Rij ndij kbuurt legen plan militair invalidentehuis Over smaak valt niet te twisten STAD OMGEVING/RTV Expositie in tijd en ruimte moet publiek naar museum halen Een cadeau van formaat SeidóeCowumt DINSDAG IS JANUARI 1991 PAGINA 13 Jeruzalem n grijzende Noordwijker- uter probeerde gisteren Leidse kantonrechter js te maken dat hij niets, ar dan ook helemaal ts, van betaald parkeren vist. De man had in de- nber 1989 in Leiden ge keerd zonder te betalen, imverbaasd was hij over parkeerbon. „Maar komt an nooit in de stad. Weet an niet dat daar over het, emeen een streng par- jrregime heerst", vroeg hter J. Rigters. ee", was het simpele ant- ird. ,,U bent toch geen imdeling in Jeruza- fronste Rigters de ikbrauwen. Dat was de nou ook weer niet. hij legde uit dat het Sinterklaas was, dat zo druk was in Leiden dat de parkeerterreinen jvol stonden. Dat hij elders in de binnenstad est betalen, wist hij niet. kwam nooit in de stad, hij zonder blikken of zen. En nu vond hij het echtvaardig dat hij 35 den boete moest betalen plaats van de 2 gulden r de parkeermeter. icier van justitie, J. van had het verhaal van de i met stijgende verba- aangehoord. Met een pcog naar het publiek in zittingzaal vroeg hij cy- 'i „Waar heeft u uw nu staan". Een lachsal- volgde, maar de Noord- cerhouter viel niet uit rol. Nog even onschul- vertelde hij dat hij zijn op dezelfde plek des eils had geparkeerd. De er, onder de indruk zoveel naïviteit, werd even stil van. Onmid- (ijk volgde daarop de ïg „of meneer nu wel tald had". Dat had de lenstreker. Spreekwoor- over ezels en stenen immers nog steeds van lassing. de man nooit in de stad im en niet op de hoogte van betaald parkeren, Van Ek geen reden om vrijspraak te vragen, danks de geslaagde po- blijven nog altijd de keersborden over waar gelet moet worden tij- s het autorijden. Maar volle pond, 50 gulden, 'O d hij toch teveel voor eel onwetendheid. Hij e 35 gulden boete. Ook ers kon zich niet voor- len dat de Noord wijker- e ter onbekend was met fenomeen betaald par elen. En daarom legde hij je julden boete op. i »t guilty hters zijn over het alge- en keien in het Alge- J«n Beschaafd Neder- is. Ze zijn niet voor een pimaticaal foutje te van- ze houden betogen ir geen zin tussen is te gen en wee degene die met steekhoudende ar- ïenten voor het hekje ()Uit, die wordt met snij- de opmerkingen de Dolbanken weer in ge- [d. Maar zodra de rech- ijke macht zich in een ere taal uitdrukt, is het tlopen met de waardig- i. De granieten rots ver- ert dan in een hulpeloos telsteentje. Althans die uk wekte rechter Rig- toen hij voor een Ira- in het Engels moest rschakelen. man had een parkeer- 7 gekregen toen hij bij de ise universiteit een puter aan het uitladen Omdat het niet lang duren, had hij z'n auto- Ï'teltjes in het contact la- zitten. De parkeerwach- was echter onverbiddel- en kladderde een geel etje vol. En gaf hem volgens in onwaar- jnlijk vloeiend Engels te Staan, dat hij maar ver- 1 moest gaan halen bij kantonrechter. Hetgeen Chiedde. t riekt naar een laad- en erhaal, maar meneer |l ft gewoon een fout ge- ~kt", vond officier Van en eiste de gebruikelijke [ulden. Rigters geloofde (verhaal van de man. uldig zonder straf, con- leerde hij. Niet begrij- d keek de man hem aan. Bilty without fee", ver- Ie de rechter letterlijk, ieuw vraagtekens op gezicht van de man. „I lare only guilty not with ^e", probeerde een zich kJemakkelijk voelende ■ters opnieuw. „Not guil- vroeg de gedaagde. iu don't have to pay", Je de inmiddels hulpe- kijkende rechter uit. begreep de foutpar- I 'der uiteindelijk. KARIN SWIERS SP maakt bezwaar tegen beslotenheid van stuurgroep LEIDEN De Socialistiese Partij (SP) wil niet meedoen aan de stuurgroep be stuurlijke vernieuwing. De partij heeft grote bezwaren tegen de beslotenheid van deze stuurgroep. Zo schrijft de fractie in een brief aan het Leidse col lege. Tijdens de algemene