gedenkwaardig slotweekeinde Dij wereldtitelstrijd zwemmen Waterpolo-titel voor Joegoslaven KOERSEN f Nederlanders in hoofdtoernooi Karavaan Parijs-Dakar verder na moordaanslag oorzitter KNBB wil eter imago biljarten Gekibbel rond sponsoring bij veldrijden duurt voort Cetdóe Commit MAANDAG 14 JANUARI 1991 PAGINA 13 PERTH Joegoslavië is in Perth wereldkampioen water polo bij de mannen geworden. De Joegoslaven, die hun titel verdedigden, wonnen gisteren in de finale met 8-7 van Spanje. De periodestanden waren 2-2, 1-1, 2-1 en 3-3. Het brons ging naar Hongarije, dat de Verenigde Staten met 13- -12 versloeg. dat hij zich afvroeg of hij het einde wel zou halen. „Ik zag Kieren aankomen op de laat ste 100 meter en verwachtte dat hij me voorbij zou schie ten. Toen dat niet gebeurde, vertrouwde ik verder maar op mijn eindsprint". Hoffmann bleef Perkins, wiens keerpun ten te wensen overlieten, een paar tienden voor. Zijn nieuwe landgenoot Stefan Pfeiffer, die het duel steeds enige meters voor zich wist, tikte ook nog binnen het kwartier aan. Darnyi Een echte barrière werd ge slecht op de 200 meter wissel slag. De vorm van Tamas Dar nyi, die op de dubbele afstand zijn wereldrecord al had aan gescherpt, stond er borg voor. Als eerste legde de Hongaar het korte allroundnummer af binnen de twee minuten. Dar nyi, die blind is aan het lin keroog door een voltreffer met een sneeuwbal, werd het afge lopen jaar getroffen door pech. Een polsbreuk in juli verstoor de zijn zomerseizoen, al maak te een speciale manchet het hem wel mogelijk door te trai nen. De Budapester kampioe nenkweker Szechy deed lako- niek over de vele successen van zijn zwemdelegatie. „Hon garije is een klein land, maar we hebben toch ook achttien winnaars van de Nobelprijs voortgebracht". Nederlanders Van de Nederlanders haalde de tweeling Muis nog wel de eindstrijd van de 200 wissel, maar knokte in de achterhoe de zonder uitzicht op een ere plaats. Enkele andere zwem sters, onder wie Ellen Elzer- man en Marieke Mastenbroek die gisteren op de 50 meter pas voor het eerst wedstrijdwater proefde, deden hun best in de B-finales zonder hun beste tijd te verbeteren of soms maar te benaderen. Het mannelijke viertal voor de 4x100 wissel, voor Perth geselecteerd op dit nummer, haalde de laatste acht, al was daar wel de dis kwalificatie van Frankrijk voor nodig. Muziek zat er niet Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.55 uur: AVRO's Sportpanorama. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. België Nederlands 2, 21.00 uur: Tof sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. MORGEN Eurosport, 09.00 uur: Sport Sportnet, 08.00 uur: Sport. Tulpenrally keert op kalender terug BARNEVELD Na een jaar van de kalender te zijn ge weest, keert de Tulpenrally dit seizoen zij het in afgeslank te vorm terug in Barneveld en omgeving. Het autosport evenement is een initiatief van vier auto-importeurs (Opel, Peugeot, Mitsibushi en Lancia) en wordt op zaterdag 6 april afgewerkt met de Barneveldse Markt als start- en finish- plaats. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (dinsdag aanvang 18.30 uur) luiden: le koers: 1. Fiasco B, 2. Every Day a King, 3. Danikash Ashton (2-7-3) 2e koers: 1. Dazraff B, 2. Elias, 3. Ca- roche Hanover (3-1-7). 3e koers: 1 De Beste Peka, 2. Enev, 3. Dart Groenhof (7-6-8). 4e koers: 1 Briesly, 2. Be Be, 3. Chantal Ge (7-8-5). 5e koers: 1 Dunor Hanover, 2. Early Ricardo, 3. Hills Mr Brown (3-1-2). 6e koers: 1 Domo Dutch, 2. Dex di Tricia, 3. Bjorn Pride (2-6-3). 