Sobere opheffing van Chili Front Leiden Kaasmarkt mag parkeerfunctie niet verliezer Gemeente zaait onduidelijkheid in kwestie Woutertje Pieters^ Leidse Jazzweek maakt veelbelovende start LEIDEN OMGEVING £ekbe (Sou/tont MAANDAG 14 JANUARI 1991 PAGIt Hoteleigenaar opgelicht ALPHEN AAN DEN RIJN Een gast van hotel Toor in Al phen aan den Rijn verliet vrij dagmiddag het hotel zonder zijn rekening te betalen. Die was inmiddels opgelopen tot ruim 1.600 gulden. De man kondigde bij zijn vertrek aan dat hij slechts 1.000 gulden bij zich had. Het restant zou hij later op de dag betalen. Hij was bereid om zijn bagage ach ter te laten, zo vertelde hij de eigenaar. Die moest even de balie verlaten om te overleg gen Op dat moment pakte de man zijn koffers en stapte in zijn wagen. Uiteindelijk heeft hij geen cent betaald. Politie slaags met jongeren RIJNSBURG De politie van Rijnsburg kreeg het in de nacht van vrijdag op zaterdag flink aan de stok met een groep van circa vijftig jongeren. In verband daarmee zijn enkele aanhoudingen verricht. Om half twaalf kwam bij de politie het bericht binnen dat op het Burgemeester Koomansplein sprake was van samenscholing. Deze zou te maken hebben met de nasleep van een nog niet uitge vochten ruzie tijdens de jaarwisseling. Toen de surveillan ce arriveerde keerde de agressie van de jongeren zich te gen de politie Er werd aanvankelijk aan de wagen ge trokken en geduwd en op de agenten gescholden. Toen de politiemensen later ook werden geschopt werd assistentie aangevraagd. Bij de komst van de versterking gaven de jongeren hun baldadig gedrag op en gingen uit elkaar. De volgende morgen zijn in Rijnsburg diverse vernielingen aan openbare gebouwen gemeld In verband daarmee zijn in de loop van zaterdag drie jongeren aangehouden. Na verhoor zijn ze zondag weer vrijgelaten. Een aantal ande re raddraaiers wordt in de loop van deze week gehoord. Tegen de jongeren wordt proces-verbaal opgemaakt. Kind in luier op station ALPHEN AAN DEN RIJN De spoorwegpolitie trof vrij dagavond op het Alphense sta tion een peuter aan van vier jaar. Het jongetje was slechts gekleed in een truitje en een luier. De Alphense politie ging in de buurt van het station op onderzoek uit. De peuter bleek vlakbij het station te wonen. Zijn ouders waren op visite, de buren zouden op het kind pas sen via de babyfoon. Het on dernemende jongetje klom uit bed, rommelde wat in huis en vertrok vervolgens richting station. ALPHEN AAR IS DE „EERLIJKE VINDER" ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een ijzerwaren- zaak aan de Julianastraat zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag slechts een uur lang drie boorma chines ontvreemd. De Alphense politie kreeg om kwart voor twee een melding dat de etalageruit was ingeslagen en dat een groepje jongeren boor machines uit de etalage haalde Agenten gingen op onderzoek uit. In de Raadhuisstraat troffen ze het groepje van vier aaii. Een van hen, een 17-jarige Alphenaar, bleek de goederen gestolen te hebben. Om tien over half drie kreeg de politie opnieuw een melding. Uit dezelfde etalage zouden weer boormachines worden gestolen. Surveillerende agenten troffen echter alleen een Alphenaar aan die de drie gestolen boormachines teruglegde. Hij had de goederen gevonden in de buurt van een café bij de Alphense brug. Hij vermoedde dat ze uit zaak aan de Julianastraat afkomstig waren en be sloot de boormachines terug te brengen. Katwijkers uit bus verwijderd NOORDWIJK Drie Kat- wijkers veroorzaakten van nacht rond een uur proble men in bus 40. De Noord- wijkse politie wachtte de bus op ter hoogte van de Vinkenlaan. De Katwijkers, die stomdronken waren, probeerden het noodluik van de bus open te maken. Het drietal werd verwij derd. Een Katwijker verzet te zich hevig. Bij schermut selingen viel hij tot twee keer toe in de nabijgelegen sloot. Toen hij was afge koeld, kon hij met een nat pak aan een voetreis naar Katwijk beginnen. Leidse studenten houden dief aan LEIDEN Drie Leidse stu denten hebben zaterdagnacht