God sta ons bij" De aanspraak van Je boom op de tak Spanning en paniek nemen toe in Israël Twijfel binnen PLO groeit met de dag Dienstweigeraars noeten staken" Vluchtelingen zorg voor Jordanië iUITENLAND CcicbcSouomvt MAANDAG 14 JANUARI 1991 PAGINA 7 it'' MSTERDAM De Vereniging Dienstweige- aars VD roept al haar leden (1500) op te gaan aken als er een oorlog in de Golf uitbreekt, e VD vindt dat een oorlog hoe dan ook moet orden vermeden. Alle andere middelen om ak te bewegen zich uit Kuwayt terug te trek en zijn volgens de verening niet voldoende tgeprobeerd. Bij oorlog kunnen ook dienst- eigeraars verplicht worden tot werkzaamhe den die indirect de krijgsmacht ondersteunen, "*-als verzorgen van gewonden in ziekenhuizen. geldt zowel voor gewetensbezwaarden die 01 u te werk zijn gesteld als voor diegenen die ep iun tewerkstelling al achter de rug hebben, al- usde VD. De VD roept daarom alle tewerkge- elde dienstweigeraars op om daags na het uit reken van een Golfoorlog te gaan staken. Opgeruimd De Britse mijn- opruimingsdienst is in de Saudische woestijn al flink aan het oefenen. Hier veegt zo'n 'aardvarken' met zijn 72 draaiende kettingen een pad over drie meter breedte schoon. FOTO: EPA AMMAN In Jorda nië is men dit week einde begonnen om via de televisie de be volking voor te berei den op oorlog. Dat is veel later dan in vrij wel alle andere landen in de regio. In uniform geklede woordvoerders van de strijdkrachten vertelden wat te doen bij luchtaan vallen ('Ga met je handen in je nek langs de stoep liggen') en hoe je te gedra gen in schuilkelders. De maatregelen tekenen een groeiend pessimisme in Jordanië, dat in koning Husayn altijd nog de idea le bemiddelaar heeft ge zien. In een eindeloos her haald tv-interview zei de koning gisteren dat „nie mand blij zou willen zijn met een oorlog, waarbij duizenden doden vallen en de tragedie voor honderd duizenden niet te overzien is". Hij riep Saddam Hu sayn en de Saudische ko ning Fahd op om op 'een kleine Arabische top' de geschillen op te lossen. voor een 'vreedzamere' in vasie in geval van een oor log. Dat zou dan de grote volksverhuizing moeten zijn van horden berooide vluchtelingen uit Irak en Kuwayt. Aftandse Merce- dessen en rammelende taxi's worden door de au toriteiten in Amman net zozeer gevreesd als tanks en vliegtuigen. Want het arme land kan de opvang van een massale vluchte lingenstroom absoluut niet aan. Maar bij het begin Jordanië zit niet alleen van een oorlog is er voor met het schrikbeeld van mensen die uit Irak weg vreemde tanks die naar de hoofdstad Amman ratelen. Net zo bevreesd is het land willen eigenlijk maar een natuurlijke uitweg: Jorda- IRAK EN KUWAYT IN HISTORISCH PERSPECTIEF EN HAAG Zelden of joit zal een gulzig achthebber erkennen lt hij inderdaad uit gul- igheid het grondgebied in anderen verovert. Al- d zal hij daarvoor een •chtvaardiging aanvoe- ln en die luidt dan aldus: ïze arme broeders in het jurland, die zo lang reed van ons gescheiden aren, hebben ons ge- lieekt hen te helpen. Dat jbben wij gedaan en nu horen ze weer bij ons. Veest verheugd, want het ih brute buurland is opgehe- n i Zo deed Adolf Hitler dat, zo 01 deed Josef Stalin dat, zo deed li Sadda Husayn dat. Maar wat lil s er waar van zijn claim dat 0 Ie verloren provincie Kuwayt - s teruggekeerd in de schoot ran moeder Irak? Het verle- len van zowel Irak als Ku- nayt is nauw verbonden met iet Ottomaanse rijk en, van- vege de ontmanteling van dat Uijk. met Groot-Brittannië. ïanaf 1639 maakte Irak, of al- ihans het gebied van Mesopo- amië, deel uit van het Turkse Imperium, het Ottomaanse ijk. Het is mogelijk nog ver ier terug te gaan en Saddam J lusayn doet dat ook om zijn laims kracht bij te zetten. Hij oprit dan terecht bij het Ara- flbisch-islamitisch rijk Irak al- krabi, dat