Vut in kabinet ter discussie Gymnasia weren zich tegen basisvorming A V Frits Bolkestein richt zijn pijlen op PvdA Politie overwoog fake- berichten in zaak Hei jn %§W- AFRIKA-ACTIE LIJDT ONDER GOLFCRISIS 0ENLAND CckLe Somxi/rit MAANDAG 14 JANUARI 1991 PAGINA 3 jcaïne gestolen fj i politiebureau [HEM De Rijksrecher- doet sinds vrijdag onder- naar de diefstal van zes- ,ram cocaine op 4 januari iet politiebureau in Arn- De cocaine, met een itwaarde van een kleine luizend gulden, maakte uit van een partij van en- kilo's heroiine en cocaïne, ip 3 januari in Arnhem in was genomen. De partij lag in een niet afgeslo- "recherchekamer. Na het jnd worden van de ver- de ing van de cocaïne is het iebureau enkele, malen j eefs doorzocht. Vakantiebeurs Op de schouders van zijn vader overziet een jongetje de vakantiebeurs in de Utrechtse jaarbeurs, die gisteren zijn laatste dag beleefde. De exposanten die vanaf woensdag op de beurs stonden hadden dit maal meer energie en geld in de tentoonstelling ge stoken dan voorgaande ja ren. Dit hangt samen met de onzekere situatie in het toeristenwezen als gevolg van de oorlogsdreiging in het Midden-Oosten: het was dringen geblazen om de gunsten van de aarze lende consument. Philips vreest schade na ontslag werknemers EINDHOVEN De bedrijfsleiding van de Eindhovense Lichtgroep van Philips heeft de afdelingschefs die de komende dagen belast zijn met het aanzeggen van een groot aantal ontsla gen gevraagd extra aandacht te beste den aan een serie veiligheidsmaatrege len. Het gaat om bestaande maatrege len die zijn bedoeld om te voorkomen dat werknemers schade toebrengen aan zichzelf en aan kwetsbare bedrijfs- apparatuur zoals computerbestanden. De bedrijfsleiding heeft de afdeling schefs er ook op gewezen dat in voor komende gevallen een beroep kan worden gedaan op de psychiaters, art sen en maatschappelijk werkers die Philips in dienst heeft. DEN HAAG Politie en justitie hebben tijdens de ontvoering van Ahold-topman Gerrit-Jan Heijn in 1987 overwogen druk Uit te oefenen op de toen nog onbekende ontvoerders via „fake-berichten". Dit blijkt uit de afstudeerscriptie van de journalist T.F. van Dijk, „De zaak-Heijn de Media: een informa tiestoop?". Woordvoerder Anne Geelof van de rijks politie heeft de bewering van Van Dijk bevestigd. ,,Er is gesproken over de mogelijkheid van medede lingen over een fake-ontvoering in de hoop de ont voerders ervan te overtuigen dat er kapers op de kust zijn. Andere mogelijkheden waren melding te maken van ernstige ziekte van een van de familieleden van Heijn en het bekend maken van een (gefingeerde) breuk tussen de familie Heijn en de overheid". Uit eindelijk is geen van die scenario's uitgevoerd. ZILVEREN KRUIS ZOEKT SAMENWERKING NOORDWIJK De particuliere ziektekos tenverzekeraar Zilveren Kruis (625.000 verze kerden) en het ziekenfonds Rotterdam (450.000 verzekerden) gaan onderzoeken of een nauwe samenwerking in de toekomst mo gelijk is. De directies hebben daartoe eind vo rige week een intentieverklaring onderte kend. Van een fusie is vooralsnog geen spra ke. De partijen willen bestuderen of gezamen lijke „inkoop van zorg" kan leiden tot weder zijdse versterking met het oog op de op han den zijnde herziening van het stelsel van ziek tekostenverzekeringen. Daarnaast verwachten zij dat de dienstverlening kan worden verbe terd Het Zilveren Kruis kondigde vorige maand al een nauwere samenwerking aan met het ziekenfonds Spaarneland (ruim 200.000 verzekerden). Die samenwerking moet wel uitmonden in een fusie. ilitie wist itvoerders en 11 igeld snel achterhalen rvolg van de voorpagina) HAAG Het slachtoffer de ontvoering, croupier in egaal gokhuis aan de Ju- Leysterstraat in Den j, wandelde zondagmor- 6 januari rond half vijf rji r zijn huis in de buurt toen tan achter werd vastgegre- Hij kreeg een zak over hoofd en werd op de vloer U een auto gegooid. "-jarige vrouw ontdekte 11 uur 's morgens dat haar nog niet was thuisgeko- Een uur