Ik was heel bang, de amer stond vol rook" ommissies struikelen ver verenigingsgebouw Alkemac e discrimineert haar kleine kernen Interne fouten oorzaak van overschrijdingen bij openbare werken 2 DEN OMGEVING CfiidócSomxmt WOENSDAG 16 JANUARI 1991 PAGINA 13 e kwaliteit bij iring Leidse kaas ADE De ingezonden Leidse kaas |e jaarlijkse keuring van gisteravond olgens de organisatoren van uitzon- hoge kwaliteit. Maar liefst 88 pro- cil-as van het eerste soort. De keuring, vas georganiseerd door de Boeren Kaasvereniging, werd gehouden in Lage Land in Oud Ade. slag van de keuring van belegen kaas is: 1. J. van Leeuwen (Zoeter- wc e) 96 punten. 2. Th. Heemskerk (Oud 95 punten. 3. K. Zeestraten (Delf- 195 punten. 1, tslag van de keuring van jonge Leid- 12 is: 1 J- van Leeuwen (Zoeterwou- 55 punten. 2. Th Heemskerk (Oud 93 punten. 3. J. Versteegen (Zoeter- e), 92 punten. Ketting en video gestolen LEIDERDORP Bij een inbraak in een wo ning aan de Brittenburg is gisteravond tussen 10 voor half 8 en kwart voor elf ingebroken. De inbrekers kwamen bin nen door de tuindeur aan de achterzijde van de woning te forceren. Alle laden en kasten zijn doorzocht. Tot nu toe is bekend dat ze een video met af standsbediening, 2845 gulden en een gouden schakelketting hebben gestolen. Commissie Valkenburg achteraf geconfronteerd met vervanging riool VALKENBURG De commissie openbare wer ken van Valkenburg werd gisteren achteraf gecon fronteerd met de vervanging van een riool achter het Dorpshuis. De leden werden gevraagd alsnig een krediet van 11.700 gulden goed te keuren. Vol gens wethouder H. van der Nagel was de oorzaak van die gang van zaken noodoverlast waarbij het bleek dat het gehele rioolstelsel rondom het Dorps huis moest worden vervangen. De commissie ging uiteindelijk alsnog akkoord met de kredietver strekking. Gisteravond bleek ook dat de aanvraag van Valkenburg om een rijksbijdrage voor ver- keersremmende maatregelen in de wijk 't Joght invoering van een 30 kilometer-zone voor 80 procent wordt gehonoreerd. Het gaat om een to taalbedrag van 5000 gulden. Lisse blij met aanleunwoningen LISSE „We zijn erg blij met deze nieuwe ontwikke ling", dat zei wethouder H. Smit over het plan voor 34 aanleunwoningen bij het verzorgingshuis Berkhout in Lisse. Smit zei dat toen hij de tekening voor het nieuwe complex voorlegde aan de commissie ruimtelijke orde ning. De wethouder vertelde tijdens de commissievergadering dat de diverse al bestaande complexen van Eikenhorst door sluis/tunnelverbindingen met elkaar zullen worden verbonden. Uiteindelijk komt er ook een sluis naar Berk hout. G. Mesman (PvdA/D66) drong er op aan van de gelegen heid gebruik te maken om de nummers van de al be staande appartementenblokken te verwijderen en deze van namen te voorzien. „Die nummering doet denken aan tijden waaraan we liever niet worden herinnerd," al dus Mesman. De wethouder kon zich dat wel indenken en zei dat bekeken zal worden hoe dat kan worden opge lost. Wellicht met een nieuwe straatnaam. Zorg over hoger reinigingsrecht in Oegstgeest OEGSTGEEST De verho- ging van de reinigingsrech ten in Oegstgeest baart de commissie financiën zorgen zo bleek deze week. De VVD dringt aan op een ta rief dat varieert naar mate afval wordt aangeboden. Maar dat is bij het huidige systeem niet mogelijk. De christendemocrate Van den Bosch sprak van een zorge lijke situatie. „De burgers moeten zich realiseren dat dingen tweemaal geld kos ten namelijk bij de aan- en de afschaf". Noordwijk klaar voor fiscalisatie van parkeerbonnen NOORDWIJK „In principe zijn we er klaar voor", dat zei wethouder P. Barn- hoorn gisteren in antwoord op een vraag van fractievoorzitter A. Ouwehand van Groen Links naar de het plan parkeerbon nen te gaan innen via het gemeentelijk be lastingsysteem. „Wij streven naar fiscalisatie per 15 juni in te voeren", zo liet de wethou der weten". De landelijke overheid heeft het licht voor ae invoering van het nieuwe inningssysteem inmiddels op groen heeft ge zet. Ouwehand drong er bij Barnhoorn op aan niet te wachten op mogelijke invoering van de wielklem als extra maatregel. „Dit mag wat ons betreft prioriteit krijgen". 