Justitie dealt niet AbvaKabo woedend over greep in pensioenkas Weuw kenteken n afwachting van 5G-nummerplaat Traditionele rolverdeling ten einde Minder oorlogen, maar wel bloediger Advocaat berispt voor taalgebruik EetdaeSomant DINSDAG 15 JANUARI 1991 PAGINA 3 INISTER TER BEEK: lulp jurist jij uitstel ienstplicht 1 iverbodig (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Bemidde door het Leids Juris- en Collectief en het [aags Juristen College bij verkrijgen van vrij- b elling of uitstel van mili- jire dienst vergroot de b ans op uitstel niet. )at schrijft minister Ter Beek i defensie in een antwoord vragen van het RPF-ka- erlid Leerling. e laatste attendeerde de be- indsman op de tamelijk kost- are activiteiten die beide bu- I :aus ontplooien. Leerling nfronteerde Ter Beek daar- j met het feit dat men een idrag van 1500 gulden of eer voor de geboden juridi- he bijstand zou moeten neer- Hen. Volgens de minister is it weggegooid geld. „Want de ans om bijvoorbeeld erkend worden als gewetensbe- iaarde neemt niet toe door inroepen van de bemidde- ig van deze bureaus", aldus Beek die overigens zegt it precies op de hoogte te n van het honorarium dat beide bureaus berekenen, r Beek merkt op dat de bu- «us meestal ingeschakeld :den om langdurig uitstel op de lange termijn vrijstel- ig te verkrijgen. Daardoor is l aantal erkenningen van «etensbezwaren door tus- nkomst van het juristencol- tjef relatief klein vergele- n bij het totaal aantal aan- sgen. De bewindsman voegt nog aan toe dat men bij an- re instanties, zoals De Stich- iig Rechtsbijstand, gratis Wiskundige hulp kan krij- !,eï\bj dienstplichtaangelegen- \iedsi. Voorlichtingsbrochures i vJiet ministerie van defen- iMÏjzen op die mogelijkheid. Ouder vondeling wellicht gezien (Vervolg van de voorpagina) AALSMEER De politie houdt er rekening mee dat de gene die de baby donderdag heeft achtergelaten, geduren de langere tijd op zoek is geweest naar een geschikte plaats en op meerdere plaatsen in Aalsmeer gezien kan zijn. Vol gens Hemmes-Boender is absoluut niet duidelijk of de baby afkomstig is van een inwoner van Aalsmeer. Het kind werd rond kwart voor twee 's middags gevonden. De politie van Aalsmeer denkt dat de vondeling tussen twaalf uur en kwart voor twee bij de kerk moet zijn neer gelegd. Het is nog niet duidelijk of het kind van Nederlandse of buitenlandse herkomst is. De rijkspolitie Aalsmeer heeft mensen die denken infor matie te kunnen verstrekken over de vondeling, opgeroe pen te bellen. Bovendien is de Amsterdamse vertrouwens arts A. Koers beschikbaar voor informatie van direct be trokkenen. Chauffeurs vervolgd voor verkeersramp Breda BREDA Een aantal vrachtwa genchauffeurs dat op 6 november vorig jaar betrokken was bij de verkeersramp bij Breda, wordt strafrechtelijk vervolgd. Dat heeft de Bredase verkeersschout J. Koppert vanmorgen, meege deeld. Bij de ramp op de A16 in plotse linge dichte mist kwamen acht verkeersdeelnemers om het le ven en raakten er 27 gewond. Volgens Koppert wordt enkele chauffeurs verweten dat zij schuld hebben aan de dood of het zwaar lichamelijk letsel van an dere verkeersdeelnemers. Uit ingesteld onderzoek blijkt dat uitsluitend vrachtwagenchauf feurs schuldig zijn aan de dodelij ke aanrijdingen ter plaatse, aldus de verkeersschout. Naast de chauffeurs moet een aantal men sen zich verantwoorden voor te hard rijden in de mist en onvol doende afstand houden. Het openbaar ministerie in Breda weet nog niet hoeveel mensen het precies strafrechtelijk ver volgt. Rijkswaterstaat zal een onder zoek instellen naar de suggestie plantengordels aan te leggen op plaatsen waar geregeld plotseling dichte mist ontstaat. Het plan is van ir. S. Langeveld, werkzaam bij het Wageningse Instituut voor Bos- en