„Na hebzucht bepaalt angst de handel" OPTIEBEURS IN BAN VAN GOLFOORLOG EN LITOUWEN Financiële markten in greep van Golfcrisis 7 Beurs uan Amsterda Failliete kruitfabriek Muiden wil weer starten ECONOMIE £eicLe Commit DINSDAG 15 JANUARI 1991 PAGINJ T, IN Olieprijzen fors omhoog NEW YORK De prijzen van ruwe olie zijn gisteren fors gestegen onder invloed van de groeiende oorlogsdreiging in de Perzische Golf. Op de ter- mijnmarkt in New York ging de notering van de toonaange vende soort West Texas Inter mediate voor levering in fe bruari met 3,51 dollar omhoog naar 30,80 dollar per vat (159 liter). De oliehandel had er een dag voor het aflopen van het VN-ultimatum aan Irak nauwelijks vertrouwen meer in dat oorlog kan worden ver meden. Dat leidde tot omvang rijke aankopen. Toonbankdeel staatslening levert ƒ5,2 miljard op DEN HAAG Het toonbankdeel van de eerste staatslening van dit jaar met een rente van 9 procent heeft de staat ƒ5,2 miljard opgebracht. De inschrijving op deze tienjarige lening is vrijdag geslo ten. De gemiddelde inschrijvingskoers voor deze stukken bedroeg 98,34 procent. Het effectief rendement bedraagt 9,26 procent, aldus het ministerie van finan- De toonbankafgifte begon op maandag 4 januari tegen een koers van 98,6 procent. De laatste koers was 98,45 procent. Op de stukken moet op 15 februari worden ge stort onder bijbetaling van 30 dagen ren te. Het eerder geplaatste „vaste" gedeelte van de lening werd uitgegeven tegen 99,75 procent en bracht 2,5 miljard op. Geen premie bij verkoop grond aan natuurfonds DEN HAAG Minister Bukman (Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij) is niet van plan akkerbou wers die hun grond verkopen aan een natuurbeschermingsorganisa tie ook een premie van bijna 2 ton te verlenen, zoals dit wel gebeurt bij grondtransacties tussen twee akkerbouwers. Het kamerlid Eis- ma (D66) noemt deze situatie on billijk en wil dat Bukman de maat staven voor premies herziet. De minister voelt daar niets voor. „De bedrijfsbeëindigingsregeling voor de akkerbouw is gericht op verbe tering van de situatie in deze agra rische sector", aldus Bukman. Opnieuw grote defensieorder voor Fokker HOOGEVEEN Fokker Special Products in Hoogeveen heeft een or der van vijftien miljoen gulden in de wacht gesleept van de Nederlandse landmacht. De order omvat de bouw van dertig commandoshelters en de montage van deze shelters op opleg gers. Commandoshelters zijn twaalf meter-lange containers die in geval van oorlog worden gebruikt als mo biele commandoposten voor de leger leiding. De bouw van de dertig shel ters levert bijna twee jaar werk op voor 25 mensen. Fokker hoeft geen extra personeel aan te trekken voor de order. Japan handhaaft beperking auto- export naar VS TOKYO Japan zal ook in het op 1 april beginnende financiële jaar een maximum voor de auto-export naar de Verenigde Sta ten hanteren van 2,3 miljoen stuks, zo heeft het Japanse ministerie van buitenlandse handel en industrie gisterenvrijdag meege deeld. Het handhaven van deze „vrijwilli ge" beperking heeft meer psychologische dan praktische betekenis, aangezien de ex port ondanks de groeiende Japanse produk- tie in de VS is afgenomen tot minder dan twee miljoen auto's. Japan besloot in 1981 zijn auto-export zelf beperkt te houden na dat het Amerikaanse Congres had gedreigd een begrenzing op te leggen om de eigen in dustrie te steunen. Het is zo kort voor een mogelijk bloedig treffen in het Midden- Oosten een bizar gegeven, maar aan een oorlog valt geld te ver dienen. Ook op de beurs in Amsterdam. Wie immers de heftige prijsbewegingen die het gevolg zijn van een conflict weet te voorspellen, zal daar goed bij boeren. Toch valt het wel mee met de 'windhandel' in oorlog, meent Randy Liss, makelaar aan de optiebeurs. „De meeste beleggers zoeken het tegendeel. Zij wil len zich verzekeren tegen lagere koersen en betalen daar des noods een forse premie voor". AMSTERDAM Op de vloer van de Amsterdam se optiebeurs heerst maandagmiddag een