Sovjet-expert gelooft niet n onschuld orbatsjov Betere leven Balten wekt wrevel gewone Russen EG geeft Gorbatsjov toch nog een kans Huwelijksbureau voor gorilla's boekt succes vg UITENLAND ËaidóaQowumt DINSDAG 15 JANUARI 1991 PAGINA 7 (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Bij het bepalen van hun standpunt hebben de EG-ministers zich laten leiden door berichten als zou het cen trale gezag in Moskou en met name president Gorbatsjov niet de opdracht hebben gege ven tot de repressie in Vilnius. De huidige hulpprogramma's van de EG 750 miljoen ecu voedselhulp en 400 miljoen ecu technische assistentie zijn juist verleend om presi dent Gorbatsjov te helpen bij het realiseren van zijn pere strojka-politiek en het in standhouden van zijn gezag. Daarom hebben de EG-minis ters gisteren nog niet willen besluiten die hulp stop te zet ten, ook al omdat de werking daarvan averechts zou zijn. Volgens minister Van den Broek doet Gorbatsjov alles wat in zijn vermogen ligt om de situatie in Litouwen via een dialoog tot een vreedzame op lossing te brengen. „Wij heb ben de moeilijke situatie waar in de Sovjetpresident zich be vindt, niet verder willen com pliceren", aldus Van den Broek. De Nederlandse bewindsman waarschuwde er echter voor dat een herhaling van de ge beurtenissen van de afgelopen dagen „tot duidelijke en diep gaande breuken" in de relatie tussen de EG en de Sovjetunie zou leiden. Van den Broek zei voorts dat „als de gebeurtenis sen in Litouwen het gevolg waren geweest van het recht streeks ingrijpen van Gorbats jov, onze reactie nu een geheel andere zou zijn geweest". De minister zei wel dat morgen al kan blijken dat we het bij het verkeerde eind hebben gehad. Abu Iyad historische figuur van Palestijns nationalisme (Vervolg van de voorpagina) TUNIS Khalafs moor denaar Hamza Abu Zid schoot gisteren ook diens bewaker neer. Daarna nam hij de vrouw en de dochter van het andere slachtoffer, Abdel-Hamid, in gijzeling en verschanste zich in het huis. Hamza eiste een vliegtuig om naar een niet nader ge noemde bestemming te vliegen, maar na zes uur onderhandelen werd het huis bestormd door een gezamenlijk commando van de Tunesische politie en de PLO en werd Ham za gearresteerd. De gijze laars bleven ongedeerd. In verband met de moord is een aantal Palestijnen gearres teerd. De PLO-ambassadeur bij de VN, Nasser al-Kidwa, legde de schuld voor de aanval bij Israël. „Zij zijn de enigen die belang hebben bij zulke terroristische acties", aldus de ambassadeur. PLO-leider Ara fat, die van de Jordaanse hoofdstad Amman onderweg was naar Parijs, hoorde in het vliegtuig van de moorden en besloot zijn reis af te zeggen. Khalaf alias Abu Iyad was de tweede man van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie. Hij was een oude strijdmakker van Arafat, met wie hij in 1959 de Fatah oprichtte, de grootste factie binnen de PLO. Iyad was een handig politicus die bekend stond om zijn realisme. Al in 1968 erkende hij, als eer ste leider binnen de Fatah, de these van de „democratische staat Palestina", waarbinnen zowel de PLO als Israël elkaar wederzijds zouden moeten er kennen. Hij sloot echter een oplossing van het Palestijns-Is raëlische probleem via de weg van onderhandelingen uit zo lang de gewapende strijd de Palestijnen niet voldoende po litiek voordeel opleverde. Een van Iyads laatste openbare uit latingen, op 1 januari van dit jaar, gingen over de Golfcrisis. „Aan de zijde van Irak strijden is een eer", zei hij toen. „Door Israël te beschermen verdedi gen we Palestina". Abu lyad, naast Yasser Arafat, ruim drie jaar geleden op een PLO-congres in Algiers. FOTO: AFP Geboortegolf na anti-inflatieplan (Van onze correspondent Frans Lindekamp) SAO PAOLO De grote industriesteden rondom de Braziliaan se miljoenenstad Sao Paolo beleven