een man aangehouden die eerder in hun woning aan de Aalmarkt had ingebroken. Kennissen zagen dat drie ver dachte personen het pand verlieten en waarschuwden de studenten, die daarop de achtervolging inzetten. Twee van de verdachten ontkwa men. De 21-jarige Leidenaar werd door de drie in de kraag gegrepen. De man verklaarde uit nieuwsgierigheid een kijk je in het pand genomen te hebben. Uit de woning zijn een hoed en een fles wijn weggenomen. ACTIVITEITEN DEELS VOORTGEZET IN NIEUWE ACTIEGROEP LEIDEN Het Chili Front Leiden (CFL) houdt ermee op. Na zestien jaar actievoeren, collecteren en solidariteit betuigen met het Chileense volk, kwam er gistermiddag tij dens een afscheidsmani- festatie in het Leidse Volkshuis een einde aan een van de oudste actie groepen van Leiden. So bertjes wilden ze het hou den omdat de ontwikke lingen in de wereldpoli tiek geen juichstemming toelaten. Een nieuwe stichting voor heel La- tijns-Amerika staat ook al op stapel om het hiaat dat het CFL achterlaat op te vullen. De Chileense balling en Leids ereburger Ricardo Rementeria Troncoso noemt twee redenen voor het ontbinden van het CFL waar hij jarenlang deel van uitmaakte. Namelijk het feit dat Chili sinds kort een democratie heeft en de ver schuiving van de aandacht in pers en politiek van Zuid- Amerika naar Afrika en het Midden-Oosten. Ook een ver- andering van de mentaliteit in Nederland heeft hiertoe bijge dragen: „De manier van soli dariteit tonen zoals dat in de jaren zeventig het geval was. bestaat niet meer. Je krijgt niet meer zoveel mensen voor een demonstratie of manifesta tie en zeker niet voor een in formatie-avond. Men zit liever thuis voor de buis", aldus Re menteria Troncoso. Volgens hem was vooral de laatste twee jaar duidelijk een ver minderd animo voor Chili te bespeuren. Het CFL werd in 1974, een jaar na de staatsgreep van ge neraal Pinochet, opgericht. In Nederland woedde in die pe riode een protest- en democra tiseringsgolf en schoten de ac tiegroepen als paddestoelen uit de grond. Als een van de wei nige wist het CFL ook in de periode daarna actief te blij ven. Er werd voorlichting ge geven op scholen, er werden thema-avonden gehouden en politieke manifestaties, vaak omringd door Latijns-Ameri kaanse volksmuziek. Binnen enkele jaren na de oprichting was het CFL niet meer weg te denken in Leiden. Muurschildering Veel binnenstadbewoners zul len zich de grote muurschilde ring herinneren die op de hoek van de Pelikaanstraat en de Oude Rijn was aangebracht en de strijd van het Chileense volk symboliseerde. Ook wer den tientallen brochures, sten cils, kranten en affiches ge maakt en verspreid. Verder vormden de jaarlijkse collectes van het CFL die, op enkele uitzonderingen na, zo rond de tienduizend gulden per jaar opleverden een belangrijk on derdeel. Ook waren er de boy cotacties tegen koper, appels, tennisspelers en zangers uit Chili. Het in 1985 uitgebrachte jubileumboekje van het CFL, getiteld No Pasarén met een voorwoord van de huidige mi nister Relus ter Beek, is naast een overzicht van de acties van het Chilifront ook een aardig naslagwerkje over de linkse, lokale geschiedenis van Leiden in de jaren zeventig en begin jaren tachtig. Het CFL hield gisteren op te bestaan maar Rementeria Troncoso wil actief blijven. Over een week of twee wordt een nieuwe stichting opge richt. Het werkterrein wordt verlegd van Chili naar geheel Latijns-Amerika. Deze stich ting heeft tot doel meer infor matie te verstrekken over Tienduizend bezoekers bibliotheek op zondag LEIDEN De Leidse openba re bibliotheek heeft gisteren de tienduizendste bezoeker verwelkomd op de zondag openstelling. Het ging om de Leidse J. Steenbergen die uit handen van bibliotheekdirec teur J. van Sprundel een ver rassing kreeg. Gemiddeld trekt de bibliotheek tot nu toe ongeveer 900 bezoekers per zondag. Kettingbotsing op rijksweg A4 LEIDERDORP Vijf botsin- gen hebben zich in enkele mi nuten tijd voorgedaan op de rijksweg A4 in Leiderdorp om streeks kwart over tien zater dagochtend nabij