ijndijkwijk kraakt louwplannen aan de ;op Burggravenlaan STAD OMGEVING/RTV Referendum leeft niet in Leiden m referendum gefinancierd uit pot stadskabei Mogelijk studentenhuis in de Geversstraat Persoonlijk cadeau CcidócSouxont m HiuiMirmni WOENSDAG 16 IANUASI 1991 PAGINA 11 lek SP op weren ;OA uit De Waag h- - De Socialistiese Partij vindt nenten die het college van b en kt om de BOA (Boycot Outspan jt de Waag te weren zeer zwak idelijk. irbannen van een zo sociaal- ippelijke bewogen tentoonstel- r minder toegankelijke lokaties r, zo is gebleken een kleiner wordt bereikt, getuigt niet van rend cultuurbeleid maar van op de richting in plaats van ie van de kunst. Als kunst al •nd kan zijn dan is het zeker icistische kunst, een niet-racis- laatschappii is immers ook [aldus de BOA in een brief aan ir Van Dongen. Ons Buiten is boos op gemeente LEIDEN Het bestuur van Tuinvereniging Ons Buiten is ,,zeer verbolgen" op de gemeen te Leiden. Dat staat in een brief aan de gemeenteraad. De volks tuinders zijn boos over het feit dat er geen overleg is geweest over het verplaatsen van garage Huisman naar de Willem de Zwijgerlaan. Het bijbehorende tankstation grenst namelijk aan een kant van het volkstuincom plex. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) gaf gis teravond tijdens de raadsverga dering toe dat in eerste instantie geen overleg was geweest. Maar dat inmiddels al wel is gepraat met het bestuur van Ons Bui ten. Hij dacht dat het gesprek goed was verlopen en was enigszins verbaasd over de brief. C. Vergeer van de SP vroeg om een duidelijke uitspraak van het Leidse college. „Dit project mag niet ten koste gaan van Ons Buiten. Voortaan moeten het bestuur worden betrokken bij het overleg". Van Rij kon die toezegging makkelijk doen. De pomp betekent geen aantasting van het volkstuinencomplex, stelde hij Vergeer gerust. „En verder proberen we dit goed op te helderen. We stellen het be stuur voortaan schriftelijk op de hoogte over de situatie, de mo gelijkheden en inspraakproce dures", zo beloofde hij. LEIDEN Het referendum leeft nog steeds niet in Leiden. Slechts twee reacties zijn in de maand december naar de gemeenteraad gestuurd. Bovendien ging het om de kritische reacties van altijd al actieve Leidenaren. Th. Peter- broers klaagt in een brief over de advertentie over het referendum. Hij vindt dat de stijl van die tekst 80 procent van de Leidenaars di rect doet afhaken. „We zijn niet allemaal mislukte gymnasiasten", kat hij. De inhoud wordt ontsierd door gebeuzel en overbodige her halingen, aldus Peterbroers. De in de advertentie aangekondigde „volgende edities met informa tie" doet de Leidenaar meer den ken aan een sociologiescriptie dan aan gerichte voorlichting. Hij roept de gemeenteraad op de vol gende advertentie te laten sa menstellen door „iemand die kan communiceren. Als handreiking stuur ik u het boekje Hoe maak ik mijn geschriften leesbaar? mee", beëindigt hij zijn brief. H. Schoch van Milieudefensie probeert in een brief alsnog het onderwerp van het referendum veranderd te krijgen. Hoe ieder een over het huidige onderwerp vrijere sluitingstijden voor de ho reca denkt, is al bekend. Zowel een meerderheid van het publiek als de horeca zelf is tegen, zo voorspelt hij. En stelt een ander onderwerp voor, namelijk „de binnenstad autovrij in het jaar 2000". De jaren tussen nu en 2000 worden dan praktisch besteed aan de voorbereiding hiervan. Milieu Defensie vindt dit een ac tueler onderwerp en een onder werp waar iedereen bij betrok ken is. Schoch verwijst naar de koopzondag van 16 december. Aan de gezelligheid werd volgens Milieudefensie enorm afbreuk gedaan door het drukke autover keer. Bij een volgend referendum zou het onderwerp