Groenbeheer De Dorsc- hkamp. Volgens Langeveld heeft het ont staan van lokale mist te maken met de luchtvochtigheid, de bo demgesteldheid en het soort be planting ter plaatse. Door flinke temperatuursverschillen ontstaan daar opeens mistbanken. Volgens Langeveld komen de op merkelijke temperatuursverschil len maar op een beperkt aantal plaatsen in ons land voor, zoals onder andere achter de duinen in de bollenstreek en in de omge ving van Breda. Verdachte verkrachting moeder vrijgesproken DEN BOSCH Een 24-jarige man uit Mill en St.Hubert, die ervan werd verdacht zijn moeder te hebben ver kracht, is gisteren door de rechtbank in Den Bosch op vrije voeten gesteld. De man hoorde een week geleden 16 maanden cel en tbs met verpleging tegen zich eisen om dat hij in mei zijn moeder zou hebben verkracht. Hij zei dat hij wel gemeenschap met de vrouw heeft gehad, maar dat daarbij geen geweld was gebruikt. Omdat het gebruik van geweld niet bewezen kon worden, sprak de recht bank de man vrij. De verdachte zou voor de gebeurtenis veel alcohol heb ben genuttigd. Volgens hem dronk zijn moeder drie krat ten bier per dag en daagde zij hem uit in haar dronken schap. De man, die al zeven maanden in voorarrest zat, is al vaker voor zedendelicten met justitie in aanraking ge weest. De rechtbank heeft vervroegd uitspraak gedaan. ZAAK ALKMAARSE OFFICIER IS INCIDENT DEN HAAG Het slui ten van akkoorden tussen justitie en criminelen is in Nederland uiterst onge bruikelijk. De 'deals' die de Alkmaarse hoofdoffi cier mr. A. Josephus Jitta gesloten zou hebben, moeten volgens het open baar ministerie absoluut als een incident worden beschouwd. De suggestie dat officieren van justitie het regelmatig op een akkoordje gooien met crimine len, is bijna lachwekkend. Dat blijkt uit de reacties van de kabinetchefs van de vijf pro cureur generaals in Neder land, aan wie hoofdofficieren verplicht zijn deals te melden. In de districten Arnhem, Leeuwarden en Den Bosch is de afgelopen vijf jaar geen en kele deal gesloten, zo verzeke ren de kabinetchefs. In de dis tricten Amsterdam en Den Haag moest men het antwoord schuldig blijven. „Het komt zo sporadisch voor, dat de deals niet apart worden geregi streerd, maar verbonden zijn aan concrete strafzaken. Maar ik kan u verzekeren dat er soms jaren voorbij gaan dat een procureur-generaal zijn fiat geeft aan een deal", aldus de Amsterdamse kabinetchef. Ongeloof De in opspraak geraakte hoofdofficier Jitta heeft nogal wat verbazing en ongeloof te weeg gebracht in kringen van justitie. Jitta is vorige week door de crimineel Hans van O. uit Nijmegen beschuldigd van uitlokking tot moord van een man, die werd verdacht van heroïnehandel. In ruil voor li quidatie van de handelaar, zou Jitta mild zijn in het eisen van een straf die Van O. nog bo ven het hoofd hing. De man moest nog terecht staan voor inbraken en een roofoverval. Jitta heeft de beschuldigingen van Van O. naar het land der fabelen verwezen, maar beves tigde wel dat hij tot anderhalf jaar geleden zaken wilde doen met Van O. De verdachte be weerde belangrijke inlichtin gen te kunnen verstrekken over een gewapende overval in Amsterdam. In ruil voor die informatie was Jitta bereid Van O. niet te hard aan te pakken. In plaats van de maximale negen jaar gevange nisstraf zou hij vijf jaar eisen. Omdat de verdachte afhaakte, zijn geen zaken gedaan. De Alkmaarse officier ver klaarde tevens „wel vaker" deals te sluiten met crimine len. Met name die laatste uit spraak heeft veel wenkbrau wen doen fronsen. De beschul digingen van de crimineel Hans van O. worden met een flinke schep zout genomen, maar wat te denken over de uitspraken van een hoofdoffi cier die eerder als advocaat- generaal bij het hof in Amster dam in opspraak is