Lezingen in plaats van rotte eieren YS winnen oorlog, maar daarna Ontslagen in reiswereld door Golfcrisis BINNENLAND/BUITENLAND CeidócSowuvnt DINSDAG 15 JANUARI 1991 PA du: Spoedhuwelijk voor vier luchtmachtmilitairen ENSCHEDE Vier militairen van de lucht macht, gelegerd in het Duitse Stolzenau, zijn gisteravond in Enschede getrouwd. Hun huwe lijk had een spoedeisend karakter omdat drie van hen op korte termijn naar Turkije vertrek ken. De vierde staat op de reservelijst voor uit zending. De mannen maken deel uit van de Nederlandse legereenheden die Turkije moeten helpen bij het afweren van een eventuele luchtaanval door Irak. Om twee uur gistermid dag informeerde de luchtmacht naar de moge lijkheden voor een huwelijk van de vier mili tairen 's avonds. De voorkeur ging uit naar En schede omdat deze gemeente dicht bij de Duitse grens ligt. De militairen trouwden voor hun vertrek, omdat hun vrouwen dan aanspraak kunnen maken op speciale uitkeringen in geval dat de mannen iets overkomt. De vier bruidsparen die gisteren in de echt werden Hamsterwoede verwacht in geval van Golfoorlog DEN HAAG /ZWOLLE De supermarkten houden er ernstig rekening mee dat direkt na het uitbreken van een Golfoorlog een hamsterwoede in Nederland zal ontstaan. Bij de concerns De Boer en Unigro zijn inmiddels maatre gelen getroffen. De Boer heeft extra voorraden ingekocht van zeep, toiletpapier, huisvuilzakken, koffie, wasmidde len, suiker, conserven en zout. De dag na het uitbreken van een oorlog worden die extra voorraden naar de filia len gebracht. Unigro, moedermaatschappij van onder meer Spar en C1000, zal bij een schaarste aan bepaalde artikelen voor die produkten een maximum te kopen aantal instellen. Voorts verwacht Unigro prijsverhogin gen te moeten doorvoeren. Albert Heijn spreekt overi gens nu al van ander koopgedrag. „Suiker, zeep, koffie, thee: we verkopen het allemaal aanmerkelijk meer dan anders. Maar je kunt het nog net geen hamsteren noe men", aldus een woordvoerder. Yasir Arafat: PLO zal vechten aan zijde Irak BAYRUT De leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, Yasir Arafat, heeft duizenden van zijn guerillastrijders in Libanon opdracht gegeven te strijden aan de kant van Irak tegen de door de Verenigde Staten geleide troepenmacht in het geval van een Golfoorlog. „We hebben de opdracht gekregen van onze leider klaar te zijn om te vechten aan de kant van Irak in een mogelijke oorlog in de Golf", aldus een woordvoerder van de PLO. Volgens Palestijnse bronnen zijn de guerilla's gereed om naar Irak te gaan als er een oorlog uitbreekt. Ze zijn ook voorbereid op bewegingen van de Israëli's in Libanon. Volgens bronnen bevinden zich in de Libanese havenstad Sidon, Arafats belangrijkste steunpunt in Libanon, meer dan zesduizend Palestijnse guerillastrijders. BESCHAAFDE TEACH-IN IN BEURS VAN BERLAGE AMSTERDAM Er mo gen dan, tot verbazing van velen, geen massale vre desdemonstraties worden gehouden in Nederland, de dreigende Golfoorlog heeft toch wel degelijk zijn effect. Werden dit weekeinde al al lerlei gebedsdiensten gehou den, gisteravond werd ook aan andere plechtigheid nieuw le ven ingeblazen en wel de te- ach-in. Sinds het einde van de Vietnamoorlog, toen men el kaar enthousiast in de lange haren vloog, hadden we daar niet meer over gehoord en wat bleek in de Amsterdamse Beurs van Berlage: we zijn het teach-innen behoorlijk ver leerd. In plaats van een ongeregelde bekvechterij, onderbroken door spreekkoren, boe-geroep en het werpen van rotte eie ren, wikkelde zich in de Beurs een beschaafde avond af, tij dens welke beharigenswaardi- ge lezingen en leerzame inter views werden gepresenteerd. Alleen de rabbijn Raf Evers kreeg te kampen met wat te genstand, maar die ene schreeuwende Arabier dolf het onderspit tegen de vastbera den Evers die deed alsof hij tot in Jeruzalem te horen moest zijn. „Shalom, shalom. Vrede voor hem die veraf staat en vrede voor hem die dichtbij staat!", riep Evers en hij herinnerde vervolgens aan de jaren dertig van deze eeuw, toen de wereld toegankelijk