in de tiende eeuw vanuit Baghdad triomfen vier- ft Dat is wel erg lang gele- 4n. Natuurlijk staat aller minst vast dat 1639 het objec- lieve begin der tijden is, maar liet is zeker een reëler uit gangspunt dan 939. Kuwayt Niet lang nadat Mesopotamië onder gezag was gekomen van de Turken, verliet een aantal nomadische Arabieren hun traditionele weidegronden om zich te vestigen in wat nu Ku wayt is. Zij kozen zich in 1756 een sjeik uit de familie al-Sa- onder meer om het con tact te verzorgen met de Turk se gouverneur van de provin cie Basra. Want ook Kuwayt maakte deel uit van het Otto maanse Rijk, zij het dan als een gebiedsdeel met zelfbe- Na de opkomt van de Europe se landen als koloniale mach ten, werd Kuwayt een twistap pel tussen Duitsland, Rusland en Engeland. Zowel de Duit sers als de Russen wilden een spoorlijn aanleggen die in Ku wayt moest eindigen en de Turken, toen al danig ver zwakt. waren geneigd daar mee akkoord te gaan, tot grote schrik van de Engelsen die de Perzische Golf beheersten en dat graag zo wilden houden. Zij oefenden daarom sterke druk uit op de Turken en wis ten hen zover te krijgen alle aanspraken op Kuwayt te la ten varen In 1899 werd Ku wayt min of meer zelfstandig en sloot het een protectoraats verdrag met Engeland In 1961 verkreeg het emiraat, nog al tijd geleid door een telg van het geslacht al-Sabah, volledi ge onafhankelijkheid en in 1963 werd de staat Kuwayt lid van de Verenigde Naties. Irak Omdat Turkije in de Eerste Wereldoorlog de zijde koos van Duitsland, raakte het in gewapend conflict met Enge land. Het betekende het einde van wat eens het Ottomaanse Rijk was gemaakt De Britten bezetten in 1914 de provincie Basra en veroverden van daaruit de rest van Mesopota mië, bijgestaan door Amir Fei- sal. de man die door de Fran sen van de troon van Syrië was gestoten. Vanwege het toenemende Arabische zelfbe wustzijn leek het de Britten niet verstandig de veroverde gebieden in te lijven. Ze rie pen daarom een koninkrijk onder Brits mandaat in het le ven en zetten Feisal in 1921 op een splinternieuwe troon, die van Irak, samengesteld uit de provincies Mosoel, Baghdad en Basra, het vroegere Mesopota mië. Irak bleef tot 1932 Brits mandaatgebied, daarna werd het honderd procent zelfstan dig. De opvolger van Feisal, ko ning Ghazi, was de eerste die ontdekte dat Kuwayt ooit nog een deel van de provincie Bas- ra was geweest en hij maakte zich binnenlands populair door de Kuwayti op te roepen terug te keren tot het 'eeuwige en onvergankelijke Iraakse moe derland, waarvan gij nu reeds een generatie lang zijt afge splitst'. Daarmee was de toon gezet Het idee dat Kuwayt Irak was ontstolen door de Britten vond steeds meer in gang, het sloot naadloos aan op de anti-Engelse stemming die vanwege de stichting van Is rael (ook al zo'n voormalig Brits mandaatgebied) en de Suez-crisis Irak in zijn greep Toen Kuwayt in 1961 onaf hankelijk werd en de Engelse soldaten het land verlieten, stonden de Iraki onmiddellijk gereed voor een invasie, zich niets aantrekkend van het feit dat de Arabische Liga Kuwayt erkende. Op verzoek van de Kuwayti keerden de Engelse soldaten terug en Irak liet een aanval achterwege. In 1963 er kende ook Irak Kuwayt, maa in 1973 volgde een militai conflictje toen Irak een Ku waytse grenspost bezette. Al leen door veel oliedollars te betalen kon Kuwayt zijn onaf hankelijkheid bewaren. Ze ventien jaar later lukte dat niet nog een keer; Irak viel Kuwayt binnen, verklaarde dat dat geschiedde op verzoek van onderdrukte broeders en binnen de kortste keren heette Kuwayt een provincie van Irak. De rechtvaardiging? Kuwayt is ooit deel geweest van Basra. Inderdaad, maar toen was Irak nog deel van het Ottomaanse Rijk en dat geeft de Turken toch ook niet het recht morgen Baghdad binnen