geweest omdat hij een crimineel had vrijgelaten in de hoop zo in lichtingen uit de onderwereld te krijgen. Jitta kan niet ver tellen wat hij heeft bedoeld met „wel vaker", omdat hij voorlopig niet meer met de media praat. Woordvoerder Botman van de rechtbank in Alkmaar beperkt zich tot de mededeling dat het sluiten van deals in Alkmaar „bijkans nooit voorkomt". Het „wel va ker" moet volgens Botman worden geplaatst in de lange loopbaan van Jitta „die hier al vanaf begin jaren '70 officier Leven en dood Het Stafbureau Openbaar Mi nisterie in Den Haag betreurt de berichtgeving rond Jitta. Alsof er in Nederland regel matig zaken wordt gedaan met criminelen; een soort Hill Street Blues waar politie, justi tie en verdachten het op een akkoordje gooien. „Nederland kent een geheel ander rechts systeem dan Amerika", zegt R. de Groot, hoofd van het Staf bureau Openbaar Ministerie. „Het is hier zeer ongebruike lijk om deals te sluiten en meestal ook ongewenst. Van uit ethisch oogpunt, maar ook praktisch. Hoe betrouwbaar is de informatie van een ver dachte of crimineel en welke belofte kun je doen als het gaat om strafvermindering? Het is uiteindelijk de rechter die het vonnis velt, een offi cier eist alleen", aldus De Groot, die vindt dat de hele zaak Jitta „buitengewoon is opgeblazen". In 1983 heeft het ministerie van Justitie alle hoofdofficie ren een brief gestuurd waarin staat dat het sluiten van deals alleen geoorloofd is als uiterst redmiddel. „Het zal moeten gaan om een zaak van leven of dood of van een daarmee ge lijk te stellen ernst, zoals bij voorbeeld een ernstige aantas ting van de veiligheid van de staat of van de volksgezond heid", zo meldt de brief, die tevens als richtlijn geldt. MONIQUE VAN DE VEN Verkeersongeval Ravage op de Elspeterweg in Nunspeet na een ernstig verkeers ongeluk waarbij een persoon om het leven kwam. Drie personen raakten gewond, waarvan een levensgevaarlijk. Bij het gecompli ceerde ongeval gisteren waren vier voertuigen betrokken. Een van de "auto's was door nog onbekende oorzaak op de linker weghelft beland en kwam in botsing met een vrachtauto. Twee andere personenwagens reden daar bovenop. FOTO: BRAM VAN DER BIEZEN (Van onze parlementaire redactie) HEERLEN/DEN HAAG De ambtenarenbond AvbaKabo is woedend over het voornemen van het kabinet om een forse greep te doen in de pensi oenkassen van het over heidspersoneel. „Als er geen Golfoorlog was, zou den we oproepen tot ac ties", zo heeft bondsvoor zitter Vrins laten weten. Ook de overige ambtena- rencentrales hebben zich tegen de nog voorlopi ge plannen gekeerd, zo werd gisteren duidelijk na overleg bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen. Begin deze week lekte uit dat minister Dales van Binnen landse Zaken aparte premie heffing voor de vut en invali diteitspensioenrechten over weegt. De premie zou weer moeten worden betaald uit het vermogen dat bij het ABP vrijkomt; het kabinet hoeft in dat geval het werkgeversdeel niet zélf te betalen. Volgens de bonden wordt met deze oplos sing de rekening naar de toe komst verschoven. De vrees is dat de ambtenaren dan alsnog met een veel hogere premie geconfronteerd zullen worden. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Als de au- iverkoop ten gevolge van en eventuele Golfoorlog liet drastisch terugloopt, de Rijksdienst voor het 'egverkeer in de loop an dit jaar al kunnen be nnen met de uitgifte an nieuwe auto-kente- ens. Deze zullen bestaan twee maal twee letters X-XX) en éénmaal ree cijfers (YY). en woordvoerder van het mi- isterie van verkeer en water aat heeft dit gisteren meege- eeld. De huidige serie kente- ens (twee letters-twee cijfers- ree letters) loopt bijna ten nde. Het hangt van de auto- erkoopcijfers af wanneer de rergang naar