toekeek hoe Duit se agressie voortwoekerde. Dat mag zich niet herhalen, aldus Evers, de agressie jegens Ku- wayt moet gestopt worden en Israel mag niet nogmaals het slachtoffer worden van geno cide. In die bewoordingen sprak ook Betsy Udink, schrijfster van de bestseller 'Achter Mekka' zich uit: „We moeten zorgen dat Saddam te gengehouden wordt, anders zijn Saudi-Arabië en Israël zijn volgende slachtoffers". Welis waar voeren de Saudi een 'seksueel apartheidsbeleid', al dus Udink, op dit moment ver dienen ze Westerse verdedi ging. Ook Hans Jansen, arabist aan de universiteit van Leiden, kwam vertellen dat Saddam desnoods door middel van oor log tot de orde geroepen moest worden, al was het maar ter afschrikking van anderen met soortgelijke ambities. „In de Arabische wereld bestaat geen democratie. Er heersen daar Ceausescu's, die de binnen landse stabiliteit trachten op te heffen door te appeleren aan het Arabisch sentiment, de wederopstanding van de Ara bische natie. Het imperialisme van Amerika en het zionisme van Israël wijzen zij aan als voornaamste blokkades van die wederopstanding, daarom zijn ze er zo op gebrand Israël bij het conflict te betrekken. Dat Israël zich nergens mee bemoeit weerlegt hun theorie en ze zullen er alles aan doen om Israël te provoceren. Wat die Arabische leiders in wer kelijkheid met de Arabische eenheid bedoelen weten de Koewayti nu, maar het is nog niet eens daarom dat een oor log onvermijdelijk en noodza kelijk is. Waar het om gaat is dat straks ook andere gekken buurlandjes gaan inpikken, Grote tv-schermen en doeken van Karei Appel vormden gisteren het decor voor een debat in de Beurs van Berlage in Amsterdam over de Golfcrisis. foto: anp bijvoorbeeld om hun begroting te redden. En vergeet niet: de vraag is niet of er oorlog zal komen; die is er al sinds de in val in Koewayt". Hoewel ze werkelijke onaan genaamheden achterwege lie ten, gaven de meeste aanwezi gen er toch wel blijk van niet in de eerste plaats voor de me ning van Evers, Udink en Jansen naar de Beurs te zijn gekomen. Het applaus was niet voor hen, maar voor sprekers als Marcus Bakker en Leon Wecke Deze laatste, massap sycholoog te Nijmegen, opende de teach-in met een anti-oor- log oproep. Hij hekelde vooral de opstelling van de PvdA die hij eerst boter op het hoofd en daarna bloed aan de handen verweet. „De oorlog dient het Amerikaanse doel een vaste positie te verwerven in het Midden-Oosten. Amerika is doende als een chirurg die het verkeerde been afzet en de PvdA treedt op als operatie-as sistent. Blijkbaar is het rege ringspluche de sociaal-demo craten wel een fregatje waard en is het verschil tussen Gual- therie van Weezei en Melkert niet meer dan een snor". Marcus Bakker beklaagde zich erover dat wie tegen oorlog is zich eerst moet rechtvaardigen door te verklaren geen kame raad van Saddam te zijn. „Nee, wij zijn niet voor Saddam Hu- sayn. Nee, wij vinden niet dat Kuwayt de negentiende pro vincie van Irak moet worden. Maar wij zijn het ook niet die de westerse wapenleveranties aan Irak handenwrijvend heb ben toegezien en wij zijn het niet die het vergassen van Kurden met de mantel der liefde hebben bedekt. Maar wij zijn tegen oorlog, want dat brengt niets dan haat en bloed. Dit is de tijd van ontwapening, beste mensen, dit is de tijd van minder haat. Dat wil zeggen dat de wereld anders bestuurd gaat worden. Het geweld heeft afgedaan, voortaan zijn de wa pens de publieke opinie en de economische sancties. Die heb ben ook Zuid-Afrika en Chili op de knieën gekregen. Waar om zouden we ons op sleep touw laten nemen door de blinde wapenliefde van Ame rika? Laten we ons toch los maken van de Amerikaanse dwingelandij en zorgen dat wij niet meedoen". STEVO AKKERMAN Welterustfc Het was een dag ge oorlogen en geruchtf oorlogen en nu het t was geworden brachkor{ dochtertje naar bed. rt N de hand, zei je tegen f M toen je de trap opgi avond als alle andei toen je dochtertje vi 'Papa, is er iets?' schi je wist weer waaroveI zitten dromen: over Husayn, die zijn jont dochter Hala naar en hoe hij haar, zosl. officiële biografie vei dan voorlas. Je zag zitten, de man met op de rand van het de kleine Hala en je hij haar over want Saddam is een 4 het aaien van kinder^ is algemeen bekend. IA. Wees maar niet bai\ Saddam, „ik zal je vo uit Sprookjes van Du en-één Nacht". Ven meer, papa", zei Hal\ het sprookje uit was. Saddam vertelde. 