7e koers: 1 Cartier Regina, 2. Dusty Joe, 3. Jonah Kosmos (5-2-10). 8e koers: 1 Champion's, 2. Djashin, 3. Apollo (4-3-2). 0URNE In totaal elf Nederlandse ten- es, vijf mannen en zes vrouwen, hebben gekwalificeerd voor het hoofdschema van oernooi om de open Australische titels in wuine. Uit het kwalificatietoernooi kwa- nog eens vier Nederlanders voort. Bij de nen bleef Jan Siemerink drie ronden over- Schapers en Nijssen leden in de derde e een nederlaag. Paul Haarhuis, Richard jcek. Jacco Eltingh en Mark Koevermans >n direct toegelaten. Ie vrouwen werd het contingent Nederlan- bestaande uit Manon Bollegraf, Brenda jltz en Stefanie Rottier, verdubbeld. In het lificatietoernooi wonnen Petra Kamstra en lise Driehuis hun partijen in de beslissende e ronde. Miriam Oremans verloor welis- de derde ronde met 3-6 2-6 van de Amerikaanse Collins, maar ze werd later alsnog toegelaten als lucky loser. Pete Sampras heeft zich voor teruggetrokken. De Amerikaanse heeft te veel last van een pijn lijke blessure aan zijn scheenbeen. Door het uit vallen van Sampras, die als vierde was ge plaatst, zijn nog slechts zes spelers uit de top tien actief in Flinders Park. Daarentegen is de spierblessure van titelverde diger Ivan Lendl zo goed als genezen. De als derde geplaatste Tsjechoslowaak trok zich in de eerste ronde van het toernooi in Sydney in het begin van de week terug wegens een schouder blessure. Normaal spelen de titelverdedigers, in dit geval Lendl en de Duitse Steffi Graf, in Melbourne op de eerste dag. De Tsjechoslowaak heeft echter één dag respijt gekregen. Hij speelt nu morgen tegen de Fransman Tarik Benhabi- les. NEMA De moord op de Franse vrachtwa genchauffeur Charles Cabane is voor de or ganisatoren van de rally Parijs - Dakar geen reden geweest de dollemansrit door de woes tijn te stoppen. De etappe van zaterdag werd weliswaar geneutraliseerd, maar zondag trok de karavaan gewoon de Malinese grens over naar Nema in Mauretanië. De Fin Vatanen behield de leiding bij de auto's, bij de moto ren bleef de Fransman Stephane Peterhansel aan kop. De verontwaardiging bij organisatoren, deelne mers en volgers was vrijdag en zaterdag groot. Volgens bijrijder Joel Guyomarch werd de vrachtwagen door gewapende mannen in militai re pakken opgewacht. Hij zei Cabane door te rij den, waarna het fatale schot viel. De discussie over voortzetting van de rally duurde tot zaterdagavond. Vijfvoudig winnaar bij de mo toren Edi Orioli wilde stoppen, maar werd door de teamleiding van Cagiva uiteindelijk gedwongen verder te gaan. Citroën, bij wie Cabane in dienst was, dreigde de rally te verlaten. Na bemiddelende woorden van Gilbert Sabine, die betere veiligheidsmaatregelen aankondigde, bleef het bij een dreigement. De Fin Ari Vatanen, uitkomend voor Citroën en leider in de rally, was voorstander van voortzetting evenals zijn helpers die daar aanvankelijk anders over dachten. Gisteren leverde de rit van Timboektoe naar Nema over 672 kilometer een trilogie op voor Mit subishi. De Zweed Kent Eriksson won voor zijn teamgenoten Lartigue en Fontenay. Vatanen (zes de) verloor veertig minuten, maar heeft in het al gemeen klassement nog een voorsprong van twee uur en 44 minuten. Bij de motoren ging de overwinning naar de Fransman Gilles Lalay. Hij hield de leider in het klassement, Stephane Peterhansel, bijna zeven minuten achter zich. Orioli vervolgde onder druk van Cagiva zijn weg'en eindigde als vierde. Adri van der Poel werd giste ren trouwens op halve kracht voor de derde achtereenvol