Afscheid met waterpologoud Opgaande lijn van zwemmen breekt af 12 SPORT Veertig supporters doodgedrukt bij voetbalwedstrijd £eïd^6ou/io/nt VANDAAG ools valt af voor WK Goed op tijd MAANDAG 14 JANUARI 1991 PAGINA 11 speciale verslagge- Marcel Coppens PERTH De Neder landse delegatie op het WK zwemmen in Perth beëindigde het evene ment zoals men het was begonnen: met een gou den medaille en cham pagne. Na schoonsprin- ger Edwin Jongejans was het afgelopen zaterdag de vrouwenwaterpolo- ploeg, die de hoogste eer greep. Zeggen dat dit een enorme verrassing was, is de waar heid geweld aan doen. Met deze ploeg was coach Peter van de Biggelaar uit het Bra bantse Drunen tenslotte al et telijke keren Europees kam pioen geworden. De ploeg won slechts twee keer de World Cup niet en startte bij gevolg als groot favoriet voor dit tornooi Nochtans sloeg de twijfel toe naarmate het toer nooi vorderde en toen tegen Nieuw-Zeeland opnieuw een ruime voorsprong bijna uit handen werd gegeven, viel er meer dan een onzacht „Je moet toch ergens de jon gere speelsters speelgelegen- heid bieden, maar vanaf de halve finale speelde ik op ze kerheid". bekende de Neder landse bondscoach, die in de finale slechts zeven speelsters te water liet „Maar eind goed. al goed", lachte hij na de zege van 13-6 tegen Cana da en nadat hij door 'zijn' meisjes op het klassieke, nat te pak was getracteerd, dat Laatste Voor Peter van de 1 was dit meteen zijn laatste wedstrijd als coach van de nationale damesploeg. Zo was het ook afgesproken. Zijn as sistent Kees van Hardeveld zal zijn taak overnemen. Van de Biggelaar zelf twijfelt nog over zijn toekomstplannen: het aanbod van de Belgische federatie aannemen om in vijf jaar tijd het waterpolo bij onze zuiderburen uit het slop te helpen of de Nederlandse jeugdploegen coachen. „Of deze ploeg bij elkaar kan worden gehouden staat ook niet vast. Aanvoerster Patri cia Megens-Libregts, dochter van de gewezen Nederlandse voetbal-bondscoach, wil het b.v. zelf van jaar tot jaar be kijken. In Barcelona staat het dameswaterpolo nog niet op het programma, maar in At lanta 1996 zou dat wel eens het geval kunnen zijn. Maar wie is er dan nog bij van deze ploeg?. De vaag is ook hoe lang we met deze vverkwijze nog successen kunnen blijven behouden", plaatst de aftre dende bondscoach nog een kritische noot voor een dol avondje begint. „Als je ziet dat de Canadezen en de Au straliërs drie maanden in een trainingskamp zitten, dan be gin ik me toch zorgen te ma ken over hoe het nu verder moet met het Nederlands da meswaterpolo. Wij hebben een uitstekend jeugdpro gramma, maar de man die het moet realiseren, kan heel Nederland rondreizen voor het schamele bedrag van 400 gulden. Dat kan dus niet". Orders voor waterpolobal bij handige zakenman PERTH De Hollandse koopmansgeest heeft bij het WK in Perth handig gebruik gemaakt van een verandering in het water polo voor vrouwen. De be slissing met een kleinere bal te gaan spelen, bracht zakenman Hennie Kete laar, oud-voorzitter van veelvoudig landskampioen De Robben, op het idee het nieuwe exemplaar al vast te laten maken in Ko rea. Het leverde zijn han delsfirma een aantal aan trekkelijke orders op. De kleinere bal werd niet overal met instemming be groet. „Wat een flauwe kul", reageerde de Neder landse aanvoerder Patricia Libregts. „Hedda Verdam heeft zulke kleine handjes, maar heb }ij gezien dat ze die bal niet kan vastpak ken of gooien? Het is al leen maar lastig, omdat we de competitie nog afma ken met het oude model en het toernooi om de FINA-cup met de nieuwe spelen. Tijd om er aan te wennen, is er nauwelijks". 