tankstation De Wild. In totaal waren er twaalf auto's bij de diverse bot singen betrokken op de rijbaan richting Amsterdam. De oor zaak is onduidelijk. Er ontstond alleen materiële schade. LEIDEN Het parkeren op de Kaasmarkt moet mogelijk blij ven. Het is tevens de beste locatie om een vierde parkeergarage in Leiden te bouwen. Het winkelend publiek moet niet afhankelijk zijn van de parkeergarage aan het Ir. Driessenplein. Dat zegt di recteur A. Berkhout van de Kamer van Koophandel in een reac tie op het bestemmingsplan Pancras-West. De Kaasmarkt liet het meest gunstig ten opzichte van de winkel concentraties in het centrum en bovendien aan de „goede" kant van de Hooigracht, zo meent Berkhout. Van onderlinge concur rentie hoeft geen sprake te zijn. „De Kaasmarktgarage kan zich richten op het centrum en het winkelend publiek, de Driessenga- rage kan een meer wijkgebonden functie vervullen voor bedrij ven en omwonenden". Plannen van de gemeente om eventueel woningen en winkels op de Kaasmarkt te bouwen mogen niet ten koste gaan van de parkeercapaciteit en druisen bovendien in te gen het gemeentelijk streven om de winkels zoveel mogelijk te concentreren. Verder ontbreekt een samenhangende visie op de economie, het verkeer en het parkeren in de binnenstad. De horeca mag volgens de Kamer van Koophandel niet te eenzij dig worden belast. „Horeca is inherent aan het leven in de bin nenstad en brengt lusten en lasten met zich mee. De horeca niet de dupe worden van een te eenzijdige belangenafweging zaken als uitbreiding en sluitingstijden". Ook de suggestie van de gemeente dat de bedrijven die de afgi pen tijd uit Pancras-West zijn verhuisd dat vooral op een „natu lijke en spontane" wijze hebben gedaan, wijst Berkhout van hand. „Deze spontaniteit wordt vooral gestimuleerd door het d de gemeente gevoerde beleid op het gebied van ruimtelijke or ning, verkeer en parkeren. Verplaatsing van bedrijven moet, in de binnenstad, zoveel mogelijk worden vermeden". Gewond n£( val van pa^ NOORDWIJK W Een 25-jarige letsel naar hetH paard met letsel na< gebracht. De vrouw een groepje strand in de ving van de vernielingen nieuwjaarsnacht TER AAR De politie heeft vijf mannen uit Ter Aar in de leeftijd van 19 tot en met 22 jaar aangehouden. Zij worden ervan verdacht diverse ver nielingen te hebben aangericht in Ter Aar tijdens de nieuw jaarsnacht. In de ochtenduren van 1 janu ari werden ruiten van het brugwachtershuisjè van de Aardamsebriig ingegooid, evenals drie ruiten van een woning annex kantoorpand, twee ruiten van een woonhuis en een aantal ruiten van het Cultuurhistorisch museum. Ook moesten borden van een ANWB-wegwijzer, een ver keersbord en een ruit van de Rabobank het ontgelden. Uit het onderzoek bleek dat de vijf mannen gezamenlijk, in wisselende samenstelling, de vernielingen hadden gepleegd. Vier van hen zijn inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie. De vijfde verdachte werd als laatste aangehouden en is inmiddels in vrijheid ge steld. Alle verdachten hebben bekend. De totale schade, die ongeveer 20.000 gulden bedraagt, wordt op de verdachten verhaald. Tegen twee van hen wordt te vens vervolging ingesteld in verband met het maken van zware vuurwerkbommen en het tot ontploffing brengen daarvan. Eén vuurwerkbom bleek samengesteld uit het kruit van 150 strijkers. Deze bom werd tot ontploffing ge bracht op de Aardamsebrug. crossmotoren gen op hol. De werd van geworpen en gen een kilon a< Warmondse aangerand LEIDEN Een 19-jarige Warmondse vrouw is vrijdag avond nabij het Rapenburg aangerand. Zij raakte daarbij aan borstkas en buik gewond. De vrouw werd in gebroken Nederlands door een man op het Rapenburg aangesproken. Vervolgens greep hij de vrouw vast en trok haar een steeg in. Met kracht werd zij tegen een muur geduwd waarna haar de kleren van het lichaam wer den gerukt. Door de man hard op zijn voet te trappen wist de Warmondse te ontkomen. De man van buitenlandse afkomst is ongeveer 25 jaar oud en 1.80 meter lang Hij ging gekleed in een