binnenstad autovrij gecombineerd kunnen worden met het idee „autovrije zondag in de binnenstad". Nieuwe voorzitters voor raadscommissie LEIDEN H. de Goede (D66) is met on middellijke ingang de nieuwe voorzitter van de raadscommissie voor economische zaken, werkgelegenheid en bestuurlijke vernieuwing. Hij neemt voorlopig voor een jaar de plaats in van wethouder J. Walenkamp. G. Bakker (VVD) neemt de voorzittershamer over van wethouder H. de la Mar bij de commissie voor sociale za ken en milieu. Plaatsvervangers zijn res pectievelijk R. Hulsker (PvdA) en T. de Graaf (D66). De nieuwe voorzitters zijn gisteravond tijdens de raadsvergadering benoemd. De VVD nam het initiatief voor dit experiment, waarbij een voorzitter wordt aangewezen die niet afkomstig is van het college van B en W. Na een jaar wordt het experiment geëvalueerd. (NDTEKENINGENACTIE VAN SCHOLIEREN 'EN Leerlingen het Bonaventura col- aan de Hoge Rijn- overhandigden gis- 'ond meer dan vijf- iderd handtekeningen de vertegenwoordig- van de gemeente an Schie. De leerlin- protesteren hiermee en de voorgenomen inen van de gemeen- >m het sportveld aan Burggravenlaan deels )ebouwen. Naast felle iek op dit plan en dat r het voormaligë Icu- ïibu gebouw (het egere Militair Invali- itehuis), eveneens aan begin van de Burg- jvenlaan, droegen de iwonenden gister- >nd ook een alterna- aan. met dia's door de Haagse itect D. Sikkes toegelich- >orlopige ontwerp van bouw en verbouw van het voormalige Militair Inva- lidentehuis oogstte bij de on geveer zestig buurtbewoners weinig bijval. In het ontwerp van Sikkes worden de gevels van het gemeentemonument in tact gelaten. De binnen kant wil Sikkes echter ver bouwen van showroom tot ongeveer 21 3-kamerwonin- gen. Met die gedachte kon den de bewoners van de Rijndijkwijk nog leven. An ders is dat met de door Sik kes voorgestelde nieuwbouw in twee losse blokken. Een aan de zijkant (Burggraven laan) en een aan de achter kant (hoek Cobet- en Kern straat) waar een parkeerga rage onder moet komen voor veertig plaatsen. De binnen plaats wordt een tuin en ook verzekerde Sikkes dat aan diverse, bestaande bomen ge dacht was. Bedreigen „Ik wordt zo vreselijk droe vig van al die plannen", ver zuchtte E. Biesheuvel na af loop van de uitleg. De verze kering die ze van wethouder T. van Rij had gekregen dat het pand niet bedreigd werd, noopte haar tot de opmerking dat Van Rij een duidelijk an dere opvatting over het woord bedreigen hanteert dan zij. S. Stolwijk van de werkgroep Rijndijkwijk twijfelde aan de door de gemeente aangevoer de volkshuisvestingsbelang. Het was volgens hem gewoon een winstobject van een pro jectontwikkelaar. Eigenaar- ontwikkelaar Van der Plas bleek in de zaal te zitten en gaf toe dat de te bouwen wo ningen boven de te subsidië ren grens komen te liggen en dat hij het pand inderdaad als beleggingsobject zag: „Maar dat heb ik in overleg met de wethouder gedaan", verdedigde hij zich. „Er is straks geen groen meer over in de professoren- wijk want bedenk dat wat je eenmaal weggehaald, krijg je nooit meer terug", was het slotwoord van bewoonster N. van Doorn waarna Van Schie afsloot met de conclusie dat een grote meerderheid van de buurt niet tegen bewoning maar wel tegen het huidige bouwplan is. Eind februari spreekt de raadscommissie zich uit over de plannen. Speerwerpen Op een steenworp afstand van het Ico-Athibu pand ligt het tweede stijdpunt tussen gemeente en omwonenden. Het 7000 vierkante meter grote sportveld waar zowel de school als omwonende ge bruik van meken. Als uit vloeisel van de oude en om streden nota Bouwen in Be staande Wijken houdt het huidige college van B en W vast aan het plan om onge veer 25 woningen op het veld neer