2jNY FUNG ZIET RESTAURANT IN VLAMMEN OPGAAN it JRDWIJKERHOUT J1 'ony Fung (30) raakte bl jrochtend in nog geen tijd alles kwijt. Een brand veranderde Chinese restaurant 'de Havenstraat 13 in dwijkerhout in een nde puinhoop. Het greep zo snel om heen dat de bewoners met achterlating hun bezittingen sten verlaten. ,,Ik was bang", zo kijkt een [lijk onbewogen Tony el ig terug op de gebeur- ;en die gisterochtend Noordwijkerhout in greep hielden. brand, die gisterochtend i reeks tien voor negen be- had ook grote gevolgen de buren van het restau- In totaal waren er vier panden bij betrokken. De ;n aan de Havenstraat De slagerij van Rob van Berg (nummer 11) en Ido- lummer 15) liepen grote en waterschade op. Da- cn herenkapsalon Degger imer 9) liep waterschade Odï werden de daken van d»n Berg en Idole door tuur aangetast. „Ja, dit I aardig aan, maar dit is (iet einde", aldus de nog uit schort gehulde slager den Berg uit Leidschen- Hij stond gisteren in de nj van zijn broer Piet, die nover de slagerij ligt, naar nablussen en de sloop van restaurantdak te kijken, mag niet in mijn winkel", hij berustend op. okpluim er Van den Berg was een eersten die de brand erkten. Hij zag een rook- m, maar besteedde daar veel aandacht aan. „Maar ik drie minuten later uit Bungalow NOORDWIJKERHOUT Nog geen twee uur nadat er brand was ontstaan in hun restaurant aan de Haven straat in Noordwijkerhout hadden Tony Fung, zijn vrouw Ling Ling Wu en hun zeven maanden oude zoontje Wilson vervangende woonruimte. De gemeente Noordwijkerhout regelde voor hen een volledig ge meubileerde bungalow op bungalowpark De Wijde Bliek aan de Schulpweg. Het gezin kreeg ook geld om kleren te kopen. Bij de brand is alles verloren ge gaan. Tony Fung is verze kerd. de kelder kwam, sloegen de vlammen uit de gevel van het restaurant". Van den Berg bel de vervolgens de brandweer, die met groot materieel uit rukte en al snel hulp van om liggende korpsen vroeg. Het vuur werd uiteindelijk door zo'n 50 brandweerlieden uit Noordwijk, Voorhout, Katwijk en Leiden bestreden. Zij maakten gebruik van vier au tospuiten en twee hoogwer kers. Voorts kwam de regiona le brandweer met een wagen met ademhalingsapparatuur en een verbindingsauto. In het centrum van Noordwijkerhout lag een heel netwerk van brandslangen. Het in groten getale opgekomen publiek werd met dranghekken op een afstand gehouden. „Het was moeilijk blussen. De panden waren niet gemakke lijk benaderbaar en daarom was er veel materieel nodig. We moesten het hokje voor hokje doorwerken", legt A. de Boer, commandant van de Noord wijkerhoutse brand weer, uit. Vanuit de School straat is inderdaad goed te zien dat achter de vier panden een samenraapsel van gebouwtjes staat. Volgens De Boer was de brand om tien voor tien mees ter; het nablussen vergde eni ge uren. Het restaurant is rijp voor de sloop, zo meent De Boer. Paniek De brand begon in de woonka mer, boven het restaurant. Fung was beneden en hoorde zijn vrouw Ling Ling Wu gil len. „Mijn vrouw zat daar met de baby, ze was in paniek, de woonkamer stond vol rook", vertelt hij. Fung dirigeerde zijn vrouw en kind, die nog in pyjama waren, naar buiten en riep naar zolder omdat hij ver moedde dat zijn zwager daar nog was. De zwager bleek zich later te hebben gered. In het restaurant was een oom van Fung, ook hij kon zich redden. Datzelfde geldt ook voor twee elektriciëns die in het eethuis bezig waren met het vervan gen van de bedrading. Of die bedrading oorzaak is van de brand is niet duidelijk Tony Fung trachtte met een brand blusser nog te redden wat er te redden viel, maar die bluspo- ging had geen enkele zin. In korte tijd stond het pand in lichterlaaie. Het gezin werd opgevangen in de woning van de familie Van Duin aan de Schoolstraat. „Die vrouw stond op straat met haar baby