gende keer de beste profvel drijder van Nederland. De strijd om de eerste plaats be stond niet, want Van der Poel nam van de start de leiding en bleef uit de greep van zijn ach tervolgers, ondanks het feit dat hij in de eerste ronde on deruit ging en de laatste om loop op zijn gemak aflegde. Zonder de Brabander was de titelstrijd ongetwijfeld aan trekkelijker en spannender geworden, hoewel Baars, Hen driks,-^ Groenendaal en Van Bakel, de vier renners die tij dens het WK in dienst van Van der Poel zullen rijden, het publiek op ,,'t Nije Hemelriek" lang in het ongewisse lieten wie naast de schoonzoon van Poulidor op het erepodium mochten plaatsnemen. Het werden uiteindelijk Baars en Hendriks voor de verrassende Groenendaal en Van Bakel. „Dit is een uiterst selectief parcours. Je moet hier uitge rust aan. de start komen. Ik had de rest op grote afstand kunnen rijden, maar daar zag ik het nut niet van in. Het kwam me goed uit, deze wed strijd paste opnieuw prima in de voorbereiding op het WK", verklaarde Van der Poel later. Bloedarmoede Part-time bondscoach Hennie Stamsnijder moest toegeven dat het Nederlandse veldrijden aan bloedarmoede lijdt. Toch vroeg de vroegere wereldkam pioen om krediet en begrip. Hij hoopt de kans te krijgen zijn vijfjarenplan uit te wer ken. Als één van de weinigen heeft hij alle vertrouwen in Martin Hendriks, de eeuwige twijfelaar en met 25 jaar ae jongste uit de selectie. „Ik ge loof in hem. Hij is een talent, dat eigenlijk met rust gelaten moet worden en moet leren omgaan met de druk van bui tenaf. Dat is één van de taken die ik op me neem", aldus Stamsnijder. Richard Groenendaal stelde bij de amateurs op ondubbelzinni ge wijze zijn kandidatuur voor de mondiale titel bij het veld rijden. De Brabander slaagde tijdens het nationale kampi oenschap in Gasselte cum lau- de voor de eerste serieuze krachtmeting richting wereld titel. Frank Groenendaal kon lang in het modderige spoor blijven van zijn achterneefje, maar werd op het selectieve parcours in de voorlaatste ron de gestraft voor zijn overmoed. Met nog twee omlopen voor de boeg dacht Frank Groenen daal het familieonderonsje in zijn voordeel eventjes te kun nen beslissen. Tijdens de be klimming van de steile trap leek hem de tijd rijp voor de genadeklap. De Brabander die geen meter kopwerk had ge daan sloeg ook een gaatje, maar ging in de afdaling on deruit. „Ik had teveel snel heid", hijgde Groenendaal, twee jaar geleden nog natio naal kampioen, na. Scepsis Het slippertje was voor zijn medevluchter het sein 'volle bak' te gaan rijden. Erop en erover. Voor sentimenten was geen plaats. „Ik ben direct vol doorgegaan", stamelde de win naar. De 19-jarige zoon van Rein Groenendaal kon zo zijn titel vrij simpel prolongeren. Echt verrassend was dat niet. Toch was de ex-wereldkam- pioen bij de junioren met de nodige scepsis naar Gasselte afgereisd. Twee weken gele den liep hij in het Belgische Diegem een enkelblessure op die zijn voorbereiding in de war stuurde. „Maar ik heb er tijdens de koers geen last van gehad". Bij de C-amateurs (voorheen liefhebbers) won Hakkert uit Geldermalsen. De Udenhoutse Leyten zegevierde bij de junio ren. Van de Broek (Veghel) was de sterkste bij de nieuwe lingen. Stobbe won bij de vete ranen. Danny de Bie toonde op ondubbelzinnige wiize de beste veldrijder van België te zijn. Hij zegevierde in Asper in de nationale proftitelstrijd na dat hij van start tot finish had geleid. Paul de Brauwer ein digde als tweede. RTH De wereldti- strijd zwemmen in rth