te vallen? Nee, de aanspraak 'van de boom op de tak' (Saddam Hu sayn) slaat als een tang op een varken. STEVO AKKERMAN Europa demonstreert ROTTERDAM In tal van Europese steden zijn dit weekeinde men sen de straat opgaan om te betogen tegen de dreigende Golfoorlog. In Rotterdam namen zaterdag ruim duizend mensen deel aan de de monstratie „geen oorlog in de Golf". Duizenden betogers blokkeerden gisteren de toegangswegen tot de belangrijke Amerikaan se Rhein-Main-basis in Duitsland. De blokkade in Frankfurt volgde op een stille demonstratie in Berlijn waaraan naar schatting 100.000 men sen aan deelnamen. Za terdag betoogden onge veer een kwart miljoen Duitsers, die onder meer „geen bloed voor olie" scandeerden, in verscheidene steden in de Bondsrepubliek. De Britse actrice Vanessa Redgrave, een aanhang ster van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, sprak in Barcelo na enkele duizenden mensen toe. „Wij moeten onvoorwaarde lijk Irak verdedigen te gen Amerikaanse, Brit se en Israëlische agres sie". Zaterdag hielden enkele tienduizenden mensen een vredesma- nifestatie in Londen. In Rome kwamen naar schatting 100.000 men sen voor de vrede op. Tijdens de manifestatie kwam het tot onlusten, doordat links-extremis tische 'autonomen' ste nen gooiden naar de po litie en auto's in brand n^ro'n ^5 OOO^vredes ^ok c'eze vrouw m Londen is tegen een In Rotterdam lopen vredesdemonstranten via de Binnenweg van demonstranten de straat Golfoorlog. het Zadkine monument naar de Pauluskerk. °P FOTO: EPA FOTO: ANP Alles staat klaar Alsof je vanavond een feest geeft en alles staat klaar, maar de gasten zijn er nog niet. Zo voelt het. al is het geen feest dat aanstaande is. maar een oorlog. De tijd verstrijkt lang zaam en zinloos; wat telt is wat komen gaat. alleen dat. Maar het duurt niet lang meer. Wat abstract en theoretisch was. neemt steeds concretere vor men aan. zoals Hans van Mier- lo het zei in het kamerdebat over de Nederlandse rol in de Golf. En inderdaad, als je nu de gezichten ziet van soldaten in de woestijn, dan zie je ei genlijk voor het eerst dat daar mensen voorbestemd zijn om te sterven. Dat maakt misse lijk. Zoals het misselijk maakt de glimlach te zien van Tariq Aziz als hij James Baker de hand drukt, terwijl zijn man schappen de geweren ontgren- Die Iraakse soldaten, je was ze even vergeten en dat stemt je somber, want je had gedacht dat je humaan genoeg was om hen te zien als slachtoffers, niet als vijanden. Maar dan ken je jezelf niet. Je bent het alweer vergeten, maar van ochtend hoopte je nog stiekem dat er werkelijk oorlog komen zou eindelijk weer eens iets spannends op televisie! Dat zei je niet hardop, nee, aan de di verse borreltafels was je de kampioen enerzijds/ander zijds. Je bestreed je schoonva der die meende dat er maar zo snel en zo hard mogelijk ge vochten moest worden en je verzette je evenzeer tegen een vriendin die beweerde dat ge weld 'nooit, nooit, nooit' iets oploste. „Je moet vanavond naar die teach-in in de Beurs van Berlage gaan", riep een vriend honend. ..Dan kun je lekker met jezelf discussië ren!" Zelf trekt hij zich nergens iets van aan. die vriend. Hij heeft twee weken geleden een ticket gekocht voor Egypte, want hij moet er echt eens uit. Hij is van plan een tocht langs de Nijl te maken. De 27e gaat zijn vlucht. Zegt hij. Misschien moet hij eens gaan praten met de collega die ernstig over weegt zijn wintersport in Oos tenrijk af te gelasten wegens het risico van terrorisme op het Europese continent. Of an ders met het echtpaar te Den Haag dat deze week jodium ta blet ten in huis heeft gehaald omdat die de kans op besmet ting verkleinen bij een nucle aire aanval op Nederland. Zo halen zij dichtbij wat nog ver wijderd is, zo maken ze con creet wat nog abstract is. Jij lacht