beschouwin gen werd een motie over het openbaar maken van deze stuurgroep wegge stemd. Politiek hoort in de openbaar heid te worden bedreven, vindt de SP. Vergaderen achter gesloten deuren is volgens de SP uit den boze. Behalve als het over persoonlijke zaken gaat. En dat is bij bestuurlijke vernieuwing niet het geval. De SP wil graag meedoen, maar dan in de openbaarheid. Kamer van Koophandel niet LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland (KvK) is te gen het afwikkelen van het stationsver- keer via de Marislaan. Dat schrijft de KvK in een reactie op de nota verkeers- circulatie stationsomgeving. Met de on dertunneling van het Stationsplein kan de KvK wel instemmen. Een „lange" tunnel verdient dan de voorkeur. De KvK vindt het afwikkelen van het ver keer via de Marislaan in strijd met het oude verkeerscirculatieplan. In dat plan staat dat het verkeer van en naar de bin nenstad via de Schuttersveldweg moet worden geleid. Bovendien is de Maris laan, lopend door een woonwijk, niet be rekend op het vele verkeer dat daar in de toekomst overheen gaat. Op het punt waar de Marislaan en Fokkerweg op de Schuttersveldweg uitkomt ontstaat- een onoverzichtelijk en dus gevaarlijk ver keersbeeld, weet de KvK. Het verkeer voor verkeer via Marislaan kan beter worden afgewikkeld als wordt gekozen voor een lange tunnel met een tunnel voor afslaand verkeer richting Schuttersveldweg. Deze variant is echter vanwege de hoge kosten niet uitgewerkt. De KvK betreurt dat. Juist omdat het gaat om „letterlijk en figuurlijk" een diepte-investering op zeer lange termijn. Voor de meest optimale oplossing zijn ho gere kosten toch acceptabeler, aldus de KvK. En misschien zijn er ook hogere subsidies te verkrijgen. De KvK verzoekt het Leidse college van B en W bij nadere uitwerking van de plannen deze tunnel voor afslaand verkeer mee te nemen. Ook houdt de KvK vast aan het instellen van tweerichtingverkeer op de Stations weg. Dit in plaats van eenrichtingsver keer. Bedrijven aan de Stationsweg blij ven dan namelijk vanaf de Rijnsburger- singel bereikbaar. Nieuwe verpleeghuizen aan Maresingel en Brahsmlaan LEIDEN De samen werkingscommis sie psycho-geriatrische voorzieningen Leiden kiest voor verpleeghuizen aan de Maresingel en Brahmslaan. Dat staat in het advies „Ouderenzorg in Leiden". Met deze keuze volgt zij de voorkeur van het Leidse college. Aan de Maresin gel moet een verpleeghuis worden ge bouwd voor 180 bedden. Dat aan de Brahsmlaan wordt wat kleiner, daar is ruimte voor 120 bedden voor demente ouderen. In het advies van de commis sie moeten dependances van deze moe derhuizen bij de verzorgingshuizen Groenhoven en Robijzicht. Deze huizen moeten gezamenlijk een capaciteit van 90 bedden opleveren. Voormalig stadsbeiaardier Rien Ritter overleden LEIDEN Rien Ritter, voormalig Leids stadsbeiaar dier, is afgelopen zaterdag in zijn woonplaats Delft over leden. Ritter werd 68 jaar. Behalve in Leiden was hij ook beiaardier in Alphen aan den Rijn, Rijswijk en van de Nieuwe Kerk Delft. Ritter was van 1952 tot 1987 vas te bespeler van het carillon van het Leidse stadhuis. Hij werd in 1952 samen met zijn collega Leen 't Hart be noemd tot stadsbeiaardier. Die functie vervulde hij van af 1974 alleen nadat zijn collega 't Hart om gezondheids redenen moest afhaken. Rien Ritter bespeelde niet al leen twee keer per week het carillon, hij zorgde ook voor het aanbrengen van de muziek die automatisch werd afgespeeld. Ritter verzorgde bovendien ook de ex tra concerten op koninginnedag en 3 Oktober. Bij zijn afscheid kreeg Rien Ritter in 1987 de gouden speld van de gemeente Leiden. Leiden heeft nu geen stadsbeiaar dier meer. De bespeling van het carillon gebeurt nu door leerlingen van de Nederlandse Beiaard School. Rien Ritter wordt morgen in Delft begraven. EVA BIESHEUVEL SCHAKELT BOOMCHIRURGEN IN LEIDEN Bewoners van de Rijndijkbuurt maken al op voorhand