Litouwers massaal onder Sovjettanks verpletterd Radiostation moet er in week tijd kunnen staan" Forse kritiek in België op vrijlating terrorist Qeidt&Qowuvnt r>r> Bush omzichtig i kwestie Litouwei BUITENLAND MAANDAG 14 JANUARI 1991 PAS jj Vice-premier van Spanje treedt af BARCELONA De Spaanse politieke wereld kwam gisteren op zijn kop te staan door het verrassende aftreden van vice-premier Alfonso Guerra. Guerra, wiens positie al enige tijd ter discussie stond vanwege een financieel schan daal rond zijn broer Juan, is al meer dan een kwart eeuw de beste vriend en naaste mede werker van premier Felipe Gonzalez. Gonzalez en Guerra vormen sinds het begin van de jaren zeventig het gezicht van de socialistische arbei derspartij (PSOE). De oppositie eiste vorige zo mer het aftreden van Alfonso Guerra, omdat hij de ongeoorloofde praktijken van zijn broer oogluikend zou hebben toegestaan. Het aftre den van Guerra, wiens aanblijven de PSOE steeds meer steun van de kiezers leek te kosten, komt enkele maanden voor de gemeenteraads verkiezingen. Noriega in juni voor rechtbank MIAMI Een federale rechter heeft 24 juni als de datum vastge steld voor de rechtszaak tegen de voormalige sterke man van Pana ma, Manuel Noriega. De zaak tegen de Panamese oud-dictator, die al meer dan een jaar in voorarrest zit, is diverse keren uitgesteld vanwege problemen in het vooronderzoek. Noriega wordt beschuldigd van be trokkenheid bij cocaïnehandel. Een van de belangrijkste geschilpunten gaat over de Europese bankreke ningen waar Noriega zo'n 20 mil joen dollars op heeft staan, maar die op last van de autoriteiten van de Verenigde Staten zijn geblok keerd. Hard optreden tegen betogers in Bukarest BUKAREST De Roemeense politie is het afgelopen weekeinde hard opgetreden tegen anti-regeringsdemonstranten in de hoofd stad Bukarest. Eenheden van de oproerpoli tie sloegen gisteren blindelings in op de monstranten, verslaggevers en fotografen in een poging een einde te maken aan de de monstraties die het verkeer in Bukarest al drie dagen bemoeilijkten. De demonstranten beantwoordden het politie-optreden met molotov-cocktails. De oppositie, verenigd in de Burgeralliantie, eiste het aftreden van premier Petre Roman en president Ion Ilies- cu van het regerende Front voor Nationale Redding. De ongeveer 10.000 betogers wil den voorts opheldering over de vraag hoe het Front bij de omwenteling van december 1989 de macht heeft overgenomen. Mario Soares herkozen als president Portugal LISSABON Mario Soares is herkozen als president van Portugal. Hij behaalde bij de verkiezingen van gisteren 70,43 pro cent van de stemmen. Dat blijkt uit de voorlopige einduitslag die door het minis terie van justitie is bekendgemaakt. De definitieve uitslag wordt morgen ver wacht. De conservatieve kandidaat Basilio Horta behaalde 14,09 procent van de stemmen. Carlos Carvalhas, kandidaat namens de communistische partij, bleef steken op 12,92 procent van de stemmen. De over winning van de 66-jarige socialist Soares is van bijzondere betekenis omdat sinds de Anjerrevolutie van 1974 geen enkele kan didaat bij de presidentsverkiezingen zo'n grote stemmenwinst heeft behaald. Albanië stai weer partij i I WENEN De con tische autoriteiten banië hebben dit w de een organisatie a3 mensenrechten als 13 politieke partij nj 'e communistische staan. Het is het voor de Verdedigi Mensenrechten en mentele Vrijheden, dere drie niet-comr: sche organisaties di Albanië legaal mq treden zijn de Dei sche Partij, de B keinse Partij en de gische Partij (Van onze correspondent Rob Vunderink) VILNIUS De eerste tanks die in de nacht van zaterdag op zondag de te levisietoren van Vilnius bereikten, lieten een spoor van vernielde perso nenauto's en vrachtwa gens achter. Een bebrilde soldaat stak zijn hoofd naar buiten en schoot in de richting van een camera man die zijn tank stond te fil men. Een tweede cameraman nam de camera over en bleef brutaal door staan filmen. De tank reed verder zonder ver der actie tegen de twee man nen te ondernemen. Even tevoren was het Anatoli Kuprianov, de Russische came raman van een Franse televi sieploeg uit Moskou, minder goed vergaan. Vanuit een rij dende auto had hij de opruk kende tanks gefilmd, tot