Stompwijk verliest z n enige echte ambachtelijke schoenlapper Splotsz onderscheidt zich met culturele activiteiten LANGS OMWEGEN "5 Aanleg Middelland Handtekeningactie voor aanblijven beheerder kantine De Tweesprong LEIDEN OMGEVING £eidóe6ouoant DINSDAG 15 JANUARI 1991 PAGINA -J JAN HAGEN VERLAAT NA RUIM EEN HALVE EEUW HET ERE- VELD VAN HERSTELLEND LEER Ruim 50 jaar heeft Jan Hagen ervoor gezorgd dat de Stompwijkers en naas te omtrek-bewoners met enige onvolkomenheid aan hun schoeisel geen natte voeten behoefden te krijgen. Hij is inmiddels vergrijsd in het hakken zetten en verzolen. De brillantine in zijn haar is nog steeds up to date. Het zal wel ,,gel" zijn, waar mee Hagen zijn stevige haardos in postuur houdt. De geschiedenis herhaalt zich immers. Jan Hagen wordt echter op 21 maart 65 jaar en dat vindt hij een ordentelijke leeftijd om met het ambacht ten voeten uit te kappen. Die tijd zit hij nog wel uit met herstellen, met de door zijn vrouw uit spijkerstof vervaardigde voor schoot op de knieën, maar daarna lapt hij de schoenen aan zijn laars. Dan is het mooi geweest en welletjes na een leven van repareren. Tot wien zijn kliënteel zich na 31 maart zal moeten wenden, om het schoeisel weer in fatsoen te krijgen, ligt buiten het ge zichtsveld van deze oprechte vakman. Een opvolger heeft zich niet aangediend. Maar zoals eens Scrooge in Dickens' Kerstverhaal opmerkte na een bedelverzoek van twee heren om bijstand aan de werklozen: „Zijn er dan geen inrichtingen om ze op te van gen?" zo reageert Hagen nu met: „Ik zou het niet weten, maar er zijn hakkebarren zat in de buurt!". Over twee maanden sluit Jan Hagen zijn werkplaats aan de Dr.Van Noortstraat in Stomp wijk. Met je 65ste ga je met pensioen, en als zelfstandige ondernemer is Hagen niet van plan van dat onvermijde lijke en geijkte patroon af te wijken. Gisteren liep ik sa men met hem en zijn echtge note, een zorgende duivinne gelijk, nog even de afgelopen feiten langs. Het begon met de mobilisatie, eind augustus 1939. „Ik was toen 13. Mijn oudere broer Koos werd opgeroepen voor de dienstplicht. Hij was ook schoenmaker, net als onze va der Jan, en ik moest Koos toen een tijdje vervangen in onze werkplaats". Vader Jan, Koos en jonge Jan vormden een tijdlang een sterke schoenmakersfamilie. En al tijd in die werkplaats aan de Dr.Van Noortstraat, waar va der Hagen zowat 80 jaar gele den met het bedrijf was ge start. „Pa stopte in '65, waarna onze Koos de baas werd. Ik was bij hem in loondienst. Tot Koos 13 jaar geleden overleed. Toen werd ik baas. In '78 was dat dus. Ik had geen papieren om zelfstandig door te kun nen gaan, maar bij het hante ren van de voorschriften kneep men een oogje dicht". Mevrouw Hagen: „De politie werkte mee en kneep, als het zo uitkwam, nogmaals dat oogje dicht wat de controle betrof". Haar man Jan: „Ik heb nooit moeilijkheden ge had. want ik stond bekend om mijn vakmanschap en die ont brekende papieren hebben geen gewicht in de schaal ge legd. Dat kon ook niet, want ze waren er eenvoudig niet hè. Alles is puur op het vak gericht". En die toegeknepen oogjes kwamen mooi uit. De laatste tijd ontmoet ik ru- briekshalve nogal wat men sen met een starre, statische kunstreiger bij een vijvertje in de tuin. Vorige week was dat nog Bart van der Klaauw, de luchtvaartspecialist met een hang naar postzegels die aanvliegende reigers een loer probeert te draaien. Deze keer liet Jan Hagen me zo'n „vo gelverschrikker" zien die zijn vijvertje voor raids moet vrij waren. Het heeft niet veel ge holpen: „Ik ben nogal wat goudvissen kwijtgeraakt. Ik heb me laten vertellen, dat vrouwtjesreigers zich niets van kunstreigers aantrekken. Maar eigenlijk kun je reigers beter te vriend houden". Tui nieren is een van de hobby's die straks Jan Hagen zullen helpen zijn vrije tijd nuttig te besteden. Maar enfin, Hagen junior leerde als knaap het vak tij dens een