p ll inal Ie Een slanke schoonheid met taille van vier kilometer Wight laat zich graag veroveren Met de ferry naar Langeland ZATERDAG 12 JANUARI 1991 PAGINA 39 rustiek eiland langeland inspiratiebron voor deense volkslied De snelste route naar Langeland is via de veerdienst Kiel-Bagenkop (op de zuidelijkste punt van het eiland). Afstand vanaf Amsterdam: 600 autokilometers. De overtocht wordt zeven keer per dag gemaakt en duurt twee en een half uur. Een retour kost tussen de 45 en 54 gul den voor een auto en verder wordt er 10,80 tot 16,50 per persoon gere kend. Informatie en/of boekingen: Info Skandic, Pottebakkersrijge 14, 9718 AG Groningen, tel. 050- 143200; Bustours, Conradstraat 20, 3013 AP Rotterdam, tel. 010- 4124444 of H&S, Liliënthalpl. 8, 9501 XP Stadskanaal, tel. 05990- 14481. Langeland telt tien campings, 1200 bedden in diverse pensions (18 tot 30 gulden) en hotels (75 tot 190 gul den), alsmede een groot aantal va kantiehuizen en -boerderijen in alle soorten en maten. In de zes jachtha vens zijn motorjachten, zeilboten, kotters en visjollen te huur. Informatie over Langeland en de omringende eilanden kan schrifte lijk worden aangevraagd bij het Deens Verkeersbureau, Postbus 372, 2501 CJ Den Haag, of via de brochure-bestellijn: tel. 070- 3603297 (dag en nacht). RUDK0BING - „Ik ken een liefe lijk land, een vruchtbaar land dat golft van dalen tot heuvels, waar beukenbossen zich spiegelen in de zee". Zo ongeveer begint het Deen se volkslied 'Der er et yndigt land'. Bij het toonzetten van die vader landsliefde liet de dichter Adam Oehlenschlager zich inspireren door het landschap van het eiland Langeland. De poéet was tot over zijn oren verliefd op deze 54 kilometer lange, goed gepro portioneerde schoonheid met een wes pentaille van krap vier kilometer, die be vallig tegen de zuidoostflank van het groenovergoten eiland Funen ligt ge vlijd. Als tegenhanger van Oehlenschlagers ly rische oprisping circuleert in de kro's (herbergen) op het langgerekte eiland een mopje over een Kopenhagenaar die van de rechter mocht kiezen tussen de ge vangenis, öf verbanning naar Langeland. De man prefereerde het eiland boven de cel. Na enige tijd verzuchtte de banne ling dat hij de verkeerde keuze had ge maakt. Maar Guri Koefoed, de kersverse directrice van de Turistforening (VVV) geeft ad rem een positieve draai aan de kwinkslag. „Als je stil wilt blijven zitten, moet je inderdaad niet op Langeland zijn. Dit is een ideaal eiland voor actie- we vakanties: voor fietsen, wandelen, zwemmen, zeilen, kanoën, surfen, paard rijden, huifkartochten". Onder de ongeveer 340.000 toeristen die de 16.000 Langelanders jaarlijks enige weken gezelschap komen houden, bevin den zich ook veel sportvissers, want de wateren rond het eiland wemelen van de zeeforel, zalm, paling en platvis. Ook menig Nederlandse hengelaar keerde te rug met verhalen over wonderbaarlijke visvangsten. Rust en ruimte Maar Langeland biedt ook volop rust en ruimte. Het golvend landschap is een patchworkdeken van dromerige dorpjes, haventjes, boomgaarden, akkers, weilan den, kapitale boerderijen, bossen en na tuurreservaten. Dat alles gevat in een zilverwitte krans van 140 km kindvrien delijk strand. Het eiland is een prehistorische schatka-, mer. Het Langelands Museum voorziet de archeologische vondsten, hunebed den, dolmen en Vikingen-bouwsels van een fascinerende toelichting. Er is onder meer een schedel uit het Stenen Tijdperk met een doorboorde kies te zien, als be- wjjs dat de eerste tandarts ter wereld op Langeland praktiseerde. Het historisch museum is te vinden in het zeven eeuwen oude Rudkobing. Deze enige echte 'stad' op het eiland is één groot openluchtmuseum. Monumen tale 17e-eeuwse patriciërswoningen en veelkleurige vakwerkhuizen met rustieke doorkijkjes omzomen schilderachtige straatjes, afgezet met een fleurige franje van twintigduizend rozenstruiken. Rud- kobing is een sprookje van Hans Christi- aan Andersen in een decor van Anton Pieck. Akvavit Hel knusse plein dat het epicentrum van het stadje vormt, ligt ingeklemd tussen hotel Skandinavia en café Washington. Die aardrijkskundige naamgeving baar de het