de nieuwe serie plaatsvinden. et Europees parlement wil rerigens dat er zo spoedig logelijk in alle twaalf EG- nden een uniforme kente- t wordt ingevoerd. De oorbereidingen hiervoor zijn I gaande, maar het plan zal ermoedelijk pas in 1993 of '94 kunnen worden gereali- feerd. De Europese kenteken- zal worden uitgevoerd in ree standaardmaten en in uniform letter- en cijferty- (kleur: zwart) op een gele witte ondergrond. Aan de FIOD houdt dure auto's in vizier DEN HAAG De Fiscale Inlichtingen-en Opsporingsdienst (FIOD) houdt burgers met buitengewoon dure auto's zorgvuldig in het vizier. Alle gegevens van nieuw verkochte wagens boven de 45.000 gulden worden door de Rijksdienst voor het Wegverkeer automatisch naar de FIOD doorgespeeld, zo heeft een woordvoerster van het ministerie van financiën vanmorgen bevestigd. De FIOD hoopt dankzij deze actie beter zicht te krijgen op het zwart- geldcircuit in Nederland. Op zijn beurt stuurt de FIOD als daar aanleiding voor is - bijvoorbeeld bij burgers die ondanks een laag inkomen toch een dure auto kopen - gegevens door naar de belastingdienst. linkerkant van de plaat zal de Europese vlag (blauw met twaalf gele sterren in een cir kel) worden afgedrukt en in het midden van de sterrencir kel komt de lettercode van het land van herkomst te staan. Valken jacht Een lid van de valkeniers club Jacoba van Beieren legt een zojuist door een havik gevangen konijn in het raam van een RIJSWIJK De traditionele roltyperingen van huisvrouw, studerende en werkende vol doen niet meer. Mensen ver vullen deze bezigheden steeds meer naast elkaar. Dat is een conclusie van het rapport „Tijd komt met de jaren" van het Socaal en Cultureel Plan bureau (SCP). Vooral mensen van 20 tot 50 jaar met een hoge opleiding hebben het druk. Zij besteden ongeveer 50 uur per week aan huishoudelijk werk en betaal de arbeid. Bovendien volgen zij meer cursussen dan andere bevolkingsgroepen, gaan zij vaker uit en reizen zij meer. Over het algemeen wonen zij' in de grote stad en verdienen per huishouden 3000 tot 4000 gulden netto per maand. Bo ven dat inkomen wordt het wat rustiger, omdat dan een huishoudelijke hulp of kinde roppas in beeld komt. Doordat vrouwen meer tijd aan betaalde arbeid zijn gaan besteden, is hun aandeel in het huishoudelijk werk iets afge nomen. Ze doen echter nog al tijd veel meer dan mannen. Vrouwen van 20 jaar en ouder besteedden in 1985 gemiddeld 33 uur per week aan het huis houden tegen 36 uur in 1975. Mannen breidden hun huis houdelijke arbeid uit van 10 tot 12 uur per week. De deelneming aan betaalde arbeid is in de leeftijdsgroep van 16 tot 64 jaar gelijk geble ven op 56 procent. Het percen tage mensen dat zei meer dan 40 uur per week te werken is drastisch afgenomen van 42 in 1975 tot 23 in 1985, vooral als gevolg van arbeidstijdverkor ting. In dit cijfer zit overigens een sterke spreiding tussen be roepsgroepen verstopt. Agra riërs werken gemiddeld 52 uur per week en employees 31. Het middenkader blijkt het klein ste aantal uren te werken. De mensen eronder en erboven zijn langer op hun arbeidsplek. HOOGLERAAR SICCAMA: DEN HAAG Oorlogen tussen grote mogendhe den worden weliswaar steeds zeldzamer, ze wor den ook steeds bloediger. Dit stelde J.G. Siccama vandaag in zijn rede bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de krijgsgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Uitgerekend op de dag dat het ultimatum van de Verenigde Naties tegen Irak afloopt, gaf Siccama zijn rede de titel mee „Verdwijnt de oorlog?" Zijn antwoord luidde uiteraard nee. Siccamma, die sociale en poli tieke wetenschappen studeer de in Amsterdam, is sinds 1975 verbonden aan het Nederlands Instituut voor Vredesvraag stukken, dat in 1983 opging in het Instituut