bloedbad in Litouwen initiatief van leger 2 3 PREI EN HAMLAPPEN 1.69 5.49 Goud CeidaeSouto/nt rez Cuellar ;eft en hoop ivrede eer PAVAROTTI in CONCERT 14 Dagen Gratis it arrestaties na ontvoering Hagenaar AAG Acht mensen zijn tot nu rresteerd in verband met de ont- van een 22-jarige Hagenaar. Hij »ondagochtend 6 januari in de rswijk van straat geplukt en zes op een onbekende plek gegijzeld, sgeld. 80.000 gulden contant en ruiden aan goud. dat vrijdagavond van de ontvoerders was overhan- het Centraal Station in Amster- volledig terecht. ;estatieteam van de Haagse politie isteravond om 22.00 uur in Bever- in 32-jarige man uit Velsen aange- i die als hoofdverdachte in de zaak beschouwd. Het slachtoffer heeft de politie in zijn woning in Vel- tgezeten en is ook in zijn auto ont- Zes andere verdachten werden vrijdagavond tijdens een grote politie- operatie in Amsterdam-Noord, waaraan drie arrestatieteams meededen, aangehou den. Eén man meldde zich zaterdagavond op het Haagse hoofdbureau. Twee vrou wen en een man zijn na hun verhoor overgedragen aan de vreemdelingenpoli tie. Zij blijven onder verdenking staan. De rest zit nog 'vast. Vrijdagavond werden in totaal 28 arresta? ties verricht. Van deze groep zijn inmid dels 22 mensen weer vrijgelaten. Uit ver klaringen die zij aan journalisten afleg den. bleek dat hun aanhouding niet be paald zachtzinnig is verlopen. Foto's to nen dat één van hen met blote voeten de straat op moest. Pagina 3: Politie wist ontvoerders en losgeld snel te achterhalen Dode bij ongeval Als gevolg van een aanrij ding op de Lammen- schansweg in Leiden is za terdagmiddag de 82-jarige Leiderdorpse J. Blom overleden. Haar echtge noot raakte zwaar gewond. Het visueel gehandicapte echtpaar werd tegen vijf uur door een 21-jarige Leidse automobilist ge schept tijdens het overste ken van een zebra ter hoogte van de Koninginne- laan. De automobilist zegt dat hem het zicht werd ontnomen door een ande re auto. De toestand van de man is stabiel. foto: wim van noort Van Gennip: geen EK als oorlog uitbreekt DAVOS Yvonne van Gennip heeft laten weten absoluut geen zin te hebben in het Europees Kampioenschap schaat sen wanneer deze week oorlog uitbreekt in het Midden-Oosten Van Gennip ver klaarde later definitief te zullen beslis sen wat ze doet en onderwijl de ontwik kelingen in de Golf op de voet te vol gen. Zij was overigens de enige van de Nederlandse sporters in Davos die zich openlijk uitsprak tegen het doorgaan van de EK komend weekeinde in Sara jevo in geval van een Golfoorlog. De Zwitserse secretaris-generaal van de In ternationale Schaats Unie (ISU), B.Hass- ler, meldde geen heil te zien in de EK wanneer in de Golf atoomwapens ge bruikt gaan worden. EMOEIENIS GORBATSJOV MET LEGERINGRIJPEN ONTKEND 16 PAGINA'S Kerken gisteren voller Vut in kabinet ter discussie Story International [LNIUS President Yeltsin van de issische Federatie en Sovjetminister van nnenlandse zaken, Bo- Poego, hebben ver aard dat zowel presi- ;nt Michail Gorbatsjov s diens minister van ïfensie Dimitri Yazov ien opdracht hebben igeven voor het lege- ngrijpen in Litouwen. komen steeds meer aan- ijzingen dat het geweld, aan zeker dertien ensen het leven heeft ge- ist, het werk is van los van 't centrale regeringsappa- at in Moskou opererende issische nationalisten, die steun hebben van de mi- ire leiders in Litouwen, orbatsjov had zaterdag, en- :le uren voor het bloedbad, ag beloofd dat er geen mili- 3ire acties in Litouwen zou- n komen. „AJs de presi- nt van de Sovjetunie de si- atie niet onder controle left, moet hij aftreden", al ls de Litouwse minister Emotie tekent zich af op de gezichten van