ver hitte stemming. Handela ren verdringen zich voor de nieuwsterminals van het persbureau Reuter, enkelen maken zich los uit de kluwen en rennen naar de balies waar ge handeld kan worden. Daar klinken rauwe kre ten, koersberichten weer kaatsen tegen de gladde muren van het gebouw, de telefoons staan rood gloeiend. Men zou verwachten dat een dag voor het verstrijken van het VN-ultimatum tegen Irak iedereen in de ban is van de Golfcrisis. Maar makelaar Randy Liss, die de commotie de beursvloer vanaf een tra verse gadeslaat, schudt het hoofd. „Niet alleen Irak maar ook Litouwen bepaalt vandaag de handel. Door de Russische inval daar is de prijs van 'pu topties', die verzekering bie den tegen dalende koeren, om hoog gevlogen. De Sovjetunie is naast de Golfregio een twee de onzekere factor geworden". De optiehandel houdt zich per definitie bezig met de toe komst, een optie is immers niets meer of minder dan het recht om aandelen tegen een bepaalde prijs op een datum in de toekomst te kopen of te verkopen. In de tussenliggen de periode kan de waarde van de optie enorm schommelen, afhankelijk van de vraag of de verwachting van de eigenaar (hogere of lagere aandelenprij- zen) uitkomen. Dat de winsten die met de handel in opties geboekt kun nen worden fors zijn, blijkt wel uit het voorlichtingsmate riaal van de beurs. In één van de folders worden rekenvoor beelden gegeven met -winsten tot 186 procent van het inge legde geld. Maar het omge keerde is uiteraard óók moge lijk: duur gekochte opties blij ken binnen enkele weken geen cent meer waard. Wie wil gokken, kan in deze onze kere dagen dus zijn hart opha len. Toch .valt het volgens Liss de laatste weken wel mee met de goklust aan de optiebeurs. „Niemand heeft een kristallen bol thuis, de risico's zijn hoe dan ook. enorm. Alleen beleg gers met een zeer groot ver mogen zullen zich er aan wa gen. De meeste handel moet je de laatste tijd zien in de sfeer van het tegendeel: verzekerin gen. Cliënten met aandelen- portefeuilles proberen zich via opties in te dekken tegen al te grote klappen die het gevolg kunnen zijn van een oorlog in de Golf" Emoties Twee emoties bepalen de han del in aandelen en opties, do ceert Liss: hebzucht en angst. Als het goed gaat met de eco nomie overheerst de eerste emotie: hebzucht. In onzekere tijden overheerst angst. Daar om wordt er in een neergaan de markt, met dalende koer sen, minder gehandeld dan in tijden van voorspoed. Liss: „Een hebzuchtige belegger zal eerder aandelen en opties ko pen dan een angstige belegger, want die wacht af. Zo simpel is het eigenlijk. In zijn alge meenheid kun je zeggen dat in een dalende markt alleen de zeer rijken met stalen zenu wen nog geld verdienen. Gaat het goed, dan pikt vrijwel ie dereen een graantje mee". Nog een psychologische les: angst en in zijn extreme vorm: paniek, kunnen een beurs krach veroorzaken. Vertrou wen en optimisme bewerken het tegendeel. De komende weken zullen die mechanismes de financiële wereld danig door elkaar schudden, meent Liss. Op stellige toon: „Zodra het eerste schot gelost wordt, zal de paniek toeslaan en zul len de aandelenkoersen kelde ren. Wie zegt dat dit niet zal gebeuren omdat de oorlog zo voorspelbaar is en de effecten al in de koersen verwerkt zijn, maakt volgens mij een misre kening. Want een belegger is nooit honderd procent ratio neel. Hij houdt hoop en kan zich het voorstelbare maar Op de vloer van de Amsterdamse optiebeurs heerste gisteren een verhitte stemming. foto: sp moeilijk voorstellen. Zo gaat het altijd: hoop en ongeloof houden de prijzen .hoog, tot werkelijk gebeurt waar ieder een zo bang voor is". Olievoorziening De reactie op een eventuele geallieerde overwinning zal omgekeerd evenredig zijn, al dus Liss. „Dan vliegen de koersen omhoog, vermoedelijk nog harder dan ze gedaald zijn. Ook die reactie is in de eerste plaats emotioneel. Maar er komt nog iets bij. Een over winning betekent dat het Wes ten zijn olievoorziening de ko mende jaren heeft veiligge