grapje dat Rudkobing, het groot ste plein ter wereld heeft. „Je kunt hier van Scandinavië naar de hoofdstad van de Verenigde Staten lopen". Of wagge len, want in de 'Washington' wordt met gulle hand een voortreffelijke Akvavit geschonken, een kruidig antivries met een afdronk van kummel en de stuw kracht van kerosine. Aan de rand van het plein smeekt een onooglijk optrekje om de aandacht van monumentenzorg. Twee eeuwen geleden bood het een schamel onderdak aan Christiaan Oldenborg, een pruikenmaker die als schoolmeester een paar grijpstui- vers bijschnabbelde. Een van zijn leer lingen werd wereldberoemd: de apothe kerszoon Hans Christiaan 0rsted, de ontdekker van het elektromagnetisme. Rudkobing eerde zijn beroemde zoon met een stoer standbeeld. Vanaf zijn hoge sokkel staart de hooggeleerde na tuurkundige voor eeuwig met een bron zen blik naar de apotheek waar hij in 1777 werd geboren. Deze oudste apo theek van Denemarken herbergt tegen woordig ook een farmaceutisch mu seum. Daar is onder meer te zien hoe men vroeger pillen draaide van miere-ei- eren, ogen van rivierkreeften, gedroogde zwemblazen en gemalen mummy's. En dat alles uiteraard op doktersrecept. Langeland is de grootste parel in een col lier van 72 bewoonde en onbewoonde eilanden, die samen de fotogenieke Zuidfunense archipel vormen. Vooral Aero is een juweeltje. Het eilandje ligt op nauwelijks één uur varen van Rudko bing. De hoofdplaats Aeroskobing is een Rudkobing is een sprookje van Hans Christiaan Andersen in een decor van Anton Pieck. FOTO'S: PERS UNIE van de mooiste stadje van Denemarken. De huisjes met fraai gedecoreerde deu ren zijn er zó laag, dat je de dakgoten kunt aanraken. Een curiosum is het mu seumpje waar een vloot van miniatuur scheepjes in flessen ligt afgemeerd. Het is het levenswerk van Peter Jacobsen, bijgenaamd Flessen Piet, die op zijn rei zen over de Zeven Zeeën met engelenge duld een paar duizend scheepjes in drankflessen propte. De zeebonk bezat niet alleen een groot vakmanschap, maar ongetwijfeld ook een kolossale le ver, want hij dronk de benodigde Akva- vit-flessen eerst hoogstpersoonlijk leeg. Romance Vanuit Langeland maakt een achthon derd meter lange brug via het piepkeine eilandje Siö een hinkstapsprong over de woelige baren naar Tasinge, met het pit toreske havenstadje Troense en het voorname kasteel-museum Valdemars Slot. Het eiland vormde in de vorige eeuw het decor voor de tragische roman ce tussen de gehuwde Zweedse graaf Six- tensparre en de Deense koorddanseres Elvira Madigan. De graaf deserteerde uit het leger en vluchtte met zijn geliefde de bossen van Tasinge in. Toen hun vol maakte liefde werd overschaduwd door honger en geldgebrek pleegden zij zelf moord. Het drama is door de Zweedse cineast Bo Widerberg verfilmd. Als muzikaal thema voor de tranentrekker gebruikte hij het andante uit het Pianoconcert nr. 21 van Mozart. Deze 'klassieker' kreeg hierdoor de bijnaam 'Elvira Madigan'. Een zerk op het kerkhof van Landet her innert aan de dramatische suïcide voor quatre mains. Twee eeuwen eerder kende de geheime love story tussen de 15-jarige Margrete Dorothea Ranzau en haar 31-jarige min naar Frederik Ahlefeldt na veel verwik kelingen wèl een happy end. Omdat de vader van het meisje, graaf Ranzau, fel gekant was tegen de relatie, knepen de geliefden er stilletjes tussenuit. Zij trouwden in het geniep in Duitsland. De woedende graaf onterfde zijn dochter, maar sloot haar na drie jaar weer innig aan zijn grafelijk hart. Als huwelijksge schenk kreeg het jonge paar de 12e- eeuwse burcht Tranekaer op Langeland. Dit schitterende roodkleurige kasteel is nu al bijna 350 jaar eigendom van de fa milie Ahlefeldt.' De huidige bewoner, graaf Preben Ahle- feldt-Laurvig, bestiert vanachter de vier en een halve meter dikke slotmuren het kapitale familiebezit: 1000 ha landbouw gronden, bossen, een kerstbomenkweke rij en een florerend meubelfabriekje dat moderne creaties van Deense ontwer pers in eerlijk hout realiseert. Stamboom Noblesse oblige, adel veplicht. Maar de joviale edelman voelt zich niet verplicht om kasteel Tranekaer, dat meer op een museum dan op een woonhuis lijkt, open