vierjarige opleiding aan de vakschool voor schoenmakers in Den Haag. „Daar leerde ik geheel nieu we schoenen te maken. Zo maakte ik pekdraad, waarmee je de zolen aan de randen vastmaakt. Alles ging met de hand. Daar kwam geen ma chine aan te pas. En de schacht maken hè, het boven leer. Die schacht werd over een leest getrokken en dan werd het onderwerk daaraan bevestigd. Met de hand ge naaid; tegenwoordig wordt al les zowat gelijmd. Hakken en zolen bijraspen en zo maar verder. De machines kwamen later. Vader had al één machientje, maar ik werk sinds 20 jaar met machines. Ik noem maar wat: een freesmachine, twee schuurmachines, een „aflap- per", een lijmpers, een bijsnij machine en een oprekmachi- ne. Alles vakwerk hoor". Te genwoordig herstelt Jan Ha gen, en maakt geen nieuwe schoenen meer: „Alleen repa raties, maar de grondbeginse len had ik in elk geval bin nen". In zijn carrière heeft Jan Hagen duizenden paren schoenen opgelapt. Klanten uit de hele omtrek. Geen con currentie, geen scheve ogen. Het waren me tijden, dat de Hagens vrijdagsavonds tot twaalf uur en later in touw waren omdat de reparaties za terdags klaar moesten zijn. Een keer kwam de arbeidsin spectie rond middernacht bij Hagen langs. Koos mocht blij ven werken (omdat hij 's za terdags wilde' gaan visser? moest het karwei af zijn), maar jonge Jan, als werkne- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. mer, moest stoppen en naar bed gaan. Hup. Ook al ging hij 's anderendaags mee vis sen. „Vissen doe ik overigens nog steeds; ik zit elke zondag ochtend roerloos aan de wa terkant, zolang er geen ijs ligt tenminste". De tuba Daar heb je weer zo'n hobby van Jan Hagen: muziekma- ken. Jan is nu 53 jaar wer kend, althans blazend, lid van Stompwijks eigen, hoogge roemde fanfare „Juliana". „Ik speel tuba, een „bariton" lie ver gezegd. M'n broer Koos was ook aan de muziek, met een bugel. Daarvoor gebrui ken ze bij de harmonies een klarinet. Ik studeerde tot voor kort elke middag een half uur. Zo zei eens een buur vrouw (die tussen de middag altijd even naar bed ging) te gen mijn vrouw: „Mens, nou was ik net ingeslapen, ver duld, en daar begon je man weer te blazen". „Nou, dat studeren is wat minder ge worden, maar dat komt straks wel weer terug, als ik meer vrije tijd ga krijgen. Die tuba ga ik weer meer oppakken. Overigens sla ik geen repeti tie over. Je moet wat om han den hebben, tussen neus en lippen. En dan de tuin bijhou den en fietsen, als het mooi weer is". Dan is er nog het voetballen waaraan Jan Hagen (na al het leer en rubber), zijn warm kloppend hart verkocht heeft. „In de jaren '50 was ik keeper van het eerste elftal van Stompwijkse Boys. Die bal laat ik nu liggen, maar ik ga wel regelmatig nog kijken naar de wedstrijden. Ik heb 't druk 's zondags". Wat niet wegneemt, dat Jan Hagen eens een leven vol spij kertjes heeft gekend. „Ik spij kerde veel meer zolen dan vandaag; er komt nu geen spijkertje meer aan te pas". Mevrouw Hagen: „Weet je nog wel, al die spijkertjes die je verkocht om wiegen te be kleden. Dat hoor je ook niet meer". ]anusje van alles Ze zeiden weieens tegen Jan Hagen: „Jan, jij bent een ma nusje van alles, jongen; jij kunt van alles". „Nou", zegt Han vandaag, dat vond ik helemaal niet zo leuk die uit drukking. Net alsof ik geen eigen specialiteit had. Dat kwam me rot over". „Nou nou, Jan, man", suste me vrouw Hagen, „Zo erg was het nou ook weer niet, vind je zelf ook niet?" „Ach nee", gaf Jan toch maar toe, „Ik wist wel overal raad mee, dat is zo". Jan Hagen heeft dp klasse schoenen („Mooi werk was dat; ik heb een jaar of 15 voor een gerenommeerde schoen winkel in Leidschendam ge werkt") volop meegemaakt en hij zegt nu: „Ik vind, dat er weer betere schoenen worden verkocht, die waard zijn om gerepareerd te worden. Vroe ger liepen ze ze af; dat waren weggooischoenen. En dan kocht men voor een paar tien tjes weer