steld, een feit dat een enorme impuls kan geven aan de eco nomische groei. Want wie ge looft nou dat de Amerikanen Saudi-Arabië na een overwin ning snel zullen verlaten? Ze waren veertig jaar gelegerd in Europa, waarom nu niet veer tig jaar in het Midden-Oos ten? Of de VS het zich kunnen per mitteren om daar veertig jaar gelegerd te blijven is volgens Liss, zelf Amerikaan, overi gens nog maar de vraag. „Want hoe gek het ook klinkt: de Golfoorlog is niet mijn grootste zorg. De Amerikaanse economie is door een onver antwoord financieel beleid en het gammele banksysteem tot in de kern verrot geraakt. Als dat zo doorgaat hebben de Amerikanen straks gewoon geen geld meer om politieman van de wereld te spelen". Liss vervolgt: „Daar komt nog bij dat de economie altijd te lij den heeft van oorlog. Ook de Vietnam-oorlog was een ware ramp voor de Amerikaanse economie, ondanks de bloei van de wapenindustrie. De re den daarvoor is dat bij een oorlog nu eenmaal veel kapi taal in oorlogstuig wordt gesto ken,-tuig dat per definitie niets produceert. Integendeel het gaat óf zélf kapot, óf 't schiet andere wapens aan flarden. Oorlog gaat dan ook altijd ge paard met inflatie". Tenslotte acht Liss de crisis in de Sovjetunie voor Europa po tentieel veel gevaarlijker dan de Golfcrisis. „Als daar werke lijk chaos toeslaat, kun je ver wachten dat ook in de Oost bloklanden de ellende niet meer te overzien is. Zeg dan maar dag tegen het vreedzaam verenigde Europa van 1992, dag tegen de miljarden die nu al in de voormnalige Oostblok landen zijn geïnvesteerd. In het ergste scenario breken burgeroorlogen uit en wordt West-Europa overspoeld door miljoenen vluchtelingen. Daarbij vergeleken zal de Golfoorlog misschien nog maar kinderspel zijn". PAUL KOOPMAN AMSTERDAM De in ternationale financiële markten hebben gisteren volledig in het teken ge staan van de groeiende spanning in de Golfcrisis. Een dag voor het aflopen van het VN-ultimatium aan Irak gingen de dollar koers, de goudprijs en olieprijzen flink omhoog bij gebrek aan uitzicht op een vreedzame oplossing van het conflict. Op de Europese effectenbeurzen sloten de aandelenkoersen in het algemeen fors la ger. De dollarkoers sloot op de wis selmarkt in Amsterdam op 1,7400, bijna twee cent hoger dan de slotkoers van f 1,7230 van afgelopen vrijdag. De koerswinst was mede te dan ken aan de onrust in Litouwen en de algemene onzekerheid in de Sovjetunie. Ook het pond sterling profiteerde van de in ternationale spanningen. Bij het slot van de handel in Am sterdam werd ƒ3,3175 geno teerd in vergelijking met een slotkoers van 3,2920 op vrij- Het goud bleek eveneens vluchthaven voor Op de markt in Ztlrich werd een slotprijs vastgesteld van 398,20 dollar per ounce (31,1 gram). Dat was bijna zeven dollar meer dan de slotprijs van 391,50 dollar van eind vo rige week. Aandelen werden gisteren van de hand gedaan. De verliezen waren het grootst op de effec tenbeurs in Frankfurt, die het meest betrokken is bij de situ atie in de Sovjetunie. De DAX-index kelderde daar met 54,46 punten tot 1.327,80, een verlies van 3,94 procent. In Londen daalde de Financial Times-index van 100 aandelen met 25,3 punten ofwel 1,2 pro cent tot 2.080,8 en de CBS- stemmingsindex in Amster dam verloor 2,8 procent. De verliezen waren mede toe te schrijven aan een flink lagere opening op Wall Street. Het beursbestuur in Frankfurt liet weten geen nieuwe maat regelen te overwegen om be leggers te beschermen in het geval van oorlog. Inmiddels zijn de beurzen in New York en Londen al druk bezig met oorlogsvoorbereidin gen. Op Wall Street wordt daarbij teruggegrepen op maatregelen die van kracht werden na de beurskrach van oktober 1987. Die voorzien in tijdelijke opschorting van de handel bij grote dalingen van de Dow Jones-index om de beurs tot rust te brengen. 