Veel belangstelling gebedsdiensten Geluk hebben maakt nog niet gelukkig brieven van lezer kerk wereld Kerken Verenigde Staten wijzen Golfoorlog af CeicLe Soman £cldóc0oma/nt GEESTELIJK LEYEN/OPINIE CeidóeSootont MAANDAG 14 JANUARI 1991 PAG Zusters weren deken uit bejaardenhuis MEERSSEN Tussen de deken van het Zuidlimburgse Meerssen. L. Kirkels (58), en de zusters plus een aantal bewo ners van het bejaardentehuis Beukeloord is een conflict ont staan over een liturgische vernieuwing, die volgens de deken niet is toegestaan. Het conflict is zo hoog opgelopen, dat de zus ters geen prijs meer stellen op bezoek van Kirkels aan het be jaardenoord. De meeste bewoners delen dit standpunt en wil den zelfs een handtekeningenactie houden om de deken voort aan de toegang tot het bejaardencentrum te ontzeggen. Voor die actie hebben de zusters evenwel een stokje gestóken. Aan leiding tot het geschil was dat de aanwezigen tijdens de eucha ristieviering luidop het slot van het tafelgebed meebaden. Het ging daarbij om de woorden „Door Hem, met Hem en in Hem zij Uw naam geprezen Heer". De reactie van de deken, dat „die nonnen daar toestemming voor hadden moeten vragen en niet zomaar achter mijn rug om hun gang hadden mogen gaan", is slecht gevallen. De zus ters voelden zich beledigd. De overste draaide de microfoon dicht en Kirkels verliet met veel stampij de kapel onder grote hilariteit van de aanwezigen. Een priester die normaliter voor gaat in de eucharistievieringen in het bejaardenhuis, heeft nooit bezwaar gemaakt tegen het luidop meebidden van het slot van het tafelgebed. Deken Kirkels wenst geen commentaar op het conflict te geven. Wel merkt hij op dat de tekst van de gehele tafelgebed alleen door de priester-voorganger mag wor den uitgesproken. „In de wilde na-conciliaire jaren is in Neder land door vernieuwers het gebruik ingevoerd om het slotgebed door alle aanwezigen luidop mee te laten bidden maar strikt genomen is dit niet toegestaan", aldus Kirkels. Als je iets kwijt wilt, leen het dan aan een goede vriend. MEER KERKGANGERS DAN OP 'GEWONE' ZONDAG DEN HAAG/LEIDEN Op talrijke plaatsen in de Haagse en Leidse regio zijn het afgelopen week einde druk bezochte ge bedsbijeenkomsten ge houden in verband met de oorlogsdreiging in de Golf. In sommige kerken was de belangstelling voor de normale kerk diensten groter dan op een 'gewone' zondag, zo is de stellige indruk van di verse kosters en pastores in; de Leidse Vredeskerk bijvoorbeeld was 'uitpui lend vol'. Vandaag en morgen wor den overal in het land nog speciale diensten ge houden, veelal in oecu menisch verband. Verte genwoordigers van de Leidse Raad van Kerken praten vanavond met het bestuur van de Marok kaanse Moskee in Leiden over een eventueel geza menlijk initiatief in ver band met de Golfcrisis, schap. ..Veel mensen hebben de dienst als heel positief erva ren. Er was aan de ene kant de ervaring dat de zorgen die ieder individueel heeft, door zeer velen wordt gedeeld en die ervaring is positief. Aan de andere kant is de massale opkomst een teken hoe ern stig de situatie wordt erva ren". Zo geeft ds. J. Chr. Don- ner van de hervormd/gere formeerde wijk rondom de Licht-der Wereldkerk in Rijs wijk de gevoelens van men sen die gisteravond de oecu menische (r.