0\ moeder, hoe die hem in Takrit, waar hij was, naar bed bracht\ troostte als hij bang het donker. Wees bang", zei Saddams dan en aaide hem o\ bol. Ja, daarover had je allemaal lopen dromé het had je niet geholl het vinden van een antwoord toen je doi aan tafel vroeg of erl ook kinderen woond{_ wat er met hen zou g als het oorlog werd. je af of Saddam daad eens aan denken zou\ zag hem weer voor j man met de snor, nul zijn eigen bed, bezig l avondgebed. Wat zour denkenZou hij well slapen vannacht? Zou steeds het gezicht val voor zich zien en ctafbp andere kinderen, vanj Raghad, Qussei en Daar droomde je ovef dochtertje je wekte: ,.rl er iets?" Je schudde j en je aaide haar oveb bol. „Nee hoor, nie£sfc( maar lekker slapen "joi ek irz STEVO AKK&] KLM past vluchtschema verder aan AMSTERDAM De KLM heeft een aangepast vluchtschema voor 21 ja nuari tot en met 2 februa ri bekendgemaakt. In de periode daarna is de situa tie, aldus een woordvoer ster, nog volstrekt open. Bovendien kunnen de ontwik kelingen in de Golf het con cern dwingen tot veranderin gen die nu nog niet voorzien zijn. Het aantal retourvluchten naar Tel Aviv was al van drie teruggebracht naar één per week, een maatregel die blijft gehandhaafd tot en met 2 fe bruari. In dezelfde periode zal de KLM Jiddah (Saudi-Ara- bië) en Abu Dhabi mijden. Ook de maatregel waarbij Bahrein en de hoofdstad van Qatar, Doha, niet meer wer den aangedaan, wordt ver lengd. De vluchten naar Cairo worden teruggebracht van ze ven naar zes per week en op de vlucht Amsterdam-Bang kok blijft de tussenstop in Du- bay geschrapt. Voor mensen met de bestemming Dubay wordt eenmaal per week op maandag een aparte vlucht in gelast. Het aantal vluchten naar Dhahran in Saudi-Arabië wordt ook beperkt tot één in plaats van de gebruikelijke drie. Een gepantserde auto van de rijkspolitie bewaakt de luchthaven Schiphol uit voorzorg met oog op de Golfcrisis. foto: epa WASHINGTON Dan zal Amerika de oorlog te gen Irak winnen. Wat dan? Wat te doen met de zege, met Kuwayt, met Irak, met het Golfgebied en met het hele Midden- Oosten? Moet Amerika militair aanwezig blijven in het gebied? Hoe een volgende oorlog te voor komen? Hoe verder in de Israëlisch-Arabische kwestie? President Bush heeft, merkwaardig maar waar, geen idee. Pas sinds een aantal weken is op lagere ambtelijke niveaus aan het denkproces over het toekomstige na-oorlogse tijd perk begonnen, erkent in Washington een naaste mede werker van minister van bui tenlandse zaken Baker. „We zijn pas in het stadium van in ventarisatie van mogelijke po litieke scenario's. En gegeven de onzekerheden over hoe de oorlog zelf zal verlopen, is de inventaris nog een chaos". Van het feitelijke oorlogsver loop zal inderdaad heel veel afhangen. Wordt het een snel le, korte strijd met relatief weinig Arabische doden en zonder betrokkenheid van Is raël, dan kan het Midden-Oos ten in veel opzichten profite ren van de confrontatie met Irak. Maar in een pessimisti scher scenario langdurige strijd, zware menselijke verlie zen, volop deelname van Is raël dan kan het na-oorlog- se Midden-Oosten nog explo siever blijken dan in de 'status quo ante'. Voor beide gevallen en voor alle mogelijke oorlogsuitkom sten daar tüssenin echter geldt dat er in het land dat al maan denlang plannen maakt om de strijd te beginnen, Amerika, geen plannen klaarliggen voor als het vechten zal zijn afgelo pen. Sedert minister Baker in sep tember in een opwelling ge wag maakte van 'een soort NAVO-structuur met Ameri kaanse deelname', is niets meer vernomen van het zicht van de regering Bush op het politiek-strategische Golfland- schap in de toekomst. En be halve dat de VS geen relatie gelegd willen