een nieuw paar. Het was goedkoop goed; geen leer, allemaal troep". Eigenlijk heeft Jan Hagen een gans regulier leven met het leer en aanverwante artikelen geleid. Uitschieters waren er nauwelijks. Je wilde je schoe nen gelapt hebben, of je wilde het niet. In het laatste geval liet je in Stompwijk Jan Ha gen schieten en kocht je nieu we schoenen, gympies of san dalen. Daar lag Jan in z'n geoutilleerde eenmanszaak niet wakker van. Het zou zijn tijd wel duren. Maar er was weieens iets leuks ook. Zoals die keer „dat ik 's avonds in weer en wind met de fiets gerepareerde schoenen moest wegbrengen. Om de een of andere reden sprong er een schoen won derlijk in feite uit m'n fietstas en plonsde het water van de Stompwijkse Vaart in. Beetje paniek. Ik probeerde met een hark die schoen weer op te halen, maar dat lukte niet. De volgende middag ging ik terug en ik keek in het toen nog heldere water van de vaart. En waarachies, daar lag ie, die schoen. Ik heb 'm eruit gevist en keurig op gepoetst afgeleverd bij de klant. Ik heb geen klacht, ge hoord. Zoiets vergeet je niet meer". Eind maart gaat de werk plaats van Hagen na ruim 80 jaar dienstverlening dicht. „De zaak en de spullen zijn nu afgeschreven", aldus de nuchtere eindnotering van baas Jan Hagen. „Weg ermee. Mijn eigen schoenen blijf ik daarna met de hand herstel len. Dat kan ik nog steeds. Het is me eens bijgebracht". iir J e 1 le, 1 Woning vooi» asielzoekers in Ter Aar dei TER AAR Binnen enkt 2? dagen heeft Ter Aar een w tge ning beschikbaar voor de »th vang van asielzoekers. 1 ri< gaat om een pand aan de V rm' Schagenhof waar in eerste stantie een Soma wordt onde-0^oidcnt. Zes vi)t- willigers zijn beschikbaar vo de begeleiding van het gei nCj met vier kinderen in de le fU< tijd van één tot zes jaar. E. Kraak (PAK) vroeg in commissie onderwijs en w zijn gisteravond of de gemee te zaken coördineert. Ze te voor instelling van fondsje om acute praktiso problemen op te kunnen lossen. Als voorbeeld noei ze tandartshulp in het wee einde. A. Otto (CDA) plei voor snelle inschrijving v kinderen in de leerplichti leeftijd voor de basisschool. Drechtloop langs mooiste plekjes rond Leimuiden LEIMUIDEN Voetbal^ eniging Kickers '69 uit L muiden houdt zondag de 22 „Drechtloop". Dat hardloo[ IC| venement waaraan trekt ja ns lijks honderden mensen i het hele land. De route va de deelnemers langs de ma ste plekjes van Leimuiden omgeving. De tocht telt v ns afstanden, vier, tien en 21 lomter en voert langs veenriviertje De Drecht. inschrijving is zondag vaiin 9.30 uur in het clubgeboi aan de Beukenlaan in Leimi sc den. De start voor de 21 ki; |,c meter is om 11.00 uur. Voor 10 kilometer om 11.10 voor de 4 kilometer om 11 uur. Alle hardlopers kunn van de accommodatie van Kickers gebruik maken. Vo de drie snelste lopers is er e prijs. Elke deelnemer ontvar 6 een fraaie herinneringsstai jj; aard. Meer informatie bij ai Vernooy, Griede 9, Leimi den, 01721-9890. Hernieuwde start voor Zoeterwoudse ondernemf' ZOETERWOUDE De nC denstand van Zoeterwor heeft gisteravond de han< ineengeslagen en zich opniei |t georganiseerd. Dat is gister f. meegedeeld na een „bezi M ningsbijeenkomst" in Don R p co. De organisatie „Ondeni|( mers Zoeterwoude" is sin anderhalf jaar de opvolger v de afdeling van het KNflri De Winkeliers Vereni Zoeterwoude (beter bekeni WIZO) is onderdeel van 1 dernemers Zoeterwoude. de bijeenkomst van gist waren twintig ondernen aanwezig. Wie voorz wordt is nog niet bekend, ter van der Krogt stelde na 11 jaar waarvan neg en half jaar als voorzitter het KNOV niet meer kiesbaar. TER AAR De aanleg van het recreatiegebied Middel land Ter Aar begint in februa ri. De gemeente hoopt dat het in april gereed is. Voor de aan leg is twee ton uitgetrokken Het onderhoud mag jaarlijks 25.000 gulden kosten. De be wonerscommissie Middelland had plannen ingediend voor het dubbele bedrag. Het