-k., n.h. en gere formeerd) gebedsdienst be zochten in de Licht-der We- BESTUUR TREEDT AF Evangelische Hogeschool in toekomst democratischer AMERSFOORT Democra tie doet zijn intrede op de Evangelische Hogeschool (EH) in Amersfoort, het con flict is beëindigd. Het bestuur is afgetreden, de aangezegde ontslagen van drie directeu ren en een docent zijn opge heven. De EH zal volgend schooljaar verder gaan op democratische grondslag. De zeggenschap over het beleid wordt in een democratische structuur vast gelegd. Dat gebeurt op voor stel van H. Beens (68), de nieuwe bestuurllijke leider van de EH. Beens is directeur van een investeringsmaat schappij in Zeist en zegt te zijn opgestaan uit de 'meele vende achterban' van de school. De EH raakte in een diepe crisis, die de afgelopen week een hoogtepunt bereikte. Aanleiding was een theolo gisch conflict over de grond slag van de school. Naar nu blijkt, is vooral de bestuurlij ke organisatie van de oplei ding debet geweest aan de ru zie. Vrijwel alle directieleden, een groep docenten, de meeste studenten en veel donateurs en andere mensen uit de ach terban van de school eisten dat het het bestuur zijn func tie neerlegde. Het bestuur werd 'wanbeleid, wanbeheer en woordbreuk' verweten. De crisis bereikte vorig weekein de zijn hoogtepunt toen drie van de vier directeuren en een docent werden geschorst. De strijdende partijen hebben het voorstel van Beens zater dag geaccepteerd. Oud-be stuursvoorzitter C. Roos en voormalig voorzitter van de Raad van Toezicht en advies R. Seldenrijk, functioneren tijdelijk naast Beens als be stuur. Beens heeft tot taak binnen enkele weken een za- kenbestuur ad-interim samen te stellen. Dat zakenbestuur moet het bestuurlijke systeem reorganiseren en een beleids plan opstellen dat past bij de financiële middelen van de school. „Op de EH moet een demo cratische structuur komen; alle macht zat bij een kleine groep: het bestuur. De Raad van toezicht en advies moet bevoegdheden krijgen. w In de Elandstraatkerk in Den Haag werd zaterdagmiddag een vredesgebed ge houden onder leiding van vrijwilligers. Ruim tweehonderd aanwezigen namen aan de dienst deel. foto: peter van mulken Twee deelnemers aan de gebedsdienst in Amsterdam foto: anp reldkerk. De dienst werd zeer druk bezocht; de kerk was op enkele stoelen na bezet. An dere (oecumenische) avond diensten worden veel minder bezocht. De moeite om in concrete ter men voor de Golfcrisis te bid den waarover de Amsterdam se hervormde predikant dr. A.A. Spijkerboer in onze krant van afgelopen vrijdag aan het woord kwam, wordt gedeeld door onder anderen deken J. Kwaaitaal van Den Haag. „Ik deel de zorg dat wij mensen altijd geneigd zijn te concreet te worden. En we kunnen 't maar wat moeilijk laten om in ons gebed de be schuldigende vinger uit te ste ken naar de imperialistische Verenigde Staten of naar de onbetrouwbare oliesjeiks" „Je kunt inderdaad heel ge makkelijk in problemen ko men en ds. Spijkerboer heeft wat dat betreft het moeilijkste nog niet eens genoemd: dat is wanneer God door beide par tijen in een conflict wordt aangeroepen. God laat zich de handen niet binden, dat moeten we ons steeds goed bewust zijn. Aan de andere kant en daarin ben ik het ook eens met ds. Spijkerboer mogen we juist ook heel concreet zijn, namelijk over het feit dat we niet meer weten hoe het moet. We bidden immers juist omdat het niet meer weten? Die nood mogen we heel con creet uitspreken. In de bijbel staan heel wat voorbeelden van juist zulke gebeden. Denk maar aan allerlei psalmen, bij voorbeeld psalm 118", aldus deken Kwaaitaal. De Haagse (orthodoxe) rab bijn Pinchas Meijers wil ook waarschuwen voor het aan dragen van oplossingen in een gebed- „Wij hoeven God niet aanwijzingen te geven hoe Hij moet handelen, we moeten ons maar niet met oplossingen bezighouden". Amsterdam In Amsterdam hebben ruim 600 mensen zondagmiddag deelgenomen aan de landelij ke gebedsdienst „Golf van Vrede" in de Amsterdamse Mozes en Aaronkerk. De dienst, georganiseerd door on der meer de Raad van Ker ken in Nederland, werd ge leid door christelijke, joodse en islamitische voorgangers. Iedereen voelt zich machte loos, zei dr D.C. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken. „Anderen beschik ken over ons lot." Meer dan ooit is er daarom nu de be hoefte om als joden, christe nen en moslims samen te bid den en te waken. „Wij zijn immers allemaal kinderen van God." Een van de ernstigste gevol gen van de Golfcrisis zou zijn dat joden, moslims en christe nen tegenover elkaar komen te staan, aldus Mulder. „En dat opnieuw zoals zo vaak godsdienst olie wordt op het vuur van de conflicten". Volgens Jan Ruijter, coördi nator van het Mozeshuis in Amsterdam, moeten joden, christenen en moslims overal ter wereld hun geloof mobili seren om de dreigende ver nietiging af te wenden. Als er een Golfoorlog uitbreekt, „dan verzengen niet alleen de mensen en de velden, maar worden ook eeuwen cultuur geslachtofferd en wordt de beginnende dialoog tussen aanhangers van verschillende godsdiensten lamgeslagen". „Is bidden op dit moment niet een beetje laf?", zo vroeg Si- nie Strikwerda, oud-voorzit ter van het Komitee Kruisra ketten Nee. „Wij hebben er zelf een puinhoop van ge maakt en willen nu God ge bruiken om onze gaten van onmacht te vullen". Toch ver wachtte zij dat het „stamelend gebed" van alle gelovigen bergen zal verzetten. De vredeskring Rotterdam heeft de Nederlanders opge roepen tot en met maandag nacht een kaars voor het raam te laten branden uit protest tegen een mogelijke oorlog in de Perzische Golf. Volgens industriepastor F. Keesen wil de vredeskring duidelijk maken dat het ver zet tegen het gebruik van mi litaire middelen veel groter is dan uit de deelname aan de monstraties en andere acties blijkt. „Niet iedereen wil aan zoiets meedoen. Ik ken men sen die heel gemotiveerd te gen gebruik van militaire middelen zijn, maar er niet over denken mee te lopen in een demonstratie", aldus Kee- PAUS PLEIT VOOR CONFERENTIE OVER MIDDEN- OOSTEN WASHINGTON De ker ken in de Verenigde Staten hebben de afgelopen dagen tevergeefs de Congresleden proberen over te halen presi dent George Bush geen toe stemming te geven om Irak eventueel de oorlog te verkla ren. Talrijke godsdienstige leiders zetten afgelopen weekeinde de Congresleden schriftelijk en telefonisch onder druk Nu zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden in meer derheid met gebruik van ge weld in het Golfgebied heeft ingestemd, zullen de kerken op andere manieren van zich laten horen. Want er waait een pacifistische geest door de kerken. De grote protestantse kerken, waarbij ongeveer 80 miljoen Amerikanen zijn aangesloten, hebben de bezetting van Ku- wayt door Irak veroordeeld en het handelsembargo van de Verenigde Naties goedge keurd. Zij voelen echter niets voor een oorlog. De Raad van Kerken, waarin meer dan dertig protestantse en ortho doxe kerken zijn vertegen woordigd, heeft de terugtrek king van de meeste militairen uit Saudi-Arabië geëist. De overige troepen zouden onder bevel van de VN moeten wor den gebracht. Christenen moeten zich tegen de „onlogi sche logica van het militaris me en de oorlog" verzetten, liet de raad in een verklaring weten. In de protestantse kerken was in de jaren na de Eerste We reldoorlog het pacifisme wijd verspreid. Maar tijdens de Tweede Wereldoorlog en daarnanam de aanhang ervan sterk af. In het begin van de jaren zestig stonden ook vele kerkelijke leiders achter de oorlog in Vietnam tegen het „goddeloze communisme". De Rooms-Katholieke Kerk heeft een voorzichtiger stand punt ingenomen. De bisschop pen wijzen een oorlog tegen Irak niet onder alle omstan digheden af, maar zij hebben de regering wel opgeroepen rekening te houden met „ethische gezichtspunten". De regering moet volgens de bis schoppen onder meer nagaan, of haar doelstellingen alleen met militaire middelen kun nen worden bereikt en of alle geweldloze middelen zijn uit geput De bisschoppen hadden de ge lovigen gevraagd zondag te bidden dat het Midden-Oos ten wordt bevrijd van de. „verschrikkelijke dreiging van de oorlog". Sommige katholieke organisa ties en bisschoppen nemen een radicaler standpunt in. De vredesbeweging