later werd zij g ebeld door een onbekende die haar vertelde dat man gekidnapt was. Zij g de opdracht om een ger, de 30-jarige broer van r man, in te schakelen, vonds om half zes werd gebeld door de ontvoer- Toen pas werd gezegd de eis was: 250.000 gulden »|d robeerd werd om het los- binnen de familie in te elen maar men kwam niet dan 80.000 gulden en gulden in goud. Don- lieten de ontvoerders pn met dit bedrag akkoord jan. In de dagen daarvoor de familie om een levens van de ontvoerde ge- Dat kreeg zij, in de n van enkele korte tele- kken. De 22-jarige enaar liet daarbij los dat rerbaal werd bedreigd en hij het niet zou overleven ze geen losgeld zouden len. Donderdag en vrijdag het niet meer om contact hem te krijgen, dagmorgen belden de ont- "at later die dag in- )uden volgen voor u overhandigen van het los- In de vooravond werd u.w gebeld: de broer naar het Amsterdamse minal Station komen. Hij laar worden aangespro- iloor een man, die door de irders uitgebreid be- litven werd. De koffer met moest aan hem worden Als hij zou blijven [len zou zijn broer later luids terugkeren.' i(af kwart over acht 's a- gebeurde alles precies ins het boekje: de broer aangesproken door een die aan het gegeven sig- lent voldeed, het geld rd overhandigd en een half later verscheen de ont- de gezond en wel op het eel. De politie werd gebeld alles in orde was. ee uur later werden voor shoarmazaak in Amster- -Noord drie mannen 18, 32 34 jaar oud, aangehouden, van hen gooide bij zijn ar- itie een tas in de struiken, rin bleek het volledige los- I te zitten. Dit trio zit nog de cel en wordt verhoord, klanten van het etablisse- it zijn eveneens een tijdje tgehouden maar later weer gelaten. Bij huiszoekingen vier woningen in Amster- werden dertien mensen igehouden. Van hen zitten drie nog vast. Aan deze ac- namen drie arrestieteams I, waarvan er één van de Bgse politie was. Ook werd helikopter ingeschakeld, er is gebeurd vanaf het ment waarop het geld op nsterdam CS werd overhan- [d tot het moment waarop arrestaties werden ge ld, wil de politie niet zeg- Vanaf het begin van de (voering is zij op de hoogte iveest van alle contacten en ig de familie instructies, ontvoerders hadden niet zegd dat contact met de poli verboden was of het leven het slachtoffer in gevaar m brengen. In het belang n het onderzoek wil de poli- nog geen mededelingen i over de resultaten van de rhoren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net overweegt de vut voor het overheidspersoneel geleidelijk af te schaffen. Deze gedachte is zaterdag opgekomen in de discussie die het kabinet hield over de 'tussenbalans'.- In het kabinet gaan ook stem men op om ambtenaren meer voor hun pensioen te laten betalen en de pensioenleeftijd (nu 65 jaar) flexibeler te maken. Door de toenemende vergrij zing dreigt de vut langzamer hand onbetaalbaar te worden, zo meent onder meer minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid. Dat geldt overigens niet alleen voor het rijk, maar ook voor het bedrijfsleven. Via de NCRV- radio deed De Vries gisteren een beroep op de vakbonden en werkgeversorganisaties om bij de komende cao-onderhan delingen ook de vut ter discus sie te stellen. Volledige afschaffing van de vut voor ambtenaren kan het kabinet over drie jaar een be sparing opleveren van circa 2,5 miljard gulden. Er kan overigens niet zomaar een streep door de vut worden ge haald. In de eêrste plaats is daar een wetswijziging voor nodig en ten tweede zou het onbillijk zijn in één klap ieder een de mogelijkheid te ontzeg gen om van de vut-regeling gebruik te maken. Er zou dus een overgangsregeling moeten worden ontworpen. Het kabinet sprak zaterdag zeer uitvoerig over de moge lijkheden om op tal van subsi dies te bezuinigen. Het ging hier enkel nog om een „ver kennende bespreking", zo heette het in kringen rond het kabinet. Daarbij is niet alleen gekeken naar bezuinigingsbe dragen maar ook naar de ge volgen die het snoeien in sub sidies