heeft een gedenk- ardig slotweekeinde [regen. Het aantal we- drecords werd door doen van Tamas Dar- (1.59,36 op 200 wissel), tg Hoffmann (14.50,36 1500 vrij) en Meivin wart (1.55,61 op 200 nder) verdubbeld en iracht op zes. De re- dscore van Perth werd jendien geheel ver- gd door de mannen. Amerikanen sloegen na opgaan van de DDR in het migde Duitsland toe waar tonden. De vrouwen in de fettes en individueel door ins, Haislett en Sanders; de men deden daar nauwe- voor onder, al ging op de ste dag toch vooral de, aan- it vooral uit naar Duitsers, naar de leden van het ivoor de 4x100 wisselslag, zich verkleed als kangoe- struisvogel, pinguin en abeer aan de volle tribu- presenteerden, maar naar I Hoffmann en Stefan ffer in de strijd op de 1500 er tegen de plaatselijke fa- et Kieren Perkins. „Mijn rd van 14.54,72 blijft nog even staan", zei Vladimir ikov aan de vooravond de finale van zijn voorma specialiteit. Hoffmann, die de 400 vrij al had gewon- vt\ na zijn uiterst nipte e. „Ik wist dat ik Salnikovs cordkon verbeteren. Ik had lleanog iemand als Perkins nodpm me op te jagen". De d-jtfige Potsdammer, die niet redes wist wat hij nu stu- Efi, zei na 1200 meter zo'n inking te hebben gekregen, Officieel omdat een rugblessu re hem het zwemmen onmoge lijk maakte Maar iedereen kende de werkelijke reden. De voormalige DDR-ster lag op het strand van Fremantle, ter wijl zijn collega's zich in het zwembad afbeulden. Gross was de enige, die in Perth afscheid nam. Vrijwel iedereen gaat door naar Barce lona 92. De Amerikanen kun nen er in één ruk naartoe werken. Voor de Europeanen is de EK van de zomer in Athene een complicatie, die heel wat aanpassing in de trai ningsschema's zal vergen. In beide kampen zal hard ge werkt moeten worden. Een Is raëliër rekende uit dat in Perth over de eerste drie da gen gerekend, 94 procent van de deelnemers boven de per soonlijke recordtijden bleef. GIETEN De vijf prof veldrijders die over een kleine drie weken op nieuw Gieten mogen aan doen, dit keer voor het wereldkampioenschap, staan vast. Maar zo vlot als die beslissing gisteren na het door Adri van der Poel gedomineerde NK viel, zo lang duurt het voordat de KNWU een oplossing heeft gevonden voor de sponsorperikelen rond het WK. Net als eerder dit jaar in Japan op de weg blijkt de door de KNWU aangetrokken WK- sponsor Houtland al een pro minente plaats te hebben ver worven op het Oranje-tenue en komen de persoonlijke sponsors van de veldrijders al leen aan bod als ze betalen voor naamsvermelding. Vorig jaar kwam hun naam nog voor noppes op borst en broek van de renners. De sponsors zagen betaling dan ook niet zitten en reageerden verontwaardigd. „Logisch", vindt Gerrie van Gerwen die de belangen van de nationale broodrijders in het veld behar tigt. „Het is natuurlijk een beetje moeilijk uit te leggen aan een zakenman die een jaar lang zorgt voor brood op de plank bij een coureur om ver volgens op het belangrijkste moment van het jaar, het WK, niet in beeld te komen", aldus Van Gerwën die de zaken ech ter allemaal niet zo problema tisch ziet. „De onenigheid is grotendeels de wereld uit. Die sponsoring komt wel in orde, de vijf mensen zijn nu bekend en komende week zal de KNWU de zaak wel afron den". Daar was gisteren echter nog niets van bekend. Althans, de vertegenwoordiger namens de profsectie van de KNWU, Pas cal Kolkhuis-Tanke kon daar nog geen zinnig woord over zeggen. En Ludo Voeten, de manager van de Tulip-ploeg die volgens Van Gerwen en Kolkhuis-Tanke bemiddelt, blijkt