Amerikanen demonstreren en bidden voor vrede brieven van lezer; kerk wereld beroepingen Gestage groei van bijbeldrukken Oost-Europa £eidóc £iidóe Sou/io/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóe<3oma/nt DINSDAG 15 JANUARI 1991 PAGIN, Wereldraad veroordeelt militair geweld in Litouwen GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft het optreden van het Sovjetleger in Litouwen veroordeeld. In een telegram aan president Michail Gorbatsjov roept secretaris-generaal dr. Emilio Castro de Sovjetregering op „geduldig te zoeken naar vreedzame middelen om het nationaliteitenvraagstuk in de Sovjetunie op te lossen". „In een tijd dat U een nieuwe orde in de Sovjetunie nastreeft, waarin de waardigheid en de legitieme aspiraties van de vele verschillende republieken worden geres pecteerd, moeten we ten sterkste protesteren tegen het gebruik van militair geweld in Litouwen", schrijft Castro aan Gorbats jov. Hij herinnert eraan dat de demonstraties van de Litouwers vreedzaam zijn geweest. Het gebruik van geweld verergert slechts de spanningen, aldus Castro. Eerste rooms-katholieke viering in St Paul's Cathedral LONDEN Voor het eerst wordt er een rooms-katholieke viering gehouden in de anglicaanse St. Paul's Cathedral in. Londen. Het koor van de katholieke kathedraal van Westmin ster zingt er komende vrijdag de Latijnse vespers. Het kapittel van Westminster woont deze viering bij. Volgende week zingt het koor van de St. Paul's in de katholieke kathedraal. Het koor zal daarbij eveneens vergezeld worden door het kapittel van de anglicaanse kathedraal. De uitwisseling van beide ko ren heeft plaats in het kader van de gebedsweek voor eenheid onder de christenen. De oude St. Paul's Cathedral was tot de oprichting van de Anglicaanse Kerk in 1534 een rooms-katho- liek kerkgebouw. Dit gebouw viel echter bij de grote brand van Londen in 1666 aan de vlammen ten prooi. Wanneer de rijken oorlog voeren, sneuvelen de armen. Jean-Paul Sartre Synagogediensten voor Israël bij liberale joden DEN HAAG Het Ver- bond van Liberaal-Reli gieuze Joden in ons land heeft gisteravond in ver band met de situatie in de Perzische Golf een bij zondere dienst in de Haagse synagoge gehou den. Tijdens de dienst werd gebe den voor vrede in Israël. Voorgangers waren de rabbij nen Awraham Soetendorp (Den Haag) en David Liliënt- hal (Amsterdam). Burgemees ter dr. A. Havermans was ook bij de dienst aanwezig. De orthodox-joodse gemeente in Amsterdam heeft vanmid dag een speciale dienst in de synagoge in Amsterdam-Bui ten veldert. Tijdens de dienst wordt niet alleen gebeden voor vrede in het Midden- Oosten, maar ook voor beëin diging van de aanhoudende droogte in Israël. Leden van de Liberaal-Joodse gemeenten hielden gisteren in Den Haag een synagogedienst. FOTO: ANP Imam in Leidse kerk bezorgd over Golfcrisis LEIDEN De imam van de Marokkaanse moskee in Lei den sprak gisteravond tijdens een nachtwake in de Lutherse Kerk zijn bezorgdheid uit over de Golfcrisis. Het was voor het eerst in Leiden dat een vertegenwoordiger van de Marokkaanse moskee die de meeste moslims in de Leid se regio telt, een uitnodiging aanvaardde om te praten met christenen. „Dat is op zich al de winst die we hieruit halen. In het verleden was het al leen de Turkse moskee die op onze uitnodigingen reageer de", aldus dominee H. Schou ten, gereformeerd predikant in Leiden en vertegenwoordi ger van de Leidse Raad van Kerken. De imam en twee bestuursle den van de moskee zeggen geen partij te willen kiezen in het conflict in het Midden Oosten. Ze hopen dat er nog een oplossing zal komen om een oorlog te voorkomen. Be gin februari zullen opnieuw gesprekken plaats hebben tus sen