een ervan plotseling dwars over de weg was gaan staan. Een sol daat zette hem het machinege weer op zijn borst en rukte hem dé camera uit handen. Een Spaanse cameraman over kwam hetzelfde en liep daarbij stevige klappen op. Op de heuvel met de televisie toren reden tanks op de me nigte af. Litouwse mannen en vrouwen stonden hand in hand, zingend, rond de toren, en vormden zo een menselijke ketting. Zij weken niet toen de tanks recht op hen afreden. Daarop begonnen de tanks zeer snel rondjes te draaien vlak langs de menselijke ke ten, maar pas toen er schoten vielen losse flodders schrok de menigte en vloog deze alle kanten uit. De tanks reden door de opening, daarbij beide benen verpletterend van een man die uitgleed en niet op tijd weg kon komen. Tien tallen mensen die zich niet snel genoeg uit de voeten maakten, wachtte hetzelfde lot en moesten gewond naar het ziekenhuis worden afgevoerd. Rode fascisten Uit luidsprekers klonk vanaf legervoertuigen een zoetge vooisde mannenstem die in Li touws en Russisch de bevol king tot kalmte maande. „Li touwers! Broeders! Jullie zijn bedrogen. Wij, van de Raad van Nationale Redding, komen jullie bevrijden!", schalde het uit de luidsprekers. Even ver derop gebruikten de bevrijders traangas tegen de menigte. „Rode fascisten", schreeuwde de menigte hen toe. Van alle kanten kwamen mensen aan rennen. Zij sloegen de waar schuwing van de militairen om rustig naar huis te gaan volko men in de wind. Toen even later de Litouwse televisie en radio uit de lucht gingen, was dat voor de bevol king het sein om massaal naar het parlementsgebouw te trek ken, waar al dagenlang een duizendkoppige menigte op wacht stond, rockgroepen op traden en kerkdiensten wer den gehouden. In angstige spanning wachtte de menigte de komst van het leger af. In de verte klonken schoten en waren de zoeklichten van tanks zichtbaar. Op het dak van het flatgebouw tegenover het parlement waren jongelui geklommen, die op de uitkijk stonden. „Lietuva!, Lietuva!", scandeerde het plein, wat in het Litouws de naam is voor deze republiek. Luid gejuich weeklonk, toen politieagenten het plein betraden en de voor ste gelederen innamen bij de wacht voor het parlement. Afscheidsbrieven Gedurende de rest van de nacht en gisteren groeide de menigte aan tot enkele tiendui zenden. Vaijuit de hele repu bliek kwamen mensen met bussen tegelijk naar Vilnius om zich aan te sluiten bij de wacht voor hun zelfgekozen, democratische parlement. Van heinde en verre reden bussen, Kamer wil opschorting hulp aan Sovjetunie DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat het Russi sche ingrijpen in Litouwen gevolgen moet hebben voor de financiële en economi sche steun aan de Sovjetu nie. De Kamer wil spoed overleg met minister Van den Broek over opschorting van die hulp. De vier grote fracties vinden dat het mili taire ingrijpen in Litouwen op geen enkele wijze te rij men is met de CVSE-afspra- ken die onlangs in Parijs zijn gemaakt eh door de Sovjetunie zijn ondertekend. In de Kamer bestaat de vrees dat Gorbatsjov terug keert naar de harde lijn, of dat hij de conservatieve krachten in het Kremlin niet meer in de hand heeft. CDA en VVD wijzen erop dat de westerse hulpverle ning aan de Sovjetunie steeds is bedoeld als onder steuning van het democrati seringsproces. „Daarin is nu een flinke deuk getrapt. Gorbatsjov is daar als staats hoofd uiteindelijk verant woordelijk voor", aldus CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer. tractoren en andere zware voertuigen aan om de weg naar het parlement voor de tanks te blokkeren. Ook in het gebouw verrezen barricaden, uit zware meubels en bouwma terialen. Jonge mannen, in het bruine uniform van het Li touwse Nationale Garde of de zwarte overall van de Gewes telijke Verdedigingstroepen beide organisaties zijn door Gorbatsjov verboden legden opnieuw een eed van trouw af aan hun republiek. Mannen schreven afscheidsbrieven aan hun vrouw en kinderen. De leider van een van de gewa pende groepen riep zijn man nen bij zich om een plaatsver vanger te kiezen voor het ge val hij zou sneuvelen. Toen Gorbatsjov in 1985 aan de macht kwam, geloofden vele Litouwers dat hij een andere Rus was dan al die anderen. Nu weten ze