zich al teruggetrokken hebben voor die taak. Hellen Boering (links) geeft het ritme aan tijdens het feestje van. de Nederlandse waterpoloploeg na het behalen van de gouden medaille. foto: epa Bij het toren- springen zege vierde de Chi nees Sun Shu- wei (rechts). Voormalig olym pisch zwemkam- pioen Kevin Ber ry (winnaar 200 meter vlinder slag in '64) tilt de nieuwe kam pioen eenvoudig van de vloer. foto: epa Doping Rondom de Duitse ploeg, werd van het woord doping, dat bij de eerste gezamenlijke selec tie-wedstrijden in München nog veelvuldig viel. Zelfs Mi chael Gross, kruisvaarder te gen de anabolica, roemde de discipline in zijn ploeg en vond het een eer deel te heb ben uitgemaakt van deze eer ste formatie van de verenigde Duitslanden. Zijn kamerge noot Nils Rudolph zat op dat moment al in het vliegtuig. portwereld femeen Pon's Automo- Ihandel BV in Leusden 200 personenauto's in 1 olympische uitvoering ter diikking gesteld van de na- "ale topsport. Nelli Fiere- "man en Monique Knol be dden tot degenen die het [elopen weekeinde als eer sten de sleutels van hun nieu we voertuig hebben ontvan gen. Judo Irene de Kok, ex-we reldkampioene judo, komt aanstaande zaterdag en zondag uit in de Rotterdamse Energie hal tijdens de open Rotterdam se kampioenschappen. Begin februari verschijnt zij in Arlon (Bel) voor haar eerste interna tionale wedstrijd sinds 1988. Boksen De Nederlander Orhan Delibas heeft tijdens een internationaal toernooi in Stockholm in de halve finale van het zwaarweltergewicht op punten gewonnen van de Zweed Antman. In de finale ontmoet Delibas de Duitser Berger. Van Berkel verloor in het zwaargewicht van de Zweed Sjabazian. Boksen De Amerikaan Charles Williams blijft wereld kampioen in het halfzwaarge- wicht van de Internationale Boks Federatie. Williams won zaterdag in St. Vincent op punten van zijn uitdager, de Italiaan Mwehu Beya. Wielrennen De Fransman Yves Hézard is afgelopen za terdag ontslagen als ploeglei der bij Toshiba. De ploeglei ding wordt voor onbepaalde waargenomen door de assis tenten Patrick Cluzaud en Maurice Le Guilloux. Boksen De Amerikaan Ray Mercer is de nieuwe wereld kampioen in het zwaargewicht van de World Boxing Organi sation. Mercer zegevierde in Atlantic City in de negende ronde door knock out over de titelhouder, de Italiaan Fran cesco Damiani. OON De strijdlust, Dick Jaspers gister- Idag in de finale van open Nederlands drie- iden-kampioenschap toon spreidde, vervul- Maarten Hendriks met redenheid. Hoewel de ibander na vijf span tide sets de overwin- ig aan good-old Ray- nd Ceulemans moest en, strooide de voorzit- van de Koninklijke derlandse Biljart Bond afloop van het toernooi Rhoon met complimen- Izit de KNBB ook niet stil. d vorig jaar zag een heus jarenplan het daglicht, gezonde zaak, zo bleek al ens de bondsvergadering 25 november 1990 toen een le meerderheid voor de nnen stemde. „We willen jeugd voorrang geven", zo meldt voorzitter Hendriks zijns inziens „belangrijkste n" De Rotterdammer: „En rts willen we meer vrou- i over de drempel helpen te gaan biljarten. Het is nu een typische mannensport, vrouwen vormen slechts procent van ons ledental, streven er nu naar om dat tal te verdubbelen". De nu WO bij de KNBB aangeslo- leden, kunnen ook best ge aanvulling gebruiken, larmee willen we, laat ik zo zeggen, eerst maar eens d de veertigduizend ko- fi- En als dat slaagt, dan h we wel weer verder", br een dergelijke ommekeer beseft ook Hendriks, een Petering van het imago van het biljarten geen overbodige