te stellen voor publiek. Bezoekers zijn wel welkom in de stallen annex res taurant en in het 82 hectare grote kas teelpark, waar in de loop der eeuwen 300 verschillende soorten bomen wortel hebben geschoten. Maar het indrukwek kendst is de stamboom van de Ahle- feldt-Laurvigs zelf, een genealogische woudreus, waaraan ministers, diploma ten en generaals ontsproten. De kleur rijkste telg is ene Claus Ahlefeldt-Laur- vig. Die maakte in de vorige eeuw driftig gebruik van het Jus primae noctis, het recht om in de huwelijksnacht van een van zijn horigen met de maagdelijke bruid onder de lakens te kruipen. De po tente graaf verwekte daarmee opschud ding èn 91 nakomelingen. AAD STRUIJS Might is een van de belangrijkste vakantiebestemmingen in Ingeland. Jaarlijks komen er ruim 1,5 miljoen Britten op lezoek. Buitenlanders zijn er schaars te vinden, afgezien van dagjesmensen die zich per bus binnen een dag over het hele eiland rond laten zeulen. Want de auto is onmisbaar op het eiland, maar de pont is peperduur; de kosten komen nog eens bovenop die van het veer naar Engeland. Maar de toerist die The Solent oversteekt krijgt vervolgens moeiteloos voor elkaar wat Napoleon niet lukte: het Isle of Wight wordt veroverd. Of is het andersom? WEINIG BUITENLANDERS OP POPULAIR BRITS EILAND De krijtrotsen in het uiterste westen van het Isle of Wight, met aan het eind The Needies. FOTO: PERS UNIE NEWPORT - De aankondiging van de excursie naar de afdrukken van dinosauruspoten hadden we net te laat in de gaten. De vorige dag had een grote groep belangstel lenden het fenomeen bewonderd, voor de kust bij het plaatsje Brook, bij extreem laag water. Het was de enige keer dat The National Histo ry Archaeological Society van het Isle of Wight dat uitstapje vorig jaar organiseerde. Een verblijf op het eiland betekent een voortdurende confrontatie met een ver verwijderd of nabij verleden. Een van de grootste bezienswaardigheden is de Alum Bay in het westen, waar geologi sche processen de hoog uit zee oprijzen de rotswand van verschillende felle kleu ren hebben voorzien; een fenomeen dat zich het kleurrijkst manifesteert bij zon neschijn na hevige regen. Het wantrou wige idee dat een werknemer van het na burige pretpark de krijtrotsen elke avond opnieuw opschildert, verdwijnt pas echt wanneer men zelf een rode, gele, bruine of blauwe brok uit de wand heeft gepeu terd. Het veelkleurige zand wordt met pakken tegelijk verkocht; toeristen kun nen er glazen flesjes en vuurtorentjes mee laten vullen. Elders langs de kust liggen de fossielen letterlijk voor het oprapen. De strand- wand aan de zuidwestkust bijvoorbeeld bestaat uil laagjes zachte aarde die zich als 'boomringen' aftekenen. De natuur heeft ze geleidelijk in vele tienduizenden jaren opgebouwd, maar de zee hapt er bij elke storm grote stukken uit. Wan neer de laagjes van elkaar gescheiden worden, zijn afdruksels te zien van zee diertjes. Aan platte stenen op het strand zijn schelpdieren gehecht - al 117 mil joen jaar, als de vermelding mag worden geloofd in winkels waar soortgelijke ste nen worden verkocht. Toerisme Het Isle of Wight aan de Engelse zuid kust heeft op Britten een opmerkelijke aantrekkingskracht. Zoals elke rechtge aarde Engelsman het een 'must' vindt ten minste eens in zijn leven in de rij te staan om in de Londense Tower de kroonjuwelen te aanschouwen, hoort een bezoek aan 'IoW' eveneens tot de more le verplichtingen. Opmerkelijk veel ou deren verhuizen erheen om van hun pensioen te genieten. Veel jongeren daarentegen trekken weg, want het eiland bezit nauwelijks industrie van be tekenis. Er wonen slechts honderddui zend mensen. Het toerisme is de belangrijkste bron van inkomsten. Rond anderhalf miljoen mensen wagen jaarlijks de oversteek voor een korte of lange vakantie. Onder hen zijn bijzonder weinig buitenlanders. De hoge kosten van de veerpont naar Wight, zeker wanneer men met de auto komt, spelen daarbij beslist een rol. En een auto is op het eiland onmisbaar. Veel 'dagjesmensen' laten zich bij aan komst in een bus proppen voor een tocht langs de belangrijkste bezienswaar digheden. Die doen zichzelf beslist te kort. Het