bezwaar tegen de bouw plannen voor het voor malig Militair Invaliden Tehuis aan de Hoge Rijndijk. Dat vertelde Eva Biesheuvel gister middag namens de buurt. De bezwaren richten zich vooral tegen het afbreken van de ser re, het omzagen van oude esdoorns en de parkeeroplossing. De Katwijkse projectontwik kelaar De Lange Van de Plas presenteert vanavond zijn plannen voor het Ico- Athibu-pand. Dat gebeurt tijdens de projectgroep Hoge Rijndijk in de kantine van het Stadsbouwhuis. Het be staande gebouw blijft in tact, de serre met houten aan bouw wordt gesloopt. Daar voor in de plaats komen vier lagen nieuwbouw met ap partementen. In totaal wor den 22 driekamerapparte menten gerealiseerd, aldus D. van de Plas. „De nieuwbouw detoneert met de buurt", vindt de vrouw van schrijver Maar ten Biesheuvel. Achter haar staan buurtbewoners, de werkgroep Hoge Rijndijk en de Vereniging Oud Leiden. „De parkeerplaatsen zijn in de Cobetstraat en de Kern straat gepland. Maar daar is het al heel erg druk, voor meer auto's is geen ruimte. We vinden het best als er woningen in het bestaande gebouw komen, maar het gebouw zelf mag niet wor den aangetast. Nu blijkt dat dat gebeurt met de achter kant. De serre wordt afge broken en vervangen door nieuwbouw". Het bestaande gebouw staat inmiddels op de gemeentelijke monumen tenlijst. „Daar hoort de serre ook bij, die is net zo oud als de rest van het gebouw, uit 1913. Die serre had echt een functie, daar zaten de mili tairen vroeger". Leefgemeenschap De buurtbewoners willen ook niet dat de rij oude es doorns wordt omgezaagd. Biesheuvel heeft inmiddels de bekende boomchirurgen- firma Copijn uit Utrecht in geschakeld. Die gaat onder zoeken hoe de bomen erbij staan. Of ze gezond zijn. En wat de betekenis is van de bomen voor de buurt. Er worden ook andere initi atieven ontwikkeld. Zo denkt Biesheuvel aan het ophalen van handtekenin gen. Daarnaast verzamelt M. Schoon een groep mensen om het gebouw gezamenlijk te kopen. Ze heeft er dertig nodig. Inmiddels hebben zo'n vijftien mensen interes se. Met financiële hulp van de Stichting Huis in Utrecht moet het gebouw worden omgetoverd tot een woon- en leefgemeenschap. Ook kleine bedrijfjes, zoals een e- delsmid, en kinderopvang krijgen daarin een plaats. De tuin wordt dan opengesteld voor publiek. „Het zijn nog hele voorzichtige plannen, maar de buurt vindt dit ei genlijk het leukst. Dat maakt de buurt wat levendi ger", vertelt Biesheuvel. Ze wijst erop dat met dit ge bouw een soort „koehandel" heeft plaatsgevonden. Voor malig wethouder ruimtelijke ordening, M. van der Molen, heeft het Katwijkse bedrijf een toezegging gedaan. Als zij de Koets-o-theek opna men in de nieuwbouwplan- nen voor de Lammermarkt, mocht er aan de achterzijde van de Hoge Rijndijk wor den gebouwd. De bewoners zijn het daar ook niet mee eens. OMVANGRIJK PROJECT NA VERBOUWING VOLKENKUNDE LEIDEN Het museum van Volkenkunde wil na de ingrij pende verbouwing die mo menteel plaatsvindt de aan dacht van het publiek trekken met een expositie in tijd en ruimte. De ruimte wordt inge vuld door het tentoonstellen van attributen uit verschillen de cultuurgebieden zoals ook nu het geval is, maar het toe voegen van de tijddimensie is voor het museum aan de Steenstraat nieuw. De expositie wordt ingericht nadat het gebouw helemaal is leeggehaald. Daarvoor worden ook de laatste collecties tijde lijk elders ondergebracht. De nieuwe tentoonstelling laat vooral de ontwikkeling zien die het gevolg is van de ken nismaking tussen het oude en op zichzelf gerichte Europa met de culturen van de Ara bieren, Afrikanen en de Ame rikaanse en Aziatische volke ren vanaf de zestiende eeuw. Om de expositie heen moeten diverse activiteiten het pu bliek op serieuze of ludieke wijze binden door het bespelen van bijvoorbeeld de Indonesi sche gamelan, het houden van lezingen, het vertonen van films en het serveren van