daar om, jij drentelt door je kamer, alsof je vanavond een feest geeft en alles staat klaar, maar je gasten zijn er nog niet. Je steekt een sigaret op terwijl je was gestopt met roken. STEVO AKKERMAN AMMAN Jasser Arafat zit diep in de problemen. Op zich is dat niet een al te schokkende medede ling. De bijna spreekwoor delijke lenigheid van de PLO-leider staat tenslotte model voor een langduri ge overlevingstocht. Maar dit keer is het anders. Aboe Ammar, zoals zijn strijd naam luidt," ziet momenteel niet alleen zijn persoonlijke positie bedreigd; het gaat om de toekomst van de hele orga nisatie. Zelfs tijdens de crisis van het begin van de jaren '80, toen eerst Israëlische en later Syrische kanonnen Arafats PLO uit Libanon verdreven, bleef de eenheid van de orga nisatie grotendeels intact. Maar die tijden zijn met de Golfcrisis definitief voorbij. Alom heerst verwarring in het Midden-Oosten, en Arafat is niet meer in staat het op hol geslagen paard in bedwang te houden. Nog nooit stond hij di plomatiek zo geïsoleerd. Nog nooit was er zo'n acute geld nood, nu de dollars van de Golfstaten en de Palestijnse gastarbeiders daar uitblijven. Maar er is vooral een ander groot probleem en dat is nieuw: het moreel binnen de PLO loopt zware klappen op. Arafats ongelukkige 'lijstver- binding' met Saddam Husayn is de grondoorzaak. Een al maanden voor de Iraakse in vasie van Kuwayt aangegaan bondgenootschap dreigt zich nu tegen de PLO te keren. WASHINGTON Nu het 'Congres van de Verenigde Staten met een geringe meerderheid een 'oorlogs verklaring' aan Irak heeft goedgekeurd, wacht een verdeelde en aan hevige twijfels onderworpen Amerikaanse bevolking het verstrijken van het VN-ultimatum in de nacht van komende dinsdag op woensdag. Er heerst een merkwaardige stemming van weinig hoop en veel vrees in de VS. Tevens is bij tal van Amerikanen sprake van gewetensnood, omdat het VS-beroepsleger dat vanuit Saudi-Arabie de aanval op de Iraakse krijgsmacht zou moeten inzetten, eenzijdig af komstig is uit Amerika's een voudigste milieus. Daarnaast leeft bij veel burgers het ge voel dat een noodlottig verloop van gebeurtenissen sedert Iraakse inval in Kuwayt, Amerika aan de rand van de oorlog heeft gebracht. De ont plooiing van Amerikaanse troepen in Saudi-Arabië werd aanvankelijk door president Bush als een defensieve onder neming gemotiveerd, maar kreeg als vanzelf een agressie ve wending. Terwijl de rest van de wereld het 'leider schap' van de VS in de Golf crisis accepteerde en steeds moeilijker omkeerbaar maak te. bleef binnen Amerika een krachtige vredesbeweging uit, .en verzuimde het Congres langdurig de president voor zijn beleid ter verantwoording te roepen. Nu in het laatste weekend voor het verstrijken van het VN-embargo het Con gres ten slotte zijn eigen ver deeldheid durfde te etaleren in een debat, en er in diverse Amerikaanse steden eindelijk betogingen ('geen bloed voor olie') van enige omvang plaats hadden, nu heeft Amerika zelf nauwelijks nog mogelijkheden de loop der dingen te bepalen. Gewetensnood Al die gemengde gevoelens kwamen het afgelopen week einde tot uitdrukking in de de batten die het Huis van Afge vaardigden en de Senaat ge lijktijdig hielden. In die discus sie wemelde het van de uitin gen van persoonlijke gewe tensnood en van de wanhoops kreten. „God sta ons bij", wist Huisvoorzitter Thomas Foley alleen nog maar te zeggen toen hij inzag dat zijn eigen stand punt langer wachten op het effect van economische sanc ties geen meerderheid zou halen. De ongemakkelijke gevoelens van veel Congresleden jegens president Bush kwamen nog wel aan de oppervlakte, maar het was te laat om die nog om te zetten in effectieve politieke weerstand. De president heeft het Golfconflict teveel 'ver persoonlijkt' en teveel in ter men