jack, spijkerbroek en sportschoenen. Vijf Ter Aarders bekennen Verschillende belangstellenden luisterden gistermiddag naar een concert tijdens de afscheidsmanifestatie van het Leids in het Volkshuis. FOTO: wim van BEZWAARMAKERS: „SCHANDALIG EN MALLOTIG" LEIDEN Leugens van wet houder Tjeerd van Rij, een zielloos groenbeleid en een mallotige stellingname ten aanzien van de Leidse Hout. Harde beschuldigingen over het vermeende doordrammen van de aantasting van de Leidse Hout op de hoek Hout- laan/Antonie Duycklaan vlo gen over tafel tijdens een ver gadering van de commissie voor beroep- en bezwaar schriften. Maar slechts een overdosis aan hoop en zelfver trouwen lijkt het beoogde ter rein te kunnen redden. Waar de gemeente Leiden maanden geleden al gunstig besloot over de nieuwbouw i basisschool Woutertje Pie- terse op het bewuste stuk grond en de provincie de ge meente vrijsprak van onrecht matig bestuurlijk handelen, daar blijven omwonenden, de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout en korfbalvereni ging De Algemene protesteren. Volgens W. Mante van de Vrienden holt de gemeente het provinciale natuurbeleid uit. „Gedeputeerde Staten kla gen er voortdurend over dat de gemeenten zich te weinig aantrekken van de natuurbe scherming en Leiden geeft daar alle reden toe. Het toe staan van de nieuwbouw in de Leidse Hout na jarenlang te hebben gezegd dat elke aantas ting onaanvaardbaar is, maakt het Leidse groenbeleid onge loofwaardig. Het resterende deel van de Leidse Hout tot beschermd gebied verklaren is gewoon mallotig". Omwonende P. Hustinx ver wijt de gemeente vooral het zaaien van onduidelijkheid en het voeren van een onjuiste bestuurlijke procedure. Schrif telijke motivering van geno men beslissingen zou behalve gebrekkig ook nog steeds niet aan de bezwaarden zijn toege stuurd en Leiden zou zich een slechte reputatie op het gebied van planning hebben verwor ven. „Er wordt veel geantici peerd, maar erg weinig daad werkelijk aangepast in de be stemmingsplannen", zo ver oordeelde hij het volgens hem warrige beleid. Grove leugens Hustinx vindt nog steeds dat de urgentie van bouwen in de Leidse Hout met is aangetoond en dat het alternatief aan de Kagerstraat veel minder weer stand en problemen oproept. „Het klopt dat het huidige schoolgebouw aan de Antonie Duycklaan te klein is, maar 30 procent van de leerlingen komt van buiten de wijk. Breng die elders in de stad on der en de school kan uitbrei den op het huidige terrein. Dan hoeven ze ook geen druk ke wegen zoals de Rijnsbur- gerweg over te steken. Met dat argument schermt de gemeen te nu juist om de school wel in de Leidse Hout te bouwen". N. Smulders van de directie onderwijs bestrijdt dat. „Het is in Leiden heel normaal dat leerlingen van buiten een wijk wel naar de school komen die in die wijk staat. Er worden in deze stad geen schoolgrenzen gehanteerd, de school komt nu al ruimte tekort en binnenkort komt er nog een klas bij. Bo vendien wordt de nieuwbouw goed ingepast in de houtwal", vindt Smulders die daarmee meteen een ander bezwaar van de omwonenden en de Vrienden bestrijdt. Velden Voorzitter Van Weesel van korfbalclub De Algemene wei gert de velden van de club met bijna driekwart te laten afpakken om de nieuwbouw mogelijk te maken. „We heb ben al 18 jaar een huurover eenkomst met de gemeente en kunnen bovendien niet meer normaal trainen als we een veldje van 40 bij 40 meter overhouden. Dan liggen we meer .in de sloot om de ballen eruit te vissen dan dat we trai nen". Van Weesel beschuldigt de ge meente ook van grove leugens. „Wethouder Van Rij verklaart voor de Raad van State dat er geen andere locatie voorhan den is, terwijl die aan de Ka gerstraat door de gemeente raad „niet ongeschikt" is ver klaard En waar haalt Van Rij het vandaan om te beweren dat ons terrein en onze activi teiten vrijwel onaangetast blij ven? Dat is een grove leugen. nog niet klaar, maar sta al vast dat problemen de Houtlaan moeten w overwonnen zich niet Kagerstraat voordoen, tertje Pieterse moet