Clingendael. Gangbare opvattingen als zou den democratische marktstel- sels de vrede bevorderen en zouden de afschrikwekkende vernietigingswapens conflic ten onderdrukken, verwijst Siccama naar de prullenmand. Tussen 1816 en 1975 waren de mocratieën bij uitstek de grote vechtjassen, waarbij Frankrijk en Groot-Brittannië topscorers zijn. Wel is het zo dat er in die periode geen duidelijk voor beeld is van democratieën die tegen elkaar streden en dat zou voorzichtige hoop op het afnemen van oorlog kunnen bieden als de westerse politie ke waarden in de hele wereld ingang zouden vinden, aldus Siccama. Kernwapens Ook de afschrikking door nu cleaire wapens heeft niet voor vrede gezorgd, getuige het feit dat grote mogendheden nog steeds „krijgskansen" wagen met conventionele wapens. Crises waarin over en weer gedreigd werd met kernwa pens zijn tot nu toe niet uit de hand gelopen, aldus Siccama, maar in feite is dat pas twee keer voorgekomen, hetgeen een wat wankele basis is om te concluderen dat nucleaire af schrikking oorlog uitbant. Oorlog èn vrede nemen toe, zo stelt Siccama. Als er gevochten wordt, doen er meer landen mee en vallen er meer slacht offers dan vroeger. Maar aan gezien de periode tussen twee oorlogen steeds langer wordt, is er ook meer vrede dan in voorgaande eeuwen. En daar mee is ook het onderscheid tussen oorlog en vrede scher per geworden. Was oorlog in de 18de eeuw nog „een tijdverdrijf voor de adel waarin voor fanatisme, hartstocht en haat geen plaats was", sinds de Napoleontische veldtochten worden grote de len van de bevolking opge trommeld voor militaire ver nietiging van de tegenstan ders, aldus de nieuwe bijzon der hoogleraar, die zijn leer stoel te danken heeft aan de Koninklijke Nederlandse Ver eniging „Ons Leger". ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON DEN HAAG .De Raad van Discipline heeft giste ren de Haagse advocaat B. Angad Gaur berispt we gens zijn taalgebruik te genover mr. J. Schaafsma, de deken van de Neder landse Orde van Advoca ten in Den Haag. De ad vocaat had de deken, toen deze nadere informatie vroeg over reclame-uitin gen op zijn auto „gezeik" verweten. De Raad van Discipline neemt het de advocaat kwalijk, dat hij ook tijdens de rechtzitting zijn onjuiste handelen niet heeft ingezien. De Raad van Discipline moet zich 21 januari nog uitspreken over de klacht van Angad Gaur tegen de deken. De Haagse advocaat verwijt de deken op zijn beurt dat hij had moeten ingrijpen na het ver schijnen van de naaktposter, welke de Haagse sociale advo caat Van Leeuwen heeft ge maakt en verspreid. De advocaat poseerde slechts gekleed in een bef om een beeld te geven van de finan ciële staat waarin de sociale advocatuur zich bevindt. De poster was onderdeel van de protesten van de Vereniging Sociale Advocatuur Nederland tegen de lage vergoedingen in de sociale rechtshulp. Angad Gauer stelde dat er niets verheffends van de pos ter uitgaat en de advocatuur erdoor omlaag woFdt gehaald. Schaafsma meent dat de poster in het algemeen wordt opgevat als ludiek. De deken beschul digde Angad Gaur ervan de klacht te hebben ingediend als een represaille. Vliegoefening zorgt voor ongerustheid GILZE EN RIJEN Een nachtvliegoefening op vliegba sis Gilze-Rijen heeft gister avond voor tientallen ongerus te telefoontjes en veel onbe grip gezorgd. Veel angstige mensen dachten dat de Golf oorlog was uitgebroken. De oe fening was echter tien dagen geleden aangekondigd. Ook op de informatielijn van de PTT probeerden heel wat ongerust geworden personen meer aan de weet te komen over het aan- en afvliegen van de straaljagers. De dienstdoende officier op de luchtmachtbasis zei zich de ongerustheid voor te kunnen stellen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3