van private emotie gede finieerd. „Mijn geduld raakt op", „ik ben het zat", „we zul len Saddam een schop onder zijn achterste geven", waren nu in het Congres de gewraak te uitspraken die Bush in de voorbije maanden heeft ge daan, en die op het Golfcon flict de moeilijk te manipule ren last van het presidentiële prestige zouden hebben ge- legd. De volksvertegenwoordiging is tot op de dag van vandaag ook weinig 'gegidst' door het Amerikaanse volk zelf. Dit 'laatste weekend voor de oor log' nog gaven de enquêtes een hopeloos verdeelde publieke opinie aan. In de meest repre sentatieve peiling zegt 51 pro cent van de Amerikanen in te kunnen stemmen met 'oorlog nu'. Maar terwijl zeventig pro cent zegt te vrezen dat de VS- troepen zware verliezen zullen lijden, meent een even groot percentage dat bevrijding van Kuwayt 'niet meer dan dui zend Amerikaanse doden waard is'. Negenenzestig pro cent steunt het beleid van Bush, maar vindt tevens dat de president ook na 15 januari moet blijven proberen die vreedzame oplossing te vin- „De mensen weten het ge woon niet. Ze willen dat ie mand de leiding neemt en voor hen beslist", aldus giste ren media-analist dr. William Jacobson. „President Bush heeft maximaal gebruik ge maakt van die collectieve on zekerheid om zijn politieke lei derschapskwaliteiten te tes ten". Amerika's 'nationale twijfel' is volgens Jacobson het resultaat van een algeheel besef dat Iraaks bezetting van Kuwayt principieel onduldbaar is, ter wijl er echter nauwelijks Ame rikanen bestaan, die zich per soonlijk en emotioneel betrok ken voelen bij Saddam Hu- sayns verkrachting van de in ternationale rechtsorde. Dat Amerika ander onrecht, elders in de wereld, op zijn beloop laat, dat commerciële belangen een rol spelen in de militaire mobilisatie tegen Saddam Hu sayn en dat de meeste geal lieerde landen het vechten en sneuvelen zullen overlaten aan de VS, dat alles draagt nog bij tot het 'verlammende con flict tussen principe en scep- Veel begrip Dat conflict maakt ook dat er ondanks alle verdeeldheid nauwelijks sprake is van een polarisatie in de Amerikaanse samenleving rond de oorlog soptie in de Golf. Beide kam pen ('oorlog nu' en 'meer ge duld') worden in zekere zin gehinderd door opmerkelijk veel begrip voor eikaars voor- Dat geldt niet voor de betogers die afgelopen weekeinde in Amerika de straat opgingen in verzet tegen het mogelijk op handen zijnde bloedvergieten. Maar in het minder fysiek bij het Golfconflict betrokken Eu ropa gingen in totaal wel tien maal zoveel mensen de straat op als in de VS zelf. „Het verschil tussen een mili taire supermogendheid en een ander land is dat de eerste dank zij zijn macht is voorbe stemd tot oorlog voeren", al dus Jacobson over het 'nood- lotsgevoel' bij veel van zijn landgenoten. Hevige polarisatie in de Ame rikaanse maatschappij zou als nog kunnen ontstaan als oor log in het Golfgebied zich lang zou gaan voortslepen. Maar ook dan, zo zei Huisvoorzitter Foley gisteren, „zal het nood lot dicteren dat we niet hal verwege terugkunnen. Tenzij Saddam Husayn nog tot inkeer komt zal de strijd moeten du ren tot aan de overwinning. En dan nog zal Amerika niet weten wat het met die over winning aan moet". TEL AVIV In de afge lopen dagen heeft Israël informatie gekregen die erop wijst dat Irak niet al leen chemische wapens tegen Israël kan gebrui ken, maar ook biologi sche. Irak beschikt over biologische wapens die het bacterie ant hrax verspreiden. Voor zover tot voor kort bekend -was, be schikt Irak nog niet over de technologische middelen om biologische wapens af te schie ten. Maar een ontwikkelings programma daartoe werd kortgeleden versneld. In een sfeer van toenemende spanning en hier en daar pa niek maakt het Israëlische volk zich op voor de oorlog. Het leger is begonnen met