Schaalvergroting struikelblok voor J enaplanonder wi js De Vries verwerpt wao-plan Lubbers Twaalf jaa j geëist voo£ gewapendf overval 3 BINNENLAND CcidócScvmxmt DINSDAG 15 JANUARI 1991 PAGI» j' Jenaplanonderwijs is 'anders'. Aardrijkskunde, geschiedenis, maatschappijleer, het wordt allemaal onder één noemer gebracht op de Jenaplanbasisschool: wereldoriëntatie, W.O. in het dagelijks leven. De leerling mag zelf een onderwerp kiezen, prehistorie of de huidige situatie m de Baltische staten, wat hij of zij maar leuk vindt. Er wordt weinig taaiinstructie gegeven en in geen geval volgens een saai boekje. Ais blijkt dat een leerling een aantal woorden steeds weer verkeerd schrijft, krijgt die een spellingsdoosje waarmee de moeilijkheden kunnen worden overwonnen. En als het rekenen te snel gaat, mag het gewoon wat langzamer. De Jenaplanschool hoedt zich ervoor een leerfabriek te worden: iedere leerling is uniek en daarmee dient rekening te worden gehouden. Hoewel deze vorm van onderwijs nog maar zo'n 25 jaar bestaat in Nederland, vrezen velen voor het voortbestaan van het concept: de plannen van staatssecretaris Wallage van onderwijs voor schaalvergroting van het basisonderwijs lijken een regelrechte bedreiging voor de zogenoemde vernieuwingsscholen. Wallage komt medio volgende week met een verdere uitwerking van de plannen en de reacties die het in den lande teweeg bracht. DEN HAAG „Eén ding is zeker, als we de plan nen voor schaalvergroting in het basisonderwijs zon der slag of stoot aanvaar den dan verdwijnt het Je naplanonderwijs in Ne derland", zegt W. van Gelder. Als bestuurlijk medewerker van de Ne derlandse Jenaplanvere- niging (NJPV) houdt hij de ontwikkelingen nauw lettend in de gaten. Vorig jaar werden de vernieu wingsscholen instanties waaraan op een andere manier onderwijs wordt gegeven dan op de traditionele, klassikale wijze opgeschrikt door het rapport 'Schaal en kwaliteit'. Een door staatssecretaris Wal lage van onderwijs in het le ven geroepen projectgroep concludeerde in dit document dat van de 8400 basisscholen die ons land rijk is, grofweg de helft zijn deuren zou kunnen sluiten. In de loop van de ja ren is namelijk gebleken dat het leerlingenaantal afneemt, terwijl er steeds meer basis scholen bij zijn gekomen. Het rapport stelt dat een basis- ischool minstens 250 leerlin gen moet tellen en dat 500 het optimale aantal is. Door de maatregelen moet zo'n 700 miljoen gulden vrijkomen. Dit bedrag wordt gebruikt voor kwaliteitsverhoging van het basisonderwijs. Ook de directeur van de Vere nigde Bijzondere Scholen voor onderwijs op algemene grond slag (VBS) S. Steen maakt zich zorgen over de plannen. Als belangenorganisatie van ver nieuwingsscholen naast Je- naplan ook bijvoorbeeld Dal ton, Montessori, Freinet en de Vrije Scholen streeft de VBS ernaar de betrokken on- derwijsinstanties zo veel moge lijk informatie verstrekken over de ontwikkelingen. Steen: „We moeten afwachten tot Wallage met definitieve uitspraken komt. Dan pas kunnen we advies geven voor de volgende stappen die we moeten nemen. In de tussen tijd bekijken we alvast de mo gelijkheden voor intensieve samenwerking van algemene bijzondere scholen". Clusters Ook de Nederlandse Jenaplan Vereniging buigt zich over de verschillende scenario's in ge val van fusies, eventueel met andere, 'reguliere' scholen. Van Gelder benadrukt dat de Jenaplanscholen moeten zor gen voor een goede vertegen woordiging in een gemengd schoolbestuur. „Een mogelijke oplossing die in het rapport wordt aangedragen is die van het zogenoemde dependance systeem. Dit betekent dat een aantal scholen onder één ge meenschappelijk bestuur komt te vallen. Stel dat er onder tien scholen die moeten sa mengaan in clusters van drie of vier scholen, één school is met Jenaplanonderwijs. Als we niet oppassen dan wordt die opgeslokt, die verdwijnt". In Nederland zijn er momen- ROTTERDAM Officier p justitie A. Kaptein heeft g ai ren voor de Rotterdi ya rechtbank twaalf jaar ge genisstraf geëist tegen een jarige man. Zij acht hem deplichtig en medeschi !r aan een gewapende overvj g het kantoor van de illegale ja! to op 6 oktober in Rotter 1 en de daarop volgende „y'c west" waarbij drie gewori en één dode vielen. De overval op het kanto w verliep zonder bijzondere Dl denten en leverde de verd t te en zijn nog voortvlucl maat 15.000 gulden op. 