10.90 10 90L burg heybr 2900.00 2900.00 calvè 936.00 93000 calvè c 941.00 935.00 835.00 835,00 melia int 5.9! mend gans 4110.00 4110.00 cop 13900.0 13900.0 moeara wb 15000.0 14900.0 mooten hold 33.20 naf.inv.bnk 536.00 nbm-amstel 8.80 nedap 301.00 12740.0 12730.0 231.00 231.00 Gevolgen afstoten chipstechnologie Philips gering ZOETERMEER De ge- volgen van de terugtrek king van Philips uit een deel van de chipstechno logie voor het universitai re onderwijs en onderzoek zullen waarschijnlijk ge ring zijn. Dit staat in het rapport dat de Britse deskundigen B. Oakley, I. Mackintosh en R. Morland gisteren aan minister Ritzen van Onderwijs en Weten schappen en zijn ambtgenoot Andriessen van Economische Zaken hebben aangeboden. In hun onderzoek, dat werd verricht in opdracht van beide bewindslieden, stelt het drietal dat er tijdelijk misschien enke le afgestudeerden minder no dig zijn. Maar Europa beschikt nog steeds over een levensvat bare halfgeleider-industrie, waarvoor onderzoek op dit terrein hard nodig. is. Dit on derzoek vormt de basis voor hét behoud en de verbetering van de Europese concurrentie positie. Als Nederland nog een rol wil blijven spelen in deze techno logie, zal het met andere lan den moeten gaan samenwer ken en zich meer moeten gaan specialiseren, zo menen Oak ley, Mackintosh en Morland. Vanwege de hoge kosten zijn de faciliteiten op de technische universiteiten in Delft, Eind hoven en Twente alleen op Europese schaal levensvast- baar. Een vrouwelijke conducteur stem pelt een strippen kaart af op een van de Amsterdamse tramlijnen. Gisteren ging in de hoofd stad een experi ment van het ge meentelijk vervoer bedrijf van start om zwart- en grijsrijden tegen te gaan. Als de proef slaagt, zal de 'oude' conduc teur voorgoed te rugkeren op de tram- en buslijnen van Amsterdam. foto: anp Nedlloyd opnieuw belaagd door Noorse reder Hagen LUXEMBURG Nedlloyd wordt belaagd door een grote groep aandeelhouders die de onderneming willen omvor men. De Luxemburgse inves teringsmaatschappij Marine Investments heeft gisteren la ten weten over achttien pro cent van het uitstaande aande lenkapitaal van de Nedlloyd- groep te beschikken en de aan haar gerelateerde vennoot schap Det Norske Oljeselskap over nog eens vijf procent. Marine zegt een herstructure ringsplan voor Nedlloyd te hebben ontwikkeld, dat bestu deerd is door andere grote aandeelhouders die te zamen' 22 procent van het geplaatste aandelenkapitaal vertegen woordigen. Deze aandeelhou ders hebben hun volledige steun aan het plan betuigd, al dus Marine Investments. Daarmee wordt Nedlloyd ge confronteerd met een groep aandeelhouders die in totaal 45 procent van de aandelen heeft. Het plan beoogt onder meer de activiteiten van Nedlloyd te concentreren op de twee ker nactiviteiten lijnschepen en transport over land om de on derneming weer financieel ge zond te maken. De inmiddels binnen het concern ingezette reorganisatie zou geen vruch ten afwerpen. Het bedrijf raakt steeds dieper in de rode cijfers. Begin 1988 liet de Noorse re der Torstein Hagen wiens invested ngsgroep Plimpton Corporation verbonden is met Marine Investments weten dat hij over vier procent van de uitstaande aandelen be schikte en een optie had op nog eens vijf procent. Ned lloyd wees Hagen resoluut de deur en betitelde hem als 'as- set-stripper' die alleen maar oog heeft op het verkopen van concernonderdelen om daaruit vette winst te slepen. Hagen leek daarop de degens met Nedlloyd niet meer te willen kruisen en de voorzitter van de raad van bestuur, H. Root- liep, kreeg zelfs de indruk dat Hagen zijn pakket in 1989 van de hand had gedaan. Hij had af en toe nog wel eens sociaal contact met Hagen, maar uit niets bleek dat de Noor andere plannen rond Nedlloyd aan het smeden was. Drs. R.B. Lenterman legt met ingang van 1 fabruari zijn functie als lid van de raad van bestuur van Nedlloyd neer. Lenterman, de financiële man binnen de Nedlloyd-directie en tevens belast met het aan dachtsgebied Transport en Distributie, heeft daartoe be sloten in goed overleg met de raad van commissarissen van de onderneming. KOLLUM - Er bestaat een grote kans dat het failliete be