te gillen", vertelt de bewoonster. Ling Ling Wu had brandwonden aan een voet opgelopen, maar die ble ken mee te vallen. Voor het gezin is het verlies van het restaurant een grote klap. Tony Fung nam het eethuis op 16 augustus 1990 over en sinds die tijd heeft het weer aardig aan populariteit gewonnen. Fung wil graag doorgaan met het restaurant, maar of dat kan zal van de eigenaar van het pand afhangen. Schade Slager Rob van den Berg was net open toen het vuur werd ontdekt. „Ik hoorde ramen springen", herinnert hij zich. Hij verliet zijn zaak en zag met lede ogen hoe zijn levenswerk grote schade opliep. Nee, de verzekering heb ik nog niet gebeld". Evenals Lung is ook Oorzaak brand blijft onbekend NOORDWIJKERHOUT De oorzaak van de brand in het Chinese restaurant in Noordwijkerhout blijft waarschijnlijk onbekend. Die conclusie trekt de tech nische recherche die het on derzoek naar de oorzaak heeft verricht. Wel is duide lijk geworden dat er geen opzet in het spel was. Volgens de Noordwijker- houtse politieman J. Zwa nenburg, die onder anderen met het onderzoek was be last, is het in dergelijke ge vallen altijd zeer moeilijk een oorzaak aan te wijzen. „Het pand was vrij oud en er was veel hout in ver werkt. Daardoor heeft de brand snel om zich heen kunnen grijpen en is de schade gigantisch. Eventue le sporen die zouden kun nen wijzen op een oorzaak zijn er eenvoudig niet om dat alles is verbrand", aldus Zwaneneburg vanmorgen. De totale schade als gevolg van de brand wordt in een eerste schatting geraamd op ongeveer een miljoen gul den. Van den Berg geen eigenaar van het pand. Zijn vriendin Angelique vertelt dat ze net wilden beginnen met het op knappen van woning boven de slagerij. „Dat jonge stel van Idole woont net twee maanden boven de zaak. Die hebben al les nieuw gekocht". Overigens had niet iedereen in de gaten dat er brand was in Noordwijkerhout. Terwijl brandweerlieden de restanten van het dak van het restau rant sloopten en het bluswater van alle kanten naar beneden gutste, wilde een niets ver moedende vrouw de slagerij binnenlopen. Een brandweer man hield haar tegen. „Die komt zeker voor rookvlees", merkte een politieman op. KEES VAN HERPEN De keuken van het restaurant werd totaal verwoest door de brand. FOTO: WIM VAN NOORT Warmonders kunnen visie geven op ruimtelijke ordening WARMOND De inwo ners van Warmond krij gen op 25 januari een fol der in de bus waarin ze worden opgeroepen een visie te geven op de ruim telijke ordening in de ge meente. Ze krijgen daar voor drie weken de tijd. De folder gaat uitgebreid in op de randvoorwaarden en moge lijkheden die worden bepaald door de plannen van de rijks overheid en de provincie. Be halve de informatie in de fol der zal er nog een discussie avond volgen en ook wordt er via de pers de nodige informa tie verspreid. Na deze uitgebreide inspraak ronde krijgt de commissie ruimtelijke ordening, voor de gelegenheid omgevormd tot een projectgroep, tot 1 maart de tijd een advies uit te bren gen. Een kleine veertien da gen later moet er een college voorstel zijn dat op 21 maart in de raadsvergadering kan wor den behandeld. De gemeente heeft zoveel haast omdat de lo kale structuurnota ingebracht moet worden in de plannen van het Samenwerkingsver band Duin- en Bollenstreek. Dat moet dan weer tegenwicht bieden aan hetgeen de provin cie heeft neergelegd in de Ver- stedelijkingsnota Zuidvleugel. De commissie ruimtelijke or dening kon zich gisteravond over het algemeen met deze voornemens verenigen. Wet houder J. Wassenaar moest wel beloven alle nota's van rijk en provincie voor de leden beschikbaar te hebben. Verder moet er een vergadering ko men waarin de werkwijze wordt vastgesteld en gaat de werkgroep ruimtelijke orde ning de randvoorwaarden en uitgangspunten op papier zet ten. Het CDA drong gister avond aan op meer aandacht voor de huisvesting van de ei gen mensen. Progressief War mond wil het Warmondse ge bied juist zo veel mogelijk open houden. PW vond