'a kenden echter buiten bt1 de lottobeheerder die in kamer naast het kantoon;; '0( les had gehoord. Met drie zwagers zette h:1* achtervolging in. De bel e der ramde met zijn eigen 'r de vluchtauto, waarop ;'J schietpartij begon. De >P dachte kon zich daar \ve|t3 herinneren tijdens de zitlc' Hij zei dat hij dacht besch 31 te worden en dat hij geen 3 had zijn pistool te laden zijn poging uit de auto tesr men werd hij toegetakeld 'c een zwaar voorwerp, wa31 hij met ernstig hersenletseei straat bleef liggen. n De verdachte wist tijdenie zitting niet of zijn maat schoten afvuurde, waarva een één van de zwagers d lijk raakte en drie andere tervolgers verwondde in of schouder. De officier vond de verdai ondanks het feit dat hij wapen niet heeft gebr toch „overduidelijk m plichtig" aan het medepli van doodslag. Zij rekende ook zijn eerder door roofo vallen tot acht jaar opgeli strafblad aan. Advocaat Noppen meende dat opzei misdaad in vereniging of deplegen niet bewezen worden. Zijn cliënt zou vrijlating in december door vroegere medegeva; neh gedwongen zijn mei doen aan de overval om zo in de gevangenis opgeli gokschuld van 10.000 gu te vereffenen. De rechtbank doet uitspi op 25 januari. Bijzonder hooglera gehandicapten UTRECHT De Stieh Philadelphia Voorzienii heeft aan de Rijksunivets in Groningen een leen „Zorg voor ernstig geest gehandicapten" ingesteli leerstoel wordt bezet dd G.H. van Gemert (43) did als bijzonder hoogleraai toeleggen op de invloei hulpverleningssystemen ben op de individuele vei delijk gehandicapte. Noord-Holland wil één grote Randstadprovincie HAARLEM Provinciale Staten van Noord-Holland hebben zich gisteren in meer derheid uitgesproken voor de vorming van één grote Rand stadprovincie. Voor eind 1992 zal er een plan moeten liggen om de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en mo gelijk ook Flevoland te laten fuseren, aldus de motie. De fracties van PvdA en VVD dienden de motie in. De voor standers van fusie vinden dat de ontwikkelingen in de Randstad niet meer door af zonderlijke provincies kunnen worden behandeld. September 1992 is genoemd als maand waarin Noord-Holland over de samenvoeging van de provin cies zou moeten beslissen. De Noordhollandse commissaris van de koningin R. de Wit (PvdA) trok fel van leer tegen de ingediende motie. In een emotioneel betoog zei De Wit dat de rijksoverheid nooit ak koord zal gaan met één grote superprovincie. Hij wordt ge steund door het CDA en D66 die vinden dat de PvdA en de VVD met hun fusieplan veel te hard van stapel lopen. SUSKEENWISKE Universiteiten besturen samen instituut in Rome LEIDEN De universiteiten van Lei den, Amsterdam (Universiteit van Am sterdam en Vrije Universiteit), Utrecht, Nijmegen en Groningen gaan samen het Nederlands Instituut in Rome besturen. De zes universiteiten hebben dat giste ren in een schriftelijke overeenkomst De Rijksuniversiteit Groningen krijgt het officieel beheer over het instituut, zo hebben de universiteiten afgespro ken, maar docenten en studenten van alle bij de overeenkomst betrokken uni versiteiten kunnen in Rome terecht. Groningen ontvangt ook de bijdrage (jaarlijks 1,8 miljoen gulden) van minis ter Ritzen van onderwijs voor het insti tuut. Natuur en Milieu wil verbod waterscooter UTRECHT De stichting Natuur en Milieu heeft bij minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat aangedron gen op een verbod op waterscooters. Deze kleine bootjes, ook wel jetski's ge noemd, vormen een gevaar voor water vogels en watersporters, aldus Natuur en Milieu. De waterscooter, die een snelheid van 80 kilometer per uur kan bereiken, dringt door tot ondiepe oever stroken en is moeilijk te verbaliseren daar het apparaat niet onder een wet valt, zo constateert de milieuorganisatie. Zij vindt dat Maij-Weggen zo'n verbod zou moeten opnemen in het Binnen- vaartpolitiereglement dat momenteel wordt herzien. Maij-Weggen