1 itesse werkt C Den Haag impel uit eker-competitie RNHEM Zonder overde- en inspanningen heeft Vites- FC Den Haag uit het beker- ernooi gezet. Drie doelpun- i van de opnieuw opmerke- ke John van den Brom on- rstreepten het simpele kwa- eitsverschil. Een strafschop- reffer van Danen, na het nhemse trio, telde niet echt ier. 3-1. ainer Adriaanse van FC den aag kon geen positieve pun- n over zijn elftal naar voren engen. „Het enige dat mij Kier heeft gedaan, is dat heidsrechter Houben geen larten heeft gegeven, hoewel iar een enkele keer reden e was en de 'strafschop die ij benut hebben. Dat is in 'orbijgaande weken nog wel ns mis gegaan". at is natuurlijk weinig, maar was inderdaad niet veel po- üefs meer bij FC Den Haag. fitesse heeft een uitgebalan- erd elftal, bij ons is de vorm i het moment zoek. Het eek het duidelijkst bij ms". Uitgaande van die ze- ïrheid plus het gegeven dat in het bekertoernooi slechts In kans is, koos Den Haag |or een ongewoon behouden- speelwijze. De keuze voor pakte helemaal uit. Eijer en Van den ohnson tweede wiij zijn rentree s® ^MILTON De Canadees Ben Johnson is in ii eerste wedstrijd na de geruchtmakende iorsing als tweede geëindigd. Johnson ver- ,r bij zijn rentree na 28 maanden afwezig- id De Amerikaan Daron Council zegevierde de 50 meter tijdens een indoorontmoeting in ■nilton. in de Canadese staat Ontario. John- bleek niet in staat tot een flitsende start, irheen één van de kenmerken van zijn •int Council, een vervanger in het deelne- van vijf atleten, noteerde 5,75 secon- Johnsons tijd was 5,77. De Amerikaan ;e Marsh werd derde in 5,79. Het wereldre- j staat op 5,61. Council, eigenlijk meer een meterloper, was ooit werkzaam als politie- serf b'J ?,e ^deling narcotica van de politie in linesville in de staat Florida. Ben Johnson verlaat de ruimte waar de doping- Hamilton werd gehouden. FOTO: EPA Marcel Valk (links) van FC Den Haag vindt verdediger Vermeulen van Vitesse als obstakel. Interim libero Purvis (uiterst links) en Cor Lems kijken op de achtergrond toe. FOTO: CORNÉ SPARIDAENS Brom bepaalden wat er op het middenveld gebeurde, Lems en Otto liepen achter de feiten aan. In de eerste helft werd Lems twee keer speels afgetroefd door Eijer. De mogelijkheden die daardoor ontstonden, wer den gegrepen door Van den Brom De in alle opzichten centrale man uit de wedstrijd zorgde, na een pass van Ver meulen, ook voor het derde doelpunt dat het laatste half uur volstrekt overbodig maak te. Bert Jacobs had, begrijpelij kerwijs, een dik compliment voor Van den Brom klaar, die het scorende element verzorg de, niet zelden het grote pro bleem van Vitesse. „Volgende week moeten wij weer tegen Den Haag, dan is het beter om niet alles te laten zien". JOHANNESBURG Bij een voetbalwedstrijd in Zuid-Afri- ka zijn gisteren tenminste veertig doden gevallen. De veertig, onder wie twee kinde ren, werden platgedrukt. De politie verwacht dat het dode naantal nog zal stijgen omdat vijftig mensen in levensgevaar verkeren. Tegen het einde van de wed strijd tussen Kaizer Chiefs en Orlando Pirates in Orkney, 150 kilometer ten zuidwesten van Johannesburg, braken vechtpartijen uit tussen rivali serende supportersgroepen, nadat de scheidsrechter op du bieuze gronden een doelpunt had toegekend aan de Chiefs. In het vak van de vechtersba zen ontstond grote paniek. Ve len sloegen op de vlucht naar de uitgang die was gesloten was. De-massa was niet meer tot kalmte te brengen. Veertig mensen werden doodgedrukt. Politiechef Mostert legde de schuld bij de thuisclub. „Sup portersgroepen worden nor maal in gescheiden vakken ondergebracht. In Orkney za ten beide groepen in een vak". In het stadion waren 20.000 mensen aanwezig. De ramp toont grote gelijkenis met de Hillsborough-tragedie in Shef field. Daar vielen voor het be gin van de bekerwedstrijd tus sen Liverpool en Arsenal 95 doden door een soortgelijke oorzaak. In een voetbalstadion in Athe ne is gisteren een jongeman om het leven gekomen. Tij dens de wedstrijd tussen AEK Athene en Olympiakos Pi raeus werd de ongelukkige toeschouwer in de buik getrof fen door een zwaar kaliber vuurpijl, die bedoeld was voor het speelveld. Op weg naar het ziekenhuis overleed de man. Na afloop van de wedstrijd Pisa - Juventus (1-5) is het tot een botsing tussen supporters- groepen gekomen. De orde dienst moest charges uitvoeren en traangasgranaten gebrui ken. De politie verrichtte vier arrestaties. Er vielen drie ge wonden. Na afloop van de wedstrijd Pescara-Foggia (2-0) in de tweede divisie kwam het eveneens tot ongeregeldheden. Coach Peter van de Biggelaar is door zijn speelsters na afloop van de gewonnen finale