zien tussen Iraks terugtocht uit Kuwayt en een oplossing van het Israëlisch- Palestijnse probleem, laat Washington geen enkel licht schijnen over die meest we zenlijke kwestie. Vooralsnog schieten de kie men van een Amerikaanse be leidsvisie nog vooral wortel in vage hoop. Hoop dat er iets permanents kan groeien uit de huidige Arabische militaire coalitie tegen Irak van Egypte, Syrië en Saudi-Arabië. Die drie landen zouden mogelijk, zo menen sommigen in Was hington, de dialoog met Israël kunnen starten over de Pale stijnse kwestie. Dat liever dan een rol toe te bedelen aan PLO-leider Yasser Arafat, die het met zijn steun aan Saddam Husayn volledig heeft ver knald bij de Amerikanen. Dat vernietiging van Iraks oorlogsmachine aan Israël een relatief nog zwaarder militair overwicht geeft in het Mid den-Oosten, moet volgens Washington een 'positieve energie' worden om tot meer duurzame vrede te komen. Wapenbeheersing zal deel moeten uitmaken van het vre desproces. „Het lijkt ver weg, maar Israël en zijn Arabische buurlanden kunnen kern- en chemische wapens tegen el kaar wegruilen", aldus een medewerker van het bureau Midden-Oosten van het minis terie in Washington. Meerdere experts in de VS pleiten voor instandhouding van een zeker militair poten tieel van Irak, als tegenwicht tegen de vijanden aan beide geografische zijden: Syrië en Iran. Maar dat plaatst presi dent Bush voor het dilemma zijn eigen troepen in een Golf oorlog aan meer gevaar bloot te stellen dan anders nodig zou Terrorisme Een andere vage hoop in Was hington is dat sommige landen in het Midden-Oosten kunnen toekomen aan iets waaraan zij in Amerikaanse ogen dringend behoefte hebben: democratie en economische ontwikkeling. „Mogelijk kan in Kuwayt een democratie groeien uit verzets kringen. En mogelijk leert Saudi-Arabië iets van het half miljoen Amerikanen die daar nu te gast zijn", aldus de me dewerker van Baker. Ook de groeiende rol van moslimfun damentalisten in landen als Jordanië, Algerije en Egypte zou ten goede kunnen worden aangewend. „Het feit dat zij macht en legitimiteit willen, maakt hen in aanleg tot inter nationale partners", heet het. Wat er in Irak zelf zal gebeu ren als de militaire nederlaag een feit is aan een Ameri kaanse nederlaag denkt in Washington niemand be hoort tot de grotere raadsels. Er wordt geen bezetting van geheel Irak door VS-troepen voorzien en de kans dat Sad dam fysiek en politiek over leeft is groot. Ook een mogelij ke Amerikaanse aanwezigheid in strategisch belangrijke de len van Irak zal van zo kort mogelijke duur moeten zijn. Iets anders zou alleen maar tot massale volkse reacties in de hele Arabische wereld leiden en tot veel internationaal ter rorisme inspireren. Maar het alternatief een VN-macht?, een inter-Arabi sche macht?, geen enkele bui tenlandse macht? is ner gens in de Amerikaanse hoofdstad uitgedacht. Wat de eigen Amerikaanse militaire presentie in het toekomstige Midden-Oosten betreft Washington de voor naar het minst kweti uitdagende krijgsmac deel: de marine. Een idee in ontwik! I ook het formeel op !tl van een reeds bestaan 1 losse organisatie dn (Golf Coöperatie Raad) j1 bestaat uit Saudi-Arab k andere schiereilandsta wayt, Bahrain, Quatar en de Verenigde A Emiraten. Sommigen hington denken aa^, 'GCC-plus', waarin staat voor Egypte. De ten brengen het geld e te de militaire expertis In al hun onvoldri weerspiegelen al die ten slechts enkele heden: Israël zal ni< kunnen ontsnappen a< we internationale drukpl Palestijnse staat te den; de Amerikanen zich militair zo snel weer onzichtbaar moe ken; er moet een eigein sche veiligheidsstructi het hele Midden-Oos r Maar dat wist eigenlij e een al lang. Dat in Wa: niet eerder is nagedai het 'na-oorlogse' Mid( ten, zou wel eens kun b ken te hebben bijgedréfcr de oorlog zelve. Wanl ontbroken denkproc n voor in plaats van na de vreedzame oplossi r nen ontspruiten. 