wil de wa terscooter echter toestaan in daartoe aangewezen gebieden. MINISTER DE VRIES: „Stok achter de deur" voor banen minderheden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid wil een stok achter de deur houden bij het scheppen van banen voor etni sche minderheden in het bedrijfsleven. Daartoe heeft hij gisteren een adviesaan vraag ingediend bij de Sociaal- Economische Raad (SER). De Vries schrijft volop ver trouwen te hebben in de af spraken die tussen werkgevers en werknemers zijn gemaakt. Maar toch wil hij nagaan of er mogelijkheden zijn om de aan pak effectiever te maken. Hij ziet af van de zogeheten 'con tract compliance', waarbij de overheid het geven van ver gunningen, subsidies en op drachten aan bedrijven laat af hangen van het aantal min derheden dat bij de onderne ming in dienst is. Maar wel vraagt De Vries wat de SER vindt van gemeenschappelijke regelingen voor het bedrijfs leven om de arbeidsbureaus te informeren over het perso neelsbestand en de aard van de vacatures. Voorts wil De Vries weten in hoeverre cao afspraken over minderheden kunnen gelden voor de gehele bedrijfstak. Ook zouden arbeidsbureaus en bedrijven een gelijkluidende administratie moeten opzetten voor het aannemen van min derheden. Daarnaast zouden bedrijven 'werkplannen' kun nen maken voor het zo lang mogelijk in dienst houden en het laten doorstromen van et nische minderheden naar ho gere functies. Uitgebreide jubileum herdenking Februaristaking AMSTERDAM Op 25 februari is het een halve eeuw geleden dat in Amsterdam de staking begon tegen de jodenvervolgingen. Het Comité Herdenking Februaristaking 1941 organiseert ter gelegenheid daarvan be halve het défilé langs het standbeeld van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein ook een aantal andere activiteiten. In het stadhuis is vanaf 1 februari tot en met 26 f bruari een overzichtstentoonstelling te zien over de staking van 25 en 26 februari. De ex positie laat zien hoe de staking kon ontstaan door een aaneenschakeling van vervolgings maatregelen en de traditie van werkstakin gen in de hoofdstad. In de Mozes en Ahron- kerk is van 7 tot en met 25 februari onder de titel „Kunst om te overleven" kunst uit het concentratiekamp Auschwitz te zien. Een agent controleert de papieren van een man, alvorens hem door te laten naar het Paleis van Justitie im Amsterdam waar gisteren het proces begon in de IJmuidense cocaïnezaak. FOTO: ANP Veertien jaar geëist voor cocaïne-smokkel AMSTERDAM Procureur-generaal mr. R. Manschot heeft gisteren bij het hof in Amster dam gevangenisstraffen tot 14 jaar geëist tegen twee Colombianen en een Nederlander voor de invoer van een zeer grote partij cocaïne in fe bruari vorig jaar. De mannen worden ook ver dacht van deelname aan een criminele organi satie in de periode 1988 tot februari 1990. De drie zouden betrokken zijn geweest bij de in voer van 2.658 kilo cocaïne, die op 28 februari vorig jaar in een loods in IJmuiden in bes" werd genomen. Het was de grootste vangst ooit in Europa was gedaan. De drugs, met een straatwaarde van 250 miljoen gulden, werd in vaten met ingevroren vruchtensap vanuit Co lombia naar Nederland verscheept. De drugs lijn zou zo'n twee jaar hebben geduurd. uitkering blijven toekennen na privé-ongeval grote plaats ingeruimd binnen het programma van het vernieuwingsonderwijs, dat wordt gegeven op FOTO: SP Voor ontspanning en spel is een bijvoorbeeld Jenaplan-scholen. teel zo'n 210 Jenaplanbasis- scholen. Zij vormen landelijk gezien slechts tweeëneenhalf procent van alle basisscholen. Bij een eventuele fusie met an dere scholen zullen ze altijd in een minderheidspositie verke ren en Van Gelder vreest dat de meerderheid van de leer krachten hun werkwijze niet aan het Jenaplanconcept zul len aanpassen. Hoewel het Jenaplan de groot ste van de vernieuwingsbewe gingen op onderwijsgebied in Nederland is, is het niet de be kendste, aldus Van Gelder. Deze manier van lesgeven wordt in Nederland dan ook nog maar zo'n 25 jaar in prak tijk gebracht is daarmee de jongste vorm van zogenoemd algemeen bijzonder onderwijs in het land. Reeds in de jaren