te zetten maar ook om een deel als spelgelegeheid te behouden. Gemeentelijk ste- debouwkundige A. Meulema werkte deze wensen uit en kwam tot drie afgescheiden woontorentjes met ieder acht woningen. Hierbij zou nog een deel speelgelegenheid van ongeveer dertig bij vijf tig overblijven: „Met nog wat groen". De serre aan de achterkant van het voormalig Militair Invalidentehuis. Volgens Architect Sikkes blijven de gevels behouden. Scholier G. Verkerk die eerder een van de overhandi- gers was van de handteke ningen wees gedecideerd naar die plaats op Meulema's maquette: „Een deel?, een deel?, bedenk eens wat er ge beurt als wij gaan speerwer pen", aldus de havo-leerling. Een tegenplan van omwo nende M. Verkoren lag bij de buurt duidelijk beter. Vol gens hem sluit zijn voorge stelde bouwplan beter aan op de overkant en de hoogte van vier lagen met lift past beter ten opzichte van de ge bouwen van de school en Ico Athibu. Verder hoort ook hierbij een parkeergarage in de grond. Meulema waar schuwde voor onheil als de bewonesr aan dat plan vast hielden: „Dit plan is te aan eengesloten, te geconcen treerd en wil men het vereis te aantal woningen halen, dan gaat het te hoog wor den", was zijn visie. „Wat doen we hier nog?", vroeg Stolwijk zich hardop af: „Het plan van de bewo ners voldoet aan de eisen die door de gemeente zijn ge steld. Dan moet de ambte naar de souplesse tonen om hieraan mee te werken en niet kissebissen". „Ik wou dat ik jullie plan kon waarma ken", antwoordde Meulema: „Ik ben er echter verant woordelijk voor dat er een zo FOTO: WIM VAN NOORT goed mogelijk plan naar vo ren komt. Dit plan van jullie is te klontachtig, het deto neert en neemt het uitzicht weg voor de bewoners van de Verdamstraat", aldus Meulema. Een buurtbewoner zette vraagtekens bij deze be zwaren: „Een uur geleden hebben we het gehad over de bouwblokken achter Ico At hibu en nu aan de overkant is klontachtigheid opeens een bezwaar". -'ÏRPELLATIEVERZOEK VVD WEGGEHOOND IN Wethouder J. kamp (bestuurlijke uwing) hoonde gis- id tijdens de raads- ering een interpel- vèrzoek van de VVD )e oppositiepartij is het gebruiken van rnji van de stadskabei en voorlichtingsfilm iet referendum. En tevergeefs een mo- lom de gelden uit de nvoorzien" te halen. kamp sprak duide- aal. Hij vond het een onwaarachtig en St huichelachtig voor- vdA-raadslid A. Boot vorig jaar een motie in den van de stadskabei ruiken voor een film ;t referendum. M. van wees erop dat de ge- de kabelabonnees al- ieft voorgehouden dat den ten goede kwamen [.Jet kabelnet. Door ge hoor andere activiteiten n vorm van „verkapte tig" ontstaan. De ruimte begroting van de stads- moet worden gebruikt ige tarieven of voor in- gen. ikabelverordening laat niet toe om zomaar ergens anders heen te „Het college handelt tmatig. Bij het uitvoe- n de motie zijn er twee M. van der Nat: „Anti-reclame voor stadskabei". ministratie Leidse Schouwburg op orde mogelijkheden. Het- college stelt voor een andere financie ring te zoeken omdat de motie in strijd is met de verordening. Of voordat de filmopnamen beginnen wijzigt het college de verordening en brengt het in de inspraak. Dit lijkt erop als of de verordening met terug werkende kracht wordt aange past om onrechtmatige uitga ven te witten", zette Van der Nat in. De VVD diende een motie in om de benodigde 14.500 gulden uit een potje onvoorzien te ha len. Een oplossing waarmee D66 al eerder op de proppen kwam. „Daar hadden we toen problemen mee, omdat we te gen een referendum waren, maar nu is het de enige oplos sing", pareerde Van der Nat al bij voorbaat snerende opmer kingen uit de raad. Die opmerkingen kwamen er FOTO'S TEJO RINGERS toch en wel bij monde van Walenkamp. Hij vond