heeft. Als het rijk bij voorbeeld minder meebetaalt aan het openbaar vervoer, zul len de tarieven omhoog moeten, hetgeen voor veel burgers een lastenverzwaring betekent. In dat geval zouden ook de kosten van het autorij den moeten worden verhoogd. Dezelfde redenering gaat op bij vermindering van de huur subsidies. Als dat gebeurt moet ook het huurwaardeforfait voor huiseigenaren omhoog. Minister De Vries zei gisteren voor de AVRO-radio dat las tenverzwaringen voor hem al leen aanvaardbaar zijn als de burgers daarvoor op andere terreinen compensatie gebo den krijgen. De koopkracht van de burgers dient in het al gemeen zoveel mogelijk op het huidige peil te blijven en de koopkracht van de lagere- in komensgroepen mag wat hem betreft zelfs absoluut niet wor den aangetast. Morgen praat het kabinet ver der over de tussenbalans. Cen traal staan dan onder meer de bezuinigingsmogelijkheden op de terreinen van defensie en sociale zekerheid. Ook zal het kabinet nagaan op welke wijze de inkomsten van het rijk kunnen worden vergroot, bij voorbeeld door accijnsverho gingen. Brand in veeschuur Een dode koe wordt opgetakeld na een brand gisteren in een veeschuur in Culemborg. Vijftig van de zestig koeien vonden de dood in de vlammen. Enkele koeien moesten door de veearts worden afgemaakt nadat de dieren ernstige brandwonden hadden opgelopen. GRONINGEN Een op vallend communiqué hangt aan een binnen muur van het Willem Lo- dewijk Gymnasium in Groningen. Het ver woordt de gevoelens van leerling Bram. Die voelt zich hier op zijn plaats, omdat hij er niet vanwege zijn 'klassiek' gerichte be langstelling voor 'studie hoofd' wordt aangezien. Maar de vrees bestaat dat met de plannen tot 'basisvorming' aan het onderwijs op het gym nasium sterk afbreuk wordt gedaan. De leerlingenraad van het Willem Lodewijk Gymna sium riep daarom een congres bijeen, met als voornemen bundeling van krachten tegen dat 'spook'. Een drietal spre kers zou de oprichting van een landelijke belangenvereniging van gymnasiasten niet kunnen verhinderen, zo viel op te ma ken uit de uitnodiging. Ruim zeventig betrokkenen uit het hele land, meest scholieren (ruim twee dozijn gymnasia van de 38 zelfstandige gymna sia in den lande vertegen woordigend), gaven er gehoor aan. Bij het invoeren van de mam moet-wet is het destijds al fout gegaan, zo stelde drs. H Rid- dersma (onderwijskundige aan de RU Groningen) Het den ken over een vormingsideaal naar de jaren zeventig toe is zijns inziens afgeschaft met het invoeren van de pakket gedachte. Als bestuurslid van de Vereniging van Rectoren der Zelfstandige Gymnasia signaleerde dr. A. Mantel (Vossius, Amsterdam) de nieuwste bedreiging. Basisvor ming zal korting op lessen en niet doorgaan van nieuwbouw veroorzaken, de derde moder ne taal en de klassieke talen ernstig in het gedrang bren gen, beperkingen opleggen aan het besteden van de 'vrije ruimte' in het'rooster, zo stelde hij. Ministerieel beleidsmedewer ker drs. J.L. Stegeman daaren tegen zag in de heroriëntering een uitdaging voor het gymna sium, met nieuwe dingen, nieuwe kansen Na de eerste fase (met 14 vakken, 'een evenwichtig pakket' genoemd, voor ieder gelijk zou er pas omstreeks het zestiende jaar van profilering sprake zijn. Dan pas is er van specialisatie richting hoger onderwijs spra ke, aldus Stegeman. Vanuit het congres kwamen heel wat 'mondige' reacties. Met als meest hartstochtelijke verzuchting, dat het niet zo kan zijn, dat ook het specifieke gymnasium nu zomaar moet meegaan in de algemene neer gaande trend. „Er komen zo doende steeds meer leerlingen, die heel weinig weten over heel veel". „Er is geen specia lisme meer, de 'diepgang' ont breekt". „Het moet toch moge lijk zijn te redden wat als waardevol is ondervonden". JOHAN POPPEN ENQUÊTE NIPO: PvdA verliest tien kamerzetels bij verkiezingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA- fractie in de Tweede .Ka mer zou als er nu nationa le verkiezingen zouden worden