Pax Christi heeft zich onomwonden tegen een oorlog gekeerd en bis schop Walter Sullivan van Richmond in de staat Virginia heeft de katholieken opgeroe pen tot lijdelijk verzet. De grote protestantse kerken houden maandagavond een gebedswake in de kathedraal van Washington. De deelne mers lopen vervolgens van de kathedraal naar het Witte Huis en verspreiden zich dan over de kerken in de stad om daar heel de nacht voor vrede te bidden. Paus Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens zijn we kelijkse toespraak tot de gelo vigen een concreet vredes voorstel gedaan. Als Saddam Husayn eert „daad van vrede" stelt door zich vrijwillig terug te trekken uit Koeweit, dan moet de door hem geëiste in ternationale conferentie over het Midden-Oosten eveneens doorgang vinden, aldus de paus die sprak voor een bom vol Sint Pieterplein waar de Italiaanse bisschoppen een biddag voor de vrede hadden Zaterdag had hij zich al indi rect bereid verklaarde om de door Saddam Husayn geïntro duceerde 'linkage' te aanvaar den door tijdens de traditione le nieuwjaarsontvangst van het Corps Diplomatique in het Vaticaan het „lijden en onder gane onrecht" van het Pale stijnse volk in een adem te noemen met de Golfcrisis. „Zo lang de diepere oorzaken van het geweld in dit deel van de wereld blijven bestaan, kan een met de wapenen afge dwongen vrede slechts voor nieuw geweld zorgen", ver klaarde de paus, volgens wie „de oorlog de neergang van de ganse mensheid zou bete kenen". Rechtvaardiging In Rome wordt de laatste da gen grif gespeculeerd over een mogelijk Vaticaans vrede sinitiatief, maar de paus heeft al laten weten dat daar alleen sprake van kan zijn, als er De aartsbisschop van Canter bury, dr Robert Runcie, heeft zijn standpunt over een moge lijke oorlog tegen Irak aange scherpt. Hij meent dat zo'n oorlog in de huidige situatie gerechtvaardigd kan zijn. Het hoofd van de anglicaanse kerk zei twee maanden gele den tot zijn synode, dat de sancties tegen Irak voldoende tijd zouden moeten krijgen om hun effectiviteit te bewij zen. Afgelopen weekeinde liet hij voor weten dat er zich om standigheden kunnen voor doen, dat „het in het belang van een grotere vrede in de toekomst noodzakelijk kan zijn over te gaan tot een zo beperkt mogelijke militaire actie". Volgens Runcie kan er een moment komen waarop een keuze voor gebruik van mili taire middelen het minste kwaad is. „Als de VN-resoluties niet worden opgevolgd en geen ef fect hebben, zal Saddam Hu sayn een overwinning hebben behaald die uiteindelijk op niet te voorspellen wijze on metelijke schade aan de vrede zal toebrengen". AMSTERDAM We dragen het verleden vaak met ons mee als een last. Maar we kunnen het be ter van ons afzetten en goede gedachten tot ons innerlijk toelaten. „Laat het gaan en laat God toe in jou", zei zaterdag de uit Londen afkomstige me vrouw Jayanti tijdens een symposium in het gebouw van de Vrije Universiteit in Amsterdam. God werd overigens weinig genoemd op deze studiedag, die was belegd door de Werk groep Spirituele Gezondheid en als thema had 'De helende kracht van het geluk'. De werkgroep vindt dat de te genstelling tussen alternatieve geneeswijzen en reguliere ge neeskunst een schijn-tegen- stelling is, omdat ze elkaar aanvullen. Er zou meer aan dacht moeten zijn voor de es sentie van genezen, namelijk heel worden. Heling is meer dan genezen van een ziekte of kwaal, zo werd ook op dit symposium benadrukt. Geluk speelt daarbij een rol. En dat is "iets dat eigenlijk vanzelf spreekt", zo werd aan het begin opgemerkt. De eer ste spreker, de Leidse hoogle raar psychologie prof. dr. René Diekstra begon met: "Ik sta voor een onmogelijke taak, namelijk het verband aantonen tussen twee ongrijp bare zaken". Hij wees er op dat geluk of ongeluk altijd re latief is. Er zijn vele tientallen definities