exo tische hapjes. De nieuwe opzet moet meer publiek attent moet maken op wat het Leidse museum te bie den heeft. G. van Wengen, hoofd van de educatieve dienst, meent dat het is een tijd is van verzelfstandiging, van zakelijkheid die de musea tot een nieuwe koers dwingt. De tijd van het zuiver educa tieve ideaal van de zeventiger jareji is voorbij, er moet geld in het laatje komen. Van Wen- gen: „De' Nederlandse en dus ook de Leidse musea krijgen van het ministerie van WVC een beperkt budget en daar moet alles van betaald wor den. Dat betekent zelf inkom sten creëren en dus een actief pr-beleid. Alleen als je belang stelling weet te wekken, komt er vraag naar informatie en kunnen we onze rol als mu seum goed spelen". Tanend De tanende rol van de mu seumjaarkaart spreekt volgens Van Wengen duidelijke taal. „Je moet met die kaart gratis alle musea in Nederland kun nen binnenkomen, maar als er een ook maar enigszins bijzon dere tentoonstelling wordt ge houden, wordt er extra entree geld gevraagd. Dat ondermijnt de toegankelijk van het mu seum. In 1988 waren er nog 20 miljoen museumbezoekers in Nederland, maar de tendens is dalende. We dreigen terug te vallen in het elitaire karakter van vroeger". De stap in tijd en ruimte die voor het Leidse museum gedu rende de eerste periode na de verbouwing de garantie moet zijn voor een gezonde publieke belangstelling, wil Van Wen gen waar mogelijk in samen spraak met andere Leidse mu sea realiseren. Van het mu seum van Oudheden en het Natuurhistorisch Museum zijn al positieve reacties ontvan gen. Tot die tijd blijft de expo sitie over de Indonesische Ba taks de grote publiekstrekker aan de Steenstra^t. Symposium over groente en fruit LEIDEN Nederland Voe- dingsland houdt donderdag een symposium over de verbe tering van voedingsgewassen met behulp van biotechnolo gie. Onderzoekers van univer siteiten en andere instituten spreken over het gebruik van nieuwe technieken bij het kweken van groente en fruit. Het forum, dat deel uitmaakt van een landelijke campagne van Nederland Voedingsland, wordt gehouden in het Gor- laeus Laboratorium aan de Einsteinweg 5 in Leiden en begint om half twee. Jan Splinter naast zijn winnende ontwerp. FOTO: WIM VAN NOORT JAN SPLINTER WINT ARCHITECTENPRIJSVRAAG LEIDEN De smaak van een gemiddelde architect en van een eigenaar van een discotheek ligt ver uit elkaar. Dat bleek gister avond tijdens de prijsuit reiking van de winter- prijsvraag van het Leids Architekten Café. Sommi ge ontwerpers uitten zich laagdunkend bij het horen van de voorkeur Koets-o- theek-eigenaar Kamp- hues. Het idee van een blokkendoos voldeed in zijn ogen het meest aan de eigenschap dat een disco gelijkvloers moet zijn met veel ruimten. Steun van de jury kreeg Kamphues niet. Zij vond dat Hagenaar Jan Splinter van de veertien inzenders het beste invulling gaf aan de opdracht „ontwerp een disco voor 1000 personen op poten op het par keerterrein tussen het EWR- gebouw en het ketelhuis aan de Langegracht". Splinter ont wierp een cirkelvormig uit gaanscentrum met een medita tieruimte en in de open lucht een dansvloer en groot projec tiescherm. „Ik hou van een voudige, krachtige vormen", zei Splinter na het bekend worden van de beoordeling. Hij won een geldbedrag van 2000 gulden. De jury, bestaande uit journa list Jan Rijsdam, oud-wethou der Dick Tesselaar en archi tect Chris Vegter, omschreef Splinters disco als een nutsbe drijf met affiniteit voor het in dustriële klimaat van de om geving. „De jury heeft veel waarde ring voor de manier waarop dit ontwerp het gat aan de Langegracht vult, passend in de Leidse maat. Het ontwerp is simpel en helder van opzet, met genoeg verleidelijkheid om saaiheid te vermijden". Over saaie ideeën had de jury toch niet te klagen. De meest futuristische bouwsels werden voor het stukje grond tegen over het politiebureau be dacht. De namen „Space Odi- ty", „9018" en „Novecente" spraken wat dat betreft boek delen. Daarvan viel slechts „9018" in de prijzen. Een ont werp van architectenbureau Cees Lau dat zich op een ver schillend publiek richt. Het discopubliek zou zich kunnen verlekkeren aan kaviaar en kroketten. Het Leidse bureau moest de derde prijs van 1000 gulden wel delen met Zoeter- woudenaar Ben Schildwacht. Leidenaar Leen Borst en Rot terdammer Winy Maas sleep ten als nummer twee uiteinde lijk nog meer in de wacht dan winnaar Splinter. Want naast de 1500 gulden voor hun idee om een exhibitionistische droomfabriek te ontwerpen, kregen zij voor „OO-OO" de publieksprijs van 500 gulden en een taart. Speurtocht Het plan om de architekten ditmaal een discotheek te la ten maken, kwam niet zomaar uit de lucht vallen. Al jaren probeert de gemeente de Koets-o-theek uit de Kruis straat te weren. De speurtocht naar een vervangende locatie levert echter al jaren proble men op. Het oog is nu gevallen op de Lammermarkt. Het Leids Architekten Café had daarentegen de Lange gracht als locatie gekozen, vanwege de weinige woningen in de buurt en de ruime par keergelegenheid. Een keuze waaraan oud-wethouder Tes selaar, die in zijn periode re gelmatig met de problemen rond de Koets werd gecon fronteerd, nog nooit aan had gedacht. Hij noemde dit initia tief zelfs leuk, maar verloor de realiteit niet uit het oog. Aan de veiligheidseisen voor dat gebied kan moeilijk worden voldaan. „Als gemeente is wel eens geprobeerd om daar eigen auto's te laten parkeren. Dat lukte niet, laat staan dat er een discotheek wordt gebouwd". Koets-eigenaar Kamphues was het in grote lijnen met Tesse laar eens, al had hij heel ande re beweegredenen. „Ik denk niet dat het hier beter is dan op het terrein van Ico Atibu". Daar is volgens hem meer ruimte als de bezoekers 's nachts massaal de disco aan de Lammermarkt zullen verla ten. „Maar, op zich is het idee niet slecht". Over de invulling van de plannen verschilde hij veel meer van mening met de ar chitekten. Kamphues ziet lie ver realistische tekeningen. Futuristische brouwsels waren aan hem niet besteed. De eige naar die in het verleden regel matig met Tesselaar over deze kwestie overhoop heeft gele gen, vond in de oud-wethou der ditmaal een medestander. „Door mijn mede-juryleden werd ik zelfs als saai omschre ven", klaagde Tesselaar. Voornamelijk ouderen bezochten de vredesdienst in de Antoniuskerk. FOTO: WIM VAN NOORT Antoniuskerk luidt noodklok voor Midden Oosten LEIDEN Tegen de twee honderd gelovigen baden gis teravond in de Leidse Antoni uskerk voor de vrede in het Midden Oosten. Vier maal luidde de kerkklok, zij het pie pend, als noodklok over de Gasthuiswijk. „We schuilen bij elkaar, houden elkaar bij de hand en vrezen met grote vre zen wat ons te wachten staat", aldus de voorganger. Een boodschap die daarna nog drie maal werd herhaald. De bezoekers aan de dienst straalden machteloosheid uit. Een gevoel dat onderstreept werd door de woorden van de voorganger. „Je moet toch iets", hield hij de voornamelijk ouderen voor. In oorlogstijd le ren de mensen weer bidden, is in deze tijd een veelgehoorde opmerking. Jongeren liiken daar echter nog geen gehoor aan te willen geven. De vraag werd gisteren opge worpen of de westerse landen niet de spanningen in het Mid den Oosten niet mede veroor zaken. „Wij weten ons schul dig, omdat wij de Iraakse dic tatuur van de meest afschuwe lijke wapens hebben voorzien; er enorme verschillen zijn tus sen arm en rijk in de arabische landen; en de levensstijl in het westen gekenmerkt wordt door enorme energieverspil ling, omdat we die niet ter dis cussie stellen", klonk het in de Antoniuskerk. fig Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk v verwelkomd: deze «f: krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J C maand (automatisch betalen) f 25,70 I G kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13