kenrl koste wat kost op ons veld komen. De andere ties zijn verzonnen schijn van nep-inspraak erf mocratie hoog te houden. we wel krijgen is een brf met de mededeling dat blij mogen zijn met het i blijvende veld van 40 meter. Is dit een behandrf door ons eigen gemeentl stuur? Namens al onze lef schandalig!" LEIDEN Een dag eerder dan in voorgaande jaren ging zaterdagmiddag in De Waag de elfde Leid se Jazzweek van start. De jazzweek is deze keer weer groter van opzet ge worden. Niet alleen be staat de Leidse Jazzweek nu uit acht dagen, ook het aantal evenementen is weer toegenomen. De opening van de Leidse Jazzweek werd verricht door Fred Racké, de bekende oud sportverslaggever van radio en tv, die ook de presentatie van de voorronde van het eerste ISW-Dixie Swing. Concours die middag voor zijn rekening nam. In de pauze speelde het orkest Swinging Crash aanste kelijke Big Band muziek uit de jaren veertig met bekende me lodieën van Benny Goodman en Glenn Miller. In totaal namen er zes groe pen, die allen een verplicht nummer van "Louis Armstrong moesten spelen, deel aan de voorronde. Uit hen koos de jury er drie, die komende za terdag 's middags vanaf twee uur opnieuw in De Waag zul len strijden om de ISW Jazz- bokaal: The Willick Square Jazzband en The Jazz Support, beide uit Zoetermeer en The Jazz Connection uit Breda. De finale zal weer gepresenteerd worden door Fred Racké. De eerste prijswinnaar van het concours mag diezelfde avond in het Key Town Festival op treden en de tweede prijswin naar staat diezelfde avond op het podium in café The Duke. Doelgroepen In de Jazzmarathon, deze week voor de zesde achtereen volgende maal in De Waag, staat elke dag een bepaald genre centraal. De organisatie van de Leidse Jazzweek richt zich daarmee bewust op ver schillende doelgroepen vanuit hun doelstelling met deze jazz week een zo breed mogelijk publiek te bereiken. Elke avond begint om acht uur met een workshop, zaterdagavond onder leiding van Jeroen Ko ning en gisteravond was dat onder leiding van Peter Krij- nen. Na de dagelijkse workshop volgt steevast een optreden van een bekende band. Gister avond speelde de Leidse Di- xieland-band Blue Friends Jazz Band met als speciale gast de saxofonist Boris van der Lek. Voor het merendeel van De Jazz Week in De Waag kende een enthousiast begin met de Amerikaanse Ronald Abrams en The Ice Cold Band. de aanwezigen fungeerde het dixielandgeluid van de Blue Friends Jazz Band helaas lou ter als achtergrondmuziek, de indrukwekkende solo's van een zichtbaar geïrriteerde Bo ris van der Lek ten spijt. Het optreden van Ronald Abrams foto: wim van noort met The Ice Cold Band uit de volgens afspraak een eind aan Verenigde Staten had meer maken. The Ice Cold Band succes. Om twee uur 's nachts speelde haar laatste nummer moesten de organisatoren er en dat terwijl ze er met zo'n Spaans sprekend Amerika: „In ieder geval meer dan de kran ten tegenwoordig doen. Die vermelden alleen incidenten en losstaande gebeurtenissen. We proberen de eventuele link. zo die bestaat, tussen deze gebeurtenissen te leggen", be nadrukt hij. Deze achtergrond enthousiast publiek ru meer nummers aan vast 1 willen plakken. PETER VAN VE informatie komt te staan in een nieuwsbrief die eenmaal per maand zal verschijnen. Terug Rementeria Troncoso had en kele maanden voordat Chili opnieuw een democratie werd al een weerzien met vaderland en familie. Pinochet had in de nadagen van zijn bewind de grenzen voor de ballingen weer opengesteld. Het langdu rige verblijf in Leiden, waar hij een baan vond aan de uni versiteit, waar twee van zijn drie kinderen zijn geboren en opgegroeid en waar hij zijn vele activiteiten de penning van de stad deed Rementeria sluiten toch terug te Leiden om daar te nen: „In ieder kinderen het huis uit DE WAAG: Workshop onder leidin van Rob Elzenaar (20.0 uur). Optreden Bernard Berk hout and his swingmate (22.00 uur). CAFÉ THE DUKE: Optreden Rolf Delfos Fun kie. Programma vanavond:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8