waterpolo in het water gegooid. FOTO: EPA Maradona moet loon inleveren MILAAN Maradona moet betalen voor de keren dat hij Na- poli dit seizoen in de steek gelaten heeft. Enkele dagen nadat de tuchtcommissie hem voor één wedstrijd had geschorst, afgelopen weekeinde tegen Roma, werd bepaald dat zijn club Napoli hem voor de periode van 1 november tot het einde van het seizoen veertig procent kan korten op zijn vaste salaris. Daarmee is een bedrag gemoeid van ongeveer 125.000 gulden. Napoli had de tuchtcommissie om een uitspraak gevraa'gd nadat Maradona op eigen gelegenheid en te laat naar Moskou was gevlogen voor de Europese bekerwedstrijd tegen Spartak op 5 november en weg gebleven was bij dé bekerwedstrijd van zijn club tegen Fiorenti- na De straf die de tuchtcommissie van de bond de Argentijn heeft opgelegd is de zwaarste die ooit voor een dergelijk vergrijp is uitgesproken Op het moment van de uitspraak was Maradona niet in Italië, maar in Buenos Aires, waar hij buiten medeweten van de club zijn zieke vader bezoekt. In Napels wordt verwacht dat de speler ook zal ontbreken bij de wedstrijd van woensdaga vond tussen een elftal van de Italiaanse Liga en de Engelse lea gue, die in het stadion van Napoli zal plaatsvinden. Saturnus pakt jj m punt van |l% koploper DWS IV Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de'krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. im.HIHHM.H.HMIIHl Ajax overwintert slecht Voorzitter KNBB wil beter imago biljarten FC Twente te ja sterk voor Quick K Boys: 5-0 IV Leiden zet herstel tegen Groningen Geld als prijs PERTH Bij de wedstrijden om de wereldbeker zwem men worden dit jaar voor het eerst geldprijzen beschikbaar gesteld. Bij elk van de zes evenemen ten wordt 16.000 gulden aan prijzen uitgekeerd. Het pro gramma voor dit jaar luidt: 13 en 14 maart Milaan (50 of 25 meterbaan), 16 en 17 maart Bonn (25 meter), 19 en 20 maart Malmö (25 meter), 22 en 23 maart Rostock (25 meter), 26 en 27 maart Leningrad (25 meter), 29 en 30 maart Sheffield (25 meter) en 9 en 10 april Victoria (Ca nada) (25 meter). (ETEN Huub Kools is ft gekozen voor de )eg die Nederland over a Irie weken, op 3 februari, s ertegenwoordigt tijdens it wereldkampioenschap Idrijden in Gieten. De abander eindigde giste- n tijdens de nationale ti- 12 lstrijd als zevende, bijna ree minuten achter weg- nner Marc van Orsouw. Dor de sectie beroeps- ielrennen van de J was de keuze niet oeilijk. De eerste vijf in ieten werden gekozen: iri van der Poel, Baars, endriks, Groenendaal en in Bakel. jde amateurs werd die volg de niet gevolgd Want Frank oenendaal, vijfde als gevolg e n een valpartij, kreeg de orkeur boven nummer drie im de Vos. De amateurselec tie is als volgt Richard en Frank Groenendaal, Gerritsen en Kuyper. Voor de junioren zijn pas twee renners definitief geselecteerd: kampioen Leyten en Vrogten (zilver), voor de overige twee plaatsen komen Engels en de nieuwelingen Van der Broek en Gommers in aanmerking. De organisatie van het Neder lands kampioenschap veldrij den was niet bepaald gelukkig dat de NOS zaterdagavond ruim tijd besteedde aan de tal loze buitelingen op de 'skihel ling' van Gieten. De organisa toren meenden dat het veldrij den door die beelden belache lijk werd gemaakt,- maar ver zuimden te onderkennen dat de spiegelgladde afdaling van 200 meter schier ongeschikt was voor de vrouwen en de nieuwelingen, jongetjes van veertien jaar. Het advies van Hennie Stamsnijder, part-time bondscoach voor de professio nals, de glijbaan uit het traject te halen werd genegeerd. Wintert riathlon Krouwel/Vlasveld INZELL Ruben Krouwel en Marianne Vlasveld hebben zaterdag voor de vijfde achter eenvolgende maal de wintert- riathlon in Inzeil gewonnen. Ondanks een rammelende or ganisatie bleef het uit de lan- glaufwereld stammende duo de concurrentie opnieuw voor. De in Zweden studerende, uit Vianen afkomstige Nederland se kampioen skilopen Krouwel had voor de 28 kilometer hardlopen, 24 km langlaufen en 40 km schaatsen 4 uur. 5 minuten en 10 seconden nodig. Dat was ruim vijf minuten sneller dan nummer twee, Mark Koks uit Zijdewind. Jean Paul Driessen uit