twintig echter richtte grond legger Peter Petersen de eer ste school in naar dit concept in het plaatsje Jena in Oost- Duitsland. In het Jenaplanonderwijs wordt de nadruk gelegd op het feit dat iedere leerling zijn ei gen tempo en niveau heeft. De leerkracht houdt hiermee re kening. In de zogenoemde blo- kuren kan het kind op eigen snelheid het lesmateriaal door werken. Door de basisschoolja ren heen wordt hierop voort geborduurd en zo wordt de leerling voorbereid op het voortgezet onderwijs. Toneel Daarnaast doen de leerlingen van een Jenaplanschool veel in groepsverband. Ze beginnen de schooldag veelal met een kringgesprek, waarbij ieder kind een onderwerp dat hem of haar bezig houdt te berde kan brengen. Spelletjes en to neel nemen door de week heen een belangrijke plaats in het onderwijsprogramma in: iedere week wordt afgerond met een feestelijke sluiting, evenals de maand en het jaar. Sinds 1989 kunnen leerkrach ten na de pedagogische acade mie een tweejarige opleiding volgen tot onderwijzer op een Jenaplanschool. Van Gelder wijst op de gevolgen hiervan op het onderwijsbeleid: de Je naplanscholen kunnen nu ei sen dat iemand die aan de school komt werken in bezit is van dit diploma. Tot voor kort kregen ze een leerkracht van een wachtlijst toegewezen, hetgeen het onderwijs niet al tijd ten goede kwam, aldus Van Gelder. Hij vindt dat de politiek op twee gedachten hinkt: ener zijds heeft Ritzen onlangs on derstreept dat de pedagogische taak van een school meer in acht dient te worden genomen: een school moet geen leerfa briek zijn en er mo.et meer aandacht worden geschonken aan individuele begeleiding van de leerling. Dit is nu juist wat het vernieuwingsonder wijs voorstaat. Maar anderzijds werken de niéuwe plannen het verdwijnen van dit soort scholen in de hand. KARIN VERAART Ruim 40 miljoen banen werklozen DEN HAAG Het Arbeids markt en Opleidingsfonds voor de overheid trekt dertig mil joen gulden extra uit voor nog nader aan te wijzen gemeenten die een meer dan gemiddelde jeugdwerkloosheid kennen. Vooral allochtone jongeren moeten profiteren van de pro jecten, die ermee worden opge zet. Dat heeft het fonds giste ren bekendgemaakt. Daarnaast komt nog eens 13,5 miljoen be schikbaar voor drie bijzondere projecten. Dat zijn het project Politie en Allochtonen, dat beoogt 750 Turken en Marok kanen in politiedienst te ne men, een milieu-ambtenaren- project van de gemeenten en een project dat de arbeids markt in het onderwijs beter moet laten functioneren. Werkgevers en werknemers in de overheidssectoren steken jaarlijks honderd miljoen in het fonds, dat werkgelegen heid en scholing binnen de overheid moet bevorderen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij het toekennen van een wao- uitkering mag het nooit uitmaken op welke ma nier de werknemer ar beidsongeschikt is ge raakt. Het idee van pre mier Lubbers om de uit kering te beperken of niet toe te kennen als de werknemer in privétijd een ongeval heeft gekre gen, kan dan ook van ta fel worden geschoven. Dat is de inzet van minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid bij de discus sie in het kabinet over de aan pak van de wao. Ambtenaren op het ministerie hebben De Vries duidelijk gemaakt dat zo'n systeem niet deugt. De voornaamste reden is dat zeer moeilijk is uit te maken wat onder privétijd dient te wor den verstaan. „Want wat moet je doen als een werknemer die van het werk komt onderweg naar huis een aanrijding krijgt?", zo omschrijft een be trokkene de problematiek. Daarnaast is volgens Sociale Zaken een groot aantal rechts zaken te verwachten van werknemers die tegen een be slissing in beroep gaan. De Vries gaat er vooralsnog vanuit dat het kabinet geen nieuwe maatregelen neemt voor de beperking van het aantal wao'ers. Hij vindt dat de werkgevers en werknemers de afspraken moeten waarma ken die eind vorig jaar na moeizaam onderhandelen met het kabinet zijn gemaakt tij dens het 'najaarsoverleg'. De kern daarvan is dat het aantal wao'ers zich in de loop van dit en volgend jaar moet stabilise ren om daarna af te nemen. Dat zou moeten gebeuren door verbetering