beter. Voor hen is hij een ordinaire, op macht be luste Grootrus. Een groep Litouwers probeert uit alle macht een tank tegen te houden die al half over een van de demonstranten heen is gewalst. foto: epa ACTIE VOOR OPRICHTING 'VRIJ LITOUWEN' LEEUWARDEN De 26-jari- ge Erik Rijnart uit Leeuwar den wil nog deze week naar Litouwen afreizen om verder gestalte te geven aan de op richting van een vrije radio zender aan de Pools-Litouwse grens. Via het actiecomité Vrij Litouwen, dat hij dit weekend heeft opgericht, moet dat radiostation daar komen. Rijnart zegt persoonlijk sterk betrokken te zijn bij de situatie in Litouwen. Nadat hij de ont wikkelingen daar enige tijd heeft gevolgd, vond hij dat er iets moest gebeuren. Bij de op richting van het actiecomité is ook de Sovjet-deskundige Mir jam Oosting, half-Litouwse, uit Etten-Leur, betrokken. Het station dat nu aan de Pools-Litouwse grens moet ko men, moet de inwoners van Litouwen voorzien van onge censureerd nieuws. Nieuws dat derhalve vanuit Litouwen naar het radiostation moet worden gesmokkeld. „Ik heb wel wat contacten met om roepmedewerkers daar, maar al het telefoonverkeer is ge blokkeerd. Dat maakt de zaak wel moeilijk. Maar we zijn er mee bezig. Desnoods werken we met postduiven. Die moge lijkheid wordt serieus beke ken", zegt Rijnart die denkt voor de zender 100.000 gulden nodig te hebben. Praktisch is het volgens hem geen pro bleem om binnen een week zo'n zender aan het werk te hebben. Rijnart heeft inmid dels ook contact gehad met bisschop Ernst van Breda om zitting te nemen in het comité. Bisschop Ernst heeft toegezegd serieus te willen bekijken of hij zijn naam aan het comité zal verbinden. Met een kruisbeeld over haar schouder door de straten van Vilnius dwalend geeft deze oudere vrouw op symbolische wijze de lijdensweg aan die het Litouwse volk te wachten staat. foto: epa SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard UltgoverlJ/Wavery Pro GEGIJZELD GEZIN VEILIG TERUGGEKEERD BRUSSEL In België is forse kritiek ontstaan op de vrijlating van de Pale stijnse terrorist Said Nas ser, die dit weekeinde is uitgewisseld tegen het ge gijzelde Belgische gezin Houtekins. ,,De minister van justitie, heeft besloten een gevaarlijke moor denaar te laten gaan", zo luid de het commentaar van de co- voorzitter van de Franstalige liberale PRL, mevrouw Antoi- ne Duquesne. „De regering buigt blijkbaar het hoofd voor terrorisme. Dat is bedenke lijk", zo zei het Vlaamse libe rale kamerlid Ward Beysen. Minister van buitenlandse za ken Mark Eyskens noemde in een radio-vraaggesprek de glijktijdige vrijlating van het gezin Houtekins en de terrorist Nasser „toeval". Nasser kwarn na tien jaar gevangenschap in aanmerking voor vrijlating, al dus Eyskens. Premier Wilfried Martens heeft verklaard, dat de rege ring het besluit om in ruil voor de vrijlating van het gezin Houtekins de Palestijn op vrije voeten te stellen „met een be zwaard hart heeft genomen". Nasser die, nadat hij een aan slag pleegde op een bus met Joodse kinderen in Antwer pen, tien jaar in België gevan gen zat, werd zaterdag geruild tegen Emmanuel Houtekins, diens echtgenote Godelieve Kets en hun twee kinderen, Valerie en Laurent. Die had den toen 1.162 dagen gevangen gezeten nadat hun al langer durende gijzeling in 1987 be kend was geworden. De vrij gelaten gijzelaars arriveerden zaterdagavond op de militaire luchthaven van Koksijde. Ze kwamen toen uit de Egypti sche hoofdstad Cairo. De Bel gische regering heeft zaterdag De Libische leider kolonel Mauammar al-Kadhafi en de Egyptische president Hosni Mubarak bedankt voor hun bemoeienissen met de vrijla ting van de gijzelaars. Barbara in rolstoel Barbara Bush, de echtgenote van president George Bush gisteren bij het sleeën in de buurt van Camp David een opgelopen in haar linker onderbeen. De verwonding was n ernstig dat het been in het gips moest maar de echtgenol de president mag drie dagen haar been niet belasten. Va dat zij gisteravond per rolstoel van de presidentiële helil naar het Witte Huis werd vervoerd. „GEEN LINK MET KUWAYT' (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De weinig dreigende taal die president Bush laat horen over het bloedbad dat Russische troepen hebben