een bevolkingsexplosie. Ne gen maanden nadat het beruchte anti-inflatieplan 'Brasil Novo' (Nieuw Brazilië) in werking trad, worden de ziekenhuizen over spoeld door een geboortegolf. In april vorig jaar kwam de economie gedurende een maand tot stilstand. Circa zestigduizend metaalarbeiders werden toen met behoud van loon op non-actief gesteld. Dat gold echter niet voor hun seksuele activiteiten, want negen maanden na de regerings maatregelen kunnen de hospitalen het aantal bevallingen nau welijks aan. De geboorten in de regio zijn met 30 procent toege nomen en de artsen en verpleegsters spreken van een gekken huis. Wegens plaatsgebrek moeten baby's zelfs de wiegen met elkaar delen. Normaliter zijn december en januari uitgesproken rustige maanden voor de vroedvrouwen, omdat in deze periode de grote vakantie in Brazilië valt. Nu moet hier en daar zelfs personeel vervroegd van verlof worden teruggeroepen. Een soortgelijke geboortegolf vond plaats in de Verenigde Sta ten. Toen in juni 1977 gedurende lange tijd het licht uitviel in New York, moesten de ambtenaren van de burgerlijke stand 9 maanden later overwerk verrichten om het aantal nieuwe inwo ners in te schrijven. WASHINGTON Voor het eerst in achttien jaar wordt binnenkort als alles goed gaat in de nationale dierentuin van de Verenigde Staten weer een gorilla geboren. Gevolg van het werk van eén nationale commissie van die rentuinmedewerkers die als een soort 'huwelijksbureau' gorilla's en andere met uitster ven bedreigde diersoorten in Amerikaanse dierentuinen bij eenbrengt. In de nationale dierentuin treedt Lisa Stevens op als hu welijksadviseuse. Als hoofd van de apenafdeling waar in totaal 68 apen wonen is het haar gelukt zes niet aan elkaar verwante gorilla's samen te smeden tot een blije familie. Ondanks kleine ruzies tussen de dieren is de familievorming tussen de drie mannetjes en de drie vrouwtjes zo goed gelukt dat de achtjarige Mandara die uitgeleend is door de dieren tuin van Milwaukee in Wis consin inmiddels zwanger is geraakt van de negenjarige Augustus die uit de Bronx-die- rentuin in New York afkom stig is. Het 'huwelijksbureau' zorgt ervoor dat de dieren met enige regelmaat worden overge plaatst om zo goed mogelijke „families" of groepen te vor men. Op die manier is een zo groot mogelijke kans op voort planting aanwezig. dlush vraagt om fwijzing abortus ASHINGTON De Amerikaanse president 'Al orge Bush heeft komende zondag uitgeroepen Nationale Dag van de Onschendbaarheid van Menselijk Leven en dringt er bij zijn landge- ten op aan abortus af te wijzen. Bush zegt in gisteren uitgegeven verklaring dat „de trage- van een abortus twee personen raakt: de moe- en het kind". „Abortus berooft de VS van een 4 van haar toekomst en ontneemt ongeboren ideren de kans om te groeien en te genieten n een volledig leven", aldus de president. „We -peten abortus vervangen door liefdevolle alter- ,ltieven, zoals adoptie. Door de onschendbaarheid aAn het leven te erkennen bewerkstelligen we de /ejogste idealen van ons land". Bush is voorstan- r van een wetswijziging die het plegen van een dortus in de Verenigde Staten weer verbiedt. Slovenië vreest ingrijpen van leger BELGRADO De leiders van de Joegoslavi sche deelrepubliek Slovenië hebben gisteren een spoedvergadering belegd om te bekijken welke maatregelen ze kunnen treffen tegen een mogelijk ingrijpen door het leger van Joe goslavië. Ze deden dit naar aanleiding van de uitspraak gisteren van het Constitutionele Hof, waarin de Sloveense soevereiniteitsverklaring van afgelopen juli in strijd is verklaard met de grondwet. De Sloveense leiders zouden vrezen dat het Joegoslavische leger spoedig besluit in te grijpen zoals het Sovjet-leger dat in Litou wen deed. De Sloveense soevereiniteitsverkla ring werd vorige maand bij een