoerd. Als ik in de krant lees wat er gebeurt en leg daar mijn bijbel naast, dan stemt dat heel erg overeen. We leven in het laatst der tij den". Het Zoeklicht is een ortho dox-christelijk tijdschrift met ongeveer 20.000 abonnees dat om de veertien dagen ver schijnt en in 1919 is opgericht door Johannes dé Heer. In het redactionele voorwoord van het laatste nummer schrijft Blok: „In deze dagen laten tal van 'deskundigen' en 'Mid- den-Oosten-kenners' hun ver wachtingen horen. Het Zoek licht doet daar niet aan mee. Wij hebben alleen het Woord Gods, waarin gesproken wordt over tijden en gebeur tenissen waarvan we de voor bereidingen zich in onze da gen zien voltrekken. Alles wijst naar het Midden-Oosten, met Israel als middelpunt. Daar wordt geschiedenis ge schreven. Daar zullen de vol ken zich uiteindelijk verza melen. Daar ligt Harmagedon en daar ligt het dal van Josa- fath. Zie Joël 3:12-14". Derge lijke tekstverwijzingen geeft Blok vaker; een interview met hem heeft veel weg van een bijbelstudie. „God heeft gezegd dat we aan de tekenen der tijden kunnen zien hoe ver de wereldge schiedenis gevorderd is en het belangrijkste kenmerk van de, eindtijd is Gods handelen met Israel. Welnu, we zien hoe de joden terugkeren naar hun land en hoe daarnaast ook an dere landen in het Midden- Oosten in opkomst zijn; dat is ook één van de kenmerken. Daar is de geschiedenis be gonnen en daar voltrekt zich ook het einde van de geschie denis". Fase één, het herstel van Israel als natie, is al gro tendeels achter de rug, aldus Blok, al komen er nog steeds ioden naar het land dat hen beloofd was. Inmiddels begin nen de contouren van het vervolg zich af te tekenen.. Een vervolg dat volgens Blok onder meer in zal houden dat het joodse volk zich zal beke ren tot Jezus, de Messias. Bedwelming Blok slaat Zacharia 12 op en leest: 'Zie, Ik maak Jeruzalem tot een schaal der bedwel ming voor alle volken in het rond. Te dien dage zal Ik Je ruzalem maken tot een steen, die alle natiën moeten heffen; allen die hem heffen, zullen zich deerlijk verwonden'. „Zie je, geen land ter wereld of het moet zich uitspreken over Is rael. Zoals Frankrijk nu met dat vredesvoorstel: Frankrijk is zich aan het vertillen aan Jeruzalem". En het zal nog erger worden, verwacht Blok. „De volken rondom Israel zijn jaloers op diens welvaart en zullen optrekken om Israel te veroveren. Ze zullen zich ver zamelen in het dal van Har magedon. Dat heeft een magi sche klank, maar het is een realiteit, het dal van Megiddo is de grote vlakte in Israel waar de slag zal plaatsvinden. God zal tussenbeide komen en de vijandelijke legers vernie tigen. Daarna verschijnt de Heer op de Olijfberg aan zijn volk, dan zullen de joden zien dat Christus toch de Messias w"as en dan krijgt Israel, dat nu nog enkel bestaat uit li chaam en huid, ook de Geest". Op het moment dat deze gebeurtenissen zich af spelen, zullen de christenen al niet meer op aarde vertoeven, zo verklaart Blok. Zij worden al voor de slag bij Harmage don 'opgenomen' in de hemel. Dat moment kan niet ver zijn, zegt Blok, en hij verwijst daarvoor niet alleen naar het teken van Israel, maar ook naar de 'verachting van Gods geboden, het loslaten van elke moraal' die alom waarneem baar is. Palestijnen De oorlog die nu dreigt in het Midden-Oosten is nog niet die bij Harmagedon, denkt Blok. Het gaat nu tenslotte om Koe weit en niet om Israel. Maar intussen wordt wel bewezen dat mogelijk is dat 'alle vol ken' optrekken naar één slag veld en dat onderstreept het realiteitsgehalte van de profe tie aangaande Harmagedon. „Je ziet dat het kan en je ziet het ook gebeuren: de haat te gen Israel wordt steeds gro ter". Tegemoetkomen aan die haat en ruimte geven voor een palestijnse staat, lijkt Blok zeer onwenselijk. „Dan ko men de raketten die nu in Irak staan, op twee kilometer afstand van Jeruzalem te staan. Dat is onmogelijk". De Zoeklicht-eindredacteur, die verschillende keren in Israel geweest is en altijd weer ge troffen werd door het verschil tussen joods en palestijns ge bied. („zo vies, zo smerig"), vraagt zich af waarom de Arabische landen de palestij nen niet te hulp komen door hen op te nemen. „Als Israel honderdduizenden Russische joden op kan vangen, waarom nemen de Arabische landen de Palestiinen dan niet onder hun hoede? Maar hoe dan ook, volkenrechterlijk is het zo dat God zegt: Dit land is van Israel". STEVO AKKERMAN <Jde tal VOOR weinigen zal de dag van vandaag zijn begonn sel alle andere dagen. Op de grens van vrede en oorlog u menigeen in alle vroegte de radio aan gehad of het tv-t p afgestemd op de Amerikaanse nieuwszender CNN. Ma t zes uur bleek het wonder zich helaas toch niet te h i o voorgedaan: Saddam Husayn had zich niet teruggetn s uit