eiland is een langer verblijf waard. De afmetingen - van oost naar west maximaal 37 km en van noord naar zuid 21 km - maken het overzich telijk. Het is goed mogelijk het tijdens bijvoorbeeld een vakantie van twee we ken intensief te doorkruisen en goed te leren kennen. Strategisch Het strategische belang dat de Britten hechten aan het Isle of Wight is overal te bespeuren. Tijdens de oversteek met de veerpont wordt duidelijk dat de haven van Southampton sinds jaar en dag uit stekend wordt beschermd. Aan de oost kant van het eiland, tegenover Ports mouth, steken vier cirkelvormige forten uit de zee. De westelijke toegang wordt bewaakt door Fort Albert en Fort Victo ria, tegenover Hurst Castle dat aan de overkant op een schiereiland staat. Het wantrouwen in het Continent is alom te bespeuren. De heuvelachtige zuidwestelijke kustweg met schitterende vergezichten heet al twee eeuwen Milita ry Road. Hij werd aangelegd omdat men rekening hield met de grenzeloze ambi ties van Napoleon. Vijftig jaar geleden nog verrezen daar fantasieloze barakken kampen voor de duizenden soldaten die er een Duitse invasie moesten tegenhou- .den. En zo liggen er over het eiland ver spreid nog een aantal historische bouw werken, ooit neergezet om vermeende vijanden tegen te houden. Contrasten Het militaire nut ervan is intussen weg gevallen. De galerijen van het Golden Hill Fort bij Freshwater bieden nu plaats aan tientallen winkeltjes. Het No Man's Land Fort in zee, omgebouwd tot een peperdure vakantiebungalow met zwem bad en landingsplaats voor helikopters, is te koop. De barakken langs de kust zijn nu vakantiekampen waar, volgens de Britse 'hi-de-hi'-traditie, entertainers 's avonds bingo spelen met een goedge- kleed publiek. Wight is een eiland vol contrasten. On danks de geringe afmetingen zijn er gro te verschillen in het landschap. Het zui den is heuvelachtig. De hoogste top is de St. Boniface Down van 240 meter. Aan de uiterste westpunt steken The Needies uit zee; drie pilaren van krijtrots. Vroe ger moet er een vierde zijn geweest, die 36,5 meter hoog was. Maar die werd tij dens een hevige storm in 1764 weggesla gen. De heuvelrug die dwars over het eiland loopt houdt de koude noordelijke win den tegen, waardoor de zuidkust zeer rijk is aan deels subtropische vegetatie. De riviertjes die er in zee uitmonden hebben diepe kloven uitgesleten, die 'chines' worden genoemd. Het noorden is tamelijk vlak; in het westen overheer sen grasvlakten en bouwland. In het noorden en oosten zijn grote zandstran den; in het zuiden ligt, waar het strand toegankelijk is, voornamelijk kiezel steen. Het westen is bijna onbewoond; de bevolkingsconcentraties bevinden zich langs de oostelijke kust. Natuur Het is vooral de natuur die Wight zijn grootste aantrekkingskracht geeft. Het eiland leent zich uitstekend voor lange wandelingen; er zijn ook verschillende natuurpaden uitgezet. Van 'steden schoon' is echter nauwelijks sprake. De hoofdstad Newport (20.000 inwoners), de enige stad die niet aan zee ligt, bezit weliswaar een oud en bezienswaardig kasteel en Romeinse overblijfselen, maar verder is het er vooral druk. De kuststeden zijn rommelig en ademen de grote invloed van het toerisme. Wel lig gen er in de binnenlanden lieflijke dorp jes. Daarbij verdienen Godshill, Wrox- hall en Shorwell een eervolle vermel ding. De eilanders zijn uitstekend op het toe risme ingesteld. Watersport is er in alle variaties mogelijk, met als jaarlijks hoogtepunt de Cowes Week, begin au gustus, een van de bekendste zeilraces ter wereld. Er zijn natuurparken met honderden vlinders, bijzondere planten en tropische vogels. Er zijn gerenom meerde musea als het Osborne House, waar koningin Victoria tot 1901 woon de, terwijl particulier initiatief heeft ge leid tot gevarieerde tentoonstellingen als van speelgoed, smokkelwaar en fossie len. Er zijn glasblazerijen, wijngaarden en pottenbakkerijen. Eventjes grasdui nen bij een 'Information Office', de plaatselijke VVV, levert een grote hoe veelheid foldermateriaal op van verras sende bezienswaardigheden. ANDRÉ HORLINGS CeidócSouocmt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 39