een periode van twee weken ei genlijk veel te kort om tot een advies te komen. PRSCHOTEN Het bou- ?en multi-functioneel nigingsgebouw in de schotense wijk Noord and, waarmee een bedrag ruim drie miljoen gulden moeid, was gisteravond de van felle discussies tus- e leden van de commis- welzijn, financiën en bare werken en de wet- lers. Het feit dat wethou- J. v.d. Poel al aan vier emers offertes heeft ge ld, de financiering van [eböuw en het gebruik er- zijn de voornaamste dis- epunten. houder J. v.d. Poel (VVD) openbare werken kreeg moeilijkheden met het i, VVD en Groen Links at al om offertes is ge- igd. „Het leek ons beter eerst een aanbesteding te den voordat in de open- "heid over de prijs gespro- werd", zo motiveerde de Daar waren de het helemaal niet eens. Wethouder F. ten van financiën stelde dat geen probleem imdat het gebouw eigenlijk door de wijkbewoners is: de wijk Noord-Hof- heeft een groot financieel rschot. Dordregter (PvdA) deed een felle aanval op zijn eigen wethouder, M. Breunesse van welzijn. Hij bestreed het multi functionele gebruik en de flexibileit van het gebouw: „Er zijn drie instellingen aange spoeld op dezelfde plek. De drje instellingen krijgen het voor 't zeggen te weten de kin deropvang, de kinderspeelzaal en het buurthuis Noord-Hof land Dat kun je moeilijk een multifunctioneel gebruik noe men voor het enige gebouw in een wijk van achtduizend in- W. Valkenburg (CDA) vond het plan duur en vroeg zich af of het voldoende is voor de buurtactiviteiten. Hij wil een huurovereenkomst met alle gebruikers. H. van Gogh (VVD) vroeg zich af wie het beheer over het gebouw krijgt. Volgens wethouder Breunesse zal het gebouw verhuurd wor den aan de drie vaste gebrui kers. Die zullen gezamenlijk 76.000,- per jaar huur moeten opbrengen. Dat betekent dat de buurtvereniging moet zor gen voor onderhuurders. B W kregen van de commis sies een negatief advies mee. Dat betekent felle discussie in de raadsvergadering eind van deze maand, want het college zal het plan vrijwel ongewij zigd in de raad aan de orde stellen. D-Katwijk ergert baan bouwbedrijf ["WIJK De Katwijkse w Maatschappij (KBM) 1 na de bouw van een wo in 't Boonzak- het terrein niet netjes gelaten. VVD-er P. Mi- daar eerder opgewe- en verzocht tijdens de milieu- opnieuw wethouder H. der Nagel de KBM daar te spreken. Last emperor In De Alkeburcht in Roelof- arendsveen wordt vrijdaga vond de film „The last em peror" vertoond. Regisseur Bertolucci verfilmde de le vensgeschiedenis van de laatste keizer van China. Aanvang acht uur, entreeJ5. Steel magnolias In het Parkfilmhuis in Al phen wordt vrijdagavond de film „Steel magnolia's" ver toond. De film gaat over zes vrouwen met een bijzondere vriendschap, ze delen lief en leed van alle belangrijke ge beurtenissen in het leven. Tulip Queen Kristine van de Eijkhof wordt op Schiphol verwelkomd door bloemencorso-direc teur Harry Meijer. FOTO: PR Aanvang half negen, entree 7,50, CJP/pas 656,50 Rockband De Alphense rockband Rock's off treedt vrijdaga vond op in Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen. Aanvang negen uur. entree /5- Lezing Yvonne van Diemen vertelt morgenavond in Ons Huis in Zoeterwoude-dorp over haar werk in Irian Jaya. De Zoeterwoudse was drie jaar werkzaam in dat land. Van uit haar geboorteland zijn destijds allerlei akties ge voerd om Yvonne van Die- men financieel te steunen. Haar 'verhaal' wordt visueel ondersteund met een video film. Ook pater Verhagen, die eveneens vele jaren werkzaam was in Irian Jaya, is aanwezig in Ons Huis. Aanvang kwart over acht, toegang gratis. Postzegels Ruilvereniging Alkemade houdt vrijdagavond haar maandelijkse ruil- en con tactavond in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roe- lofarendsveen. De zaal is open van 7 uur tot 10 uur. Het eerste uur is speciaal voor de jeugd. Volwassenen betalen 1 entree, jeugd 0,50Voor de leden is het gratis. RIJPWETERING De voor zitter van het Rijpweteringse dorpshuis, J. van den