een gedeeltelijke mobilisatie van reserve-militairen. Een techni cus, die werkt bij een firma van draagbare telefoons, ver telde gisteren: „Plotseling zie ik een heleboel cliënten in uniform. We leveren onze toe stellen nu alleen nog maar aan mensen van het leger". Hij hield er rekening mee van daag of morgen ook te worden weggeroepen. In het landelijke centrum voor beveiligingsmateriaal was het gisteren zo druk, dat het ver kooppersoneel de druk nauwe lijks aankon. De mensen koch ten bijna alles wat ze in han den konden krijgen; pakken die de huid tegen een gasaan val moeten beschermen, dozen met eerste- hulpmiddelen, kooien die dieren tegen gas moeten beschermen en zelfs een nieuw soort spray dat te gen raam- en deurkieren moet worden gespoten. „Ik ben nu echt bang", zei een vrouw. „We kunnen het beest Saddam Husayn niet vertrouwen". Elke prijs In de meeste winkels waren gisteren de rollen dik bruin plakband, aanbevolen in tele visie-instructiefilmpjes, om daarmee de ramen dicht te plakken, al uitverkocht. Bij een grote supermarkt zag ik een man met tien rollen zijn hand. Hij bood ze schreeu wend aan met de woorden 'uw laatste kans, Saddam Husayn meent het'. Vlak voor hij door een inspecteur varï de gemeen te werd weggestuurd, wist ik nog een rol te bemachtigen voor vrienden die zonder za ten. In een dorpje ten noorden van Tel Aviv werden op straat stukken plastic van dikke rol len afgeknipt voor klanten, die er elke prijs voor over hadden. Huisvrouwen kochten ook gis teren karren vol ingeblikt voedsel, crackers en ook soft drinks die nu door een plaatse lijke firma in speciaal anti-gas- materiaal worden verpakt. Een man die net honderden shekels had neergeteld voor zijn hamster-inkopen, vertelde me: „Ik hoop dat het oorlog wordt. Wij willen dat deze man voor eens en voor altijd wordt uitgeschakeld". „Niet bang?", vroeg ik. „Nee hoor, wacht maar waar ons leger al lemaal toe in staat is", was zijn zelfverzekerde antwoord. Een groot aantal buitenlandse journalisten is intussen in Is raël gearriveerd om verslag uit te brengen van de oorlogss feer Sommigen hebben hun intrek genomen in hotels bui ten de stad. Anderen verblij ven in het vijf-sterren hotel, dat als de oorlog uit breekt het regeringspers^ centrum en het kantoor van de legerwoordvoerder zal zijn. Naar datzelfde hotel zullen ook patiënten uit ziekenhuizen worden overgebracht, als dat nodig blijkt. Een aantal jour nalisten. normaal gestatio neerd in Tel Aviv, is inmid dels naar Jeruzalem verhuisd. Oefening j is in een van de grote ziekenhuizen in Tel Aviv een grote oefening gehouden voor de behandeling van mogelijke gasaanval-slachtoffers. In een aantal speciaal -ingerichte eer- ste-hulp afdelingen zijn met name beademingsapparaten klaargezet. Een verpleegster vertelde: „We kunnen alleen nog maar hulp bieden als de patiënt binnen 20 minuten het ziekenhuis heeft bereikt" Aan de vooravond van de oor log ben ik ook in het bezit van een antigas-pak, compleet met speciale laarzen, handschoe nen en een gasmasker, van zelfsprekend binnen handbe reik. De ramen van de werk kamer waar deze regels getikt worden, zijn voorzien van tochtstrips en een laag dik plastic, vastgeplakt met het in middels niet meer verkrijgba re bruine plakband Op de kast ligt een stuk dik zwart papier, dat over het plastic heen zal worden geplakt, als de autoriteiten zullen besluiten tot algehele verduistering. De autolampen zullen in dat geval worden beschilderd met het potje blauwe waterverf, dat sa men met het kwastje inmid dels ook is klaargezet. Wie gisteren overigens alsnog besloot, dat de grond te heet onder de voeten werd, moest ervaren dat kaartjes voor een PanAm-vlucht naar de Vere nigde Staten binnen twee uur waren uitverkocht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7