gehouden slinken van 49 tot 39 zetels. Dit blijkt uit een enquête van het NIPO, waarvan de re sultaten gistermiddag via de AVRO-radio bekend werden gemaakt. In vergelijking met de verkie zingen van 1989 zou het CDA nu één zetel winst behalen en zo op 55 uitkomen. Grote win naar zou D66 zijn, die met een winst van acht zetels op 20 zou komen. Deze partij is dan net zo groot als de VVD, die van haar huidige 22 zetels er twee zou moeten inleveren. Groen Links wint vier zetels en komt op tien. De Centrum-Demo craten (nu 1 zetel) zouden uit de Tweede Kamer verdwijnen en de overigen kleine "partijen zouden in zeteltal gelijk blij ven. Uit de analyse van het NIPO blijkt dat de aanhang van de PvdA met rond 25 procent op het niveau van de jaren zestig ligt. Het verlies is volgens het NIPO vooral toe te schrijven aan daling van de belangstel ling van jongeren, mensen met lagere inkomens, ambtenaren en kiezers in de Randstad. Het NIPO heeft bij haar steek proef ook de meningen gepeild over de bezuinigingen waaro ver het kabinet deze dagen vergadert. Van de CDA-kie- zers heeft 61 procent er ver trouwen in dat het kabinet de juiste maatregelen neemt. Van de PvdA-kiezers is dat nog niet de helft: 45 procent. Van de VVD-aanhangers denkt maar 28 procent dat het kabi net goede besluiten neemt en van de D66-kiezers heeft 37 procent dat vertrouwen. Van alle ondervraagden denkt 64 procent dat de lasten bij de komende bezuinigingen niet eerlijk verdeeld zullen wor den. Bijna een kwart denkt van wel. Vooral PvdA-kiezers hebben maar weinig vertrou wen in een eerlijke verdeling van de pijn: 77 procent vreest dat de zwaarste lasten niet op de sterkste schouders zullen terechtkomen. VVD WIL AF VAN ZWOLLE-TRAUMA' (Van onze parlementaire redactie) APELDOORN Voor Frits Bolkestein is het cjluidelijk: als er bij de Sta tenverkiezingen in maart ergens stemmen te halen zijn, dan is dat bij de PvdA-aanhang. De libera le fractievoorzitter uitte daarom zaterdag tijdens de partijraad in Apeldoorn scherpe kritiek op de par tij van Wim Kok. Het CDA, nog altijd de meest aangewezen coalitiepart ner voor de VVD, liet hij vrijwel ongemoeid. Enkele uren na het Golfdebat wond Bolkestein zich enorm op over de verdeelheid in de PvdA. „Zodra de PvdA over de grens kijkt, vergeet ze één van de grondlessen van de in ternationale politiek: wie dui delijk maakt dat hij zijn macht zal gebuiken als het nodig is, zal dat in de praktijk nooit hoeven doen", zei Bolkestein. Volgens hem is in het Golfde bat de breuklijn in de coalitie tussen CDA en PvdA duidelijk geworden. En dat geldt vol gens hem niet alleen op dit punt, ook over de overheidsfi nanciën wordt in de coalitie uiteenlopend gedacht. Bij het opmaken van de tussenbalans zal dat volgens Bolkestein de komende weken heel duidelijk worden. „De coalitie regeert veertien maanden en er moet nu al veertien miljard worden bezuinigd". Ferme taal Het was ferme taal op een bij eenkomst waar verder vooral werd gesproken over de toe komstige richting van de VVD. Dat gebeurde aan de hand van het rapport 'Onge broken lijnen'. Een commissie onder leiding van H. Nord heeft daarin de thema's aange geven die voor de partij in de jaren negentig belangrijk zou den moeten zijn. Het verzoek om dat rapport Ook mr. Molly Geertsema was aanwezig op de partijraad in Apeldoorn. FOTO: ANP volgde na de tumultueuze bij eenkomst in mei vorig Jaar toen iedereen in Zwolle ruzie met iedereen had Aanleiding daarvoor was het gedwongen vertrek van fractieleider Joris Voorhoeve. Zelfs Hans Wiegel kon op die gedenkwaardige bijeenkomst de partij niet meer in het gareel krijgen. 'Zwolle' is een soort trauma voor de partij geworden, die er alles aan is gelegen de rust te bewaren en nieuwe discussies over het leiderschap te vermij den. De discussie hoort niet langer te gaan over mensen maar over de liberale uit gangspunten. 