het voorstel maar „raar, en daarbij gebruikt u zware woorden zo als onrechtmatig. U heeft recht op duidelijke taal. Ik vind het een onwaarachtig, zelfs huichelachtig voorstel". Hij wees erop dat de raad bij het aannemen van de motie al was gewaarschuwd dat dit problemen op zou leveren. En dat het college haar best heeft gedaan de uitspraak van de raad te honoreren. „De VVD probeert deze zaak nu opnieuw aan de orde te stellen. Ik vind het raar om bij een minderheidsstandpunt meteen met interpellatiever- zoek te komen. Dat belooft wat voor de komende jaren", sneerde de wethouder. „De uitspraak van de raad was het sluitstuk van de discussie. Als het voorstel nu nog de in spraak in zou gaan, dan maakt de raad van de eigen besluit vorming een potje". Walen kamp kon zich in zijn jaren lange raadservaring „niet zo'n rare interpellatie herinneren". Hij wees erop dat de VVD als collegepartij altijd had meege werkt als er zaken zonder for mele procedure geregeld moesten worden. „Als we alle kantoorgebouwen zouden af breken, waarvoor een VVD- wethouder een eerste paal heeft geslagen zonder formele procedure, dan zouden we een ware kaalslag in de stad krij gen", verwees hij naar het ex- wethouderschap van de VVD'er. en naar diens voor gangers. Krokodilletranen Het „toppunt" of „the bloody limit" vond hij dat nota bene Van der Nat zelf vorig jaar stadskabelgelden wilde benut ten voor hulp aan Omroep Rijnland. „Dat deed voor mij de deur dicht". De opmerkin gen van Walenkamp waren volgens Van der Nat „apert onwaar". „Het college is volledig verkeerd bezig. Dit is anti-re clame voor de stadskabei, voor de inspraak en voor de poli tiek", ging Van der Nat in de verdediging. Het palen slaan was volgens hem niet in strijd met geldende verordeningen en ondervond ook weinig weerstand. Maar hij had tij dens de behandeling van het voorstel in de raadscommissie de indruk gekregen dat de raad ook moeite had met het collegevoorstel. Die hoop werd meteen de bodem ingeslagen. Boot wees hem erop dat het hier om een eenmalige bijdra ge ging. Een compromisvoor stel. En dat de raad daarom akkoord was gegaan. Het ge sputter van de VVD deed zij af met „krokodillentranen". Ook Boot dook in de geschiedenis: „Het is geen unieke zaak, het is niet zo dat er nooit iets an ders met de stadskabelgelden is gedaan". Walenkamp voeg de daar aan toe dat hij „steeds beter begon te begrijpen waar om Van der Nat zo'n hekel heeft aan geschiedenis". De referendumfilm is inmid dels gemaakt. Morgenmiddag wordt de film gepresenteerd. IN De Leidse 'burg voldoet aan de ei- or een normale admini- 'e organisatie en inter- trole. Bij de overige di van de gemeente Lei- ipert er nogal wat. Dat n het rapport van VB itants over de admini- ve organisatie (AO). ipport is een uitvloeisel schouwburgaffaire. De istratie van de Leidse wburg was een complete Zo werd na het spoor- 'erdwijnen van 132.000 ontdekt. VB Accoun- loopt in het rapport de lillende directies na. Er n nogal wat staaltjes ld van hoe het niet moet. Zo leveren bijvoorbeeld de directies groen en gebou wen betaalopdrachten op dis kettes aan de directie finan ciën. De afdeling betalingsver keer heeft echter niet de appa ratuur om na te gaan of de aangeleverde diskette over eenstemt met de bijgevoegde betaalopdracht. Ook worden nogal wat verbe teringen aangegeven. Bijvoor beeld dat de directie financiën controle uit moet oefenen op de werkzaamheden van de ge meentelijk deurwaarder. Ook de onroerende en roerende goederen van de gemeente worden niet systematisch ge registreerd. VB bepleit het in stellen van een eigendomsre- gister. Voor de verbetering van de controle op de op brengst van de onroerend- goedbelasting zou een standen- register moeten