Den Helder kwam uit op 4.18.53. Delftenaar Stevens werd vier de in 4.23.08. Bij de vrouwen was Marianne Vlasveld weer oppermachtig. De langlaufspecialiste uit Oud- Ade finishte na vijf uur. twee minuten en 31 seconden. De tweede prijs was voor de Haagse Katinka Wiltenburg (5.11.13). De Leidse Collee werd in 5.44,49 vijfde. Er waren veel klachten over de organisatie van het evene ment. Pas donderdagavond was het parkoers bekend. Na dat de vele regenval het trai nen van de bijna 300 deelne mers ernstig had belemmerd, werd het aanvangstijdstip plot seling een uur verzet en ble ken de afstanden te zijn ver anderd. ERTH Ton van Klooster is te jong, te ambitieus en te posi tief ingesteld om als bonds coach nu al de onheilsprofeet uit te hangen. Maar na zijn succesvol debuut bij de Euro pese kampioenschappen van Bonn moeten de nationale prestaties bij de wereldkampi oenschappen in Perth ook hem behoorlijk zijn tegenge vallen. „Als het zo doorgaat, wordt het straks bij de Olym pische Spelen van Barcelona alleen maar slechter", was zijn even nuchtere als veelzeggen de constatering. Helemaal onder de maat was het niet wat de nationale af vaardiging bij het wereldkam pioenschap presteerde. Het vrouwenzwemmen deed met een tweede, derde en vierde plaats op de estafettes in elk geval mee. Voorts waren er optredens in de persoonlijke finales van Karin Brienesse, Inge de Bruijn en de tweeling En wonder boven wonder wurmden ook de mannen zich in twee aflossingsfinales. Al moest er gisteren een diskwa lificatie aan te pas komen. Om de beroerde rugslag van Ro nald Sloeserwij goed te maken, gingen de twee steunpilaren van het team, Ron Dekker en Richard Granneman, op de laatste dag zelfs tot op de bo dem van hun kunnen. Splits van 1.01,39 op de schoolslag van Dekker en 49,65 van Granneman op de borstcrawl stellen ook internationaal het één en ander voor. Bovendien verbeterden eerstgenoemde twee en Granneman zelfs drie nationale records. Eigen programma Maar bevlogenheid en uitstra ling waren eigenschappen, die de nationale afvaardiging in Perth miste. Iedereen was tot vlak voor de wedstrijden bezig met het afwerken van zijn ei gen programma. „De voorbe reidingstijd was te kort voor een echt trainingskamp", aldus Van Klooster. „Dan ga je bij de clubtrainers te rade en wor den schema's samengesteld, die voor iedereen anders lig gen. Een andere mogelijkheid was er niet". De ploeg miste ook een goede aanvoerder Van Klooster: „Vroeger had je er een paar beulen bij, die de ploeg op sleeptouw namen. Nu misten we dat soort leidersfi- Door dat alles verdampten de aspiraties, die na het EK wer den gekoesterd, in de felle Au stralische zon. Voor Marianne en Mildred Muis, Ellen Elzer man en Diana van der Plaats bleek het revalidatieproces nog niet voltooid, toen zij in het Superdrome op het start blok stonden. Kira Bulten kreeg last van haar rug. Vlin derslagzwemmer Casper van Dam bleef voor het tweede achtereenvolgende jaar op het zelfde niveau steken en rugs- lagzwemmer Ronald Sloeser wij ging zelfs langzamer dan ooit. De felle Karin Brienesse werd er zo moedeloos van, dat ook zij tegen het einde van het kampioenschap weinig meer presteerde. En dat waren dan de figuren, die de ploeg had den moeten dragen. Kort na de winterkampioen schappen, toen Marianne Muis een officieus wereldrecord op de korte baan zwom, moet het zijn misgegaan. De lactaat- proeven wezen toen al uit dat de conditie minder werd. „Kennelijk mankeert er het één en ander in de thuis-situa- tie". aldus Van Klooster. De bondscoach bedoelde te zeg gen, dat bij de clubs te weinig gebeurt. Er wordt te weinig getraind of de ter beschikking staande trainingsuren worden inefficient gebruikt. Bundeling van krachten dus, zoals ook Bert Sitters en Ruud Beele, voorgangers van Van Kloos ter. dat vergeefs hebben be pleit. De bond heeft echter nog steeds geen geld. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezër krijgt de Leidse Courant de eerste weken gratis bezorgd. "Tn van der Poel op weg naar zijn derde achtereenvolgende Ne- landse titel veldrijden. -• FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11