van geluk, maar Diekstra vond dat eigenlijk niet valt te omschrijven wat het is. Of wij ons meer of minder gelukkig voelen, hangt af van de beoordeling van onszelf, van het sociale netwerk, onze persoonlijkheid en gebeurtenissen die ons overkomen. De hoofdprijs in de lotto maakt niet gelukkig. Onderzoek heeft dat aange toond. Anders gezegd: er is geen verband tussen geluk en de levensstandaard. De verklaring hiervoor ligt in een psychologische theorie: de invloed die een bepaalde ge beurtenis op ons heeft hangt af van de mate waarin deze afwijkt van wat we ervan verwachtten. Gaat alles op rolletjes, dan hebben we steeds grotere successen of meevallers nodig; blijven die uit, dan zullen we ons op den duur niet gelukkig voelen. Geluk hangt af van de mate waarin het leven meevalt, al dus prof. Diekstra. Er is een 'neerwaartse vergelijking'; in het ziekenhuis bij voorbeeld krijgt iemand te horen: "Nou pa, een geluk dat jij daar niet ligt". Zo kunnen mensen die als ge volg van een ongeluk invalide zijn toch na een aantal jaren een geluksgevoel hebben dat vrijwel niet onderdoet voor dat van anderen. Het hangt er van af of ze er in slagen zich aan te passen. Belangrijk is dan dat ze niet in een situatie van hulpeloosheid terecht ko- men. Het is niet waar dat kinderen gelukkiger zijn dan ouderen. Sommigen hebben het veel moeilijker dan anderen. Wie actief en in beweging blijft, zal zich daar wel bij bevinden. Sociale relaties zijn belang rijk, vooral om rouw te ver-' werken. Velen stellen zichzelf te hoge eisen. Kankerpatiënten kregen bij drs. Jan Taal, psychosynthe- se-therapeut, gelegenheid in tekeningen uit te beelden hoe ze hun ziekte beleefden. Hij vertoonde een aantal op dia's en vertelde dat deze activiteit op de patiënten een positieve invloed heeft. Het geeft ze een stukje innerlijke rust. De journaliste Jacqueline Berg had aidspatiënten horen zeggen dat "ze de mooiste tijd van hun leven" hadden. Zij leefden intens, hadden oog gekregen voor de waarden van het leven. Want vaak worden mensen de slaaf van hun werk. "Hoe komt het dat wij van human beings human doings zijn geworden?", vroeg zij zich af. Mevrouw Berg vond dat het proces van heling begint bij "de les verstaan van dishar monie"; vervolgens is het een soort doe-het-zelfproject van genezing. Het gaat om li chaam en ziel. Verstand en gevoel moeten in balans zijn. Geluksbedreigende factoren moet je ontzenuwen en je moet bereid zijn gelukkig te worden, dan word je het ook. De eigen verantwoordelijk heid en de innerlijke kracht van de mens om beter te wor den, om gelukkig te zijn, wer den nog eens onderstreept door de andere sprekers. HAITZE DE BOER Opnieuw de ijzeren vuist hel Er zijn doden en gewonden te betreuren in de rep# Litouwen aan de Oostzee nadat met tanks uitgeruste chutisten van het Sovjet-leger dit weekeinde gebouwen u, hoofdstad Vilnius hebben bestormd en bezet. Dit door ki te rechtvaardigen bruut geweld is schokkend en roept jp testen op in Europa en de VS. En de politieke gevolgen té dit ingrijpen kunnen verstrekkend zijn. STAAT de met de Nobelprijs voor de vrede gelouwerde in, sident Gorbatsjov achter deze actie of heeft hij in eigen ,ie de zaak niet meer in de hand? In het eerste geval zou da einde kunnen betekenen van zijn perestrojka-politiek. It tweede geval eveneens, maar dan hebben het leger en di N heime dienst, de KGB, samen met conservatieve politici batsjov kennelijk voldoende zo niet volledig in hun rr. Zijn we op weg naar een herstel van een totalitair regit m de Sovjetunie? MOSKOU heeft in elk geval de ijzeren vuist ontdaan de fluwelen handschoen om de opstandige republieken nieuw in de centrale Moskouse pas te dwingen. Ondet jjj voorwendsel de dienstplicht voor het Sovjetleger af te d gen heeft Moskou niet alleen para's gestuurd naar Litoi ,g_ en de twee andere Baltische republieken, maar ook naa fi Oekraïne, de Transkaukasische republieken en Moldavil republieken Georgië en Moldavië ontvingen een ultima; 'a eis. Er moet een eind worden gemaakt aan de ethnische rust. De rechten van de minderheden, iri dit geval de Ru e moeten geëerbiedigd worden. 