vertegenwoordigers van de Leidse Raad van Kerken en de Marokkaanse moskee. NEW YORK Nu de VN-deadline steeds meer dichterbij komt en een oorlog in de Golf onaf wendbaar lijkt, gaan de Amerikanen massaal de straten op en de kerken in om te betogen en te bidden voor vrede. Maar president George Bush had zondag een teleur stellende boodschap voor degenen die geen oorlog met Irak willen: „We moeten doen wat ons te doen staat". Veel kerken stroomden het afgelopen weekeinde vol met mensen die de hulp van God inriepen om een oorlog te voorkomen. Duizenden ande re Amerikanen gingen de straat op om deel te nemen aan een van de grootste anti- oorlogbetogingen sinds Viet nam. Een vredesactiviste in South- Carolina zei tijdens een de monstratie dat de angst toe neemt nu de mensen zich rea liseren dat de oorlog voor de deur staat. Duizenden Amerikanen over het hele land gaven gehoor aan een oproep van de ker ken om dit weekeinde naar de kerk te gaan om te bidden voor vrede. Op het altaar van een methodististenkerk in de staat Texas was prikkeldraad neergelegd om de oorlog te symboliseren. „Het enige dat we kunnen doen, is bidden", vertelde een van de bezoekers wiens dochter dienst doet in de Golf als veiligheidsofficier. Kardinaal John J. O'Connor van New York zei dat een oorlog niet onvermijdelijk is. „We moeten bidden zoals we nog nooit gedaan hebben." De grootste vredesdemonstra ties vonden plaats op de uni versiteit van Minnesota, waar meer dan 5.000 mensen bij eenkwamen, en in Santa Cruz in California waar 1.500 de monstranten leuzen schreeuwden voor de vrede zoals „Geen bloed voor olie" en „Troepen terug Nu". Een woordvoerder die de menigte in Santa Cruz toesprak zei: „Als de oorlog uitbreekt, blijf dan niet voor de televisie zit ten, maar ga de straat op en maak het nieuws zelf." Gevraagd naar zijn reactie op de vredesoproepen van een deel van de Amerikanen, ver wees president Bush naar het besluit van het Congres om het gebruik van geweld tegen Irak toe te staan. „We moeten doen wat ons te doen staat, en het Congres heeft dat stand punt bevestigd", aldus Bush. De Senaat steunde Bush met 52 tegen 47 stemmen, het Huis van Afgevaardigden stemde voor het toestaan van geweld met 250 tegen 183 stemmen. De Amerikaanse president re ageerde ook op de Iraakse president Saddam Husayn, die dit weekeinde duidelijk maakte niet van plan te zijn troepen voor het verstrijken van het VN-ultimatum uit Kuwayt terug te trekken. Bush daarover; „Dat verrast me niet, maar zij (de Irake zen) begaan een enorme ver gissing." Pax Christi bepleit vredesconferentie over Midden- Oosten ANTWERPEN De in- ternationale rooms-ka tholieke vredesbeweging Pax Christi heeft de pre sidenten Saddam Husayn en George Bush opgeroe pen in te stemmen met een internationale vre desconferentie waarop alle onopgeloste proble men in de Midden-Oosten aan de orde moeten ko men. Pax Christi dringt er in haar telegram bij Husayn op aan alle Iraakse troepen uit Ku wayt terug te trekken en zijn grieven tijdens zo'n vredes conferentie aan de orde te stellen. Van Bush wordt ver langd dat hij op dit moment afziet van het gebruik van militaire middelen en het handelsembargo tegen Irak meer tijd gunt zijn effectivi teit te bewijzen. Pax Christi is ervan over tuigd, dat een oorlog de pro blemen in het Midden-Oosten niet echt zal oplossen. Boven dien staat het vast dat een oorlog enorm veel mensen het leven zal kosten en onvermij delijk veel menselijk lijden te weeg zal brengen. Het telegram aan beide presi denten is ondertekend door de voorzitter van Pax Christi, de Belgische kardinaal God fried Danneels. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Drunen (herv.geref- kerkgemeenschap) drs. A. Schuil, kandidaat te Ommen. Aangenomen naar Sint Annaland drs.lr. W.C. Meeuse, kand. te Zeist, die bedankte voor Zijderveld (toezegging). Gereformeerde Kerken Benoemd door de Generale Synode tot predikant in algemene dienst, geestelijk verzorger zee-, land- en luchtmacht H. Weggemans, oud-le- gerpredikant, wonende te Harder- studentenpredikant (part-time) mw. drs. H.E. Zorgdrager, kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Monster J. Wagenmakers te Joure; naar Nij- kerk drs. B.H. Steenwljk te Mussel- kanaal. Beroepbaarstelling mw.drs. H.E. Zorgdrager, kand. te Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Amstelveen i.s.m. Mij drecht G. Treurniet Azn. te Waar dhuizen c.a.. Bedankt voor Assen- Zuid P. Scholieren Italië mogen van school ROME Italiaanse scholie ren die geen godsdienstlessen volgen, mogen de school ver laten in het uur waarop de les wordt gegeven. Dat heeft het constitutioneel gerechtshof in Rome bepaald. Het gerechts hof geeft als argument voor zijn uitspraak, dat gelovigen en ongelovigen volgens de grondwet niet verschillend mogen worden behandeld. De Rooms-Katholieke Kerk heeft er altijd naar gestreefd dat leerlingen wier ouders geen prijs stellen op de godsdienst les, een vervangend vak als bij voorbeeld ethiek zouden moeten krijgen. Anders zou de animo voor de godsdienst les wel eens flink kunnen af nemen, vrezen de bisschop pen. Tot de invoering van het nieuwe concordaat in februari 1984 moesten alle leerlingen de godsdienstles volgen. Mgr. Van Lierde, vicaris-generaal Vaticaanstad, afgetreden Mgr. P. van Lierde FOTO: PERS UNIE VATICAANSTAD Mgr. P.C. van Lierde is afgetreden als vicaris-ge neraal van Vaticaanstad. Paus Johannes Paulus II heeft de ontslagaanvrage om leeftijdsredenen van de Nederlandse pater au gustijn maandag aan vaard, zo is door het Vati- caan meegedeeld. Van Lierde werd in 1907 uit Nederlandse ouders geboren in Hasselt (B). Hij trad in bij de orde der Augustijnen en werd in 1931 priester gewijd. Van Lierde studeerde vervol gens in Rome aan het Angeli- cum en het Pauselijk Bijbelin stituut. Vooral de kerkmuziek had zijn grote belangrstelling. Na een kort verblijf in Neder land kreeg Van Lierde in 1937 van de generaal overste van zijn orde opdracht les te gaan geven aan het interna tionale college Santa Monica te Rome. In 1951 benoemde paus Pius XII Van Lierde tot vicaris-ge neraal van Vaticaanstad. In die functie, die gelijk te stel len is met die van bisschop, heeft hij met vijf pausen sa mengewerkt. Van Lierde be reidde onder meer de eucha ristievieringen van de paus voor, was belast met de zorg voor de Vaticaanse gebouwen en was censor van alle boe ken die in het Vaticaan wer den gedrukt. Van Lierde werd in 1955 door koningin Juliana benoemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. AMSTERDAM In het afgelopen jaar hebben de bijbelgenootschappen ruim 1,1 miljoen bijbels vanuit het Westen gele verd aan kerken in Oost- Europa. Bovendien zijn met hun hulp daar bijna een half miljoen bijbels gedrukt, de meeste in Po len, Hongarije en Roeme nië. In de Sovjet-Unie werd een begin gemaakt met eigen bijbelproduk- ties. In Leningrad kwa men reeds 100.000 bijbels gereed. Dit blijkt uit een overzicht dat zojuist is ge publiceerd door de We reldbond van Bijbelge nootschappen. Begin 1990 werd in geheel Oost-Europa, inclusief de Sov jet-Unie, de invoer van bijbels vrijgegeven. Onmiddellijk na men de bijbelgenootschappen contact op met de kerken daar om te bepalen hoe groot hun behoefte daaraan was. Uit dat onderzoek bleek dat in de eerstkomende iaren veertig miljoen exemplaren nodig zullen zijn in 34 ver schillende talen. Zouden al deze