Bosch, vindt dat Alkemade-oost wordt voorgetrokken ten op zichte van Alkemade-west. „Al in 1985 is er een verdeel sleutel opgezet om het Rijpse dorpshuis net zo te subsidiëren als Dorpshuis „De Alke burcht". In de praktijk is daar weinig van terechtgekomen. De eerlijke verhoudingen bin- nen de gemeente Alkemade zijn ver te zoeken." Van den Bosch vindt dat niet getuigen van een goed beleid. Ook sprak hij in de vergadering van de raadscommissie Wel zijn over discriminatie van de kleine kernen. Met een voorlopig afgewezen subsidie voor een verbouwing van het Ripse dorpshuis ter waarde van anderhalve ton had het Dorpshuisbestuur de sanitaire voorzieningen en de entree willen opknappen. Ook zou er een kleine corridor voor het gebouw moet komen zodat de vergaderzaal een ei gen toegang krijgt. Andere noodzakelijke zaken zijn nieu- we binnendeuren, brandpre- ventieve maatregelen en een inbraakalarm. Volgens Van den Bosch moet het dorpshuis het nu met mjn- der subsidie doen dan enige ja ren geleden, omdat er door de plaatselijke basisschool minder gebruik van wordt gemaakt bij de gymnastieklessen. Op de jaar-exploitatie van ruim 28.000 gulden kampt het be stuur met een structureel te kort van vijfduizend gulden. Wethouder L. Beelen, zelf af komstig van Rijpwetering, zei dat de vermeende achterstel ling van Alkemade-west niet terecht is. „Als je het per in woner uitrekent, zijn de kleine kernen niet slechter bedeeld dan Roelofarendsveen en Oude Wetering. Hij erkende dat ieder dorp recht heeft op zijn eigen identiteit. „Jammer dat Van den Bosch de zaak zo negatief opvat." Hij beloofde de gewenste verbouwing op nieuw in overweging te ne men. NOORDWIJK Een slechte samenwerking en gebrekkige interne com municatie hebben er bij de Dienst Openbare Wer ken in Noordwijk toe ge leid dat een groot aantal posten op de begroting 1990 fors werden over schreden. Daardoor moest tot twee keer toe extra kredieten van 200.000 gul den worden gevraagd. Dat bleek gisteren tijdens de commissievergadering finan ciën. Een systeem om de kre dieten te bewaken was er wel, maar functioneerde niet of nauwelijks. In een notitie schrijven de administrateur en de directeur van de dienst: „De praktijk leert dat een dui delijke systematiek ten aan zien van het kredietbeheer en Regels Volgens wethouder P. Barn hoorn werd bij Openbare Wer ken wat te makkelijk met ver antwoordelijkheden omge sprongen. Er werd njet con form de regels, die in 1986 door de directeur waren vast gelegd, gewerkt. M. Ooster- meijer, chef financiën, legde de commissieleden uit dat de rapportage aan het- college van B en W, als die al werd ge maakt, vaak onvolledig was. Volgens hem is in het verle den te vaak wel administratief verslag overlegd, maar ont brak dan het technisch deel aan het rapport. Dat moet in de toekomst worden voorko men door invoering van een kredietbewakingssysteem de gehele gemeentelijke organisa- Wethouder inventariseert wensen strandexploitatie NOORDWIJK De Noord- wijkse wethouder van toeris me, P. Barnhoorn inventari seert in februari de wensen eh ideeën onder de Noordwijkse bevolking leven over het ex ploiteren van het strand. De strandexploitatie is nu nog in handen van de Stichting Zee bad. Het contract met Zeebad loopt in april 1992 af en zal niet worden verlengd. De Noordwijkse gemeenteraad heeft er voor gekozen de strandexploitatie op de helling te zetten om tot een geheel nieuwe opzet te komen. Barnhoorn deelde gisteren tij dens de commissievergadering Toerisme mee vijf zittingen nodig te hebben voor de in ventarisatie. Hij zal spreken met badlieden, de Noordwijkse Ondernemers Vereniging, pachters van de strandunits, verenigingen en geïnteresseer de burgers. „Ik denk dat het belangrijk is te aanhoren wat er leeft'aldus de wethouder, „ook al denk ik dat niet alle wensen gehonoreerd kunnen worden." De uitkomst van de inventarisatie zal besproken worden in de commissieverga dering van maart.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13