plan voorziet in een scha- penveld aan de zuidwest-kant van de Ringhoeve. Aan de oostkant komt een trapveld. Langs het fiets-voetpad rich ting Ringdijk komen beplan tingen en waar nodig hekwerk ter bescherming van kleuters die gebruik maken van de daar geplande speeltoestellen. Aan de westzijde van de Ring hoeve komt een veld voor het uitlaten van honden. Daar om heen komt een crossbaan. Burgemeester Verhoef zei gis teren tegen de bewonersraad dat bij de plannen een rol speelde dat de veiligheid van de gebruikers optimaal moet zijn, de aanwezige bomen ge spaard moesten blijven en dat de buurt betrokken moet blij ven bij de inrichting. De bewoners van het Bosveen waren niet tevreden met de ontsluiting van het terrein via het Bosveen naar de Aardam- seweg. Ze wilden een ontslui ting via de brug naar de Ring dijk. De Laagveen bewoners pleitten daarentegen juist voor een weg via het Bosveen. In een later stadium buigen ge meentebestuur en een bewo nerscommissie' zich alsnog over dat probleem. Volgens de burgemeester heeft het pro vinciale stedebouwkundig bu reau toch een weg via de Ringdijk geadviseerd. In het voorjaar wordt ook be gonnen met de bouw van tien seniorenwoningen aan het Bosveen. Onlangs kreeg Ter Aar dit extra contingent wo ningen toegewezen. In februa ri zal met de infrastructurele werken begonnen worden en op zeer korte termijn erna met de bouw van de huizen. ONZEKERHEID NA OVERNAME DOOR SPORTFONDSEN ALKEMADE „Louis moet blijven, Louis moet er zijn, want met hem in de kantine is de sfeer daar fijn". Die tekst siert de handtekeningenlijsten die sinds zaterdag door 225 Alkemadese binnenspor- ters zijn ondertekend. De handtekeningenactie is bedoeld om kantinebe heerder Louis de Voogd voor Sportcomplex „De Tweesprong" te behou den. Het is namelijk nog lang niet zeker of Louis de kantine kan blijven pachten, nu het Sportcom plex in handen van Sport fondsen Nederland (SFN) is gekomen. In de meeste andere com plexen van SFN exploiteert Sportfondsen zelf de kantine. Louis wil echter alleen blijven als hij de zaak zelfstandig mag pachten en niet in loondienst hoeft. „Ik had dit terloops wel eens verteld tegen de van Basketbalvereniging „Dunk In", die hier na afloop van hun training altijd een tijdje komen kletsen. Tot mijn verbazing is een van hen, Bob Hillebrand, toen een handte- keningenaktie begonnen. Ik wist van niks, maar vind het natuurlijk hartstikke leuk dat ze het zo voor me opnemen" zegt Louis de Voogd. Volgende week heeft hij een gesprek met de Raad van Be heer van Sportfondsen Alke made B.V. Hij hoopt te kun nen blijven, maar zeker is dat nog helemaal niet. Wel heeft voorzitter van de Raad van Beheer A. van den Bogaard beloofd zijn uiterste best voor De Voogd te zullen doen. Gezellig Bob Hillebrand van „Dunk In" vertelt dat het tegenwoor dig zo gezellig is in de kantine van De Tweesprong. „Vroeger had je daar om de haverklap een andere beheerder. Toen gingen we na afloop van ons sportavondje meestal meteen weg. Nu niet meer, want het is echt gezellig bij Louis. Toen we hoorden dat hij weg zou gaan als hij de kantine niet langer mocht pachten, waren wij van „Dunk-In" het er met een over eens dat we iets voor Louis moeten doen. Wij ken nen hem pas sinds april toen hij in de Tweesprong kwam". De actievoerders hopen uitein delijk duizend handtekenin gen te verzamelen die ze wil len overhandigen aan het col lege van B W of aan de Raad van Beheer. Louis de Voogd (28) werkt sa men met zijn vriendin Marian Voortman met veel plezier in de Alkemadese sportkantine. Hun ontspannen wijze van omgaan met mensen is kenne lijk aanstekelijk. Iedereen, van jong tot oud loopt na afloop van een sportwedstrijd of trai ningsavond de kantine in voor een drankje en een praatje. Het is er gezellig. Louis heeft de touwtjes goed in handen. Sinds hij de kantine beheert, hoeft de politie niet meer in te grijpen voor