volksraadple ging in Slovenië door een overweldigende meerderheid van de bevolking goedgekeurd. Kiezers Kaapverdië sturen regime weg PRAIA De bevolking van Kaapverdië heeft bij eerste vrije verkiezingen de regerende partij weg gestuurd. De Afrikaanse Partij voor de Onafhan kelijkheid van Kaapverdië (PAICV) was sinds de onafhankelijkheid van Portugal in 1975 in de ar chipel voor de kust van West-Afrika aan de macht geweest. Volgens nog onofficiële resultaten die gisteren werden bekendgemaakt is de opposi tionele Beweging voor Democratie (MPD) er zon dag in geslaagd 65 procent van de stemmen te be halen. Het waren de eerste verkiezingen sinds de onafhankelijkheid waaraan meer partijen moch ten meedoen. Premier Pedro Pires gaf het verlies van zijn partij in een radio-uitzending toe. Daarop stroomden honderden juichende aanhangers van de MPD de straten op. Op 17 februari moet een nieuwe president worden gekozen. Ambassadeur in VS opvolger Sjevardnadze MOSKOU Sovjetpresident Michail Gorbatsjov heeft vandaag Alexander Bessmertnych voorgedragen als nieu we minister van buitenlandse zaken. Bessmertnych is thans ambassadeur van de Sovjetunie in Washington. Hij moet de opvolger worden van Edoeara Sjevardnadze, die op 20 december zijn ontslag indiende en waarschuwde voor het terugdraaien van de democratische veranderingen in de Sovjetunie. Het Sovjetparlement stemde gisteren in met de voordracht door Gorbatsjov van de minister van financiën, de 53- jarige Valentin Pavlov, als nieuwe premier. HIJ IS GEWOON BEZIG ATTISCHE RUGGEGRAAT TE BREKEN" 5N HAAG „Gorbats- niet verantwoordelijk or het bloedbad van het ide Leger in Litouwen? geloof er niets van!" e;Uib Hendrikse, Sovjet- pert van het instituut or internationale be kkingen Clingendael, rzelt geen seconde wan- .^er hem die vraag ge- _fld wordt. Met andere >orden: de verklaring (n Gorbatsjov dat het le ringrijpen buiten zijn ideweten is geschied, rust op een platte leu- tJichail Gorbatsjov heeft het e najaar van 1990 gebruikt zijn positie te versterken, papier is hij nu de mach- ite man in de geschiedenis de Sovjetunie. Die positie lil iet hij waarmaken", meent j):ndrikse. Het militaire ge- b ld in Litouwen ziet hij als j doelbewuste strategie van irbatsjov. „Hij is gewoon be de ruggegraat te breken van die baldadige, naar zelf standigheid strevende Balti sche landjes. Daar is-ie trou wens al een hele tijd mee bezig denk aan de militaire bezet ting van die drukkerij in de hoofdstad van Letland en daar gaat-ie gewoon mee door". Maar als Gorbatsjov wèl zelf de opdracht heeft gegeven, waarom hebben de Russische tanks in Vilnius zich dan in middels weer teruggetrokken? Hendrikse moet een beetje la chen. „Gorbatsjov is geschrok ken van de heftige reacties van het Westen en doet nu als of het in Litouwen allemaal wat uit de hand is gelopen. Maar hij heeft de gevolgen de veertien doden en de hon derden gewonden niet af gekeurd. En hij heeft de mili taire commandant in Litou wen niet laten arresteren. Dat spreekt, lijkt mij, toch wel boekdelen". Onbestuurbaar Achteraf is Kremlin-watcher Hendrikse eigenlijk niet eens zo heel erg verbaasd over het brute optreden van de Sovjets jdVan onze correspondent if Alexander Münninghof) kSN HAAG Voor zo- ar hij nog te verstaan nis (de Sovjetpresident e' d overgeschakeld op n bezorgde mompel-f re- en leek haast on- zijn nieuwe bontmuts willen wegkruipen) eft Michail Gorbatsjov laten weten, dat l(j 'verrast' was door de beurtenissen in Litou- Zijn adjudanten 11 go (binnenlandse za- c!n) en Jazov (defensie) inklaarden intussen spij- rhard in het parlement -1 het Kremlin geen op- acht had gegeven tot it gebruiken van geweld Vilnius. ze miserabele poging tot ndwassing in onschuld was eraard bedoeld om de abso- ie van het Westen te ver- rven op het moment dat het