Litouwse vrouwen die gisteren in Den Haag demonstreerden tegen het optre den van het Sovjetleger in hun vaderland. foto: anp van buitenlandse zaken, Al- Warschau, waar hij zei in- girdas Saudargas. Saudargas dien nodig een Litouwse re- vluchtte gisteren per auto gering in ballingschap te naar de Poolse hoofdstad zullen oprichten. De EG heeft het optreden van Mos kou in Vilnius fel veroor deeld De EG-ministers van buitenlandse zaken zijn van morgen in spoedzitting bij eengekomen om de kwestie Litouwen verder te bespre ken. De Russen in de Baltische republiek hebben zich vere nigd in een Raad van Natio nale Redding, die vandaag in de hoofdstad Vilnius een avondklok afkondigde. Ook in Estland en Letland is de situatie bijzonder gespannen en wórdt rekening gehouden met eenzelfde legeringrijpen als in Litouwen. Bij de par lementsgebouwen en andere openbare instellingen daar zijn barricades opgericht om verwachte acties van het le ger te verhinderen. Met de Baltische leiders heeft de Russische president Yeltsin gisteren een oproep gedaan aan de Verenigde Naties om op korte termijn ^en inter nationale conferentie te be leggen over de problemen in de Baltische staten. Pagina 6: Litouwers mas saal onder Sovjettanks verpletterd IJS/BAGHDAD ecretaris-generaal Perez de Cuellar geen hoop meer op politieke oplossing e Golfcrisis. Hij liet chtend in Parijs we- lat hij bij zijn gesprek aghdad geen enkele iitgang heeft kunnen bij zijn streven Jorlog af te wenden. lie helaas geen redenen om optimistisch te zijn", 't VN-hoofd na een ge- met de Franse president rand. Hij zei ook weinig te hebben dat een voor missie van de EG enige .kans van slagen Na afloop van zijn on- lud met de Iraakse presi- Een vermoeide Perez de Cuellar legt i dent Saddam Husayn zei Perez de Cuellar in Baghdad al, dat ..alleen God weet of het vrede of oorlog zal worden in de Golf". Saddam, die klaagde dat Perez zonder enig vredes plan was gekomen, zei voor de Iraakse radio nogmaals dat Kuwayt niet zal worden ont ruimd en de 19de provincie van Irak blijft. Hij zei dat Irak klaar is voor de oorlog en dat zijn land wapens heeft van on gekende slagkracht, die de we reld nog zullen verbazen. De Iraakse Nationale Assemblee schaarde zich vanochtend als één man achter de plannen van Husayn: In de Saudische woestijn ma ken honderdduizenden solda ten zich op voor de strijd. Dit weekeinde zorgden winterse President Bush bidt tijdens een 1 Verenigde Staten. regenbuien voor verder onge mak voor de manschappen. Ruim een miljoen mensen staan klaar om elkaar naar de keel te vliegen. Meer dan 610.000 in de door de VS aan gevoerde internationale troe penmacht en meer dan 540.000 Iraakse soldaten die zich heb ben ingegraven in Kuwayt. Elders in Irak staan nog eens een half miljoen man gereed. Het ultimatum van de Veilig heidsraad aan Irak loopt mor gen af om 23.59 uur en 59 se conden, New York tijd. Dat is één seeon,de voor zes uur woensdagochtend Nederlandse tijd. Pagina 5: Nederlandse mij- nenjager mogelijk met NAVO naar Middellandse Zee aël vreest aanval van Irak vóór aflopen ultimatum AVIV Israël houdt er ing mee dat Irak het land aanvallen nog voor het Itimatum afloopt. De nacht en de Bescherming rbevolking zijn in staat loogste paraatheid. Het Is- che opperrabbinaat heeft de bevolking opgeroepen van middag naar de Klaagmuur in Jeruzalem te komen voor een gebed voor de vrede. Terwijl vanavond groepen Israëli's in cafés in Tel Aviv feestjes orga niseren waarbij deelnemers hun eigen overlijdensadvertenties opstellen, komen aannangers van vredesgroeperingen bijeen voor een studienacht. In Israëli sche kranten zijn vandaag in structies