worden inge voerd. Maar: „Naar ons is me degedeeld kunnen de genoem de controlemaatregelen door een tekort aan personeel niet worden uitgevoerd". Over het algemeen wordt ge steld dat van de processen, procedures, taken en verant woordelijkheden die bij AO horen geen beschrijvingen be schikbaar zijn. Die actuele be schrijvingen zijn wel nodig, vindt VB. Om de doelmatig heid en doeltreffendheid van de AO te kunnen beoordelen moeten in de begroting meer gegevens (prestaties) worden opgenomen. Borstvoeding De borstvoeding begelei dingsgroep Leiden houdt vanavond vanaf 20.00 uur een bijeenkomst. Belangstel lenden kunnen dan met vra gen, problemen, ideeën en ervaringen terecht op de Marie Jungiusstraat 7 in de Stevenshof. Fotografie De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen begint vandaag met een mi nicursus railfotografie. Be roepsfotograaf Lex Creigh- ton legt uit hoe een mooie compositie moet worden ge maakt, waar op gelet moet worden bij de belichting en welke sluitertijd nodig is om een rijdende trein vast te leggen. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur in de NZH-zaal aan de Rijnsbur- gerweg 1. De toegang be draagt een rijksdaalder. Bingo Buurthuis Groenoord houdt morgenavond een bingo. Er worden vier rondes gedraaid en er is een loterij. Het spel met de balletjes begint om 20.00 uur in het buurthuis aan de Pasteurstraat 23 in Leiden. „Schitterend" kruisgebouw is oogverblindend LEIDEN De gemeente Lei den stelt een onderzoek in naar het nieuwe kruisgebouw aan de Burggravenlaan. Het gebouw, dat nog niet is geo pend, heeft een glanzende bui tenkant. Als de zon daarop staat, schijnt het automobilis ten te verblinden. CDA-raads- lid C. Kramp kaartte dit gis teravond tijdens een commis sievergadering aan. Ze vreesde ongelukken. Interim-manager van de directie ruimtelijke or dening, F. van Tuyll van Se- rooskerken, vermoedt dat de oorzaak de stand van de win terzon is. Maar hij laat een en ander nog onderzoeken. OEGSTGEEST Nadat een eerder bouwplan in het zogenoemde Gat van Kamsteeg in de Gevers- straat vanwege onvol doende belangstelling is afgeblazen, wordt nu ge dacht aan de bouw van twee appartementenge bouwen voor studenten huisvesting. Het gaat om een initiatief van de projektontwikkelaar die hierover met de Leidse stich ting studentenhuisvesting on derhandelt. Dat werd gister avond meegedeeld door de wethouder van openbare wer ken en ruimtelijke ordening van Oegstgeest, H. Rijks. De druk bezochte bijeenkomst was gewijd aan de totaalvisie op de Geversstraat zoals ont wikkeld door Bureau Stad. Daarin kwam ook de vorming van een rotonde bij de Leidse Buurt aan bod. Eerder kwam dat al eens ter sprake toen het busbanenplan Leiden-Katwijk aan de orde werd gesteld. PPR-vertegenwoordiger Bec kers verzette zich toen, twaalf jaar geleden, fel tegen het „as- faltcomplex" waarin de Leidse Buurt ten onder zou gaan. Een ander punt dat invulling behoeft is de locatie Van den Ameele op het kruispunt Ge versstraat/ Rhijngeesterstraat- weg. Stedebouwkundige Van Heel van 't Bureau Stad noem de de Geversstraat een bijzon dere straat waarin bepaalde stedebouwkundige elementen versterkt kunnen worden. Enkelë~bezoekers aan de ver gadering waren ongerust over de hoogte van de nieuwbouw. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. l j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: 1 maand (automatisch betalen) f 25,70 i kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: 1 Naam: I I Adres: J Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: I I I I I I I I I in abonnement ttooien gewegerd j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. W

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11