4} TOERISME NAAR ISRAËL MET 40 PROCENT AFGENOMEN DEN HAAG/AMSTER DAM De Golfcrisis stelt de reiswereld voor problemen. Gespeciali seerde reisbureaus voor reizen naar het Midden- Oosten hebben hun eerste personeelsleden ontsla gen. De Algemene Neder landse Vereniging van Reisorganisaties (ANVR) heeft haar leden aangera den reizen naar Israël, Jordanië en Jemen voor lopig op te schorten. Bij Isropa Reizen in Zaanstad, marktleider voor reizen naar vooral Israël, is voor zes men sen ontslag aangevraagd per 1 februari. „Vanaf het begin van de Golfcrisis, in augustus, is het aantal boekingen voor Is raël vrijwel nihil geworden", legt salesmanager C. de Haan uit. Voor de negen overige werknemers is werktijdver korting van vijftig procent aangevraagd. Ondanks de te genvallende resultaten is De Haan vooralsnog niet al te somber over de toekomst van zijn bedrijf: „Hoe groot ons to tale verlies is weet ik nog niet, maar voorlopig hebben we de negatieve resultaten op weten te vangen door niet meer op beurzen te staan en dunnere brochures uit te brengen". Ook bij concurrent K-Tours in Amsterdam, gespecialiseerd in reizen naar het Midden- en Verre Oosten, hebben zes van de twaalf werknemers het be drijf verlaten. Gedwongen ontslagen konden volgens di recteur R. den Hartog voorko men worden. „In augustus za gen we al aankomen dat de crisis lang zou kunnen duren. Contracten hebben we toen al niet meer verlengd en sommi gen vroegen we elders werk te zoeken", aldus Den Hartog. De directeur wil geen cijfers noemen omtrent de tegenval lende resultaten. „We zijn van een gezond, winstgevend be drijf verworden tot een bedrijf in een verliesgevende situatie. Maar gedeeltelijk vangen we de tekorten op met onze reizen naar het Verre Oosten. Daar blijft nog steeds belangstelling voor bestaan". Bijtrekken Zowel bij K-tours als Isropa- reizen verwacht men dat de markt voor het Midden-Oos ten na de Golfcrisis weer rede lijk snel zal bijtrekken. „Israël blijft natuurlijk een onzekere factor, maar dat land heeft na tuurlijk al eens eerder oorlog gekend. Altijd kwam het toe risme vrij spoedig daarna weer op gang", aldus De Haan van Isropa-reizen. De ANVR onderhoudt inten sief contact met het ministerie van buitenlandse zaken. Pas wanneer het ministerie af raadt een land te bezoeken, doet de ANVR hetzelfde aan haar leden. Vorige week raad de de vereniging zodoende haar leden af nog langer rei zen naar Israel, Jordanië en Jemen te verkopen. In af wachting van een oplossing in het conflict blijft het voor an dere landen volgens een woordvoerder „koffiedik kij ken". „Afhankelijk van de vraag of er oorlog komt, zou den landen als Turkije, Tune sië en Marokko ook in aan merking kunnen komen voor een tijdelijke reisstop. Maar ze ker is dat nog lang niet". Van de totale schade die de Golf crisis aan het reiswezen tot nog toe heeft toegebracht zegt de ANVR „nog geen flauw idee te hebben". Bij het Israëlisch Verkeersbu reau in Amsterdam heeft men wel cijfers over het toerisme naar dit land. Over het hele vorige jaar genomen bezochten 1,4 miljoen mensen Israël. Dat is volgens directeur D. Sjahal vier procent minder dan in het jaar daarvoor. „In de periode van augustus tot december, dus vanaf het begin van de crisis, liep het aantal toeristen echter tot 40 procent terug vergeleken met die periode in 1989", aldus Sjahal. De directeur van het Ver keersbureau is niet erg pessi mistisch over de toekomst: „Vliegtuigen van El AL vlie gen nog dagelijks. Ik spreek veel mensen in Israël, en het valt me op dat zij veel minder angstig zijn voor de komende gebeurtenissen dan Nederlan ders. Vanuit de hele wereld reizen missies naar Israël, om daar steun te betuigen aan de bevolking, of er oorlog komt of niet". Niettemin liegen de cijfers er niet om, geeft Sjahal toe. Wan neer de Golfcrisis tot een ein de is gekomen, zal het naar zijn verwachting nog lang du ren voor het toerisme naar Is raël weer op zijn 'oude' niveau is. JEAN-PIERRE GEELEN R. den Hartog van K-tours in Amsterdam toont enkele reiscatalogi. Door de sterk gedaalde d stelling voor reizen naar het Midden-Oosten moest hij zes van zijn twaalf medewerkers oiti

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6