'Ongebroken lijnen' is mede daardoor een vrij rustig werk je geworden waarin iedereen in de partij zich kan vinden. De bedoeling van de commis sie, waarin onder anderen Hans Vonhoff en Gijs van Aardenne zitten, was om de partij iets terug te geven van de sfeer van vroeger. De leden van de partijraad voelen zich daar blijkbaar door aangespro ken, want iedereen deed zijn en haar best om te zeggen hoe geweldig 'Ongebroken lijnen' toch wel is. Enige punten van kritiek betroffen de dienst plicht moet er worden ge streefd naar een beroepsle ger? en genetische manipu latie moet alles wat kan ook kunnen7 Over beide pun- tén zal nog verder worden ge discussieerd. Eenheid Verder deed de partijraad, doorgaans al een vrij tamme groep leden, op deze werkbe spreking alle mogelijke moeite te bewijzen hoe groot de een heid in de partij is. Iedereen is het op hoofdlijnen eens met het rapport, dat mogelijk leidt tot een nieuw verkiezingspro gramma. Hoofdpunten daaruit zijn: Het kabinet kan toe met minder ministers; Een schoon milieu zal forse offers vragen; het ontwikkelen van schone auto's moet sterk worden gestimuleerd; Zoveel mogelijk uitkeringen moeten worden samengevoegd tot één minimumuitkering; ie dereen die meer wil kan zich daarvoor aanvullend verzeke ren; Vluchtelingen blijven wel- kotn, zij het in niet al te groten getale op voorwaarde dat ze de Nederlandse taal leren spre ken. In de wandelgangen kreeg ook Bolkestein alle lof, ondanks zijn uiterst zwakke optreden bij de Algemene Beschouwin gen. Alle begin is moeilijk, meent de partijraad. Het ging eigenlijk maar om één ding in Apeldoorn: iedereen wilde el kaar ervan overtuigen dat de VVD op de weg terug is. Dat is immers ook het (wiskundige) kenmerk van een ongebroken lijn; hij heeft geen begin en geen eind. In het licht van die eeuwigheid is zelfs 'Zwolle' niet meer dan een onbeteke nend incident. DICK HOFLAND ASPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON Fel protest tegen EG-plan landbouw (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bukman van landbouw en de regeringspartijen CDA en PvdA hebben het afge lopen weekeinde felle protesten laten horen te gen de hervormingsplan nen van de Europese landbouwcommissaris Ray MacSharry. MacSharry overweegt de melkquota met 10 procent te verminderen en de graanprij zen met 50 procent te verla gen. De kleine boeren (met niet meer dan 30 ha. grond) zullen volgens zijn voorstel een volledige financiële com pensatie krijgen voor de scha de die zij door deze maatrege len lijden. Grote boeren die nen echter de schade zelf op te vangen. „Dat is een beleid dat het op den duur nooit kan houden", aldus minister Bukman voor de NCRV-radio. „Dit staat dwars op alles wat normaal is". De kamerleden Van Noord (CDA) en Van Zijl (PvdA) wil len volgende week een kamer debat over de huns inziens heilloze plannen van de Ierse EG-Commissaris. HILVERSUM De inzamelingsactie voor Afrika heeft zwaar te lijden van de publiciteit rond de Golfcrisis. De berichtgeving over de Golf heeft Afrika naar de achtergrond verdrongen. Ge zien deze omstandigheden is de opbrengst van zes miljoen gul den tot nog toe „toch nog een redelijk bedrag", zo heeft mr J.N. Bogaards, directeur van Tear Fund, gisteren verklaard voor de NCRV-radio. Van de zes miljoen gulden is vijf miljoen binnen en een miljoen toegezegd, aldus Bogaards. „Maar de actie moet in financieel op zicht nog zijn grootste omvang krijgen", zo meende de directeur van een van de negen hulporganisaties die de handen voor deze actie ineen hebben geslagen. Bogaards verwacht een eindopbrengst van achttien miljoen gul den, net zoveel als vorig jaar werd vergaard voor hongerend Etiopië Gisteren was de laatste dag van de publicitaire actie voor bestrijding van de honger in Afrika. Het speciale gironum mer 555 van de hulporganisaties blijft open voor giften. [76 PUIMT6W/6ZÊK15 ZIJM ON6EJIAJIJV6LP OP ?06K VE GEHEIME FORMULE rf WAAROM 561-16 ZPfA 1 SoMMEH OP 77 I [76 /[MRTEiKAMER IM64AT,/CO/VIT SPIFF INJ ACTIB J

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3