Kuwayt. De frêle stem van VN-secretaris-generaal de Cuellar, die op Iraks president Saddam Husayn een ste beroep deed de catastrofe te voorkomen, leek de no ec tige afloop van de vele bemiddelingspogingen slechts derstrepen. Ook de op slag van twaalf ondernomen bemiddelii ging van Parijs dat denkt met zijn koloniale ervaring Midden-Oosten net iets beter dan Washington te wete je in Arabië de zaken moet aanpakken, is op niets uitge! Mitterrand stond al geruime tijd tussen de coulissen te pelen van ongeduld om zijn eigen diplomatiek initial ontplooien. Op het nippertje heeft hij zijn kans, ook oj soonlijke grandeur, willen grijpen. Maar het Franse vi plan kwam niet alleen te laat, het opende ook geen nieuw perspectief. Het onderstreepte slechts op onthut wijze de volstrekte onbeduidendheid van de Europese matie. Na het aftellen is nu het afwachten begonnen. Presj George Bush hóéft het bevel voor de aanval niet te gi maar hij zal dat op een dag, we weten niet hoe spoedt1 het invallen van de duisternis wél doen. Hij kan niet are om de wereld op langere termijn voor nog groter onhtp behoeden. Saddam Husayn kan echter ook nu het ultinK is verstreken, alsnog toegeven aan de internationale f Maar wie gelooft nog in de kans daarop? r Na het diplomatieke pokerspel om tijd te rekken e_ bloeddorstige, overspannen nationalistische retoriek va bewind in Baghdad, heerst daar nu een angstaanjagend) te. Het lijkt erop of Saddam Husayn en zijn naaste getro W al verkeren in dezelfde morbide sfeer van zelfverniet die heerste in de Führerbunker tijdens de laatste dager nazi-Duitsland. Ook Saddam is in staat velen mee te sl< in zijn zelf verkozen ondergang. Om te beginnen zijn' lukkige vaderland, Irak. TiJDENS het eerste kabinet-Van Agt ('77-'81) vatte hen; melose bedrijf Urenco het plan op verrijkt uranium aan zilië te verkopen. Het kabinet wilde daarvoor best vei ning geven, maar botste op grote weerstand bij circa tiei c sidenten in de CDA-fractie. Premier Van Agt sprak to#1' de Tweede Kamer een in volkenrechtkwesties gebruiktfj tijnse formulering uit: 'clausula rebus sic stantibus'. Die mulering houdt in, dat in elk verdrag een stilzwijgend r: behoud is opgenomen voor Jiet geval de omstandigheden zouden wijzigen. De exportvergunning gold 'uiteraard' slechts zo lang dt standigheden onveranderd bleven. De CDA-dissidentei hoefden zich geen zorgen te maken; bij ongewenste gebe nissen in Brazilië zou de vergunning altijd nog kunnen den ingetrokken. Van Agt kreeg zijn zin: de CDA-fi ging unaniem akkoord, hetgeen honende opmerkingen PvdA-zijde uitlokte. In de jaren negentig is het echter PvdA-voorman Wölt die zich van dezelfde truc bedient, om tien èt twaalf dissii ten in zijn eigen fractie stil te krijgen. Met veel kuns vliegwerk distilleerde Wöltgens vorige week uit de wooi van premier Lubbers dat de beslissing over Nederla deelneming aan een Golf-oorlog nog niet echt gevallen De Nederlandse fregatten in de Perzische Golf zouden niet zonder nadere toestemming van kabinet en pariemei krijgshandelingen kunnen mengen. De PvdA voerde dubbeldunk tot in het absurde door. Zelfs de verklaring de eigen defensieminister Ter Beek, dat er op het uur" geen time-out kan worden aangevraagd, betekende voo PvdA niet wat zij voor ieder ander wel betekende: da[j Nederlandse schepen automatisch worden ingezet bij gev ten in de Golf. GEHOOND door het meest linkse deel van de eigen ach t ban („Er kleeft straks bloed aan de handen van de Pvt en opgejaagd door de slechte score in de opiniepeilingen, beren de sociaal-democraten alsnog hun gelijk te halen, het VN-ultimatum verstreken is, willen zij een nieuw d( met de regering, waarop de resultaten van het laatste di matieke overleg met Saddam Husayn en de resultaten de vandaag gehouden ministersvergadering van de Wes ropese Unie aan de orde moeten komen. Op zich kan een nieuw overleg met de regering kwaad, maar de PvdA moet daarmee niet de indruk wi wekken dat de fregatten mogelijk toch nog teruggehi worden, in het kielzog van de Belgische marineschepen, zou pure volksverlakkerij zijn. Zowel in de Tweede als ii Eerste Kamer heeft een grote meerderheid van de leden zonder enig voorbehoud akkoord verklaard met deelnem van Nederlandse marineschepen aan een oorlog tegen li Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon. 071 - 313 677 van ma. t/m vr van 8 30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071-122 248 van ma. t/m vr. van 18 00 tot 19.00 u. op za van 14.00 tot 15.00 uui Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling Bij betaling per acceptgirokaa per maand f. 25,70 per maand f. per kwartaal f. 76,60 per kwartaal f. per jaar f 294,30 per jaar f. 299, Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2