bijbels in het Westen gedrukt worden, dan zou dat ruim een half miljard gulden kosten. Bovendien was het de vraag of westerse bij beldrukkerijen over voldoen de drukcapaciteit beschikten om dat aantal op korte ter mijn te produceren. Besloten werd meteen een begin te ma ken met het zenden van bij bels, maar tegelijkertijd po gingen te ondernemen om de bijbelproduktie in Oost-Euro pa zelf te bevorderen. Nederlandse bijdrage Het Nederlands Bijbelgenoot schap had reeds een moderne drukpers geschonken aan het in mei vorig jaar opgerichte Tsjechoslowaaks Bijbelgenoot schap. Die wordt op dit mo ment geïnstalleerd en zal nog dit voorjaar proefdraaien. In het najaar werd uit het fonds Bijbelhulp Oost-Europa een half miljoen gulden be schikbaar gesteld voor extra bijbelprodukties in onder meer Bukarest en Warschau. Deze week werd opnieuw een half miljoen gulden toegezegd. Het fonds draagt veertig pro cent bij van het benodigde be drag van ruim 800.000. Vertegenwoordigers van de Wereldbond van Bijbelge nootschappen stimuleerden van meet af aan de oprichting van nationale bijbelgenoot schappen. In Tsjechoslowakije maakte de bijbelcommissie zich los van de Oecumenische Raad van Kerken en stichtte vorig jaar mei het zelfstandige Tsjechoslowaaks Bijbelgenoot schap, dat ook de steun ver wierf van de Rooms-Katholie ke Kerk en van evangelische kerken die niet tot de raai behoorden. In Roemenië en Bulgarije zijn de plannen voor oprichting van eigen nationa le genootschappen in een ver gevorderd stadium. In de Sovjet-Unie waren de afzonderlijke republieken echter reeds te ver uit elkaar gegroeid. Het gevolg was dat spontaan regionale bijbelorga nisaties ontstonden in Let land, Leningrad (voor het Noordwesten), Moskou (voor de Russische Volksrepubliek met twee bijkantoren in Sibe rië en één in Wit-Rusland) en in Armenië. Bovendien zijn plannen om in de Oekrarie en Moldavië eigen bijbelgenoot schappen te stichtten in een vergevorderd stadium. In toenemende mate is de Wereldbond van Bijbelge nootschappen in het afgelo pen jaar bijbels gaan leveren aan deze nieuwe organisaties in plaats van direct aan de kerken. Dat besluit is geno men, omdat in de loop van het jaar de vraag naar de bij bel onder buitenkerkelijken steeds groter is geworden. Aan kerken geleverde bijbels komen vrijwel uitsluitend te recht bij de eigen leden. Deze organisaties zijn inmiddels be gonnen ook andere distribu tiekanalen te openen, zodat ook mensen buiten de kerk zich een bijbel kunnen aan schaffen. Niet gratis Toen de eerste mogelijkheden zich voordeden om bijbels te leveren aan kerken in de Sowjet-Unie, besloten deze in overleg met de bijbelgenoot schappen ze niet gratis te ver strekken. Zo kon voorkomen worden dat ze snel op de zwarte markt zouden verdwij nen, waar een bijbel vaak meer dan een maandloon De Russisch-Orthodoxe Kerk liet de prijs vaststellen door plaatselijke verspreiders. De Unie van Baptisten en Evan gelische Christenen besloot een gift te vragen om geen btw aan de regering af te be hoeven dragen. Zo brachten deze bijbels, en ook de twee miljoen nieuwe testamenten die door Kruis tochten en Taizé gestuurd werden, roebels op. Die wa ren echter op de internationa le geldmarkt niet omwissel- baar in dollars, marken of ponden. Ze konden ook niet opnieuw voor bijbelproduk ties in eigen land gebruikt worden, omdat die op dat mo ment nog niet mogelijk wa ren. In diezelfde periode ontvin gen beide kerkgemeenschap pen honderden kerkgebou wen terug die zeventig jaar lang voor een ander doel ge bruikt waren en nimmer wa ren' onderhouden. Met toe stemming van de Wereldbond gebruikten zij een deel van de opbrengst van de bijbels voor restauratie van deze