drijf Muiden Chemie weer opengaat. Vorige maand draai den de twee aandeelhouders en de huisbankier de geld kraan dicht en stonden 232 mensen op straat. Nu hebben directie en curator een plan ingediend om de fabriek weer op te starten met de helft van het personeel. Volgens directeur H.A. Mars van Muiden Chemie behelst het plan dat twee van de drie vestigingen weer opengaan. In het Friese Kollum kan het aantal werknemers verdub beld worden van 25 naar 50 en in Muiden zal een fabriek ko men, waar 70 mensen een baan hebben. De fabriek in Ouderkerk gaat dicht. Directeur Mars wil zich jiiet uitlaten over het bedrag wat gemoeid is met het opnieuw opstarten van de kruitfabriek. Directeur Mars schat de kans dat de kruitfabriek weer gaat draaien hoog in. „Er zit zoveel logica in het plan dat ik me niet kan voorstellen dat be trokkenen nee zullen zeggen". Volgens Mars moet het geld voor zijn plan komen van on der andere de ministeries van binnenlandse zaken, defensie, maar ook van lagere overhe den zoals de provincie Fries- Districtsbestuurder R. Bil van de industrie- en voedingsbond CNV noemt het plan een'op- steker' voor het Noorden na de alle ontslagen van de laat ste paar maanden. Ook Bil zegt gerede hoop te hebben dat de kruitfabriek weer in bedrijf komt. In december vorg jaar wilden de aandeelhouders KNSF en Dynamit Nobel geen zes mil joen beschikbaar stellen voor een overlevingsplan. Ook huisbankier Pierson wilde geen zeven miljoen aan schul den kwijtschelden. Daarmee viel het doek voor Muiden Chemie. Voor de 232 perso neelsleden was zelfs geen geld voor een sociaal plan beschik baar. De drie bedrijven produ ceerden jaarlijks 800 ton kruit. PTT en Perscombinatie in nachttransport DEN HAAG Perscombina tie Transport, een dochteron derneming van het kranten concern Perscombinatie, gaat op in een nieuwe onderne ming, PCT, waarin Perscombi natie en PTT Post beide een belang hebben van 50 procent. De onderneming levert 's nachts goederen af op een vast aantal besteladressen. Pers combinatie Transport is ont staan uit de behoefte om auto's na het afleveren van kranten niet onbenut te laten, maar PCT zal zich niet bezig houden met het vervoer van kranten. Voor de PTT biedt de nieuwe onderneming, die ongeveer dertig medewerkers in vaste dienst zal hebben, het voordeel dat aan de zakelijke markt een zogeheten rond-de-klok-servi- ce kan worden geboden. Damrak flink lager nu 'deadline1 nadert AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs is deze week, waarin het VN-ultima- tum aan Irak afloopt, flink la ger gestart. Ook de ontwikke lingen in de Baltische sovjet republiek Litouwen en de flink gestegen olieprijzen de den de effectenhandel geen goed. De buitenlandse beurzen waren zwak waarbij de beurs in Frankfurt de kroon spande met een verlies van bijna vier procent. In Amsterdam ver loor de stemmingsindex 2,2 punten op 75,8. De koersindex algemeen ging van 165,6 naar 163,3. De obligatiemarkt ver toonde over de hele linie lage re noteringen waarbij de koer sen gemiddeld met 0,1 punt daalden. In totaal sloot gisteren ruim 57 procent van de verhandelde fondsen lager bij een omzet van ƒ1,1 miljard waarvai aandelen ƒ492,7 miljoen hun rekening namen. Pr< tueel kreeg Fokker de gro tegenslag door op een koers van ƒ24,70 ruim 1 cent minder te doen dan dag. Hoogovens moest vrijwel hetzelfde percen I terug naar 39,30. Aholi i verde bijna zes procent i noteerde aan het slot /62. i Het aantal stijgers bleef perkt waarbij Bührmann terode nog de meeste in maakte met de grootste centuele stijging (1,12 proi op 45, ofwel een groei vijf dubbeltjes. Konink Olie wist onder invloed va duurdere olie slechts een beitje aan de koers van vr toe te voegen op 129,10 andere internationals nicx daarentegen, ondanks sterke stijging van de do achteruit waarbij de koen Akzo ƒ2,10 daalde tot f'i Unilever ging van yl naar 144,50. Gistermorgen leken de 1 pen te vallen in de hoek de havenfondsen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10