gepubliceerd, waarin de bevolking wordt uitgelegd wat te doen als een Irakese aan val op handen is. In de bezette gebieden zijn intussen gasmas kers uitgedeeld aan de joodse kolonisten. De Palestijnen heb ben nog geen maskers gekrer gen. Een Palestijn zei vanmor gen: „We zijn doodsbang" Pagina 7: Spanning en pa niek nemen toe in Israël in (23) met moker mishandeld HAAG Een 23-jarige Hagenaar is vrijdagavond in de inderstraat mishandeld door een één jaar oudere stadge- Het slachtoffer liep langs een raam waar hij een hamer zag n Die wilde hij oppakken toen twee mannen hem zeiden 'ij dat toch beter uit zijn hoofd kon laten. Eén van hen zette an een mes op de keel en sloeg hem met de hamer op zijn ider. De man hield daar een forse bloeduitstorting aan over loest daarvoor worden behandeld in het Westeinde Zieken- n krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags en 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw 't wordt nabezorgd. Oproep automobilisten: „Wees zuinig met benzine' DEN HAAG Zodra er een Golfoorlog uitbreekt zal het mi nisterie van economische zaken via een publiciteitscampagne alle automobilisten oproepen zuinig te zijn met benzine. Als de oorlogssituatie op den duur leidt tot een dreigende olie- schaarste, zal worden overwogen de maximumsnelheid op autowegen in heel Nederland te verlagen tot 90 km. per uur. Blijft de situatie nijpend, dan zal het kabinet (zoals al eerder is meegedeeld) besluiten tot de invoering van autoloze zonda gen. Meerderheid Nederlanders voor geweld tegen Irak DEN HAAG Een meerder heid van de Nederlanders (58 procent) vindt dat Irak met geweld uit Kuwayt moet wor den verdreven als het ultima tum van de Verenigde Naties aan Saddam Husayn is ver streken. Ruim één derde is te gen het gebruik van geweld om de Iraakse terugtrekking af te dwingen, zo blijkt uit een enquête die het bureau Inter- View zaterdag heeft verricht in opdracht van het Algemeen Dagblad. Bijna 74 procent van de onder vraagden verwacht dat het daadwerkelijk tot oorlog komt. Als het tot oorlog komt mogen Nederlandse dienstplichtigen niet tegen hun wil bij de oor log ingezet worden, vindt 77 procent. Bijna driekwart van de ondervraagden vindt dat er geen verband gelegd mag wor den tussen het conflict in Ku wayt en de oplossing van het Palestijnse probleem, zoals Saddam wil. Uit een soortelij ke enquête in de Krant op Zondag blijkt dat 64 procent vindt dat de Nederlandse troe pen actief moeten meedoen. 37 procent van de geënquêteer den denkt dat de oorlog kort duurt. 73 procent dat Amerika wint, twee procent dat Irak wint. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Hamlappen, kilo 9.99 500 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (ADVERTENTIE) 1 september 1991, AHOY' Rotterdam Kaartverkoop uitsluitend: 010 - 4595 860 De Nederlandse waterpolo-vrouwen zwemmen in weelde. Wisten ze vier jaar geleden een zilveren medaille in de wacht te slepen, dit keer behaalden ze tijdens de wereldkampioenschappen zwemmen in Perth goud. Hoewel het er in de voorronden niet zo naar uitzag dat de zeven van Van de Biggelaar zo hoog zouden eindigen, later ging het allemaal beter en in de eindstrijd tegen Canada scoorden ze der tien keer met zes punten tegen. De Leidse Courant was erbij, keek ernaar en bericht er nu over. De krant die als het ware in de sport zwemt. Niet al leen op maandag. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5( Noteer mij direct als aboünee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 <LO) Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proetabonnemént worden geweigerd i1 n u.ii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1