gebou wen, terwijl een ander deel gereserveerd werd voor even tuele toekomstig bijbelpro dukties. Eigen produkties De nieuw opgerichte bijbelor ganisaties wilden zo snel mo gelijk zelf de produktie van bijbels ter hand nemen. Een onderzoek toonde aan dat een bepaalde soort papier geschikt was voor de produktie van een dikke kanselbijbel. Bo vendien staat de regering sinds kort bijbelprodukties toe. Kerkelijke leiders zoals de nieuwe patriarch van de Russisch-Orthodoxe Kerk, Alexej, achtten die omvang van de bijbel geen bezwaar. "Op dit moment gaat ons kwantiteit boven kwaliteit", zeiden ze en Alexej voegde daaraan toe: "Wij willen best gezien worden met een bijbel onder onze arm. We behoe ven hem niet zo nodig weg te stoppen in een colbertzak of damestasje". Daarom besloot de Wereld bond van Bijbelgenootschap pen in september medewer king te verlenen aan enkele proefprodukties. Inmiddels zijn de eerste 100.000 bijbels in Leningrad van de pers geko men. Zij zullen verkocht wor den via de staatsboekhandels in die stad. In Moskou komen nog deze maand 150.000 bij bels gereed. Er wordt nu on derhandeld over meer pro dukties. Een ander gevolg was dat de Wereldbond steeds meer bij bels ging leveren aan deze re gionale bijbelorganisaties en minder rechtstreeks aan de kerken. Omdat ze bezig zijn nieuwe verkoopkanalen op te bouwen, komen de bijbels niet langer uitsluitend terecht bij kerkleden. Bovendien wordt de opbrengst van die bijbels onmiddellijk weer gerives- teerd in nieuwe bijbelproduk ties. Het Nederlands Bijbelgenoot schap gaat de Hongaarse Bij- belraad adviseren, die tevens verantwoordelijk is voor de produktie van bijbels voor de Hongaarssprekende kerken in Roemenië, Tsjechoslowakije en de Sovjet-Unie. JAN J. VAN CAPELLE- VEEN Lubbers door de porseleinkast Is premier Lubbers zijn fijne neus voor politieke kwijtgeraakt? Je zou bijna denken van wel. In heeft hij zijn neus tweemaal keihard gestoten omdat hij politieke haalbaarheid van een voorstel ogenschijnlijk volsi gen verkeerd taxeerde. ini: IEDEREEN die een eigen huis heeft kan zich vast nog hi i inneren hoe Lubbers eind vorig jaar politiek Den Haag [j rep en roer bracht met zijn plan de hypotheekrente-aftn met éénderde te beperken. Deze 'blindganger' werd echi reeds binnen enkele uren door de beide regeringsfracties j demonteerd. Een nog snellere dood stierf het voorstel om de uitkering rechten van arbeidsongeschikten (wao) en zieke werknemi te beperken. Is het wel terecht dat de wao-uitkering ft wordt verstrekt als de werknemer zijn ziekte aan zichzelf wijten heeft, zo vroeg Lubbers zich deze week af in h T VAR A-programma 'In het Nieuws'. Ook bepleitte hij eeng leidelijke afbouw van de wao-premie en uitbreiding van h aantal wachtdagen in de ziektewet. ONGEVEER tegelijkertijd gaf CDA-kamerlid Gerrit Teq)E stra in een interview met het CNV-blad 'Opinie' te kenne nj dat inperking van de ziektewet- en wao-rechten voor in CDA-fractie „absoluut niet bespreekbaar is". De reactie vi ai de PvdA-fractie was niet minder afwijzend. Tenslotte veldi et ook de vakbonden en de Wetenschappelijke Raad voor h el Regeringsbeleid (WRR) een vernietigend oordeel. Volgens i ii WRR stuit het aanbrengen van een onderscheid tussen b ai roeps-en privé-ongevallen op allerlei uitvoeringstechnisel problemen. Had Lubbers deze storm van kritiek niet zien aankomt Gezien de niet geringe staat van dienst van de premier is d toch zeer onwaarschijnlijk. Het feit dat hij als een olifa door de porseleinkast wandelt, lijkt daarom eerder ingegevi door de ernst van de bezuinigingsproblemen waar het kal net voor staat. Door wat koppen en schotels te laten sneuv le.n, zo lijkt Lubbers' opzet, zal