ichaafde deel van de wereld g bezig was de afschuwelij- foto's te verwerken. Het >rdt nu duidelijk waarom vardnadze in december eft afgehaakt: er bestaat, ze- r voor een Georgiër, nog zo- s als eergevoel en zelfres- ct en hij paste ervoor om in door hem voorziene en nu lerdaad op gang komende nkel- en leugencarrousel zet: onder andere een mil- d dollar EG-steun) mee te aaien, na vijf jaren van ge- even en constructief minis- schap. !t Sovjetleger is wellicht niet gericht en opgeleid om op [en mensen te schieten (al- s Jazov), maar als het desal- ittemin wordt ingezet om de de' te herstellen zal het zich chts via dood en verderf n die taak kunnen kwijten. afgelopen maanden hebben t aangetoond: meerdere ke il immers probeerde het ie leger met losse flodders, limidatie door rondrijdende iks en laag overvliegende likopters en wat schermut Nationale Redding' in Vilnius wordt voorgezeten door nie mand minder dan de leider van de communistische partij in Litouwen. En die man heeft weer zitting in het politbureau van het centrale partijapparaat in Moskou en is als. zodanig een directe ondergeschikte van Gorbatsjov". Veel mensen in Nederland kij ken met afgrijzen naar Litou wen. Zij zien dat als een moge lijke voorbode van de terug keer van de dictatuur en ter reur in de Sovjetunie. Zo som ber is Hendrikse echter niet. „Als Gorbatsjov dèt zou doen, zou hij zijn land zo apathisch en kapot maken dat het weer in de Middeleeuwen belandt. En hij streeft juist naar het te genovergestelde. Gorbatsjov wil van de Sovjetunie een mo derne staat maken met een westers welvaartspeil. Dat lukt alleen door het vergroten van de vrijheid, niet door het in perken ervan. Kijk naar Chi na, waar weer met ijzeren vuist wordt geregeerd. Wat heeft men daarmee bereikt? Niets. De zogeheten Pekingse oplossing leidt alleen tot een nog grotere achterlijkheid". Voor de positie van Gorbatsjov in de Sovjetunie is het optre den van het Rode Leger in Vilnius op de wat langere ter mijn fnuikend, denkt Hen drikse. „Zijn geloofwaardig heid zal nog verder afnemen, bij beide partijen. De hervor mers zullen geschokt zijn. Gorbatsjov zegt dat hij streeft naar een rechtsstaat. Waarom moest er dan geschoten wor den op ongewapende mensen? Bij de conservatieve commu nisten zal Gorbatsjov echter ook weinig applaus geoogst hebben. Waarom heeft hij Landsbergis en zijn club niet meteen helemaal opgerold, zullen zij zich afvragen. Dat er veertien doden in Vilnius zijn gevallen zal op die hardliners weinig indruk maken. In de geschiedenis van de Sovjetunie is dat natuurlijk ook maar een speldeprik". Het wantrouwen van Hen drikse in Gorbatsjov wordt nog versterkt door het tijdstip van de militaire actie tegen de Litouwers. „Iedereen is ervan overtuigd dat het moment zeer zorgvuldig is uitgekozen. Net als in 1956 bij de Suez-crisis is de aandacht van het Westen nu op het Midden-Oosten ge richt. 'Nu iedereen de andere kant uitkijkt, kunnen wij wel even orde op zaken stellen in de Baltische republieken', zal het Kremlin gedacht hebben. Gelukkig is dat gedeeltelijk een misvatting gebleken. De felheid waarmee het Westen reageert, heeft mij verbaasd en Gorbatsjov waarschijnlijk ook. Dat is een geluk bij een onge luk voor de mensen in Est land, Letland en Litouwen. Die landen zijn van 1918 tot 1940 onafhankeljk geweest en voelen zich nu nog steeds doodordinair bezet door de Russen. Tot dusver leek het Westen daar weinig begrip voor te hebben". Hoe moet het nu verder? Gaan de Sovjets nog harder optre den in de Baltische landen? Clingendael-onderzoeker Hen drikse verwacht van niet. „Gorbatsjov zal de steun van het Westen niet totaal willen verspelen. Hij zal wel hopen dat het nu een jaartje rustig blijft in Litouwen en de ande re Baltische landen". RIK IN 'T HOUT Inwoners van de Letse hoofdstad