aangericht in Litouwen, weerspiegelt vooral het feit dat de Amerikaanse president de internationa le aandacht zoveel moge lijk wil blijven richten op de kwestie die voor hem thans prioriteit heeft: Ku- wayt. In het Golfgebied staat voor Bush zoveel op het spel dat hij voor de gelegenheid zelfs met officiële Amerikaanse staats vijanden, zoals de van steun aan terrorisme betichte presi dent Assad van Syrië, hechte banden smeedt. Dan moet er in de Baltische staten heel wat gebeuren wil Bush de relatie met de Sovjetunie als 'solide anti-Irak-partner' wezenlijk in gevaar brengen. Daarnaast acht de Amerikaan se president het een plicht om als leider van 's werelds voor naamste supermogendheid op timale contacten te onderhou den met de machthebbers in de overige belangrijke blok ken in de wereld. De verhou ding met de Sovjetunie is van zo evident belang dat Bush' re latief gematigde reactie op 'Li touwen' („Het kan niet anders dan dat dit onze relatie zal be ïnvloeden") zelfs uitgelegd kan worden als een vooruitlo pen op de zaken. Bush weet maar al te goed dat Amerika ook met een eventuele opvol ger van Gorbatsjov een be hoorlijk contact zal moeten on derhouden. 'Nee' In de kwestie Litouwen heeft Bush vorig voorjaar, toen het onafhankelijkheidsstreven in die Sovjetstaat tot acute span ningen met Moskou leidde, al aan Gorbatsjov laten blijken begrip te hebben yoor diens vrees dat afscheiding van een deelstaat tot het einde van de gehele Sovjetunie zou leiden. Nu er doden zijn gevallen, komt Bush echter wel onder grote druk te staan van de Amerikaanse samenleving en het Congres om een harder standpunt in te nemen en tot strafmaatregelen jegens Mos kou over te gaan. In dat proces is het onvermijdelijk dat ook binnen Amerika parallellen worden getrokken tussen de Baltische staten (waarvan de inlijving in de Sovjetunie nim mer formeel door de VS is er kend) en Iraks inlijving van Kuwayt. Er ligt in het Congres al een ontwerp-resolutie klaar van Democratisch senator Bill Bradley, waarin van het Kremlin wordt geëist af te zien van verder geweld, „te meer nu de wereld, inclusief de Sovjetunie zelf, verenigd is in verzet tegen de gewei ge annexatie van een klein land, Kuwayt. do meedogenloze buurland Maar Bush antwoordde ren kortaf 'Nee' op de; gende vraag of er ml ('linkage') is tussen Km* Litouwen. De term lia speelt een grote rol 't Golfconflict, waar de VS relatie wensen te le Iraks terugtrekking uit wayt en een door Saddai sayn geëiste internafi vredesconferentie over problemen van het Mi Oosten. Haast Behalve dat Bush geen t crisis in de wereld, ding' van Kuwayt, kan gi ken, is er de Amerikaans sident alles aan g van zijn kant het vuur Sovjetunie niet verder i blazen. In zijn ogen rikaans-Russische pola rond de Baltische stati kans vergroten op een m re staatsgreep of ee jov-dictatuur' in de Sovje Daarmee zou de 'nieuwi reldorde' waarvan na de de Oorlog sprake is en van Bush zichzelf een architecten acht, door Ru toedoen meteen al weer dwijnen. En die vredigs reldorde is nu juist een Bush' belangrijkste motil gen voor zijn militaire i frontatie met Irak, dat id de nieuwe episode van «i wijde ontspanning en sa werking bedreigt. Van onmiddellijk belang de internationale coalitie! Irak wordt in Washingtt kwestie Litouwen oven niet beschouwd. Hooguit instabiliteit in de Sovie voor Bush een extra rede haast te maken met een o tegen Irak, zodat Kuwaj vrijd zal zijn als een even nieuw regiem in het Kit nauwere contacten met: rika-vijandige landen ir Midden-Oosten kan aanh Inzicht Wat de ware krachtsve dingen in het Kremlin br waarnemers in de Ameril se hoofdstad hebben n» indruk dat de regering; daarin groot inzicht I Bush sprak waarschijnlj waarheid toen hij gisten simpelweg niet te weten i militaire optreden in V erop kan duiden dat pre Gorbatsjov geen feitelijk meer uitoefent over zijn 1 leiding. Over de meest vergaand) gen die opdoemen nu de jetunie een oud en lelij zicht laat zien wordt in nog geenszins gespecu Het is alsof niemand era< denken, zeker niet nu groot deel van de Amen se krijgsmacht vanuit E is verhuisd naar het Mi Oosten. Amerika kan overal tegelijk zijn, zelfc zo blijkt in gedacb

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6