van de arbeidsom standigheden in bedrijven, be geleiding bij ziekteverzuim en het invoeren van een ziekte wetpremie die is gekoppeld aan het ziekteverzuim binnen een bedrijf of bedrijfstak. Hoe hoger het ziekteverzuim, des te hoger de premie zou moeten worden. Daar waar het aantal ziektedagen gering is, kan de premie omlaag. Ook zouden werkgevers hun personeel minder snel de WAO moeten insturen. Zwaard van Damocles Medio volgend jaar moet blij ken of de maatregelen succes hebben. Zo niet, dan komt De Vries alsnog met verdergaan de plannen. Maar binnenkort al gaat een wetsvoorstel van De Vries voor een adviesaan vraag naar de Sociaal-Econo mische Raad (SER) waarin scherpere maatregelen zijn aangekondigd, zoals het beper ken van de duur van de wao- uitkering. Dit voorstel moet volgens betrokkenen als „Zwaard van Damocles" bo ven de sociale partners han gen. Zodra blijkt dat de afspra ken uit het najaarsoverleg niet werken, kan het wetsvoorstel van De Vries in de Kamer worden behandeld. Op die ma nier wil De Vries tijdverlies voorkomen. De wao-discussie wordt ge voerd in het kader van de be sprekingen over de tussenba lans die in totaal 16 tot 17 mil jard gulden moeten opleveren om het gat op de rijksbegro ting te dichten. Gisteren kwa men de bewindslieden in di verse werkgroepen bijeen. Vandaag is de ministerraad voltallig verder gegaan. De lastenverzwaring van vier miljard gulden, waar minister Kok van financiën eerder op aanstuurde, is na hevige kri tiek van De Vries en minister Andriessen van economische zaken voorlopig van de baan. De Vries vreest dat lastenver zwaring leidt tot hogere loon- DE MYSTERIEUZE MIJN wai aoe w hier zo hele maal alleen ?Zerdnaald 'Jat doe fhhkon ik maar met Minister De Vries gaat er vanuit dat de gemaakte afspraken tussen werkgevers en werknemers leiden tot een vermindering van het aantal wao'ers. FOTO: STEPHEN EVENHUIS eisen, hetgeen slecht is voor de werkgelegenheid. En 'werkge legenheid' is voor De Vries het toverwoord bij alle besprekin gen over de tussenbalans. An driessen is bang dat lastenver hoging de kosten voor het bedrijfsleven veel te hoog zou maken. Nu het kabinet heeft besloten puur te bezuinigen op de uit gaven, wordt de discussie moeilijker. Kok heeft het te ■besparen bedrag verhoogd van 13,6 naar ongeveer 17 miljard gulden om een buffer in te bouwen, mede door de econo mische onzekerheid als gevolg van de Golf-crisis. Halverwege dit jaar kan worden bekeken of de extra bezuinigingen in derdaad nodig zijn voor het opvullen van het begrotingste kort, dan wel worden gebruikt voor nieuw beleid op terreinen als onderwijs en gezondheids zorg. De kans dat de extra be sparingen later worden afge blazen is volgens ingewijden zeer klein. Onderschatting Oud-minister van sociale za ken Jan de Koning (CDA), ja renlang vertrouweling van Lubbers, zegt deze week in het christendemocratische blad CD-Actueel dat het regeerak koord de basis is van de finan ciële problemen van de over heid. Volgens De Koning heb ben de coalitiepartners CDA en PvdA de inkomsten van het rijk overschat en de ui ven onderschat. „Met oud-| mier Jelle Zijlstra ben ik mening dat de problemen en zelfs niet in de eerste p het gevolg zijn van nie onverwachte tegenvallers' dus De Koning met een wijzing naar de teruglopi economische groei. „De senbalans moet nu echt df lossingen brengen. I moeten worden gezocht subsidies en uitkeringen", als De Vries en Andrie keert De Koning zich t een hogere lastendruk, gens de oud-minister is er te vinden in de bouw huursubsidies, studiekostei subsidies op het openbaar voer en in de wao en zil wet. In hetzelfde blad uiten Zijl CDA-senator Boorsma RABO-topman Wijffels kritiek op het kabinet. B ma heeft „moeite om he nanciële rentmeesters! waar het CDA voor staa volle scherpte in het o heidsbeleid te ontwaren", stra vindt dat de ovei „eindelijk moet stoppen het geven van subsidies mensen die het niet echt n hebben". Wijffels wil dal kabinet vasthoudt aan voornemen om de btw te lagen, want: „Lastenver ting heeft in de jaren tac bijgedragen aan loonfl ging". (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4