het ten minste tot politiek i burgers doordringen dat er moeilijke besluiten moeten \vo den genomen. VERDER kan natuurlijk nooit worden uitgesloten dat enk le scherven van de grond worden geraapt en alsnog met w plak- en lijmwerk aan elkaar gezet worden. Zo werd na het kabaal over de hypotheekrente-aftrek een minder 'piji lijke' variant verhoging van het huurwaardeforfait- deze week in het kabinet buitengewoon serieus besproke: Terwijl deze maatregel op precies hetzelfde neerkomt: mii der aftrek van betaalde rente! WlE mocht denken dat Lubbers' voorstellen rondom d ziektewet en wao onderin een afgesloten lade zijn belam vergist zich. Daarvoor hebben CDA en PvdA er iets te v« nadruk op gelegd dat dergelijke draconische maatregelen d jaar niet aan de orde kunnen zijn. Maar als in 1992 moei blijken dat de maatregelen die werkgevers en werknemei zélf hebben afgesproken onvoldoende hebben opgelever rust er dan nog altijd een absoluut veto van CDA en Pvd op verdergaande wao-maatregelen? We durven er op te we den dat de aan flarden geschoten voorstellen van Lubbe dan weer als een phoenix uit de as zullen herrijzen. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonde stukken te bekorten Angst of vertrouwen Het is onverantwoord een angstpsychose bij de mensen aan te wakkeren. Zijn er geen realistischer zaken waar wij Wél iets aan konden verande ren, maar waar geen aandacht voor was? Zo bijvoorbeeld het feit dat wereldwijd meer abor tussen zijn verricht dan de vijftig miljoen slachtoffers van de tweede wereldoorlog. Is er niet steeds op gewezen dat dit een voortdurende wraakroe pende zonde was, waarvoor wij eens mogelijk door God de rekening zouden gepresen teerd krijgen in de vorm dat er opnieuw grote rampen over ons zouden kunnen komen? Het is niet voldoende alleen te bidden. Gezamenlijk hebben alle kerken de plicht er op te wijzen dat wij weer Gods ge boden moeten onderhouden. Te beginnen in ons eigen land, uiteindelijk hun allereerste roeping, en onze hoogste plicht. Dat biedt heel wat meer, namelijk vertrouwen. En dan doen we wat, zelfs heel veel: wat God wel gevallig is. C.D. Noorderwier, DEN HAAG. Gezinsmis (3) Als de briefschrijver uit Den Haag al jaren niet meer naar de kerk gaat, dan moet hij d zelf verantwoorden. Dat hot niet te verhinderen zijn i toch enig katholiek onderrk te geven en niet alles ovi boord te zetten. Later kan he dat wel eens zwaar valle want deze tijd blijft niet i dan verwijt de zoon wellic zijn ouders zijn gebrek aan o derricht. Als de briefschrijv en vele anderen in de gezii viering eens een beetje puntjes op de i zouden zette dan zou het voor die wel wat rustiger geweest zij Trouwens ook voor oude mensen, want inwendig erg ren die zich ook wel. Als briefschrijver dan die ene e kele keer naar de kerk ga dan moet hij niet overal zo afgeven. Het is wat rumoe ger dan vroeger. Dat mi maar de kerk moet geen kt misterrein worden. Jezus hei zelf gezegd: Laat de Kinder tot Mij komen. Maar d moeten de ouders dat wel i delijk begeleiden. En trc wens: overdrijft u niet e beetje? Bij ons in de kerk n de jongerenviering of de J zinsviering is het ook wel v rumoeriger, maar niet zoals briefschrijver meldt. J. v.d. Krogt, SASSENHÉIM. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071 - 122 244 Postadres Postbus 112300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za van 14 00 tot 15 00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaart per maand 25,70 per maand per kwartaal 76,60 per kwartaal per jaar f. 294,30 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit tè worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bartkiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2