Riga verdrin gen zich ach ter de barri cades. selingen de Balten op de knie ën te krijgen. Er vielen wat bloedneuzen en af en toe werd er eens een gebouw bezet voor een paar dagen, maar nooit zette het Sovjetleger door, een voudig omdat de commandan ten beseften dat het dan on middellijk menens zou worden en er slachtoffers zouden moeten vallen. En die autori satie kreeg men niet van Mos kou. De grimmige conclusie van het afgelopen weekeinde moet helaas luiden, dat vanaf nu die goedkeuring door het centrale gezag, of wat daarvan over is, wel wordt verleend. Slechts als de voor de slachtpartij in Vilnius verantwoordelijke lo kale officier wordt opgespoord en berecht kan het Kremlin iets van zijn teloorgaande mo rele standaard herwinnen. Opmerkelijk in deze tragedie zijn de démarches van Boris Jeltsin, de president van de Russische Republiek. Hij heeft het gebeuren in Litouwen in scherpe bewoordingen afge keurd en vloog zelfs dit week einde naar Tallinn (mogelijke plaats van handeling voor een volgend Baltisch drama?) om daar met de Litouwse, Let landse en Estlandse leiders een verklaring te ondertekenen waarin de VN wordt gevraagd een speciale conferentie over dit gebied te beleggen. Ook riep Jeltsin de etnische Russen in het rode leger op voortaan niet meer geweld te gebruiken tegen democratisch gekozen regeringen en de bevolkingen die daarbij horen. Dat klinkt uitstekend en onge twijfeld heeft Jeltsin gepro beerd om voor het oog van de wereld de dagprijs voor fat soenlijk gedrag op te strijken; dat rondje armdrukken heeft hij ruimschoots van Gorbats jov gewonnen. Maar de vraag is, of Jeltsin de stemming on der zijn eigen Russische onder danen wel goed getaxeerd heeft. Het officierskorps in het Sovjetleger bestaat voor ruim 90 procent uit etnische Russen en die doen wat Jazov zegt. En opvallend was, dat er zich on der de in Vilnius zo ruw om zich heen maaiende militairen geen Aziaten leken te bevin den. Het waren Slavische manschappen en in Praag 1968 en Budapest 1956 was dat be paald anders. De veronderstelling klinkt misschien wat gewaagd, maar ze is gevoed door ervaringen: onder de gewone Russen heerst wrevel, op z'n minst, te genover de Balten die het al tijd al beter hebben gehad dan de rest en nu zelfs zo brutaal zijn om, na jarenlang van Mos kou 'geprofiteerd' te hebben, de Sovjetunie de rug toe te ke ren. Kortom, het werd tijd dat ze in Vilnius een lesje kregen. Het feit dat een protestdemon stratie afgelopen zondag in Moskou tegen het legeroptre- den slechts een paar duizend mensen trok, lijkt deze veron derstelling te staven. Bezien moet worden of Jeltsin met zijn geloofwaardig optreden naar het Westen toe zijn posi tie naar binnen niet heeft ver zwakt. Sovjetminis ter van defen sie Dimitri Ja zov. in Litouwen. „In Tiflis en Baku heeft het leger ook al eens ingegrepen. In Baku vie len vorig jaar 150 doden". Vol gens Hendrikse probeert Gor batsjov de republieken op deze hardhandige manier opnieuw ondergeschikt te maken aan Moskou. „Vergis u niet, de Sovjetunie is zo langzamer hand bijna onbestuurbaar ge worden. De oekasen uit het Kremlin worden eenvoudig niet meer uitgevoerd. Het voedselprobleem is daar een goed voorbeeld van. Er is eten genoeg, zegt Gorbatsjov, het arriveert alleen niet op de plaatsen waar hij het wil heb ben". In dat geval is er misschien toch iets te zeggen voor het ge weld in Litouwen. Als Moskou nu geen voorbeeld stelt, valt straks wellicht de Sovjetunie uit elkaar. Hendrikse haalt smalend zijn schouders op. „Ja,, ja, dat is de theorie van die arme Gorbatsjov die niet anders kan. Nou, vergeet het maar. Het gebeuren in Vilnius was geen wanhoopspoging maar een zorgvuldig voorbe reide actie. Het bewijs daarvan is dat dat suspecte 'Comité van

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7