luxe. „Nu staat het nog te veel als café-sport te boek. Dat is helemaal niet erg, dat mag best zo blijven. Want er zijn duizenden biljarters, die niet anders zouden willen". Voor de beoogde doelgroep - jeugd en vrouwen dus - moeten ook« andere faciliteiten worden ge schapen. „Want ook de men sen, die nooit in een café ko men en dus het biljarten mis schien niet kennen, willen we proberen te bereiken". Bondsbureau Op 22 januari aanstaande be staat de KNBB tachtig jaar, op diezelfde datum opent minis ter Hedy d'Ancona het nieuwe bondsbureau in Nieuwegein. Waar dringend behoefte aan was. „Het oude kantoor, in Leusden, was te klein gewor den. We zijn daar vijftien jaar geleden gestart met twee men sen, nu heeft de KNBB zes personeelsleden, - binnenkort zelfs zeven. Dus is er meer ruimte nodig". Maar niet al leen aan de administratie is gedacht. Hendriks: „Bij het bondsbureau is een centraal trainingscentrum gebouwd waar we onze toppers kunnen laten spelen. Tot nu toe waren we altijd aangewezen op bil jartzalen, horeca-gelegenheden dus. Heel gezellig, maar de huidige accommodatie past be ter in ons nieuwe streven". De KNBB wenst zich ook op internationaal terrein te gaan manifesteren. „We staan op de nominatie om deel te nemen aan de Wereldspelen, in 1993 in Den Haag. Het NOC heeft het biljarten nu ook als vol waardige sport aanvaard. Of er ooit nog een kans komt dat biljarten bij de Olympische Spelen zal verschijnen, waag in. Ron Dekker en Richard Granneman, die met vijf na tionale records de KNZB 2000 gulden lichter maakten, kre gen opnieuw geen enkele steun. Winnaar Raymond Ceulemans in actie in Rhoon. foto: anp ik te betwijfelen. Dat vind ik iets té optimistisch gerede neerd. Ik meen begrepen te hebben dat er eerder olympi sche sporten afvallen dan aat er nu nog nieuwe bij komen". Snooker Om in dat verband nog ster ker te kunnen staan, wordt een nauwe(re) samenwerking met snookeraars en pool-bil- jarters niet uitgesloten geacht. Hendriks: „Of het nu om snoo ker, pool- of carambole-biljart gaat, je speelt het op een tafel met ballen en een keu. Dus zijn er raakvlakken en daar kun je best gebruik van ma ken. Met name snooker wordt, dank zij de kleuren-televisie, steeds populairder. Daar wordt ook al grof geld in verdiend. Wat dat betreft, zijn zij ons net een stapje voor geweest". Sinds enkele jaren raakt ech ter ook het driebanden-spel hoe langer hoe professioneler, c.q. commerciëler. De KNBB- praeses juicht die ontwikkelin gen toe. „Met de profspelers hebben wij nauwelijks iets te maken. Maar als iemand een sponsorcontract wil afsluiten, geven wij adviezen. In dat we reldje denken wij goed thuis te zijn", zegt Hendriks die de tel kens oplopende bedragen in het driebanden „niet'zorgwek kend" vindt. „De profs lopen niet te koop met de bedragen die zij verdienen. Moeten ze ook helemaal zelf weten, ik vind het niet interessant om dat te weten". Een waarschuwende vinger heft Hendriks evenwel rich ting de aspirant-Biljarter die in het driebanden het grote geld denkt te kunnen vinden. „Een jonge speler moet niet meteen het onderste uit de kan willen halen. Wil je iri het drieban den ver schoppen, dan zul je toch een hechte basis nodig hebben. En die is alleen te verkrijgen door libre- en ook kaderspel. Kijk naar de twee finalisten hier, allebei gelou terde biljarters. Die een prima ondergrond hebben én die het op kunnen brengen om kei hard te trainen, want je krijgt natuurlijk niets voor niets". DICK KIERS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13