baldadigheid of vandalisme. Louis vertelt dat hem bij zijn komst in april geen enkele ze kerheid was geboden. Van het Louis de Voogd en Marian Voortman in De Tweesprong. begin af aan wist hij dat het Sportcomplex door de ge meente Alkemade zou worden overgedragen aan Sportfond sen Nederland B.V. „Voor dit jaar heb ik nog geen pachtcon- tract ondertekend, omdat het gedurende de verbouwing van de Tweesprong ook improvise ren wordt in de kantine. Een deel daarvan moet namelijk worden gesloopt". De Voogd wil best een jaartje „kampe ren", maar dan moet er wel zekerheid tegenoverstaan dat hij de kantine ook na de ver bouwing kan blijven pachten. „We hebben het hier geweldig naar ons zin. We beginnen juist de vruchten te plukken van onze inspanningen van het begin. Er komen steeds meer toernooien in De Twee sprong. Diverse zaalsportvere- FOTO: WIM VAN NOO nigingen houden hun fees t vondjes tegenwoordig in kantine. Vroeger gingen naar elders. Ik denk dat heel wat goodwill hebben kweekt in de korte tijd dat hier zijn". 1 ELLEN VERHAI1 ONTWERP NIEUW GEBOUW „OP ZIJN MINIMUMST' ALKEMADE „Jongerenso- ciëteit Splotsz doet meer aan sociaal-culturele zaken dan de nadere jeugdsociëteiten in Al kemade. Het verschil is verge lijkbaar met dat tussen de VPRO en de TROS." Dat ant woordde het Splotsz-bestuurs- lid Fred Koek in de vergade ring van de Raadscommissie Welzijn gisteravond op vragen van commissielid A. van den Bogaard (VVD). Aan de orde was de nieuw bouw van de jongerensociëteit op de groenstrook bij het par keerterrein van Voetbalver eniging DOSR. Het nieuwe onderkomen kost ongeveer 350.000 gulden en wordt ge subsidieerd met 154.000 gul den, waarvan 118.000 gulden voor rekening van de gemeen te. Van den Bogaard vroeg zo ex pliciet naar het verschil tussen Splotsz en de andere jongeren- sociëteiten omdat die kans zien fraaie onderkomens te bou wen, waarvoor de gemeente nauwelijks in de beurs hoeft te tasten. Het Splotsz-bestuurslid stelde met nadruk dat het hui dige onderkomen op de hoek van de Alkemadelaan en de Stationsstraat in Roelofarends- veen geen jaar meer meegaat. De balkenlagen zijn verrot en vele scheuren sieren de mu ren. Geluidsoverlast valt niet goed meer aan te pakken, een kleedkamer voor optredende bands ontbreekt en het sani taire blok is onvoldoende. De leden van de soos zijn be reid tot zelfwerkzaamheid in de periode juni-september 1991 om zo een bedrag van 50.000 gulden te besparen. De eerste besparing die ze inmiddels hebben gerealiseerd zit in het huidige ontwerp in plaats van het eerder beoogde gebouw van een half miljoen. Het nu ontworpen soosonderkomen noemt Koek „echt op z'n mini- mumst" en de lening van 151.000 gulden die Splotsz moet aangaan „echt op z'n maximumst". Wethouder L. Beelen liet we ten dat het tijdspad van Splotsz te optimistisch is. „De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de zaak financieel en pla nologisch van de zomer nog niet rond kan zijn. Bovendien moet er nog een bezwaar schriftprocedure worden afge handeld. Met voetbalvereni ging DOSR zijn we in onder handeling. Of er nog meer be zwaren zijn, moeten we af wachten. De zaak ligt politiek gevoelig", aldus Beelen. Het CDA-raadslid N. van Rui ten (CDA) gaf enige voorzetjes op de komende besprekingen. Hij noemde het voorgestelde financiële plaatje „fors" en zei dat vooral de voorgestelde subsidie „wel erg in het oog springt". Hij vroeg een jaar verslag van Splotsz en wenste dat in de contracten voorwa den worden opgenomen I aanzien van het gebruik i het gebouw. Hij wil namel i niet dat de gemeente hande vol geld spendeert aan sled I een handjevol jongeren. 01 wilde hij meer duidelijkhi over het gebruik van i DOSR-parkeerterrein als k; i misterrein in september. V I Ruiten eiste dat Splotsz van voren de beloofde zelfwei zaamheid op de een of andi wijze garandeert.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14