11 BOVENDIEN worden de Sovjettroepen, die uit het vooi lige Oost-Duitsland worden teruggetrokken, allemaal g Et tioneerd rondom Moskou. En wat wellicht nog meer zeg i komen onder bevel van KGB-chef Krioetskov. Het lijkt of het Kremlin gewapend wil zijn om te kunnen optr 8 tegen eventuele onrust of rebellie in de hoofdstad van Sovjetrijk zelf. v WlE, zoals Moskou, het recht van de Duitsers in Oosk. West op zelfbeschikking en vereniging heeft erkend, kat recht moeilijk ontkennen wanneer het gaat om de volk 'r van de Baltische staten. Nog eerder dan de voormalige duitsers zijn die in een soortgelijke situatie beland, nadat ie Ier en Stalin hen bij het begin van de Tweede Wereldoog hadden geslachtofferd door een eind te maken aan hun o j; hankelijkheid die zij na de Eerste Wereldoorlog hadden e| kregen. a, ONDER de vlag van de Veiligheidsraad van de Veren Naties hebben landen een wereldcoalitie gevormd om m recht op zelfbeschikking en onafhankelijkheid terug te ij ven aan een klein land als Kuwayt dat in vergelijking je Armenië of Georgië een volslagen nieuwkomer is. Dat isv argument om met evenveel kracht op te komen voor rechten op zelfbeschikking en onafhankelijkheid van de j keren binnen de Sovjetunie, die als het laatste Europese loniale rijk kan worden beschouwd. Aan de vooravond van een mogelijke oorlog tegen heeft het Sovjetleger met de gewelddadige actie in Litou nieuwe spanningen doen ontstaan, die tal van vragen op pen. Wat bijvoorbeeld is op dit moment nog de waarde de steun van de Sovjetunie aan de wereldcoalitie tegen li» Heeft Gorbatsjov voldoende macht om daar nog volledig# ter te kunnen staan? En, indien dat niet het geval is, zslpit sident Bush zonder rugdekking van Moskou nog wAm strijde durven trekken tegen het Irak van Saddam Hiajii Brieven graag kort an duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezond- stukken te bekorten Gezinsmis (2) Het lijkt me een verstandig besluit van de briefschrijver uit Den Haag om niet meer naar de gezinsviering te gaan op kerstavond. Als tolerante vader aan de hand van je kleuter naar de kerk met de hoge toren, je hoopt op een ge zellige avond, tref je een pas toor die nergens iets van be grijpt. Begrijpt de briefschrij ver wel iets van de pastoor? 'De man heeft geen opleiding kleuterleidster. Het is niet zo vreemd dat hij het niet meer zag zitten om met een stel volgens eigen schrijven van Pa kakelende, plassende en misschien bij niet tijdig ingrij pen van drollen in hun h voorziene kleuters, het I Vader te gaan bidden. Kei lijk wilde hij er ann geen beestenstal van De goed bedoelde opmerl van de pastoor over Ki Wiegen met Kerstmis, on kleuters naar hartelust op manier Kerstmis te laten ren, viel niet in goede a bij Pa. De briefschrijver i zijn geheugen wat opfris dan had hij kunnen weten de herders op de velden, waarschuwd door de enge het Kind kwamen aanbid die nacht. De kinderen Bethlehem sliepen. Nog zo'n gek idee Kindje Wieg J. v.d. Geest, ROELOFARENDSVEEN Helpt olieslachtoffers wordt donateur en zieke eidereenden voor 25 gulden per jaar Rabobank Anjum rek.nr. 34.61.32.134 giro van de bank 913871 De Fugelpits Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248. van ma. t/m vr van 18.00 tot 19 00 u op za. van 14 00 tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaart per maand f. 25,70 per maand f 26,5 per kwartaal f. 76,60 per kwartaal f. 78,6 per jaar f. 294,30 per jaar f. 299,31 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071-122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2